Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сънищата на животните


Guest Ивета

Recommended Posts

И хората, и животните имат нужда от сън. Това е известно на всеки. По-интересен е въпросът: сънуват ли животните, при условие, че нямат оценъчна рефлексия и самосъзнание.

Сънят не е просто отдих, а особено състояние на мозъка, което се отразява върху специфичното поведение на живото същество. Първо, спящото животно заема характерна за вида си поза за сън; второ, двигателната му активност рязко се понижава; трето, то престава да реагира на външни дразнители, но може да се събуди след външна или вътрешна стимулация. Като се вземат предвид тези външни признаци на съня се оказва, че повечето животни спят, както висшите, така и нисшите.

Жирафите спят на колене като слагат шията върху краката си; лъвовете спят по гръб и слагат предните лапи върху гърдите си; плъховете спят на една страна и слагат опашката върху главата си. Лисиците спят по същия начин. Прилепите спят надолу с главата. Всеки човек е виждал как спят котките — на една страна с протегнати лапи. Кравите спят прави и с отворени очи. При делфините и китовете само едното полукълбо на мозъка им спи по време на сън, защото иначе те могат да „проспят” поредното си вдишване и да се удавят.

Известно е, че спят не само топлокръвните животни, но и студенокръвните — гущерите, костенурките и рибите. По-рано хората са смятали, че студенокръвните животни не спят, а просто стават неактивни през нощта. Това донякъде е вярно, защото когато температурата на околната среда се понижава, заедно с нея пада и температурата на тялото на студенокръвните животни, метаболизмът също се понижава, и животното става вяло, като вследствие на това заспива. Оказва се обаче, че те заспиват не само при понижаване на метаболизма, защото рептилиите заспиват и при постоянна температура.

Раците и насекомите също спят, като техният сън отговаря на същите външни критерии, които важат и за висшите животни ...

Както са показали многобройни изследвания през последните години, сънят при животните е свързан с така наречените циркадни ритми. В организма на живото същество съществува специален „биологичен часовник”, като циферблатът му обикновено е по-малък или по-голям от 24 часа. Точно това е циркадният цикъл.

В експериментите, провеждани върху плъхове през 2000 г., изследователи в Масачузетския технологичен институт доказват, че животните наистина сънуват. Изследванията потвърждават, че сънищата им преработват информация от преживяното през деня, през будното им сътояние. Според доктор Walter Wilczynski от Тексаския университет, почти всички бозайници, както и птиците, сънуват. Използваната методика REM (Наименованието на тази фаза идва от английското rapid eye movement, което означава бързи движения на очите и е противоположно на НРЕМ — nonrapid eye movement – бавни движения на очите или 5-та фаза на сънуването), наблюдава едни и същи биохимични процеси в мозъчната дейност и на хората, и на животните.

Всички, които имат котки, кучета или други домашни любимци са ги виждали как те се движат по време насън, мъркат, издават различни звуци - на гняв или неодобрение, на заплаха или агресия: всички тези състояния, които говорят за емоционален живот, отработвани в състояние на сънуване.

За жалост, има малко информация за сънищата на животните, но нека тази тема осветли и даде информация затова. Ще се радвам да споделите вашите наблюдения и друга информация по въпроса.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Така е да ,на мен не ми е нужно учени да ми доказват че кучето ми сънува ,аз си го виждам че сънува милото :) .Животните може да нямат самосъзнание ,но имат някакво съзнание ,или по ниско ниво на съзнание .

Линк към коментар
Share on other sites

И хората, и животните имат нужда от сън. Това е известно на всеки. По-интересен е въпросът: сънуват ли животните, при условие, че нямат оценъчна рефлексия и самосъзнание.

...

Всички, които имат котки, кучета или други домашни любимци са ги виждали как те се движат по време насън, мъркат, издават различни звуци - на гняв или неодобрение, на заплаха или агресия: всички тези състояния, които говорят за емоционален живот, отработвани в състояние на сънуване.

За жалост, има малко информация за сънищата на животните, но нека тази тема осветли и даде информация затова. Ще се радвам да споделите вашите наблюдения и друга информация по въпроса.

Да, според мен сънуват и както казва veselinvalchev1981 няма нужда учените да ми го доказват. :D Поне за котките и кучетата. Все пак, наблюдавайки ги, съм забелязала, че кучетата като че ли по ясно изразяват съня си. Вижда се в движенията им. Дори според мен сънуват понякога и кошмари, защото съм виждала как кучето, което имах преди време :(, скача ужасено в съня си, събужда се и започва да лае докато съобрази явно, че нещата не са били реални. При котките такъв феномен не съм забелязвала, макар че имам по-голям опит с тях. Те като, че ли по-слабо реагират с тялото си на съня, макар че спят повече от кучетата. Но и при тях има треперене, мъркане, мърдане с опашка или уши... :)

Мисля, че дори и да нямат самосъзнание, животните отработват нещо със сънищата си? Според много учения те имат астрално тяло и предполагам, че има сънища, които действат точно в тази област. За съжаление нямат дар слово и не могат да ни разкажат какво сънуват. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Забелязъл съм, че кучетата и котките както си спят, изведнъж рипват с крака. Защо ли се получава така ? На мен също се е случвало, но съм го правил, защото съм сънувал, че както слизам по стълби изведнъж пропадам, или пък че играя футбол и замахвам да ритна топката, но не уцелвам и тогава рипвам и наяве. Според Пако Рабан, когато човек сънува, че пропада, това е свързано с опит на душата му да посети други светове, но хората се уплашват и затова рипват и се събуждат.

Линк към коментар
Share on other sites

Забелязъл съм, че кучетата и котките както си спят, изведнъж рипват с крака. Защо ли се получава така ? На мен също се е случвало, но съм го правил, защото съм сънувал, че както слизам по стълби изведнъж пропадам, или пък че играя футбол и замахвам да ритна топката, но не уцелвам и тогава рипвам и наяве. Според Пако Рабан, когато човек сънува, че пропада, това е свързано с опит на душата му да посети други светове, но хората се уплашват и затова рипват и се събуждат.

Мисля,че Пако Рабан е прав.Първо душата се плаши да се отдели от тялото за да посети други светове,след това се получава така,че спонтанно се отделя и попада на интересни места,които започва все по-често да посещава.Сънищата в които летим,говорят именно за това - душата е предприела пътешествие.:)

Сигурно това се случва и на животните.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Ами не мога да си контролирам това уплашване, инстинктивно рипвам. :)

При всички е така!Чувството на пропадане е ужасно...

Убедена съм,че няма човек,който да не го е изпитвал.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...