Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Илюзиите на мозъка, очите, сетивата


Recommended Posts

Брей, Благост, подплаши ме, работата стана сериозна!

За бременната жена. С тази загадка ще си взема грях на душата... Зависи колко е бременна, щото ако е късно...какво да му мислим? Бих си измила ръцете символично и бих я пратила на лекар, да прегледа нея и детето. Има едно такова положение, когато се прави аборт по медицински показания. Мисля, че случаят е точно такъв. Понякога човек избира между две злини и се старае да избере по-малката. Веднъж роди ли се дете, трябва да се отглежда с обич, независимо здраво ли е или болно. В Дом "Майка и дете" работих в отделение "Аномалии", а също и в "Отделение за отглеждане на хронично болни деца". Искам да има по-малко такива деца и по-малко нещастни родители. От езотерична гледна точка нещата не са ми ясни, а и между тези, които имат претенции да виждат, също има разногласия. От житейски опит мога да кажа, че понякога при аборт има осъждане, друг път няма. Цифрите случайни ли са? Нека и други се изкажат.

Втората загадка също е много интересна, за което ти благодаря!

На първите двама се отчаях. Мислех, че и третият ако е като тях, тежко... Бих искала да зная повече, но... Третият пък заслужил герой от войната... Дали е смел и борбен или агресивен и вече психясал, понеже от войната остават последствия. Сещам се за Хитлер, обичал животните, пък хората... знаете какво. Относно извънбрачните връзки - може да е сбъркан или обратен. Пък и ако нещо не е известно, това не означава, че го няма. Явно се грижи добре за себе си, за тялото си. Дали ще е грижовен така и към другите и дали няма да ги презира за различията им? Е, поне може да покаже разумен пример за живеене. Дали ще има поддръжници и влияние?

Както съм започнала отзад напред, преминавам към втория кандидат за световен лидер. Общо взето грешките са му в минало време. От студентските купони има приятели, но какви са те? Всякакви. Има опит, може да е помъдрял, да проявява разбиране и милост. Спял до обяд. Може да е нощна птица и дори да работи много. Бил е в университет, но дали го е изкарал? То и да го изкара човек, не винаги има смисъл. Е, световният лидер трябва да е образован. На два пъти уволняван от работа. Не е задължително да е виновен все пак. Може да се е борил примерно за правата на работниците и за спазване на закона. Може да е справедлив, искрен и честен човек, а такива не са удобни на много началници.

Минавам на първия, че да не се откажете да четете дългото ми писание. Има една теория защо просперирала Америка. Именно защото от Стария свят дошли смели хора с авантюристичен дух, някои от които престъпници и даже отрепки. Последните не се връзвали с традиционализма, водили се от възможно най-разумния двигател на просперитета и прогреса - личния интерес. Не са за подценяване културата, традициите и религията, които били нужни, за да се въведе ред и законност в анархията и хаоса. Хората и бъдещото поколение трябвало да оцелеят в жестока борба. Човек прави за децата си най-доброто.

Първият кандидат бил свързан с корумпирани политици. Че кой не е?! Зависи как. Консултира се с няколко астролога. Зависи какви. Няколко - значи не се предоверява, предпочита да играе на сигурно, а може би се интересува какво мислят ония Отгоре. Любовниците са си негова и на жена му работа, не моя. Пуши. Гадно, ама... това да му е кусурът. Пие 8 - 10 мартинита. По колко алкохол има в тях, не знам, но употребата им всекидневно може да говори за хроничен стрес. Знам, че 25 грама била мярката на Запад, това отговаря може би на една-две български ракии, което за човек със здрав черен дроб и закалка не е много... Я да кажа нещо положително, все ще изнамеря. Две любовници - ей, голямо сърце има тоя човек! Пък и нищо човешко не му е чуждо.

Сетих се за филма "Списъкът на Шиндлер". Който го е гледал, ще го помни цял живот. Главният герой пушеше, пиеше, имаше любовници, играеше хазарт, имаше връзки с всякакви - от елита и с престъпници. Този човек направи всичко възможно, рискува, бори се, обедня, забрави себе си, но спаси няколко хиляди евреи от сигурна смърт. Той е светец! Такъв човек заслужава да се грижи за цялото човечество!

Имайки предвид само изложената информация, бих гласувала за вегетарианеца. Добре, че няма да избирам само аз, защото подобна отговорност е изключително голяма. Ако сме сгрешили с него, ще го сменим с втория, нощната птица. Ако и той не става, ще пробваме с плейбоя.

Благост, благодаря ти още веднъж от сърце! Нещата не винаги са такива, каквито изглеждат. :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте!

Ехооо! Латина, всичко е много точно! История и факти.

И в първия въпрос и във втория. Само по един отговор...Интересно е!

Аз на първия отговорих - да ражда. На втория - си избрах - втория кандидат.

Трябва да се научим да избираме...бързичко и кратичко.

:v: Любов + Светлина +Мир+Радост :v:

Линк към коментар
Share on other sites

Може бързо и кратичко, но не е толкова интересно. За мене не са важни толкова отговорите, колкото пътя до тях.

"Защо?" е чудесен въпрос!

Линк към коментар
Share on other sites

Защо Луната когато е на Хоризонта изглежда по-голяма, отколкото когато е в Зенита(горе) ? Дали разстоянието е различно, или нещо друго?

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, не знам, а и не съм забелязала разликата. Ззатова потърсих нещо в нета за

"Големината на луната:

Това е най-голямата оптическа илюзия и една от най-интересните мистерии.

И най-големите специалисти в НАСА не могат да обяснят защо тези дни луната ни изглежда по-голяма в момента, когато е на хоризонта в сравнение с позицията й високо в нощното небе. Мистерията, наблюдавана от милиони души, от векове е предизвикателство за големите учени. Има две основни тези. Според първата теория, мозъкът възприема размера на даден обект в зависимост от неговото обкръжение.

Италианският изследовател Марио Понцо налага две сходни линии върху изображение на жп релси. Горната изглежда по-широка, пресичайки релсите. Така при ниска луна - на хоризонта, дърветата и къщите изглеждат по-малки отколкото са в действителност, а луната - по-голяма. Затова, ако гледаме луната през навит на руло лист - без фона, илюзията изчезва. Според другата теория ние приемаме, че нещата, които са непосредствено над нас - дори и птиците, са по-близо до нас, отколкото тези на хоризонта. Затова когато луната е на хоризонта, мозъкът не може да прецени реалните размери и разстояние. Все още обаче учените не са приели нито една от двете теории като обяснение. И засега поне истинската причина за илюзията остава някъде... високо в небето. "

Линк към коментар
Share on other sites

Според изчисленията на учените луната е на еднакво разстояние и на хоризонта, и на зенита... но на хоризонта изглежда почти два пъти по-голяма... според мен това се дължи на липсата ни на опит в гледането на обекто във височина, тъй като зрението ни и погледът ни са насочени предимно хоризонтално, и сме свикнали обективно да преценяваме хоризонталните разстояния, а вертикалните - не! Например - ако погледнем обект в другият край на стаята, на около 10 метра, той ще ни се стори близо... но ако се качим на кулата за скокове над басейн, ще имаме чувството че той е много далече и ще се чудим дали ще можем дори да го уцелим. Но това е само предположение. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ако все още става въпрос за Луната...

Като е на хоризонта - рефракцията е максимална, естествено. На мен ми се струва, че има и други, още непризнати съвсем от учените, причини за изкривяването на вълните явления, но в случая задоволява въпроса. Ако пък е точно в зенита - теоретично няма никаква рефракция и би трябвало да е най-близкия до действителността достигнал до нас образ... Най-вече за размерността става въпрос.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Колко често само излюзиите на мозъка, очите и изобщо на всички сетива, са простата истина. Както и много често, онова, което приемаме за фактологическа и безспорна истина, се оказва илюзия... Днес се убедих за пореден път в това, доволна съм, защото по този начин човек опровергава научните аксиоми и ... единствената реалност си остава психическата реалност.

Линк към коментар
Share on other sites

Извини ме, но не разбрах какво искаш да кажеш...

Няма проблем .

Мислите ми облечени с думи често куцат . :3d_146: Не е от толкова значение какво съм написъл просто ме заинтригува

това-->

...единствената реалност си остава психическата реалност.
Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Тест - коя полусфера на мозъка използвате повече - лявата или дясната

0,,5693171,00.gif

Накъде се върти танцьорката?

По часовниковата стрелка или обратно на часовниковата стрелка?

Можете ли да смените посоката?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Това с полусферите, също меже да бъде установено по отвореността на очите.

В повечето случай едното око е по-разтворено от другото и по-гледа. Също и начина по който гледат двете очи е различен.

:rolleyes:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Виж сега, Иво, накъдето и да се върти танцьорката, все в кръг се върти, но пък се върти красиво и все ще е красива. Това виждам аз - Красота!

Много ми харесва картинката, Иво, мога ли да я използвам за аватар с твое позволение?

мадамата прилича ужасно на мен.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен се върти на дясно - колкото и да се мъчих, не можах да я видя да се върти наляво, даже кат опрочетох в линка, се учудих че може дя се види и обратното. хм...

Линк към коментар
Share on other sites

Тест - коя полусфера на мозъка използвате повече - лявата или дясната

0,,5693171,00.gif

Накъде се върти танцьорката?

По часовниковата стрелка или обратно на часовниковата стрелка?

Можете ли да смените посоката?

Хе интересно в първия момент се въртеше по посока на часовниковата стрелка

погледнах надоло към сянката и си смени посоката и сетне пак в първоначално положние...

нещо като махало(маховик)

//излиза че ползвам и двете полукълба е до колко ги натоварвам май малко

А този пост (Магическо око)

май трябваше да го пусна тук е може да се премести <_<

Линк към коментар
Share on other sites

Виж сега, Иво, накъдето и да се върти танцьорката, все в кръг се върти, но пък се върти красиво и все ще е красива. Това виждам аз - Красота!

Много ми харесва картинката, Иво, мога ли да я използвам за аватар с твое позволение?

мадамата прилича ужасно на мен.

Силви, аз нямам монопол върху картинката :)

Щом ти харесва си я сложи.

И все пак за теб в каква посока се върти?

Линк към коментар
Share on other sites

Иво, страхотно е! Благодаря :)

По-високо стоящите ръка и крак (приемам за десни) - по посока на часовника. По-ниско стоящите - обратно на часовника. Зависи върху коя част си спреш погледа в първия момент.

Пчеличката е прав за сянката :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Един тест за мозъчните полукълба които използваме. Не е съвсем по темата, а и не знам до колко е точен, но пък ми беше интересно докато го правех.

Тестът е на английски.

Линк към коментар
Share on other sites

@ Иво: Мерси. ;)

И при мен като при Орлин отначало ми се стори неуспоримо че се върти обратно на часовниковата стрелка. Едва след 5мин. ми се проясни и другата възможност, като почетох какво са писали другите. Все пак не ми е толкова задръстено възприятието, нали :) шегичка

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Хванах го - известно време се върти по часовника, след което започва обратно. Ако нета не беше почнал да 'лази' нямаше да го видя, толкова е неуловимо. На забавен кадър се вижда ясно.

Еее, и от бавния нет има полза на моменти. Поне си открих грешката.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Наистина се върти и в двете посоки. В началото колкото и да зяпах се въртеше само по посока на часовниковата стрелка или по-скоро мозъка ми така възприемаше картинката. След като вечерях, показах теста на моята приятелка и я попитах на къде според нея се върти стриптизьорката :3d_146: и установихме, че тя вижда (възприема) картинаката по обратния на моето виждане начин.

След това, приятелката ми заяви, че според виждането и, картинаката се върти ту в едната посока, ту в другата. Гледах, зяпах, не виждах! След по-продължително съзерцаване, нещото се случи. Танцьорката смени посокота на въртене. Само, че когато при мен се въртеше надясно, при приятелката ми се въртеше наляво и обратното. След това, експериментирахме на ново, и открихме, че зависи, с кое от двете очи гледаш, както и това на какво разстояние се намираш от компютъра. Смяната на посоката на въртене е свързана и с промяна на дистанция, между човека и комютъра.

Обръщането става бързо, когато се загледаш от торса надолу и после преминеш от кръста нагоре.

Ала най-важното е на колко чашки я гледаш момата, да не стане двойна, или тройна. :3d_146:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Силви, аз нямам монопол върху картинката :)

Щом ти харесва си я сложи.

И все пак за теб в каква посока се върти?

Мисля, че отговорих. И в двете, но най-вече в посока красота...

(и това съвсем не е в кръга на шегата)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...