Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Символите


Guest Ивета

Recommended Posts

:angel:

........Който разбира смисъла на числата от 1 до 10, той е разбрал смисъла на живота.

Числата и геометрическите фигури представляват азбуката на Божествения свят.

Човек е една математическа формула, той е направен от числа.

Учителя

Редактирано от adina
Линк към коментар
Share on other sites

Адина, Учителя не е сдържал учудването си (меко казано), че се почита кръста, на който е разпнат Исус.

Числата на земята са 4-ти кръг, 4-та, верига, 5-та раса. Предстои да минем към 6-та раса, другите цифри (5-ци) са ни мноооого далеч :)

П.С. Аз продължавам съвсем тъпо да си мисля, че кръстът е числото 2, а на 4 отговаря квадрат :)

Всъщност числото 2 май е кръст вътре в кръг. От разглобяването на тази фигура произлиза свастиката и както Цвета прозорливо отбелязва по-горе, раменете на свастиката на са прави, а в началото леко извити като дъги.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Избрано от Петър Дънов:

4 - Четири работи в материалния свят. То е квадрат и кръстопът. Тези фигури ограничават и носят страдание за човека. Мъчнотиите са до числото четири.

4 - Начин за примирение на две двойки. Четири -човекът в животинско състояние. Закон за стабилност. Изкуство за деление на нещата. Четири е число на волята и устойчивостта. Число на мисълта.

4 - Затворен кръг. Обикаляш като кон на хармана. Щом вършееш и камшик ще има.

Волево число. В това число има топлина. То е земно.

4 - Зима, нямо условия за външна работа.

Мярка, с която можете да разрешите една задача. Квадратът е закон за числото 4. Триъгълникът показва основна идея, квадратът показва условия, при които тази идея може да се разреши.

Число на мисълта. Символизира Божията правда, пред която хората не могат да издържат.4 - Сега влиза в света и още не се разбира.

Числото 4 е зимата 5 Пет символизира човека. То освобождава от страдания и ограничения. Води до промени. Олицетворение е на свободата, разнообразието и пътуването. То е напускане на земното, човешкото и прилагане на божественото. Свързано е с човешкия ум

Редактирано от adina
Линк към коментар
Share on other sites

Кръстът и квадратът са четворката, формата (последната не бива да се бърка с материята). Свастиката изразява цикличността, кръговрата във феноменалния свят, преходността и променливостта на формите (също и :yinyang:). Двете изразяват също естествения ход на нещата. Тройката, триъгълникът изразява съзнанието, което се образува от взаимодействието на духа (единицата) и материята (двойката). Нито духът, нито материята имат независимо съществуване едно от друго, а са просто аспекти на едно и също нещо. Символът на триъгълник в квадрат също е много интересен, защото изразява вечната духовна триада и временната и форма на проявление (двете заедно образуващи седмица).

Линк към коментар
Share on other sites

Квадрат /от Паневритмията/

В това упражнение имаме обръщане в четирите посоки на света:

Изток: Правдата

Запад: Живота на Земята

Север: Истината

Юг: Добродетелта

Мъдростта е, която носи в себе си смирението и светлината. Мъдростта намира радост, щастие във всичко...

Ето нещо в тази връзка:

Какво нещо е студът? Студът показва трезвата човешка мисъл. Който иска да развива мисълта си, да отиде на Северния полюс. Който иска да развива сърцето си, да отиде на екватора. Ако отидеш на Северния полюс и мислиш да развиваш любовни работи, ще се вцепениш. На Северния полюс няма любовни работи, там няма и разходки. Там не се говори много сладко и медено, там ще се съсредоточиш в себе си. Щом отидеш на екватора, там има условия за разходки.

Това са само обяснения, чрез които да ви станат ясни някои противоречия, които съществуват в духовния и във физическия свят. След всичко това ние казваме, че светът е тъй или иначе направен, не ни харесва. Светът е добре направен, но ние сме се преместили от едно място на друго и искаме светът да се мести така, както ние се местим. Ние искаме светът да се мени така, както ние се меним. Това е невъзможно.

Бог е виделина

Значи където и да си роден или отишъл, ще учиш. В някои страни едно, в други-друго. Душата трупа опитности.

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Числото четири в Сефер Иецира символизира огъня. Изобразява се с буквата Шин.

И ето до какви изводи стигнах

Стойността за Алеф, дракон, закон, Дух, въздух е една и съща/1/, както и за свят, сърце, Мем, вода/3/.

Тук можем да се замислим за числото четири/огъня/ - на какво е символ всъщност и какво означава. Дух/1/и човек/3/ например ми говори за Христос, човек и дух също. Закон/1/ и човек/3/ ми говори, че по времето на СЗ, човек се е спасявал чрез закона, а сега чрез Духа.

