Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кредитите


Guest pavletA

Recommended Posts

В съвременното пазарно стопанство не може без кредити.Всяко национална икономика е сложна система от стопански  субекти, които са взаимносвързани  и влизат в съответни  икономически взаимоотношения.Говорим за корпорации, банки, административни институции и физически лица.В даден момент в икономическата система някои пазарни субекти изпитват недостиг на финансови средства, а други пък имат в излишък.Ролята на банките е на посредник в икономиката.Цената на стоката "пари" е лихвата.Тоест привличане на излишните средства от фирми, физически лица и банки във форма на депозити при подходящ лихвен процент и педлагане на кредити  с по- висок лихвен процент.Разликите в лихвата по депозитите и кредитите е известен като лихвен спред.Като платежен посредник тя си формира печалба.За икономиката е необходим кредита.

Вълнува ме проблема за това, дали вие мили съфорумци намирате за необходимо да ползвате кредити.Всеки от нас формира доход от заетост, може да добавим доход от рента, от Ценни книжа или от лично стопанство и т.н.Широк е спектъра на потребителските кредити.Без поръчители, доста висока лихва, кредитни карти, на всяко револвиране/възобновяване/  на кредита има нова такса, изобщо може ли съвременния човек без кредит?Допускате ли Вашите потребности да изпреварват доходите Ви?Заслужава ли си риска  да ползваме такива финансови средства?Не сме прекалено консуматорски настроени към стоките и услугите на пазарното стопанство?Не играем ли си с банките една безкрайна игричка?Да не забравяме факта, че търговските банки умело ни завишават лихвата както те преценят заради кризата? 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Пак ме провокира проблема кредити.За себе си бих споделила, че много хора прибягват до кредитиране.Някои банки предлагат услугата кредитен профил.По простата причина, че много физически лица ползват няколко кредита.Разбира се, че са от различни банки.Всички търговски банки са на RINGS система /RIAL-time Interbank Gros-settlement Sistem/ или Централната банка е тази, която по електронен път следи разплащанията на търговските банки ежедневно.Проблема, на съответната търговска банка е да контролира погасяване на кредитите си.Не е трудно да се досетим, че задлъжнялостта на клиента към банките е основен риск.Познавам хора, които теглят кредити от една банка и правят депозит в друга, с цел по- висок кредит икарат на риск.Ето как се случват някои неща като на хазарт.Разбирам да има човек потребности за здраве, за нещо много , много значимо, да за кредитите съм.Но да има смисъл да прибегнеш до това финансиране.Всичко друго е непремерен риск.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Кредитите са спасили много хора и фирми в затруднено положение.

Аз не съм любител на кредитите,но не мога да отхвърля възможността в критичен момент да се възползвам от кредит,но преди това бих проучила добре банката от която съм решила да получа пари.

Линк към коментар
Share on other sites

Както се казава 'кредитите са едно необходимо зло' ;о) Може би няма човек, на който да не се е налагало поне веднъж да опира до чужди средства (било като заем от приятел или от банка). Както казваш и ти pavletA, просто обществото ни е такова - консуматорско. Искаме да имаме от всичко, по много и веднага. :whistling::3d_146:

Допускате ли Вашите потребности да изпреварват доходите Ви?

Аз бих задала въпроса малко наобратно - Не изостават ли доходите ни от потребностите ни?!

И в двата случая обаче, ако не разполагаме с достатъчно средства, за да си набавим искано от нас материално благо, ще трябва да прибегнем до външно финансиране. Друг е въпроса дали това, което искаме да имаме е жизнено необходимо да го притежаваме точно тук и точно сега.

Заслужава ли си риска да ползваме такива финансови средства?

Ако например трябва да избирате между това да живеете цял живот под наем по чужди къщи или да си купите собсвено жилище с банков кредит, кое ще изберете? В България малко хора могат да си позволят да си закупят жилище със собствени средства и съответно се прибягва до кредита. Ако обаче искате най-новият модел телефон, дали пък не може да изчакате малко :rolleyes:

Според мен дали си заслужава риска е въпрос на преценка в конкретната ситуация, време и място и е абсолютно индивидуално за всеки.

Линк към коментар
Share on other sites

Това, че банките дават на кредит пари, с които реално не разполагат, води до увеличаване на инфлацията. Увеличената инфлация води до нарастване на лихвения процент по кредитите и до нарастване на необходимостта от парични средства у потребителите (което също може да се доведе до необходимост от кредити). Единственото разумно решение (а то е известно отдавна) е банките да дават само толкова кредити, колкото могат да покрият с наличните си средства. Разбира се последствията на първо време ще са доста шокови и за потребителите, и за производителите, и най-вече за банките.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...