Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Емоционално състояние и болести


Recommended Posts

При едни мои познати го имаше същия проблем, който продължи дори в пубертета.

Когато даваха на момичето успокоителни лекарства нощното напикаване се овладяваше, като спираха лекарствата - пак започваше.

Проблемите им бяха сходни - от малко бабата и дядото на детето му се сърдеха (и на майка му също), че го е кръстила Диана, а не точно на името на баба си - не се сещам точно, примерно Донка. Непрекъснато му го натякваха, дори са му казвали, че то не е тяхно внуче. И това всеки ден - двете семейства живееха в два апартамента една до друга вратите. По тази причина второто им дете, макар пак момиче, майката се съгласила да го кръстят дословно на свекър си Борис - Борислава. Проблеми в семейството също имаше - силно ревнив татко, който освен освен психическия тормоз си позволява от време на време и физически тормоз на майката, дори пред децата.

Проблемът се разреши автоматично след развода им и преместването на майката с децата да живеят далеч в друг квартал при нейните родители. Като я срещнах, каза, че и без успокоителни нощните проблеми са престанали.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Диана,

абсолютно същото е с деца болни от анорексия и булимия - аз работих доста с такива. (Гледайте на схемата стомах, панкеас и изобщо храносмилане - невъзможност да поемат повече от негативната психична енергия, което ги кара или да спират да ядат или да повръщат което са приели. Храната е материалния образ на психичното натоварване!) Махни ги от средата им и веднага всичко се оправя! Много от тях подсъзнателно са го осъзнали и бяха избягали и бездомни...но щастливи! Другия проблем, с който те се срещаха бяха хиените от пазара за наркотици и проституция разбира се, но поне бягството някак си им изграждаше психичните защити и ги правеше наезависими и силни.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти много, Тина!

По някакво чудо пиша в момента, понеже имам големи проблеми с компютъра, тръгва и спира когато си поиска.

Коя ръка се слага на челото и коя - на тила?

Няма начин да се спасим от преследване, докато сме в същия град.

Нужно е да променим реакцията си на това.

Ще прочета дадените линкове след време при възможност.

Направо ви обичам!

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Наскоро се замислих за връзката на мозъчните полукълба и тялото.

Общоизвестна е постановката, че дясното полукълбо отговаря за лявата половина на тялото, а лявото - за дясната.

Но как стои въпросът с главата и сетивните пргани , а също и с шията? А със слепоочията?

Линк към коментар
Share on other sites

Късметче, мисля, че всичко се 'командва' от мозъка ни.

Ето какво прочетох:

„За да бъде човек добре, хармонично разположен, в двете половини на мозъка му трябва да има противоположно електричество.”

„- Кои са признаците, по които можем да познаем кога има излишък от електричество в лявата, и кога – в дясната страна? - Когато човек е готов да се кара с всеки, когото срещне на пътя си, това показва, че в дясната страна на мозъка му има излишък от електричество. Когато човек е неразположен духом, когато изпадне в песимистическо състояние, това показва, че в лявото полушарие на мозъка му има излишък от електричество.”

Това ме накара да се замисля доста:

„Човек може да злоупотреби с този закон, когато съзнателно отправи към някого своето положително електричество. С това той увеличава количеството на същото електричество в дадения човек, вследствие на което усилва неговата грубост и го докарва до ожесточаване, до озлобяване.”

Из Закон за енергиите

Беседата е много интересна. Дадени са лесно изпълними начини как сами да си помогнем, как може да се трансформират енергиите между двама човека. Това обяснява и защо понякога инстинктивно галим някого по главата. Което важи за енергиите на физическото тяло е валидно и за астралното и духовното.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Ася. :) Припомни ми важни неща с беседата.

От личен опит и наблюдения стигам до извода, че дясното полукълбо отговаря за дясното око и ухо, а съответно лявото - за лявото око и ухо.

Как стои въпросът с другите сетивни органи и къде точно минава разделителната линия, по която връзките мозък-тяло разменят посоките си ? Може по-нататък и това да стане ясно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Да се лекуваш по Божествен начин, това значи да измениш живота си, да водиш чист и свет живот. Останеш ли верен на стария живот, ти ще изгубиш всичко, което си придобил. Това виждаме в стиха, в който се говори за болния, който лежал 38 години. Христос му каза: „Стани, вдигни одъра си и ходи!“ След това добави: „Или у дома си и повече не съгрешавай“. Понеже Христос приложи Божествения метод към този болен, Той му каза да не греши повече, за да не се разболее отново.

..........

Някой минава за кротък, но най-малкото бодване в тялото го дразни и безпокои. Няма нищо страшно в бодежите, които се явяват в кръста, в ръцете, в коленете, или в ставите. Бодежите не са нищо друго, освен предсказания за времето или за събитията, които ще стават. По бодежите в краката или в ръцете човек познава какво ще бъде времето, топло или студено, дъждовно или сухо. Също така той може да познае как ще се развие известно събитие. Който не разбира тези неща, плаши се и вика лекари да му помогнат.

Из Източник на знанието, УС, 27 октомври 1935 г.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Ася,благодаря ти за Закон на енергиите!!! :3d_047::3d_161: Помогна ми за още отговори.

Ако Болестта като път ни дава указание за посоката,в която да насочим вътрешния си взор и да открием онези черти от характера,върху чието изменение трябва да работим,Закон на енергиите ни съветва как да поддържаме хармонията и баланса помежду ни,респективно в нас самите,кога да пристъпим към раздяла с даден човек и кога към компромис и извинение...Все въпроси,които често тежат в мислите ни,а от там нарушават емоционалното ни и психическо равновесие,което води и до здравословни проблеми.

Ето още един цитат от беседата:

Този излишък от енергия представя изостанал багаж от миналото, какъвто остава от богатите хора, които много готвят, а малко ядат. Като остане ядене, което не може да се използва, то започва да вкисва и слугите се виждат принудени да го изхвърлят навън. Вследствие натрупването на излишно електричество в мозъка, същият процес става и в целия човешки организъм. Тук-таме се извършват процеси на вкисване, на разлагане, а дето има вкисване, там всякога става разрушаване. Когато в едната или в другата страна на мозъка ви се натрупа голямо количество електричество, вие сами можете да си въздействате

Из Закон за енергиите

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

За една чиста и светла душа... и за всички, на които може да е от полза:

Схващане

Вероятна причина:

Напрежение,страх, стискане , задържане.

Нов мисловен модел:

Отпускам се и позволявам на моя ум да бъде спокоен.

Крака

Вероятна причина:

Водят ни напред в живота.

Нов мисловен модел: е

Животът е за мен.

Крака, проблеми над коляното:

Вероятна причина:

Задържане на стари травми от детството.

Нов мисловен модел:

Те са направили най-доброто, на което са били способни,според разбиранията, усещанията и знанията си. Освобождавам ги.

Крака, проблеми под коляното:

Вероятна причина:

Страхот бъдещето, нежелание да се движите.

Нов мисловен модел:

Вървя напред с увереност и радост, сигурен, че всичко в моето бъдеще е наред.

Пръсти на краката:

Вероятна причина:

Представляват малките подробности в бъдещето.

Нов мисловен модел:

Всички детайли сами ще се погрижат за себе си.

(Л.Хей " Излакувай тялото си")

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Късметче :feel happy:

"Истински лекар е само този, който разбира причината за всяка болест и помага на хората. Той е асистент на Природата и работи съобразно нейните закони. При лекуването на болния има три фактора, които взимат участие в оздравяването му: Природата, лекарят и самия болен. Природата дава на човека помощ 50%, лекарят 25% и болният 25%. Последен има думата болния. Не вземе ли участие в лекуването си, усилията на Природата и на лекаря ще пропаднат. За да бъде човек здрав, трябва да разчита на себе си и на непосредствения контакт с Природата. Ако в някои отношения самата Природа ви противодейства, тя ще ви покаже и изходен път от това положение. Създаде ли ви известна болест, същевременно ще ви покаже и пътищата, по които можете да се излекувате. Не всички болезнени състояния са болести. Например хремата, треската не са болести, но състояния за пречистване. Чрез тези състояния организмът се чисти от излишните утайки и наслоявания.

