Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво означава за вас Волята Божия?


Донка

Recommended Posts

Според мен Учителите са осъзнали трайно, че съществува само Божествената Воля. От там нататък няма противопоставяне между частичните й проявления в лицето на индивидуалните човещшки воли и Космичния Двигател като цяло. Някои ученици или пък непосветени в особени състояния имат откъслечни проблясъци за същото. Повечето от останалите хора разглеждат тези неща като взаимноизключващи се, тъй като битието е парадоксално, а те нямат такава опитност и всичко остава на нивото на логиката, която винаги разцепва нещата. Но все пак при това положение е по-добре да се стреми човек към отдаване, защото едва след като се е опитал много сериозно и не е успял, може наистина да разбере ограниченията на ума си и наистина да започне да се отдава. Иначе се получава умствено зацикляне в едно състояние, от което не се вижда напредък, а то е: ако се отдам, това не е ли бягство от себе си, ако пък не се отдам, не е ли егоизъм, какво да правя, след като няма нищо средно?!... Според мене - ИМА - и то единствено е истинското духовно състояние. Там отдаването е не бягство, а намиране на истинското Себе; а липсата на мисъл за отдаване е следствие от вече извършеното такова...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Добромир, много ми харесва постинга ти!

Силвия, какво повече от Добромир да кажа? От тези думи нататък е само правенето!

Лошото е, че много хора имат искрен стремеж наистина да изпълняват Божията воля, да Правят това, и все опитват, и все друго става... Тук вече търсещите стигат до една наистина страховита граница. Кураж пожелавам на всички търсещи да я прекрачат!

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да обърна внимание на волята във връзка с управлението. Не говоря за човешкото управление, въпреки че последното поне на хартия се води от същите принципи. В една йерархия всеки изпълнява волята на по-висшестоящия от него. Но когато говорим за служене, висшестоящите служат на цялото, т.е. волята им е насочена към отстояване интересите на това цяло. В това отношение законите са инструмент. Сега да вземем една идеална държава. Имаме управление, чиято воля изразява тази на цялата нация, т.е. управляващите са поставили себе си в служба на населението. Това означава, че те жертват собствените си интереси в полза на цялото. Точно това е управлението в надчовешките йерархии - саможертва. Да управляваш означаво да се жертваш. Коя е най-голямата жертва? Говорим за Божията Воля. На кого служи тя? Докато не разберем, че именно Волята на Бог ни служи и е в наш интерес, винаги ще има противоречие между Неговата Воля и нашата. И пак да се върнем към идеалната държава - единственото което ограничава свободата на личността е свободата на другите и на нацията като цяло. Същото може да се приложи и в по-голям мащаб. За по-напредналите Братя на Човечеството това не е утопия, а реалност. И целта им е установяване на тези отношения сред хората.

Линк към коментар
Share on other sites

Багира,

АЗ НЕ ТЪРСЯ НИЩО.

Но ти все пак не ми обясни какво е да нямаш воля. Някак трудно ми е да си го представя, а като се опитам, стигам до недотам приятни асоциации. С две думи ми го обясни и точно ти искам да го направиш. Можеш много повече да кажеш. Как точно става това някой човек да няма воля?

Линк към коментар
Share on other sites

:D :D Ами ето например да имам своя воля, която изпълнява волята Божия според мен означава като ми каже някой, че няма вече какво да ми каже да си наложа волята над онова човече в мен дето иска непременно точно определен човек да направи точно определено нещо по точно определен от мен начин - да укротя това тропащо с крак човече и да го заставя да си отвори очите и ума и да разбере защо това е за негово и на другите добро.

Ето днес едно детенце отказа да спре да превежда изреченията, които аз настоявах да преведе у дома. Успях да се удържа и след минута разбрах Волята Божия - то си е усещало, че няма да успее да се справи само. Тогава ми светна да му дам подобни изречения със същите думи..... Стана много по-добре за него, отколкото го бях замислила преди. :feel happy:

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Привет, Силвия!

