Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Банковата система в развитите страни


Guest pavletA

Recommended Posts

Банковата система е неразделна част от икономиката на една страна.Невъзможно е без банкови институции.Глобализацията на света ме кара да се спра в размисъл пред това как функционират  банките в банковите системи по цял свят.Ето как е организиран този пазар в САЩ.Провокира ме факта за това, че стойността на парите в цял свят е свързан със златно доларовият стандарт.Банковата   система на САЩ е ориентирана към специализирано банкиране.Тя функционира и предлага цялата гама от финансови услуги, без право да извършва целия обхват на  сделки с ценни книжа,застраховане както и притежава дялове от нефинансови институции.В началото на  XX век в страната функционирали 5000 емисионни банки.Впоследствие Банковата система се преоформя  с два вида банкови и небанкови институции.Към дела на банковите функционира Федерална резервна система както нашата Централната Банка, търговски банки, спестовни банки и инвестиционни.В тяхната банкова система има и финансови компании, пощенски спестовни каси, пенсионни фондове, застрахователни компании, кредитни кооперации, фондове за социално застраховане.Интересен е фактът, че ФРС , създадена през 1913 обединява12 федерални  резервни банки, централни  за съответните федерални окръзи-  Бостън, Ню Йорк, Филаделфия, Вашингтон, Ричмънт,Кливлънд,Атланта, Чикаго,Сейнт Луис,Далас, Канзас, Минеаполис.Във ФРС има 6000 членуващи банки  от общо 15000.Що се отнася до функциите  на ФРС те са насочени да емитира пари,мениджмънт на търговските банки, контрол на  сконтовите кредити, клиринг на чекове и други.ФРС  има в структурата си големи частни търговски банки/най- големите в света-Джей Пи Морган Чейз, Банк ъф Америка,Сити корпорейшън банк.На тях се пада 70% от всички депозити на банковата система на САЩ.ФРС  е независима  финансова институция, сформира доходите си от емитирането на пари.Най- интересното  е , че внася в бюджета  на САЩ ОТ 15-20 млн. долара.Седалището на ФРС е във  Вашингтон.Банковата система  на  САЩ  е характерна със банки без клонове, набляга се на банковите холдинги.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти Павлета!

Много полезна за нашето време тема! Мисля на всички нас - потребители с много бедни познания в тази област, ще ни бъде интересно да ни обясниш по подходящ за нас начин как точно виждаш банковата система на бъдещето. Сега повечето хора виждат банките и банковите системи като злои сигурно имат някакво право. Как едно такова "зло" може да стане слуга на доброто? Кои са духовните измерения на работата в една система, боравеща с пари?

Линк към коментар
Share on other sites

Донка, много благодаря за интереса ти към този вид науки, мисля си, че това е безкрайно поле за оптимизиране.Бих казала, че световната икономика без разплащания, финансиране на икономически субекти е невъзможна.Банките са институции, които осигуряват бързо, навременно движение на паричните потоци до субектите в пазарната икономика.Парите не са  зло в нашето съвремие, ако ги използваме разумно, за да бъдат подчинени на хуманни идеи-създаване на заетост, внедряване на нови технологии, стимулиране на научни и развойни дейности, грижа за екологията и така нататък.Може да се оптимизира кредитирането с подходящ лихвен процент, лоялност на корпоративните клиенти нуждаещи се от това, снижени комисионни и такси от банките.Разумно оползотворяване на печалбата на банките и нейното реинвестиране, а не облагодетелстване на акционерите.Всичко опира до съзнанието, до мисълта за хората!  

Линк към коментар
Share on other sites

pavletA, от поне 60 години няма златно-доларов стандарт. Имаше някакви остатъци в Швейцария, но САЩ я принудиха да се откаже от пълното му прилагане.

Златния стандарт означава, че парите са обвързани с някаква стока - златото. Те не могат да растат без съответния ръст в икономиката и прозиводиутелността на труда. След като няма златен стандарт правителствата могат да си играя с инфлацията и да печатат толко пари, колкото им трябват. Цената на парите се определеля от държавите и големите корпорации :) Всичко в момента е един голям балон и цената на парите се базира не на някакви обективни фактори, а на доверието и алчността на хората :)

Иначе, да, цялата природа е една икономика и парите са част от нея. Друг е въпроса доколко разумна е основата им сега.

В момента банковата система създава много заблуди у хората. Идеята е, че човек може да получи пари дори и само да се почеса по гърба :) Малко се мисли, много се харчи за глупости, но явно това е необходим период в развитието на човечеството.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

pavletA, от поне 60 години няма златно-доларов стандарт. Имаше някакви остатъци в Швейцария, но САЩ я принудиха да се откаже от пълното му прилагане.

Златния стандарт означава, че парите са обвързани с някаква стока - златото. Те не могат да растат без съответния ръст в икономиката и прозиводиутелността на труда. След като няма златен стандарт правителствата могат да си играя с инфлацията и да печатат толко пари, колкото им трябват. Цената на парите се определеля от държавите и големите корпорации :) Всичко в момента е един голям балон и цената на парите се базира не на някакви обективни фактори, а на доверието и алчността на хората :)

Иначе, да, цялата природа е една икономика и парите са част от нея. Друг е въпроса доколко разумна е основата им сега.

В момента банковата система създава много заблуди у хората. Идеята е, че човек може да получи пари дори и само да се почеса по гърба :) Малко се мисли, много се харчи за глупости, но явно това е необходим период в развитието на човечеството.

Съгласен съм .Цялата финансова система е опуручена ,разбирасе от алчноста на хората ,която е породена от страхът им .Нужни са големи реформи там ,но може би ще се случи по нататък във времето .Колкото за нас ,от доста време съм се чудил защо просто некопират някой сполучлив модел на управление от дадена държава и разпределението на парите ,няма нужда да откриваме тепърва топлата вода ,сега го свързвам с неадеакватноста и взимането на погрешни решения ,странно ми е също защо немогат да разберат политиците ,че като имат по висок стандарт хората ,като разполагат с малко повече пари така и в хазната ще постъпват повече пари ,и за тях също ще има повече ,страхуват се че може да банкрутираме ,имат доста страхове в това отношение ,или може би някой нарочно ни налага да бъдем в подобно състояние ,то между другото стандарта ни не много нисък ,според мен живеем доста добре ,но можем да си го направим още по добър животът ,от обикновенният човек зависи най вече .А иначе тука в България имаме такива дадености за проспиритет ,че нямам думи дето има едно приказка "по вода ходим ,жадни седим " ,мисля също че само от туризъм страната ни може да е доста добре да некажа и прекалено добре ,а ако вклучим и земеделието с натурални продукти ,които трябва да са поне 2-3 пъти по скъпи от чуждите заради вкусовите им качества и т.н. .Може много да се говори по темата ,отделно че се втълпява умишлено на хората че тука в България нямало как в момента да се взимат европейски заплати и т.н.

Има нещо друго също което ме тормози ( аз за мен съм си намерил спасение де и то тука в България да ми е добре ) ,а това е отношението на частниците към работниците ,изискват твърде много и ако може нищо да не дадат ще е добре .Държат се лошо с персонала си убиждат ги ,гледат да ги товарят и с допълнителна работа или с няколко които не им влизат в задълженията ,извънредният труд разбирасе не се заплаща ,на доста места и не ги осигоряват ,на други ги осигоряват на минималната ,но пък за сметка сега е така че трябва някаква част да покрие работникът ,като така се бърка от джоба на обикновеният човек ,и така по малко пари са в обръщение ,а така според мен се засилва кризата .Частниците дадат там някакви пари на работниците си ,доста по малко от това което им се полага ,което са заработили и едва ли не могат да правят каквото си иксат с персоналът ,те изискват от тях но те непоказват нужното уважение към хората си .Друг е въпросът ,че на Българите ни е ниско самочуствието и привличаме такова отношение към себе си ,не се ценим достатъчно .Разбирасе не всички частници са такива ,и нещата постепенно се променят .Отделно и работното време е в повече ,като това неводи до по голяма ефективност а напротив ,трябва да се намери оптималниято работно време ,като преди време Франция си направиха 35 или 30 часова работна седмица мисля ,и въпреки това икономиката не им се влоши а се е подобрила ,обяснявам си го с фактът ,че така хората имат повече свободно време ,по отпочинали са ,имат повече време за пазаруване ,а така се въртят повече парите и така :).Иначе ако дойде някой пра ,пра дядо и види как живее примерно един по беден гражданин в страната ни ,ще си каже това сигорно трябва да е много богат човек .Обичам да съм кратък ,но тоя път се поунесох малко :) .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Светът се глобализира.Банковата система е първата,която стъпва на нови пазари и развива мрежата си в световен мащаб.Банките според мен са едни търговци,които продават стоката ПАРИ.Т.е те действуват ни повече,ни по-малко като всяка друга фирма,която продава своята стока.Съществената разлика е,че поради универсалността на тяхната стока,те не са национално ограничени и това е в основата на тяхната експанзия.Като едни конкистадори,те вървят напред в завоюването на нови територии.И точно като тях не винаги зачитат правата на местното население,а се опитват да привнасят своите унифицирани правила,като ги налагат с всякакви средства.

След промените в БГ стъпиха много външни банки и май нямаме национална банка в момента.В смисъл банка с изцяло български капитали,освен СИБанк,за която не съм съвсем сигурна.Това,че една страна няма собствена банка,а на нейна територия работят чуждестранни банкови институции,представлява според мене проблем за националната икономика.Дори си мисля,че в началото на кризата миналото лято ,това беше едно от нещата,което доведе до първия колапс нашата крехка икономика.Заради трусовете в развитите страни,централите на чуждите банки започнаха да изтеглят капитали от местните си новосъздадени клонове и банките рязко прекратиха финансиранията за бизнеса .Но всяко зло за добро,както се казва.Бизнесът у нас понеже е в младенческа възраст имаше нужда да разбере,че е добре да ползва разумно външно финансиране.

