Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Разпознаване на жив Учител


Ани

Recommended Posts

Как може да разпознаем един Истински ЖИВ Учител ? За да не се разводни темата, моля отговорете по-конкретно на въпроса - На какви според вас критерии той трябва да отговаря? :)

(Под "жив", разбирам - на физическо ниво.)

Примерно - ако утре стане 2-то пришествие, как бихме разпознали Христос от друг лажеучител ... :unsure:

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

rolleyes.gif Някои казват, че за да познаеш Учителя, трябва да си като него.hypocrite.gif А ако дойде Исус? Ние нямаме представа за него, не го познаваме освен по това, което са ни казвали други хора.А ако нищо не знаеш, ако никога не си чел, слушал..... нищо за Исус, как ще го познаеш?rolleyes.gif Ами просто ще знаеш. Ще го усетиш. Аз например не бях чувала за Шри Бабаджи, нищо не знаех за него. И веднъж ми попадна в ръцете една книга за него, и знаех, че е учител.rolleyes.gif Не е било по критерии. Просто знаех.
Линк към коментар
Share on other sites

00036.jpg

По делата ще ги познаете...Имаме истински примери-Христос и Учителя.

Който ги е изучавал със сърцето си, ще ме разбере.

В една своя лекция Учителя дава тези критерии.Но за да съм точна,

ще я намеря и ще цитирам дословно.

Ще ползвам и знания по физиогномика.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Специално за Христос вече трябва да ни е ясно, че това е Любовта в сърцата ни...

Или, както Учителя казва-"Едни ще видят Христос в небето, други до тях, в трети ще се роди, а в четвърти ще възкръсне..." /по памет/ :feel happy:

И аз не помня беседата и моля за извинение. Но ако намеря веднага ще дам линк.

Иначе може би просто да се доверим на интуицията си и както каза shining star, просто знам, че когато прочетох първите думи в "случайно" попаднала ми беседа от Учителя, знаех, че е за мен, че Той е моят Учител...:sorcerer:

Питам: Какво разбират хората под думата „ангел“? В моя ум под „ангел“ разбирам моята светла мисъл. Ангелите имат отношение към човека. Понеже разбират нуждите на хората, те внасят своята интелигентност в тях. Така, именно, хората могат да мислят право и да работят като ангелите. Като видиш един ангел, ти искаш да бъдеш като него. Какво ще постигнеш с това? Ти не можеш да бъдеш нито чист като ангела, нито да имаш неговата мисъл. Друг е въпросът, ако ангелът те посети. Ако не те посети, ти оставаш с едно разочарование в себе си и казваш: Защо Бог създал едни същества да живеят като ангели, а други да се мъчат? – Колкото и да сте напреднали, почти всички имате такива разбирания. Някои от вас сте по-напреднали от мене: едни пишат по-хубаво, други рисуват по-хубаво, трети могат да шият хубави обувки и т. н. В някои отношения, мнозина имат известни преимущества над мене. Аз съзнавам това. Обаче, вашето изкуство аз мога да науча в няколко минути. За да стана велик художник, нужно ми е само един час. Докато си съблека дрехите, да не ги папам, и облека дрехата на художника, аз съм станал вече велик художник. В природата има ключове, които, щом завъртиш, всичко се постига. Там всичко се отпечатва в един момент. Голямо изкуство е вложено във фотографията на природата!

Разрешаване на мъчнотиите

Може би да се помолим за просветление:hypocrite:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Открих темата, тъй като ми направи впечатление големият брой обявяващи се за учители, духовни водачи, пророци на нови учения по света, а и у нас... Не ми се изреждат имена. Всеки може да ги открие. Всеки ги е чувал. Някои трябва да си призная, че ми харесват. Или поне части от това, което казват ми харесва. :)

Други, повечето, са просто остап-бендеровци в духовната област. :D Те говорят обикновено това, което искаме да чуем, винаги насърчават с положителни думи, за да се хванем на куката им, после използват заплашителни думи, за да останем при тях. Прилагат методите на шоу звездите. Някои от тях имат екстрасензорни способности, но ги използват за привличане на последователи. Много често цитират Библията, но влагат в казаното друг смисъл.

От отговорите на въпроса ми – кои са критериите за разпознаване на истинския Учител от лъжливите, виждам, че залагате главно на интуицията. Но развита интуиция има само доста напреднал духовно човек. А другите? По какво да се ориентира един средностатистически човек от петата раса, който все пак се е замислил, че освен физическо тяло има и душа... Много хора имат копнеж за връзка с Бога, но понякога за нещастие попадат в капаните на лъжеучителите. Затова се запитах, какви са критериите за разпознаване в тази сложна област? :huh:

Може би някои, като Божидар Зим например, ще кажат, че може и без Учител. Това е Път или на много напреднали души, или на много безразсъдни. :)

Има и Път без физически жив Учител. Пример за това са почти всички учения и религии. Например християнството и учението на Бялото Братство.

Ето един съвет, даден от Учителя за критерий:

И всеки учител, който ви каже, че може да имате някакви грандиозни резултати, не ви казва истината. Истинският Учител ще ви покаже малката светлинка. И ако вие сте доблестен, ако имате характер, ако имате воля да се движите, ще вървите по линията на таза малка светлинка във вашето съзнание. Като се движите по тази линия, ще се намерите във възможностите на друг един свят.

Сложни движения на съзнанието. Светла точка в съзнанието

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, верно е малката светлинка.

Според мен, базирано на бегъл опит, истинския учител може да се познае по следните признаци:

- ще го намерите на неочаквано място

- ще го намерите по неочакван начин

- външно въобще няма да прилича на учител или поне на широко-разпространените виждания за това как трябва да изглежда учителят

- ще ви върне обратно, за да се научите да учите първо (то и при Кастанеда и Норбеков е било така) и въобще не се знае дали ще ви стане учител

Това са си чисто прагматични белези.

Но пак трябва да се оставиш поне малко на интуицията да те води, за да попаднеш на неочакваното място и влезеш в неочакваната ситуация; а също и доверие. Силата ще свърши останалото.

П.С. Ани, не съм казал, че може без учители.

По-скоро всяко нещо и всеки може да те научи на нещо. Ако си съ скръстени ръце, учителят няма да се появи.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Всеки и всичко е учител

:thumbsup2:

Бих попитала Учител в какво?

Бих добавила, че има много хора с много силни сили, дарби, сидхи,

които ги употребяват както намерят за нужно според тях. Могат да са много добри оратори, манипулатори...Да имат страхотна интуиция, да водят, мотивират, учат, убеждават, подвеждат...

То и Ощо бе голям учител и просветлен, докато по центровете му, и особено в Индия започнали едни нескончаеми оргии и изблици на агресия...

НО пък на западняците им харесва, нали дядо Фройд каза да не си задържат нагона...

Срещала съм много необикновени хора, които на пръв поглед човек би подминал и казал, че се обикновени. Както и много "надарени, сензитивни, интуитивни" манипулатори и използвачи.

Свят голям - хора разни.

НО ако си до един човек и в теб нахлуе огромна любов, мир, благост, щастие - то това определено е човек, от който има какво да се научи.

Има и друг аспект - един Учител трябва да поиска да ти се разкрие.

В определени моменти учениците на Изгрева, когато са били готови или са се съмнявали в нещо, са виждали Учителя по особен начин...............

Учителят бе казал, че ако положиш ръка на тежко болен и той оздравее, значи Христос живее в тебе.

Това може да е ориентировъчен критерии.

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, верно е малката светлинка.

Според мен, базирано на бегъл опит, истинския учител може да се познае по следните признаци:

- ще го намерите на неочаквано място

- ще го намерите по неочакван начин

- външно въобще няма да прилича на учител или поне на широко-разпространените виждания за това как трябва да изглежда учителят

- ще ви върне обратно, за да се научите да учите първо (то и при Кастанеда и Норбеков е било така) и въобще не се знае дали ще ви стане учител

Това са си чисто прагматични белези.

