Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Пламъче

Система за добавяне на точки към мнения - обсъждане и идеи

Recommended Posts

Нито плюсчетата, нито модераторските права имат нещо общо с някакви нива.

Плюсчетата дават възможност на потребителите да се съгласят с нещо или да изразят одобрението си без да се налага да пишат свои мнения, както и спестява струпването на мнения само с одобрителни емотикони. Да се съди за ценността на едно мнение по плюсчетата е меко казано наивно. Да се съди за неговия автор по тях, сериозна заблуда. Да се остави развитието на един форум на произвола на + и - означава да се даде силен стимул и власт на потребители, които вместо да разговарят, си играят на гласуване и избори. Това вече го знаем.

Сподели това мнение

Аз лично предпочитам йерархия, предпочитам някой, който е на по-високо ниво откъм мъдрост, добродетели и т.н. ...

Именно тук е проблемът. В този случай кой решава кой на какво ниво е?

Това толкова ли е важно за теб.Искаш да знаеш на какво ниво си ти или на какво ниво са другите ?

Ето пак пример за неприятен уклон към заяждане. Ти си мислиш, че аз си мисля, че съм много напреднала ли? Голяма заблуда. Това което мисля е - самия факт, че продължавайки да участвувам в подобни форумски конфронтации, ми смъква доста енергия и се самооценям доста ниско.

Въпросът беше ясен - кой решава кой е достатъчно мъдър и напреднал, за да бъде модератор, админ-самодържец и да взема еднолични решения. Достатъчно ясно ли се изразих? Това го прави мнозинството според мен.

Редактирано от Теодора Андреева

Сподели това мнение

Нито плюсчетата, нито модераторските права имат нещо общо с някакви нива.

Плюсчетата дават възможност на потребителите да се съгласят с нещо или да изразят одобрението си без да се налага да пишат свои мнения, както и спестява струпването на мнения само с одобрителни емотикони. Да се съди за ценността на едно мнение по плюсчетата е меко казано наивно. Да се съди за неговия автор по тях, сериозна заблуда. Да се остави развитието на един форум на произвола на + и - означава да се даде силен стимул и власт на потребители, които вместо да разговарят, си играят на гласуване и избори. Това вече го знаем.

А как бихте съдили за ценноста на един модератор или админ? И по какво друго да съдим в един форум за дадена личност, ако не по мненията, изказа, съдържанието им? И защо смятате, че потребителите непременно ще злоупотребяват с автомодерирането?

Например самият факт, че админите не вземат отношения и не си дават даже труда да отговарят на повдигнатите въпроси, говори сам по себе за тяхната "ценност".

Сподели това мнение

Аз лично предпочитам йерархия, предпочитам някой, който е на по-високо ниво откъм мъдрост, добродетели и т.н. ...

Това толкова ли е важно за теб.Искаш да знаеш на какво ниво си ти или на какво ниво са другите ?

Ето пак пример за неприятен уклон към заяждане. Въпросът беше ясен - кой решава кой е достатъчно мъдър и напреднал, за да бъде модератор, админ-самодържец и да взема еднолични решения. Достатъчно ясно ли се изразих? Това го прави мнозинството според мен.

Ти искаш избори ли ? Да не би да се кандидатираш?

Сподели това мнение

О, става вече смешно. :3d_146:Явно йерархията ни е оставила да се саморазправяме. :3d_146:Ти си мислиш, че аз си мисля, че съм много напреднала ли? Голяма заблуда. Това което мисля е - самия факт, че продължавам да участвувам в подобни форумски конфронтации, ми смъква доста енергия и се самооценям доста ниско. Именно в този момент, отговаряйки лично на тебе, усещам сериозен спад.

Единственият начин да си я възвърна е да не ги вземам на сериозно, а да се посмея. Или повече да не влизам в дискусии с хора, които ми въздействуват неприятно. Извинете ме за употребеното първо лице, обикновено се придършам към темата и не си позволявам лични коментари, но форумката на име сиджей ме предизвиква от доста време - откакто й казах, че тълкуването на съня ми не отговаря на истината. Без никаква задна мисъл или желание да я засегна.