Странно някак настояваш! :) Не търсиш нищо? Но влизаш в портал към съзнателен живот? Често? :) Убедена съм, че знаеш за какво говоря. Най- много терминологично да нямаме особено съгласие. Но това не е съществено, тъй като терминологичните битки отвеждат по- далеч от истината, отколкото участниците в тях биха искали. С две думи? Защо? И защо аз? В молитвата "Отче наш" не е ли казано достатъчно? Или тя си е за молитвеното време, а за останалото- нещо друго? Та Добромир толкова добре го е казал! Битието всъщност е парадоксално! Християнският път- също. Който загуби живота си ще го спечели? Да живееш в света, но не от него? Който няма- ще му се даде, а който има- ще му се отнеме? Който иска да бъде неговата воля, а не Божията, знайно е какво се случва с него. Който копнее да изпълнява Божията воля, не копнее да няма воля, а да разбира и изпълнява Божията воля! Можем ли да кажем, че няма воля? На принципа- можем да кажем всичко- да. Иначе...

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да обърна внимание на волята във връзка с управлението. Не говоря за човешкото управление, въпреки че последното поне на хартия се води от същите принципи. В една йерархия всеки изпълнява волята на по-висшестоящия от него. Но когато говорим за служене, висшестоящите служат на цялото, т.е. волята им е насочена към отстояване интересите на това цяло.

:thumbsup::thumbsup: Кен Уилбър нарича висшата йерархия "холархия". Тя се интересува от "здравето" на всички подстоящи й нива, докато под определено ниво на осъзнаване - и при индивида, и при обществото се отпада от това разбиране за по-голямото цяло и се появява деленето и противопоставянето... :3d_014::3d_122:

Линк към коментар
Share on other sites

... висшестоящите служат ...
:thumbsup:

Добро управление е да служиш добре, да.

Според мен Учителите са осъзнали трайно, че съществува само Божествената Воля. От там нататък няма противопоставяне между частичните й проявления ... и Космичния Двигател като цяло.

...по-добре да се стреми човек към отдаване, защото едва след като се е опитал много сериозно и не е успял, може наистина да разбере ограниченията на ума си и наистина да започне да се отдава.

... ИМА - и то единствено е истинското духовно състояние... отдаването е не бягство, а намиране на истинското Себе; а липсата на мисъл за отдаване е следствие от вече извършеното такова...

Много хубаво казано и вярно. :sorcerer:

Благодаря :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

41 Иисус каза: "Онзи, който има, нему ще се даде, а от онзи, който няма нищо, ще се отнеме дори и малкото, което има."

СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ ОТ ТОМА

Малко екзактност.

За който има очи.

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:за мен въпросът за Волята Божия + вършенето и...е абсолютно съкровен + не подлежи на публични дискусии + споделяния + индивидуално си е + за всеки си има план - програмка хехе + лявата да не знае какво прави дясната + останалото са си философско - мистични и т.н. субективни проветрявания - споделяния :sleeping: защото Волята Божия винаги е била абсолютно ясна + за този който има очи + уши. Другото е от лукаваго.Какво означава за мен Волята Божия? - всичко означава + нищо не означава + нещо по средата означава :sleeping: много - малко означава...важното е добре да я РАЗЛИЧАВАМ + всеки един от нас го може...дадено му е + защото Сатана изкушава , а Бог - изпитва + и това си е единствено и само вътрешно знание :feel happy: Сърце - топло + Душа - свежа + Ум - светъл + Дух - крепък желая на всички търсещи душички + да заживеем в Закона на Любовта безгранична...

:smarty: Божията Воля + Божият План + Божият Промисъл...с човешки думи се не описват + никак не е нужно даже!

