Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Пламъче

Система за добавяне на точки към мнения - обсъждане и идеи

Recommended Posts

Това е пример, когато повече хора дадат + за дадено мнение, как се слага допълнителен акцент към мнението със звезда.

Временно съм намалил необходия брой гласове за звезда, за да се види как работи опцията.

Сподели това мнение

Звездичките допринасят за забелязване на едно мнение, ако човек преглежда темите "по диагонал".

:thumbsup2:

А и като няма сумарни точки в профилите се избягва субективност от типа:

" ще гласувам за постове само на тези, които са ми симпатични".

Сподели това мнение

За мен Портала е не само форум, но и една голяма библиотека. Не мислите ли, че като сведем всичко само до форумите и полезността им, избутваме настрани основната идея? Или може би аз неправилно съм схванала, че е място, където да намериш и прочетеш нещо, а не само да говориш? Точно това, че не сме като другите сайтове ни прави интересни и полезни. Желанието да си в "групата" обикновено води до обезличаване. Имало го в другите сайтове, ОК, защо каквото е там трябва и да е тук? Все пак това е сайт с духовна насоченост, за какви рейтинги и точки и гласуване говорим? Който иска да се репутира - ами да става политик. Там да се мери с другите надприказващи се.

И как точно се определя полезността на едно мнение? За мен е абсолютно субективно, защото ние сме много различни, със различни знания и начин на мислене. Ако едно мнение за някого е полезно и му се накликат плюсчета, а аз не схвана идеята, за какво са плюсчетата? По-добре е всеки да чете каквото му е интересно и да отсява това, което е достъпно и полезно за него. Нека не слагаме знак за равенство между всички. Защото има участници, които пишат интересно и увлекателно и не казват нещо кой знае колко съществено. А други с две думи казват това което мислят, макар и не всеки на първи прочит да го схваща.

Последно :). На моменти се чудя как някои от участниците успяват да живеят (в истинския смисъл на думата) тук и да отделят по няколко часа само за да изказват мнение за всичко? Те естествено и щракат плюсчета, като имат свободно време :). Не работите ли бе, хора? Всъщност, ако така както някои се вихрят из форумите (не само този) се и работи сигурна съм, че американците и европейците скоро ще ни дишат прахта. Ама на – само с приказване не се оправят работите. Трябва някои и да копа, както казва народа. Може да звучи грубо, но колкото и инициативи да подхваща Портала за конкретна работа, изискваща по 1/2 - 1 час да отделяме време на ден - познайте колко от активно рейтингуващите се се включват в тях? Тогава какво поощряваме? За мен предишното наименование - репутация ми звучи като его-тация. Да ме прощават привържениците на идеята. Същото е и за мненията.

Сподели това мнение

...

И как точно се определя полезността на едно мнение? За мен е абсолютно субективно, защото ние сме много различни, със различни знания и начин на мислене. Ако едно мнение за някого е полезно и му се накликат плюсчета, а аз не схвана идеята, за какво са плюсчетата? По-добре е всеки да чете каквото му е интересно и да отсява това, което е достъпно и полезно за него...

:thumbsup: Точно така, не може вниманието да се фиксира само върху някои неща, дори и булшинството да ги предпочита, не всеки ще бъде докоснат, а може измежду незабележимите мнения може да има нещо ценно за душата на някой и по този начин той да го пропусне. Не може така да се манипулира съзнанието на хората. Всеки трябва да бъде оставен свободен да си чете и да си отсява сам за себе си, а си спомням че имаше една добра тема- "Това ми харесва" а ако някой страшно много държи на някое мнение спокойно може да го цитира там :feel happy:. Спомням си в училище имахме една класна. Беше ни разделила на звена и ни беше подредила кой при кого да сяда, беше поставила звеноводи (най- големите мазници и доносници) които топеха и доносничеха и това караше повечето ми съученици да им се подмазват. В час на класния ръководител звеноводите се изправяха и започваха да разказват за минусите и плюсовете на съучениците си и така според тяхната преценка и тази на класната ни се раздаваха черни точки и златни звездички. Ха сега познайте кой не се съгласи със системата :3d_146:!? Вечно имах черна точка щото от край време не се вписвам в тези модели...Винаги съм била по- различна и физически и всякак, за което непрекъснато ходех със синини от побойща, а я лъжеха че аз съм се била защото тя ме мразеше и аз незнам защо и не си го криеше. Може би заради това че имах първа братовчедка която също беше учителка и взаимно се конкурираха, незнам, но вечно се наблягаше на недостатъците ми и все аз бях на пангара. Подлагали са ме на всякакви униженаия, ще ви споделя едно от най- фрапиращите. Става звеновода и както винаги - Ива това, Ива онова, Ива се бие без да дигнат престилката на Ива и да видят колко синини и белези носи по себе си...Плюс черната точка, (която в последствие се превърна в една от най- ценните ми формули, но то е друг въпрос) другарката каза: "Ами като се бие набийте я и вие." Само това им трябваше да ви кажа...Заобиколиха ме навън на игрището около едно дърво целия клас пееха песни, танцуваха в кръг изреждайки се да ме ритат в свивките на краката със зимните си обувки, смляха ме от бой и от унижение докато учителят по физическо не реши да се появи, защото кой го знае къде се беше запилял и доста закъсня като по поръчка. И понеже в онези времена всичко се потулваше и всички раболепничеха на такива като въпросната другарка защото имаше дебели връзки с големците, никой нищо не можа нито да и каже нито да и направи... Но златните пентаграми и символите които тя използваше тогава за делата си вече дават своите резултати в нейния живот. В никакъв случай не злорадствам, и тя е душа която ще извърви своя път и ще научи своите уроци. Разказах ви само една малка своя опитност.