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Klaudia, на мен ми харесва мисленето ти за произхода на капитала в нашите банки.На мен ми е известно, че повечето акционери в банковата система са чужденци, а що се отнася за БНБ, КОЛЕБАНИЕ НЯМА!Това е нашата национална банка, която емитира пари, банка на правителството, поддържа сталилността  на лева, регулира емисията на ценни книжа.За търговските банки, какво значение има кой е акционер.За откриване на банка, а те са със статут на АД, са необходими много пари.Банка не фалирва никога, хеджира си дълга и го изиграва като на покер пред друга и пак оцелява.

Линк към коментар
Share on other sites

pavelta,медалът винаги има две страни.Нещата не са само добри,нито само лоши.Та и с банките е така.

От една страна,като влизат чуждестранни банки в една изостанала или развиваща се млада икономика,те внасят утвърдените си ред,правила,норми и учат бизнеса на това.Точно банките са причината, малките и средни български фирми да се учат на финансова дисциплина и правила,да управляват паричните си потоци,да анализират и оптимизират разходите си и т.н,защото банковите ревюта по кредитите изискват всичко това.Хората ,също под въздействие на банките, свикнаха с това да не боравят с парите в брой,а да ползват карти дебитни и кредитни ,да плащат сметките си по банков път и прочее други услуги.Младите хора завършили университети ,имат поле за реализация.При това, добра среда за реализация, на фона на другите възможности в страната ни.Още помня как в началото, на стъпване на повечето банки с клонова структура в провинцията,заварените тук служители и кандидати за служители,се втурнаха да изучават английски,защото с чужденци собственици,това е важно условие.На това аз също гледам положително,защото знанието на език в бонус не само в професионалната сфера.То е още едно прозорче към света.Тази година много ми харесват летните стажантски програми ,на някои банки от развити страни ,за студенти.Със сигурност има още много добри неща,но не е нужно да ги изброявам всички.

Обратната страна на медала се вижда точно в моменти на кризи .В предишното си мнение засегнах въпроса.Тук мога да го доразвия.Капиталите и особено банковите притежават много силен и мощен рефлекс за самосъхранение.Те са един аванград,чрез който се провеждат политики .Ако направим един много бегъл анализ ще видим,че на наша територия с малки изключения в момента оперират банки с гръцки капитали,а в едната едър съсобственик е самата държава Гърция.Гръцките банки влезнаха не само в България,но във всички страни от Балканския полуостров.Зад това,аз виждам нещо повече от едно свободно движение на капиталите в следствие на глобализацията.Това е една политика.Банките,след тях идва подкрепения от банките бизнес.Няма лошо.Не става дума за това някой да ни превземе териториално.Аз за разлика от тебе смятам,че няма проблем банка да фалира,но пък войни повече няма да има.Не са нужни войни,когато има по-рафинирани начини като този да стъпиш икономически в една страна.Пак казвам,че миналото лято много рязко спря всякакво финансиране на бизнеса и това беше презастраховка от страна на банките от една страна,но и се дължи на това,че централите,на тези банки си изтеглиха предсрочно вложените тук капитали,които иначе щяха да се връщат плавно към централата-майка,точно защото беше нужно да се стабилизира бизнес средата в центъра.Пред двете злини се избра по-малката-да се запази спокойствието на развитите държави,от които произлизат банките за сметка на периферията.Ако имахме собствена национална банка,тя би поела този луфт,за да няма сътресения у нас.Доста трудно беше и все още е на фирмите при новите изисквания,които в тази връзка им дойдоха именно от банките.

Понеже сме във форум с духовна насоченост ,а аз с годините и опита съм прегърнала идеята за това,че човек предполага,но Бог разполага,си мисля,че дали е банка,фирма,човек или друга някаква общност правилата са едни и същи.Това са законите ,на които и аз се уча тук.

Мисля ,че хората ,които са поели в ръце управлението на света също знаят това и ще бъдем свидетели на все повече усилия да се хармонизират,балансират човешките дейности,така че да оцелеем заедно.Трудностите или мъчнотиите,са пред всяка една човешка дейност,за да се подобри.Т.е нещата няма да се решат с много пари,както сме свикнали да казваме ,а с промяна към добро.Каква може да бъде промяната в банките имаме литературен източник на това в "Банкери" на Артър Хейли и в спомените на банкера Атанас Буров.Там между редовете много е казано,което важи и до ден днешен. :3d_041:

Поздрави.

pavleta,искрено се радвам на темите ,които отваряш за банките.Мисля,че е интересно,а мен ме провокира,сръчка,както пише във fаcebook към отговор.

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...