Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Пламъче

Система за добавяне на точки към мнения - обсъждане и идеи

Recommended Posts

Елфче,колкото и да ми е странно и аз наскоро имах същото усещане :Порталът и Хогуортс?!.Само като място,за сега.Не като роли на участниците.thumbup2.gif

Поздрави.

Сподели това мнение

Дано това оценяване да не обезсърчи някого или да напомпи егото на друг така,че да не му повлияе положително.На всеки му е мило да получи добра дума за себе си,но накъде бях чела от Учителя ,че всякакви коментари за останалите ученици са строго забранени.Не зная дали съм разбрала правилно думите му,но мисля,че в това число се включваха и добрите коментари.

Сподели това мнение

Дано това оценяване да не обезсърчи някого или да напомпи егото на друг така,че да не му повлияе положително.На всеки му е мило да получи добра дума за себе си,но накъде бях чела от Учителя ,че всякакви коментари за останалите ученици са строго забранени.Не зная дали съм разбрала правилно думите му,но мисля,че в това число се включваха и добрите коментари.

Мда спомням си, дали не беше в правилата за ученика, не съм сигурна, но след като системата е факт вече и няма начин да бъде премахната, значи аз например ще го приема като урок и вглеждане в самата себе си на първо място в смисъл ще наблюдавам мислите, чувствата, постъпките както собствените си така и на останалите и ще правя собствени изводи. Дали ще споделя нещо!? Незнам, ще си каже :). Като ще е експеримент ще е експеримент, к'во да праИм сЯ. Така е дошло :feel happy:

Редактирано от Eлф

Сподели това мнение

Гранатче 1,ти погредна ли колко са ти писали?Защо ако си?И ако си ще споделиш ли какво ти мина през главата,ако искаш?Ако си погледнала,всичко това те е задействало да направиш нещо...

Сподели това мнение

Ми какво да направи и гранатчето!? Ами ще направи най- доброто на което е способна в дадената ситуация. Всеки постъпва според това, за което си мисли че е най- добре във всеки момент. Така смятам :). Прощавай

ris_78 че ти отговорих аз вместо гранат, но дискусията ми стана интересна. Размислям си и си споделям.

Редактирано от Eлф

Сподели това мнение

Според мен оценяването няма да промени никого.:hypocrite:

мм, не съм съгласен m021.gif

Мнозина вече казаха, без да се замислят, че всъщност го сториха, че оценките се слагат на личности, а не на постове. Саморазправата и услугите ще станат практика и тук, съжалявам че руша илюзиите на пребиваващите трайно тук. В Калдата (не исках да звучи като реклама) проблемът с "репутацията", защото това си е проблем, е разискван в 2-3 теми, които горещо ви препоръчвам да прочетете. В тях има много мъдрост и избиващи комплекси за (и не само) малоценност.

Истината е, че от малки ни учат да сме бележкари и оценките ни вълнуват особено много. За колко е несправедлива системата, имате фантазия и сами да се досетите. Да кажем само, че след 4 000 линка с които съм помогнал в Калдата, докато ме нямаше временно имах "репутация" минус 30. Не случайно е в кавички. В момента е плюс 130 някъде, гледам пак съм докачил някого m121.gif, защото намалява. Други пък ме минават подред да ми цъкат плюсчета, сигурно и без да ми четат постовете. Надпревара кой е по-по най. Трети си правят допълнителни акаунти, за да си цъкат виртуални поощрения. Факт е, че съм от малцината които са доказали, че могат да са с отрицателен вот, без това да ги прави агресивни (защото това е естественото явление което се наблюдава). Трябва да имаш доста силна психика за да имаш самооценка по-важна от тази която други ти лепват като етикет. Факт е и че 95% не отговарят на това изискване.

Системата е несправедлива, опорочена и... полезна. Тя притиска слабите да си мерят приказките, да не смеят да заявят позиция и... ами малко ли е? Оо, напротив, тук всички са силни и не им пука за плюсчетата? Времето ще покаже, но практиката вече го е доказала за да си играя на пророк.

Сподели това мнение

Tака като гледам, никой не ми е отговорил на зададените въпроси. Единствено Дончето обясни, че системата за репутация евентуално не би трябвало да пречи; евентуално. И че можем да не я забелязваме, ако искаме - е, добре, щом няма да я забелязваме, пак ще си повторя въпросите: за какво и на кого ще е нужна?

Било ново, имало го като опция, ползвало се във всички социални сайтове/форуми ...

Добре, и какво от това?

То винаги има много нови работи, ама всички ли се оказват нужни, всички ли са полезни?!

А това, че много хора го ползвали е най-странния довод за мен. Значи няма да мислим със своите си глави, ами щом другите го ползват, ми хайде и ние.

Пък то ... откак има човечество все се опитват да ни напъхат във всякакви калъпи, да ни манипулират, да ни накарат да бъдем такива, каквито ще сме изгодни на този или онзи, да бъдем управляеми ... Разни принципи от типа на "Разделяй и владей" и поговорки от типа "Видяла жабата, че подковават вола ..." не са от вчера.

Не било задължително да се ползва - хубаво, то оставаше и да е. Ама я направо да го направим задължително, като ще е гарга да е рошава, като ще е експеримент, да си направим една хубава, пълна представителна извадка. Че така - измъчена работа, някои се опъват, не щат ...

Сподели това мнение

Сега гледам, че в събранията всички вие сте започнали по обратен път – във физическо отношение се събирате, а в духовно отношение сте започнали с изваждането и все отрицателни качества си намирате. Какво изваждате? Вие казвате, че еди-коя си сестра има някоя отрицателна черта. Като кажете така, знаете ли какво става? Един лъч от тази лампичка изгасва. После казвате за друга някоя: „Знаете ли тази сестра какъв недъг има?” – хайде и втори лъч от лампичката изгасва. За някоя трета казвате: „Откак дойде в събранието, внесе само разединение!” – хайде и трети лъч изгасва. – „Ами тази пък, четвъртата, откак влезе между нас, всичките нещастия ни сполетяха!” – хайде и четвърти, пети лъч от светлината на лампичката изгасва. Вие говорите по същия начин отрицателно за петата, за шестата, за седмата, за осмата и т.н. сестри и току-виж един след друг лъчите на светлината в лампичката изгасват, докато най-после изгасне и цялата лампичка. Вие изваждате, изваждате и настава най-после тъмнина. Това е един психологически закон, който предизвиква загасване на Светлината в нашия ум, в нашето съзнание – изваждаш, изваждаш, докато най-после се намериш в пълна тъмнина. В ума ти всичко е загаснало и най-после казваш: „Господи, защо направи света така?” Господ казва: „Който гаси като тебе Светлината на своя ум, ще остане да живее в тъмнина и в мрак.”

Какво трябва да направите? Ще започнете обратния процес: ще кажете: „Онази сестра там е започнала да се поправя, станала е отличен свирец, нека дойде да ни посвири!”; тя идва, сяда на пианото, започва да свири и хубаво свири – веднага лампичката светва. После казвате за друга някоя сестра: „Знаете ли, че еди-коя си сестра била писателка, пише много хубаво, хайде да я викнем да ни прочете нещо!”; тя идва, прочита някое свое стихотворение, всички са доволни, радват й се – лампичката още повече светва. – „Ами онази сестра там била художничка, нека ни донесе картините да й ги разгледаме!”; тя си донася картините, всички ги разглеждат, радват се – лампичката още повече светва. За друга казват: „Тази сестра е завършила някакъв курс по шев и хубаво работи, нека я накараме да ни проведе един курс!” – лампичката още повече светва. За още някоя казват: „Знаете ли тази сестра какви отлични баници прави, хайде, нека ни направи една баница!”; тя направи една баница, всички се радват, доволни са, а лампичката все повече светва. Колкото повече си изтъквате положителните черти един на друг, толкова повече светлината на лампата се усилва, докато най-после светва с всичката си мощ. И тъй, като се стремите към положителната страна на Живота, само така ще създадете в себе си характер – това е Божественото в човека. Иначе, като си търсите само отрицателните черти в характера, ставате банални.

Събиране и изваждане. Запалване и изгасване на свещта

А защо не погледнем на системата с плюсовете не като на оценка, а като на начин да кажем на някого "Благодаря за думите ти - много ми харесват!"?

Сподели това мнение

П.П. Ето, вече си изпросих една точка. Не знам кой ми я "цвъкна", но много щедро от негова страна. :3d_146:

Мда, илюстрация, че системата не влияе m131.gif

Самият факт, че го обсъждате говори достатъчно. Аз си позволявам това за пръв път, защото предвкусвам изпитание което предстои в този форум, което вече минах.

Но, приемете го философски - това е необходимият катарзис за да станете по-добри или по-зли. В моменти на стрес човек е... себе си. Това са от малкото моменти на искреност, насладете им се.

Единствено Дончето обясни, че системата за репутация евентуално не би трябвало да пречи; евентуално. И че можем да не я забелязваме, ако искаме - е, добре, щом няма да я забелязваме, пак ще си повторя въпросите: за какво и на кого ще е нужна?

Системата е нужна за да задоволи нуждата ни да съдим. Аз поне я наблюдавам във форуми в които има отлив от потребители, но не мога да твърдя, че има пряка връзка. Питай Ди, аз мога да ти отговоря на въпросите : )

А защо не погледнем на системата с плюсовете не като на оценка, а като на начин да кажем на някого "Благодаря за думите ти - много ми харесват!"?

Ох, иска ми се да вярвам, че тук нещата няма да се повторят. Пътя към Рая е осеян с добри намерения, познато ли ти е? Вероятно всичко ще започне премерено и с отговорност, обективно и справедливо. Останалото е просто въпрос на време.

Сподели това мнение

Единствено Дончето обясни, че системата за репутация евентуално не би трябвало да пречи; евентуално. И че можем да не я забелязваме, ако искаме - е, добре, щом няма да я забелязваме, пак ще си повторя въпросите: за какво и на кого ще е нужна?

Системата е нужна за да задоволи нуждата ни да съдим. Аз поне я наблюдавам във форуми в които има отлив от потребители, но не мога да твърдя, че има пряка връзка. Питай Ди, аз мога да ти отговоря на въпросите : )

Знаеш ли, сигурно си прав за закалката.

Пък ... който колко издържи.

Казваш стрес, а други казват хармонична среда - как мислиш, дали ще им се получи?

Редактирано от Диана Илиева

Сподели това мнение

Модераторска бележка: Част от мненията по темата са преместени тук, за да се даде възможност на всеки да се нашегува на воля без да рискува да спами.

:3d_052:

Редактирано от Донка

Сподели това мнение

Не знам колко пъти може един участник да гласува за деня, но предлагам тази бройка да бъде намалена на 1. Това ще е от полза най-вече за гласуващите. Лесно е да си щедър когато имаш много, затова смятам едно подобно допълнително ограничаване за разумно. Мисля, че така оценяващите ще бъдат по-отговорни при избора си.

Сподели това мнение

Някои хора вече казаха ясно в какво се състои проблемът и е странна липсата на желание за разбиране от някои. Благодарността може да се дава по най-различни начини, не чрез бележкарство и гъделичкане на нечии ега...Това е всичко друго, но не и попътен знак за духовно израстване...

Сподели това мнение

Guest azbuki

Сега и в сериозната тема да направя един сериозен коментар. :smarty:

Поемам пълна отговорност за ненам колкото точки, които "нацвъках" на Кристиян, като се изключи това, което е писал за ГМО, че "там ша го бия". При него още преди да измислите системата за точките се чудех как да си изразя възторга от поредния му бисер, без да спамя темите с ухилени физиономии. Според мен бих могла да му пиша по точка почти за всяка "перла", която е изръсил на форума - без никакви угризения на съвестта.

Другото, което ми се иска да кажа на всички, вземащи се прекалено насериозно, е, че:

1. На форума пишат основно възрастни хора, а не деца от детската градина. Ясно е, че всеки носи отговорност за себе си и без да му се размахва палката пред носа от някой, вживял се в ролята на класната ръководителка.

2. Един от признаците за не чак толкова надуто его е способността човек да се смее над себе си. Най-лишените от хумор хора са обикновено и най-егоцентричните и неспособни да толерират различни от своите гледни точки.

Мое скромно мнение.

П.П. С две думи - няма лошо в смеха, но е жалко да станеш смешен.

Редактирано от azbuki

Сподели това мнение

Освен егото има и нещо друго, което е много по-важно дори и от хляба.

И това е Духовната храна, за която всички повече или по-малко копнеем.

Дали това точкуване, ще е някакъв вид сериозно признание за ежедневното, скромно и неуморно служене тук на мнозина, ще се докаже с времето.

От друга страна, това става в момент, когато при децата от 1-ви до 3-ти клас премахват оценките. За добро!:)

Редактирано от Alexander

Сподели това мнение

Не, нее, възраста няма нищо общо. Порасналите (деца) носят инфантилност и неуравновесеност и... както казва любимецът ми Фройд, през детството се трупат комплекси които се избиват през остатъка на живота. Това е нормално! Напълно нормално, не проява на слабост или липса на духовност. Нормално е да имаш комплекси и да не си съвършен, така че въпросът е не дали, а кога ще избухнат ексцесиите.

Аз подкрепям напълно тази точкова система. Защото носи знание за самите себе си. Дава ни възможност да грешим, както и да понасяме чуждите грешки. Това е живота - несправедливост. Не живеем в стерилизиран свят, нека се правим на богове като отсъждаме и да позволим да си играят с егото ни. Ще е полезно. В други форуми също е поставен лимит - примерно 5 гласа дневно, и 15, ако си платиш. Напомня на индулгенция, не мислите ли m021.gif

Ако някой ще играе зряло, това няма да е с точки, а с игнорирането на системата, това е моят извод. Аз слагам минуси на простащината и плюсове на полезни или безобидни коментари върху които явно някой се е иза*** с минуси. Всъщност имам един коментар за "репутацията", покрай друга тема. Той гласи "забравяте, че това не е репутация".

Сподели това мнение

Съгласна съм с това което предлага Станимир-да се реши колко пъти за деня имаме право да гласуваме(аз вчера като взех да репутирам Божидар малко се самозабравих!:D)

На рис няма да отговоря-направил го е "адвоката" ми.:feel happy:

Уважавам всяко едно мнение,но не задължавам никого да уважава моето.

Сподели това мнение

:dancing yes: Току що му сложих + - Благодаря Гранат за това изречение. Откак съм приела този принцип на мислене, животът ми е щастлив и мирен и слънчев.

Според мен, ако искаме да останем до нивото "+ е равно на браво, благодаря!", както в момента го приемат много от потребителите, е нужно да останем само с +. Поставянето на - наистина е осъждане. И започва събиране и изваждане, което наистина води до изкористяване... Освен всичко има и друг момент - ами ако аз натисна минуса в пристъп на недоволство, а после помисля и съзра разумното, доброто в едно мнение? Вече е късно да махам минуса и да слагам плюса...

И все пак въпросът ми е към Иво - има ли техническа възможност плюсовете да се отбелязват в самото мнение или поне темата - така е наистина по-реално и справедливо. Когато аз натискам плюс, не го давам на човека, когото почти не познавам, а на думите, които е публикувал. Колкото до човека, то всеки от четящите и пишещите тук вече са получили един огромен плюс, който не може да се изтрие, уголеми или намали. Както го имат и всички, които никога не са влизали в този сайт. :3d_064:

Сподели това мнение

Значи ли това, че хора с репутация 0 не ни харесват? Аз имам възможност да чукна само 10 точки на денонощие. На кого по напред? Освен това предпочитам лично да кажа "Благодаря за думите ти - много ми харесват!"? И да кажа защо. Мога да го кажа с коментар в профила. Ако всичко, което прави даден човек ми харесва. Мога да го кажа и под мнението му в дадена тема. Но с аргумент – защо ми харесва. И не анонимно.

Ако някой ще играе зряло, това няма да е с точки, а с игнорирането на системата, това е моят извод. Аз слагам минуси на простащината и плюсове на полезни или безобидни коментари върху които явно някой се е иза*** с минуси. Всъщност имам един коментар за "репутацията", покрай друга тема. Той гласи "забравяте, че това не е репутация".

Харесва ми да чета твоите мнения vorfax. Виждам, че имаш опит от Калдата с тази система и си направил доста интересни заключения. ;) Но как можеш да игнорираш една система, когато си вътре в нея? Все едно някой от участниците в Биг брадър да заяви – аз няма да играя по правилата? Ами не става. Влязъл си и ще играеш. B)

Обикновено тази система се въвежда с добри намерения. Както е станало в този форум МТБ-БГ(това им е правилника, системата за рейтинг е малко по надолу)

От правилата се вижда, че намеренията са били много добри, но от дискусиите се забелязва, че реализирането на тези намерения се е срутило тотално. Рейтингът се е превърнал в средство за разправа и наказание на човек, който не се харесва. При това анонимно. Не да му се каже направо какъв е проблема, а да се удари в гръб, анонимно...

А това е един доста оживен форум в който ето какво мислят за рейтингите.

Показвам тези примери не за сравнение със съответните сайтове и форуми, а за това – до какви разправии може да се стигне. Приятелският тон, добрите отношения ще изчезнат. Започват ехидните забележки и обиди. Удари под кръста. Изобщо неща, които не ми се иска да виждам тук. Аз съм привърженик на по-лежерните и непринудени отношения, не на състезания от рода кой е по по най. Затова ако Портала и форумът към него се превърнат в гнездо на оси и разправии, както някои други сайтове, то поне за мен това няма да бъде много приятно място за влизане.

Бъдещето ще покаже как ще се развият нещата, но от сега се вижда как някои хора се организираха на принципа „аз на тебе – ти на мене” и започнаха та трупат репутация от абсолютен спам. Защо? Нали тази система нямала никакво значение? Затова на мен изречения от рода :

ми звучат малко неискрено. Но всеки си има мнение. Моето предпочитам да го кажа с думи и конкретно, а не с + и -.

Сподели това мнение

. Все едно да отида някъде на гости с приятели, на разговор и да очаквам да ми слагат точки...На форума в Портала гледам точно така, а не като на рейтинг на някакво предаване... :feel happy:

:thumbsup:

Много, мнооого се чудих защо е тази система.

Сетих се за фотографските форуми – в тях се оценява снимка, композиция.....

Има смисъл човек да погледни най-високо оценените, защото снимките са много, а времето ни – малко..Има какво да се научи от майсторите.:rolleyes:

След това се сетих за форумите за хардуер и софтуер - и там има смисъл, защото има много опитни хора, чието мнение е ценно и много практически полезно...

След това се сетих за този Портал и си казах:

„Ами да, нека се докаже, че най-много точки ще имат хора, които не пишат за Учителя и неговите теми..

НО, това пък е толкова ясно, че няма никаква нужда от доказване....

Преди години във форума са писали прекрасни хора, има великолепни мнения, полезни линкове, красиви споделени преживявания - и тези хора ще останат неоценени, защото едва ли някои нарочно ще започне да се рови по темите и да оценява мненията им....а те са прекрасни, духът им е прекрасен!!!!

Замислих се пак...

Май ще трябва да влизам по-често, за да давам точки на хората, които пишат добре.

Да, ама на тях не им пука колко точки имат..:feel happy:

Да, Станимир и Донка са прави –

когато мислим положително и изказваме съгласие – то ние споделяме положителна вибрация!!!

И често някой вече е казал това, което искаме, дори с по-красиви думи!!!!!

Но тогава нека има бутончета:

„”Не съм съгласен” „Съгласен”, „Супер!!!”

Така е по-ясно „статистически” какво мисли „форумното село”.

Или точките имат смисъл само в един подфорум!

Например Сънища или Астрология - това показва рейтинга и опита на човека в конкретната област!!!! Но понеже тук има много различни области, то е добре да има повече яснота.

Или например под-форум психология и психотерапия. -идва човек с проблем.Прекрасни професионалисти! Благоволяват! безвъзмездно! да го посъветват, но той не е доволен и съгласен, че не получава лесни и удобни отговори – и започва да им дава отрицателни точки?!

Иначе какво излиза: някой от форум музика например, понеже пуска хубави песни ще има висок рейтинг.

ОК! Това е добре.

И влиза един нов човек в портала, по стар навик се ориентира по рейтинга и казва:

„А-а, ами щом пичът на форума не е писал в тези теми за някой си там учител, че що аз да се занимавам ..... Ми не е вървежно.....”

Всъщност, накъде вървим???

Сподели това мнение

И аз доста помислих. Може би ако приемем като забавление тези + и - то и сами ще отпаднат. Да се вземем много насериозно от положителните или да се ядосваме на отрицателните оценки си е глупаво. Каквото имам да си кажа, си го казвам.

Усмихнат ден на всички!:3d_046:

Сподели това мнение

:hmmmmm:В момента чета едно мнение на Донка което може да се отнесе към тази тема:

Когато преди 8 години излизах от системата и започвах да изграждам школата си, основното ми опасение беше дали децата ще имат стимул да полагат учебен труд при мен след като няма да имат оценки....

Сега след 8 години вече спокойно осъзнавам, че оценките ще са напълно излишни, ако животът на децата в училището (съзнателно смених думата обучение) се приближи до реалния им живот. Или както казва Боян Боев в книгата си за педагогическите идеи на Учителя - Училище-живот.

Децата не изпитват естествен интерес към оценките, ако възрастните не ги убедят, че това е важно за взаимоотношенията им и отношението им към себе си - т.е. да ги "зарибят" с наркотика бележкарство. Ето какво ги мотивира:

snapback.pngИна Трифонова, на Feb 6 2008, 23:25, каза:

подготвихме 50 ученически работи за изложбата , която откриваме в сряда .

Успяхме и да ги експонираме в двете фоайета.

Остава само , плактата да се направи и организиране идването на местните телевизии .

Успях тази година , по- рано да мобилизирам учениците си да направят изложба , и колкото и да не си го признават си умират от удоволствие да работят по темите , които са им задала .

Събраха се около 100 неща , от които избрах 54 , които да са най - добре изведените , най - хармонични заедно като експозиция и най - силно въздействащи работи.

" Неоимпресионизъм ", ще бъде открита на 13 февруари .

Но понеже все пак темата е за оценките - моето лично мнение е, че обучаващите учители трябва да бъдат освободени от оценяването, за да могат да живеят и учат заедно с детето.

Какво е вашето виждане за външното оценяване?

Интересно ще ми бъде да чуя мненията на родители, чиито деца учат в системи с външно (анонимно) проверяване и оценяване на постиженията.

Още един въпрос ме вълнува - проверката и оценката винаги зависят от общото ниво на групата. При това се получава противоречие:

От една страна една и съща оценка има различно (до драстични разлики) покритие при различните училища, класове, учители.

От друга страна педагогиката изисква индивидуален подход и стимулиране на всяко дете според способностите и темпото му на развитие. (Иначе се получава "колкото и да се старая, все ще имам 3 - тогава какъв е смисълът да се старая".)

изт.

Сподели това мнение

Не ви ли прави впечатление, че много интересни нови теми / мнения, докосващи, искрени, ценни, остават без внимание / посещения и почти никакви коментари? Хората от форума просто ги игнорират или само им хвърлят едно око. Тази тема обаче има над 1400 посещения за няколко дена и над 50 отговора :) Интересът е голям.

Ако някой е отделил много време примерно да избере някакви ценни мисли или пък да напише ценен споделен личен опит, или да допринесе с нещо ценно, не се обръща особено внимание на това. Но когато нещо засяга лично мен като участник, вниманието е много голямо. Как си го обеснявате?

Мисля, че самото обсъждане на темата, и най-вече начина на обсъждане, а също и многото различни гледни точки, дава възможност на участниците да станат по-зрели във форумното общуване.

Смятам, че е хубаво да се вижда кой е дал + за дадено мнение и тема. За жалост това не може да стане преди следващия ъпгрейд, който е планиран в следващите няколко месеца.

- няма да има засега. Само с + да боравим ни е трудно, пък какво остава ако има и минуси....

Махнал съм засега броя + от профилите, + ще се дават само за мнения / теми. На базата на вашите отзиви и на възможността за смесването човек-мнение, от която повечето явно се опасяват, смятам, че за момента така е най-добре.

Броят +, които можете да ползвате за 1 ден са много ограничени. Ползвайте ги разумно :)

Ако дадено мнение или тема получат 5 (в момента така е настроено) + от различни хора, към него се добавя една голяма звезда, т.е. слага се допълнителен акцент :)

Още отзиви и мнения / гледни точки по темата са добре дошли.

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега