Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Висшият Аз


Роси Б.

Recommended Posts

Здравей, Багира!

Всъщност си права, думата не е точната, както и смисълът, който е в нея. Подчиняване е по-точно. Ако искаш и избиране можем да кажем. С воля, която е характерна за висшия ум. Със свободна воля, която има всеки от нас.

А за телата, човек си ги има и достатъчно си ги използва. Просто трябва да повишим вибрациите си, за да станат телата ни по-духовни. И за да не изгорим, че то царството Божие май вече слиза на Земята.:hypocrite:

Браман, колкото до секса- важно е да не стигаш до разврат.

Редактирано от Роси Б.
Линк към коментар
Share on other sites

Ще опитам за последно, па дано да е хаирлия - може пък и да стигне нещо до някой...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Представете си една фекалия, едно лайно. От различни фини и груби субстанции, с различни слоеве и съставки - низш аз

/с трите центъра/, Висш Аз, четворна телесна система и т.н....

А вътре, в средата му - едно СЕМЕ. Само то е важното, само в него е надеждата...

Та фекалията е добре да се разложи на плодородна почва и да даде старт на скритото СЕМЕ. От семето ще се роди и израсте Истинският, Божият син. А торта ще го храни и така ще се претопи в Божествения. Само по този начин може да участва във висшата реалност, в Божието царство, в Любовта.

Това е нейното предназначение.

Ерго,

Нашето предназначение е да помогнем на семенцето в сърцата ни. И толкова. След което се оттегляме.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Това е квинтесенцията на мистерийния път, който се е предавал от Учители и Школи през всички времена.

Благодаря Ви за вниманието:3d_043:

Доста произволно поставяш нещата. Ами то по същата логика и Бог можеш да го причислиш към торта – просто думи без никаква обосновка.

По-рано писа, че човек не губи индивидуалността си. С това съм съгласен, но какво според теб отличава една индивидуалност от друга? Защо разделяш аза от индивидуалността? Човекът е семенцето. Ако азът се отъждествява с нещо друго, това е илюзия. Аз не съм ума, не съм тялото, не съм емоциите си, не съм.... аз съм този, който проявява всичко това, аз съдържам в себе си всичко като потенциал и мога по определен начин и в определените срокове да се науча да го проявявам. Човекът е семенце съдържащо всички възможности в себе си. Аз съм това семенце. Индивидуалността ми изразява специфичния и уникален начин по който аз изявявам безкрайния си божествен потенциал. Потенциалът е един и същ при всички хора, но начина по който всеки го изявява е различен. Не можеш да се откажеш от себе си, от индивидуалността си. Можеш да се отъждествиш с безкрайния божествен потенциал в себе си, да осъзнаваш това, че проявяваш този потенциал по несъвършен начин, но потенциалът сам по себе си е несъзнателен. Съзнанието има нужда от обект и субект, от материя и дух. Няма как да съществува съзнание без това разделение.

Линк към коментар
Share on other sites

Този Вечен Човек няма непосредствени проявления в низшите светове. Затова той се нуждае от проводници - тела, съответстващи на световете, в които той се проявява. Съвкупността на преходните обвивки, чрез които човек действа в Мисловния, Финия и Плътния свят, на Изток се нарича „личност". Тя се създава за всяко земно въплъщение.

Да, за да получи изява, проява, е необходимо съответното тяло. Човекът в състоянието, в което е сега, го няма. Но това ново тяло може, наистина, да бъде изградено.

Радвам се, че пишеш, че това тяло може да бъде изградено. Всъщност аз мисля, че това тяло е в процес на изграждане, но при повечето хора е съвсем в начален стадий.

На няколко места писах за духовни натрупвания срещу което някои хора доста протестираха, но явно, че отново стигаме до нежеланието да се вникне в съдържанието зад термините.

И никой не иска да пренася нисши принципи във висши, просто говорим за подчиняване на висшите, за подтискане на нисшите.

Подтискане? Не. Предполагам, че имаш нещо друго предвид, не точно подтискане. Практиката многократно е показала, че всяко подтискане създава напрежения. Които неминуемо се развихрят впоследствие. Не ... не подтискане. Когато се изгради другото тяло, чрез което Вечният човек може да се изявява, тогава не е необходимо никакво подтискане. И никакво волево усилие, за да бъде човек такъв, или онакъв. Така желаните качества се оказват прости и естествени атрибути на Вечния човек. Разбира се, той трябва да работи с тях. Иначе не може да расте.

Нищо не може да се направи без волево усилие. Живеем в свят изграден от материя. Основното свойство на материята е инертността и съпротивлението. Духът не може да се проявява в материята без усилие.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, пробвах все - пак за последно, не е като да не съм пробвал, нали?

Всичките седем свери, Сатурн, Слънце, Луна, Земя, Юпитер, Венера и Вулкан са в Седма космическа област, в тази реалност

През Сатурн се започва изграждането на физическото тяло

През Слънчевата фаза - етерното

На Луната - астралното

Земя - менталното

На Юпитер - ще се започне изграждането на душевното тяло.

Венера - започва Духовното тяло да се изгражда

Вулкан - от всичките тези тела се сублимира новото тяло на Славата.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Повтарям - целият този процес е в рамките на тази реалност, защото за нас друга реалност е нонсенс, нещо невъзможно.

Тази Инволюция - Еволюция е планирана и провеждана от силите на този свят, от еоните. Това си е тяхна еволюция, луциферова, защото имитира Истинската, на Всевишния.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Семето в сърцата ни не е от тази реалност.

Ние /този вътре в нас/ - не сме от тази реалност.

Ние /този в нас/ трябва да си ходи, еонната еволюция не го засяга, той няма общо с нея. Просто е заключен тук, и несъзнателно е принуден да участва.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Е, за какво ни са всички тези алабалищини, ако не се предадем на Христос в нас и не помагаме на истинската ни същност да се освободи от плен?

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Казах, каквото казах ви вече...Татко Уйлям ядно изрече...

Линк към коментар
Share on other sites

...

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Повтарям - целият този процес е в рамките на тази реалност, защото за нас друга реалност е нонсенс, нещо невъзможно.

Тази Инволюция - Еволюция е планирана и провеждана от силите на този свят, от еоните. Това си е тяхна еволюция, луциферова, защото имитира Истинската, на Всевишния.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

...

Ако еволюцията на еоните имитира еволюцията на всевишния, то по какво се различават еоните от всевишния, освен по степен на развитие? По същата логика еволюцията на всевишния може да е имитация на още по-висока еволюция. Съзнанието не може да обхване цялото, Бог, т.е. еволюцията не може да има край, а само вечно разширяване на съзнанието – така пише във Ведите и Брахма сутра, това на немалко места е казал и П. Дънов. Духовната същност в човека не може да бъде разгърната изцяло, защото разгръщането става единствено чрез форми, изградени от материя, които винаги ще поставят ограничения, а съзнание и индивидуалност без форма не могат да съществуват.

Линк към коментар
Share on other sites

Изкарал съм някои цитати от подфорума Мисли от Учителя по теми, които смятам, че са свързани с темата:

„За предпочитане е човек да се прояви, макар и да сгреши, отколкото да остане непроявен. Като греши, човек вижда своите недостатъци и лесно ги изправя.“

„Всеки човек е книга, върху която трябва да пише добри, положителни неща.“

Из „Прави разсъждения“ – ООК, 3 май 1933 г.

„Сега, аз искам да обърна вниманието ви към материалния свят, да го изучавате. – Защо? – Като живеете разумно в материалния свят, ще разберете правилно Божествения свят. Материалният свят е опитна школа, да се види, до каква степен на развитие е дошъл човек. Когато искат да опитат една душа, доколко е разбрала Божествения свят, пращат я на земята, т. е. на физическия свят. Ако човек се справи с условията на материалния свят, това показва, че той е разбрал Божествения свят. – Какво да правим с противоречията? – Ще ги разрешавате. Няма противоречие на земята, което да е неразрешимо. Има противоречия, които с години не могат да се разрешат. – Защо? – Защото човек не е намерил начин, как да се справя с тях. Развитието на човека зависи, именно, от неговото разбиране за Божествения свят. От разбирането на Божествения свят зависи, доколко ще се използват условията на материалния свят. Ако в материалния свят не живееш добре, и в реалния няма да живееш добре; ако в реалния не живееш добре, и в Божествения не може да живееш добре. Значи, първо, ще се справиш с материалния свят; после, с реалния и след това с – идеалния.“

Из „Трите свята“ – УС, 7 ноември 1937 г.

„Под думата „живот” се разбират самостоятелните, благоприятните условия, при които душата може да се развива; под „смърт” се разбира лишаване на душата от тия условия.

Из „Едно стадо“ – НБ, 23 януари 1927 г.

„Едно от качествата на Бога е, че Той никога не се изменя, а душите постоянно се видоизменят. Нищо лошо няма в това, че душите се променят. Красиво, е когато душата се мени. Когато се променя една душа, само тогава тя придобива нови качества и се развива. Божественият живот непрекъснато се влива в душата. И в това отношение, еволюцията и инволюцията не са нищо друго, освен вливане и изливане на Божествения Дух в душата. Той трябва да се влива вътре и да се излива навън, за да може душата да придобие онова знание и онази любов, които са необходими за развитието й.“

Из „Новата земя“ – НБ, 13 февруари 1927 г.

„Кога ще вземе Бог участие в нашия живот? – Когато възлюбим Бога, когато отворим сърцата си и ги направим олтар, на който да гори този свещен огън на Любовта и на нейната светлина да четем свещената книга. Само тогава Бог ще ни посети. Защо сега Бог не може да ни посети? Защото този огън никъде не гори, а щом не гори той, на какво ще четем свещената книга?“

Из „Които гладуват“ – НБ, 28 декември 1924 г.

Линк към коментар
Share on other sites

...

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Повтарям - целият този процес е в рамките на тази реалност, защото за нас друга реалност е нонсенс, нещо невъзможно.

Тази Инволюция - Еволюция е планирана и провеждана от силите на този свят, от еоните. Това си е тяхна еволюция, луциферова, защото имитира Истинската, на Всевишния.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

...

Ако еволюцията на еоните имитира еволюцията на всевишния, то по какво се различават еоните от всевишния, освен по степен на развитие? По същата логика еволюцията на всевишния може да е имитация на още по-висока еволюция. Съзнанието не може да обхване цялото, Бог, т.е. еволюцията не може да има край, а само вечно разширяване на съзнанието – така пише във Ведите и Брахма сутра, това на немалко места е казал и П. Дънов. Духовната същност в човека не може да бъде разгърната изцяло, защото разгръщането става единствено чрез форми, изградени от материя, които винаги ще поставят ограничения, а съзнание и индивидуалност без форма не могат да съществуват.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Ми добре, скачай си според конците, които ти дърпат Висшият ти Аз и еоните. Може пък и да дойде време да се отречеш от себе си и да тръгнеш след Христос...

На този етап няма какво повече да ти кажа.

Намасте!

Линк към коментар
Share on other sites

...

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Повтарям - целият този процес е в рамките на тази реалност, защото за нас друга реалност е нонсенс, нещо невъзможно.

Тази Инволюция - Еволюция е планирана и провеждана от силите на този свят, от еоните. Това си е тяхна еволюция, луциферова, защото имитира Истинската, на Всевишния.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Семето в сърцата ни не е от тази реалност.

Ние /този вътре в нас/ - не сме от тази реалност.

Ние /този в нас/ трябва да си ходи, еонната еволюция не го засяга, той няма общо с нея. Просто е заключен тук, и несъзнателно е принуден да участва.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Е, за какво ни са всички тези алабалищини, ако не се предадем на Христос в нас и не помагаме на истинската ни същност да се освободи от плен?

...

Добре, приемам постановката - ние сме попаднали във фалшив еволюционен процес, който не ни приближава до Бог.

Макар, както каза Стан, не можем да сме сигурни в това, защото няма как да го осъзнаем реално, можем само да повярваме, че е така.

Искаме да излезем от тази реалност, в която сме.

Първо - възможно ли е? Някой постигнал ли го е?

Следва най-съществения въпрос - КАК? Дали именно отхвърляйки Висшия си аз?

От друга страна всичко, което аз знам за Христос, не е в унисон с възгласите: светът е смрадливо блато, вие сте свине/фекалии (съжалявам, по принцип нямам такъв цветист речник, но заимствам успешно от по-предни постове), които не само се валяте в него, ами и му се радвате на всичко отгоре.

За мен по-приемлив е призивът на Учителя, цитиран от Стан:

„Сега, аз искам да обърна вниманието ви към материалния свят, да го изучавате. – Защо? – Като живеете разумно в материалния свят, ще разберете правилно Божествения свят. Материалният свят е опитна школа, да се види, до каква степен на развитие е дошъл човек. Когато искат да опитат една душа, доколко е разбрала Божествения свят, пращат я на земята, т. е. на физическия свят. Ако човек се справи с условията на материалния свят, това показва, че той е разбрал Божествения свят. – Какво да правим с противоречията? – Ще ги разрешавате. Няма противоречие на земята, което да е неразрешимо. Има противоречия, които с години не могат да се разрешат. – Защо? – Защото човек не е намерил начин, как да се справя с тях. Развитието на човека зависи, именно, от неговото разбиране за Божествения свят. От разбирането на Божествения свят зависи, доколко ще се използват условията на материалния свят. Ако в материалния свят не живееш добре, и в реалния няма да живееш добре; ако в реалния не живееш добре, и в Божествения не може да живееш добре. Значи, първо, ще се справиш с материалния свят; после, с реалния и след това с – идеалния.“

Това е и реален, конкретен път за излизане в идеалния свят.

И нещо вече съвсем извън темата: Постановката - не се радвай на света около теб, защото щом му се радваш, то ти няма и да се сетиш да помисиш за нещо друго, е твърде елементарна. Или се отнася за хора на един по-предишен етап на развитие. Хората (вече) не са толкова прости, замислят се за същността на нещата. В този смисъл всички призиви: светът е блато, клоака, зловонен капан, ароматизиран за заслепение на лековерните, не са подходящи за спечелване за каузата за излизане от този свят на едни средноинтелигентни хора - напротив, по-скоро би ги отблъснало, биха спорили, както и се получава тук и в някои други теми. Моля, сменете рекламните лозунги!59.gif

Линк към коментар
Share on other sites

За висшия Аз може да се каже, че е свръхдушата, дори е в нашето сърце.За да се концентрираме в свръхдушата, преди това е необходимо да сме овладели сетивата си.Някои хора ги сравняват с буйни коне, които ако не може да управляваме, може да ни теглят към право към ада. Дори ако прекалено много сме в плен на сетивните си усещания, бихме забравили себе си.Въобще в материалния свят страдаме, и то защото имаме тяло.Крайната ни цел като човешки същества е да постигнем духовни тела.Материалната среда е чужда на душата.Душата е свободна, но когато сме въплътени във физическо тяло, се явява страданието.За разлика от тялото душата съществува вечно.Бог Исус Христос е провядвал "Какво печелиш, ако спечелиш целия свят, а загубиш душата си?:dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Мдам, от постовете тук аз разбрах, че съм една фекалия и затова отивам да се самопусна в тоалетната.

Сбогооооооом, ме се чакайте вечееееееее......

Линк към коментар
Share on other sites

Чек малко, кога стигнахте до дзен, че съм ви пропуснала!?

Кой е Буда? Ето някои от отговорите на този въпрос, дадени от различни учители:

Нещо от глина, цялото в позлата.

Онзи там в залата.

Той не е Буда.

Планините се извисяват над морето.

Вижте онова трикрако магаре.

Изсъхнало лайно.

Устата е излаз на тъгата.

И най-добрият художник не знае как да го нарисува.

Бамбуковата горичка зад манастира.

изт.

Я си стой тук, никъде няма да ходиш :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

не можем да сме сигурни в това, защото няма как да го осъзнаем реално

Всъщност, точно това е основното, но бе просто да бъде казано, а изживяно. Всичко друго е глупост, не по куха дефиниция, а защото е наша проекция, каквото малко по-глобално представлява света.