п.п. Моите уважения към Александър. Естествено човекът е лекар и има своите познания и опит които да сподели. Ценя мненията му и без да ми се набиват в очите златни пентаграми, намерила съм начин да му изкажа своето уважение без да ми се налага да му се подмазвам, направила съм го по свобода, а и който търси помощ и съвет от специалсист това вече достатъчно ясно е изписано под аватара на съответния потребител така, че според мен това е напълно достатъчно човек да се ориентира без да се налага нечие мнение да блести. То и под скъсания чул хубавия кон си е все хубав :).

Редактирано от Eлф

Сподели това мнение

Харесва ми да чета твоите мнения vorfax. Виждам, че имаш опит от Калдата с тази система и си направил доста интересни заключения. ;) Но как можеш да игнорираш една система, когато си вътре в нея?

Всички сме в матрицата, но не всички спим в нея.

Като казах, че самият аз гласувам, подчертавах колко съм несъвършен. Когато видиш потребител с 300 поста и 200 плюса какво ще си помислиш? А когато някой се е отдал да бъде полезен, но всеки ден рейтингът му намалява с точно 5 точки?

Оценките, като част от форумът, подсказват какво е съдържанието на поста - че наистина си заслужава да се прочете или, че в него има нещо отблъскващо или злонамерено. Ако получа минус на "Честит Рожден Ден! Да си жива и здрава." ще го понеса много лесно. Когато го получа върху труд отнел ми съня и подлага на съмнение неговата безкористна споделена полза, това докача.

Мисля, че отрицателният вот трябва да се въведе тук, тъкмо заради опасенията и страховете от него. Който го е страх от мечки да не ходи в гората. Само дето всички живеем в там...

Е, има и гори в които имаме избор да не влизаме, vorfax... :whistling:

Сподели това мнение

...

Ако някой ще играе зряло, това няма да е с точки, а с игнорирането на системата, това е моят извод. Аз слагам минуси на простащината и плюсове на полезни или безобидни коментари върху които явно някой се е иза*** с минуси. Всъщност имам един коментар за "репутацията", покрай друга тема. Той гласи "забравяте, че това не е репутация".

И аз в Калдата съм гласувал със „за“ само веднъж (за отрицателно гласуване не съм си и помислял) и то защото се бяха натрупали 4-5 минусчета на мнение, което определено беше ценно, но беше неудобно за някои хора. Тук все още не съм слагал плюсчета. Не казвам, че няма да сложа, но ако го направя ще е за нещо изключително. Разбира се, това не означава, че смятам останалите мнения за незаслужаващи внимание. Освен това нямам намерение да слагам плюсове на мнения със стара дата, въпреки че сред тях могат да се открият много ценни идеи и мисли.

Станимир, защо трябва да бъдат пренебрегвани според теб стари мнения. Не трябва ли и там да оценяваме доброто? Смисъла на съзнателният живот е да използваме ценното от миналото и да градим върху него ...да доразвиваме нещата. А така няма ли да се завъртим в един омагьосан кръг на съзнателно повтаряш се чат...? :(

Ася, Елф! :thumbsup2: +

Редактирано от Ани

Сподели това мнение

И аз в Калдата съм гласувал със „за“ само веднъж (за отрицателно гласуване не съм си и помислял) и то защото се бяха натрупали 4-5 минусчета на мнение, което определено беше ценно, но беше неудобно за някои хора. Тук все още не съм слагал плюсчета. Не казвам, че няма да сложа, но ако го направя ще е за нещо изключително. Разбира се, това не означава, че смятам останалите мнения за незаслужаващи внимание. Освен това нямам намерение да слагам плюсове на мнения със стара дата, въпреки че сред тях могат да се открият много ценни идеи и мисли.

Станимир, защо трябва да бъдат пренебрегвани според теб стари мнения. Не трябва ли и там да оценяваме доброто? Смисъла на съзнателният живот е да използваме ценното от миналото и да градим върху него ...да доразвиваме нещата. А така няма ли да се завъртим в един омагьосан кръг на съзнателно повтаряш се чат...? :(

Какво трябва и какво не трябва всеки си решава сам. Писах, че нямам намерение да оценявам старите мнения главно защото това означава доста да ровя, докато ги намеря. Ако смятах поставянето на плюсчета за важно, можеше и да го направя, обаче аз не смятам така.

С това, което пишеш за смисъла на съзнателния живот съм съгласен. Аз не отричам въпросните мнения – те вече са оставили своя отпечатък докато съм ги чел. На друг човек те може да въздействат по различен начин. За него може да се окажат по-подходящи други мнения. Още в първото си мнение в тази тема писах, че поставянето на плюсове има както положителни, така и негативни ефекти. Да, добре е да изкажеш подкрепа към автора на дадено мнение съдържащо нещо, което те е впечатлило. От друга страна обаче, поставяйки плюс, оказваш влияние на другите потребители, които четат въпросното мнение. Разбира се хората са различни и не всички когато четат дадено мнение се влияят в еднаква степен от това как е оценено то от страна на останалите потребители, но влиянието си го има.

Редактирано от Станимир

Сподели това мнение

Мдам. Калдата - модел за подражание. Мисля, че това би била поредната крачка към това този форум да се закопае.

azbuki, не ти прави чест да проявяваш дискриминацията си. Веднъж ти казах, че не темата прави коментарите, а коментарите - темата. Приеми същото и за форумът. Не мястото прави човека, а човекът мястото. Аз обичам да казвам и че не е важно къде, а с кого. Системата за оценяване не е сътворена в Калдата и ползването на системата не отразява политиката на Калдата.

Мен не ме вълнува дали ще има оценителна система и тук, а дали ще и бъде позволено да функционира - всичко или нищо. Дали нищо или с опции одобрение/неодобрение, все тая.

Направи ми впечатление, обаче, че тази опция с минусчето противоречи на морала във форума. Редно е да се запитаме минусчето или употребата на минусчето е истинският проблем?

Ако има сериозни опасения, че негативният вот ще наруши атмосферата, то нека не се въвежда, но да стои само положителният е не по-смислено от това.

Всъщност разсъждавайки, написах, че приятелството още не е забранено. Не е така.

"Не говори с непознати" - ето, че и пред приятелството има бариери.

"Не си играй с огъня" - ето отново.

А ножът, и той милият е забранен - за децата.

Дали всички сме пораснали за да понесем минусчето? Не мисля. Вече го казах...

Редактирано от vorfax

Сподели това мнение

-Господи,ако пред Тебе всички сме равни,то за пред кого са тези оценки?

Прекрасна мисъл.

Ами, оценката е за и от хората. Бог си ни обича поравно, но копнеем и за хорското одобрение. А и това е една регулативна обратна връзка която ни побутва когато сме кривнали от правият път и ни сверява часовниците.

Сподели това мнение

...

Направи ми впечатление, обаче, че тази опция с минусчето противоречи на морала във форума. Редно е да се запитаме минусчето или употребата на минусчето е истинският проблем?

Ако има сериозни опасения, че негативният вот ще наруши атмосферата, то нека не се въвежда, но да стои само положителният е не по-смислено от това.

...

Ако аз имам сладкарница и искам в нея да не се пуши, ще махна пепелниците от масите, а няма да разчитам на клиентите да се съобразят, че примерно една голяма част от клиентите идват с деца. Ако във форума се въведе опция за отрицателно оценяване, смисълът е тя да бъде използвана. Иначе защо ще се въвежда? За някакво изпитание на участниците? А и проблема не е само в атмосферата. Писах, че по този начин се дава израз на отрицателното. То и да мислиш негативно за нечие мнение, без да го оценяваш с минуси, не е много хубаво, но така нещата стават съвсем явни.

