Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Закони на Богатството


Иво

Recommended Posts

Истинското ни и реално богатство са нашия ум, сърце и воля. Ако ние вярваме в тях, проявяваме ги в хармония, развиваме и усилваме - то те са в състояние да ни донесат и външно богатство. Такова богатство е следствие на нашите качества и би ни донесло материална свобода - защото е резултат на нашата разумност - и ще бъде използвано разумно.

Но външно богатство - нечестно придобито или неотговарящо на нашата любов, ум и сила на волята - или ще ни донесе нещастия, или ще ни завлече, или ще ни бъде отнето.

Както за всяко нещо, и законите за богатството са първо вътрешни.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо пък непременно богатството да е нечестно придобито?!

Обременеността от миналото явно е страшна в България, когато дълги години се е говорело за "лошия и егоистичен капитализъм". И бедността наистина е порок - най-бедните държави са най-корумпираните! Стига с тия нравстени утопии. Живеем в свят, управляван от парите. И сме зле, защото отношението ни към парите е абстрактно. Има проста логика: богати граждани - богата държава. Бедни хора - лоша икномика и корумпиран политически елит. Обяснете на всички, които заминават, че парите са нещо ефимерно.... Опитайте се да върнете в България специалист, който получава за труда си ок. 9/10 000 Евро някъде, за да му дават тук ок. 1000 лв. Няма как да стане.

Линк към коментар
Share on other sites

Не, не е заяждане. Просто наистина тълкуваш превратно нещата.

И бедността наистина е порок - най-бедните държави са най-корумпираните!
- съгласна съм и с двете твърдения, но те въобще не са свързани, т.е нито от първото следва второто, нито обратно, те се отнасят за съвсем различни категории - съответно човек и държава.

Живеем в свят, управляван от парите.

Ти може и така да си мислиш, но на практика света се управлява от бог и неговите закони (за част от които говорим и по тази тема). По-скоро голяма част от човешкото общество (не цялото обаче) се управлява от жадни за власт хора, а парите са едно от средствата за постигане на тази власт.

И сме зле, защото отношението ни към парите е абстрактно.
Не, напротив, не е абстрактно, а по-скоро неправилно, с риск да обидя много хора направо е силно комплексирано, но не само в България, ами навсякъде. За това вече говорих тук или в другата тема за парите, вече не помня...

Има проста логика: богати граждани - богата държава. Бедни хора - лоша икномика и корумпиран политически елит.

Е, а в богатите държави, ама съвсем няма корупция :D , та затова изкопирахме техните закони за ограничаване на корупцията. Редовно гръмват скандали - последно в Германия, Франция, Австрия и с политици, и с управляващите кадри на големи компании (и държавни, и частни). А защото държавите са богати, обикновено става въпрос за много по-големи суми, отколкото в България.

Обяснете на всички, които заминават, че парите са нещо ефимерно.... Опитайте се да върнете в България специалист, който получава за труда си ок. 9/10 000 Евро някъде, за да му дават тук ок. 1000 лв.

Да, абсолютната разлика е 8000евро, но относителната е много по-малка, да не кажа никаква, като се има пред вид високия стандарт на живот в Европа - като се започне от наема на жилището (или вноските по ипотеката) и се стигне до цената на фризъорските услуги. Не ми ги хвали тези специалисти с 10000 евро заплата, които всяка година по Коледа окупират моята зъболекарка да си правят зъбите в България, защото не им стигат паричките да си ги оправят в Европа или в САЩ.

Да не говорим, че за тези 10000 евро те плащат не само със своя труд, но и със стреса от чуждата среда, липсата на роднини и приятели, неприемането от страна на местното население и т.н.

Това обаче също е по законите на богатството, които коментираме тук :)

Нужно е правилното отношение и към парите, и към всичко останало

Линк към коментар
Share on other sites

Истинското ни и реално богатство са нашия ум, сърце и воля. Ако ние вярваме в тях, проявяваме ги в хармония, развиваме и усилваме - то те са в състояние да ни донесат и външно богатство. Такова богатство е следствие на нашите качества и би ни донесло материална свобода

И какво ще правя с тази материална свобода? Богата ли ще бъда?

