Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Религията - за или против


Орлин Баев

Recommended Posts

:dancing yes:

Сънчо, ... на твоя цитат казвам ..Yes !!!

Такова нещо представлява Божествената наука за непозготвения: чува, вижда, пипа, но не може да я възприеме.

За да възприеме Божествената наука, човек трябва да има в себе си такъв елемент, чрез който да влезе в контакт с нея."

Според мене този елемент е религиозно възпитание. Само Репигията може да подготви човек за по-сложните неща от Оултната наука. За мене Окултната наука е Божествена наука.

Чрез Религията човек изучава Догмите и съдържанието им.

Що е Догма ? --- Вечен закон във Вселената. Неподвластен на Времето и Пространството. Сиреч Догмата е както Аксиомата в математиката. А Аксиомата е теорема с едно единствено възможно решение. Което един път доказано се възприема като Аксиома /Догма/ .

И така човек изучил Догмите /Аксиомите / може вече при нужда или някаква потребност да изучава и доказва по сложни неща от Божествената /Окултната / наука.

Когато едно Общество има достатъчно високо религиозно възпитание, то се учи на редица нравствени, морални и етични закони освен всичко друго , което пък му дава възможност за по-голям избор на хора ..човеци... конкуренция /в добрия смисъл/ стремящи се към изучаването вече на Божествената /Окултната / наука /. това пък е Елита на крепящ Обществото.

И който посяга на религиозното възпитание, той посяга образно казано ...на "обръчите" сплотяващи Обществото .. :hypocrite: И обратно .. :hypocrite: Лично предпочитам "обръчите" проповядващи Любов, Мир, Свобода, Щастие, Светлина.... .Другите "обръчи" забулват лица и очи. Там няма Любов и Своода, а подчинение. Лично виждане и наблюдение. Сиреч мнението ми е субективно..

/Дано на накои хора им просветне от употребения символ?/

Линк към коментар
Share on other sites

Забелязах, че темата е прекрасно формулирана и бих желал да поразсъждавам още малко по темата.

Бог така е създал Човека, че Човек има един вечен стремеж към вечния си Дом - Небето. Това пък обуславя вечната жажда на човек към Познание за Бога. ../ Ако има несъгласен да се обади /.

И когато е няма Истинската Религия , човек изпитващ жажда за божественото познание ще се премири и с фалшивата Религия. Защото празно място Природата не търпи и онази приказка ..." Ако няма риба и рака е риба" е мноооого вярна. /Ако има несъгласен пак да се обади/ .

Значи остава открит въпроса коя е Истинската и коя е Фалшивата Религия. ???

Желаещи да помогнат в разсъжденията има ли ???

Това е като допълнение към предишния ми постинг.

Линк към коментар
Share on other sites

Този елемент НЕ е религиозно възпитание !

Помисли още малко, защото нази наука не се дава и преподава по този начин. :D

Все пак да ти кажа, че този елемент е Божествено Съзнание.

Линк към коментар
Share on other sites

Помислих Сънчо.

Божествено Съзнание = Съзнание

Пък Битието определя Съзнанието.

Пък ако Битието ти е преминало в див Атеизъм .... да ти имам и Съзнанието. Който те подхване после ... той ти подмята Съзнанието както си иска.

:ph34r:

Линк към коментар
Share on other sites

Марксистко-ленинска философия:

Битието определя Съзнанието.

И за догмата, малко се чудя - абсолютен закон ако е, много лесно се дават абсолютни закони, ама аз си се чудя, не ми обръщайте внимание...

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравей, Оринави!

Религиозното чувство/възпитание( чистото, а не механизираното) е предпоставка. за да го има този елемент :sleeping:

:v: По принцип съгласна с това, което казваш:

Само Репигията може да подготви човек за по-сложните неща от Оултната наука. За мене Окултната наука е Божествена наука.

Чрез Религията човек изучава Догмите и съдържанието им.

Що е Догма ? --- Вечен закон във Вселената. Неподвластен на Времето и Пространството. Сиреч Догмата е както Аксиомата в математиката. А Аксиомата е теорема с едно единствено възможно решение. Което един път доказано се възприема като Аксиома /Догма/ .

И така човек изучил Догмите /Аксиомите / може вече при нужда или някаква потребност да изучава и доказва по сложни неща от Божествената /Окултната / наука.

Когато едно Общество има достатъчно високо религиозно възпитание, то се учи на редица нравствени, морални и етични закони освен всичко друго , което пък му дава възможност за по-голям избор на хора ..човеци... конкуренция /в добрия смисъл/ стремящи се към изучаването вече на Божествената /Окултната / наука /. това пък е Елита на крепящ Обществото.

Тази тематика ме интересува задъъълбочено , даже тема се вдъхнових да отворя за Първичните Основни Божествени Закони, но да допродължа по тази тема с малко инфо от хора, които са много наясно с нещата:

Какво е догмат и какво е канон? Има ли връзка между тях и каква е тя? Какво е ерес и какво е разкол? Какво е ритуал и свещенодействие? Може ли да се употреби думата ритуал в описание за действията в Църквата?Презв. Стефан Стефанов: Здравей,

Понятията, за които питаш, са основни за Църквата. Те са влезли в употреба още в най-ранните години от нейния живот. През следващите години и векове Църквата се е развивала, защото е жив организъм. Развивали са се и са се оформяли и понятията от християнското богословие. Именно това развитие е показател, че Църквата живее. Ала при всичкото развитие, те са запазвали същността си.Тези термини, както и повечето понятия, които се използват в християнството, произхождат от гръцки език, защото това е езикът на културния свят по онова време.

Догмат (δόγματος) е родителен падеж от глагола δοκέω, който означава: мисля, смятам, считам. Използва се от много предхристиянски автори със значение: общовалидна, неоспорима истина, а също - заповед, закон. Със същия смисъл думата присъства в текстовете на Свещеното писание, напр. в Еф. 2:15, Кол. 2:14 и др. Догмати са наименувани определенията на Иерусалимския апостолски събор (Деян. 16:4). Понятието се среща в съчиненията на всички Отци от ранната Църква. Постепенно в съчиненията на християнските автори смисълът му се оформя като: истина, дадена чрез Божествено откровение, непоклатна Божествена истина. Основните догмати, като съборно учение на Църквата, са формулирани на нейните Вселенски събори. Църквата, разбира се, не създава догматите, а ги извлича от Божественото откровение, формулира ги и ги обявява за неизменни и общозадължителни истини. В най-концентриран вид основните догмати на Христовата Църква се съдържат в Никео-Константинополския Символ на вярата. Систематично и подредено догматите е събрал св. Иоан Дамаскин в своето съчинение “Точно изложение на православната вяра”.Догматът е истина, отнасяща се до същността на вярата.

www.pravoslavie.bg 

:feel happy: Любпв + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

А ми да, Венцислав,

Маркс го е казал и какво от това? Да хвърлим детето с мръсната вода ли искаш???

Маркс е казал и :

"Пари- стока - пари прим "

/ не знам как да го напиша с РС-то пари-прим/

Ама цял свят го използва това ..тази формула за Капитализма, защото е вярна формула.

Между другото ...онзи ...Енгелс , създал ли е нещо? :))) Или само е преразказвал чутото от Маркс? Питам ?? Струва ми се , че съм чувал за някакви негови въплъщения

...................

Благост, благодаря за справките ти!! :thumbsup1:

Да Благост, Лично аз говоря за чистото религиозно чувство /възпитание/.

Само, че я карам така по интуиция и логика /навързвам нещата логически/ . И представа си нямам, че съм имал такава логична мисъл.

Благодаря!!! :hypocrite::smarty:

Пък нищо не разбирам от Богословие.

Та, ако е вярно това което съм написал , както е казал един драматург ... " Има нещо гнило в Дания". :harhar:

Или Православния канон е мноо....ого логичен , или аз разсъждавам много логично. Има нещо, ама, какво ли е ????

Но безкрайно много ви помолвам... :hypocrite::smarty::hypocrite: нека да се прави разликата между Канона /Закона / от една страна и от друга страна изпълнителите и тълкователите на Канона /Закона /.

Защото знам някои хора как се опитваха да опорочават Канона чрез нечистоплътни служители на Канона и така да осквернят целия Канона и цялото Православието. И по този начин да намразят хората Вярата и постигнат чрез принципа "Разделяй и владей" нещо си там.....

И точно за това там по-горе написах ...:

Лично виждане и наблюдение. Сиреч мнението ми е субективно..

Та ако говоря Истината , тя е заслуга на Канона и неговата желязна логика.

Та ако бъркам, грешката да е лична и непетняща Канона.

Линк към коментар
Share on other sites

Май реално засегнахме комунистическите идеали и произход. Енгелс май и повече е създал, че и е издържал Маркс понеже си е изпивал и изяждал наследствата, които се е чудел от къде да добие. Маркс се е присмивал на съвременниците му, които са харесвали идеите му... Туй са други въпроси, обаче...

Линк към коментар
Share on other sites

...

Що е Догма ?  ---  Вечен закон във Вселената. Неподвластен на Времето и Пространството.

...

:)

Само Един е Абсолютен и Вечен!!!

С една Негова мисъл може да изчезне цялата позната от нас "реалност".

Всичко в света ни е илюзия и то подлежи на промени от времето и пространството, тоест от Бог!

Да, елемента може да се нарече и Божествено съзнание, което излиза от човешките дълбини, където е било винаги, но забравено е не открито.

То точно, трябва да бъде преоткрито и единственият метод е промяната в човека, чрез превъзпитание в ума и сърцето. Нужна е Вътрешна Революция!

Някои го наричат Кундалини, а някои - Висш Аз. Други - Божията Частичка.

Имена много!!!

Според мен Оринави е прав, чрез религията става, но чрез вярната религия - религията на добротата, не насилието и любовта.

Следователно, верните религии са много!!!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Христос обаче е Един...и Един е Пътят - други няма...Единственият Път към Вечността...

:feel happy: Мир + Любов + Светлина + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

"Христос обаче е Един...и Един е Пътят - други няма...Единственият Път към Вечността..."

Ако попитаме Мюсюлманите - то това е Мохамед!

Ако попитаме Будистите - то това е Буда!

Ако попитаме Хиндуистите - то това са всички Аватари, начело с Бабаджи и Кришна!

Ако попитаме Евреите - то това е Моисей!

...

:1eye:

"Когато двама гледат едно и също нещо, в техните очи то изглежда различно."

:)

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Христос обаче е Един...и Един е Пътят - други няма...Единственият Път към Вечността..."

:) Братко обични, що се набутваш с предполагаеми питанки и известни отговори в инволюцията.

Каквото е имало да го кажат са го казали, ний обаче следваме Светлия път на Христос!

:feel happy:Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Пък Битието определя Съзнанието.

:smarty: Съзнанието определя Комисионната пък Комисионната определя Битието :smarty:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Но.. пътя не е само негов.

Той е един светъл пример, но не е сам.

Не всички го следваме него, а всички /вярващи/ следват пътя на някого - светлата диря. Пътят!!!

Пътят, който води към Отца.

АУМММ = АМИН =...

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

" аз съм пътят, и истината, и животът! "

Ако мислиш, че ще можеш да последваш показаното и да извървиш пътя сам, то значи право си се насочил към смъртта.

Аз ще ти кажа, че Хермес, Моисей, Кришна, Заратустра, Буда, Христос, Мани, Мохамед едно са в Господа. Всички са минали през 33-тата си година, а там са се сляли с Духа свят. Нека и ние я достигнем и заслужим, като принесем единствената богоугодна жертва - себе си.

Благодат и Мир!

Линк към коментар
Share on other sites

а всички /вярващи/ следват пътя на някого - светлата диря. Пътят!!!

Пътят, който води към Отца.

АУМММ = АМИН =...

:smarty:  :yinyang:  :smarty:

Никога не си сам по пътя! Сам вървиш, но те напътстват къде да стъпваш. Друг е въпроса, дали чуваш напътствията.

:feel happy:

" аз съм пътят, и истината, и животът! "

Аз ще ти кажа, че Хермес, Моисей, Кришна, Заратустра, Буда, Христос, Мани, Мохамед едно са в Господа. Всички са минали през 33-тата си година, а там са се сляли с Духа свят. Нека и ние я достигнем и заслужим, като принесем единствената богоугодна жертва - себе си. Благодат и Мир!

:thumbsup:

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:) Здравейте, приятели !

малко инфо за любознателните :тук

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Ами разните термини, които първоначално са значели едно, с течение на вековете се изопачават, защото под маската на онова, истинското, са се вършели всякакви други неща. Значи или като употребяваме в случая думата "религия", ще трябва да се изясняваме какво имаме предвид, или да да преминем основно към друга думичка... ама то май че и "духовност" започва да девалвира... Надявам се, обаче, че контекстът ще ни помогне да се разберем в конкретния случай какво имаме предвид... ако имаме търпение да се доразбираме...

Линк към коментар
Share on other sites

:) със сигурност всички сбрани тук - сме от търпеливите + издържливите + схватливите + обичливите + учтивите :)

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Религията или религиозността в психологически аспект е по-скоро една универсална натрапчива невроза.

Идеята да се институционализира един Господ, върху когото се проецират и фиксират всички липси и потребности на личността е незрелият и неосъзнат опит на човека да си обясни света и да оправдае човешката си екзистенция.

Линк към коментар
Share on other sites

Религията или религиозността в психологически аспект е по-скоро една универсална натрапчива невроза.

Идеята да се институционализира един Господ, върху когото се проецират и фиксират всички липси и потребности на личността е незрелият и неосъзнат опит на човека да си обясни света и да оправдае човешката си екзистенция.

:thumbsup2: Подкрепям!

Редактирано от Буболече
Линк към коментар
Share on other sites

Това е само една от много гледни точки към въпроса към религиите, само парченце от пъзела.

В своята същина световните религии са методи и импулси на Бялото Братство. (източник)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...