Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пенсионната реформа


Guest pavletA

Recommended Posts

Икономическата криза ни изправя пред нови предизвикателства, освен как да оцелеем и как да се осигурим за старини.Бюджета на България е своеобразна икономическа рамка, в която се залагат приходите и разходите за календарната година.Данъците и приходите в страната не се равняват с разходите.Заложения бюджет ще приключи с дефицит, недостиг на средства.В бюджета на НОИ също се залага към 56 млн. дефицит.За един пенсионер работят шест човека.Ще надмогнем ли във времето този проблем в България, демографската криза не се явява положителен фактор.Събираемостта на ниските данъци също е проблем за приходната част на бюджета ни.Дали има смисъл от осигуровки, една пенсия осигурява ли ни?Духовните хора изобщо трябва ли да получават пенсия?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 27
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

....Духовните хора изобщо трябва ли да получават пенсия?

Може би трябва да получават, каквото заслужават.

Както и всички останали. Няма значение дали са духовни или не

Линк към коментар
Share on other sites

Икономическата криза ни изправя пред нови предизвикателства, освен как да оцелеем и как да се осигурим за старини.Бюджета на България е своеобразна икономическа рамка, в която се залагат приходите и разходите за календарната година.Данъците и приходите в страната не се равняват с разходите.Заложения бюджет ще приключи с дефицит, недостиг на средства.В бюджета на НОИ също се залага към 56 млн. дефицит.За един пенсионер работят шест човека.Ще надмогнем ли във времето този проблем в България, демографската криза не се явява положителен фактор.Събираемостта на ниските данъци също е проблем за приходната част на бюджета ни.Дали има смисъл от осигуровки, една пенсия осигурява ли ни?Духовните хора изобщо трябва ли да получават пенсия?

Чакайте, не съм съгласна с много неща. Знаем, че осигуровките са поне около 1/3 (не съм сигурна колко точно са тази година, те все примърдват малко) - следователно все на минимална заплата да броим тези шестимата, то 240 : 3 = 80, 80 х 6 = 480лв :1eye: Толкова ли е средната пенсия в България? И всички на минимална заплата ли работят или се осигуряват?!?

След това пък въпросът "Има ли смисъл от осигуровки?" в каква връзка е. Точно преди него се пише, как НОИ не свързва двата края, а веднага след това - дали пък да не спрем да внасяме осигуровки.

И въобще проблемът с дефицита в НОИ не е този, който се изнася в публичното пространство.

А това пък за духовните хора ... моля ви, стига с тези духовни хора, кои са те, къде са, какви са, не ядат ли, не се ли обличат с дрехи?

Линк към коментар
Share on other sites

Пенсионната реформа( в частта увеличаване на пенсионната възраст) е свързана с демографската криза.В частта замразяване на пенсиите около много ниски нива ,е свързано с бюджета на НОИ,кризата и отново с демографския срив.Съотношението работещи/пенсионери е 1/1.през 2007.В момента не знам какво е,но тенденцията е пенсионерите да превишават работещите.Затова правителството вдига пенсионната възраст.

Осигуряването за пенсия и формирането на бюджетните разходи се унифицира с другите държави в ЕО.Ние сме си една провинция на ЕО,от изостаналите,която трябва плавно да достигне ниво близко до минималните в ЕО.Преди кризата беше заложен един ръст.Сега нещата са извън възможности да се гонят предкризисните нива.Затова за 2010 замразиха ръста в РЗ,който се постигаше с т.нар.минимални осигурителни прагове по професии и длъжности.Въвеждането им целеше изваждане на сивата икономика на светло,заедно с другите мерки, предимно санкции за работодатели,които не сключват трудови договори.Сигурно знаете,че глобата за работник, без трудов договор е 15 х.лева за работодателя.

Дълга тема приятели.

Доскоро.Поздрави

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Мила Диана, напълно разбирам твоят ред на мисли.Приеми моят довод, че осигуровките не са много.Просто работещите в момента осигуряват не себе си , а други лица.Тогава какво правим.Нашите внуци ще работят и осигуряват нас.Много ми харесва идеята за такава реформа от правителството ни всеки да си превежда сума по собствена сметка :thumbsup2:Колкото си заработил, толкова ти се полагат, когато желаеш ги използвай .Прави си инвестиция с твоите средства.В цял свят практика е осигурителните фондове да инвестират средствата на вложителите в най- скъпите произведения на изкуството или нещо подобно.А нашите средства не се мултиплицират, не нарастват прогресивно.Не напразно посочих, че шестима работещи в момента издържат един настоящ пенсионер.Всичко би могло да си   дойде на мястото , но се изисква определена култура бих го нарекла.Субекта да си инвестира в ценни книжа например, депозит или каквото той си прецени.Разбираш ли ме? :feel happy:  Ти също ме насочи да се замисля за духовните хора, един творец пенсионира ли се?Та щом той си иде отива си едно изкуство.Избора е много личен :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