Сподели това мнение

О, става вече смешно. :3d_146:Явно йерархията ни е оставила да се саморазправяме. :3d_146:Ти си мислиш, че аз си мисля, че съм много напреднала ли? Голяма заблуда. Това което мисля е - самия факт, че продължавам да участвувам в подобни форумски конфронтации, ми смъква доста енергия и се самооценям доста ниско. Именно в този момент, отговаряйки лично на тебе, усещам сериозен спад.

Единственият начин да си я възвърна е да не ги вземам на сериозно, а да се посмея. Или повече да не влизам в дискусии с хора, които ми въздействуват неприятно.

Нали точно за това пледираш - интернет демокрация.Това което искаш , ще се превърне точно във това- саморазправа.

Сподели това мнение

Guest Ивета

Точки и минуси, това са нормални неща.

Проблемът е, че има хора които се обиждат. На кого?

Приемете, че хората са различни :)

Да, смешно е и е тъжно в същото време, щото всеки има претенции има към някого другиго, аз нямам към никого.

На теб (визирам Теодора)ти бяха преместени няколко мнения, мои са били трити и то много, значи така е било, минало е.

И какво от това?

Няма обидени.

Понеже говорите за ниво, какво значи ниво - аз съм имам достатъчно висока саморефлексия да се оценя от гледна точка на познания, за добротата не говоря, защото тя е изместена с угодничество и не влиза в моя микс от разбирания.

Радвайте се, че го има този форум, радвайте се го има и Учителя, досега не съм прочела от него нещо, което да обвинява противно на неговото мнение или пък да се дразни от чуждото.

Не запалвайте нещо, което не е готово да гори, май това запомних от него.

Сподели това мнение

Нали точно за това пледираш - интернет демокрация.Това което искаш , ще се превърне точно във това- саморазправа.

Аз пък мисля, че точно ти търсиш саморазправа. :3d_146:На мене не ми харесва.

Интернет демокрация не значи саморазправа.

Стана ясно, че някои предпочитат йерархия от мъдри и духовно издигнати админи във форума. Но не стана ясно как ще стане ясно колко са мъдри и духовно напреднали? Тъй като общуваме във форума, единствения начин да оценим някого в този форум е по неговите мнения, изказ, отношение, съдържание. Други мнения?

А дали е технически изпълнимо? Ще бъде добре някой, който разбира от програмиране на форумни платформи, да се включи (ако има такива в този форум) .

Да, смешно е и е тъжно в същото време, щото всеки има претенции има към някого другиго, аз нямам към никого.

На теб (визирам Теодора)ти бяха преместени няколко мнения, мои са били трити и то много, значи така е било, минало е.

И какво от това?

Няма обидени.

Има различни хора, но правилата за добро общуване са едни за всички.

Не става дума за обида, а за това, че някой нахлува в една приятна и уютна тема и разваля атмосферата и хармонията на общуване с грубо и арогантно държане, с лични нападки и квалификациии, въпреки изказаните молби и забележки. Като резултат темата беше затворена - не заради мене или shining_star или Елф или всички, които пишеха и споделяха мнения, често различни, но в добрия тон, а заради именно тези груби намеси.

И какво от това? Това е, че приятната атмосфера и добрият тон са за предпочитане.

Сподели това мнение

А как бихте съдили за ценноста на един модератор или админ? И по какво друго да съдим в един форум за дадена личност, ако не - по мненията, изказа, съдържанието им? И защо смятате, че потребителите непременно ще злоупотребяват с автомодерирането?

"Ценността" на даден потребител, модератор или администратор личи едиствено по поведението му като потребител на форума. По съдържанието, изказа и граматическата правилност на пуснатите теми и на мненията му, изказани във форума. Разбира се, за личността му може да се съди, ако го познаваме лично. Колкото по-дълго се познаваме с него, толкова по-цялостен ще бъде пъзелът, който сме си създали като представа за неговата личност.

Разбира се, един потребител може да е изцяло "себе си", докато пише, друг може да се представя за своята противоположност като характер, трети - за същество от противоположния пол, за съвсем друг човек или за нещо съвсем друго - също като в онлайн играта Second life (http://secondlife.com/ ... http://bg.wikipedia....iki/Second_Life)

Според мен, диалогът трябва да се води така, все едно се играе шахматна партия. Но това е друга тема.

