Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Орлин Баев

Религията - за или против

Recommended Posts

:dancing yes:

Сънчо, ... на твоя цитат казвам ..Yes !!!

Такова нещо представлява Божествената наука за непозготвения: чува, вижда, пипа, но не може да я възприеме.

За да възприеме Божествената наука, човек трябва да има в себе си такъв елемент, чрез който да влезе в контакт с нея."

Според мене този елемент е религиозно възпитание. Само Репигията може да подготви човек за по-сложните неща от Оултната наука. За мене Окултната наука е Божествена наука.

Чрез Религията човек изучава Догмите и съдържанието им.

Що е Догма ? --- Вечен закон във Вселената. Неподвластен на Времето и Пространството. Сиреч Догмата е както Аксиомата в математиката. А Аксиомата е теорема с едно единствено възможно решение. Което един път доказано се възприема като Аксиома /Догма/ .

И така човек изучил Догмите /Аксиомите / може вече при нужда или някаква потребност да изучава и доказва по сложни неща от Божествената /Окултната / наука.

Когато едно Общество има достатъчно високо религиозно възпитание, то се учи на редица нравствени, морални и етични закони освен всичко друго , което пък му дава възможност за по-голям избор на хора ..човеци... конкуренция /в добрия смисъл/ стремящи се към изучаването вече на Божествената /Окултната / наука /. това пък е Елита на крепящ Обществото.

И който посяга на религиозното възпитание, той посяга образно казано ...на "обръчите" сплотяващи Обществото .. :hypocrite: И обратно .. :hypocrite: Лично предпочитам "обръчите" проповядващи Любов, Мир, Свобода, Щастие, Светлина.... .Другите "обръчи" забулват лица и очи. Там няма Любов и Своода, а подчинение. Лично виждане и наблюдение. Сиреч мнението ми е субективно..

/Дано на накои хора им просветне от употребения символ?/

Сподели това мнение

Забелязах, че темата е прекрасно формулирана и бих желал да поразсъждавам още малко по темата.

Бог така е създал Човека, че Човек има един вечен стремеж към вечния си Дом - Небето. Това пък обуславя вечната жажда на човек към Познание за Бога. ../ Ако има несъгласен да се обади /.

И когато е няма Истинската Религия , човек изпитващ жажда за божественото познание ще се премири и с фалшивата Религия. Защото празно място Природата не търпи и онази приказка ..." Ако няма риба и рака е риба" е мноооого вярна. /Ако има несъгласен пак да се обади/ .

Значи остава открит въпроса коя е Истинската и коя е Фалшивата Религия. ???

Желаещи да помогнат в разсъжденията има ли ???

Това е като допълнение към предишния ми постинг.

Сподели това мнение

Този елемент НЕ е религиозно възпитание !

Помисли още малко, защото нази наука не се дава и преподава по този начин. :D

Все пак да ти кажа, че този елемент е Божествено Съзнание.

Сподели това мнение

Помислих Сънчо.

Божествено Съзнание = Съзнание

Пък Битието определя Съзнанието.

Пък ако Битието ти е преминало в див Атеизъм .... да ти имам и Съзнанието. Който те подхване после ... той ти подмята Съзнанието както си иска.

:ph34r:

Сподели това мнение

Марксистко-ленинска философия:

Битието определя Съзнанието.

И за догмата, малко се чудя - абсолютен закон ако е, много лесно се дават абсолютни закони, ама аз си се чудя, не ми обръщайте внимание...

Сподели това мнение

:) Здравей, Оринави!

Религиозното чувство/възпитание( чистото, а не механизираното) е предпоставка. за да го има този елемент :sleeping:

:v: По принцип съгласна с това, което казваш:

Само Репигията може да подготви човек за по-сложните неща от Оултната наука. За мене Окултната наука е Божествена наука.

Чрез Религията човек изучава Догмите и съдържанието им.

Що е Догма ? --- Вечен закон във Вселената. Неподвластен на Времето и Пространството. Сиреч Догмата е както Аксиомата в математиката. А Аксиомата е теорема с едно единствено възможно решение. Което един път доказано се възприема като Аксиома /Догма/ .

И така човек изучил Догмите /Аксиомите / може вече при нужда или някаква потребност да изучава и доказва по сложни неща от Божествената /Окултната / наука.

Когато едно Общество има достатъчно високо религиозно възпитание, то се учи на редица нравствени, морални и етични закони освен всичко друго , което пък му дава възможност за по-голям избор на хора ..човеци... конкуренция /в добрия смисъл/ стремящи се към изучаването вече на Божествената /Окултната / наука /. това пък е Елита на крепящ Обществото.

Тази тематика ме интересува задъъълбочено , даже тема се вдъхнових да отворя за Първичните Основни Божествени Закони, но да допродължа по тази тема с малко инфо от хора, които са много наясно с нещата:

Какво е догмат и какво е канон? Има ли връзка между тях и каква е тя? Какво е ерес и какво е разкол? Какво е ритуал и свещенодействие? Може ли да се употреби думата ритуал в описание за действията в Църквата?Презв. Стефан Стефанов: Здравей,

Понятията, за които питаш, са основни за Църквата. Те са влезли в употреба още в най-ранните години от нейния живот. През следващите години и векове Църквата се е развивала, защото е жив организъм. Развивали са се и са се оформяли и понятията от християнското богословие. Именно това развитие е показател, че Църквата живее. Ала при всичкото развитие, те са запазвали същността си.Тези термини, както и повечето понятия, които се използват в християнството, произхождат от гръцки език, защото това е езикът на културния свят по онова време.

Догмат (δόγματος) е родителен падеж от глагола δοκέω, който означава: мисля, смятам, считам. Използва се от много предхристиянски автори със значение: общовалидна, неоспорима истина, а също - заповед, закон. Със същия смисъл думата присъства в текстовете на Свещеното писание, напр. в Еф. 2:15, Кол. 2:14 и др. Догмати са наименувани определенията на Иерусалимския апостолски събор (Деян. 16:4). Понятието се среща в съчиненията на всички Отци от ранната Църква. Постепенно в съчиненията на християнските автори смисълът му се оформя като: истина, дадена чрез Божествено откровение, непоклатна Божествена истина. Основните догмати, като съборно учение на Църквата, са формулирани на нейните Вселенски събори. Църквата, разбира се, не създава догматите, а ги извлича от Божественото откровение, формулира ги и ги обявява за неизменни и общозадължителни истини. В най-концентриран вид основните догмати на Христовата Църква се съдържат в Никео-Константинополския Символ на вярата. Систематично и подредено догматите е събрал св. Иоан Дамаскин в своето съчинение “Точно изложение на православната вяра”.Догматът е истина, отнасяща се до същността на вярата.

www.pravoslavie.bg 

:feel happy: Любпв + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Сподели това мнение

А ми да, Венцислав,

Маркс го е казал и какво от това? Да хвърлим детето с мръсната вода ли искаш???

Маркс е казал и :

"Пари- стока - пари прим "

/ не знам как да го напиша с РС-то пари-прим/

Ама цял свят го използва това ..тази формула за Капитализма, защото е вярна формула.

Между другото ...онзи ...Енгелс , създал ли е нещо? :))) Или само е преразказвал чутото от Маркс? Питам ?? Струва ми се , че съм чувал за някакви негови въплъщения

...................

Благост, благодаря за справките ти!! :thumbsup1:

Да Благост, Лично аз говоря за чистото религиозно чувство /възпитание/.

Само, че я карам така по интуиция и логика /навързвам нещата логически/ . И представа си нямам, че съм имал такава логична мисъл.

Благодаря!!! :hypocrite::smarty:

Пък нищо не разбирам от Богословие.

Та, ако е вярно това което съм написал , както е казал един драматург ... " Има нещо гнило в Дания". :harhar:

Или Православния канон е мноо....ого логичен , или аз разсъждавам много логично. Има нещо, ама, какво ли е ????

Но безкрайно много ви помолвам... :hypocrite::smarty::hypocrite: нека да се прави разликата между Канона /Закона / от една страна и от друга страна изпълнителите и тълкователите на Канона /Закона /.

Защото знам някои хора как се опитваха да опорочават Канона чрез нечистоплътни служители на Канона и така да осквернят целия Канона и цялото Православието. И по този начин да намразят хората Вярата и постигнат чрез принципа "Разделяй и владей" нещо си там.....

И точно за това там по-горе написах ...:

Лично виждане и наблюдение. Сиреч мнението ми е субективно..

Та ако говоря Истината , тя е заслуга на Канона и неговата желязна логика.

Та ако бъркам, грешката да е лична и непетняща Канона.

Сподели това мнение

Май реално засегнахме комунистическите идеали и произход. Енгелс май и повече е създал, че и е издържал Маркс понеже си е изпивал и изяждал наследствата, които се е чудел от къде да добие. Маркс се е присмивал на съвременниците му, които са харесвали идеите му... Туй са други въпроси, обаче...

Сподели това мнение

...

Що е Догма ?  ---  Вечен закон във Вселената. Неподвластен на Времето и Пространството.

...

:)

Само Един е Абсолютен и Вечен!!!

С една Негова мисъл може да изчезне цялата позната от нас "реалност".

Всичко в света ни е илюзия и то подлежи на промени от времето и пространството, тоест от Бог!

Да, елемента може да се нарече и Божествено съзнание, което излиза от човешките дълбини, където е било винаги, но забравено е не открито.