Сподели това мнение

...

...

Ако аз имам сладкарница и искам в нея да не се пуши, ще махна пепелниците от масите, а няма да разчитам на клиентите да се съобразят, че примерно една голяма част от клиентите идват с деца. Ако във форума се въведе опция за отрицателно оценяване, смисълът е тя да бъде използвана. Иначе защо ще се въвежда? За някакво изпитание на участниците? А и проблема не е само в атмосферата. Писах, че по този начин се дава израз на отрицателното. То и да мислиш негативно за нечие мнение, без да го оценяваш с минуси, не е много хубаво, но така нещата стават съвсем явни.

Примерът ти е любопитен и... неправилен m048.gif

Ограниченото до положително оценяване не е същинско оценяване.

Ето правилният пример: Ако в САЩ се продават няколко милиона ръкавици за бейзбол за десняци, то защо да не се пуснат за леваци? m052.gif

Сподели това мнение

Guest azbuki

Мдам. Калдата - модел за подражание. Мисля, че това би била поредната крачка към това този форум да се закопае.

azbuki, не ти прави чест да проявяваш дискриминацията си. Веднъж ти казах, че не темата прави коментарите, а коментарите - темата. Приеми същото и за форумът. Не мястото прави човека, а човекът мястото. Аз обичам да казвам и че не е важно къде, а с кого. Системата за оценяване не е сътворена в Калдата и ползването на системата не отразява политиката на Калдата.

Мен не ме вълнува дали ще има оценителна система и тук, а дали ще и бъде позволено да функционира - всичко или нищо. Дали нищо или с опции одобрение/неодобрение, все тая.

Всъщност разсъждавайки, написах, че приятелството още не е забранено. Не е така.

"Не говори с непознати" - ето, че и пред приятелството има бариери.

"Не си играй с огъня" - ето отново.

А ножът, и той милият е забранен - за децата.

Дали всички сме пораснали за да понесем минусчето? Не мисля. Вече го казах...

То аз един ред написах, отговориха ми с.... колко?

Както и да е. В тази тема май се обсъдиха вече всички аспекти на неродения Петко.

Сподели това мнение

С това, което пишеш за смисъла на съзнателния живот съм съгласен. Аз не отричам въпросните мнения – те вече са оставили своя отпечатък докато съм ги чел. На друг човек те може да въздействат по различен начин. За него може да се окажат по-подходящи други мнения. Още в първото си мнение в тази тема писах, че поставянето на плюсове има както положителни, така и негативни ефекти. Да, добре е да изкажеш подкрепа към автора на дадено мнение съдържащо нещо, което те е впечатлило. От друга страна обаче, поставяйки плюс, оказваш влияние на другите потребители, които четат въпросното мнение. Разбира се хората са различни и не всички когато четат дадено мнение се влияят в еднаква степен от това как е оценено то от страна на останалите потребители, но влиянието си го има.

С това съм съгласна. Накара ме да се размисля за тези плюсове и звездички. И решението ми е, че няма да ги използвам. Ако някое мнение ми хареса – просто ще напиша под него, че ми е харесало и защо. Това реших за себе си. Дори един емотикон да сложа, пак ще е под моето име, а не анонимно. Когато чета някой цитат от Учителя или друг автор, многото подчертавания, надебеляване на текста, дори използването на други цветове водят понякога до автоматично насочване на погледа ми към тези текстове. Така в неявен вид приемам нагласата на цитиращия. При цитатите, особено тези които са в темата „Мисли от Учителя по теми”, където не се допускат коментари, това е начин цитиращият да покаже какво му е направило впечатление. Но в другите теми подчертаването на части от цитата фиксират вниманието точно върху тези части. Другите обикновено остават незабелязани. Особено ако цитатът е голям, а човек бърза.

Същото ще се получи и с темите. Големите теми могат да изкушат някой да чете само мненията с плюсчета или дори само тези със звезда. А останалите да останат незабелязани.

Сподели това мнение

Ами не е. Но кой е казал, че трябва да имаме същинско оценяване?

Под същинско оценяване имах предвид просто (истинско) оценяване, а не псевдо такова.

Твоята сладкарница е сладкарница и с пушачи и без пушачи, с пепелници и без пепелници. Критиката, напротив, лишена от своята негативна (караща се) страна не е критика. Нека въведем и оценяване с думи, но те да са само "велик си!" и "божествено!". Не мислиш ли, че това бяга от идеята за оценяване? Колко още трябва да скопяваме общуването за да се предпазим от нараняване, под други предлози?

Оценяването само с позитивен вот е зачулено с позитивизъм егогалене. Но не и оценяване. Имах тема за тоягата и моркова. Това са двете крайност, а средата е онова което възпитава. Ако опънеш твърде много тетивата, тя ще се скъса, ако не я оптегнеш, тя няма да свири. На мене не ми требе хлабава връвчица.

Азбуки, стига се насилва да си язвителна. Като имам какво да кажа го правя. Недостатък на четенето ти е, че виждаш всичко което съм написал и нищо от това което съм ти спестил.

Сподели това мнение

Guest azbuki

В Германия най-високата оценка е 1 (много добър, No. 1). Отличен няма, защото отлични хора за немския перфекционизъм не съществуват. 2 е добър. 3 задоволителен. 4 достатъчен. 5 провалил се. 6 не съществува ;-)

Поуката: В никакъв случай не плашете българските си приятели и роднини с немските си оценки и обратно, не казвайте на немците какъв сте отличник и как по всичко само 6 имате. :3d_146:

Редактирано от azbuki

Сподели това мнение

Guest Кристиян

Ми то- петима Петко не чакат...както го е рекъл народа...

Системата за репутация с положителни или отрицателни ЦЕЛИ числа- ми не мо`й ми хареса такава система, в която не мо`ж да ти спретнат репутация от типа "три и половина"...С числова репутация невключваща дроб- не можеш да свиеш сърмите на никой...нито да му нагазиш в лука...:3d_146:

Така или иначе, в духовния свят, както и в криминалния...човек заради едната репутация живее...:3d_146:- стига да се оттърве с условна присъда или кармични уроци в почивните дни за през лятната ваканция...

Сподели това мнение

Предлагам да се въведе система за оценка и с отрицателни стойности. Възможно ли е оценъчната система да служи за автомодериране, водещо до автоматичен бан за известно време или окончателно? Така функцията "едноличен" модератор да отпадне и всички да модерират всички чрез положително или отрицателно гласуване? Истинска интернетска демокрация, а не да се трият мнения и заключват теми по лично усмотрение на отделни личности, които неизвестно по какви критерии са модератори.

Сподели това мнение

Да, индивидуалния субективен критерий + индивидуалния субективен критерий + индивидуалния субективен критерий + ... = общ обективен критерий.

Отрицетелните оценки ще допринасят още за отрицателната нехармонична обстановка.

Системата за оценяването е също нещо, чрез което може да се извършва духовна работа. Например ако те оценят с "популярно" е опасно за теб да не се възгордееш, а ако не те оценят пък ще е възможно да се комплексираш, да се отчаеш, да завидиш и т. н.., според зависи от дадения характер.

Въпросът е, че човек бива да е буден и за тези игри на его-то.

Според мен, отрицателно оценяване не бива да има, но и да има аз не бих го ползвал. По принцип избягвам да ползвам и положителното оценяване на мненията, щото както вече разясних може да се окаже "нож с две остриета". :rolleyes:

Редактирано от Ники_

Сподели това мнение

Общото автомодериране във форума изключва йерархията и самоличните решения и оценки.

Сподели това мнение

Да, така е, но да допълня - и снижава нивото на средното аритметично от хората, които дават оценки.

А това не е добре.

Вижда се какви "разумни" решения се вземат на избори за нещо например.

Аз лично предпочитам йерархия, предпочитам някой, който е на по-високо ниво откъм мъдрост, добродетели и т.н. да взема решения, да ме управлява и т.н. Демократичните решения, които са на средното ниво на хората, които ги вземат, най-често не са верни/подходящи/добри.

Сподели това мнение

Аз лично предпочитам йерархия, предпочитам някой, който е на по-високо ниво откъм мъдрост, добродетели и т.н. ...

Именно тук е проблемът. В този случай кой решава кой на какво ниво е?

Сподели това мнение

Аз лично предпочитам йерархия, предпочитам някой, който е на по-високо ниво откъм мъдрост, добродетели и т.н. ...

Именно тук е проблемът. В този случай кой решава кой на какво ниво е?

Това толкова ли е важно за теб.Искаш да знаеш на какво ниво си ти или на какво ниво са другите ?

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега