Jump to content
Порталът към съзнателен живот

FAQ - Често задавани въпроси за Хомеопатията


Alexander

Recommended Posts

Знам че много от вас добре познават Хомеопатията, но пускам тази тема, където семпло и спокойно да задаваме "наивни" въпросчета за това що е то Хомеопатия и има ли приложение у нас.

Повеждам с първия наивен въпрос: - Хомеопатията е билкарство, нали?

Не, не е, въпреки че над 30% от хомеоптичните л-ва се получават от билки.

Билките имат много добро лечебно и облекчаващо действие, почти нямат т.н. странични ефекти, но философията им на предписване и въздействие е както при алопатичните л-ва.

- трябва да се пият, оттам да отидат в стомашно чревния тракт, да се просмучат през тънките черва и отивайки в кръвта, тя да ги разнасе по органи и системи, където да въздействат биохимично.

Докато хомеопатичните л-ва са толкова разредени в дестилирана вода по специален метод, че накрая не остава и една молекула от първоначалната субстанция.

Тогава как лекуват? - лечебното им действие е информационно, чрез информацията която е отпечатана, запаметена върху молекулата на течният кристал - Водата!

И тогава не е нужно да поглъщаме хомеопатичното л-во, а е достатъчна и една-две капки да се капнат в-у влажната лигавица на устата, най-добе под езика. Така попаднала във водна среда, хомеопатичната капка предава, разпространява вълново, огромен обем информация, на водата в организма ни, която съставлява над 60% от тялото ни, и по този начин достига крайната си цел - Жизнената ни сила.

Жизнена сила е хомеопатичен термин, който включва не само организма, имунната с-ма, всички органи и системи, но и висшата нервна с-ма, подсъзнание и най-важното Психиката на човека.

Очаквам вашите наивни въпросчета. :feel happy:

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ето още въпросчета:

Ако не помогне, хомеопатията може ли да навреди?

Може ли да си самоназначаваме хомеопатични лекарства?

Ако да, в какви случаи и в какви потенции?

пример - Арника 30 след натъртване / удряне и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако не помогне, хомеопатията може ли да навреди?

- не, не може да наведи, в смисъл че не може да предизвика патология.

- Но не бива да се самолекуваме, тъй като може да влошим болеста усилвайки многократно симптомите и затруднявайки лечебния процес.

- И второ, самолекувайки си ние не знаем какво да очакваме.

Например едно краткотрайно влошаване, усилване на някои симптоми, хомеопата въз основа на своите знания и опит може да изтълкува като лечебна криза.

Или появата на обрив?... или повишаването на температурата след прием на хомеопатичното л-во и т.н. и т.н.

Може ли да си самоназначаваме хомеопатични лекарства?

Ако да, в какви случаи и в какви потенции?

- да, като изключение при спешни случаи, травми, наранявания - в ниски потенции не по високи от 30С . Вижте тук:

Хомеопатия за всички

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Благодаря на Alexandar за хубавата тема.

Обикновено професионалистите постъпват по този начин.

От няколко дни се чудех къде да задам няколко въпроса... :)

1.Как се създават хомеопатичните лекарствата (в миналото и сега), в смисъл как се измисля тяхната първоначална основа ? Беше споменато някъде, че подобни лекарства имат голям диапазон на техният произход, ...включително от животински до растителни видове се ползват. Има ли някакви принципи или хората просто си пробват с различни неща и ги откриват като лекарства?

2.Кой може да открива нови видове лекарствата? Alexandar ти като имаш познания и опит в тази насока, можеш ли да структурираш някакво твое лекарство, различно от останалите ?

Има ли някакъв регламент в тази насока ?

3.Прочетох някъде, че изпробването на хомеопатични лекарства се извършвало върху здрави хора... Някой ще обясни ли как ? В смисъл, когато здрав човек приеме подобно лекарство, той трябва да стане още по-здрав или да му стане зле... ? Какъв е критерия, че едно лекарство е добро и може да лекува в този случай? В случая трябва да се има предвид и принципа в хомеопатията "подобното лекува подобно", а много от болестите са си направо отрови, ...респективно трябва да се вкарва в организма отрова, която при хомеопатичното лекарство на практика не съществува,...но това е друга тема. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на Alexandar за хубавата тема.

Обикновено професионалистите постъпват по този начин.

От няколко дни се чудех къде да задам няколко въпроса... :)

1.Как се създават хомеопатичните лекарствата (в миналото и сега), в смисъл как се измисля тяхната първоначална основа ? Беше споменато някъде, че подобни лекарства имат голям диапазон на техният произход, ...включително от животински до растителни видове се ползват. Има ли някакви принципи или хората просто си пробват с различни неща и ги откриват като лекарства?

2.Кой може да открива нови видове лекарствата? Alexandar ти като имаш познания и опит в тази насока, можеш ли да структурираш някакво твое лекарство, различно от останалите ?

Има ли някакъв регламент в тази насока ?

3.Прочетох някъде, че изпробването на хомеопатични лекарства се извършвало върху здрави хора... Някой ще обясни ли как ? В смисъл, когато здрав човек приеме подобно лекарство, той трябва да стане още по-здрав или да му стане зле... ? Какъв е критерия, че едно лекарство е добро и може да лекува в този случай? В случая трябва да се има предвид и принципа в хомеопатията "подобното лекува подобно", а много от болестите са си направо отрови, ...респективно трябва да се вкарва в организма отрова, която при хомеопатичното лекарство на практика не съществува,...но това е друга тема. :)

1. Както China officinalis, първото хо л-во открито и доказано от бащата на хомеопатията - Ханеман. Когато преди около 200 години, открили че кората от хининовото дърво лекува малария, тогавашните учени направили "научното откритие", че това се дължало на силно горчивия и вкус!?...

Ханеман не повярвал на това обяснение, и го осенила идеята да пробва кората в-у себе си. И така, както си бил здрав, започнал да я взема по няколко пъти на ден. На втория ден го втресло и започнал да продуцира симптоми като на болен от малария.

Тогава открил първият хомеопатичен закон:

"Подобното лекува подобното" = Simillimum similibus curentur

Така е и до наши дни, изпитват се нови хомеопатични л-ва върху група доброволци, чувствителни на хо л-ва, като в продължение на няколко седмици, няколко пъти на ден приемат от л-вото и всеки ден професионални хомеопати снемат разнообразни симптоми, които после се анализират и степенуват по повторяемост и др. критерии.

След това, само най-добрите световно признати хомеопати, добавят нови симптоми или болестни патологии, които са успели да излекуват с това хо л-во.

Приготвят се от трите "Царства" - Растително, минерално и животинско, основно от млякото на млекопитаещите, отровата на змиите, или от едно цяло насекомо или от черупката на мидата: Calcarea Carbonica

2. Мога, стига да намеря група доброволци и да ги храня и поя в продължение на седмици. :D а също и непознат растителен вид или животно.

3. Не е нужно да се вкарва материална отрова, достатъчна е информацията от нея, останала при хомеопатичното разреждане. Ханеман и други хомеопати са прекарвали месеци в тогавашните болници, за да записват симптомите на докарани отровени както от алкохол, така и от змии и разни отровни химикали.

Здравият човек доказва симптоми, но без патология, когато приема често едно и също хо л-во и... става по здрав! Това е т.н. лечебна хомеопатична криза.

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Благодаря за отговора Alexandar !

Аз имам идея за едно универсално лекуващо, но и строго индивидуално хо л-во. Субстанциите за производство му почти не струва пари, а начина на приготвяне никак няма да е труден. Възможно е и в домашни условия. Струва ми се, че може да има успех подобно хо л-во, защото ще съчетава именно универсалността със индивидуалността...

Лошото е, че много хомеопати могат да започнат да го ползват и ще се комерсиализират нещата, което не ми харесва особено...

Хубавото е, че фармацефтичната промишленост няма да може да го докопа, защото е индивидуално и ще се прави за всеки. :)

Трябва да се замисля дали е нужно да се полагат усилия в тази насока ?!?

Времето ще покаже... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ехинацеята е прекрасна билка за повишаване на имунитета.За съжаление влияе върху кръвното налягане-сваля го.Т.е. хора с ниско кръвно налягане не бива да я употребяват като билков препарат.Има я и под формата на хомеопатичен препарат.

На коя фирма и в каква потенция е най-подходящо да се използва ехинацеята?

Арниката е токсична билка и трябва да се употребява много внимателно.Има хомеопатичен препарат.

Въпросът ми е същия като за ехинацеята.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за отговора Alexandar !

Аз имам идея за едно универсално лекуващо, но и строго индивидуално хо л-во. Субстанциите за производство му почти не струва пари, а начина на приготвяне никак няма да е труден. Възможно е и в домашни условия. Струва ми се, че може да има успех подобно хо л-во, защото ще съчетава именно универсалността със индивидуалността...

Лошото е, че много хомеопати могат да започнат да го ползват и ще се комерсиализират нещата, което не ми харесва особено...

Хубавото е, че фармацефтичната промишленост няма да може да го докопа, защото е индивидуално и ще се прави за всеки. :)

Трябва да се замисля дали е нужно да се полагат усилия в тази насока ?!?

Времето ще покаже... :)

Заинтригува ме! Ако искаш сподели на лични.

Линк към коментар
Share on other sites

Ехинацеята е прекрасна билка за повишаване на имунитета.За съжаление влияе върху кръвното налягане-сваля го.Т.е. хора с ниско кръвно налягане не бива да я употребяват като билков препарат.Има я и под формата на хомеопатичен препарат.

На коя фирма и в каква потенция е най-подходящо да се използва ехинацеята?

Арниката е токсична билка и трябва да се употребява много внимателно.Има хомеопатичен препарат.

Въпросът ми е същия като за ехинацеята.

Хомеопатичните препарати на горните, а и на други билки се използват в богат спектър от потенции.

Когато не хомеопат иска да ги използва, винаги да започва от ниски потенции 9С, 12С, 15С

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Знае ли се колко е приблизително броя на хомеопатичните лекарства?

И колко от тях се внасят / ползват в България?

Линк към коментар
Share on other sites

Поздравления за хубавата тема!

Въпросът ми е:

Как протича "действието" на един хомеопатичен препарат, ако той е избран правилно?

а) симптомите, от които пациентът се оплаква, се усилват в началото, а след това напълно изчезват,

или

б) оплакванията отшумяват от самото начало, веднага след приема на медикамента?

Благодаря предварително!

Линк към коментар
Share on other sites

Знае ли се колко е приблизително броя на хомеопатичните лекарства?

И колко от тях се внасят / ползват в България?

Общият брой доказани хомеопатични л-ва е над 4500.

В Аптеката на ул. Чаталджа - всички видове потенции, плюс ниски потенции на фирма Боарон - по другите аптеки, общо около 500 вида хо л-ва.

В класическите хомеопати, неизвестен, но според мен между 1000 - 2000 вида.

Линк към коментар
Share on other sites

Поздравления за хубавата тема!

Въпросът ми е:

Как протича "действието" на един хомеопатичен препарат, ако той е избран правилно?

а) симптомите, от които пациентът се оплаква, се усилват в началото, а след това напълно изчезват,

или

б) оплакванията отшумяват от самото начало, веднага след приема на медикамента?

Благодаря предварително!

Извинявам се за баналния отговор, но е индивидуално и зависи от много "параметри", като:

- Състояние на болния,

- Ниво на жизнената му сила

- Степен на подобие на хомеопатичното лекарство. Понякога много добре показано хо л-во, не влиза в резонанс с жизнената сила и централното нарушение. Тук решавашо е умението на хомеопата да открие дълбочината, често замаскирана, до която е проникнало нарушението, а не да се изгуби в джунглата от симптоми. Хомеопата да не се движи по повърхноста на симптомите, както се опитват да предписват антисимптоматично, чрез две и повече хо л-ва "по схема" много т.н. хомеопати.

- Добра преценка в подбора на потенция.

В съответствие с горното, са възможни няколко реакции.

- Първоначално влошаване, с последвашо подобрение - т.н. Лечебна криза. Добро подобие, но твърде висока, спрямо нивото на жизнената сила, хо л-во. Твърде силна стимулация на жизнената сила. Крайният резултат е добър.

- Рязко подобрение след приемана хо л-во и прилив на физическа и по-важно, на творческа енергия. Симилимум! и правилно подбрана потенция!

- Първоначално подобрение, последвано от влошаване. Вероятно потискане на симптоми, без лечение на причината; антисимптоматично, повърхностно предписване.

- Никаква реакция - далечно, неподходящо хо л-во.

- Първоначално без реакция, но след известно време постепенно и трайно подобрение - близко до симилимума хо л-во, но с ниска спрямо жизнената сила, потенция и т.н.

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Във връзка с горния въпрос, какво означава първоначално и последвано? Пия лекарство от два дни (изписано ми е за 15) и няма никаква реакция, това означава ли че не ми действа или е прекалено рано да се каже?

Линк към коментар
Share on other sites

Ехинацеята е прекрасна билка за повишаване на имунитета.За съжаление влияе върху кръвното налягане-сваля го.Т.е. хора с ниско кръвно налягане не бива да я употребяват като билков препарат.Има я и под формата на хомеопатичен препарат.

На коя фирма и в каква потенция е най-подходящо да се използва ехинацеята?

Арниката е токсична билка и трябва да се употребява много внимателно.Има хомеопатичен препарат.

Въпросът ми е същия като за ехинацеята.

Да добавя, че хомеопатичната Ехинацея не сваля кръвното.

Прочетете в началото за разликата между билките и хомеопатичните лекарства.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Във връзка с горния въпрос, какво означава първоначално и последвано? Пия лекарство от два дни (изписано ми е за 15) и няма никаква реакция, това означава ли че не ми действа или е прекалено рано да се каже?

Как го пиете, по каква схема? и по колко гранулки, по 5 ли?

"първоначална" означава първата реакция след прием на хо л-во , а следващата реакция след първата - "последваща"

Линк към коментар
Share on other sites

Ами не са таблетки, а течност и пия по 4 капки всяка сутрин, само че вече съм доста по-добре, така че съм и по-спокойна. Извинявам се за въпросите просто изобщо не съм наясно с хомеопатията като цяло. Благодаря все пак за отговора smile.gif

Редактирано от vansss
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ами не са таблетки, а течност и пия по 4 капки всяка сутрин, само че вече съм доста по-добре, така че съм и по-спокойна. Извинявам се за въпросите просто изобщо не съм наясно с хомеопатията като цяло. Благодаря все пак за отговора smile.gif

Това не е типично класическо предписване за прием на хомеопатично лекарство, освен ако не е някое изключение от правилото?...

В смисъл, че нормалната практика е еднократен прием последван от... пауза и изчакване за известен период от време.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз никога не съм знаела кое е нормално предписване и си го пия така без да се консултирам с друг лекар, но нали казват че хомеопатията не вреди и се надявам че не е проблем.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз никога не съм знаела кое е нормално предписване и си го пия така без да се консултирам с друг лекар, но нали казват че хомеопатията не вреди и се надявам че не е проблем.

Не вреди но и, цитирам: "...няма никаква реакция." нали? Тогава какъв е смисъла да го пиете 15 дни...

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Какво количество, по колко гранулки или капки да приемаме?

При хомеопатичните лекарства количеството няма значение, тъй като въздействието им, за разлика от алопатичните л-ва, билките, Бах капките и др. под. не е биохимично, а информационно.

Затова и хомеопатичните лекарства не се преглъщат, с цел да преминат в стомашно/чревния тракт, а се поставят под езика, където лигавицата е най-тънка и влажна.

Така че 1 - 2 гранулки или 2 - 3 капки са предостатъчни! :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Защо не трябва да се взимат две и повече хомеопатични лекарства заедно или "по схема" през два часа?

Защото основен хомеопатичен Закон е за: Едно единствено хомеопатично лекарство което стимулира ИНФОРМАЦИОННО жизнената сила, изправя я пред проблема и, но и давайки и същевременно огромен обем информация как да го реши.

Смесвайки две или повече хо л-ва, всъщност смесваме два обема различна и противоречива информация, което води до едно - Хаос!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Ами аз никога не съм знаела кое е нормално предписване и си го пия така без да се консултирам с друг лекар, но нали казват че хомеопатията не вреди и се надявам че не е проблем.

Не вреди но и, цитирам: "...няма никаква реакция." нали? Тогава какъв е смисъла да го пиете 15 дни...

Линк към коментар
Share on other sites

Подбутвам темата с още един често задаван въпрос

- може ли да се предписват хомеопатични лекарства, въз основа на Медицинска диагноза?

Не, не може. Например имаме двама близнаци с една и съща медицинска диагноза, които получават едни и същи алопатични л-ва.

Обаче след хомеопатичното интервю, двамата получават различни хомеопатични л-ва.

Това е така, тъй като въпреки и близнаци те се различават по редица ментални характеристики и физически модалности.

Например единия, когато е разстроен, може да се успокоява от утешаване и да споделя, докато другия казва: оставете ме за 10 мин. сам и ще си се оправя, не споделя и дори се гневи ако му съчувстват!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...