Но пак трябва да се оставиш поне малко на интуицията да те води, за да попаднеш на неочакваното място и влезеш в неочакваната ситуация; а също и доверие. Силата ще свърши останалото.

П.С. Ани, не съм казал, че може без учители.

По-скоро всяко нещо и всеки може да те научи на нещо. Ако си съ скръстени ръце, учителят няма да се появи.

hypocrite.gif Дори и на книга само като го видиш, той е много привлекателен. Има една притегателна сила, която мошеникът я няма. Мошеника, който се смята за Учител, говори думи, но те нямат сила. Отнякъде си личи неговия личен интерес. При истинския учител не се вижда личния му интерес - той няма такъв... Той говори от едно високо място, и в същото време сякаш е на твоето мястоhypocrite.gif .

Линк към коментар
Share on other sites

Хората не могат да преценят адекватно ситуациите от ежедневния си живот, как тогава да очакваме нещо по-различно и при намирането на учител? Всеки ще приеме такъв учител, който е в съзвучие с него. Другите учители, дори и да са много по-напреднали духовно, ще си останат глас в пустиня. Преди всичко човек трябва да знае какво търси, какво иска да постигне в живота си, а не някой друг да му казва какво трябва да постигне. Последното е намеса в свободната воля. Ако има сходство в целите, които си поставя човек, с това на което учителят може да го научи, единствено тогава учителят може да приеме въпросния човек за свой ученик (и то след дълъг период на наблюдение и невидимо насочване в които ученикът не знае, че учителят го наблюдава). Единствено при такова сходство и човек може да приеме някого като свой учител. Ако искам да се науча да левитирам, ще потърся съответния учител. Докато преследвам тази си личностна амбиция, аз сам се изолирам от истинските учители и от духовното си развитие. Аз трябва да реша за себе си, какви са ми целите и мотивацията.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би въпроса трябва да е инверсен - не ученика , а Учителя познава и намира своя ученик.Как става това ли? При всеки човек е различно. "Моите ученици се раждат такива" - Учителя.

Линк към коментар
Share on other sites

Не бях се замисляла по този въпрос досега.

Устроена съм така,че ако някъде има нещо което да правя задължително,т.е. против волята ми да го заобикалям.

Интересувала съм се от различни учения и религии и това ми е помагало и ми помага.

И все пак най-близко ми е Учението на Петър Дънов.

Линк към коментар
Share on other sites

Как може да разпознаем един Истински ЖИВ Учител ? За да не се разводни темата, моля отговорете по-конкретно на въпроса - На какви според вас критерии той трябва да отговаря? :)

(Под "жив", разбирам - на физическо ниво.)

Примерно - ако утре стане 2-то пришествие, как бихме разпознали Христос от друг лажеучител ... :unsure:

Един от белезите е че изчезват всички въпроси, защото самото му присъствие е отговорът на всичко. В такова присъствие душата разцъфтява и ти се иска никога да не си тръгваш, но " На учениците Си казва: "Не очаквайте много от мен!" За да не изпадне ученикът в заблуда, той иска да го накара сам да изпита чистотата на своя Учител, сам да намери неговите вътрешни богатства, да види не външния, а вътрешния му блясък. При това, Учителят на Бялото братство не ограничава учениците Си, а им дава пълна свобода."

"Учителят на Бялото братство, учителят на Истината носи със Себе Си три неща: свобода за душата, светлина за ума и чистота за сърцето."

