Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Езотерични книги или self help книги


B__

Recommended Posts

Според вас, за самите вас и за хората, които познавате (независимо какви са) какви книги биха били по-полезни?

 

Книги на основа езотерика и духовно развитие или self help книгите за самопомощ, личностно развитие и психологическо себе-подпомагане? 

 

Разбирам, че някои книги са и двете неща, но все пак формата е важна. Езотерика или self help?

Линк към коментар
Share on other sites

Моят подход , значи и мнение , е следното .Имам желание да науча нещо . Проверявам какво е положението на , възможно най вътрешните ми желания и нагласи , по този въпрос .Т. е.  какво четиво ще  е най интересно , най дълго и лесно ще поддържа вниманието ми . И полезното е някъде там , по близо до познатото , лесното , любопитното . ( :) но не много)

За мен формата  зависи от четящия . По важно е кой е автора .Нали всичко написано е отражение на истината .Нечие човешко мнение .

:)

Нароиха се множество заглавия , как да забогатеем , как да привличаме парите .Мнението ми за ,, парите''  не ми даваше възможност да отворя някоя от тях . 2014 г.  се насилих и останах приятно изненадан . Мисля . че би могла да е полезна .

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Ако предположим, че съдържанието и на двата типа книги отговаря на истината и на съзнанието на четящия, то си мисля, че ползата от езотеричните книги ще е по-голяма. Селф-хелп книгите също биха били полезни, но не чак толкова. Те имат една практическа насоченост, която действа при определени условия, т.е. в по-тесни рамки. Разбирането, което могат да ти дадат езотеричните книги е универсално и има своето място при всички условия. Ако човек разполага с определени качества, като гъвкавост, приспособимост и познава принципите върху които е изграден проявения живот, той ще може по-лесно да се адаптира в специфични ситуации. Но без нужните качества и познаване на основите, каквито и специфични съвети да получи, човек ще изпита затруднения в прилагането им.

Линк към коментар
Share on other sites

Да ти кажа вярно е. Селф хелп книгите наистина действат в по-тясна рамка, особено ако авторите им си мислят, че техния опит е универсален и може да се приложи от всеки. Е, не е така. Това е и мое основно наблюдение. 

 

Обаче, ако една и съща истина е представена в селф хелп форма, може да е по-разбираема и по-приложима за повечето хора и съответно полезна за тях. Какво мислите за това? 

Линк към коментар
Share on other sites

а ако не познаваш и за пръв път чувап за него автора?

Избирам книги по ,,съдържанието" .Там автора дава някакъв ориентир .Четенето на непознати автори , спомага за припомняне всичко по темата . А познатия автор е само гаранция , за по пълноценно използвано време .

ако една и съща истина е представена в селф хелп форма, може да е по-разбираема и по-приложима за повечето хора и съответно полезна за тях. Какво мислите за това?     Нали това им е значението -----макс. широка публика .Много хора търсят инф. за всичко в медиите .Тогава си е полезно , да им подредиш една лавица със съвети за всичко .

Станимир го каза добре . Важното е с какво(като база) и как боравиш с информацията .Това те насочва при избора . Те  , езотеричните истини са взаимно свързани . Важното е да започнеш от някъде .

  

Линк към коментар
Share on other sites

Вече толкова много боклук се насъбра на езотеричния пазар за книги, че отдавна престанах да ги чета, влагам си парите в специализирана литература за изкуство, намирам този избор за много по-градивен.  Даже предпочитам да чета философски трудове или анализи на философски трудове в оригинал, от колкото поредния езотеричен буламач. Има си няколко големи автори в езотеричната литература с набор от томове, които си струва човек да има, но като цяло пазарът бълва нови и нови автори, които са преписвали сериозно от големите. А селф хелп книгите, така както са наречени в тази тема са си чист бизнес. Предпочитам да гледам лекции, интервю, презентации във видео форма, от колкото да инвестирам в книга. Може би в момента съм прекалено погълната от мисията да завърша дисертацията си, и някакси не ми е момента за езотерика. Предполагам, че отново ще се върна към нея след време, в момента съм малко на стоп кадър. :)))) С интерес следя всички нови книги, които излизат на пазара, но инвестирам в специализирана литература която е много скъпа, нямам много голям избор, много често ги поръчвам от международни сайтове на издателства. В България идват малко книги от сериозната литература за изкуство, много често са и с колекционерска стойност, т.е. не са преиздавани и ги има в ограничени бройки. 

Линк към коментар
Share on other sites

Езотериката почва поне преди 2000 години, но тук не става дума за това :)

 

НО, все пак да почнем с Елена Блаватска и там да свършим.

Селф хелп книжки са за 15-годишни хора. 

