Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Екскурзии до Мусала


Guest alma9

Recommended Posts

Здравейте .

Отварям темата, защото през различните сезони от годината някож от нас правят екскурзии до върха. Идеята ми е да се информираме взаимно за метеорологичната обстановка, състоянието на пътищата и пътеките, маркировката, хижите и заслоните, екипировката и други подобни неща. Да споделяме впечатления , опитности и преживявания.

Тази година началото на астрономическото лято е на 21.06 в 14 часа и 28 мин. Около тая дата някои правят екскурзии до Мусала. Прегледах прогнозата за времето и се оказа, че няма да е от най-благоприятното. Спад на темперетурите и валежи. Ако има някой специалист в тази област, моля да направи коментар.

Поздрави и светъл ден.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти за чудесната тема, alma9 ! :)

Наистина този уикенд времето го дават доста неустойчиво. Говорихме с човека, който стопанисва заслон Ледено езеро (или Еверест, кой както предпочита:) и ни посъветва, ако решим да се качваме, да го направим в по-ранните часове преди обяд. Добре знаем, че времето в планината се разваля предимно следобед и то доста светкавично. А на тази надморска височина не е добре да те завари гръмотевична буря...

Мисля, че трябва да се подготвим за дъжд (дъждобран за нас и раницата, непромокаеми дрехи и обувки) и да видим, докъде ще ни пусне планината. Поне до х. Мусала няма проблем да се качим, а от там...каквото Рила реши :)

Да допълня, че по последна информация има свободни места в заслона.

Редактирано от devashaktika
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

от събота нататък минималните темперетури, в райна на връх Мусала, се очакват да са отрицателни и преваляванията ще са от сняг. Така, че екипировката трябва да е зимна. Хубаво е да се вземат и щеките, които много помагат при движени през заснежени участъци.

Поздравче:

http://www.youtube.c...h?v=jUPUdS8L2wc

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

въпреки мрачните мегеорологични прогнози,днес до обяд времето на Мусала беше приятно. Сутринта изгрева беше ясен, като изключим ниската мъгла с която вятърът обливаше върха и му предаваше мистичност. Поздравлявам ви с настъпването на астрономическото лято днес.

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

въпреки мрачните мегеорологични прогнози,днес до обяд времето на Мусала беше приятно. Сутринта изгрева беше ясен, като изключим ниската мъгла с която вятърът обливаше върха и му предаваше мистичност.

Прекрасно!

Относно прогнозите за времето в планината за себе си правя изводите, че от една страна е добре човек да се информира, да не бъде безрасъден и да има подходяща екипировка, от друга страна обаче да не се плаши от лошите метеорологични условия и да излиза в планината. :3d_032:

Напоследък все попадам на разкази и спомени, които споделят, как Учителя е водел учениците си на планина при всякакви условия, за да се научат да не се страхуват и да обичат природата във всичките и проявления . Ето и един пасаж от спомените на Николай Дойнов:

Като изключим първото отиване на Мусала през 1922 година, през всички останали, щом тръгнем и времето се разваляше. Още от Чам Кория почваха дъждове, падаха мъгли, задухваше студен вятър, а нагоре често валеше и сняг. Явно Учителя ни изпитваше. Някои отпаднаха и не посмяха повече да идват, като казваха: "Ние ще се изкачваме на нашия вътрешен Мусала." Но повечето устояхме и укрепнахме. Най-интересното беше, че никой през тези екскурзии не се простуди и не се разболя. Така Учителя ни приучи да не се боим от времето. Ние почувствахме приток на физически и духовни сили, в нас се зароди една велика любов към природата, независимо с какво лице ще се покаже тя.

И очите ми видяга Изгрева, Николай Дойнов

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest devashaktika

Наближава 11 юли и се замислям за една екскурзия до Мусала. Времето го дават предимно слънчево (въпреки че вече въобще не им вярвам на прогнозите). Чудя се, когато се събират повечко хора по това време, играе ли се Панвритмия някъде?

Линк към коментар
Share on other sites

Наближава 11 юли и се замислям за една екскурзия до Мусала. Времето го дават предимно слънчево (въпреки че вече въобще не им вярвам на прогнозите). Чудя се, когато се събират повечко хора по това време, играе ли се Панвритмия някъде?

Време няма, давайте предложения! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

на Мусала се играе Паневритмия, на самия връх.. На 21 юни бяхме около 15 човека и след наряда и беседата имаше и Паневритмия. На тази светла дата е жубаво да се направи екскурзия до Мусала. Няма нужда от организация, просто среща на върха по изгрев Слънце.

Всеки вече си е направил някакви планове за празника, да бъде там ,където ще се чувства в хармония с всички.

Поздрави , Слънчев и Светъл празник на всички.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Здравейте !

Искам да попитам, има ли някакъв директен премоз от София до Боровец , и ако има от къде тръгва и час на първия премоз ? Информацията, която се опитах да получа чрез интернет, ме отведе до автогара юг, където транспорта е до Самоков и от там до Боровец. Винаги съм пътувал до Боровец с автомобила си, но поради технически причини, моят добър приятел, ме изостави за няколко месеца. Живея на около 130 км. северно от София и пътуването до Рила с обществения транспорт е доста трудно.

Поздрави на всички!

Линк към коментар
Share on other sites

Привет, alma9!

Малко късно виждам въпроса ти. Аз също знам, че няма директен транспорт от София до Боровец, а именно с автобус или микробус до Самоков и от там до Боровец. Автобусите за Самоков се хващат от въпросната автогара Юг, която се намира в кв. Изток в близост до Интерпред и метро станция Жолио Кюри. Наблизо е и Бялата къща :) Първият автобус беше ранен, мисля че в 7:00, ето тук можеш да провериш.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Наближава лятното слънцестоене, по време на което се събираме съмишленици на Мусала.

http://www.pogled.info/weather/musala

Поздрави !

Редактирано от alma9
Линк към коментар
Share on other sites

8. НЕЗНАЙНИЯТ ВРЪХ

Като се излиза от хижата и се застане с лице към Мусала от дясната страна като се излезне склона, стръмния склон идва се до хребета на планината. Тука този връх Учителят го нарече „Незнайният връх А-Бе". Един тайнствен връх е той. Учителят го смяташе като един голям духовен център. Няколко пъти Той ни е извеждал на него. А до него пътеки няма. Излиза се направо по тревистият склон. Горе има скали, които излизат над поляната, тук обикновено отсядахме и Учителят е държал няколко хубави беседи на „Незнайният връх". Имам следната опитност с „Незнайният връх". Тази година, когато беше много лошо и 5-6 дни валяха дъждове, аз се грижех главно за огньовете и поддържах огньовете на трите групи. Тъй че братята и сестрите се топлеха на огньовете, но при последния ден от безсъние и преумора аз съм залитнал и съм паднал в огъня. При падането някой от братята ме хванаха и направо ме измъкнаха от огъня. Тогава оставих за малко грижата за огньовете на другите братя, а аз излезнах на „Незнайния връх" сутринта и то след като се върнахме от Мусала. Вървя в мъгли, вали ме дъждец и като излезнах на самия връх до скалите около, които има ниски клекове, легнах между клековете и веднага съм заспал. От преумора и недоспиване от 3-4 нощи аз бях изтощен. А иначе аз издържах на безсъние. Така съм заспал, че минава час, два, три и когато се събуждам, събуждам се от една много приятна топлинка. Отварям очите си и над мене слънце. Облаците са се отдръпнали наоколо. А там където аз лежа и където спях, там един сноп лъчи огрява скалата и я затопля. Прекарах така 2-3 часа в сън между мъглите. Така „Незнайният връх" ми даде едно уверение, че е разположен към нас. Учителят го посочи като един духовен център. Там има хубаво присъствие. Има напрегнали същества, които живеят в етерни тела, а не в нашите органически тела, физически тела. С тях човек може да влезе в общение. Един поет може да разговаря с тях. Един мистик може да преживява с тях. Да има общи преживявания, да стане една обмяна между тях и него. Учителят го ценеше много този връх и го наричаше „Чисто място". В планините има места където човешки крак не е стъпвал, казваше тогава Учителят. Тези места се пазят, не се допуска всеки човек да отиде там. Може само един чист човек да бъде допуснат. Но един обикновен човек - не. Тези места се наричат „святи места". В Писанието се казва: „Изуй обущата си,-защото мястото, на което стоиш е свето". Такива места има в планината и на Рила. На такова място като отидеш ти получаваш нещо незаменимо. За едно такова място Учителят считаше „Незнайният връх А-Бе".

източник http://petardanov.co...80%D1%8A%D1%85/

Линк към коментар
Share on other sites

Чакаме снимки от Русенската група, които бяха събота и неделя на Мусала. Да се надяваме, че въпреки лошото време качването на върха е било успешно.thumbsup.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Аз съм нова във форума,от Самоков съм и съм винаги готова да помогна, ако има с какво :):3d_151:

Имаш ли инфо за хижата под Мусала,може ли да се спи в нея,какво предлага...

Лифта на Боровец качва ли туристи до Маркуджиците?Спира ли за профилактика и кога?

Ще ходя до Мусала,като искам да стигна с лифта до Маркуджика,и да преспя две нощи на хижата,за да не нося палатка и храна евентуално...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз се качвах с кабинката до Ястребец. Спах на заслона, така, че за хижата инфо нямам. На заслона също има храна.Лифта работи всеки ден от 8.30 - 18.30h. без понеделник и вторник.Имам телефони на заслона, ако искаш ще ти ги дам

Линк към коментар
Share on other sites

Аз се качвах с кабинката до Ястребец. Спах на заслона, така, че за хижата инфо нямам. На заслона също има храна.Лифта работи всеки ден от 8.30 - 18.30h. без понеделник и вторник.Имам телефони на заслона, ако искаш ще ти ги дам

Искаш да кажеш,че с кабинката си стигнал до Междинна.А къде там е Заслона?Аз карам ски на Боровец,така че познавам района откъм Ястребците.

Мечта ми е да ида до Мусала.На хижата съм ходила само със ски през зимата.Искам да видя всичко през лятото.

Линк към коментар
Share on other sites

С гондолата се качваш не до междинната станция, а до Ястребец. От там по широк и равен път ( добре маркиран) за 50 мин. си на хижа Мусала. Този път пресича лифта за Маркуджиците.Заслона е между хижа Мусала и върхът до леденото езеро или окото при което Учителя е водил братята след слизане от върха.

Линк към коментар
Share on other sites

Отдолу ти остава Ястребец,а от другата страна са ти Маркуджик 1 и 2 .Добре,схванах.Пътя върви ли в ниското покрай рекичка,или пресича пистите?

Линк към коментар
Share on other sites

Имаш ли инфо за хижата под Мусала,може ли да се спи в нея,какво предлага...

Лифта на Боровец качва ли туристи до Маркуджиците?Спира ли за профилактика и кога?

Ще ходя до Мусала,като искам да стигна с лифта до Маркуджика,и да преспя две нощи на хижата,за да не нося палатка и храна евентуално...

[/quotе]

кабинковия лифт работи всеки ден,освен вторниците- има профилактика до обяд и с него може да се стигне до връх Ястребец. За хижа Мусала знам,че я държи братът на Юри Галев и цените за нощувка( около 25-30лв) и храна са като на хотел.....скъпичко е!

Единия добър вариант е да се спи в хижата на връх Ястребец(точно под горната станция на кабинката) - миналото лято нощувката беше 10лв,(това лято още не съм ходила,но няма да е много по скъпо)

Другите варианти са заслона(на половината път от хижа Мусала до върха) и евентуално на върха в метеорологичната станция,кадето зависи от хижаря ,дали ще ви разреши или не ......

Линк към коментар
Share on other sites

Отдолу ти остава Ястребец,а от другата страна са ти Маркуджик 1 и 2 .Добре,схванах.Пътя върви ли в ниското покрай рекичка,или пресича пистите?

има два пътя -единият е покрай рекичката(старият път) , а другия пресича пистите.Има маркировка и на двата пътя.

Линк към коментар
Share on other sites

Отдолу ти остава Ястребец,а от другата страна са ти Маркуджик 1 и 2 .Добре,схванах.Пътя върви ли в ниското покрай рекичка,или пресича пистите?

пресича ги

долу в ниското е зимната пътека

попитай на горната станция като слезеш и ще те упътят, но няма как да се объркаш...

пътят към хижа Мусала е широк, не е планинска пътечка, по него може и камион да мине

Редактирано от papin4o
Линк към коментар
Share on other sites

Трябва много да си закъсал на върха, та :dancing yes:"хижара " да ти разреши:thumbsup2:

Имаш ли инфо за хижата под Мусала,може ли да се спи в нея,какво предлага...

Лифта на Боровец качва ли туристи до Маркуджиците?Спира ли за профилактика и кога?

Ще ходя до Мусала,като искам да стигна с лифта до Маркуджика,и да преспя две нощи на хижата,за да не нося палатка и храна евентуално...

[/quotе]

кабинковия лифт работи всеки ден,освен вторниците- има профилактика до обяд и с него може да се стигне до връх Ястребец. За хижа Мусала знам,че я държи братът на Юри Галев и цените за нощувка( около 25-30лв) и храна са като на хотел.....скъпичко е!

Единия добър вариант е да се спи в хижата на връх Ястребец(точно под горната станция на кабинката) - миналото лято нощувката беше 10лв,(това лято още не съм ходила,но няма да е много по скъпо)

Другите варианти са заслона(на половината път от хижа Мусала до върха) и евентуално на върха в метеорологичната станция,кадето зависи от хижаря ,дали ще ви разреши или не ......

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...