pavletA, не си права за това, че 6-ма работещи осигуряват пенсията на един пенсионер. Toва се опитах да обясня. Не зная какво целиш като казваш това? Не съм съгласна и с това, че осигуровките не били много. Осигуровките са и биха били напълно достатъчно, включително за много по-големи пенсии от сегашните, ако години наред не отиваха в общия кюп, а не директно в НОИ и на практика бюджета се източваше безогледно и нагло, вкл. с разни корупционни схеми и практики.

Проблемът е по-скоро демографския, за който е писала Klaudia.

Питаш - разбирам ли те. Аз те разбирам, а ти разбираш ли, че много хора никак не са в състояние да инвестират в каквото и да било успешно. И разбираш ли, че още толкова много хора (не само циганите) казват - искам парите, които заработвам, сега, не желая да отделям нищо за после, работят не в сивия, ами направо в черния сектор, самонаемат се, или се занимават със селскостопанска дейност, или дърводобив и др.п. и не внасят въобще осигуровки; евентуално се надяват, че държавата, за да не ги остави откровено да умрат от глад на стари години, ще им отпусне социална пенсия - но с какви/чии пари? можем да се запитаме ние (но те не се питат!, не ги интересува, но няма и да им пречи да обявят държавата за мащеха).

Иначе и в момента една, макар и миниатюрна, сума се превежда по лична партида (сигурно знаеш това) за родените след 31.12.1959г.

П.П. Klaudia, минималните осигурителни прагове се повишиха и през 2010 година, вярно с малко и може би не в 100% от отраслите, но там, където е нямало повишение, е по-скоро изключение.

Апелирам в икономическите теми да се пише по-прецизно (и в други такива теми виждам доста неверни неща). В тази криза да се пускат кьорфишеци, дори несъзнателно, е неуместно.

Линк към коментар
Share on other sites

Съвременните хора трябва да се пазят от една слабост – от свещения мързел. Срещате някой беден човек и се възхищавате от него. Той е работлив, прилежен, от никого не очаква. Обаче, забогатее ли този човек, той веднага се отпуска, поддава се на мързела. Мързелът си пробива път и в духовния живот на човека. Когато някой човек влезе в духовния път, на първо време той се моли на Бога, работи, помага на ближните си. Забогатее ли, той престава вече да се моли, не работи много и казва: „Сега нека другите се молят; аз достатъчно се молих и работих“. Това положение, именно, е най-опасно за човека. Според мене, духовният човек трябва да работи повече от всеки друг. Това означава: богатият трябва да работи повече от сиромаха. Здравият трябва да работи повече от болния. Богатият човек представлява здравия, а сиромахът – болния. Ето защо, богатият, т.е. здравият, трябва да работи повече от сиромаха, от болния. Какво става сега? – Точно обратното: сиромахът, болният работи повече, а богатият, здравият работи по-малко. Питам: коя е причината за тази анормалност в живота? – Мързелът. Когато мързелът хване богатия човек, той слага някаква тежест на крака му, направи някаква инжекция на гърба му, или другаде някъде и казва: „Не виждаш ли, че кракът ти се е подул? Как ще работиш с такъв крак? Я си легни, почивай си, докато оздравееш напълно. Има време за всичко, после ще работиш“. На друг някой казва: „Виж какви бодежи имаш в гърба си! Знаеш ли какви последствия могат да се явят от тези бодежи! Пази се, не работи, почивай! Като минат бодежите ти, тогава ще работиш“. Това са измислици на дявола, който иска да си създаде удобства в къщата на човека. Не, придобие ли човек богатства, стане ли духовен, той трябва да разчита на здравето си, да се уповава на Бога и от нищо да не се плаши. Ако във физическия живот човек се страхува, той трябва да знае, че в духовния живот има по-големи мъчнотии.

източник:

Старите накити

http://triangle.bg/books/1931-07-12-05.1998/1931-07-13-05.html

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

От друга страна по-духовните хора би трябвало още докато са млади да се опитат да направят нещо за социалния мир,така че всеки да има една достойна старост. Някои от нас отгледаха по двама данъкоплатци. Други се стараят да запазят добро здраве и работоспособност за по-дълго време. А всички би трябвало да участваме в една по-гъвкава реформа, така че който иска, да може да се труди и до по-късни години, но който не може - да не е принуден.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз съм от тези, които сами си внасят осигуровките. Честно казано - усещам се измамена. Иска ми се да виждам как точно моите и на брат ми осигуровки плащат пенсиите на нашите родители От друга страна като родител на две вече работещи деца (сигурно и техните осигуровки се разпределят върху бабите и дядовците) никак не ми е приятно да мисля, че моята пенсия, ако я получавам един ден, ще я изработват моите деца и внуци.

Кога в нашата страна всеки ще си изработва своята пенсия? Кога ще знам колко точно съм изработила в пенсионния си фонд? Кога ще съм спокойна, че ако с мен се случи нещо, парите, които съм отделяла цял живот, ще останат за моите деца?

Линк към коментар
Share on other sites

А всички би трябвало да участваме в една по-гъвкава реформа, така че който иска, да може да се труди и до по-късни години, но който не може - да не е принуден.

Знаеш ли, аз също си мисля за по-гъвкава система, защото наистина всички сме различни :thumbsup2:

Някои са по-енергични, работохолоци, други не, трети (особено хората на изкуството) работят на периоди, на периоди, някои работят супер отговорна и/или натоварена работа, която бързо ги изтощава (мениджъри на високо ниво, брокерите на Уолстрийт, та дори и IT-специалистите), има професии, високо заплатени, но със силно увреждащи здравето условия и т.н....

За мен например би било идеално, ако човек има възможност да се пенсионира на възраст по негова собствена преценка и желание - още примерно от 50 години нататък, като съответно колкото по-рано, толкова по-малък процент пенсия ще получава. Примерно на 50 години - 50% от средномесечното брутно възнаграждение за целия му трудов стаж (за да се мотивират хората да се осигуряват на истинското си възнаграждение, а не да хитруват и само последните няколко години да внасят осигуровки върху висока заплата), евентуално преизчислени спрямо инфлацията за периода, на 55г. - 55% и т.н. на 70г. - 70%. Хубаво е да има и изискване от един минимум от 25 години трудов стаж например, който човек би следвало спокойно да може да "навърти", започвайки работа след завършване и на висше образование та до 50 годишната си възраст, ако е работил с минимални прекъсвания от общо 1-2-3 години (за да няма хитреци, работили една година от 49 до 50 59.gif и кандидати за пенсия също).

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Проучете как е било организирано обществото в древна Атлантида. Там са се пенсионирали на 52 години и след това са имали възможност да се занимават с наука или по друг начин да помагат на ближните.

http://zamunda.net/d...id=219058&hit=1

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Емил от Льонеберя

идеалнооо... ще ходя на работа с некролог в джоба в три екземпляра!

/един за работното място, един за дома и един забравих къде се слага/.

само датата ще оставя празна, да е актуална.

...

Май Господ ще пенсионира!?

...

От друга страна няма лошо човек да се труди, тъкмо ще има стимул да живее по-дълго.

...

И сегиозно по темата - нека не забравяме, че голяма част от пенсионерите "окапват" на първата година от пенсионирането, в резултат от шока, който преживяват...а парите във пенсионните фондове някакси "се изпаряват"...

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Пенсионната система в България.Тя е заимствуван модел от страните на ЕО и се състои от три нива или стълба,както се наричат.

Най-ниското ниво е държавното обществено осигуряване -ДОО.По него се внасят вноски по време на целия трудов стаж от всеки работник и от неговия работодател , върху официалния му доход.Тук е важно да кажем следното .В предишния социален строй -социалистическия, на нашата държава,това беше единствено ниво.Може би затова, все още хората у нас,разчитат държавата да се погрижи .Липсата на такава грижа или ниските пенсии ,пораждат справедливи недоволства и ирония,както в някои мнения и в тази тема.

Все си мисля,че ще ни е доста по-леко ,ако проумеем факта,че Българската държава се оттегли от много свои социални функции или ги стесни максимално още преди 20 години.Всеки,който очаква добра пенсия от държавата ще остане разочарован.Държавната пенсия не е планирана като рай,а като един социален минимум.Това обстоятелство се подсилва и от застаряващата ни нация.Т.е няма млад народ,който да внася вноски в системата,та да са по-добри пенсиите.Държавните пенсии едва достигат 30% от РЗ преди пенсиониране и то не реално получаваната ,а тази ,на която сме били осигурявани.Така че, нека не очакваме чудеса от реформата.Очакванията и в тая сфера не са добър вариант.

Второто ниво е въведената преди няколко години ,вноска за пенсия (УПФ)в универсален пенсионен фонд за родените след 01.01.1960 година.Идеята е при тях да се достигне малко по-сносно ниво или просто да има в момента още пари за сегашните пенсии...

Третото ниво е по желание.Всеки,който иска да има по-сносна пенсия и има финансови възможности си открива сметка в една пенсионна компания и внася в нея ,колкото иска пари,а ги ползва когато се пенсионира наведнъж или на части -въпрос на избор.

Пример за този трети стълб е следния.Една вдовица на италиански пътен инженер получава 3000 евро пенсия ,защото съпругът и е осигурявал дълги години и двамата.Тя изобщо не е работила никъде,но в момента ползва тези пенсионни пари и от двамата.Обикновено случаи като този с вдовицата ни дават повод да казваме колко добре са другите и колко зле самите ние,макар този случай да е доста частен и за пенсия в Италия.

Ето така стои въпроса с пенсиите.

От себе си ще добавя.Ако имате възрастни близки - помагайте им.Те не се оплакват,но наистина трудно се преживява с минимални средства.

Веднъж, една приятелка ,която беше посещавала няколко нива при Норбеков, сподели интересни мисли за разпределение на доходите от лекциите.Цитирам по памет казаното от нея:

Животът има 495 аспекти и всички те трябва да са в хармония - здраве, семейство, пари, работа, любов,

семейни отношения, храна, дрехи, дом, таланти, почивка и пр.За разпределението на доходите - 10 % се дават на родителите - 1 път на бащата, 3 пъти на майката. Защо 3 пъти на майката? И двамата са участвали в сътворението ни, но майката освен това ни е носила 9 месеца, раждала е и ни е кърмила. Може да не са непременно пари, а продукти, подаръци, лекарства и пр.

2.5% се дават на близки и приятели, но не на просяци! Дава се на брат, сестра, братовчеди, лели, чичовци и пр. Но така, че да не станат зависими от тази помощ, да не чакат само на нея. Защото тогава ставаш роб на роднините си.2.5% се дават на храма - пак избираш под каква форма - свещи, дарения и пр.Още за доходите - по принцип минимум 20% от спечеленото трябва да отива в семейството, 10% да се заделя за спестявания, 20% човек да харчи за самия себе си.

Кой как си харчи парите ,решава сам,но ето че има възможности, докато човек работи да помисли , за финансовото си бъдеще,в това число и пенсионното такова.

Поздрави

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Знаете ли, че всъщност след години ще е страшно, няма да има пари за пенсии, нито от НОИ, нито от фондовете, щото няма и работещи и тази тенденция се увеличава. Много от младите хора не работят и не щото няма работа, а щото подбират и не им се работи. И не само те, обаче аз не съм съгласна с това да издържам някой или някоя, която цял ден ходи нагоре-надолу и се чуди кво да прави и къде да иде, и когато придобие право на пенсия да иска да получава, е няма откъде, просто щото, когато е трябвало да работи, не е.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Хубав пример за вдовицата от Италия, само дето е пропуснато да се отбележи, че тия 3000 евро не са нето. Те се облагат всеки месец със здравна застраховка, както е и в Германия. За разлика от България, тук всички пенсионери докато дишат плащат здравен данък върху пенсиите си, като той е константен процент. Или колкото по- висока пенсия имаш, толкова повече данък на здравната каса, която си избрал ще плащаш. Другият момент на който искам да обърна внимание е, че когато си правите да кажем "частна" пенсионна застраховка / за времето през което все още не сте пенсионер и работите/, то заделената за тази цел сума задължително отново се облага от държавата с данък. Изводът е, че ако примерно заделяте 100 евро на месец, то от тях 52 спестявате за пенсия- другото е данък под различни форми. Поздрав!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че пенсионата реформа е доста недомислена ,първо смъртноста в България се е намалина мсиля че на 70 или 69 г. беше ,тоест хората неживеят много дълго след пенсия ,имаи друг момент който се изпуска а имено имаше един период от 10-15 години в който булшинството от работодатели са осигорявали на минималните часове работниците си а и в много от случаите въобще не са осигорявани или с други думи на голям процент от хората им се губят към 10 години осигоряване ,следователно ще им е още по трудно да се пенсионират и ако имат късмет ,добро здраве и искарат над 75г. има някаква вероятност да се пенсионират ,този проблем след години ще изплува ,но сериозно трябва да се пгледне и на него .Иначе Фрация увеличи възраста за пенсиониране първи миналата година мисля ,но те поне имаха добри аргументи ,това че средната продължителност на живот им се е увеличила .

Доскоро пък в Турция беше възмжно мъже с 25 години трудов стаж да се пенсионират а жените им с 20 години ,разговарял съм си с жени на по 40 години и вече пенсионерки :) .Сега са им ги увеличили ,но все пак са много добре .Рабирасе икономиката им го позволява ,въпреки че некрадат петрол и ресурси от други страни успяват да потдържат добра хуманна икономика .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз съм от тези, които сами си внасят осигуровките. Честно казано - усещам се измамена. Иска ми се да виждам как точно моите и на брат ми осигуровки плащат пенсиите на нашите родители От друга страна като родител на две вече работещи деца (сигурно и техните осигуровки се разпределят върху бабите и дядовците) никак не ми е приятно да мисля, че моята пенсия, ако я получавам един ден, ще я изработват моите деца и внуци.

Кога в нашата страна всеки ще си изработва своята пенсия? Кога ще знам колко точно съм изработила в пенсионния си фонд? Кога ще съм спокойна, че ако с мен се случи нещо, парите, които съм отделяла цял живот, ще останат за моите деца?

Много резонен въпрос ,гледах преди 1-2 месеца изказване на Иван Костов точно за този проблем ,и той тогава каза ,че е било замислено този процес при който работещите да осигоряват пенсионерите е за период от 20 години ,тоест вече мисля е трябвало да се запълни ушким празнината .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Аз пък се замислих за процентите от курса на Норбеков.

Ако в графата наемът е изключен, нещата стоят добре като цифри.

Иначе...за да може да излязат сметките, човек трябва да взима висока заплата.

Примерно - ако половината ви заплата отива за наем, а ток, отопление, вода, телефон заемат 20% от заплатата ви /вашият дял?/, то останалите проценти трудно бихме ги вкарали в сметката /като проценти ще стоят добре, но дали като абсолютни числа ще могат да си свършат функциите?/.

Ама да сме живи и здрави, то друго не ни трябва.

...

Въпросът с тия пенсионни каси и здравни каси си е чист рекет. Все пак не българите са бащите на корупционните практики...

...

И за успокоение ще спомена, че в Китай няма пенсионна система.

...

И все пак засега няма да стане прозрачна системата - или от типа, който вероятно бихме искали да бъде - внасяш си паричките, чичковците във фонда оперират с тях - и ти ги ползваш след време... щото по този начин като се гътнеш и парите, които са останали за твоите пенсии и вероятни здравни грижи - какво правят? - потъъъваааат! - защото касата е построена на "солидарен" принцип.

Да не мислите, че ще тръгне някой да ви дава парите на починалия ви дядо?

Или пък да дойде някой и да каже - абе, чоджум, дядо ти не е ползвал здравна грижа последните 20 години, пък е работил и е заделил едни пари тука... та ето ти ги парите.

...

Здравните каси помпат фармацефтичните корпорации и компаниите за медицинско оборудване...сядат, чешат се по главите и решават, че дадено заболяване е придобило епидемичен характер и хоп! - изписват безплатни апарати и лекарства за болните от това заболяване с парите от касата - които отиват в милите корпорации... за да може служителите им да си купят по един ай-фон или ай-пад за Коледа...

...

Линк към коментар
Share on other sites

За пенсионна система в смисъла на: отделяне на едни пари на младини във фонд, от който да се получава пенсия на старини, има смисъл да се говори само при наличието на нормално функционираща парична система. Паричната система във вида си, в който съществува сега у нас, и по света, е много компроментирана. Свидетели сме на хиперинфлации, деноминации, спекулации, девалвации, фалити на общини и държави и най-вече на т.н. финансова криза. Освен това, за съществуването на ефективна пенсионна система, пречка са и честите смени на социално-политическия строй и демографската криза. Така, че говоренето за пенсионна реформа си е чисто политическа демагогия към настоящия момент.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Чакайте да видим кой ще се класира...

Щото както е тръгнало с това вдигане на летвата, да не се окаже, че само Господ ще получава пенсия?

Щото аз мисля като стана на 80 и да се хоризонтирам... та ако ме пенсионират на 75 години, ще имам 5 години пенсия, което не мисля, че е нещо супер изтощаващо пенсионните фондове, мислейки, че сега цената на моя труд е 54 мананайски лева, а от тях получавам 30 мананайски лева /пропорцията е вярна/.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще има още реформи, спокойно.

Ще има реформи и вътре в нас, така че може да ни се работи и на 90. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...