Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да спасим в суматохата кестените


Recommended Posts

Забелязвали ли сте как още в средата на юли прекрасните разперени листа на кестените стават кафяви?

Огънати навътре. Мъртви.

listo.gif

От 20 години кестените в България боледуват, като проблемът с всеки изминал сезон обхваща по-големи райони. Причината - един смъртоносен за фотосинтезата хищник, листоминиращият молец Cameraria ohridella. Скоро всички 40-50-годишни символи на столицата ни могат да бъдат тотално унищожени.

Списание 8 и „Вашият градинар“ ООД, с подкрепата на Столична община,

решиха да се заемат с проекта

„Да спасим в суматохата кестените“.

Да спасим кестените!!!

публикация по темата

Няма обявени дати за начало на проекта, но идеята за лов на молците е универсална

и ако е нужно - може да се приложи от всеки.

Линк към коментар
Share on other sites

По принцип тези молци си ги има, но причината за силното им разпространение са промените във времето. При една студена зима ларвите умират, или поне голяма част от тях, така че през лятото не могат да станат толкова много. Но топлите зими в цяла Европа през последните години направиха нарастването на броя им неконтролируемо. Влагам надежди в последната зима, която в Германия поне беше мноооооооого студена. През цялото време, докато зъзнех, си мислех за кестена в нашия заден двор и се надявах това да умори всички ларви. Засега дървото изглежда добре. Да се надяваме така да остане. Друга мярка, която предприемат немците, е събирането на шумата в края на лятото. Събират я в едни големи чували, тръсват ги на улицата и от службите по чистота идват да ги прибират. Изгарянето на листата убива ларвите и помага на дървото.

П.П. Така че освен да си играете с бутилки, може всеки път, когато имате време, да отидете на една разходка в парка и да съберете един чувал с шума (като почне да пада) и после да си я използвате за подпалки. С един куршум - два заека.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Друга мярка, която предприемат немците, е събирането на шумата в края на лятото. Събират я в едни големи чували, тръсват ги на улицата и от службите по чистота идват да ги прибират. Изгарянето на листата убива ларвите и помага на дървото.

П.П. Така че освен да си играете с бутилки, може всеки път, когато имате време, да отидете на една разходка в парка и да съберете един чувал с шума (като почне да пада) и после да си я използвате за подпалки. С един куршум - два заека.

Чудесна тема и инфо azbuki.

Напоследък и аз изпитвам безпокойство като се разхождам из града и виждам как изглеждат големите дървета.А вчера в Асеновград,констатирах същото на главната им улица,богатството на която са вековни чинари.Дърветата боледуват.Кората им я няма и са целите на петна.Все още листата им са свежи и зелени,но горещините предстоят.

В материала ,който си дала тук много ме впечатли ,че кестените в Шумен не са обхванати от тази болест на европейските дървета.В материала е посочена и добрата традиция в Шумен,да събират и горят окапалите листа на есен,а виждам,че и ти го намираш за по-разумното решение.

Не съм специалист,но не ми се вярва,че висящи пластмасови бутилки и смърт за насекомите е решението.

Интересно е какво мислят по темата специалисти по дървесните видове.

И за финал си припомних онази истинска история с врабчетата в Китай,за която по соц време гледахме документален филм.

По времето на Мао Дзе Дун в Китай страдаха от напаст по оризищата.Голяма популация на врабци.Милиони врабчета ,които станали заплаха за реколтата.На най-високо равнище се взема партийно решение и излизат организирано милиони китайци с дрънкала сред полето.Започват да дрънчат,да викат и така в продължение на много време не позволяват на врабчетата да кацат.Те летят,летят и накрая падат мъртви на земята.От там в камиони и така китайците си бяха решили за кратко проблема.Когато врабчетата бяха прогонени на мястото им се настаниха скакалци и други насекоми,които до този момент бяха храна за врабците.Т.е нарушеното равновесие в природата винаги е за сметка на нещо и някого.

В горния случай проблема е от нас хората.Ние нарушаваме равновесието.Посаждаме дърво и сме много доволни от себе си.Забравяме за дървото.То оцелява ,пази ни сянка,дава ни щедро и дълго време,а ние в суматохата изобщо не се сещаме или се сещаме твърде късно.Реконструираме,строим,правим на дърветата огромни бетонни ковчези в градовете и очакваме да си стоят там където винаги са стояли без нашето отношение и участие.Мисля си,като е факт проблема и не от вчера,къде бяхме на есен ,та да се започне от рано.Сега наистина поне трябва да се опита нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък и аз изпитвам безпокойство като се разхождам из града и виждам как изглеждат големите дървета.А вчера в Асеновград,констатирах същото на главната им улица,богатството на която са вековни чинари.Дърветата боледуват.Кората им я няма и са целите на петна.Все още листата им са свежи и зелени,но горещините предстоят.

...

Интересно е какво мислят по темата специалисти по дървесните видове.

...

Хей, не всявайте излишна паника.59.gif

Кlaudia, нещо си се объркала - как ти хрумна, че чинарите са болни blink.gif Ами то това си е нормалното състояние за тези дървета; кората им се сменя редовно/периодично, сама си пада (в зависимост от вида) на по-едри или по-дребни неправилни парчета и което е най-интересно, при някои от чинарите отдолу новата кора може да е обагрена в невероятни и доста ярки цветове - примерно оранжево или резедаво, както и да бъде както казваш ти на петна, при което дървото изглежда много красиво и екзотично 60.gif .

За съжаление повечето от тези видове не растат у нас, имаме само едни с ярко резедава нова кора.

Иначе azbuki е права - и в България зимата беше сериозна тази година и съответно кестените поне засега са си добре.thumbup1.gif

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Диана ,хубава новина е тая,че не става дума за болест,а за мое предположение.Доверявам се на професионалната ти оценка и ще споделя оптимизма ти, по отношение на дърветата в нашата градска среда .

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Много неприятно. Отдавна съм забелязал,че някои кестени не вървят добре в градски условия, но смятах,че е от замърсяването на въздуха или нещо подобно. Не знаех,че е от тези листоминиращи молци.

Интересно какво мислите - дали човешката дейност по някакъв индиректен начин е нарушила равновесието в природата или просто е настъпило времето един биологичен вид да се разпространи по света. Доколкото въобще може да се разделят нещата по този начин.

Мисля си и нещо друго - обикновеният конски кестен (Aesculus hippocastanum) бил балкански ендемит,който в естествен вид се среща само в планините на България, Гърция, Албания, страните от бивша Югославия. Поставен в непривични условия като парково дърво идва момент, в който среща неприятел. Съответно молецът среща широко разпространен и беззащитен гостоприемник и от своя страна също се разпространява широко по света. Прави ми впечатление географската близост на по-слабо засегнатите дървета в Шумен и естественото му находище у нас - Преславския Балкан.

Не знам дали размишленията са ми правилни, все пак дървото не се отглежда от вчера по парковете, а е възможно да напада и естествените местообитания.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

все пак смятам да занеса няколко шишета, въпреки,че после се съмнявам дали ще успея да понеса отговорност за боклука,който съм направила, респективно-да си събера шишетата. правим много неща с ентусиазъм, който твърде бързо изчезва, не,че съм от Шумен, но варианта на Азбуки ми се струва по-разумен.

п.с. изгорялата шума не мирише много деликатно :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...