Линк към коментар
Share on other sites

Това е интересно. Слеф хелп за 15-годишни?! Дали 15 годишните наистина ги четат

 

А какво пречи на 30-40 годишните да четата селф хелп?

Линк към коментар
Share on other sites

Много добре ме разбра.

Лошото е, че 30-40 годишните в по-голямата си част четат книжки за 15-годишни.

 

Това е нивото, това се търси и съответно се предлага. Лесносмилаеми напомпани текстове ...

Линк към коментар
Share on other sites

За "self help" книгите съм по-скоро свидетел на негативно влияние, от колкото на позитивно с една силно казано "приятелка". Вече е на близо 50, а тепърва преоткри любовния си живот, благодарение на няколко точно такива книги. Започна да изневерява на мъжа си, да има паралелно няколко връзки, да лъже и да се оплита в лъжите си, изобщо пълен крах в семейството. И се държи така все едно  е "high", няма спирачка,  каза ми, че от както е прочела няколко такива книги е "повярвала" в себе си и ето ти резултат. Започна и някакъв съмнителен бизнес с кредит, изобщо пълно затъване. Хората не знаят кога да спрат, някои се взимат много на сериозно и започват проблемите. Изцяло прекъснах връзки с въпросната персона, защото от приветлив галерист се превърна в жена, която няма никакъв срам и започна да бълва глупост след глупост, неща, които се правят в гимназията.

Линк към коментар
Share on other sites

Има и хубави селф-хелп книги. А и сериозната езотерика не е само Блаватска. За предпочитанията ми към Агни Йога е ясно, но има и други добри трудове. За пример бих посочил една почти непозната в България поредица - "Учение на храма". Но и това не е всичко. Който търси ще намери.

Линк към коментар
Share on other sites

Има и хубави селф-хелп книги. А и сериозната езотерика не е само Блаватска. За предпочитанията ми към Агни Йога е ясно, но има и други добри трудове. За пример бих посочил една почти непозната в България поредица - "Учение на храма". Но и това не е всичко. Който търси ще намери.

 

Съвсем не е непозната. Но няма да коментирам, защото ще трябва да кажа доста неприятни неща.

 

Съвременната езотерична литература, която си мисли и се самовъзприема за едва ли не получила скрижалите от Светия дух, е щипка оттук и щипка оттам. 

Колкото до Блаватска, по-голям енциклопедист от нея няма. Отново стигаме до факта, че 10 изречения от нейна книга, и повечето получават главоболие :) Защото нямат никаква подготовка, нито с терминология, нито пък нещо са чели преди това сериозно. 

 

Иначе, ако говорим за езотерично познание пар екселанс, трябва да споменем и Плотин и всички неоплатоници. 

Линк към коментар
Share on other sites

Реално и аз съм критичен към доста селф хелп и езотерични книги. 

 

Но всяко нещо може да си има мястото. Ако има книга с идеи на Агни Йога, ясно е, че Станимир по-скоро би я харесал. Ако има множество сложни термини и изказ, е ясно, че е по-близо до Ивета.

 

Въпросът е какво би ви жегнало или запалило искрата в книга от двата вида? Какво ново. Само не ми казвайте, че би била хубавата корица :) :) :) 

Линк към коментар
Share on other sites

Реално и аз съм критичен към доста селф хелп и езотерични книги. 

 

Но всяко нещо може да си има мястото. Ако има книга с идеи на Агни Йога, ясно е, че Станимир по-скоро би я харесал. Ако има множество сложни термини и изказ, е ясно, че е по-близо до Ивета.

 

Въпросът е какво би ви жегнало или запалило искрата в книга от двата вида? Какво ново. Само не ми казвайте, че би била хубавата корица :) :) :)

 

Мене специално нищо вече: мисля, че по-добре е да отговарят в темата хора, които тепърва се запознават с подобни книги.

 

Нови езотерични книги няма как да има, защото ще бъдат или нови преиздания или коментари върху езотерични текстове. 

Колкото до селф хелп книги, в това число включвам например Хорхе Букай, както и романите на Паулу Коельо, с последните двама има доста свежи вицове, измислени от умни хора :), като този например, че Глобул става Теленор, а Паулу Коельо става Хорхе Букай :D

 

 

И да повторя за термините (малко е странно да си помислиш, че ще я чета заради терминология, а и да уточним, че става дума за индуистка, будистка и ... фразеология и думи), за мен Блаватска е най-голямата, защото мащабът на нейните изследвания върху произхода на Вселената и на Човека, е грандиозен, задълбочен, и много отвъд това. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

 

Ако селф хелп книга,или езотерична,не  подтикне да  се търси по-надълбоко, четенето й е било загубено време С митология,религия и психология,човек може да си помогне повече.

Какво би ме жегнало?   Различна гледна точка,относно библейските митове,езичеството.

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...