Линк към коментар
Share on other sites

Мона, масоните са ти повлияли доста :feel happy:

Наистина няма нищо лошо или добро в парите. Те са някакво средство за живот. Те не са цел. Или поне не на тези, които мислят за духовност. Парите и жаждата за власт са стойностите, които манипулират, водят до убийства, наркотици, войни и др. Те са силата на слабите :feel happy:

Парите и желанието да ги притежаваш оковават човека. Те не са свободата за която говорим тук.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, богата, макар че едва ли ще му придаваш съществено значение на този факт, а и най-вероятно самото ти съзнание едва ли ще те тласне да станеш супермилиардер, а просто да задоволяваш без затруднения всичките си материални потребности, т.е. материалната свобода, за която говори Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Ти пък, какво общо имат масоните?

За мен е така, за вас не е. Проблем няма. Живяла съм в чужбина, върнах се и пак ще ида. Добре ми е навсякъде. Предпочитам скъпи парфюми и т.н. - ако нямам пари - няма как да си ги позволя, нали? Меломан съм и държа и на оригинални дискове - отново много пари. Работя с много скъп софтуер, защото съм дизайнер. Какво още - още много има. Ако нямах пари, нямаше да имам нищо от това, което обичам.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, аз пък не съм влюбена в ъв вещи :feel happy:

Влюбена съм в самия Живот, в изгрева на слънцето, в песента на птичките...

Няма лошо да имаш всичко това, за което говориш ти, но то не е смисъл на живота, поне не и на моя :whistling::wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Музиката е енергия, дух, творчество, дискът е вещ. :D В къщи дискове всякакви задръстват етажерките, обаче най-голямо удоволствие напослеък ми доставя да пея аз самата, пък и като остане време, се хващам и за китарата. :)

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Парите и жаждата за власт са стойностите, които манипулират, водят до убийства, наркотици, войни и др. Те са силата на слабите 60.gif

Парите и желанието да ги притежаваш оковават човека. Те не са свободата за която говорим тук.

Именно, и изобилието, и богатството в живота за което говорят Учителите, според мен нямат нищо общо с материалното.

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво е човек да свири. Аз самата свиря на пиано, но предпочитам друго. Няма кой да ми замени гласа на Сара Воон. Или се сещате за такъв? Или да слушам наживо Лучано Павароти. Как да стане???

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво е човек да свири. Аз самата свиря на пиано, но предпочитам друго. Няма кой да ми замени гласа на Сара Воон. Или се сещате за такъв? Или да слушам наживо Лучано Павароти. Как да стане???

Не знам. На мен ми доставя повече удоволствие да си пея аз, на китарата не съм Сантана, но удоволствието не е по-малко.

Линк към коментар
Share on other sites

"Едно Ферари с цвят червен, едно за теб, едно за мен, това му тряябва на човеекааа ..." :whistling::P:D

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Щом парите идват при нас,защо ние да бягаме от тях.

Какво лошо имо в няколко хартийки.Е,това как ги ползваме е друг въпрос.

Линк към коментар
Share on other sites

За това, че е важно как ги ползваме, се очертава консенсус. Но докато и аз доскоро си мислех за самите пари, че са само "хартийки", които ние сме надарили с властта да заместват различни други ценности, след като направих опита с ориза (вижте темата "Опит с мисловно влияние върху ориз"), започнах да допускам и други възможности. Спомних си немалко на брой мои приятели, които бяха поне на думи много за духовността, а след забогатяването си се прмениха до неузнаваемост. Следователно, колкото и да съм против суеверията и предразсъдъците (не им вярвам, само защото някой ги твърди); колкото и да допускам, че тези хора са си били отвътре още тогава други, богатството само е изявило това; не мога да пренебрегна и възможността парите наистина да имат силно влияещи върху нас вибрации. Т.е. едни и същи по вид и количество "хартийки", ако произхождат от по-честен и полезен за хората бизнес или са минали през свестни хора, е възможно да носят по-хубави влияния, отколкото при противоположния случай. Също така съм чел, че на много монаси в миналото се е поставяло условие да изпросват храната си само от стопани, които са изкарвали прехраната си по честен път... Не знам, но просто ми е твърде странно съотношението между онези, които преди забогатяването си са искали да помагат на хората и онези, които са забогатели и наистина са го направили.... мисля, че поне у нас то е прибл. 1000:1 :hmmmmm:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Има такъв момент. Трябват редица качества за да "устои" човек на богатството и да е негов господар. А не обратното.

Линк към коментар
Share on other sites

Да. Парите и разни други неща от нашия живот на които отдаваме излишно внимание, се насищат с особен вид енергия на която само ако човек е чист може да устои. Сама съм се учудвала от себе си няколко пъти. Единият - бях решила да купя разни неща в един дом за деца без родителска грижа. Когато тръгнах да купувам, купих по-малко отколкото възнамерявах, защото... нямаше да ми останат достатъчно пари. Поне така си го обясних тогава. Но ако наистина исках, можех да направя всичко точно както бях решила. Щяха да ми останат по-малко, но не чак да не мога да се справя. И друг път ми се е случвало, тръгвам с много желание, пък после - я да посмалим... Никак не ми допада това. Или подобното - да тръгна да харча на ляво и дясно без мярка, а изпадам и в това отклонение и то главно за себе си. Типично. Или пък обратното - не си давам нещо, което е много по-необходимо. Но това е резултат от вътрешен дисбаланс - привързване към желания, които не би трябвало да са с приоритет. Когато го няма, преценката е точна, отношението към парите - уравновесено и нищо не може да се оплеска. Освен парите, няма част от човешкия живот, която да не е обременена по подобен начин. Сега се сещам за църкви, катедрали - красиви, с неслучайно избрани места, работени от хора, които са се опитвали да влагат чиста мисъл в тях, доколкото знам, пост и молитва при изграждането на нещо такова е задължителна и т.н. В зависимост от “заложеното в основите” за повече или по-малко време насочването на вниманието и хилядите човешки желания сякаш замърсяват мястото. Това може да важи и за изцяло природно място, което е посещавано от много хора. Независимо от това, много места си имат някаква сила, с която сякаш се самопречистват, или може би по-точно, когато човек, в чието сърце няма нито едно очакване, попадне на такова място, той може да усети първопричината. Във всичко си ги има тези неща, но някъде има особена концентрация и ако човек има и в себе си такава - май може да стане малко по-трудничко. Сега си представям, ако всички в този си суров вид отидем дето не ни е мястото, каква каша би се получило. Явно не е лошо да се поизпитваме тук - и с богатството, и с разни други неща. :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:blink: Нещо ме заболяха очите.Сигурно е от вредното излъчване на монитора???

Имам "конструктивно" предложение. Темата можем да продължим/след като дарим компютрите си на деца, които не са се докосвали до такава машинка/ по два начина:

1. Оставяме само 1 бр. компютър на един от нас/естествено чрез жребии/ и всеки, според времето си ще вписва мнението си или ще чете това на другите.

2.Ако това не е удобен вариант може да си купим гълъби, да си ги обучим и да разменяме мнения чрез писма.

3.Може информацията да се разменя чрез куриерски услуги, но ще ни е по-скъпо от пощенските писма.

4.Ако си супим кон, ще трябва да го храним , да плащаме на вестоносец...

:D:D:D Малко весели хрумвания, а. Сега малко по-сериозни въпроси:Щеше ли х.Аспарух да дойде ако нямаше...За каква велика България без строеж на църкви, школи, книжнина щяхме да говорим във времетно на златния век и Симеон? Щяхме ли да имаме Левски, Ботев,Вазов без материалната подкрепа на парите? ................................................................................

...............................................

И тезе въпроси са излишни и даже тъпи! Но Мона отново е права. Ще попитам нейните опоненти: Ако имате дете как ще му обясните , че ще му купите/ако можете / учебник и то само , но с много стремеж към знание ще научи това или онова.Не говоря за екстри, но как ще го въведете в света на културата и духовността/не във властта/?Знам, че ще ме укорите, но простете, не може да отхвърляте парите като необходимост и още повече- като по-добра възможност

Линк към коментар
Share on other sites

Дина, в последните постове не става върпрос за отхвърляне, а за непривързване. Това важи за всичко. И най-прекрасната идея, може да се разруши от концентрираните човешки желания. Докато нищо и никакво на пръв поглед действие, ако се започне с Любов и непривързаност към крайния резултат, може да сътвори Красота! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...