Това са "бедните по дух" и само те могат да започнат истинското вървене по пътя, защото им светва, че заблудата явно е... заблуда.

Не знам защо Валентин ги наприказва точно тези глупости, но знам, че целта му е да провокира.

А онези, които виждат тук реклама, показват само собствената си несигурност. Техните критерии биха могли да се приложат към всеки пост и ще излезе, че всеки рекламира нещо си.

На Рила преди няколоко дни се оказа, че можем мирно да си съжителстваме и да намираме и общи, поне информационни нишки.

Петър Дънов не е ваш, розенкройцерството (дума, която аз не бих използвал, но други я въведоха в обръщение) не е наше. Пътят не е ничий, но би могъл и да е на всички.

Повечето от авторите и текстовете, които четем, или поне сме чели, са едни и същи за голяма част от участниците в този форум. Различни са възприятията ни и това никога не би могло да бъде по друг начин, докато сме азове. И точно за това говорим, споделяме, понякога спорим.

Нека показваме недоприемане само на чуждите позиции като свои лични.

Онзи, който тук казва "вие", зад думите си опитва да каже и че форумът е негов...

В моите думи, когато казвам "ние" е видно, че визирам всички човеци, както когато казвам и точно "човеци". Не разбирам защо, след като все се намира някой да се засегне, не се засягам и аз...

Темата била за висшия аз... Май не сме опознали нисшия, че какво се изхвърляме. Няма и да го опознаем, защото как субект ще наблюдава обективно? Наблюдението, доколкото съществуват отправник и отправимо, само по себе си е илюзия. Познаване има само когато липсва разделност. А Азът е манифестация на разделността.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами, както съм казвал, харесвам идеите ви по съдържание, но формата не е тази :)

И няма как да не ги харесвам след като Хайндл е почерпил повечето неща от теософите. Не че съм голям привърженик на теософите.

А за рекламата, рекламирате се и още как :) И смятате Бялото Братство за донор на хора за вашата школа :)

Лошо няма де. Това е политиката на егрегора ви.

Аз например, чакай да погледна, та аз за 1011 мнения да си ме чул да рекламирам някоя школа или да хваля някоя школа? А?

А вашата школа има 15 000 члена, а моята повече от 50 000. Ама си мълчах досега. Но никой не знае, че това е школа.

П.С.

Пиша тук да не разводнявам темата. Като казваш диалог с мен и намекваш за гордостта ми, та моята гордост и тя служи на Бог. Поне се стремя в това.

Но обърни внимание на удебелените неща.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Един диалог с теб би могъл да ми е много полезен.

Диалог ли казах... Всъщност, опредлено ми е много трудно да се прехвърля на вълните ти.

Чак ще започна да се гордея със себе си...

Няма да ти казвам за Хайндл, че пак ще стане една реклама... Нека си тънем в неведение, блаженичко...

Ама аз не съм му от почитателите. По въпросите за висшия аз и с него не бих излязъл наглава, но съм сигурен, че щеше поне да се държи цивилизовано...

Все пак, хората имат нужда от авторитети, че идентифицирайки интересите си с тях, да се чувстват по-големички... Само да не се объркваме, че търсят нещо като Истина или себепознание. Те търсят информация, която да им уйдиса и някой достатъчно уважван, че да му припишат почитанията си.

15000, 50000,

светът от колко милиарда беше? Ще се радвам като се отлъча!

а ти направо ми даваш надежди...

Линк към коментар
Share on other sites

Не зная дали точно в тази тема е точното място на този цитат, но със сигурност ще обогати тази информация, чието място(според мен) не е там, в онази тема. Но за това си има модератори, нека те решават. Аз нямам нищо против да се премести това, което ще цитирам.

"Ом Мани Падме Хум"

В какъвто и аспект да я разглеждаме, тя означава: "Аз съм това, което Аз съм"; "Аз съм в теб и ти си в мен". В това съединение и тесен съюз добрият и чистият човек става Бог. Съзнателно или несъзнателно той ще призове или неумишлено ще послужи като причина за неизбежни резултати. В първият случай- ако той е посветен(ясно е , че тук се подразбира само адептът от Пътя на дясната ръка)- може да насочва благодетелен или защитен ток и да защитава отделни личности и дори цели народи. Във вторият случай, макар и съвсем неосъзнат относно това, което прави, добрият човек става щит за всички,с които е в контакт.

..............

Формулата"Ом Мани Падме Хум" е била избрана като илюстрация поради нейното почти безгранично могъщество в устата на Адепта и нейната потенциалност при произнасянето й от всеки човек.

.............

Поради това ние трябва да започнем с първата, първоначалната дума, Ом или Аум. Ом- това е "маскировка". Фразата "Ом Мани Падме Хум" не е шестсрична, а седемсрична, тъй като първата сричка, при нейното правилно произнасяне, е двойна и тройна по своята същност, А-УМ. Тя представлява завинаги скритата първична триединна диференциация, не от, а във Единния Абсолют и поради това се символизира с числото 4, или тетраксиса в метафизичния свят. Това е лъч- Единицата, или Атман. Това е Атман, висшият Дух у човека, който в съединение с Буддхи и Манас наричат горна Триада или Троица.

.........

Бъдете внимателни, всички, които четете това: не произнасяйте тези думи напразно или когато сте гневен, за да не станете самите вие първата жертва или, което е още по-лошо, да не подложите на опасности тези, които обичате.

Елена Блаватска- "Тайната доктрина"; том3.

Линк към коментар
Share on other sites

Не зная дали точно в тази тема е точното място на този цитат, но със сигурност ще обогати тази информация, чието място(според мен) не е там, в онази тема. Но за това си има модератори, нека те решават. Аз нямам нищо против да се премести това, което ще цитирам.

"Ом Мани Падме Хум"

В какъвто и аспект да я разглеждаме, тя означава: "Аз съм това, което Аз съм"; "Аз съм в теб и ти си в мен". ....

Елена Блаватска- "Тайната доктрина"; том3.

:thumbsup:

Авалокитешвара , «Любящите очи» е въплъщение на безграничното съчувствие. Но и на безграничната Любов защото е разпрострял това свое съчувствие не само над хората, но над цялата Вселена. Постът на val68z мисля, че стои еднакво добре и в двете теми. :)

А Божествената частица в нас, Истнския Аз, вътрешния човек или както и да го наричаме има нужда точно от Любов и съчувствие, разбиране към Цялото, ако иска да остане в Божествения организъм като необходимо атомче. Да не бъде изхвърлен навън "във външната тъмнина".

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

БожидарЗим, пак ни развесели! 3d_139.gif

Преди доста време не подозирах за тази Божествена частица. Считах, че просто трябва да ставам все по- добра. Нещата, обаче, не се получаваха. И не се получаваха не само при мен. След това заподозрях, че човекът се различава от всички същества на земята по нещо, но не може да се каже точно, че по интелекта, по това, че има индивидуална душа и т.н. За мен ставашу все по- явна, че в човека има нещо съвършено различно от всичко, което другите същества имат - тази Божествена искра. Всичката любов, подкрепа и търпение на този свят не могат да стигнат на тази частичка. Тя иска Своето, което не е от този свят.. Нещо повече, опитите на хора около нас да задоволят тази необходимост от любов, подкрепа и търпение, са неминуемо обречени, защото на другия им край има точно противоположното, а и изобщо не са това, от което частичката има нужда. Също и очакванията ни към другите, или към самите нас водят само до беди. Ако се сменят нещата, ако се почне от другия край, ако първо се "потърси Царството Божие", ако се срещне частичката с това, от което е, нещата стават съвсем различни. Падат неправомерните и невъзможни очаквания, обвиненията и страданията по несбъдването на тези очаквания, появява се така желаната търпимост , може да се прояви и любовта и състраданието. Тогава може и да се разрешават противоречията, за което апелира Учителя. Само че човек се среща със съвършено непознати явления. Та можем ли дори да си представим любов без омраза? Не, дори приемаме, че това си е в реда на нещата. Дори считаме, че това, което познаваме, са ВСИЧКИ неща.

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

БожидарЗим, мнения като твоето предизвиква в мен странна смес от веселие и съжаление. Веселие, защото си е весело, съжаление, защото е жалко, когато човек стига до такива мнения. Като сме тръгнали да си мерим школите, явно и боговете ще си мерим, че и райовете, и още какво ли не ... Смехории! Но пък ти не си само това мнение, така че ще се надяваме ...

Преди доста време не подозирах за тази Божествена частица. Считах, че просто трябва да ставам все по- добра. .....

Права си за меренето на школите. Ама реших и аз така малко ербап да се направя. Но както казах, това моето не е и школа :) хе хе хе

А това дето смятате, че хората от Бялото Братство трябва да минат към вашата школа, го прочетох на вашия сайт. Пише си го черно на монитор. Ей, леко, лекоооооо, да не си строшите краката в зор да променяте сайта си :)

Това за по-добра, че не помага, си права (ей, усетих се, че си жена :) ). Всеки опит за достигане на Божественото чрез задоволяване на човешки понятия и логика е безуспешен.....май ...макар че противно на логиката, би могла и логиката да е успешна...

Линк към коментар
Share on other sites

Администраторска бележка

В този форум толерираме различните гледни точки към един и същ въпрос, особено когато е изказано в стил:

- според еди си коя духовна школа, въпоросът стои по този начин

- според моето разбиране за този въпрос и прочетенето от еди си кой автор, нещата са еди си как

- според моя опит и еди си коя духовна школа, която следвам (или на която симпатизирам), смятам еди си как

Няма обаче да толерираме по никакъв начин:

- агресивно налагане на терминология и светоглед, които смятаме, че нямат нищо общо с идеологията, с която този сайт е свързан; споделяне на виждане и светоглед - да, но не и агресивното му налагане с безкраен спор

- излагане на терминология и светоглед от духовно течение, без изрично да е посочен източника им - школа, автор и т.н.

- агресивно представяне, стигащо на моменти до "рекламиране" на духовни течения

- изказване на категорични мнения с размахване на пръсти към останалите участници и екипа

- нарочно делене на "ние" и "вие"; "ние от 5 години ви говорим", неща в този дух и т.н.

- подиграване / иронизиране / осмиване

- използване на нецензурен или груб език с цел налагане на позицията си

- груби провокации

- .... виж правилата за участие

Моля участниците, които си позволяват подобно отношение в тази тема и не само в нея, да считат това за последно предупреждение.

Моля не отгаваряйте на тази администраторска бележка в темата. Коментирането на админинстратоски / модераторски бележки и действия в темите води до бан. Ако искате да ни пишете, използвайте ЛС.

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже има доста любители на Блаватска тук:

от статията и "Религия ли е теософията":

Ако въобще бъдат съдени, те ще бъдат преценени според работата, която са извършили, а не според мненията на приятелите и враговете им. В дело като нашето няма никакво място за личности; и всички трябва да са готови, както Създателите, ако е необходимо за колесницата на Джаганнатха, да победят индивидуалността си за благото на цялото.

Статията

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже има доста любители на Блаватска тук:

от статията и "Религия ли е теософията":

Ако въобще бъдат съдени, те ще бъдат преценени според работата, която са извършили, а не според мненията на приятелите и враговете им. В дело като нашето няма никакво място за личности; и всички трябва да са готови, както Създателите, ако е необходимо за колесницата на Джаганнатха, да победят индивидуалността си за благото на цялото.

Статията

Венци, то всички учения и дори религии говорят за егото и нуждата от работа с него.

Обаче, не си превел правилно цитата.

