Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Петиция срещу разформироването на БАН


Recommended Posts

ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!

На 05.05.2010 г. министър Игнатов обяви намеренията си за разформироване на Българската академия на науките.

Идеята е отделните институти да бъдат ръководени лично от министъра. Впоследствие научните институти на БАН ще бъдат подарени и раздадени на различни министерства и университети.

Държавната субсидия ще бъде сведена до минимум, ще се заложат повишени изисквания за самоиздръжка и съответно трябва да очакваме слаби шансове за качествена и конкурентна научна работа.

Сътрудничествата за обмен на учени ще станат невалидни, тъй като българският контрагент - БАН ще престане да съществува.

Библиотеката, притежаваща уникални исторически издания и достъп до най-новите научни публикации от цял свят няма да съществува, а договорите сключени между БАН от една страна, еврофондовете, индустрията и държавата от друга, са вече практически блокирани от министър Дянков.

Досегашните положителни страни от функционирането на единна Българска академия на науките ще бъдат заличени.

БАН ще бъде превърната в Клуб с неизвестни засега почетни функции за академици. Фактическото ликвидиране на научната дейност на БАН ще бъде извършено светкавично – чрез закон, който ще бъде внесен близките няколко дни в Народното събрание.

В момент, когато стратегията на Европейския съюз "Европа 2020" извежда науката като основен приоритет на общността, когато всички страни в ЕС укрепват и развиват своите национални научни центрове, у нас се закрива водещият център за наука – БАН, който създава 55-60% от реалния научен продукт на нацията.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Вики бихте ли ми обяснили моля къде са къде са съвременните български учени?Ами Бг.професорите и академиците?Те отдавна са зад граница.Говоря наистина за признати имена.И кои в момента членуват в БАН?Тук остана комунистическата номенклатура.Да сте чули за някакви важни открития -изследвания в областа на акад.наука в последните 15-20год?А да неговорим на каква възраст са толкова ожалваните академици.Все пак сме в 21 век и науката се мени почти със скороста на светлината.:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

И аз мисля, като aiia.

W сегашния си вид БАН определено не функционира добре.

Да не кажа, че никак не функционира.

Топло местенце за доизживяване на някои хора.thumbdown.gif И им плащаме всички ние, от нашия джоб вземат заплата, за да не правят нищо или в най-добрия случай да преливат от пусто в празно - не съм съгласна!

Може да имаме организация от типа на БАН, но нека поне да е нещо работещо.

И е съвсем естествено да има завишени критерии за самоиздръжка. Дори и когато не сме в условия на криза.

В повечето страни голяма част от науката се финансира от индустрията и работи ръка за ръка с нея, друга част се субсидира от самите университети и съвсем малка разчита на държавни програми.

Линк към коментар
Share on other sites

Да не вземе сега Ц.Ц. да направи акция " Феодални старчета". :lol: За Бат БОГко или добро, или нищо. :lol:

"Топло местенце за доизживяване на някои хора.Публикувано изображение " Диана, поне част от пенсионерите в България да бъдат що годе добре осигурени. :lol:

"Тук остана комунистическата номенклатура." Аииа, те сигурно отдолу под саката си носят от тия блузи, на които пише "СССР". :lol:

"за някакви важни открития -изследвания в областа на акад.наука в последните 15-20год?" Строго секретно. B)

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

В една държава науката е това, което в индивидуалната личност е съзнателното разумно мислене. А то движи успеха, то създава предимствата, то ни различава от маймуните и кучетата! От двадесет години в Б-я науката е низвергната тотално, умовете на нацията изтичаха и продължават да изтичат, което беше и явно е държавна политика! Представете си човек без логика - от разумен го вижте как се превръща пред очите ви в човекоподобна маймуна. А сега вижте България, която от държава все по-уверено се превръща в държавоподобно, с кастриран интелект пространство. Честито! Остава да прекръстим това пространство в Ромистан и ... всичко ще бъде наред... Тъжно ми е! Потресен съм от гаврата с държавата ни, с науката и културата, която се извършва! Подписвам се с две ръце за петицията!

Орлин Баев

........................

(горното е включването мо в петицията)... :( :( :(

Линк към коментар
Share on other sites

Това е една страхотна идея. Предлагам също така, тъй като родителите ми са далеч от идеални родители и толкова проблеми са ми създали (и много родители са така), да се премахне родителството. Така ще се реши проблемът от раз.

Всяка държава има учените, които заслужава. България отдавна не заслужава своите. Всяка държава има и учителите, в които вярва. В България никой не вярва в тях, затова все по-малко способни хора стават учители. Затова пък е пълно с претенциозни родители и други, които знаят само да искат и да надничат в паницата на другия. Човек получава толкова, колкото е способен да даде. Един глупав човек си мисли, че голяма "умност" е направил като си е отрязал главата, за да не го боли. Е, мисли го, докато не го е направил - а след това.... за след това мисълта не му стига. Затова е глупак.

Предварително ви честитя 24-ти май.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Подписах петицията.

В момента се прилага сталинския модел-'Има човак, има проблем' или има болница-има проблем; има театри, има проблем; има БАН, има проблем;

Да, че са нужни реформи, промени, ОК, така е, но няма умни, разбиращи хора, които да го направят. Жалко е, че вече няма държава. Умишлено водене към ниво-черни момчета. И, за да може администрацията да не си създава работа и проблеми-решенията са кардинални...

Учителя ясно ни е показал важността на възпитанието, образованието... Колко е важна културата за духа на един народ... Но пък изглежда си го заслужаваме:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Вики, благодаря за отворената тема. :feel happy: Има неща за които не трябва страхливо да се мълчи и да се изчаква отминаването на бурята. :hypocrite: Да се внимава да не настъпим по мазола егрегора на държавата – такава тактика не винаги е „здравословна”. B) Много ми харесаха мненията на Орлин и Азбуки. :thumbsup2: Съгласна съм с постовете на Слънчева, Хриско и Гранат! :v:

Аз също подписах. Макар, че според мен нещата ще се уредят. Дано!:)

Питате какво се работи в БАН. Ами отворете сайта на Академията. Разгледайте месечните бюлетини. :smarty:

Ето го последния:

Може и да има проблеми в Академията? То къде ли няма? Но да се „изгори юргана заради бълхата”...? Май не е най-умното нещо? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Всяка държава има учените, които заслужава. България отдавна не заслужава своите.

Всяка държава има и учителите, в които вярва. В България никой не вярва в тях, затова все по-малко способни хора стават учители.

Човек получава толкова, колкото е способен да даде.

Да.

Имам познати, които в момента работят в БАН. Разбирам техния житейски път( по-скоро житейска драма). Нямат вид на хора, които са доволни от себе си.

Защо???

Имам познати, които в младите си години ентусиазирано работеха в БАН, а в момента - в бизнес средите.

Имам познати, които в младите си години ентусиазирано работеха в БАН, а сега са в чужбина.

Защо???

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Орлине, Слънчева и другите подкрепили петицията, нещо май не сте ме разбрали. Къде аз пиша, че съм против науката, образованието ...?! Напротив, с две ръце съм ЗА, но съм за наука, реална, развиваща се, работеща.

Първо - БАН не прави наука. Имала съм възможност да надникна в БАН още в края на осемдестте години и малко по-късно също (като перспективна и амбициозна студентка, а после асистент по Компютърни системи, решила да се развива и прави кариера в науката). БАН е една административна структура. И още навремето си беше съвкупност от инститити и научноизследователски лаборатории. Защо ви е толкова тъжно, че сега се канели да ги "раздадат на различни министерства и университети"? Просто другото е една администрация, при това с научни титли, също така раздута и която въобще не се знае какво прави.

Второ - Кадрите в тези институти още тогава се подбираха или на принципа този е човек на еди кой си човек или по партийна линия и единични бели лястовици без връзки. Бях приета да правя специализация по биотехнологии и робототехника. Като се поогледах как стоят нещата и тъй като започна криза (Лукановата зима) се отказах и реших да работя. Още тогава най-способните, (включително мои преподаватели и ръководители на научна работа) които бяха ограничавани и подтискани в инициативите си, заминаха за чужбина, да правят наука там.

И е така от много време.

Извинете ме за крайното мнение, но за какво в същност съжаляваме? Че някой се е решил да погребе нещо, което е отдавна мъртво, но се правим, че не забелязваме това?!

Казвате реформи ...

Ами те вече 20 години се опитват да правят реформи там. И все не успяват да направят науката слънце laugh.gif

Налага се изводът - тази стара форма на организация не позволява да се направи работеща науката, напротив, ограничава я. То и при всичко в живота е така - възможно е да се правят вътрешноструктурни реформи до един момент, когато вече старата форма става видимо тясна, непригодна и ... от какавидата примерно се излюпва пеперуда thumbup2.gif

Е, аз бих се подписала за пеперудата!

Линк към коментар
Share on other sites

Най-лесно е да се ликвидира нещо.Трудно е да се съгради!Като си помисля как ей така,с лека ръка бяха унижтожени неща,които са били градени години наред...:(Народ,който не уважава историята си,духовните и материални ценности създадени от предишните поколения просто не уважава себе си.

В БАН има хора,които с мизерни средства правят Наука.А неспособни хора е имало и има във всички сфери.Трябва ли да позволим заради такива да се премахне БАН?!Сега,когато в цял свят се стремят да привличат мозъци,ние нашите ще ги гоним,така ли?!Държава без наука ли ще ставаме?Тъжно е...

Поради тази причина подписах петицията.:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Дианче, пак сме писали и мислили едно и също!

Моето сравнение е с яйце -

от десетилетия чакаме да се излюпи нещо гениАлно ( е , тук-таме има проблясъци, но те са по-скоро административно спъвани, отколкото подкрепяни)

Ако пиленцето е жизнеспособно -

само без черупка ще може да лети!

Добрите, действащите, вдъхновените учени ще си намерят или създадат действаща структура.

Всъщност ако има такива в БАН, те сами и първи трябваше да искат промяна.

:)

Редактирано от Иво
Линк към коментар
Share on other sites

...

Налага се изводът - тази стара форма на организация не позволява да се направи работеща науката, напротив, ограничава я. То и при всичко в живота е така - възможно е да се правят вътрешноструктурни реформи до един момент, когато вече старата форма става видимо тясна, непригодна и ... от какавидата примерно се излюпва пеперуда thumbup2.gif

Е, аз бих се подписала за пеперудата!

Диана, разбирам огорчението ти. Аз също съм се сблъсквала с тези неща за които пишеш...Но не мога да отрека цялото заради частни случаи. А ако унищожим какавидата преди да се е излюпила пеперудата...? Ще има ли пеперуда? Същото се отнася и за сравнението с яйцето на Креми. :)

Съгласна съм с Гранат:

Сега,когато в цял свят се стремят да привличат мозъци,ние нашите ще ги гоним,така ли?!Държава без наука ли ще ставаме?Тъжно е...
:feel happy: Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Ани, ами много дълго се люпят и мътят тези какавиди и яйца. :)

Може моите познати да са все хора без късмет ...

... ама определено и без идеи.

(Тези , които останаха. Другите, макар и не по сърце, добре се реализираха в живота и постигнаха нещо стойностно. Именно те бяха напористите хора с идеи, изгонени от обстоятелствата в БАН и тогавашната държава)

Имаше публикации за един българин, който беше пробвал двигател с вода - къде е? Какво се прави по въпроса? Ако е лъжа, БАН излезе ли с категорично мнение?

Кирлиановата фотография съществува от почти век - БАН какво прави по въпроса? Други структури никнат и се занимават с това!

Още примери мога да дам ...

... няма да си губя времето.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Редно е да се изхвърли от коритото мръсната вода,

но не и бебето с нея, нали???

В коя държава науката е политизирана????

И какво разбира един министър(често икономист, юрист), който е дошъл за кратко, от наука?

Досега единствените евро пари, които не бяха под политически контрол бяха тези за БАН.

Е, сега и те...

И да не се учудим, че от доста време се говори за бизнес центрове зад Плиска.

Друг терен, освен този на БАН вие виждате ли там свободен???

Хайде да помислим?

Първо е държавно, после става на министъра, после смесена собственост, после частна, после здравей МОЛ...

Да, БАН има много проблеми, но напук на всички дори само факта, че има наши хора в ЦЕРН показва, че все още има умни хора и тук.

Има институти със двойни и тройни заплати, благодарение на евро пари и проекти!

