Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Търся цитати от Библията


vorfax

Recommended Posts

Простете невежеството ми, но търся цитати от Библията отнасящи се до ябълката като плод на знанието. Не става въпрос за онази която е изкушението и става повод за изпъждането от Райската градина, а другата.

Ако е възможно пасажче(та)...

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Простете невежеството ми, но търся цитати от Библията отнасящи се до ябълката като плод на знанието. Не става въпрос за онази която е изкушението и става повод за изпъждането от Райската градина, а другата.

Ако е възможно пасажче(та)...

"Ябълка"- среща се на 5 места в библията,като всичките са от вехтия завет:

Изх.25:33 три чашки като миндалов цвят, с ябълка и цветя, трябва да има на едната вейка, и три чашки като миндалов цвят на другата вейка, с ябълка и цветя: тъй да има на всички шест вейки, които излизат от светилника;

Изх.28:34 златно звънче и ябълка, златно звънче и ябълка, наоколо по полите на горната риза;

Изх.39:26 звънче и ябълка, звънче и ябълка, наоколо по полите на горната риза за служене, както Господ бе заповядал на Моисея.

Песен на песн.2:3 Възлюбената. Каквото е ябълка между горски дървета, това е моят възлюбен между момците. Под сянката й обичам да седя, и плодовете й са сладки за гърлото ми.

Песен на песн.7:9 Помислих си: да се качех на палмата, бих се хванал за клоните й; и твоите ненки биха били вместо гроздове, и мирисът от твоите ноздри - като мирис от ябълка;

"Ябълката"- среща се 2 пъти в библията, пак само из вехтия завет:

Песен на песн.8:5 Хор. Коя е тая, която възлиза от пустинята, опирайки се на своя възлюбен? - Възлюбеният. Събудих те аз под ябълката: там те е родила майка ти, там те е добила твоята родителка

Иоил 1:12 лоза изсъхна, смоковница повяхна; нарът, палмата и ябълката - всички дървета по полето изсъхнаха; поради това и веселбата у синовете човешки изчезна.

"Ябълки"- 6 пъти, пак в стария завет само:

Бит.30:14 Когато се жънеше пшеницата, Рувим излезе и намери в нивата мандрагорови ябълки, и ги донесе на майка си Лия. И Рахил рече на (сестра си) Лия: дай ми от мандрагорите на сина си.

Бит.30:15 Но (Лия) й рече: нима ти е малко, дето си завладяла мъжа ми, та искаш да вземеш и от мандрагорите на сина ми? Рахил отговори: тогава нека той легне с тебе тая нощ, за мандрагорите на сина ти.

Бит.30:16 Иаков се върна вечерта от полето, и Лия излезе, та го посрещна и рече: влез при мене (днес), понеже те откупих с мандрагорите на сина ми. И легна той с нея оная нощ.

Тук контекста е повече от явен- мандрагорова "ябълка"- това е чиста дрога, опиат. Явно Лия е била карантия и половина, та сексуалния й живот според библията е свързан с това, колко мандрагорови ябълки ще изпуши Иаков...

Изх.28:33 по полите й направи ябълки от синя, пурпурена и червена прежда (и от препреден висон), наоколо по полите й; (такива ябълки и) наоколо златни звънчета да има между тях:

Изх.39:24 по полите на горната риза направиха ябълки от синя, пурпурена и червена вълна;

Тук ябълките са с декоративна целя- направени от прежда (вълна)

Притч.25:11 Уместно казана дума е като златни ябълки в сребърни кошнички.

Това си го бива- или като "лакардия" или като МЕМ-евъргрийн (МЕМ-махленска еврейска мъдрост)

Песен на песн.2:5 Подкрепете ме с вино, освежете ме с ябълки, защото изнемогвам от любов.

Ябълков сайдер...

Сир.45:11 и го окръжи със златни ябълки и с твърде много звънчета, които да издават при ходенето му звук, та да направят да се слуша в храма звън за напомнюване на синовете на Неговия народ;

Е те на това не му отива да е цитат от библията, а по-скоро от приказката за тримата братя и златната ябълка- едно време са нямали СОТ, ако и да са живели в замък и да са били братя от краска порода.

"ЯбълкиТЕ"- 1 път, пак във вехтия завет

Изх.39:25 и направиха звънчета от чисто злато и окачиха звънчетата между ябълките наоколо по полите на горната риза:

"Ябълчица"- 3 пъти, пак в стария завет:

Изх.25:35 у шестте вейки, които излизат от стъблото на светилника, да има ябълчица под двете му вейки, и ябълчица под другите две вейки, и ябълчица под третите му две вейки (и на светилника четири чашки, като миндалов цвят);

Изх.25:36 ябълчиците и вейките им трябва от него да излизат; той трябва да бъде изкован цял-целеничък от чисто злато.

Изх.37:19 три чашки като миндалов цвят, една ябълчица и цветя имаше на една вейка; и три чашки като миндалов цвят, една ябълчица и цветя имаше на друга вейка; тъй имаше на всички шест вейки, които излизаха от светилника.