Ето оригинала и по-правилния според мен превод:

"If judged at all they must be judged by the work they have done, not by what friends may think or enemies say of them. There is no room for personalities in a work like ours; and all must be ready, as the Founders are, if needs be, for the car of Jaggennath to crush them individually for the good of all"

"Ако въобще бъдат съдени, те трябва да бъдат съдени за работата, която са свършили, а не за това, което приятели могат да мислят или врагове да кажат за тях. Няма място за (отделни) личности в работа като нашата; и всички трябва да бъдат готови, както са готови Основателите, ако е необходимо, за това колесницата на Джагенат да ги прегази един по един за благото на всички"

Голяма разлика, нали? :)

А вижте в какво списание е публикувана статията и не само тази:

"Lucifer, November, 1888"

Издавано от Блаватска. Много интересно :) Смята Луцифер за пич.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Наистина е голяма разликата. Не бих те ползвал да превеждаш в никакъв случай подобни статии. На мен ми е ясно как звучи буквално преведено, но ми е по-ясно, че не така ще бъде по-добре възприето от български читател. Иначе, за последното просто изречение на цитата се съгласявам, че звученето би следвало да е някъде между предложеното от теб и предложеното от мен, но трябва добре да се помисли, преди да се постне.

Списание "Луцифер", официално издание на Теософското общество, е било кръстено от Елена така само за да дразни църковните и противниците.

По-важно за това списание, че главен редактор и основен публикуващ в него е бил Джорд Мийд, личен асистент на Блаватска още в младежка възраст, за когото тя заявява, че е единствения истински теософ сред членовете на обществото. Аз бих се съгласил...

Линк към коментар
Share on other sites

.......Иначе, за последното просто изречение на цитата се съгласявам, че звученето би следвало да е някъде между предложеното от теб и предложеното от мен, .....

Списание "Луцифер", официално издание на Теософското общество, е било кръстено от Елена така само за да дразни църковните и противниците......

Важното е превода да е точен.

Вижда ми никак не точно значението да се смята за "някъде между предложеното от теб и предложеното от мен".

Нека разгледаме въпросното изречение:

"... for the car of Jaggennath to crush them individually for the good of all"

Курсивът е точно такъв, какъвто е в статията и има защо. Става въпрос за колесницата, която ще прегази някого - them (тях). Думата individually има първи значения като един по един и единично. Ако трябваше да кажат цитираната от тебе индивидуалност то думата е individuality. Освен това с individuality трябва да върви their - тяхната индивидуалност, а имаме them - тях, т.е. че те ще бъдат прегазени един по един. Good for all няма как да означава в контекста благо за цялото. Без пояснение all означава всички.

Затова няма никакви съмнения, че значението на тази част е "за това колесницата на Джагенат да ги прегази един по един за благото на всички".

Последно, не мисля, че един посветен би направил нещо само, за да дразни някого. А тя ги е подразнила достатъчно с първата си книга. И да има дразнене, има и още значения.

Писах, защото ми направи впечатление "много интересния" превод. Иначе не бих продължил спора.

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина е голяма разликата. Не бих те ползвал да превеждаш в никакъв случай подобни статии. На мен ми е ясно как звучи буквално преведено, но ми е по-ясно, че не така ще бъде по-добре възприето от български читател. ...

Чакай малко, ти Блаватска ли цитираш или себе си. Как ще възприеме цитата всеки сам си определя, а ти с превода си „помагаш“ на участниците като им предлагаш твоето си разбиране под маската на цитат от Блаватска. Това е сериозна манипулация и се надявам да е неумишлена. Не може да се правят чак дотолкова свободни интерпретации в превода на текст. Същата свобода в превода на няколко пъти във форума допускаш и с думата „индивидуалност“, която превеждаш като отделност, разделение. Например тук:

...

Индивид - означава разделност; личност - означава затвореност; ...

Всъщност идеята зад думата „индивидуалност“ е съвсем различна. Тя означава единица, която не може да бъде разделяна, т.е. не е съставена от части. Според мен най-правилният превод е „неделимост“. „In“ освен със значение „в, във“, в много думи е частичка за отрицание. Например: Indirect, incorrect, invisible, invincible, inevitable и още много много други. Мисля, че в прекаленото си желание да съгласуваш четеното със собствените си разбирания, се отдалечаваш от идеята вложена от автора.

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото до списание „Луцифер“, всеки, който желае, може да прочете „Тайната Доктрина“ и „Разбулената Изида“ и ще може сам да си отговори на въпросите. Не мисля, че тук е мястото да се коментира заглавието на списанието.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...