Да не забравяме, че преди всичко админите и модераторите са потребители на форума, наред с останалите. Да не забравяме, че сайтът и форумът са притежание на администраторите и благодарение на тях ги има. Модераторът има по-малко права от администратора и повече - от обикновения потребител. Той хем е част от потребителите, хем - част и от управата на форума. Намира се между чук и наковалня. Разбира се, модераторът не трябва да злоупотребява с поверените му права и доверие от страна на админите.

Аз съм глобален модератор в научен форум. Напоследък там модерирам собствените си мнения много по-често, отколкото - мненията на потребителите (и на другите модератори). Понякога се сещам да напиша още нещо, друг път се оказва, че съм допуснал техническа грешка или съм пропуснал някоя запетая. И - хоп! - саморедактирам се.

Автоцензурата обаче трябва да се прави не чрез редакция на мнението, а - още по времето на написването му. Трябва да се избягват грубости и обиди към другите потребители, да не се атакуват личността им, поведението им, външният им вид. Чуждите мнения, с които не сме съгласни, трябва да се оборват с необорими аргументи. А не - да наречем някого с някакъв обиден епитет, а после - да изтрием обидата и да се правим на обидени от потребителя, когото ние първо сме обидили.

Колкото до репутацията в който и да било форум, трупана от плюсчета и минусчета, това е нещо, което не следя. Не съм политик, за когото седмичният или месечният му рейтинг да е важен - заради доверието на избирателите към него и евентуалното му (пре)избиране на следващи избори. Понякога слагам плюсове (ако я има системата за оценяване на мнения), когато харесвам дадено мнение или част от него. Може даже само едно изречение да ме е впечатлило и понякога и това е достатъчно да сложа плюсче. Разбира се, не си водя статистика на кого или пък колко плюсчета съм дарил.

Редактирано от ISTORIK

Сподели това мнение

Да, това е под въпрос наистина.

Ами в случая администраторите решават кой е на достатъчно ниво, за да бъде модератор. А ние като потребители решаваме дали администраторите и избраните от тях модератори са на такова ниво, че да ни харесва тяхното управление :) Ако не ни харесва нещо, добре е да обясним какво и защо, за да има обратна връзка - както и правим, вкл. и ти сега.

Друг е въпроса дали ще се промени нещо - може да сме прави, може и да не сме, може да ни чуят, може и не, може да е възможно да се направи промяна, а може и да е трудно ...

В крайна сметка, ако никак не ни допадат домакините, просто си отиваме.

Сподели това мнение

Отворена тема?Дали системата е същата?След години мненията положително са други..?За мен плюсчето означава,,,на място казано мнение".По него можеш да се ориентираш дали си наясно с текущия въпрос,дали ясно се изказваш ,дали някой е съгласен с тебе.А как да се използва информацията е лична работа.Вижте по малките деца ,как си дърпат играчките и се сърдят.В някои отношения,всеки по различен начин,приличаме на тях.

Сподели това мнение

Съжалявам последната страница не можах да я отворя и не съм я чел

Редактирано от АлександърТ.А.

Сподели това мнение

Аз пък виждам плюсчетата за безсмислени, и според мене са само за да гъделичкат егото на написалия поста с плюсчетата, Че и на всичкото отгоре, като станат 5 плюсчета на един пост, отгоре му лъсва звездичка с надпис "популярно". Браво, аплодисменти за пишещия, че е станал популярен.

И какъв е смисъла само от плюсчета? 
Като имате желание да се оценяват постовете по мъдрост

въведете и минуси, плюсчетата в зелено, минусчетата в червено под всеки пост.

Така ще броим и несъгласните с написаното

Сподели това мнение

Всъщност плюсчетата за мен е един елегантен начин да се ограничи броя на отговорите, в които има само емотикони за одобрение на някое мнение, и в същото време се дава възможност да изразим това одобрение без да сме длъжни да коментираме. 

Как приемат плюсчетата авторите и техните читатели, това вече е друга тема. Мен лично не ме интересува какво си мислят авторите на мненията, на които слагам плюсчета, а аз изобщо не забелязвам дали и колко плюсчета има на моите. 

Сподели това мнение

Аз пък виждам плюсчетата за безсмислени, и според мене са само за да гъделичкат егото на написалия поста с плюсчетата

Гордостта, е елемент на изучаване и овладяване за всеки желаещ духовно усъвършенстване.

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега