Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Лечение с прана


Recommended Posts

Вчера в книжарницата попаднах на една много интересна книга "Лечение с прана", ако някой знае ел.вариант на книгата, моля да даде линк.

:) Това е процес на лечение , в който с лявата ръка се черпи прана от Вселената, затова тя се държи отворена нагоре. С дясната тази прана се насочва към енергиен център-чакра, и така тялото се зарежда енергийно.

Методът е подходящ както за самолечение, така и за лечение на друг човек, без докосване както е рейки.

Мисля че някой Майстор на това би могъл да лекува дори от разстояние.

А прана означава горе-долу :' живителната сила, която е в нас и навсякъде около нас, която ежедневно приемаме с всеки дъх'

Споделете вашето мнение и опит. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравей, Невенна и добре дошла !

Някъде мисля, че имаше тема за праната + тема интересни книги...това е само за ориентация и подсещане... :thumbsup2:

Усмихнато настроение :):thumbsup2:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

NAMASTE!

Здравей Невенна :) ! За съжаление авторът и организацията която го представлява все още не желаят книгата "Чудеса на лечението с прана" да се разпространява в електронен вид в България. Засега редовно се организират курсове в Пловдив и София. Има изградена световна организация, ежегоден международен форум и много други.

Аз сматам, че това е един наистина добре работещ метод и си заслужава човек да го практикува, дори и само за себе си. Ако някой се интересува от него може да се свърже с мен.

УСПЕХ :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

NAMASTE!

Здравей Невенна :) ! За съжаление авторът и организацията която го представлява все още не желаят книгата "Чудеса на лечението с прана" да се разпространява в електронен вид в България. Засега редовно се организират курсове в Пловдив и София. Има изградена световна организация, ежегоден международен форум и много други.

Аз сматам, че това е един наистина добре работещ метод и си заслужава човек да го практикува, дори и само за себе си. Ако някой се интересува от него може да се свърже с мен.

УСПЕХ :yinyang:

Здравей, Prana_Plovdiv. Аз също се интересувам от лечение с прана. Прочетох съм първата част, преведена на български. Свалих си на руски и втората част - за напреднали, но още не съм я чел (може би и не му е времето още) :rolleyes:   

Как мога да се запиша на курс и да придобия практически познания? Сканирането ми се вижда най-трудно :(  Има ли вариант за сканиране чрез визуализация, не просто чрез осезание на дланите?

Слънчев ден! :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Свалих си на руски и втората част - за напреднали, но още не съм я чел (може би и не му е

Би ли казал(а) откъде?

П.П. Струва ми се, че не е много различно от Рейки. Просто друго име на същото нещо.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Свалих си на руски и втората част - за напреднали, но още не съм я чел (може би и не му е

Би ли казал(а) откъде?

П.П. Струва ми се, че не е много различно от Рейки. Просто друго име на същото нещо.

Не познавам Рейки, но разлики има. Първо, не се докосва физическото тяло. Второ, не се говори за посвещаване, не се ползват символи. Определено има кой да допълни нещо.

Аз също търся втората част на книгата, на руски ме устройва, на немски също(има я в Австрия, може да се поръча). Ще се радвам да я намеря по-скоро.

За себе си съм стигнала до извода, че трябва да се внимава кой и защо се лекува по този метод(вероятно и с Рейки и др. енергийни методи).

Линк към коментар
Share on other sites

Имам позната, която има проблеми със сърцето и твърди че са се получили след като е изкарала някакво ниво на Рейки. Аз също съм карал първо ниво, нямам някакви оплаквания. Но тя е карала друг вид някакво по-силно рейки и след изкарването на курса започнали сърдечни ритъмни нарушения.

Линк към коментар
Share on other sites

Не познавам Рейки, но разлики има. Първо, не се докосва физическото тяло.

Това и в Рейки не е задължително и се избягва от по-напредналите. Дистанционното лечение често е много по-мощно. Понякога обаче е по-уместо директното въздействие върху физическото тяло, в зависимост от това къде е проблемът.

