Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Его заблуди и методи за отклоняване


B__

Recommended Posts

Его заблуди и методи: „Логиката има значение.”

Предполагам сте гледали филмите „Размерът няма значение” и „Размерът има значение”. Аз не съм. Когато излезе „Размерът няма значение” дълго време се чудех дали да го гледам и излезе „Размерът има значение”. Тогава си казах, че един от двата филма е менте. А кой е ментето, не е ясно. Така не ги гледах и двата.

Сега си мисля, че няма значение дали някой от тях е менте. Всеки си има мястото. Така и логиката си има свое място. Тя основно средство за учените да описват Природните, че дори и Вселенските закони. Лошото е, че няма една единна теория или модел на Вселената. Теории има много, но е трудно да намерите поне две, които могат да действат едновременно и да не се отхвърлят една друга.

Учените започват да описват и моделират Вселената заповайки от някой частен случай. Това е научната парадигма от няколко века насам. Всяка теория се опитва да опише Вселената не само като обекти, но да опише и взаимовръзките между тях. Появи се теорията за Холографската Вселена. О, Ужас! Учените изпаднаха в тихо или по-яростно негодуване. Ами излезе, че един обект хем може да е обект, хем може да е и взаимовръзка. Освен това има връзки межди всички обекти, които хем не са обекти, а връзки и изведнъж се появиха връзки между връзки.

Казват, че най-добрите математици са тези, които виждат аналогия между аналогиите, т.е. връзки между връзките. Мисля си, че те са най-добрите математици, защото са единствените успели да запазят разсъдъка си лутайки се между това, което е логика и това, което е реалния свят.

Ние, обикновените потребители на електронни калкулатори, си мислим, че математиката е точна наука. Заблуда. Математиката не е точна наука. Никое математическо откритие не се е появило на бял свят като резултат от чисто логическо мислене. Всеки е били осенен, хрумнало му е, а един мой учител по математика казваше за най-гениалните решения: „Умен съм бил, сетил съм се”.

Гениалните открития в математиката са резултат на продължителна медитация с поглед вперен в нищото, чисти случайности или обучение в школите на мистериите. Какви са били повечето от древно-гръцките математици? Философи и членове на школите на мистериите. Тръгвайки от общите за Вселената закони те са извели като дребни частни случаи и няколко математически закона.

Ние разчитаме с помощта на логиката и логическото мислене да подредим живота си. „Ако една мравка тръгне от точка А и върви към точка Б, то за колко време Иванчо ще си изяде попарата”. Да, точно такива за задачите от живота. Тях в логическо мислене не можеш да ги впрегнеш.

Е, да, можем да използваме логиката, когато решаваме как да движим живота си. Като помощно средство. За съжаление никаква логика или застинали знания не могат да ни помогнат да направим живота си щастлив или да намерим верния духовен път.

Свидетелствата за верния път не са логиката, а това, което става около нас. Ситуациите, които ни се случват и на които не обръщаме внимание с гордото: „Аз съм толкова умен, това не може да се случи на мен”.

Ситуацията има значение. Започнала е третата световна война, а вие се чудите каква точно нова кола да си вземете. Правите логичния избор (мото на много реклами). Не е ли по-добре да изоставите колата и да се затичате да копаете бомбоубежище?!

Прибирате се от командировка вкъщи. Апартамента е изпразнен. Вътре мирише на чужд афтършейф. Децата ги няма. Сейфа го няма. Има бележка. „Не мога да живея повече с тебе, за издръжката ще се разберем в съда”. Вие си мислите: „Ама как може така, прекрасно живеехме, не е логично”.

Логиката е в ситуациите, които ни се случват, а не в главите ни. В главите ни, с извинение, може да има само каша. Каша от излишни мисли и кофти логически конструкции. Обратно, можем да се вгледаме наоколо, да отбелязваме всяка ситуация, която ни се случва.

Всяко дребно събитие около нас носи белезите на целия ни живот. По дребните събития можем да разберем какво сме сбъркали и какво може да ни очаква. Можехме още преди месеци да усетим, че вкъщи мирише на чужд афтършейф. Истинското знание е динамично. Във всеки момент трябва да се откажем от едно убеждение или да сме готови гъвкаво да изградим ново. Решението на задачат просто го няма. Решението е самия процес на решаване.

Съвременният човек се е идентифицирал със своето мислене и със своите постулати за логично и правилно. Изключително удобно за поддържане на самозаблудите. Много по-важни от мисленето са чувствата. Те са нашията опит на милиони години. Още по-важни са ситуациите, които ни се случват. Те са подсказките, които ни пращат висшите сили.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 25
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...