Иво:thumbsup:

Да, така е :3d_053:

п.п. "Учителят на Бялото братство се облича скромно, но винаги чисто и спретнато. Той не носи пръстени и украшения." И това също е точно така, но пък какво благоухание, чистота и светлина се излъчват от него...неописуемо е :hypocrite:

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на всички отговорили на въпроса ми. :)

Bugi, инверсният въпрос ми е ясен, но той е само за избраните, а аз питам от името на обикновените хора, към които причислявам и себе си. Та какво да правим ние, които не сме се родили ученици, но все пак в даден момент сме се замислили, че и душа май имаме... :hypocrite: Трябва ли да се хванем за първия гуру, който сме чули или видели по телевизията. Или сме му слушали лекцията... :hmmmmm:

Мисля, че отговорите дадени в горните постове помагат. :thumbsup:

Хората не могат да преценят адекватно ситуациите от ежедневния си живот, как тогава да очакваме нещо по-различно и при намирането на учител? Всеки ще приеме такъв учител, който е в съзвучие с него.

Станимире, хората се обучават още от малки как да преценяват ситуациите на физически план. Допускането на грешки е нормално, но представи си как би реагирал един човек, който изобщо не е бил обучаван като дете... Има такива случат, на отгледани деца от животни. :31:

В религиозните семейства има и духовно обучение. Но не всякога новата душа поема по духовния път на своите родители. Все пак в почти всички религии има заложени принципи, предпазващи душата от фатални грешки.

За съжаление, израслите в лоното на атеизма, нямат никаква предпазна стена в духовно отношение.:( Иначе си прав, че всеки ще приеме Учител, който е в съзвучие с него, но е добре все пак да има и някаква информация, познания, критерии за различаване на истинското от фалшивото.

От думите ти:

Преди всичко човек трябва да знае какво търси, какво иска да постигне в живота си, а не някой друг да му казва какво трябва да постигне. Последното е намеса в свободната воля.

се вижда, че ти сам си определяш пътя и нямаш нужда от помощ. Но не със всички е така.

Аз за себе си съм решила, че мога да мина и без жив на физически план Учител. Но нищо на този свят не е окончателно. "Човек предполага, а Господ разполага". :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Замислих се отново върху тази тема :). Благодаря ти Ани :). Спомням си какво каза веднъж един млад човек в църква: "Този който има дарбата на Духа - Учител, защото Божият Дух е Учителя и Той е дарителя на различните дарби... та човек който има такова служение каза той, представлява малкия пръст, кутрето на ръката. И казва, знаете ли защо- защото само то може да влезе в ухото т.е. да налее да го отвори и да налее знанието вътре :)." Човек с такова служение оправя стъпките на братята и систрите си към Бога и фокусът, центърът на вниманието винаги е Бог, а не човешката личност на учителя, защото ние всички сме ученици на Божия Свят Дух и сме братя и сестри в Духа на Любовта независимо от дарбите и служенията си.

1 Коринтяни 12:13

Защото ние всички, било юдеи или гърци, било роби или свободни, се кръстихме в един Дух да съставляваме едно тяло, и всички от един Дух се напоихме.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

От думите ти:

Преди всичко човек трябва да знае какво търси, какво иска да постигне в живота си, а не някой друг да му казва какво трябва да постигне. Последното е намеса в свободната воля.

се вижда, че ти сам си определяш пътя и нямаш нужда от помощ. Но не със всички е така.

Който не си определя сам целите и ценностите в живота си, трябва да се научи да го прави. За това не е нужен духовен учител. Към последния се привличат хора с някаква степен на вече изградени ценности в резултат на възпитание, насоки то други хора в средата в която човек живее (но те трябва да са осъзнати от приемащия ги, а не просто автоматично копирани), индивидуално търсене. Учителят ще доразвие ценностната система на човека, ще му посочи евентуални слабости и погрешки, но той трябва да види известна основа в ученика (и то сходна с това на което учи) с която да работи.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би въпроса трябва да е инверсен - не ученика , а Учителя познава и намира своя ученик.Как става това ли? При всеки човек е различно. "Моите ученици се раждат такива" - Учителя.

Да, така е.

Ученикът има задачата да не подмине момента.

Да не остане сляп. ... Сега, или следващия път . :)

Освен Учители, има и духовни помощници.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, съгласна съм с думите ти :thumbsup:. Казано е "Когато ученикът е готов,учителят сам идва при него". (по спомен) и това наистина е така т.е. доказано е, не е просто празен цитат. Поздрави!