А защо старците от БАН и ВАК досега ги държаха всички правителства, след като над 12 години се чака истинска реформа, истинска, съществена???

И винаги закона за висшето образование се забутваше нейде и не се приемаше... На всички им бе угодно това!

Някому бе угодно да се съсипе и средното образование, да се скапят вузовете, сега да няма и БАН, но терените, техниката, скъпа спаратура - те за кой остават?

Как ви се струва Берлински Университет да сключи договор с министър Х. за научен обмен? не е ли смешно?

Или ректора Макс Планк Институт да дойде да преговаря за обмен на опит с кой?

Да, дядовците от БАН ще си отидат от този свят след някоя година

и кой ще ги замести?

Никой, да живее посредствеността!

Не ви ли се страва, че с този скандал се отклонява общественото внимание?

Както войната бе засенчена от скандала с Моника Люински....

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Най-лесно е да се ликвидира нещо.Трудно е да се съгради!Като си помисля как ей така,с лека ръка бяха унижтожени неща,които са били градени години наред...sad.gifНарод,който не уважава историята си,духовните и материални ценности създадени от предишните поколения просто не уважава себе си.

В БАН има хора,които с мизерни средства правят Наука.А неспособни хора е имало и има във всички сфери.Трябва ли да позволим заради такива да се премахне БАН?!Сега,когато в цял свят се стремят да привличат мозъци,ние нашите ще ги гоним,така ли?!Държава без наука ли ще ставаме?Тъжно е...

Поради тази причина подписах петицията.60.gif

granat1, съвършено съм съгласна с първите две изречения!

И знаеш ли каква е иронията?

В България по време на прехода се ликвидираха именно работещите неща, а оцеляха непокътнати яловите.

Точно затова сме последни, дори след бившите републики на СССР - Естония, Латвия, Литва ...

Аз не мисля, че именно БАН привлича мозъци. Напротив, ако модернизират институтите и получат добро финансиране и смислени програми от реалния сектор, то биха привлекли млади, перспективни учени да работят там.

Сега и малкото пари се "изяждат" от администрацията.

Въобще това е много наивно - възлагат на някоя държавна организация да се реформира. Сама!!! И се получава нещо ненормално, но на практика естествено - започват да съкращават първо изпълнителския персонал, от най-нисшия към най-висшия, но все този, който именно работи, изпълнява конкретната дейност, докато администраторите, които в същност правят реформата, остават; няма да се лишат сами от хляба си, я. И ... в един момент чак става така, че няма кой да върши тази дейност, която организацията е създадена да върши.

Ето примерно БДЖ - на загуба, няколко пъти се реформираха, съкратиха реално действащия персонал дотолкова, че вече ми е трудно да си получавам навреме бизнеспратките по влака, макар че е по-евтино и започнах да предпочитам по-скъпите услуги на частните куриерски служби. Обаче скоро чух по новините, че при всички тези реформи от администрацията на БДЖ и косъм не е паднал, напротив.

Няма как нещо, което е на бюджетна издръжка, да се реформира успешно само. Или реформата следва да дойде отвън, или да го направят на собствена издръжка; макар че и тогава, хората, свикнали да работят там, действат по същия самоубийствен начин, докато могат и в един момент обявяват съответната общинска или държавна организация в ликвидация. Явно логиката им е - все пак, докато мога ще получавам заплата за "нищоправене", а после ... ще се спасявам някак.

Ани, писали сме едновременно.

...

Налага се изводът - тази стара форма на организация не позволява да се направи работеща науката, напротив, ограничава я. То и при всичко в живота е така - възможно е да се правят вътрешноструктурни реформи до един момент, когато вече старата форма става видимо тясна, непригодна и ... от какавидата примерно се излюпва пеперуда thumbup2.gif

Е, аз бих се подписала за пеперудата!

Диана, разбирам огорчението ти. Аз също съм се сблъсквала с тези неща за които пишеш...Но не мога да отрека цялото заради частни случаи. А ако унищожим какавидата преди да се е излюпила пеперудата...? Ще има ли пеперуда? Същото се отнася и за сравнението с яйцето на Креми. smile.gif

Съгласна съм с Гранат:

Сега,когато в цял свят се стремят да привличат мозъци,ние нашите ще ги гоним,така ли?!Държава без наука ли ще ставаме?Тъжно е...
60.gif

Но и аз като късметче, ще кажа - нещо много дълго стои тази какавида/яйце и все не се излюпва! И навежда на размисли - Да не би да е мъртъв плода вътре, по принцип или от много бавене и задържане да се излюпи?

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Понеже имам доста наблюдения в негативна посока , но все външни, затова и не съм поставила всичко под един знаменател.

Тези, които имате наблюдения отвътре, сега е моментът да дадете конкретна информация:

Този човек направи това и това с такъв и такъв икономически ефект, с награда от тази и тази институция на тази и тази дата.

Това е конструктивно отсяване на житото от плявата.

Но ако плявата здраво се е загнездила по ъглите и няма измитане ... защо да не преместим житото?

Линк към коментар
Share on other sites

Ако правилно чуваме управляващите- те сега говорят за прехвърляне на управление=собственост!!!

А какво мислят и правят за науката -

ИСТИНАТА ясно се показва от юридическия батак, които те направиха по въпроса!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Въобще това е много наивно - възлагат на някоя държавна организация да се реформира. Сама!!!

Всяка реформа принципно се прави съгласно законите и правилниците!

А кой ги приема тях???

А защо нито първичното, нито вторичното законодателство не отговарят на Европейските практики?

Кой допусна това?

Линк към коментар
Share on other sites

По-долу копирам някои хубави мнения от петицията:

2173 Лучка Нейкова Николова София България

За унищожителите на българската наука може да се каже само: Пази Боже, сляпо да прогледне !

2170 Свобода Димитрова Тенева София България

Или сме най-умните на света,или сме най простите! В същност отговорът ще стане ясен скоро.Да живее Азис-националния културен модел!

2158 ДЕЯНА ИВАНОВА ЙОРДАНОВА - ВЪЛКОВА СОФИЯ БЪЛГАРИЯ

фАКТ Е, ЧЕ В БАН ОСТАНАХА САМО ВЪЗРАСТНИ ХОРА - ИДЕАЛИСТИ. НО КАК СЕ ПРАВИ НАУКА БЕЗ НЕОБХОДИМИЯ БЮДЖЕТ И НОРМАЛНИ УСЛОВИЯ НА РАБОТА. ВМЕСТО ДА ПОДОБРЯТ НЕЩАТА, МИНИСТРИТЕ РЕШИХА ПРОСТО ДА ЗАКРИЯТ ИНСТИТУЦИЯТА. АМИ НАПРАВО ДА ЗАКРИВАТ ДЪРЖАВАТА. ДАНЕ СЕ МЪЧИМ.

2157 Александър Иванов Смочевски София България

Ликвидирането на Българската академия на науките е акт антинационален, акт антисоциален и саморазрушителен. Правителството на г-н Борисов, вицепремиерът г-н Дянков и непросветеният просветен министър г-н Игнатов, могат да запишат имената си като херостратовци на българската наука и научна култура - това, че имената са точно тези, а не някои други, няма особено значение. Важното е, че икономическата, финансовата, социалната и политическата криза ще се превърнат и преродят и в колапс на нашето общо бъдеще. Ликвидирането на БАН = колабирало бъдеще на България...

2155 Григоренко Елена Москва Россия

Недопостимо уничтожение Болгарской Академии Наук! В системе науки Академия - важнейший орган, который осуществляет управление научными институтами, взаимодействие между институтами в том числе и на международнои уровне и контроль за качеством научных исследований. Разрушить ее можно быстро и легко, а вот создать заново - очень трудно! Научное сообщество создается десятилетиями и оно - самая большая ценность, которая осталась в наших странах после социалистического периода. Если наука будет разрушена, а уничтожение Академии именно к этому и приведет, то чем станет Болгария - аграрным придатком Европы, а не высокоразвитой страной?!

2132 Мирена Ивова Женева Швейцария

Цялостната оценка на БАН от проведения през 2009 година международен одит е много добра, а някои институти имат максимална оценка във всички категории (качество и продуктивност, перспективност, значимост).

2117 Катя Дочева Капанова София

България ВАЖНО ЗА УПРАВЛЯВАЩИТЕ!!! БЕЗ НАУКА НЯМА СПОЛУКА ГОСПОДА ПОЛИТИЦИ. Не унищожавайте поредното нещо, което е градено с десетилетия.

