Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Проклет да е онзи, който полива пустинята. Петър Увалиев.


Guest Ивета

Recommended Posts

Похвално слово за българския език

Признавам си, отдавна трябваше да направя тази тема за най-великия българин, който - неутолимо, но и безутешно не се е интересувал от мнението на света за себе си.

Който е помогнал на много, да не кажа на хиляди наши известни творци, които днес не си и спомнят за него.

Е, има хора, които го помнят.

Това познание за другия не се научава, не е урок, то е духовно изживяване, то е духовно споделяне. Въпреки времето.

Дължа това на великия човек, защото е такъв, дължа това на учителя, защото е такъв. Дължа това на езика, защото е ценен и остана единственото средство за комуникация между човеците.

Малки и големи творци на себе си, ние сме проекция на пожелавано-непожалено бъдеще.

Което, обаче, отдавна, някой е отчел като словесна приумица.

Да създаваш Богове от Слово е наука непонятна, наука висша, наука за ценители.

In memoriam.

P.S.

Линкът е слово, произнесено от Увалиев на 24 май 1995 г. в Софийския Университет. Нека не забравяме великите.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Петър Увалиев (псевдоним Пиер Ув) е български теоретик на изкуството, критик, писател, публицист и семиотик ...

*

petar_uvaliev_kniga_5278.jpg

Кой е Петър Увалиев, все пак :)

Идолите (Извадка от писмо на Петър Увалиев от май 1948 година до първата му съпруга Ивайла Вълкова)

Абзац от статията:

Може ли да има най сетне духовен живот там, където има монопол за истината и където постиженията се мерят по липсата на оригиналност? Може ли да има човеци, където има идоли? Католиците обичат да се гордеят с това, което са направили: но те са хитри и много от днешните им светци на времето си са били отшелници или еретици.

Може ли да има рецепта за духовна дейност? Католиците казват: „Вярвай“. Ами ако не можеш да вярваш? А аз не знам дали и в католическата църква тези, които само са вярвали, са оставили името си. Свети Тома Аквински трябва да не е вярвал до край, щом като е сметнал за необходимо да пригажда Платон към християнството. И кому е вярвал Микеланджело, когато е писал могъщите си фрески във Ватикана: на догмата за съсухрения Христос или на себе си. Вярвай – ако искаш да се откъснеш от себе си. Но ако не можеш да излезеш от себе си: тогава?

Човек без спомени е куха хралупа (Би Би Си, 20 март 1994 г.)

Абзац от статията:

И ето, че тези архивни снимки събудиха един съкрушителен укор не само към мене, но и към всички, които живеят ден за ден: не е ли срамота да забравяме да помним?

Човек без спомени е куха хралупа.

Петър Увалиев за Данила Стоянова (Този текст е четен по Би Би Си)

Абзац от статията:

Данила Стоянова умира приживе, умира два пъти - веднъж косвено, през сътресението от светкавичната смърт на бащата, стрелочник в неначенатия й жизнен път, и още веднъж - пряко, в нейното собствено хождение по мъките на неумолимо, тромаво, ежедневно умиране. Би било напълно естествено тази дваж злочеста участ да изригне в неистови вопли. Такова е естеството на простосмъртните - моето и вашето. Но Данила Стоянова е друга. Тя е надсмъртна. Затова тя не ридае. Тя не роптае. С потресающо неземна ведрина тя пише: "Аз зная само, че мойто погребение/не ще се състои./ Защото трудно се погребва този, /който е изравнил смъртта с живота/ и живее и във двете." Словоредът на тази пределна изповед е пределно непристорен. Той разчупва веригите на учебникарската граматика и кухия кънтеж на казионното гръмословие. Тази безпристорна разговорност е доказателство за непринудената вглъбеност на това необикновено българско момиче.

Петър Увалиев: България и Багряна са митологичното наследство на света (Аудио файл, излъчен по БНР)

Запис, в който се коментира поезията на Елисавета Багряна и образите на любовта в стиховете й. Петър Увалиев споделя емоциите, които го връхлитат, когато чете произведенията й. Ще чуете и гласа на самата Багряна, която разказва спомени от детството си и кога е написала първите си стихове.

Какво значи да обичаш любовта?

*Снимката е от биографичната книга Петър Увалиев или Пиер Рув. Един живот. Препоръчвам я на всеки.

* Курсивът мой

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Има нещо тъжно в това, все да си Петър и все да те четат отвъд теб самия ...

Да си камък, а майка ти все да те нарича - пиле невръстно.

Пиле шарено ...

 

Правя паралел между двамата Петровци: Петър Дънов и Петър Увалиев, еднакво духовни емигранти, еднакво бежанци.

Еднакво далече.

Линк към коментар
Share on other sites

Човек без спомени е куха хралупа.

Петър Увалиев за Данила Стоянова (Този текст е четен по Би Би Си)
Абзац от статията:
Данила Стоянова умира приживе, умира два пъти - веднъж косвено, през сътресението от светкавичната смърт на бащата, стрелочник в неначенатия й жизнен път, и още веднъж - пряко, в нейното собствено хождение по мъките на неумолимо, тромаво, ежедневно умиране. Би било напълно естествено тази дваж злочеста участ да изригне в неистови вопли. Такова е естеството на простосмъртните - моето и вашето. Но Данила Стоянова е друга. Тя е надсмъртна. Затова тя не ридае. Тя не роптае. С потресающо неземна ведрина тя пише: "Аз зная само, че мойто погребение/не ще се състои./ Защото трудно се погребва този, /който е изравнил смъртта с живота/ и живее и във двете." Словоредът на тази пределна изповед е пределно непристорен. Той разчупва веригите на учебникарската граматика и кухия кънтеж на казионното гръмословие. Тази безпристорна разговорност е доказателство за непринудената вглъбеност на това необикновено българско момиче.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Какво е за нас любовта на Невъзвращенеца?

 

Мое скъпо момиче,

Станаха ли промените, които се очакват?

Тук ние нищо не знаеме. Чакаме. И можеш ли да си представиш какъв е животът ми?

.....

Само тогава мисълта ми не вършее из тревогата, че те няма, че не знам ни какво става, ни какво ще става с тебе ...

Наркозата на Ван Гог или Макбет изчезва и аз оставам отново сам, лице с лице срещу тревогата.

И няма нищо по-ужасно от тия часове, когато се връщам вкъщи - а Лондон е безкраен кошер от светлини, викове, тълпи, безразличие и мъгла.

Още по-ужасен е по празниците.

 

Тази дяволска съдба!

Одисей е засядал на остров - само, че този остров е бил някъде в слънцето на Средиземно море и там е живеела Калипсо.

Моят остров е мъглив и мрачен.

И не срещам никаква Калипсо. Остава само мъката по Пенелопа - защото другата е чакала двадесет години.

 

Аз не знам и не разбирам, мое скъпо момиче ...

 

П.С. Из писмо на Петър Увалиев до Ивайла Вълкова

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Днес се навършват точно 100 години от рождението на Петър Увалиев. 

 

Паметна плоча за 100-годишнината от рождението на Петър Увалиев беше открита днес на ул. "Кърниградска" 1 в София, където се е намирал родният дом на видния български емигрант и интелектуалец. Днес от 16.00 ч. в аулата на СУ ще бъде отбелязана 100-годишнината от рождението на Петър Увалиев, а от 6 януари в централното фоайе на Ректората е експонирана фотоизложба, посветена на неговия живот и дейност.

Който има желание, нека посети изложбата.

 

Welcome to the Petar Ouvaliev aka Pierre Rouve oficial web site

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Вчера гледах по БНТ страхотен филм за Петър Увалиев, правен през 2007 от неговата жена и екип от  българи. Невероятен филм за невероятен човек, излъчен абсолютно адекватно от най-качествената за мен телевизия. Във филма има уникални интервюта с някои все-още живи негови съмишленици. За съжаление не виждам да е достъпен на сайта на БНТ, ако някой може да го открие и постне тук като линк ще е добре. Филмът беше излъчен на 11.01.2015г. 

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти, Ина :) Радвам се, че има хора, за които името на Петър Увалиев, е значимо.

Добре е да се споменават истинските пътешественици на Духа.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Радвам се, че си  направила тази тема Ивета!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...