п.п. Богата тема....

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Може би въпроса трябва да е инверсен - не ученика , а Учителя познава и намира своя ученик.Как става това ли? При всеки човек е различно. "Моите ученици се раждат такива" - Учителя.

Съгласна съм thumbup2.gif И за мен е точно така - учителят познава ученика.

И Ани, това съвсем не се отнася само за някакви специални хора, а за всички.

А колкото за признаците, струва ми се Божидар е споменал някои любопитни и важни детайли: thumbsup.gif

Според мен, базирано на бегъл опит, истинския учител може да се познае по следните признаци:

- ще го намерите на неочаквано място

- ще го намерите по неочакван начин

- външно въобще няма да прилича на учител или поне на широко-разпространените виждания за това как трябва да изглежда учителят

- ще ви върне обратно, за да се научите да учите първо (то и при Кастанеда и Норбеков е било така) и въобще не се знае дали ще ви стане учител

Това са си чисто прагматични белези.

Но пак трябва да се оставиш поне малко на интуицията да те води, за да попаднеш на неочакваното място и влезеш в неочакваната ситуация; а също и доверие. Силата ще свърши останалото.

И да добавя още нещо - няма да настоява да ви бъде учител, нито ще спомене, че имате нужда от такъв или пък, че той е такъв. Също и както беше казал някой по-горе, ще ви остави свободни да се развивате с вашата си скорост или да не се развивате дори, ако така пожелаете, въобще за нищо няма да настоява.

Обаче, ако ви е познал за ученик, винаги може да очакавате подкрепа, съвет, насока, дори защита, ако се наложи.

Може да ви възпира, ако сте много нетърпелив, но никога няма да ви пришпорва - може само да спомене какво е подходящо за вас в този момент и толкоз. Оттам нататък, изборът дали да пристъпите към това подходящото и кога, и как пак е ваш; от него пак еветуало само съвет, помощ и ...така.

Линк към коментар
Share on other sites

Мда и за всеки човек си има точно определен момент. Анюти външното е само следствие, същественото е връзката която се осъществява в Духа и която е независима от пространство и време :). И външните срещи са прекрасни, даряващи нов импулс, но същественото винаги е било невидимо за очите :).

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Аз пък си задавам следния въпрос: как учителя разпознава, че е Учител? Някой казва ли му, избори ли има, фенклуб с определен брой членове ли трябва да има, или да се занимава с някаква кръжочно-окултна дейност...или нещо друго? Щото, ако Учител може да познае, че Е такъв- то, както той е разпознал Учителя в себе си, така и другите биха го разпознали, нали?

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят много лесно разбира, че е учител (по отношение на земното човечество). Той е част от Йерархията на Светлината и знае точно на коя степен е. При преминаването във всяка степен има и посветителен ритуал, която се извършва от неговите учители. От приетия ученик нагоре, всеки член на йерархията би трябвало да знае своето ниво на развитие и мястото си в йерархията. И преди това душата на човека вероятно го знае, но той, като въплътена на Земята личност – не.

Линк към коментар
Share on other sites

hypocrite.gif

Специално за Христос вече трябва да ни е ясно, че това е Любовта в сърцата ни...

Или, както Учителя казва-"Едни ще видят Христос в небето, други до тях, в трети ще се роди, а в четвърти ще възкръсне..." /по памет/ 60.gif

И аз не помня беседата и моля за извинение. Но ако намеря веднага ще дам линк.