Та рекох ...ДА ВЪЗЛЮБИМ....който е...значи е добре :thumbsup2:

:feel happy: Силвия, благодаря за екзактността + червения цвят + РеВността = ВеРността :thumbsup:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Неделни Беседи

09.04.1922 Неделя, София

.....Воля в най-простия смисъл означава акт, проявен на разумния живот. А в разумния живот има три основни елементи, три основни проявления, от които ние заключаваме: разумният живот е смислен живот, живот на разумни желания и разумни действия. Значи влиза мисъл, чувстване и действие. Но това е само външната страна на живота, защото тия три елемента са преходни, не са съществени, макар че ние се спираме и казваме, че мисълта е всичко; обаче нашите мисли постоянно се менят: имаме мисли добри, имаме мисли лоши. Следователно това, което се мени и променя в себе си, не е реално. Като казвам не е реално, не че не съществува, съществува, но е дисхармонично, а разумният живот подразбира вечна хармония в себе си. Сега Христос казва: "Слязох от небето не своята воля да изпълня, но волята на Онзи, който ме е пратил." И най-голямото заблуждение, което днес съществува в света, е, че всички ние мислим, че на земята никой не ни е пратил. И учени, и прости, всички са под един знаменател. Идете в гората, попитайте кое и да е птиче: "Кой те е пратил?" То само ще подскочи от едно място на друго и ще каже: "Аз." Попитайте един червей: "Кой те е пратил?" Той само ще се помръдне от едно място на друго и ще каже: "Аз." Попитайте всеки друг: "Кой те е пратил?” - "Тър - тър" казва: "Аз, аз." Елате при хората, попитайте простите хора и те ще ви кажат същото, попитайте учените, всички казват: "Аз, аз." И знаете ли откъде иде заблуждението?

.......

Там, където се пробужда нашето съзнание, ние сме длъжни да вършим волята Божия. Някой казва: "Аз ли ще оправя света?" Ти не си пратен да оправяш света, но да изпълниш волята Божия.

.......

"Аз дойдох не своята воля да изпълня, но волята на Онзи, който ме е изпратил." Кой "Онзи"? Нашият Баща, който е Любов и той ни призовава на тоя любовен акт. Ние можем да разберем, че всинца сме изпратени за работа. И време е да извършим тази велика работа, едни по-рано, други по-късно.

Редактирано от AIM
Линк към коментар
Share on other sites

А защо трябва да има воля свише?

Защо трябва да има божия воля?

На този етап, до този момент и до този век Господ обслужва единствено човешки интереси и .......... никакви божествени.

Никой не е преминал отвъд.

Никой не знае.

Ние не знаем кои сме, ала искаме да знаем за онези други същности... Няма как да стане. Ако не преминеш и ако не се завърнеш, нищо не е възможно да се узнае. Острието на бръснача е сложно препятствие и затова е трудно като спасението за душите...

ЛИЦЕТО НА ИСТИНАТА ВКАМЕНЯВА..

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Звучи парадоксално, но изпълняването на волята Божия е същото като да бъдеш самия себе си, свободен. Единствено Бог знае всичко за нас, защото сме излезли от Него. Затова Неговата воля винаги е напълно съобразена с нашата същност и нашето развитие. За един волята Божия може да е едно, за друг - точно противоположното.

Линк към коментар
Share on other sites

МОНА!!! :yinyang:

"Има ли сега нещо мъчно? Няма.За Любовта няма мъчни работи.Аз искам всички да станете млади; да не станете млади, ами да бъдете млади. Искам сега, като се върнете по домовете си, да носите в себе си през тази година тази връзка на Любовта. Ще правим малки опити. Само микроскопически погрешки ще има. Има погрешки, които ние не считаме за непоправими, стига волята да е диамантена. Постоянно изправяне, изправяне! И като изправим всичко, ще внесем новия Живот, ще внесем новата Любов, ще внесем новата Мъдрост, ще внесем новата Истина. И ние туряме вече една велика основа, върху която можем да градим Божествения закон. Любов, Мъдрост и Истина-това е великата основа, върху която ние ще градим своето бъдеще. И тогава ново небе и нова земя ще се създадат върху тия три велики принципа. Те са правила на Школата. Тогава ще чуте гласа:”Аз съм Пътя, Истината и Живота.” Пътят е Любовта. Който има Любов, само той пътува от място на място. Нали искате да любите?Пътят какво е? Любовта е Пътят. Истината е равнодействаща сила, която отмерва този път, а животът го осмисля. „Аз съм Пътя, Истината и Живота!” това значи:Аз съм Любовта, от която изтича Истината, и Животът , който изтича от тази Истина, който я осмисля. Имате ли Любовта, Истината ще дойде; имате ли Истината, Животът ще дойде; имате ли Живота, започва растенето, развиването на сили, способности, щастие, блага. На това Божествено дърво всичко започва да расте без колебание! Без никакво изключение, без страх и без тъмнина ще приложите Новото Учение и ще кажете:Казано и свършено! Ние ще изпълним волята на нашия Господ на Любовта, Мъдростта и Истината без страх и без тъмнина. И в нас ще живее и ще се проявява Духът Христов. Ние и Той ще бъдем едно. Той и Отец ще бъдат едно и всинца ще бъдем едно. Едно ще мислим, едно ще действаме, заедно ще се радваме и веселим.!

Източник:Петър Дънов,”Духовното у човека”, беседата”Истината”, държана от Учителя на 21 август 1922 година.

И още малко от Словото на Учителя Беинса Дуно:

"Следователно, трябва да достигнем до положението, при което, като виждаме, че някой ще нанесе удар на главата ни, да можем ние, чрез своята мисъл, да спрем този удар, веднага да парализираме неговото действие. Ще каже някой:”Дали е Волята Божия да спираме някого?” може да питате вие кармически ли е да те удари някой в главата. Ако си глупав, да, може да те удари. Глупавият всеки ден го бият. Умният, като го бият, поумнява, а глупавият, като го бият, оглупява. Ще кажете:Кармически закон е да те удари някой по главата. Не , не е кармически закон.

Когато Петър извади ножа си, Христос му каза: Скрий ножа в ножницата си! Петър не беше минал още през страдания, не беше придобил Любовта, а бързаше да вади нож срещу неприятеля си. Само онзи има право да вади ножа си, който е придобил Любовта. Когато такъв човек извади ножа си, всичките му неприятели се разбягват. Днес Христос е извадил най-големия си нож и наляво-надясно мушка всеки, който не Го слуша.Не мислете, че Христос е слаб, мекушав.Той спира всеки, когото срещне и го пита:”Ще вървиш ли в Божия път?”-„Няма да вървя”-„Щом няма да вървиш, ето, ще видиш какво ще стане с тебе.”-мушне го с ножа си и продължи. Срещне втори и него пита:”Ще вървиш ли в Божия път?”-„Ще вървя”-„Извади ножа си и тръгни след Мене.” И вие извадете ножовете си и мушкайте, кого срещнете.Мушкайте, но не с езика си, а с Любовта.Като мушнете някого със своя нож-ножът на Любовта, гледайте да го повалите на земята без да го осакатите. Важно е да обезоръжите неприятеля си, а не да го осакатите. Така се воюва с ножа на Любовта. Това значи минаване от смърт в живот.

Какво правят съвременните хора? Като искат да отвъстят на себе си или едни на други, те се осакатяват, убиват, самоубиват и т.н. Ние допущаме саво един род самоубийство-с ножа на Любовта. Като се самоубие с този нож, човек пада на земята и минава от смърт в живот. Когато Любовта мушне човека, той пада на земята, както житното зърно на нивата, и влиза в новия живот. Христос казва на Петра:”Скрий ножа в ножницата си! Чашата, която Отец ми даде, да я не пия ли?” С тая чаша, именно, Христос намери Любовта.Следователно, всички хора трябва да намерят тази чаша, за да влязат в Закона на Любовта.Щом намерят Любовта, всеки от тях ще победи своя свят. Когато всеки човек победи своя свят, и външния свят ще бъде победен, т.е. оправен.

Сега на вас казвам:Извадете ножовете си! Кой какъвто нож има, да го извади, да се въоръжи! Колко ножа взеха Христовите ученици със себе си?Те взеха два ножа, но само единият употребиха. Всеки да вземе меча си и да мушка, да воюва.Чрез Любовта!С кого? Не със себе си, разбира се, но с неприятеля си. Всеки има неприятели, с които трябва да воюва. Бъдете герои, не се показвайте малодушни. Мнозина искат други да воюват заради тях, а те да получават Гергьовски кръст за храброст.-Не, всеки сам ще воюва.

Каквото чухте и разбрахте днес, приложете го, всеки според силите и възможностите си.

Думите:”Аз ще бъда с вас до скончанието на века”- да не останат за вас празни. Имайте вяра във Великия, в Неговата Любов. Знайте, че не воювате вие, а Бог, Който е във вас."

Източник: беседа от Учителя, държана на 18 август 1935 година

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, за цитатите, Таня :thumbsup:

Мона, искам да ти кажа, без да имам ни най-малко желание да поучавам, че обикновено съдим за света според вътрешната си същност. И аз съм го правила, правя го и сега. Зависи от вътрешната ни хармония и вътрешния ни мир. Проблема е, че не искаме да пострадаме, не искаме да осмисляме случващото ни се. Стараем се да оценяваме и променяме всички около нас, но не познаваме себе си. А в това е ключа - да променим себе си, а от там и целият свят. Да се научим да благодарим за всичко, което ни се случва, защото това са уроците на живота.

"Дойдох да умра и да възкръсна, заради вас, да изпълня Волята на Отца ми." / променям малко текста/

Учим се, трупаме опит, а сега отваряме съзнанието си за нещо ново и прекрасно. Цитата от АIM е прекрасен :thumbsup2:

Ние не знаем кои сме, ала искаме да знаем за онези други същности... Няма как да стане. Ако не преминеш и ако не се завърнеш, нищо не е възможно да се узнае.

Ето, ти сама го казваш. Важно е да познаем себе си :thumbsup: , а от там и целият свят..... Всеки от нас носи онази Божествена частица и е важно да я открие в себе си. :3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Опознаването е апостериори. След като си открил "божествената частица" (както я нарича Хамелеона) у себе си, тогава започваш да се опознаваш и променяш. Не преди това.

Линк към коментар
Share on other sites

Волята Божия не винаги съвпада с Волята чавешка, но дари когато не съвпада с нашата Воля, и ние не сме доволни, че не е нашата Воля, напротив трябва да сме радостни защото е по-добре да бъде Божията Воля въпреки всичко.

:3d_097:

Линк към коментар
Share on other sites

Воля - това е желание, пожелаване. Волим те - казват братята славяни на запад от нас.

Искането, желанието на Бог за нас не може да бъде друго, освен нашето добруване.

Нашата воля за нас самите и тя не е по - различна. Осъзнавайки, че Волята Божия е най- доброто, което можем да си пожелаем, сливането с нея става лесно.

Линк към коментар
Share on other sites

Воля - това е желание, пожелаване. Волим те - казват братята славяни на запад от нас.

Искането, желанието на Бог за нас не може да бъде друго, освен нашето добруване.

Нашата воля за нас самите и тя не е по - различна. Осъзнавайки, че Волята Божия е най- доброто, което можем да си пожелаем, сливането с нея става лесно.

:3d_039: Абсолютно съм съгласна с теб Силве.

Линк към коментар
Share on other sites

Бог е Любов, която трябва да опиташ вътре в себе си.

Христос казва: „Аз дойдох да сторя не своята воля, но волята на Оногова, Който ме е пратил“. Значи, пратил го е да каже, да изяви Неговата воля. И казва Писанието: „Бог привлякъл ви с нишките на Любовта си“. И единствената главна цел, за която Бог е създал света, е тази: Той иска да ви покаже, че е Любов! И ако вие ме питате как трябва да живеете, ще ви отговоря: Целият ви живот трябва да бъде едно изявление на тази безконечна и безгранична Любов, която действа в целия космос, и всички ваши мисли, чувствания и действия трябва да бъдат проявление на тази Велика Божия Любов. Това е смисълът! Вън от тази Любов, животът няма никакъв смисъл.

И следователно за това е дошъл Христос – да донесе закона на Любовта, и казва: Само по закона на Любовта вие можете да изпълните тази Негова воля, понеже Той е Любов. И там, дето е Любовта, там е и Духът, туй, което движи силите.

И тъй, когато волята на Любовта дойде, ти пак ще опиташ неприятности, но тия неприятности ще ги превръщаш, както скулпторът превръща калта: ще я вземеш и от нея ще направиш най-хубавите грънци или като онзи градинар, ще направиш най-хубава градина. Като дойде разумът, най-лошите условия в света ще ги подобрим.

И той ни призовава на тоя любовен акт. Ние можем да разберем, че всинца сме изпратени за работа. И време е да извършим тази велика работа, едни по-рано, други по-късно.

Беседа, държана на 9 април 1922 г. в София.

Волята на отца

Всеки от нас различно разбира проявяването на Великата Божия Любов.

Дали винаги нашето разбиране за добруването ни съвпада с Волята Божия?

Ами ако се появи нещо или някой, който "пречи" на добруването ни?

Вие как превръщате "калта в грънци и градина"?

Линк към коментар
Share on other sites

Просто да се носиш по водата... Да не искаш, да не очакваш, а просто да се радваш на живота. И да си благодарен за всеки миг.

Ето днес ходих до майка ми и на тръгване си взех ключа от колата и се прибрах. Но пред вратата разбрах, че чантата ми с документи, телефон и ключове от къщи е останала у майка ми. :feel happy::1eye:

Засмях се на себе си и благодарих, че не ме спряха по пътя... Разбира се реакцията на съпруга ми беше много различна... :3d_070:, но мен това не ме притеснява, на всеки се случва да е разсеян... :3d_131:

Линк към коментар
Share on other sites

Уча се, Донче, уча се и лимона да превръщам в лимонада с любов, търпение и вяра, която да ми действа разхладително и ободрителна, може би отрезвяващо. Уча се да творя и където мога да помагам за превръщането на хаоса в ред, но не онзи - в стройните редички, а в хармонично, пропорционално, красиво, пеещо съществуване. И това състояние да не идва отвън навътре, макар че понякога е нужна и хармонизация отвън, но се опитвам да се центрирам и ако от моята глина е излязла крива вазичка да й намеря мястото в живота си, защото тя е прозлязла такава по волята Божия и такава, каквато е, е съвършена. Божията воля е винаги моята воля, но не винаги го знам, защото не винаги успявам да надникна отвъд. Понякога се получава, понякога - не. Има моменти, когато се сливаш със света и с живота и изобщо не се замисляш правилно ли постъпваш, защото дори това да ти причинява страдание, болка, дискомфорт, знаеш, че така трябва да бъде и че за теб това е оптималния път, начин, дал си най-доброто от себе си. Когато те посети онова спокойствие и мир, независимо от обстоятелства и хора, знаеш, че си на прав път. Винаги си на правия път, всъщност, освен ако това не си ти.

И взимаш ново парче глина и знаеш, че отново ще дадеш най-доброто от себе си.

Днес мога толкова. Утрето не е обещано никому, но ако го има знам, че ще се приближа още до...., защото така искам аз, а такава е и волята Му. Той/Тя иска да успявам и да се приближавам все повече и повече до себе си, до тях, до истината...

Не стреляйте по пианиста! ТОЙ ТОЛКОВА МОЖЕ днес. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

"желание"...?!? е твърде ограничаваща марка за Неограничения.

Той се проявява веднъж, но изцяло във вечността. Неговата външна изява е Словото, Логос, наречено от древните "първороден син" - Христос.

Без излишни конкретизации, донякъде по наш избор, донякъде безизборно сме избрали преди много, много време пътя на отдалечаване от Първородността си.

Волята Божия не се индуктира до прости постъпки, тя е Словото - неговата изява и няма как да бъде по никой друг начин.

Доближаването, или както други казват "следването" на Волята Божия е Пътят на завръщане към нея.

Т.нар. "добруване" на личността ми едва ли носи много плодове в тази насока, имайки предвид, че е резултат на една затворена отбранителна система, възприемаща себе си като еталонна мярка за живота и отнасяща всичко към себе си.

Обичащите гатанки да отговорят: как би могъл Логосът, който в същността си е всичко, да се изяви в личността, която в същността си е точно обратното?

Горенаписаното е плод на собственото ми ограничение и само прибавя друг цвят в темата - в полемики няма да навлизам.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...