Изх.37:21 на шестте вейки, които излизаха от него, имаше една ябълчица под първите две вейки, една ябълчица под вторите две вейки, и пак една ябълчица под третите две вейки;

"Ябълчици"- 2 пъти...

Изх.25:34 а на стъблото на светилника трябва да има четири чашки като миндалов цвят, с ябълчици и цветя;

Изх.37:20 А на стъблото на светилника имаше четири чашки като миндалов цвят с ябълчици и цветя:

"Ябълчиците"- 4 пъти

Изх.25:31 И направи светилник от чисто злато; тоя светилник трябва да бъде кован; стъблото му, вейките му, чашките му, ябълчиците му и цветята му трябва да излизат от него;

Изх.25:36 ябълчиците и вейките им трябва от него да излизат; той трябва да бъде изкован цял-целеничък от чисто злато.

Изх.25:32 от страните му да излизат шест вейки: три вейки от едната страна на светилника и три вейки от другата му страна;

Изх.37:17 И направи светилник от чисто злато; кована работа направи светилника; стъблата му, вейките му, чашките му, ябълчиците му и цветята му излизаха от него;

Изх.37:22 ябълчиците и вейките им излизаха от него; той беше изкован цял-целеничък от чисто злато.

Извод: Ябълката като плод на знанието- не е обект на библейското съдържание. Освен това, плодът от дървото за познаване на доброто и злото не е ябълка- не е споменат вида на дървото и плодът му. Но, със сигурност ябълката не би могла да бъде плод, свързан макар и метафорично с понятието "знание".

Виж, маслина, миндала (бадем) или смокиня- определено имат много по-голям потенциал от всички сортове ябълки...пък ако ще и от сорт "златна превъзходна" - ябълката си е ябълка- старозаветна шарения...

Линк към коментар
Share on other sites

...

Извод: Ябълката като плод на знанието- не е обект на библейското съдържание. Освен това, плодът от дървото за познаване на доброто и злото не е ябълка- не е споменат вида на дървото и плодът му. Но, със сигурност ябълката не би могла да бъде плод, свързан макар и метафорично с понятието "знание".

Виж, маслина, миндала (бадем) или смокиня- определено имат много по-голям потенциал от всички сортове ябълки...пък ако ще и от сорт "златна превъзходна" - ябълката си е ябълка- старозаветна шарения...

Мерси, Кристияне.

И за коментарите и за тях : )

Имаше едни спамъри от световна величина които се подвизаваха в един религиозен подфорум, та от там си спомням, че тъкмо за ябълка се говореше и че гореобадилата се Мармаладена фея даже я мързеше да прочете коментарите и искаше "смляно", за да и обясни Туксума, че не иде реч за тази дето я откъсва Ева. А дали... с нещо лошо да е била свързата тази ябълка... m083.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже по онова време вече четях пишещите тук и ми беше безинтересно да чета там. Освен това има две дървета. Едното може и да е ябълка, но другото е по-апетитно. Познай защо.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Ако хапнеш наведнъж една, две...три ябълки- ще се нахраниш и това ще е добро, защото засища гладът на тялото. Ако обаче изядеш наведнъж 15 ябълки- ще те свие коремЪТ, и ще познаеш злото многократно...във WC-то :3d_146: А по Адамово време не е имало тоалетна хартия дори...(надявам се, да не е употребявал пухкави бели зейчета...в някаква реклама ги употребиха- е, като намек...за мекота...) Това е доброто и лошото в ябълката- нейното количество...което не прави ябълката нито добра нито лоша. Лакомията е тази, поради която количеството надхвърля физиологически разумното- следствията са ясни.

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже по онова време вече четях пишещите тук и ми беше безинтересно да чета там. Освен това има две дървета. Едното може и да е ябълка, но другото е по-апетитно. Познай защо.

Добре, значи вече се издирват дърветата. Днеска бях работлив, а от прекаляване се свършва във WC-то, така че пак чакам наготово icon_mrgreen.gif

по спомени... сякаш Христос щеше да я хрупа...

Линк към коментар
Share on other sites

Мне. От това дърво е взела плода Ева и е почерпила Адам с него. После са заживели щастливо заедно в света на Доброто и Злото. До преди да се изкушат така един друг /с някого още/, си живеели в Едем, където са били при един Друг и в служба на Него. И сега е ред да опитат от плодовете на Живота ако искат да се завърнат У Дома.

/на мен може да не вярваш, по две причини :rolleyes:/

Линк към коментар
Share on other sites

Мне. От това дърво е взела плода Ева и е почерпила Адам с него. После са заживели щастливо заедно в света на Доброто и Злото. До преди да се изкушат така един друг /с някого още/, си живеели в Едем, където са били при един Друг и в служба на Него. И сега е ред да опитат от плодовете на Живота ако искат да се завърнат У Дома.

/на мен може да не вярваш, по две причини :rolleyes:/

злоупотребяваш с моята непросветеност... моля говорете ми само за ябълката която ме интересува, защото ги бъркам........

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...