То точно, трябва да бъде преоткрито и единственият метод е промяната в човека, чрез превъзпитание в ума и сърцето. Нужна е Вътрешна Революция!

Някои го наричат Кундалини, а някои - Висш Аз. Други - Божията Частичка.

Имена много!!!

Според мен Оринави е прав, чрез религията става, но чрез вярната религия - религията на добротата, не насилието и любовта.

Следователно, верните религии са много!!!

:smarty::yinyang::smarty:

Сподели това мнение

:) Христос обаче е Един...и Един е Пътят - други няма...Единственият Път към Вечността...

:feel happy: Мир + Любов + Светлина + Радост :feel happy:

Сподели това мнение

"Христос обаче е Един...и Един е Пътят - други няма...Единственият Път към Вечността..."

Ако попитаме Мюсюлманите - то това е Мохамед!

Ако попитаме Будистите - то това е Буда!

Ако попитаме Хиндуистите - то това са всички Аватари, начело с Бабаджи и Кришна!

Ако попитаме Евреите - то това е Моисей!

...

:1eye:

"Когато двама гледат едно и също нещо, в техните очи то изглежда различно."

:)

Сподели това мнение

Христос обаче е Един...и Един е Пътят - други няма...Единственият Път към Вечността..."

:) Братко обични, що се набутваш с предполагаеми питанки и известни отговори в инволюцията.

Каквото е имало да го кажат са го казали, ний обаче следваме Светлия път на Христос!

:feel happy:Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Сподели това мнение

Пък Битието определя Съзнанието.

:smarty: Съзнанието определя Комисионната пък Комисионната определя Битието :smarty:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Сподели това мнение

Но.. пътя не е само негов.

Той е един светъл пример, но не е сам.

Не всички го следваме него, а всички /вярващи/ следват пътя на някого - светлата диря. Пътят!!!

Пътят, който води към Отца.

АУМММ = АМИН =...

Сподели това мнение

" аз съм пътят, и истината, и животът! "

Ако мислиш, че ще можеш да последваш показаното и да извървиш пътя сам, то значи право си се насочил към смъртта.

Аз ще ти кажа, че Хермес, Моисей, Кришна, Заратустра, Буда, Христос, Мани, Мохамед едно са в Господа. Всички са минали през 33-тата си година, а там са се сляли с Духа свят. Нека и ние я достигнем и заслужим, като принесем единствената богоугодна жертва - себе си.

Благодат и Мир!

Сподели това мнение

а всички /вярващи/ следват пътя на някого - светлата диря. Пътят!!!

Пътят, който води към Отца.

АУМММ = АМИН =...

:smarty:  :yinyang:  :smarty:

Никога не си сам по пътя! Сам вървиш, но те напътстват къде да стъпваш. Друг е въпроса, дали чуваш напътствията.

:feel happy:

" аз съм пътят, и истината, и животът! "

Аз ще ти кажа, че Хермес, Моисей, Кришна, Заратустра, Буда, Христос, Мани, Мохамед едно са в Господа. Всички са минали през 33-тата си година, а там са се сляли с Духа свят. Нека и ние я достигнем и заслужим, като принесем единствената богоугодна жертва - себе си. Благодат и Мир!

:thumbsup:

Сподели това мнение

:) Здравейте, приятели !

малко инфо за любознателните :тук

Сподели това мнение

Ами разните термини, които първоначално са значели едно, с течение на вековете се изопачават, защото под маската на онова, истинското, са се вършели всякакви други неща. Значи или като употребяваме в случая думата "религия", ще трябва да се изясняваме какво имаме предвид, или да да преминем основно към друга думичка... ама то май че и "духовност" започва да девалвира... Надявам се, обаче, че контекстът ще ни помогне да се разберем в конкретния случай какво имаме предвид... ако имаме търпение да се доразбираме...

Сподели това мнение

:) със сигурност всички сбрани тук - сме от търпеливите + издържливите + схватливите + обичливите + учтивите :)

Сподели това мнение

Guest Мона

Религията или религиозността в психологически аспект е по-скоро една универсална натрапчива невроза.

Идеята да се институционализира един Господ, върху когото се проецират и фиксират всички липси и потребности на личността е незрелият и неосъзнат опит на човека да си обясни света и да оправдае човешката си екзистенция.

Сподели това мнение

Религията или религиозността в психологически аспект е по-скоро една универсална натрапчива невроза.

Идеята да се институционализира един Господ, върху когото се проецират и фиксират всички липси и потребности на личността е незрелият и неосъзнат опит на човека да си обясни света и да оправдае човешката си екзистенция.

:thumbsup2: Подкрепям!

Редактирано от Буболече

Сподели това мнение

Това е само една от много гледни точки към въпроса към религиите, само парченце от пъзела.

В своята същина световните религии са методи и импулси на Бялото Братство. (източник)

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега