Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кучета по време на Паневритмия. Какво мислите?


Иво

Recommended Posts

Guest devashaktika

В София на Телевизионната кула има кучета. Една възрастна сестра ги гледа от малки. Мисля, че и на Симеоново идват. В началото ми беше странно, но сега свикнах с тях. Като цяло не създават проблеми, не лаят срещу прииждащите хора, нито си играят с тях, а започне ли Паневритмията, притихват, като че ли наистина медитират. Има едно бяло куче, обича да лежи вътре в кръга. Случвало се е извън кръга отдалеч да лаят други преминаващи кучета. Предполагам, че се вживяват в ролята на Пазители :). И въобще през деня, ако отидете на това място за Паневритмия, определено ще ви посрещне един такъв Пазител.

Линк към коментар
Share on other sites

Да,на Телевизионната кула винаги има кучета. Тази година са изключително спокойни и даже не демонстрираха "пролетното настроение" :whistling: . Обаче миналата година какво беше ... така се давеха, лаеха, пресичаха кръга през цялата Паневритмия ... абе направо ужас, но пък то и лудичките ни бяха по-активни пък и музикантите доста се караха.

На мен лично кучетата не ми пречат, а и никога не са ме нападали. Не е така обаче с комарите, тези на кулата са толкова кръвожадни и толкова много, че никаква концентрация не ме спасява.:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

На нашата паневритмия, поне когато ходех по-редовно, почти винаги си имаше кучета! Тръгват от района на Младежкия дом и Библиотеката, качват се по 1300-те стъпала горе на платото, където тя се играе, и се разхождат през краката ни докато играем, понякога дори лягат в кръга удобно и спят, докато играем... Никой не се опита да ги прогони, всички показваха обич към тях и дори споделяха "като идват на паневритмия поне ще израстнат по-бързо до човешки същества в следващ живот..." Аз бях неутрален, понякога съм подритвал леко куче, като се мотае в краката ми докато играя :) Сега не знам как е, но тогава нямаше паневритмия без куче...

Линк към коментар
Share on other sites

Днес на Паневритмия имахме друга случка за размисъл. :)

Дойде отново жена и отново с куче, този път по-малко. Докато се чудех дали да кажа нещо или не, влезе в Паневритмията и остави кучето свободно. Преди да го остави му каза спокойно да си стои на мястото. Оказа се, че този добродушко е доста спокоен и послушен. Полежа малко, после обиколи един път кръга ни, завъртя се около стопанката си за няколко минути и след това се върна на първоначалното си място. Остана да лежи там и да наблюдава кротко през цялото време. А в далечината други две кучета, но бездомни, кротко лежаха. Едното беше легнало, а другото ни наблюдаваше в полумедитативна поза. Всичко беше хармонично и естествено, без напрежение. Усещането ми беше, че всичко си е на мястото си в едно хармонично цяло.

Миналата седмица пък едно домашно куче на преминаващ наблизо човек се хвърли върху една от пристигащите за Паневритмия да си играе с нея. Добре, че жената не се стресна много. После същото куче, почна да бяга заинтригувано около и през кръга, да души хората и т.н.. Стопанинът му много се притесни, че кучето му ни смущата и започна да го вика. Оказа обаче, че кучето е доста непослушно и се наложи да го гони... Навръщане от разходката кучето пак реши да ни навести, което доведе до ново притеснение за стопанина.

Явно има различни ситуации и от всяка може да се научи по нещо.

В София на Телевизионната кула има кучета. Една възрастна сестра ги гледа от малки. Мисля, че и на Симеоново идват. В началото ми беше странно, но сега свикнах с тях. Като цяло не създават проблеми, не лаят срещу прииждащите хора, нито си играят с тях, а започне ли Паневритмията, притихват, като че ли наистина медитират. Има едно бяло куче, обича да лежи вътре в кръга. Случвало се е извън кръга отдалеч да лаят други преминаващи кучета. Предполагам, че се вживяват в ролята на Пазители :). И въобще през деня, ако отидете на това място за Паневритмия, определено ще ви посрещне един такъв Пазител.

И аз съм имал усещането понякога за кучетата-Пазители на Паневритмията. Преди около 2 седмици, на поляната за Паневритмия дойде едно куче, което идва и в братския център, а двете места са доста отдалечени едно от друго. Лежа кротко и наблюдава, а след това една от участничките сподели, че един от предните дни я изпратило чак до домът и. В други ситуации се е случвало, куче да ляга близо до кръга и понякога да лае минаващите наблизо хора, защитавайки ни...

Линк към коментар
Share on other sites

Да, и животните, и растенията, както и климата се влияят силно от нашите мисли.

Благодаря ви за споделените примери и аз съм имал наблюдения на кучета при Паневритмията на ТВ кулата, и в тази връзка искам да ви споделя една история

от Борис Николов, от книгата му "Срещи с малките братя" - Мирът

Цялата книга е много интересна и е богата на чудни истории с животни.

Линк към коментар
Share on other sites

Ради, много хубава препратка е това :)

Днес на Паневритмия имахме още един хубав случай. По време на Слънчеви лъчи, тъкмо се движихме от центъра назад и изведнъж се появи едно чисто бяло бездомно куче, средно голямо. Изглеждаше много добродушно и излъчваше някакво спокойствие. Прибяга пред нас, аз бях в първата двойка, и легна пред краката ни. Отпусна се и потъна в онази кучешка медитация и омиротворение, която извикват в съзнанието ни усещане за един друг свят - свят изпълнен с чистота, мир и особен трепет. Продължихме да играем и даже се наложи да го заобикаляме по време на играта, то оставаше между двойките. Стоеше невъзмутимо и спокойно, чувстваше се добре с нас и ние с него. :)

След като свършихме Лъчите и тъкмо започвахме третата част на Паневритмията, то стана и като по сигнал се стрелна в неизвестна посока, май видя в далечината другарче.

Хубаво преживяване беше!

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм играла Паневритмия, но ми беше много интересно и приятно да прочета всичко, каквото споделяте по въпроса. Това, което си мисля е, че кучетата, както и птичките и другите животни долавят нещо от особеното настроение и състояние на участниците в Паневритмията, по някакъв техен си начин осъзнават, че става нещо специално, а може би и виждат нещо, което на повечето от хората е недостъпно, и тогава те според характера и природата си се включват или наблюдават.

Кой човек, стремящ се към духовно усъвършенстване може да каже, че някой друг човек няма право ако иска да се включи в Паневритмията? И все пак със сигурност хората са много различни. Кучетата, нали са част от нашите малки братя? Кой може да каже, че минаващото куче няма право да изяви себе си минавайки. Е, не става дума че трябва да прави опити и то да играе Паневритмия ; Друг въпрос е, че то може силно да смущава участниците, но не забравяйте, че то не е така съзнателно като хората. Ако взима някакво участие, то е нещо като привлечено от техните мисли. И сега. В кръга обаче има хора с най-различно отношение спрямо кучетата. Възниква някакъв разнобой и ето, че някои хора се разсейват. Като чета тази прекрасна темичка и реших да ви кажа, че отстрани погледнато разсейването според мен възниква от смесването на различните и често противоречиви човешки мисли и чувства на участващите в Паневритмията. Кучето е някакъв повод само. Но явно много полезен за размисъл. Нищо, че човек се разсейва или ядосва, то е нормално и неизбежно понякога, е може да провали важнио неща и не е хубаво разбира се, но важното е поводът да води до някакви размисли, изводи и поуки.

Специално благодарности на Клаудия за думите на Учителя за кучетата. Много весело ми стана, като прочетох че и той казва, че кучето е нещо умно. Аз преди все се дразнех когато майка ми казваше на нашето "умното", а на мен ми се струшаше, че то е малко нещо не от особено умните кучета. Като й правех забележка, че ме дразни и да не говтаря непрекъснато тя казваше:"аз го повтарям за да стане по-умно" и знаете ли, сега мисля, че нашето куче наистина много поумня. Сега и аз му казвам "умното", просто защото си е такова, промени се много.

Хубав ден и успешна Паневритмия!

Линк към коментар
Share on other sites

Като чета тази прекрасна темичка и реших да ви кажа, че отстрани погледнато разсейването според мен възниква от смесването на различните и често противоречиви човешки мисли и чувства на участващите в Паневритмията. Кучето е някакъв повод само.

Krissi,thumbup2.gif .

Последния път,когато се разсеях и си разстроих играта,наоколо нямаше нито едно куче.Само птичките пееха,но и те змлъкнаха,защото усетиха,че хармонията се разваля от нашето човешко вкопчване в наши си ограничения.Малките камъчета обръщат колата.Ние хората ,когато не знаем,обичаме да слагаме спирачки с разни "трябва" и "така се прави,а не иначе".В основата на всички ограничения е онази събота на буквите,за която ни говори Учителя в НБ Денят на доброто.

То не само за съботния ден,а и за всяко нещо,като събиране в кръга на паневритмия могат да се отнесат следните мисли:

Казано е в Писанието: „Буквата умъртвява, а Духът оживотворява“. Под думата „буква“ всякога се разбира ограничение.

и

Това е денят, в който да знаеш как да промениш настроението на ума, на сърцето си, да промениш настроението на душата си и на духа си.

А по въпроса с кучетата,след като се завъртя тази тема,започнах да наблюдавам по-изкъсо домашния си любимец.Гложди ме ,в мисълта на Учителя,която ти е харесала за кучето ,думата непрогресивна форма.Какво значи непрогресивна форма.Е ще понаблюдавам и ще видя.Ако има нещо за споделяне ,ще го споделя.

Поздрави и светъл ден.

Линк към коментар
Share on other sites

Вчера бях на изгрев и Паневритмия край Шумен. Пак имаше кучета, не само за паневритмия, а дори и за изгрева, а това са две различни места. Те идват и за изгрев и молитва, а след това идват с нас на паневритмия. Търсят обич, ласка, едно направо си качваше лапата върху коляното ми с желание за топлина. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...