2255 Маргарита Николова Базел Швейцария

А ясно ли е на управляващите, че няма институции, които след закриването на БАН да поемат научните изследвания. Българските университети и досега не успяха да се реорганизират, за да правят наука на прилично ниво наред с учебната дейност. Ясно е, че на БАН е нужна реформа и модернизация из основи. По този болезнен в началото път минаха всички институти на АН на ГДР в началото на 90-те години, след като бяха поети от Frauenhofer или от Max Planck Gesellschaft. След атестация на всеки от тях се смениха тематики, избраха се нови ръководства (с конкурси!) и в следващите години нивото на повечето от тези институти рязко се повиши. Обновлението - това е ключът за успешно развитие. Методиката за една такава реорганизация е разработена, изпитана и би могла да се трансферира и в България. Какъв е смисълът на атестацията, направена миналата година в БАН и за която положително са изхарчени средства? Защо се спря започнатото на средата? Нима няма специалисти в правителството, които да разработват интелигентни дългосрочни програми за развитие?

2247 Васко Пендов Петров Ню Милфорд, Ню Джерси САЩ

Като бивш Старши Научен Сътрудник в ИОНХ на БАН, аз подкрепям настоящата петиция за спасяването на Българската Академия на Науките и запазването и като най-мощната и най-признатата научна институция в Република България. Кощунство е да се унищожава граденото с векове. НЕ ГО ПРАВЕТЕ!!!

2234 Валентин Димитров Иванов Сантяго Чили

Науката, която се прави в БАН може и да не е най-водещата в света, но начинът да се подобри е да се подпомага, да се привличат млади хора, а не да се закрива Академията. Господа министри, защо младите учени не са в България? По света има много примери за успешни академии, а това че сме малка страна не е пречка - хората правят наука и в малките страни, като се кооперират. Но това е концепция, която "ученият от световна величина" г-н Дянков и компания едва ли разбират. Тъжното е, че за БАН е нужен малък процент от средствата, които се крадат в момента чрез магистрали, митници и държавни имоти. За мене е очевидно, че цялата разправия около Академията е заради апетитните имоти в центъра на София. Преди време г-н Ахмед Доган критикуваше БАН с почти същите думи, но не му стигна време за да ги заграби. Сегашните управници се усетиха по-бързо.

2211 Д-р Иван Иванов Гаджев Пало Алто САЩ

Цял живот съм работил на полза роду в университета на Пало Алто и в други научни институции на Сащ.Помагали са ми български колеги ГЛАВНО ОТ БАН , както и от Министерство на архивите - проф.Георги Бакалов ,един световноизвестен византолог.Сега притежавам,благодарение на българските си приятели собствен научен институт с музей и архивохранилище.Смятам, че който посегне на БАН ще бъде намразен от българския народ и от световната научна общност.Впрочем, в САЩ също имаАкадемия на науките и това е всеизвестен факт.Чувствам се специален като нейн член.Подпомага се от НАСА и други мощни корпорации.Вземете приме от това Г-н Игнатов и поразпитайте - как може да се финансира науката с помощта на бизнеса.Ако посегнете на БАН все едно, че си правите "харакири" - никой няма да Ви уважава повече.И да Ви припомня нещо мъничко - има Закон за БАН.Тя е напълно автономна и нямате никакво право да отчуждавате нейна собственост, преди това да бъде удобрено от Парламента , а после и от Конституционния съд. Пало Алто,Калифорния.

2207 Катя Иванова Гечева София България

Категорично съм против разбиването на БАН! Политиците ни успяха до голяма степен да разбият образованието и да имаме в момента полуневежи деца по улиците.Ако унищожат и науката, няма да имаше шанса да се надяваме, че образованието отново ще бъде такова, каквото е нужно на нашата страна, а не да служи на чужди интереси!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Диана,в БАН работят и много способни млади хора,не е ли така?И още много други,които все още са студенти имат потенциал да работят за развитието на науката в България.Именно БАН трябва да ги привлече!

Колкото до реформите,смело мога да твърдя,че нито една реформа в последните 20 години не е била успешна.Може би причината се корени в една типично българска черта-да не навредим на приятели и роднини от които имаме лична изгода.

Администрацията наистина гълта доста средства,което налага да бъде максимално намалена.Надявам се,че реформата ще започне с това.

Линк към коментар
Share on other sites

Извинете ме за крайното мнение, но за какво в същност съжаляваме? Че някой се е решил да погребе нещо, което е отдавна мъртво, но се правим, че не забелязваме това?!

Казвате реформи ...

Ами те вече 20 години се опитват да правят реформи там. И все не успяват да направят науката слънце laugh.gif

Налага се изводът - тази стара форма на организация не позволява да се направи работеща науката, напротив, ограничава я.

Само от парламента може да тръгне истинска реформа, която ни препоръчва ЕС от над 10 години.

Е, чакаха, чакаха европейците да си сменим класификацията на научни титли и знания и др....., ама не дочакаха...

И дойдоха на проверка - и се потресоха колко умни хора има с какви големи приноси към евро проектите. Какво да се прави - бедните хора/учени/ са изобретателни и схватливи.

И доказаха, че има хора, които от нищо прявят нещо.

И на такива се крепи оше научната мисъл.

Много институти са с прекрасни евро отзиви и са акредитирани за участие в техни проекти.

А кандидати да водят лекции в Сорбоната - дал Бог!

Добре, че французите се усетиха и поканите не са до директора на института, а до конкретни хора!

Иначе сега - може и някоя племенничка да министър Х. да я пратят с научни пари да иде ... на шопинг по Шанз Елизе.

Да, има и връзкари, ама и те по политическа линия - и преди 1990, и сега - пак са политически парашутисти, ходещи все по научни конференции на екзотични места.

Линк към коментар
Share on other sites

Още по темата от петицията - подбирам мненията, които обсняват същностно, стратегически и цялостно проблема:

2106 Владимир Николов Димов Стара Загора България

Ако не инвестираме в образование и наука не можем да чакаме нищо добро. А ако пестим от тях можем да очакваме само по-лошо!

2103 Димитър Здравков Колев Смолян България

Унищожаването на БАН и изобщо на българската наука(която по американски оценки е сред първите 40-50 в света, въпреки мизерната подкрепа от държава и общество) под какъвто и да е предлог е просто ПРЕСТЪПЛЕНИЕ И АКТ НА РОДООТСТЪПНИЧЕСТВО. Очевидно е, че това е поръчка отвън.

2094 Галина Тодорова Певичарова Пловдив България

"Зная защо има толкова много хора, които обичат да цепят дърва. В тази дейност те незабавно виждат резултатите" Айнщайн

2091 Макавчик Китченер, Канада Канада, Онтарио

Научные исследования и организации, возможно, не приносят сиюминутной выгоды, однако их долгосрочный вклад в развитие экономики и образование нации огромен.

2089 Валерий Белянин Торонто Канада Я всегда уважал Болгарию как страну с хорошим климатом и интересом к культуре и науке. Теперь останется только хороший климат? Подумайте об имидже страны, о ее вкладе в мировую культуру. Сохраните БАН!

2047 Георги Петков Петков Казанлък България

Познавам много научни работници от института по философия на БАН. За много от тях (и млади и възрастни) може да се каже, че са бъдещето на България и техните занимания не са кратковременни и бързопреминаващи както поредната недоизпипана политика на поредното еднократно и отиващо си правителство.

2028 Венко Асенов Кънев Париж Франция

Интесно защо страни като Франция не закриват Академиите на науките.

2014 ЛЮБА БОЧЕВА ПАЛО АЛТО САЩ

Страната ни има нужда от наука ако иска да бъде сред цивилизованите страни в света; много лесно е да се разруши нещо градено с години без да се мисли за бъдещето. Надявам се че разумът ще надделее

2008 Илина Стоянова Станева София България

"Независими наука и култура са най-важното за една нация, за нейното просъществуване. Другото е тих геноцид!"

1919 Михаела Панайотова Алексиева София

България Академията е институция с вековна история.Смятам, че предложеният от акад. Съботинов, един от най-достойните съвременни български учени, план за реформа е адекватен и състоятелен.Той включва оптимизиране броя на институтите и освобождоване на показалите слаби резултати при акредитацията изследователи.Освен това е добре да бъде обмислено: редуциране на бюрократичния апарат на ЦУ до разумния минимум, лустрация и подобряване управлението на имотите.Но пътят е този, ако искаме да запазим достойната част от българската наука.Предлаганото от министър Игнатов ще доведе до хаос и разруха.

1875 Людмила Иванова Рачева София България

Не лишавайте България от наука, иначе страната ще се превърне в бананова република. Науката е сила за развитие на цивилизация.

1872 Явор Йосифов Шопов София България

Закриването на БАН би довело до национална катастрофа! Научни кадри се създават изключително трудно и бавно, а се унищожават много лесно и бързо. Не осакатявайте духовно българската нация! Дори икономическите последици ще са катастрофални. доц. д-р Явор Шопов, Софийски Университет

1864 Паола Любомирова Петкова София България

Напред,науката е слънце!

1853 Весела Маринова Маркова София България

Без наука няма прогрес! България ще се превърне в бананова република!

1846 Пенка Тодорова Христова София България

За 140 години България е минала през много кризи и войни...Никой и никога не е посягал на българската наука ,обикновенно българите са дарявали.....за науката която е на България и ДА в услуга е само на нея!!! Този Който й Посегне ще остане в Историята! След Него може и България да Остане Там !!! Боже пази България от Българите......

1708 Дичко Енчев Бъчваров София България

Казват ни че България няма нужда от наука - тя има нужда от данъчни, полицаи и мутри. Сякаш за днешния ден гениалния Ботев е казал: Патриот е – душа дава за наука, за свобода; но не свойта душа, братя, а душата на народа! И секиму добро струва, само знайте, за парата, като човек – що да прави? продава си душата. Казват че, учените в БАН са некадърни, паразити и т.н.. Но през моя 30-годишен стаж нашия екип реализира и внедри над 100 проекта в индустрията, разработихме над 15 вида микропроцесорни контролери с 10 различни по мощност типове микропроцесори. Работихме по 14 часа на ден, без почивни дни - за да бъде България сред първите. Днес продължаваме ... ако не загинем.

1672 Ритта Петровна Гришина Москва Россия

Считаю, что нельзя уничтожать БАН - национальное достояние Болгарии, расфасовывая ее на части между заинтересовнными структурами. Болгарская нация гордилась и гордится своей Академией,БАН работает на благо страны 1648 Румяна Людмилова Кръстева София България Работя от дълги години в БАН в областта на автоматизация на производството. Работила съм над редица уникални задачи, които не знам по какви причини не се популяризират. Имам участие в приложни проекти за чужбина, свързани с газифицирането на малки градове, а в родната ни държава не можахме да пробием! ЗАЩО!?!

1594 Орлин Цанков Стойчев София България

Твърденията на министър Игнатов, че ще се закрива само Централно управление на БАН, а институтите ще се запазят и ще имат повече автономия са басни за наивници! Целта е да се обезглави Академията и след това много по-лесно да се закрият един по един институтите. Няма друго логично обяснение за тази решимост да се разруши БАН освен користни финансови интереси. Вероятно става дума за десетки и стотици милиони комисионни. Министрите Дянков и Игнатов, остриетата на тази атака, вероятно мислят, че ще изпълнят поръчката на мощни корпоративни кръгове и след това ще се оттеглят в анонимен и добре-осигурен отдих. Но нека Премиерът се замисли, дали е готов да остане в историята като човека, закрил една от най-старите и престижни институции в България.

1567 Росета Наконечнюк Бургас България

Долу ръцете от БАН хиени такива

1511 Иванка Гергова Кръстева София България

Пожарникари, не гасете туй що не гасне!

1504 Ирина Стефанова Лазарова София България

Закриването на БАН би премахнало и последния камък по пътя към господството на еднодневната, безценностна, безприемствена и куха пластмасово-силиконова упадъчна култура в България! Не бива да го допускаме докато сме живи!

1442 Христо Хаджийски пазарджик българия

науката е злато

1434 Йонка Маринова Найденова София България

Без наука България няма бъдеще1380 Olivier Parriaux Saint-Etienne France I disapprove of the breaking up of the Bulgarian Academy of Sciences

1288 Лиляна Дойчева Димитрова София България

Държава без наука не е държава!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...