Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Нездравото любопитство


Recommended Posts

Има хора,които обичат да надничат в личния живот на другите.Правят го по различни начини - подпитване,събиране на "информация" от съседи и познати,подслушване,следене и т.н.Винаги съм се питала какво поражда този нездрав(според мен) интерес към живота на другите?Има ли начини човек да се предпази от подобни посегателства и какви са те?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Хубава тема и актуална! Просто живота им е скучен. Те не намират нищо интересно в него, а и няма какво да правят. Замисли се! Обикновенно това са възрастни хора, които висят по терасите си и чоплят семки, примерно. Макар да се срещат и други образи.

Най-много мразя да ме питат каква заплата получавам, а това често се случва особено от колеги. Питат и други неща за личния ми живот, а аз не обичам да споделям.

Ще се предпазиш като не споделяш много информация за себе си или просто давай грешна.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:Благодаря ти,Деяна!

Аз бях от хората,които винаги казват истината когато ме попитат нещо,не умеех и да премълчавам,камо ли да подвеждам...Здраво си изпатих!

При определен тип хора(тези,които седят по пейките),най-добре действа подвеждаща информация - понякога пада голям смях...Жал ми е за тези хора!:(

"Който подслушва на вратите,често чува неща,които не е искал да узнае."

Т.Фулер "Гномология"

Живея в панелен апартамент и се убедих, че в посочения афоризъм има много истина.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Не е полезно да се заблуждават околните съзнателно.

Обаче -

истината има много нива.

Например за заплатата може да се отговори:

"Благодаря, доволна съм от заплащането си."

или

"Благодаря, засега не е това ,което мечтая, но работя в тази посока."

Ако обаче и ти искаш да получиш същата информация ( защото тя е полезна), ако човекът е надежден - защо да не го информираш? Всеки случай се преценява отделно.

Линк към коментар
Share on other sites

:)Късметче,благодаря ти за добрите съвети - ще се възползвам от тях!

Информацията е според човека!В поста си визирам хората,които проявяват нездраво любопитство.

Аз никога не задавам въпроси,които ще засегнат личното пространство на човека отсреща - ако той желае,ще сподели с мен.

Чрез дезинформация открих хората,които са се представяли за мои приятели,а на практика са ми вредили.Може и да е грях,но това беше начинът да разбера кой кой е.:feel happy:

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Не е тайна,че напоследък са зачестили обирите по сигнал.Има хора,които за мизерни суми дават информация за свои познати и съседи.Един случай от блока в който живея - купуват си хората телевизор и на следващия ден по обяд вратата е разбита и телевизора откраднат.Това е най-малкото което може да се случи, ако човек задоволи нечие нездраво любопитство.

Линк към коментар
Share on other sites

Не е тайна,че напоследък са зачестили обирите по сигнал.Има хора,които за мизерни суми дават информация за свои познати и съседи.Един случай от блока в който живея - купуват си хората телевизор и на следващия ден по обяд вратата е разбита и телевизора откраднат.Това е най-малкото което може да се случи, ако човек задоволи нечие нездраво любопитство.

Не живей в ДС.

Не давай ухо на слухове. Живей своя живот :)

Имай предвид, че никой не се интересува от никого. Ако можеш помогни, само това.

Ако ти не се занимаваш с другите и те няма, прости сметки.

Линк към коментар
Share on other sites

Днес разбрах, че едната ми колежка напуска работа, а другата ме дръпна настрана и ми каза "Я питай я колко ще получава на новата си работа и къде ще работи?" Идеше ми да я прасна през муцуната, но й казах "Питай я ти" и си заминах. Всякакви хора. Не се давай. Не се поддавай!

Режи ги такива! Няма да посмеят. Тая наведе главата веднага. Какво друго й остана? За каква ме мисли? :))) Довиждане и толкова. Аз съм на работа и си чакам пича! :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Не е тайна,че напоследък са зачестили обирите по сигнал.Има хора,които за мизерни суми дават информация за свои познати и съседи.Един случай от блока в който живея - купуват си хората телевизор и на следващия ден по обяд вратата е разбита и телевизора откраднат.Това е най-малкото което може да се случи, ако човек задоволи нечие нездраво любопитство.

Не живей в ДС.

Не давай ухо на слухове. Живей своя живот :)

Имай предвид, че никой не се интересува от никого. Ако можеш помогни, само това.

Ако ти не се занимаваш с другите и те няма, прости сметки.

:)Добре казано!

Аз винаги съм си живяла своя живот и точно това се е сторило странно на някои хора.Въобще не се страхувам,въпреки че семейството ми е от потърпевшите.

"Новините" ги носи мъжа ми - доста е общителен!:)

Линк към коментар
Share on other sites

Днес разбрах, че едната ми колежка напуска работа, а другата ме дръпна настрана и ми каза "Я питай я колко ще получава на новата си работа и къде ще работи?" Идеше ми да я прасна през муцуната, но й казах "Питай я ти" и си заминах. Всякакви хора. Не се давай. Не се поддавай!

Режи ги такива! Няма да посмеят. Тая наведе главата веднага. Какво друго й остана? За каква ме мисли? :))) Довиждане и толкова. Аз съм на работа и си чакам пича! :3d_146:

:)Де да бях с твоя характер!

За да не ме разпитват,казвам само "Добър ден" и продължавам пътя си.

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

Нездравото любопитство вреди на този, който го проявява.

Наскоро ми се наложи да общувам с човек, който цял живот се е интересувал от чуждите тайни с едничката цел, да ги направи обществено достояние.

Резултатът от тези занимания е - неприятен външен вид, комплекси за малоценност, изразяващи се в самохвалство и ...непоносима воня. Луиз Хей е много права да определи като причина за лошия дъх злостното клюкарстване.:)

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Понякога хората проявяват прекален интерес, защото не могат да усетят мярката между интереса като оказано внимание към човека и интереса, който нарушава личното пространство на другите. Така имат чувството, че проявяват внимание и обич,близост, а другият се усеща "настъпан по аурата". Опитът ми показва, че е най-добре в такива случаи човек с усмивка да каже с две думи истината - че не е склонен да коментира това, за което го разпитват - каквото и да последва, то е по-добро от всички останали сценарии за развитие на отношенията.

Линк към коментар
Share on other sites

Човекът за когото писах е от т.н. "отровни" хора.

Такива хора нямат място до мен, но за съжаление понякога се налага да общувам с тях по делови въпроси.

Линк към коментар
Share on other sites

Понякога хората проявяват прекален интерес, защото не могат да усетят мярката между интереса като оказано внимание към човека и интереса, който нарушава личното пространство на другите. Така имат чувството, че проявяват внимание и обич,близост, а другият се усеща "настъпан по аурата". Опитът ми показва, че е най-добре в такива случаи човек с усмивка да каже с две думи истината - че не е склонен да коментира това, за което го разпитват - каквото и да последва, то е по-добро от всички останали сценарии за развитие на отношенията.

А това, което ще последва в повечето случаи ще включва освен всичко друго и още по-засилено любопитство :). Дали не можем да отговорим на нездравото любопитство по такъв начин, че да не предизвикаме неговото нарастване? Не съм се замислял за конкретна идея как да се осъществи това, просто давам насока за размисъл.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Нездравото любопитство показва нездрав характер. Този тип хора са излезли от детството си празни - или не са имали мечти или са ги забравили. Светът на хората, които мечтаят никога не е скучен, и в него винаги има приказка.

Друг е въпросът дали нещо крайно неприятно някога, някъде не се е случило на някой, проявяващ любопитство, и той търси друга история, скоято да запълни живота си.. това е въпрос с доста неизвестни. Празнотата се запълва с нечий друг живот, с друг мотив , носещ бягство от действителността и действащ като мехлем.

А обикновеният човек винаги рови в живота на победителите. Такова ни е устройството. Неслучайно в България жълтата преса ни залива от всеки ъгъл.... :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако ти не се занимаваш с другите и те няма, прости сметки.

Да, но практиката показва, че колкото повече не се интересуваш от другите, толкова повече предизвикваш любопитството им.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Добре де, нека да си представим, че човека проявяващ нездраво любопитство е дете. Какво правим тогава? Един от вариантите е да го залъжем с отговор с който реално нищо не казаваме. Но при това не трябва да показваме с нищо, че крием и не искаме да кажем всичко, което знаем Това няма да е и лъжа, а просто даване според съзнанието.

Линк към коментар
Share on other sites

Е и като проявяват любопитство, какво от това - просто не го задоволявам и това е. Те са свободни и в правото си да питат точно толкова колкото аз съм свободна и в правото си да не им отговарям това, което биха искали да узнаят.

Стан, при мен обикновено не се засилва любопитството, а по-скоро се цупят и се отдалечават обидени. Е, и. Ако наистина са обидени - това си е техен проблем и си е тяхната собствена емоция, върната обратно в тяхното поле. Да не са ми я пращали :) Не се боя, че така може да ми се нарушат отношенията с тях - ако това наистина стане - добре е за мен - ще се освободя от излишно пилеене на времето. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Стан, при мен обикновено не се засилва любопитството, а по-скоро се цупят и се отдалечават обидени.

Имах в предвид това, че когато ги отрежеш, любопитството си остава в тях, но вече липсва възможността да те потитат, т.е. задържат любопитството в себе си, без да могат да го освободят и да намалят напрежението му. Разбира се обидата е очаквана реакция, а са възможно и други нежелани реакции.

При всички случаи съм на мнение, че трябва да отговаряме на всички въпроси според съзнанието на човека отсреща (как е отделен въпрос, защото това си е цяло изкуство). Когато въпросите станат прекалени, аз лично предпочитам да отговарям съвсем кратко, или пък да провокирам питащия да продължи да говори (а те във въпросните случаи са склонни към това) и така да разбера какъв отговор очаква и дори сам да си отговори, или да осъзнае неразумността на питанията си, или...(нещо друго според случая).

Линк към коментар
Share on other sites

Това няма да е и лъжа, а просто даване според съзнанието.

Това е основният въпрос, но ние сме толкова забързани в ежедневието си, че едва ли има някой, който се замисля много над поведението си.

Има начин такива хора да се променят, но това зависи единствено от тях самите. Ако приемем, че са деца - да, тогава би било по-лесно да погледнеш с друго око на тях. Но те самите не знаят това. Те не знаят какво ги дели, какво ги спира от това да живеят свой собствен живот. Осъзнаването е дълъг процес, а някои го игнорират в самото начало...така че....приемам тезата ти за вярна - деца с нездраво любопитство - другото е личен избор, според съзнанието :)

Линк към коментар
Share on other sites

Говорите за деца с нездраво любопитство, което на мен ми се струва малко странно.:blink:

Това нездраво любопитство навярно се провокира от поведението или разговорите на възрастните?

Линк към коментар
Share on other sites

Случайни срещи няма и хората , с които общуваме по някакъв начин са привлечени от нашата светлина и понякога макар и несъзнателно търсят от нас помощ за разрешаване на противоречията в живота си., защото всеки може да израства само по специфичен за него начин.Можем да помагаме на любопитните хора като излъчваме светлина и любов. Това винаги действа благоприятно, макар че не всеки път успяваме да го забележим. Облъчени със радиацията на любовта, у тези с които влизаме в контакт възниква по-голямо желание да научат Истината. Можем да се вслушаме във нашето вътрешно чувство как да постъпим във всеки конкретен случай за да бъдем полезни на нашите братя и сестри.

14Вие сте виделината на света. Град поставен на хълм не може да се укрие. 15И когато запалят светило, не го турят под шиника, а на светилника, и то свети на всички, които са в къщи. 16Също така нека свети вашата виделина пред човеците, за да виждат добрите ви дела, и да прославят вашия Отец, Който е на небесата. Матей 5

Линк към коментар
Share on other sites

Проява на липса на възпитание е да се пита кой колко получава.

В България по принцип е опасно да се похвалиш с каквото и да е!?... Може би затова е национална черта хората вечно да се оплакват. Все пак си е по-безопасно. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Проява на липса на възпитание е да се пита кой колко получава.

В България по принцип е опасно да се похвалиш с каквото и да е!?... Може би затова е национална черта хората вечно да се оплакват. Все пак си е по-безопасно. ;)

Точно така е. :)

Човек трябва да бъде добър психолог, за да знае какво да отговаря на въпросите на "любознателните".

Някои хора мразят да чуват хубави неща за другите, но ако разберат нещо лошо за някого, всячески търсят начин да го разпитат. Пред такива хора е по-добре да се хвалим и те повече няма да припарят до нас. Изпитано!:thumbsup:

Пред други хора е по-добре да се оплакваме, защото те мразят някой да ги товари с проблемите си (но не пропускат случай да натоварят другите със своите по ред причини).

Като че ли от нездравото любопитство най-добре предпазва премълчаването на истината.

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля, че е по способностите на всеки да бъде добър психолог. Истината за този тип хора е скрита някъде дълбоко и винаги е много субективна. Донякъдe и ние самите допринасяме за това нездраво любопитство. В крайна сметка кому е нужно да се крие когато е щастлив? - колкото до ообратния вариант - там всеки предпочита да премълчи.

Мотивите за такъв вид проява варират от чисто повърхностно просташко любопитство и стигат до силно желание за асоцииране на живота с други хора, с цел запълване на празнините, отегчението...

Напоследък все повече хора намират за нормално да споделят личния си живот - достатъчно е да погледнем какво става във facebook.

Групови снимки, забавления , усмивки......Някак си отмина времето на личното пространство - идва времето на виртуалния фалш. :rolleyes:

Редактирано от adina
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...