Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Паневритмия. Популярна ли е в България?


Иво

Recommended Posts

В рамките на една седмица ми се случиха следните две случки по време на Паневритмия в Стара Загора.

Първо да уточня, че за да намериш къде се играе Паневритмия в този град без придружител трябва да си ясновиждаш или ясночуващ (щото колонките на които играем и в кръга трудно се долавят). Та въпреки това нашият малък кръг (в добрите си дни достигащ квотата на един пентаграм) тази седмица привлече няколко новодошли, които при това специално са търсили "мястото".

Едните бяха групичка (жена и 2ма мъже) от ЮАР. Жената - преподавателка във Валдорфско училище там, живее в чужбина от 18г. и сега като тръгвала за България неин колега, преподавател по Евритмия в същото училище - не българин! и казал, че непременно като си дойде трябва да види Паневритмията.

Днес пък две жени - майка и бременната и дъщеря, дойдоха по време на Паневритмия, най-невежо пресякоха кръга докато играехме и застанаха отстрани да гледат. След като свършиха 28-те упражнения и тръгнахме да си подреждаме слънчевия лъч, те дойдоха да ни питат може ли да идват от утре да играят, защото искали така нещо по-положително и здравословно за бременната.

Та не знам колко е популярна Паневритмията и дали изобщо трябва да е популярна, щом като хората така и така"се светват" за нея както и когато трябва :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте, изчетох темата за популярността на паневритмията от началото и видях колко са се променили мненията, дори тонът на изказванията за три месеца. Малко по-бавно наистина, стъпка по стъпка се променя отношението на обществото към паневритмията и Бялото братство. Не съм чувала често забележки за "онези с белите нощници" а и винаги има някой от аудиторията, който да се изкаже в защита на написаното от Учителя, нещо от рода на: "Защо, аз съм чел Дънов, много хубави неща пише." Интересно е, че ироничните забележки не се отнасят почти никога до Учителя, а по-скоро до последователите на това учение. Защо ли? Излиза като че ли самото Слово на Учителя, което е общодостъпно, на всички книжни щандове и сергии, е здравият тил, на който всеки от нас, който иска да популяризира паневритмията в обществото може да се облегне. Поне такъв е моят личен опит. Остава да се стремим да проявяваме това, за което пише в беседите. Забележете - не да цитираме а да проявяваме и следваме , поне доколкото можем. Ясно че, се проваляме доста често защото в полето на личните взаимотношения се проявяват всичките ни тресчици. А кръгът на паневритмията има свойството да действа като лупа и всчки недостатъци и междуличностни проблеми на една група се изявяват. Защо? За да бъдат осъзнати и разчистени.

Но да се върна на темата - тази събота и неделя бях поканена на един Йога семинар за да представя работа с природните елементи. Атмосферата беше много хубава, хармонична и след лекцията много участници ме питаха за паневритмията, някои вече бяха играли, други имаха намерение да се включат за да видят какво е. Духът работи навсякъде. Има различия на школите и методите за работа, но има толкова неща, които можем да научим едни от други и най-важното - да се осъзнаваме като духовни събратя. И нека да не мислим, че ние сме, които движим нещата. По-скоро сме брънка от една голяма невидима верига.

Редактирано от Светла_Б
Линк към коментар
Share on other sites

Та не знам колко е популярна Паневритмията и дали изобщо трябва да е популярна, щом като хората така и така"се светват" за нея както и когато трябва

Да! "Светват се", наистина! :sorcerer: Защото само физическото й въздействие върху организма е достатъчно за начало. Подобряването на мускулния тонус, кръвооросяването облекчаващо работата на сърцето, повишаването на издръжливостта, гъвкавостта и силата на тялото – всичко това привлича хората, дори да не са последователи на учението. Играенето на Паневритмия е приятно за разлика от еднообразието на джокинга например. Поне за мен е така. :)Но най-важното - въздействие върху психическото и душевно състояние идва постепенно, след време.

Духът работи навсякъде. Има различия на школите и методите за работа, но има толкова неща, които можем да научим едни от други и най-важното - да се осъзнаваме като духовни събратя. И нека да не мислим, че ние сме, които движим нещата. По-скоро сме брънка от една голяма невидима верига.

Днес на поляната на която играем паневритмия, група младежи тренираха айкидо (или нещо от този род). Не си пречехме. Те бяха сравнително далече, не вдигаха шум, някои от тях по едно време се бяха отделили в беседката да медитират. Имаше взаимно чувство на доброжелание и от двете страни. :v:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Системата с упражнения на българския духовен учител Петър Дънов стои в основата на подготовката на гимнастичките от клуб "Левски" . Това разкри Нешка Робева, която заведе 12 деца от школата на лагер в курорта Албена. Легендарната специалистка е председател на клуба, но заради летните отпуски на треньорките в момента тя води подготовката на момичетата, голяма част от които са в националния отбор.

"Искам гимнастичките да се доближат до паневритмията. Първо, това са дихателни упражнения, и второ - запознават се с една нова система - акумулиране на енергия. Системата на Петър Дънов дава убеденост на човека, че може. Затова всяка сутрин я практикуваме. След това правим силова подготовка и двигателни игри в морето. Тренираме по цял ден, а вечерта изнасяме програми", заяви Нешка Робева в интервю за "Варна утре".ова разкри Нешка Робева, която заведе 12 деца от школата на лагер в курорта Албена. Легендарната специалистка е председател на клуба, но заради летните отпуски на треньорките в момента тя води подготовката на момичетата, голяма част от които са в националния отбор.

източник и тук

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...