Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Свръхвъзпроизводството на човека


Recommended Posts

Когато се автоматизират производствата,много хора остават на улицата ,без работа.

Безработните хора как да се изхранват при това положение ?!

И как и на кого бизнесът да продава тези стоки от това свръхпроизводство като няма да има кой да ги купува ?

Много са ти объркани представите. Пазарната икономика е подчинена на паричната система. Това е робовладелски строй в нова опаковка. Почти всеки е принуден, буквално принуден, защото малцина харесват работата си, да се занимават с тягостна, еднотипна, вредна за здравето дейност. И това за да оцелява.

Ето принципа на узаконеното ни робство: работим за да печелим пари. С парите задоволяваме нуждите си. Технологиите не просто отменят човешкият труд, а заместват десетки, стотици, хиляди... хора. Те произвеждат блага. Допусни, че за всички има блага, тогава ще имаш ли нужда от пари за да ги купуваш? А щом нямаш нужда от пари, ще имаш ли нужда да ходиш на работа? Докато се намираш все още в този омагьосан кръговрат на печатане на пари, чиято цел е единствено да централизира световните блага в ръцете на олигарси, ще се промива мозъкът ти, че когато машина работи повече от човек, това е лошо.

Темата с изхранването е доста стара. Само един пример ще дам, за да подчертая колко е безпредметна тя. Водораслите са достатъчни за изхранването на цялата човешка популация. Геотермалната енергия, която не произвежда отпадъци и не гори никакви горива е достатъчна да захранва за 2000 години планетата, за настоящият разход от електричество който има. Като отчетем и че тя е възобновяема, всъщност петрола, природният газ и всичко де що оскъпява пряко или косвено живота ти, се оказва излишно.

Не са ми объркани,защото аз съм в тази матрица.Както и ти,както и всички ние.

А аз говоря от личен опит.За теб ,не знам.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Чувал съм, че в Япония наемат хора да наглеждат машините, просто за да имат тези хора работа.

Ама така сме научени да разсъждаваме: има работа - има хляб. Плащаш ли за дъждовна вода, за въздуха? Представи си, че тези машини произвеждат 10 тона жито на човек. Ти се притесняваш как ще се купи. А защо да се купува? Ако производството му не ангажира човешки труд и невъзобновими природни ресурси, то?

Плащаме ли на тревата да расте?

"Който не работи, не трябва да яде", думи на Христос (който може да имат и по - дълбок смисъл, но определено са се отнасяли, а и все още се отнасят до труда свързан с прехраната). Те ако произвеждат толкова много на човек, няма защо да се купува. Засега не знам да се е преминало само на възобновими ресурси и да е отпаднала необходимостта от човешки труд. Може да не е добре хората да се скъсват от работа и да се чудят как да оцелеят, но не би било добре да се отдадат на мързел, пиянство и разврат, както е много вероятно да се случи ако сега на голяма част от тях не им се налага да се занимават с работа (а и работата спомага за развитието на определени качества).

П.п.: Всъщност,ако не бяха европейските намеси в Африка, африканците можеше и да не станат толкова много на брой, понеже щяха да са си на същото цивилизационно ниво като преди векове и сигурно още повече от сега щяха да измират от глад. Но не знам, разсъждавам си. Определено обаче, пак щеше да го има проблемът с умирането от глад.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

"Който не работи, не трябва да яде"

Разбира се. Но това не значи, че трудът ни не трябва да има плодове. Когато сееш, ще жънеш. А когато сееш качествено семе, ще жънеш по-обилна реколта. Ако ще впрягаме технологията да замества трудоемката работа, то първо трябва да впрегнем себе си, за да инициализираме този прогрес.

Лентяйството наистина на нищо не учи, но и не мисля, че 16 часа на трактор да ореш допринася за израстването ти по какъвто и да било начин. Това води само до затъпяване и здравословни проблеми. Вероятно тук важно място ще има образованието, за да създаде нужният мисловен тонус, който да стимулира иначе заложеното желание за развитие. Аз лично имам страшно много идеи, като повечето от тях са обречени никога да не се реализират, поради липсата на време. Опитвал съм да уча и работя едновременно, живеех с по 3 часа сън близо година. Събрах малко пари, добра работа така и не си намерих, здравето си развалих... каква бе ползата, че не лентяйствах? Свободното време е просто ресурс. Дали ще бъде ползван или не си зависи от човека. Но пак ще припомня за изкуствата. Без този ресурс - свободно време/пълен тумбак, изкуства още нямаше да има. Без условия нищо не покълва.

Линк към коментар
Share on other sites

Само една любопитна подробност, четейки първото мнение. В момента на планетата има най-голямото видово разнообразие за всички времена. А видове са изчезвали непрекъснато и преди да го има човекът. Така както и полярните шапки са се топели и замръзвали от цикличните ледникови епохи.

И не ми харесва човека да бъде наричан гола маймуна. Човекът не е от разред маймуни! Човекът е най-висшото същество на тази планета и това, че огромният му потенциал може да създава и глобални бели, не омаловажава неговите качества.

