Jump to content
Порталът към съзнателен живот

"Човек трябва да бъде по-нисък от тревата"


Recommended Posts

Преди години в един вестник попаднах на интервю със Слава Севрюкова.Едно изречение от него силно ме впечатли и ме накара да се замисля: "Човек трябва да бъде по-нисък от тревата".

Какво иска да ни каже Слава Севрюкова?

Линк към коментар
Share on other sites

Да бъдеш по-нисък от тревата за мен означава без много шум да вършиш това,за което си дошъл на тази земя и да следваш своя път без да очакваш признание.

Слава Севрюкова е била изключителен феномен,но малцина са знаели за нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би смирение?

Слава Севрюкова е имала изключително тежък живот,който е могла да промени с помощта на дарбата си,но не го е направила.

Дали пък такава дарба не се губи ако започнеш да я използваш за материално облагодетелстване?

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Чувала съм,че ако материалното облагодетелстване /пише се гадно думатааа/ е самоцел - да,губи се дарбата, но ако има истински стремеж да се помогне на страдащия / и безвъзмездно / си се запазва...

Линк към коментар
Share on other sites

Да, точно да си смирен и да се раздаваш. Без да очакваш, а защото ти доставя радост.

Его-то иска да си най-отпред, да си най! Дори и да мачкаш другите. А можеш да си вършиш работата кротко, да си удовлетворен, да си вложил себе си и да си щастлив...:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Преди години в един вестник попаднах на интервю със Слава Севрюкова.Едно изречение от него силно ме впечатли и ме накара да се замисля: "Човек трябва да бъде по-нисък от тревата".

Какво иска да ни каже Слава Севрюкова?

Според мен, Слава Севрюкова е знаела библейската истина за човека и просто я е споделила...

В Писанието се казва, че всеки човек е като трева; с трева е сравнен, с нищо повече от трева... И всяка една такава „трева“, си заслужава да почита „тревата“ до нея, т.е. - другия човек... Защото единственото нещо, което наистина си заслужава усилията, докато сме тук, на Земята – това са изградените добри човешки отношения...

Единствено те са тази ценност, която един ден ще вземем с нас и в отвъдното...

Ето стиховете:

Исая 40:6

Глас на един, който казва: Провъзгласи! И отговори се: Що да провъзглася? - Всяка твар е трева, И всичката й слава като полския цвят;

Исая 40:7

Тревата съхне, цветът вехне; Защото дишането Господно духа върху него; Наистина людете са трева!

Яков 1:11

Защото слънцето изгрява с изсушителния вятър, тревата изсъхва, цветът й окапва, и красотата на изгледа й изчезва: така и богатият ще повехне в пътищата си.

1 Петрово 1:24

Защото "Всяка твар е като трева, И всичката й слава като цвят от трева; Тревата изсъхва, и цветът й окапва

Римляни 2:1

Затова и ти си без извинение, о човече, който и да си, когато съдиш другиго; защото в каквото съдиш другия, себе си осъждаш; понеже ти, който съдиш, вършиш същото,

Филипяни 2:3

Не правете нищо от партизанство или от тщеславие, но със смиреномъдрие нека всеки счита другия по-горен от себе си.

Учителят в беседата „Домостроителят“:

Защото човек сам по себе си е малък. Човек в своя индивидуален живот той е мярка, с която може да стават постиженията. Той е крайният предел. Човек е крайният предел на Божиите работи в света. Той е мярка. С тази мярка всеки един ще мери. И като мериш, нищо няма да ти дадат. Ти не мисли, че в богатството може да си щастлив човек, не мисли, че в многото знание може да си щастлив човек, нито в силата може да си щастлив човек, но в ония благородните отношения, които може да имаш със своите братя, с туй вътрешно разбиране, само ако всички те обичат.

Под думата обич разбирам, ако Бог те обича чрез всичките хора, само така ще бъдеш щастлив. Или другояче казано, Бог чрез всичките разумни хора опитва доколко всеки човек е справедлив. Той опитва бедните, опитва и богатите, опитва учените, опитва и простите.

Редактирано от velinavasileva
Линк към коментар
Share on other sites

ама дай и контекста

Мисля, че това е контекста - думите на Слава Севрюкова - взети от книгата „Бъдете в този свят, но не от този свят (Свръхфеноменът Слава Севрюкова)” на Христо Нанев

...От мен да запомните ... отвори ли се ей тук (сочи пространството над веждите - така нареченото "трето око"), край. Но колко усилия са нужни...

- Не, не е толкоз трудно - опровергава с блага усмивка себе си, - трябва да бъдете добри, искрени, смирени. Тогаз и Висшата светлина ще е с вас. Въпреки изпитанията. Те са да проверят кой ще се съхрани, кой огъне. Кой ще остане добър, искрен, честен.

Имам психотропно зрение. Не мислете, че се хваля. Отдавна е проверено, доказано с научни изследвания. И, въпреки това, стремя се да съм по-тиха от водата, по-ниска от тревата. Дарбата е да помагам. Ползвана за зло или само за себе си, отнема се.

...

- Ако някой иска да се свърже с теб, лельо Славе, за да стане като теб сега, когато си и после... Може ли? - Заинтригувани сме повече от всякога.

- Може. Днес иска, утре иска, вдругиден иска... Представете си ме. И ще получите това, от което се нуждаете. Казано е: "Чукай и ще ти се отвори." Необходима е, обаче, абсолютна искреност. Гордост да няма! По-важно от това да контактувате с мен е да живеете правилно. Бъдете добри и честни. По-ниски от тревата, по-тихи от водата. Ама не като бухналите тревища из пампасите, задиращи корема на конете,а като едва забележимата превита тревица, растяща край нашите реки. Оная, дето патките я пасат. Само такива добродетели са в състояние да разсекат връзките, сковаващи полета на човешката душа.

...

"Дарбата не е монопол - оживява крилатата й фраза. – Всеки може да я развие, ако е добър, искрен, честен. По-нисък от тревата, по-тих от водата."

:)

Линк към коментар
Share on other sites

По най-високите върхове растат най-ниските треви!:feel happy:

Благодаря на Ани и velinavasileva за точните и изчерпателни отговори!

Мисля си,дали е възможно всеки човек да постигне такова смирение и такава мъдрост като Слава Севрюкова?Дали не са необходими някои качества,които душата носи при прераждането си?:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Да бъдеш по-нисък от тревата за мен означава без много шум да вършиш това,за което си дошъл на тази земя и да следваш своя път без да очакваш признание.

...

Ами ти вече си отговорила много точно на въпроса си.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за контекста. Според мен тя иска да каже, че всяка дарба е от Бога и надареният няма свои способности, а е проводник на Божествените. Бог гледа и лекува, а не Слава.

И да се запази дарбата, трябва да е смирена, да осъзнае и се превърне в чист проводник, без да смята, че нейното его има някакъв принос тук.

Линк към коментар
Share on other sites

Преди години в един вестник попаднах на интервю със Слава Севрюкова.Едно изречение от него силно ме впечатли и ме накара да се замисля: "Човек трябва да бъде по-нисък от тревата".

Какво иска да ни каже Слава Севрюкова?

Благодаря за контекста. Според мен тя иска да каже, че всяка дарба е от Бога и надареният няма свои способности, а е проводник на Божествените. Бог гледа и лекува, а не Слава.

И да се запази дарбата, трябва да е смирена, да осъзнае и се превърне в чист проводник, без да смята, че нейното его има някакъв принос тук.

Язък за контекста... Съсипа ти изказването, защото не внимаваш, като четеш...:)

Виж сега : Ти си се отплеснал по надарения човек, но Слава Севрюкова не коментира даровития човек, а просто - човекът, по принцип...

Какво да правим, ако човекът е обикновен, като нас, а не - надарен като Слава Севрюкова?:)

Отнася ли се и за ненадарения обикновен човек - изискването да бъде "по-нисък от тревата", или то касае само надарения? :) Само надареният ли да се снишава, "като тревата", а за обикновения човек - това изискване не е важно?

Забележи как, при отговора ти - някой вътре у тебе - е подменил условието на задачката и те е заблудил - ти не си писал по темата... :)

Тълкува се съждението : "Човек трябва да бъде по-нисък от тревата"...

Не се казва никъде - "надареният човек", за да се коментира изобщо някаква дарба - дали човекът е надарен, или е обикновен... Разглежда се общият случай - човек, а не някакъв частен случай на човек, който е с дарба...

И аз понякога правя същата грешка, но като се усетя - гледам да държа егото си под контрол, за да не ми се смеят после децата, че не внимавам... :) Уча го всеки ден - да мисли и при това мислене - да внимава и да различава нещата, това мое скъпо, миличко его...:)Има цял Закон за Различаването; това не е проста работа...

Защото - точно "малкото камъче обръща колата", когато не внимаваш... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да не издребняваме все пак :)

А и тя коментира точно отношението на човек с дарбата, защото "всеки може да я развие".

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...