Христос още говори за Последният Адам, който според писаното в Библията/1Кор.15/ е Животворящ дух.

Първият човек е бил жива душа, а Последният Животворящ Дух тоест еволюирал човек.

От където следва, че числото четири един вид е символ на съвършенство, единство между Бог и човек, Небе и Земя, Вода и Въздух.

По-подробно описвам нещата на тази връзка, но ако не ви се чете всичко, може да погледнете само краят.

http://cveta1.blogspot.com/2011/07/blog-post_15.html

Линк към коментар
Share on other sites

Шин е 21-та буква, числото и е триста. Мем е 13-тата буква. Числото и е 40. Затова че огънят е три, а водата (материята) - четири. Това много точно съответства на символите на огъня (триъгълник) и на земята (квадрат) както в западната, така и в източната традиции.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Станимир. Ще се поправя! От две години не бях отваряла тази книжка и почти всичко съм позабравила. Не знам къде съм гледа, като съм преписвала стойностите.

Шин е огънят със стойност три, нали така излиза?

...

Виж какво се получи от промяната - дух и огън равно на вода. Начинът си остава същият, а стойностите можем да ги заместваме/. Духът и огънят се свързват само с Кръщението. Казва се в Библията, че кръщението е едно в името на Отец, Син и Святи Дух. Навярно и затова на места се споменава като "водно кръщение", което досега не разбирах, защото огън и духа е равно на вода.

Редактирано от dcveta
Линк към коментар
Share on other sites

"Психологията (от гръцки: ψυχή — душа, дух, пеперуда, λόγος — наука) е научна дисциплина, изучаваща умствените процеси и поведението на хора или животни, като често прилага научния метод при лабораторни изследвания. Психолозите се стремят да разберат ролята на умствените процеси в индивидуалното и обществено поведение, както и причиняващите ги физиологични и неврологични процеси. Психологията обхваща също прилагането на това знание в различни сфери, включително проблеми от ежедневния живот и лечение на психически заболявания...

Корените на психологията

Първото философско учение за душата се нарича анимизъм (от латински: anima - душа). Според него душата е независима същност, отделена от тялото и способна да управлява всички живи и неживи предмети. То възникнало около 10 000 г. п.н.е. Чрез това учение древните си обяснявали каква е разликата между будния и заспалия човек, между живия и мъртвия. Духовете им давали добро обяснение за това, тъй като смятали, че те са всеобхватни и владеят всичко във Вселената. Така например, считали, че душата е напуснала мъртвия завинаги, а при заспалия душата му временно се е изселила и се връща при него на сутринта. По-късно възниква натурофилософското тълкуване за душата. Според него душата е материално явление, наред с всички други такива. Основава се на схващането за света като изграден от три основни начала — вода, въздух и огън. За носител на душата се считало огненото начало и на нея се приписвала функцията на движението."тук

Линк към коментар
Share on other sites

Божи-дар, дай връзка, защото си нямам представа от подобни съчинения.smile.gif

За дървото на живота от Цветето на живота ли, руните и еврейското таро, което го свързват и с Кабала? За трите йод си имах откровения преди години, а сега нищо не си спомням. Човек трябва да си записва и да не подценява нищо от което идва до него. Та точно поради тези три йод се върнах на книжката за Кабала.

Там се описваше, че

Отец /първо йод/ бил вечността, от която произхожда времето/минало, настояще, бъдеще/, число.

Сина/второ йод/ бил пространството/мяра, широчина, дълбочина, височина.

Светия Дух/трето йод/бил субстанцията от която произхождат всички видове материя, тегло - течна, газаобразна, твърда. А не значи ли още видима и невидима.

И от тези три йод се извличаха съчетания с думи, като теоремите в математиката или не знам как да се изразя по-точно.

Преди време тези три изречения са ми говорели много, а сега нищо не ми говорят и в себе си имам усещането, че трябва да си го припомня това знание. Затова се върнах към писаното в Кабала, но за съжаление, нищо не си спомням.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Днес в просъница видях горното изображение от тези трите. Някой да знае какво означава? Прилича на око с удължения.

http://4.bp.blogspot...e4/s1600/k5.jpg

k5.jpg

По някакъв начин го свързвам с другите две, които напомнят за инг, янг и затова ги пейстнах и тях.

Тях ги видях преди време.

Чудех се как може да се свърже в картина и ето какво се получи, една от възможните

http://4.bp.blogspot...18/s1600/l8.jpg

l8.jpg

Напомня ми на писаното в Сефер Иецира като я гледам - "пет срещу пет", нещо за закона и равновесието май беше. Трябва да си го прочета.

Та какво означава първият символ за вас, как го тълкувате?

Редактирано от dcveta
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...