Второ, не се говори за посвещаване, не се ползват символи.

В Теате-то символите не се вписват в аурата ти, както се прави при традиционното Рейки. Не бих позволила да го правят и затова съм посветена в Теате. Има посвещаване, да, но то не ми пречи, тъй като нямаше комесиалност (за мен това е много важно - дадох на мастера си нещо символично от порядъка на 2 лева, нищо в сравнение с великия комерс на запад). След посвещаването при мен се отключи един процес на много мощно и тежко изчистване, което за мен значи, че беше реално. Иначе лечебната енергия в ръцете се отпуши сигурно две години преди изобщо да ме посветят в Рейки, но си имах и преди това наследствено от майка си силна топлина в ръцете. Не ползвам символите при лечение (ненам що, ама не ми трябват), не ги и пея, както се прави в Теате-то, а вместо това пея каквото просто ми дойде на ума - обикновено отделни тонове, на каквато честота ми дойдат. Прилагам основно молитви или изобщо нищо - просто си слушам вътрешния импулс.

Това си е моя лична теория, че системи като Рейки, лекуване с прана, както и лекуването с полагане на ръка, прилагано в евангелистките и някои свободни църкви (и практикувано и от Исус) са едно и също нещо: Древна система за самолечение, дадена на всички хора и наречена от различните култури с различни имена.

Аз също търся втората част на книгата, на руски ме устройва, на немски също(има я в Австрия, може да се поръча). Ще се радвам да я намеря по-скоро.

Ще кажете ли един автор, че така не знам какво да търся.

За себе си съм стигнала до извода, че трябва да се внимава кой и защо се лекува по този метод(вероятно и с Рейки и др. енергийни методи).

Общо взето с Рейки не рискува нито една страна, защото там съзнанието не играе роля и всичко става естествено. Проблем има при волева намеса на лечителя, но това при Рейки просто не става. Хора са ме питали дали не се изморявам, вероятно мислейки си, че аз лекувам със собствената си жизнена енергия (погрешна практика на много лечители, където се установяват и много неправилни енергийни връзки...). Не, не се изморявам, когато лекувам, напротив - заредена съм след това, защото нали и през мен тече същото, за да стигне до другия, и мен лекува (едни това го наричат Чи, други прана или пък Рей-Ки, ама за мен е едно и също). Напротив, трудно ми е, когато лечебната енергия се включи при интензивната ми комуникация с болен човек и не мога да предприема нищо директно. Трудно е, защото ми се налага да предавам едновременно на две честоти, разговаряйки, и ако човекът е отворен към тези неща, направо му казвам, спирам разговора, лекувам го и после пак говорим, когато енергиите са се уравновесили. Това направих ведмъж със сина на една своя ученичка. Докато й преподавах, усетих страшен задух и й казах, че синът й (бебе на няколко месеца) се задушава от болки в гърдите и че ако ми даде да сложа ръка, ще го оправя. Толкова беше гадно усещането, че не можех изобщо да преподавам. Тя ми даде бебето за малко и след една минута той дишаше вече нормално, не ревеше, а и аз можех да продължа.

Разказвам всичко това, за да обясня, че това да си лечител не е просто техника или някаква наука. Това е призвание, с което човек се движи през живота, независимо с какво се занимава професионално. Лечебната енергия е нещо, което ни се дава и остава с нас, вкл. и като служба и отговорност, във всички житейски ситуации и доживот.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Чистенето на лекуващия е изключително важно за здравето му, а не може да се научи правилно само с теория. Който ползва само книги, нека да бъде за самолечение и правилен начин на живот. За другото трябват практически уроци и много усърдие. И много духовност.

Линк към коментар
Share on other sites

Но тя е карала друг вид някакво по-силно рейки и след изкарването на курса започнали сърдечни ритъмни нарушения.

Това е чистенето. Но може и да си е натресла нещо.... ами не знам, нужно ми е винаги да усетя, не мога да теоретизирам. Може да го изчисти с молитва, ако е нещо кофти. Ако ли не, с молитва да мине през чистенето.

Линк към коментар
Share on other sites

Azbuki, писали сме едновременно :) .

Авторът е Мастер Чоа Кок Сюи. В google.de ще излязат няколко сайта, като търсиш с prana/pranic-healing или нещо подобно - немски. австрийски, американски...Международният конгрес е това лято в Хамбург.

Данните са в другия компютър. Ако има нужда, ще ги извадя и ще ги пратя на ЛС.

Линк към коментар
Share on other sites

Azbuki, писали сме едновременно :) .

Авторът е Мастер Чоа Кок Сюи. В google.de ще излязат няколко сайта, като търсиш с prana/pranic-healing или нещо подобно - немски. австрийски, американски...Международният конгрес е това лято в Хамбург.

Данните са в другия компютър. Ако има нужда, ще ги извадя и ще ги пратя на ЛС.

Ще ти бъда благодарна, но не бързам де. Спокойно :)

Линк към коментар
Share on other sites

NAMASTE!

ако някой от вас иска да прочете и останалите книги на Мастър Чоа Кок Сюи и английският го/я устройва мога да му/ й я заема - последните издания на хартия в оригинал. :)

А що се отнася до "леченията с енергия", за да не си "лепнете нещо" преди да лекувате просто се помолете за Божествена закрила. Има формула! Това е обяснено в Чудеса на лечението с прана от Мастър Чоа Кок Сюи.

В лечението с прана по системата на Мастър Чоа Кок Сюи има няколко стъпки: Предразполагане на пачиента, сканиране - откриване на проблема, изчистване - отстраняване и унищожаване на болестотворната енергия, енергизиране - предаване на енергия на пациента, стабилизиране на излъчената енергия, и ПРЕКЪСВАНЕ НА ЕТЕРНАТА ВРЪЗКА МЕЖДУ ЛЕКУВАЩИЯ И ПАЦИЕНТА, измиване на ръцете с вода и СОЛ. И още някои неща, има ги в книгата или можете да ги научите на курс по Лечение с прана.

Любов, Светлина и Сила!

Официалният сайт на лечението с прана на Мастър Чоа Кок Сюи е http://www.pranichealing.org от там има препратки на различни езеци. Дори и на български. и http://www.pranichealing.com

Ако някой иска да си поръча книга по бавния начин мога да се свържа с лекторите които идват в България за курсове по лечение с прана за по-високите нива. На 8-10.02 в София ще бъде Клаудия Дикман от Австрия! Курса ще е Лечение с прана за напреднали т. е. използване на различни видове цветна прана за лечение.

Линк към коментар
Share on other sites

Поразгледах книгата набързо, без много да се вдълбавам, за да не се разсейвам от изпитите си. Но идеите в книгата може да се ползват и от рейкисти, макар и повечето от тях да са им вероятно познати. Аз бих я прочела, за да си обогатя собствените знания и практика. Винаги се намира по нещо ново.

Линк към коментар
Share on other sites

Поразгледах книгата набързо, без много да се вдълбавам, за да не се разсейвам от изпитите си. Но идеите в книгата може да се ползват и от рейкисти, макар и повечето от тях да са им вероятно познати. Аз бих я прочела, за да си обогатя собствените знания и практика. Винаги се намира по нещо ново.

Здравей!

Най-ценното в една книга е това, което на теб ти върши работа. Това което ще ползваш, а не самото четене на прехвалени книги. Там където един човек не вижда нищо някой друг може да открие безкрая.

УСПЕХ С ИЗПИТИТЕ!!!

Редактирано от prana_plovdiv
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Ahav!

предният път съм пропуснал да ти отговоря на въпроса.

:( Има ли вариант за сканиране чрез визуализация, не просто чрез осезание на дланите?

Извинявай! :smarty:

Сканирането чрез дланите е просто прощапулник. Първа стъпка. По-способните или по-чувствителните хора могат да сканират чрез енергийната си ръка. Аналогът на физическата ръка в енергийното им тяло. Още по напредналите могат да зададат въпрос на подсъзнателния разум на тялото, органа, чакрата, клетката и т.н. и да получат отговор. Това е обяснено във втората книга! А още по-напредналите просто "поглеждат" и "виждат" - ясновидците. :sorcerer:

За някои изглежда като магия, за други е чудо, трети - нещо за научаване, а за останалите е даденост!

ОСНОВНАТА ИДЕЯ Е: Не се сканира с дланта, а с ГЛАВАТА!

На едно място в първата книга пише: "ЕНЕРГИЯТА СЛЕДВА МИСЪЛТА!"

За мен това е безспорен факт! Сканирането е приложимо навсякъде в ежедневието ни. Дори когато си избираме плодове на пазара! Никой не знае какво правиш, а ти винаги избираш най-добрите плодове! Пробвай и ще се увериш! Вземи развалени, лоши и добри плодове и пробвай. Ще откриеш разликата и ще можеш да се възползваш от сканирането. :D

УСПЕХ!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Ето как Учителят е насочвал вниманието към праната:

"Акаш и прана"

Сегашните хора се нуждаят от едно учение, което да ги подмладява. Според индуската философия съществува една същина, която те наричат „акашеви записи“. .. Според индусите акаша е нещо, което изпълва цялото пространство и вечно съществува. От нея се образуват всички форми.

Втората същина, или вторият принцип на индусите, е праната, която вечно съществува. Ние я наричаме сила и от нея излизат електричеството и магнетизмът. Тя създава техните форми. Етерът, въздухът, водата, всички планети и комети излизат все от праната и от акашите. Индусите имат школа, в която изучават законите на акашата и на праната.... „Прана“ на български се казва „Яна“. Българите разделили тази дума на две думи: прана-яна.

За да се ползуват от енергията на акаша и на праната, индусите трябва да имат положителна основа в живота. ... Зад праната и зад акаша седи нещо друго, което ние не знаем какво е, каква е неговата същина. Акаша и праната са изявления на една същина, която седи зад тях и за която ние нямаме ясна представа.

За да се ползува от праната, човек трябва да изучава нейните закони, защото от неправилното разпределение на праната в човешкото тяло произлизат различните болести. Когато праната не е разпределена еднакво в човешката глава, заражда се главоболие; ако не е разпределена еднакво в дробовете, явява се туберкулоза; ако не е правилно разпределена в стомаха, явява се разстройство на стомаха, вследствие на което храносмилането не става правилно; ако в мускулите не е правилно разпределена, явява се ставен ревматизъм. Изобщо, болестите произтичат от неправилното разпределение на праната в човешкия организъм. ...

Науката за праната има за цел да разпредели тази енергия равномерно между всички органи и клетки, да не бъдат едни бедни, а други богати, да не страдат едни за сметка на други, но всички клетки да живеят добре. Индусите поддържат, че човек не може да има един здрав организъм, ако не разбира законите на праната. В този смисъл дишането не е нищо друго освен метод за акумулиране на праната. И мисълта, и чувствуването, и постъпките са методи за акумулиране на праната. Защо трябва да постъпва човек правилно? За да може да събере праната и да я употреби правилно. Ако умът, сърцето и волята ти не работят, ти ще се лишиш от праната, която ти е необходима. Щом се лишиш от праната в мозъка, ще страдаш от главоболие, вследствие на което мисълта ти няма да функционира правилно. Ако не мислите и не чувствувате и не постъпвате правилно, вашата дихателна, както и стомашната ви система, а също така и нервната ви система ще се лишат от праната и няма да извършват правилно своите функции. Вследствие на това ще се създадат ред противоречия.

Тъй като за полезна работа с прана се изисква духовно съзряване, той е наблягал на лечение/ самолечение чрез Молитва.

Днес обаче лечебните методи, включващи фини енергии, стават все по-известни. Затова ще наблегна, че работата с тях изисква Висока Духовност, Вяра, Любов, Щастие в себераздаването от страна на лечителя; Благодарност и готовност за Духовна Промяна от страна на излекувания.

В противен случай то се явява нехармонична намеса в равновесието на Вселената.

Тук стигаме допирната точка с темите за Мудрите, Хомеопатията,Минералите, Рейки, Заветът на Цветните лъчи на Светлината и други, които някой друг може би ще допълни.

Също и темата за емоционалното състояние и болестите (аз я разбирам като духовни причини за болестите).

А дали фините енергии със своята структура също не са в състояние да променят духовната нагласа на човека?

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

"За да се образува формата на една благородна, възвишена идея в мозъка, изисква се специфична енергия, която обхваща само горната част на челото. Долната част на челото може да схване друга идея. Човек трябва да разбира законите, по които се движат живото електричество и живият магнетизъм, така наречената от индусите прана. Гръбначният мозък е главният приемник и предавател на праната. Първо праната отива в малкия мозък, а оттам - в главния. Яви ли се някакво подпушване в малкия мозък, праната не може да продължи пътя си към главния мозък, вследствие на което в него се явява някаква дисхармония. Тази дисхармония се предава на целия организъм."

"Засега още не е открита тази жизнена енергия, която се съдържа в природата, както и във всички елементи, и се нарича прана от индусите, или животворно електричество. Такива енергии се съдържат в нашия организъм в елементите водород и кислород, но не са водород и кислород; последните са само носители на тези енергии. Праната има различни състояния: тя бива физическа, сърдечна, умствена или ментална. Без прана, мисъл не може да се образува, без прана чувствата не могат да се проявят и без прана волята не може да действува. Праната е причина за създаване и проявяване на мислите, чувствата и действията в човека. Това не значи, че всички хора трябва да имат еднакви мисли и чувства. Всеки човек според развитието си ще приеме това, от което се нуждае, и ще изрази това, което може."

"Ако умът, сърцето и волята ти не работят както трябва, ти ще се лишиш от праната, която ти е необходима."

"В началото на пролетта има повече прана и организмите я приемат повече. През лятото топлината е повече, а не праната. Има известни признаци, по които може да се познае кога има набрана повече прана в природата."

"Планините са складове на енергии, които помагат на хората да трансформират състоянието си. "

"Праната е необходима за човешкия организъм. От нея зависи здравето на човека. Затова именно се препоръчва на хората да излизат сутрин рано, да възприемат по-голямо количество прана. След това те трябва да обработват енергията, която са възприели, да я използуват разумно. Не я ли използувате, тя ще ви причини пакости."

Из Книга за здравето

Линк към коментар
Share on other sites

Има рейки, ци гун, йога - все много точни неща! :)

Ето една рецепта за закуска:

1) Купуваш си апартаментче юг югоизток - сега, цените са незначителни за богати на духовност и следователно (аналогично) на финанси хора ... ;)

2) Сутрин като се протегнеш добре мързеливичко и се порадваш на утринта и половинката си до теб и котката някъде по теб, мяташ малк овода на очите и една четка на зъбките

3) Слагаш якето и излизаш на терасата - сядяш на столче

4) Почваш да гледаш слънчевото зарево - ако самот ослънце е нейде иззад блоковите гиганти отпред, няма проблем - заревото си е там :) . В теб започва да влиза от това зарево една мекота, една красота и хармония, коят оправи всякакви чудеса в мозъка и тялото, засега все още непроучени достатъчно научно. Но най-важното се чувстваш емоционалн оготино - в теб прониква тази свежест и жизненост, коят одава живот на всичко! Ако си водил угоден за телцето си живот и хормоналния ти и невротрансмитерен баланс е добър, то преживяването със слънчевата закуска става много по-силно, защото се получава резонанс!

5) Дишай. Сутринта всяка глътка въздух си е като еликсир на живота. направо си в море от прана. Е, може около блока ти да има един два централни булеварда и 24ч. колички и трясък, но какво от това - радвай им се, това е твоят свещен контекст на живота ти! ;) Дишай дълбоко, задържай колкото ти е приятно, сменяй ритмите интуитивно, наслаждавай се. Не брой - това съсипва всичо като вкарва дишането в коловозите на рациото и г олишава от прелестта на естествеността!

6) Чувствай силата в слънчевата светлина, преминаващи в теб през очите, дишането и кожата ти - нека с всеки дъх през кожата органите и костите ти проникне слънчевия живец.

7) Чувствай се готино, усещай как праната прелива през теб като през пълно езеро и не му мисли много -нарича се медитация. Една весела сутрешна медитация.

8) Внимавай котката да не ходи по парапета, че иди я търси после ... :)

9) Life is beautiful :):):)

Линк към коментар
Share on other sites

Орлине :thumbsup: Добра идея! Моята стая е с изглед точно югоизток :) Вярно огромен бетонен сив блок закрива изгрева :( , но заревото си идва. Имах нужда от това намомняне.

Линк към коментар
Share on other sites

Изпитано лично:

Сутрин по изгрев - вън от сграда - няма значение къде, хубаво е да бъде близо до растения - трева, дървета - бавно вървите с гръб към изгряващото слънце и визуализирате как първите лъчи докосват гръбначния ви стълб и се разливат бавно по цялото тяло. По същото време бавно, спокойно и дълбоко вдишване и издишване, съпроводено с Господнята молитва. Аз я казвах не толкова с думи, колкото със сърцето си... някак обгръщаше ума и цялото ми тяло като в яйце...

После мислено разговарях с всички клетки на тялото си, благодарих на всеки орган и молех да ми простят... (по това време чантата ми беше пълна с всевъзможни хапчета, чиито имена вече забравих и носех винаги със себе си инхалатор за астмата си и спрей за алергичния ринит.) След това визуализирам как въздухът и светлината, които попиват в мен, влизат във всяка клетка и я изпълват с любов и светлина, успокояват я и тя постепенно се изчиства от отровите... После се вглеждах в тревичките и дърветата, опитвах се да се свържа с тях...С ръце поемах светлината на изгряващото слънце и се "обливах" с нея. На връщане бавно и по няколко пъти си редях в ума си стиховете от Добрата молитва - тези, които ми изплуваха сами - обмислях ги, виждах ги проявени в моя живот...

Това продължи цяла пролет и лято... По онова време Бог ме бе приютил в една стая с дъщеря ми в старата къща на родителите ми - пенсионери, които ходеха угрижени за живота ми и разсъдъка ми... Едно по едно спирах хапчетата и накрая по Коледа изхвърлих инхалатора и спрея - бяха стояли неизползвани няколко месеца.

Има и нещо много важно - през целия ден след сеансите сутринта от време на време си спомнях за светлината и въздуха, които бях попила и визуализирах как тихо, но сигурно работят в мен... Променях начина си на мислене, отношението си, ценностите си, осъзнавах и преодолявах зависимостите си. Препрочитах Изворът на доброто и превеждах откъси от беседи на Учителя...

Линк към коментар
Share on other sites

Хормонален баланс в някои моменти е наистина добро пожелание! :D

И да имаш партньор, и да нямаш, има такива моменти... :P

Да пожелаем хормонален баланс и на котките, че... да има тишина и спокойствие. ;)

Виждам, темата е "Лечение с прана". :smarty:

Ами, така сме направени, че само прана от слънцето и въздуха понякога не стига... :(

Добре, че са временни тези състояния! <_<

Хората не са направени да живеят сами. :)

Любовта зарежда най-добре! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Привет, Латина! :D

Дай идеи откъде да си "хапнем" праничка! :):):):D

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че едно от най-добрите средства за зареждане с енергия е влюбването. Влюбеният забравя да яде, да спи, да диша нормално - само въздиша, сърцето му бие като на маратон, а очите му светят в тъмното. Освен това става способен да прави чудеса! Хората се чудят - този човек от въздуха ли живее?! :D

Поддържайте се влюбени, значи! :rolleyes:

Влюбени в живота такъв, какъвто е.

Влюбени и благодарни, готови да се раздадете докрай с Любов.

При това положение не вие ще търсите енергията, а тя - вас.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...