Иначе може би просто да се доверим на интуицията си и както каза shining star, просто знам, че когато прочетох първите думи в "случайно" попаднала ми беседа от Учителя, знаех, че е за мен, че Той е моят Учител...sorcerer.gif

Питам: Какво разбират хората под думата „ангел“? В моя ум под „ангел“ разбирам моята светла мисъл. Ангелите имат отношение към човека. Понеже разбират нуждите на хората, те внасят своята интелигентност в тях. Така, именно, хората могат да мислят право и да работят като ангелите. Като видиш един ангел, ти искаш да бъдеш като него. Какво ще постигнеш с това? Ти не можеш да бъдеш нито чист като ангела, нито да имаш неговата мисъл. Друг е въпросът, ако ангелът те посети. Ако не те посети, ти оставаш с едно разочарование в себе си и казваш: Защо Бог създал едни същества да живеят като ангели, а други да се мъчат? – Колкото и да сте напреднали, почти всички имате такива разбирания. Някои от вас сте по-напреднали от мене: едни пишат по-хубаво, други рисуват по-хубаво, трети могат да шият хубави обувки и т. н. В някои отношения, мнозина имат известни преимущества над мене. Аз съзнавам това. Обаче, вашето изкуство аз мога да науча в няколко минути. За да стана велик художник, нужно ми е само един час. Докато си съблека дрехите, да не ги папам, и облека дрехата на художника, аз съм станал вече велик художник. В природата има ключове, които, щом завъртиш, всичко се постига. Там всичко се отпечатва в един момент. Голямо изкуство е вложено във фотографията на природата!

Разрешаване на мъчнотиите

Може би да се помолим за просветлениеhypocrite.gif

Спомних си за приказката за Синдбад мореплавателя. Та някога в Багдад имало един много беден човек, който се прехранвал, като пренасял багажи на хората. Той се казвал Синдбад носача. Един ден трябвало да носи тежък товар, а било страшна жега. Синдбад много се уморил, спрял , да си почине като оставил товара на земята, и вдигнал ръце към небето:

"О, Аллах, ти си този, който раздаваш щастие и богатство на когото си искаш, да живее доволно и безгрижно до края на дните си, и пак Ти правиш други да са бедни нещастници като мене, да вършат тежък труд и да не могат да изкарат и за парчето хляб... Да бъде волята ти."hypocrite.gif

Това е автентично, цитирам го по памет. Като казал това Синдбад, изведнъж чул прекрасна музика, погледнал и видял, че е спрял пред портата на най-богатата къща в града, имало прекрасна градина, и много хора на трапезата, отрупана с ястия...свирел оркестър, а хората щастливо се смеели и си говорели. Синдбад въздъхнал, и понечил да вдигне товара си, но вратата се отворила, и един слуга излязал оттам и казал на Синдбад:

"Заповядайте при нас, моят господар ви вика."

А богатия стопанин бил Синдбад Мореплавателя. Той поканил носача да сподели трапезата с него,и му казал:

...Чух как се оплакваш на Аллаха от злата си участ. Някога и аз бях като тебе, а виж ме сега. Искаш ли да чуеш разказ за моите седем пътешествия, и как съм станал това, което съм сега? " Така в продължение на една седмица той разказвал на Синдбад носача всеки ден по едно от своите пътешествия, черпел го с вино и вкусни гозби, накрая му дал хиляда жълтици, с които Носача започнал търговия, издигнал се, а Мореплавателя му бил пръв приятел...

Често се питам дали ако Синдбад носача не беше "приел" положението си, дали ако не беше казал "нека бъде волята ти", вратата щеше да се отвори?

Линк към коментар
Share on other sites

Често се питам дали ако Синдбад носача не беше "приел" положението си, дали ако не беше казал "нека бъде волята ти", вратата щеше да се отвори?

В природата има ключове, които, щом завъртиш, всичко се постига.

Разрешаване на мъчнотиите

~~~

Йоан 3:30

Той трябва да расте, а пък аз да се смалявам.

Галатяни 2:20

Съразпнах се с Христа, и сега вече, не аз живея, но Христос живее в мене; а животът, който сега живея в тялото, живея го с вярата, която е в Божия Син, Който ме възлюби и предаде Себе Си за мене.

~~~

1 Коринтяни 12:4

Дарбите са различни; но Духът е същият.

За дарбите -1 Коринтяни 12 глава ,

1 Коринтяни 13 глава

1 Коринтяни 14 глава

Ефесяни 4 глава

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...