Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Мисли от Учителя за човешките взаимоотношения, обходата


Recommended Posts

Всеки ден човек се разтваря, всеки ден разгръща по един нов лист от своята душа. Всяка душа е отлична книга, но за външния, физическия свят човек е нещо друго. Когато дойдем до душата, тя е една велика Божествена книга, която постоянно се разкрива. Пристъпите ли към някоя човешка душа, вие ще считате тая душа за свещена. Вие с благоговение ще пристъпвате към нея, за да пристъпят с благоговение и към вас. Когато се отнася до тялото, това е друг въпрос, но пристъпите ли към душата, най-първо, преди да я пипнеш, ще измиеш ръцете си 3-4 пъти със сапун, та като дойде да обърнеш някой лист, да не остане никакво петно върху нея. Внимателно ще пипате! Физическия човек може да го гледаш, както искаш, но онази душа, която е пробудена, виж, тя е проникната от свещеното съзнание и трябва да се пипа внимателно. Тя те погледне, иска да те проникне, да обмени своите хубави мисли и чувства с тебе, но започнеш ли да се предпазваш от нея или да я човъркаш, ще ѝ оставиш много лоши впечатления. Ако не си готов да говориш на тази душа, ще кажеш: „Братко, ще ме извиниш, днес не мога да говоря с тебе, имам всичкото добро желание, но не съм разположен духом. Имам нещо, което ми тежи на душата, ще ме извиниш.“ Кажеш ли така, и той ще ти отговори: „Разбирам те, братко!“

Ако хората бяха тъй внимателни един към друг, щеше да се образува една вътрешна хармония.

Подпушване на светлината

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Отговори 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Дриада

Та рекох, сега се изисква една обхода.Не искам да ви проповядвам да се обхождате един с друг.То е външна страна.Аз туй го наричам цивилизация.Да се обхождаш добре с другите, това е цивилизация.Да се обхождаш добре със себе си, се изисква знание.Да се обхождаш добре със себе си, с Божественото, което е в тебе, че никога да не го огорчаваш.Ти онзи човек, който е в тебе, никога да не го огорчаваш.Ти може да имаш външна обхода, то е лесно, но това е цивилизация.Цивилизация може да имаме спрямо другите хора, то е лесно.Но човек трябва да има вътрешна обхода.И тогава трябва да се учи.Да не престъпваме този Божии закон, да не огорчаваш духа си.Значи щом човек е изгубил своята свобода, той е огорчил душата си.Щом е изгубил силата си, той е духа си.Щом е изгубил светлината си, той е огорчил ума си.Щом е изгубил своето добро, огорчил е сърцето си.Тогава казвате:"Какво трябва да се прави?"-Възстанови доброто на сърцето си.Разкаянието е там.Възстанови светлината на ума си, там е разкаянието.Възстанови силата на духа си , там е разкаянието.И възстанови свободата на душата си.Силен е онзи, който знае как да се обхожда с душата си.Силен е онзи, който знае да се обхожда с духа си.Умен е онзи, който знае как да се обхожда с ума си.Добър е онзи, който знае как да се обхожда със сърцето си.

Вътрешна обхода 29.08.1937г.Рилски беседи"Лъчи на живота"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

После езика си трябва да упражнявате.Никога не произнасяй една лоша дума, понеже, ще осакатиш езика си.Като дойде да кажеш една лоша дума, спри се и мисли, вие не мислите.Дойде някой искаш да избухнеш.Спри се и помисли, кажи:"Не!"Искаш да му кажеш нещо лошо. В англииския най- лошата дума е:''Иди в пъкъла!"-Англичаните нямат този богат речник на лошите думи.Да кажем искаш да туриш един епитет някому. Спри се.Понеже, ако туриш този епитет знай, че и на тебе ще го турят.Без разлика ще дойде, понеже, ако туриш този епитет знай, че и на тебе ще го турят.Без разлика ще дойде, понеже ти каквото кажеш лошо, то ще се върне.То се отпечатва върху твоят мозък и ти не можеш да се освободиш от казаната дума, органически остава върху тебе. Каквото си казал,един ден ще дойдат, ще намерят тия копия и ти не можеш да се освободиш.

Мислене и чувствуване10.03.1937г."Запалена свещ"ООК

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Рекох в религиозните общества опасността иде от една вътрешна близост.Когато хората се сближават, пък не са достигнали до тази висока степен на развитие, може да си напакостят.Някой направи някаква погрешка, иска да не го видят неговите братя и сестри.Рекох, като се сближават хората, трябва да бъдат много внимателни в своите постъпки, в своите мисли и желания.Запример има три вида мисли и три вида чувства и три вида постъпки.Едни мисли продължават главата, едни мисли разширяват главата, други мисли повишават главата, повдигат я.

Аз сега разглеждам въпроса от психологическо гледище.Има известен род енергия, която трябва да се спазва.Има известни същества вън от човека, които са заинтересовани и всякога създават скандали.Аз да ви кажа, аз по някой път наблюдавам преди да се дигне скандала, гледам духовете, които вдигат скандала, групово присъстват, около десетина души са наоколо.Вие ще кажете:"Какви са духовете?"Те са духове като човека, само много седят на едно място.Десет души може да се съберат на този стол, на който аз седя и ни най- малко да са стеснени.

Но всякога, когато ще дойде едно изпитание за човека, изменя се неговият цвят.У някои хора потъмнява лицето, става черно.Когато имате разположение да срещнете някого и да се обходите добре, пак се огледайте.Сега често казваме:"Да търпи човек"Търпението е само за силните, не е за слабите.За слабите е неволята.За да накараш човек да търпи трябва да му изясниш закона.

В това отношение човек трябва да чувства грешката на своята нетърпеливост.Нетърпеливостта на хората произлиза, че двойникът някой път излиза вън.Не хубаво двойникът на човек да излезе вън.Естествено е един- два пръста да бъде навън, но повече от два пръста е опасно.Ако двойникът излезе навън, тогава хората стават неприятни.Възприятията са силни.Всеки от вас трябва да има една броня.Колкото ставате по- чувствителни, толкова езикът ви да става по- мек.Ако ти ставаш по- чувствителен и езикът ти остава в първоначалното положение, ти ще създадеш на себе си неприятност.

Ти изгубваш мира си, своя мир губиш вътре.Като се изгуби мирът в човека, той губи едно от добрите качества.Човек не може да прогресира без мир.Мирът в духовния свят, е потребен за една култура.Без мир ти не може да успяваш, не може да имаш сполука в живота си.

Знаете ли какъв ще бъде вашият живот, ако можехте да се самовладеете, ако можехте да владеете мислите си, така да е усно, ако човек може да владее своите чувства, не с усилие.Откъдето минете ще бъдете добре дошли.Хората ще ви чакат като някой ангел.Спасителят дето мине ще го чакат.Като го видите, ще ви бъде приятно.Ако искате да дадете магнетична сила, то ще зависи от владеенето на вашите мисли, не така да мислите, вие сами да се радвате на вашите мисли и на вашите чувства.От вас ще лъха една хубава атмосфера, както лъха от едно цвете или такава атмосфера, която излиза от един извор, или от чистия въздух, който дишате, или от слънцето, което изгрява от ясното небе.

Рекох няма по- хубаво нещо човек да владее своите мисли.Или аз наричам: твоята мисъл да те обича и твоите чувства да те обичат твоите постъпки да те обичат.Още като се роди мисълта, ще каже най- сладките думи, после като се роди хубавото чувство, и то ще каже най- сладките думи и една постъпка като направиш, ще чуеш нейният глас.Няма в света по - хубаво състояние да слушаш отзвука на своите добри мисли; да слушаш отзвука на своите добри чувства и да слушаш отзвука на своите добри постъпки.То е гласът на Бога.Господ казва:"Много добре мислиш, много добре чувстваш, много добре постъпваш".Няма по- хубаво състояние на земята, от да слуша човек в всоето съзнание одобрението, че той постъпва съобразно с великият Божий закон в света.

Вътрешна обхода 29.08.1937г."Лъчи на живота" Рилски беседи

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Голямо изкуство е да знаем с кои хора трябва във всеки даден случай да дружим, да споделяме своите мисли и чувства, да се подвизаваме заедно в духовния живот и т.н.

„С един камък къща не става“ казва българската поговорка. Така е. За да съградите своето здание, много камъни ви трябват.

Камъните, това са живите хора, които ще вземат своето участие в този градеж. С тях ще споделяте своите мисли и чувства, своя живот, без да ви критикуват. И те ще споделят с вас. Взаимно ще разглеждате един предмет и ще извадите общо заключение. Така само ще имате резултат, което показва, че между вас има вътрешно разбиране.

След това ще се разделите приятелски, с желание и втори път да се срещнете.

Свещеният час

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Следователно, като ученици на една и съща Школа вие не трябва да се ограничавате. Ограничаването не е проява на любовта. Когато говорите, дайте свобода на всеки да се изкаже. Като говори един, другите трябва да слушат. Вие трябва да приемете в себе си, че мисълта на всеки човек е права. Ако не мислите така, вие подозирате човека в неискреност. Кой каквото говори, изслушвайте с търпение.

Нагласяване на силите

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Ти казваш: „Аз съм беден човек, не може да давам подаръци.“ Можеш. То е голяма лъжа, че ти не можеш да направиш нищо. Ти може да раздаваш от себе си най-хубавите чувства, които имаш. Кажи на човека една думица – може да му дадеш един подарък. Какво ти коства да кажеш една добра дума, да кажеш една хубава дума. Минаваш покрай един човек, този човек плаче, изкълчил се кракът му. Какво ти коства да му кажеш: „Няма нищо, ще ти мине. То е за твое добро.“ Кажи му туй – ще му олекне. Ти се спреш и му кажеш: „Защо не внимаваш, защо си глупав? Не знаеш ли, че човек може да си напакости?“ Човекът няма нужда от морал. Той не се нуждае от морал. На този човек с изчупения крак – кажи му една сладка дума. Щом му кажеш сладката дума и в тебе много работи ще се оправят. Кажи му сладката дума и от този ден ще ти тръгне всичко напред.

 

Сега минавате покрай някой брат и не знаете какво да му кажете. Казвате: „Той не заслужава.“ На опасно място вече се поставяш. Кажи му една дума, за да оправиш работата. Казваш: „Какво да му кажа?“ Кажи му: „На добър път. Онова, което си намислил, ти желая да го сполучиш.“ От него ден и твоите работи ще тръгнат.

 

Живот, сила, здраве

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...