Линк към коментар
Share on other sites

Само една любопитна подробност, четейки първото мнение. В момента на планетата има най-голямото видово разнообразие за всички времена. А видове са изчезвали непрекъснато и преди да го има човекът. Така както и полярните шапки са се топели и замръзвали от цикличните ледникови епохи.

И не ми харесва човека да бъде наричан гола маймуна. Човекът не е от разред маймуни! Човекът е най-висшото същество на тази планета и това, че огромният му потенциал може да създава и глобални бели, не омаловажава неговите качества.

Сигурно си прав! Просто давам израз на болката си от варварското и с особена жестокост масово изтезание и убийство на животински видове, което се случва ежедневно. Животински видове, за съществуването на които природата е употребила милиарди години. Просто обичам тези чисти и истински слети с природата създания - животните! Обичам и хората - от техния вид съм все пак... :) Да, по-голям капацитет имаме при боравенето с твърдата реалност. Но го ползваме по наистина кошмарен начин. Това, че ледниците периодично се топят естествено и че видове се раждат и изчезват естествено и в хармония с природните закони, не оправдава човека, който с ниското качество на когницията и поведението си унищожава, граби и руши в дискорд с природните цикли и закони! Не виня, просто констатирам! ...

Линк към коментар
Share on other sites

Незнам дали е по темата. Последните два поста ме подсетиха за случая. Затова пък има: " Аз казах, ти каза ".

Човекът е най - висшето създание. Животните не могат да се оправдават за постъпките си, но човекът може. И не, не е традиция масовото, " безобидното " клане на делфини. Не е това обичай! Кървавите детски бузи, русите косички и любопитния детски поглед вперен във висшите бащи, бащи с остри железа в ръцете си. И понеже висш е човекът оправдание веднага намира: " Това е прехраната ни, това е традиция, без месото им загиваме ". А после по корабите учтивата стюардеса делфинско месо сервира. Вкусно, вкусно, вкусно.

Има начини! Стига човекът висш да признае, че в показнато и брутално клане има всичко друго само не и традиция, връзка с Бог.

Сигурно е невъзможно животноядството да се забрани. Но нека, ако ще убиваме, нека, нека животното да умира за секунда. Тогава оправданието ни ще бъде малко по - уместно.

Линк към коментар
Share on other sites

Това, че ледниците периодично се топят естествено и че видове се раждат и изчезват естествено и в хармония с природните закони, не оправдава човека, който с ниското качество на когницията и поведението си унищожава, граби и руши в дискорд с природните цикли и закони! Не виня, просто констатирам! ...

Всъщност защо човешката дейност не я считаш за част от природата? Защо когато човек руши или убива, това да не е под същите природни закони, под които едни животински видове, че и растения (близо 450 хищни вида) избиват други животински и растителни видове, до ниво да ги изтребят и оставят да съществуват само най-издръжливите. Тъкмо законите на природата са, че най-силните оцеляват. Ако над нас в хранителната верига имаше друго същество, това значи ли, че в нас не може вече да се търси вина?

Несъмнено човек е много по-успешен в пригаждане на средата в годна за живот, но тази ни пригодимост ли ни е противна? Нека погледнем и в друга посока - човекът е единственото същество което съзнателно полага усилия да защити други видове и против природните закони да запази съществуването им. Човекът е и единственото създание което изкуствено създава породи пригодими за условията в които се намира - домашният добитък, домашните любимци. Човекът е и единственото създание което чувства вина за това, че се възползва от енергията на природата. Когато един щъркел изяде една жаба, той нито прочита молитва преди това, нито се чувства виновен след това, нито има киселини от постъпката си.

Престъпление наричаме човешкото поведение когато нарушава равновесието отвъд задоволяването на първичните потребности, но всъщност това го има и в природата. Когато един вълк натръшка половината стадо с овце, а може да изяде само един бут, тогава защо не го съдим? Разликата ни с него е, че ние имаме морал. Някой постъпват против моралът си и ние с установените морални ценности му се сърдим. Всъщност разнообразието е този метод на оцеляване който съхранява видовете. Нужно е в нас да има и много нежност и много агресия, но само с едното в момента тази тема щеше да е излишна, защото вида ни щеше да е изчезнал...

Линк към коментар
Share on other sites

Но нека, ако ще убиваме, нека, нека животното да умира за секунда. Тогава оправданието ни ще бъде малко по - уместно.

Не оправдавам садизмът отправен в каквато и да е посока. Но поне идеята за него не виждам как би могла да бъде заличена. Още от детската градина започва едно групиране целящо съревнование и надмогване, нещо което ни е заложено в гените. Без желание да доминираме, бихме били едни мекотели.

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, ако ме беше цитирал така:

Сигурно е невъзможно животноядството да се забрани. Но нека, ако ще убиваме, нека, нека животното да умира за секунда. Тогава оправданието ни ще бъде малко по - уместно.

А не така:

Но нека, ако ще убиваме, нека, нека животното да умира за секунда. Тогава оправданието ни ще бъде малко по - уместно.

В мен щеше да остане впечатлението, че сме на едно и също мнение с това :

Не оправдавам садизмът отправен в каквато и да е посока. Но поне идеята за него не виждам как би могла да бъде заличена. Още от детската градина започва едно групиране целящо съревнование и надмогване, нещо което ни е заложено в гените. Без желание да доминираме, бихме били едни мекотели.

Останах с чувството, че ти не оправдаваш съдизма, а аз го оправдавам. И двамата го оправдаме ядейки месо от туко - що закланата свиня, но ако свинята е умряла по по - " хуманен " начин ние ще можем подтиснем в себе си вината. Не можем да отречем, че сме пряко зависими от животинското месо, но можем да оправдаем леко вината си, ако търсим начини животните да бъдат убивани по възможно най - безболезнен път. Имаме вина, че убиваме, но част от тази вина пада когато го правим, без излишна жестокост. Незнам дали е възможно света да забрани употребата на животинско месо!? Ако това стане може би няма да е възможно оцеляването ни. Затова мисля, че е уместно ние висшите същества да търсим алтернативи. Как да убиваме, за да оцелеем, а същевременно животните да не страдат? Открием ли тези алтернативи вината в нас ще бъде по - малка. Което по никакъв начин не я омаловажава.

По подобие на сврачката, която убива жаба:

Хващя я тя и я носи към близкия най - близкия трънак. Каца на трънчето и забучва жабата на трън, за да умре. Но тя незнайно как вкарва трънчето право в сърцето й. Жабата умира за секунди. Ако сврачката забоде тръна в бутчето жабата пак ще умре, но в адски мъки. Виновна е сврачката, че убива! Така тече животът й, така е създадена. Но сврачката знае, че може да убива и без да бъде жестока. Така; хем ще оцелее; хем вината й ще бъде по - малка.

Ако ще убиваме да го правим, както сврачката!

Линк към коментар
Share on other sites

Знаеш ли колко много хора са вегетарианци?

И стават все повече.

От участниците в този сайт, сигурно половината поне са вегетарианци :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Знаеш ли колко много хора са вегетарианци?

И стават все повече.

От участниците в този сайт, сигурно половината поне са вегетарианци :feel happy:

Диана, знам това.

Аз все още не съм. Не ми стига сила в момента, но ще се променя.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност за останалото сме на една позиция. Но и твоите думи са "да подтискаме", т.е. да се противим на нещо, което е част от нас.

Но сврачката знае, че може да убива и без да бъде жестока. Така; хем ще оцелее; хем вината й ще бъде по - малка.

Това вече са приказки. Понятието "вина", "садизъм" и "жестокост" са разбираеми и съществуват единствено в човешките представи. Когато един хищник носи полуумъртвена плячка, за да се учат малките и на лов, тук няма нито омраза, нито садизъм и изобщо никакви абстрактни понятия измислени от хората за да спират хората. Свраката гледа да си улесни живота, изобщо не и пука жабата колко ще страда.

Ако си имал досег с дресировка на животни, знаеш за какво говоря. Аз съм тренирал кучета и първата точка на която трябва да се опреш, за да получиш резултати е да осъзнаеш, че за кучетата няма правилно и неправилно, а само позволено и непозволено. И когато едно куче ти разръфа галошите, трябва да си припомниш, че то не знае какво е това етика и такива работи като вина няма как да глождят съзнанието му.

Линк към коментар
Share on other sites

Знаеш ли колко много хора са вегетарианци?

И стават все повече.

От участниците в този сайт, сигурно половината поне са вегетарианци :feel happy:

Има добри алтернативи като соята, при това и по-безвредни. В крайна сметка, обаче, хората ядат само жива/убита храна. Растенията също дишат, хранят се и живеят. Това, че нямат очи като нас ли ни позволява да забравим асоциацията с човекоядството?

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност за останалото сме на една позиция. Но и твоите думи са "да подтискаме", т.е. да се противим на нещо, което е част от нас.

Но сврачката знае, че може да убива и без да бъде жестока. Така; хем ще оцелее; хем вината й ще бъде по - малка.

Това вече са приказки. Понятието "вина", "садизъм" и "жестокост" са разбираеми и съществуват единствено в човешките представи. Когато един хищник носи полуумъртвена плячка, за да се учат малките и на лов, тук няма нито омраза, нито садизъм и изобщо никакви абстрактни понятия измислени от хората за да спират хората. Свраката гледа да си улесни живота, изобщо не и пука жабата колко ще страда.

Ако си имал досег с дресировка на животни, знаеш за какво говоря. Аз съм тренирал кучета и първата точка на която трябва да се опреш, за да получиш резултати е да осъзнаеш, че за кучетата няма правилно и неправилно, а само позволено и непозволено. И когато едно куче ти разръфа галошите, трябва да си припомниш, че то не знае какво е това етика и такива работи като вина няма как да глождят съзнанието му.

Прав си, че в животинските представи ги няма тези понятия. В по горния си пост казах, че животните не могат да се опрадват за постъпките си. Те просто действат. Това и ти го казваш в този си пост.

Относно сврачката: Нека не знае, че убива мигновено. Нека си улеснява живота. Хубаво е това, че дори и с цел улесняване на живота прави нещо " добро ".

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...