Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Безопасни ли са есенциите на д-р Бах?


Recommended Posts

Вчера зададох подобна тема в подфорум Хомеопатия. Бих искала да попитам същото и тук.

Есенциите на д-р Бах не са есенции в буквалния смисъл на думата :) . Когато съм споделяла с хора и покажа шишенце, те често се опитват да помиришат; естествено не усещат никакъв аромат, в най-добрия случай ги лъхва слаб мирис на алкохол/спирт :D. Есенциите са информационен отпечатък на съответното растение. Един химичен анализ на есенциите ще доведе до разочароващ резултат - вода + 20% спирт.

Това обаче не е аргумент (поне за мен), че есенциите са едни такива съвсем безобидни, ако не помогнат, няма и да навредят и др. подобни в този дух.

Много бих искала хората с по-богат опит и Бах-специалисти да се изкажат по въпроса - безопасни ли са есенциите на д-р Бах, ако не, как и в какво отношение могат да навредят, как би се усетило това от човека, как да неутрализираме това неподходящо въздействие и др.п.

Линк към коментар
Share on other sites

Работя с есенциите повече от 16 години. До сега не съм наблюдавал случай на някого да се навреди. Назначавал съм ги на бременни жени, както и на току що родени деца. На болни от всевъзможни болести, а също и на здрави хора в трудни житийски ситуации.

Вие от какви вреди се боите?

Ако ви е страх от самопознание и самоосъзнаване, а също и от промяна в посока по-близо вашата собствена същност, те "могат да бъдат вредни"? Защото те подпомагат именно тези процеси. При това не насила. Това е ненатраплива терапия.

Учудва ме идеята за "вредност" в лекове, които представляват чиста субстанция природа.

За Цветните есенции е спазен първия принцип на медицината -преди всичко да не се вреди. Разбира се, за да може да си помогне човек с тях се изисква умение и усет, а също и добро познаване на материята.

Линк към коментар
Share on other sites

Пак да повторя това, което казах в темата за "Вредна ли е Хомеопатията":

Щом има въпрос, значи има причина за него.

....

Ако ви е страх от самопознание и самоосъзнаване, а също и от промяна в посока по-близо вашата собствена същност, те "могат да бъдат вредни"? Защото те подпомагат именно тези процеси. При това не насила. Това е ненатраплива терапия.

.....

Именну тук се крие опасността.

Наистина за разлика от хомеопатията, капките на Бах предизвикват осъзнаване и самопознание.

Супер. Но дали човек е бил достатъчно готов да се промени, за да има мотивацията да приеме осъзнаванията. Ако не иска да ги приеме, то каква е ползата:)

Излиза, че се лекува, без да се лекува душата. И болестта рано или късно пак ще се прояви.

Другата опасност е възможните лечебни кризи дължащи се на тези осъзнавания. Ако клиентът не е подготвен, може да се шашне и прекрати лечението. А лечебни кризи има. Аз съм свидетел.

Третата опасност е пациентът да осъзнае неща прекалено рано. Например, осъзнава нещо и се развежда вследствие на това. Ако го беше осъзнал след година, то половинката му би имала време да се промени в степен, така че те да могат да продължават да са заедно след направеното осъзнаване.

Пак нещата зависят от "подготовката" на пациента и желанието му за промяна.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

да осъзнае неща прекалено рано.

БожидарЗим, подкрепям!

Moe мнение е, че

няма прекалено рано. ( Няма и прекалено късно.)

Осъзнаването идва винаги навреме.

Може да се получи закъсняване в прилагането му - причината е в навика да ползваме само логическото мислене и само на него да вярваме.

"Прекалено рано" и "прекалено късно" са понятия, които наслагваме върху желанието всичко да става БезБолезнено, без страдание ... нооооо това е рядкост :)

Ако хората в примера на Божидар се обичат наистина, те може да се съберат обратно. Може да се съберат без да подпишат брак, ... може да не възвърнат сексуалните си отношения, а да останат само приятели ... връзката във всеки случай ще претърпи изчистване. А може да им е писано да срещнат други и това да е по-доброто, макар временно да се преминава през болка.

Линк към коментар
Share on other sites

Работя с есенциите повече от 16 години. До сега не съм наблюдавал случай на някого да се навреди. Назначавал съм ги на бременни жени, както и на току що родени деца. На болни от всевъзможни болести, а също и на здрави хора в трудни житийски ситуации.

Вие от какви вреди се боите?

Ако ви е страх от самопознание и самоосъзнаване, а също и от промяна в посока по-близо вашата собствена същност, те "могат да бъдат вредни"? Защото те подпомагат именно тези процеси. При това не насила. Това е ненатраплива терапия.

Учудва ме идеята за "вредност" в лекове, които представляват чиста субстанция природа.

Първо да отговоря на подчертаните от мен въпроси - ако питам за вреди, това не означава, че непременно се боя, а че желая да имам пълна и точна информация; "чиста субстанция природа" са и всички несинтетични наркотици, отровните гъби, радиоактивните минерали и какво ли още не, та затова не мога да разбера на какво се чудите.

Не съм съгласна особено и с термина "ненатраплива терапия". Всяка терапия е нещо, което правим умишлено и съзнателно, за да доведе до промяна, евентуално към по-добро.

Но по принцип исках да питам и говорим за нещо друго.

Есенциите на д-р Бах са създадени след хомеопатията (както знаем самия Ричард Бах е бил практикуващ хомеопат), именно за да се предложи нещо, което да няма или поне да са смекчени негативните възможни последици при приложението му.

Възможно ли е обаче да има такова нещо - само с положително въздействие?

Какво ще стане, ако един и бездруго суперсамоуверен човек, с високо самочувствие и т.н. приеме есенция за повишаване на самоувереността и самочувствието например?

Знаем, че д-р Бах е експериментирал и внимателно е подбирал растенията; не е правел есенции от всички - защо? Всяко растение си има собствена специфична енергоинформационна матрица, която, приета от човека, би му повлияла по определен начин. А сега знаем и за други, следбахови есенции.

Как стоят нещата?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...