Във всеки човек има скрити сили, които трябва да се събудят. Събудите ли тези сили, положението на болния се подобрява естествено. Когато сам се лекува, човек придобива увереност в себе си, в своите сили."

Ако ви стане интересно - тук може да свалите книгата "Билки и лечение"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...книгата "Болестта като път" на Торвалд Детлефсен и Д-р Рюдигер Далке.

Ето от тук може да се изтеглят двете части на книгата:

"Болестта като път - І част"

"Болестта като път - II част"

конкретно за стави и колена провери най-напред във 2. част. Виж също какво пише за травми. Аз ползвам книгата в хартиен вариант и не знам дали тази тук е пълна. Затова копирай тук намереното, а аз ще допълня, ако има още нещо.

Луиз Хей дава няколко формули за повтаряне в книгата "Излекувай тялото си". Целта е твоят начин на мислене и възприемане на света да измести тежестта си в посока, която да не те довежда повече до психо-емоционален проблем и болест.

Ти си избери една от формулите и я повтаряй често... може 10 - 15 минути непрекъснато 3 пъти на ден. Пробвай това 2 дена и виж дали ще имаш облекчение. Знам, че е трудно, но ти имаш цел!

Другият ми съвет е да движиш коляното до началото на болка. Усетиш ли болка, значи си прекрачил прага на позволеното. Движи се в тези граници, където няма болка, поне докато не се вземе решение за по-цялостно лечение, включващо повече методи.

Ето и цитатите, ти си избери един, а след 2 - 3 дни може да го смениш с друг.

Стави - представляват промените в направлението на живота и лекотата, с която се извършват.

Нов мисловен модел:

Лесно се адаптирам към промяната. Животът ми е божествено направляван и винаги вървя в правилната посока.

Коляно - представлява гордостта и егото.

Нов мисловен модел:

Aз съм гъвкав и се приспособявам лесно.

Коляно, проблеми = Непреклонно его и гордост. Неспособност да се подчинявате. Страх. Липса на гъвкавост. Нежелание да отстъпите. *

Нов мисловен модел:

Прошка. Разбиране. Състрадание. Аз се подчинявам и се адаптирам с лекота и всичко е наред.

* Не всичко се отнася за всеки - тук е обобщено за повече хора. Но понякога на нас ни се иска да не е вярно. Бъди честен, когато се изправиш сам пред себе си. Точно с тази формула и аз се борих доста време.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Л.Хей - продължение

Ръце (от китките надолу)

Вероятна причина:

Държат и работят. Сграбчват и стискат. Улавят и пускат.Галят. Щипят. Всички начини за справяне с изживяванията.

Нов мисловен модел:

Избирам да посрещам моите преживявания с Любов, Радост и лекота.

Пръсти на ръцете

Вероятна причина:

Представляват дребните неща в живота

Нов мисловен модел:

Отнасям се спокойно към подробностите в живота.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

"Ето как може да се лекува човек: ако го боли устата, ще вземе три капки от любовта и болката му ще мине. Ако го болят очите, трябва да вземе четири капки от истината. Ако го болят ушите, ще вземе десет капки от мъдростта. За всяка болест има лек. Няма болест в света, която да не може да се лекува. Ще кажете, че това не са реални лекарства. Това са психически лекарства, които действат рационално. Внесете в сърцето си няколко капки от любовта, в мозъка си - няколко капки от мъдростта и в тялото си - няколко капки от истината и ще видите, как ще се излекувате. Много болести се дължат на психически причини. Ето защо, тези болести могат да се лекуват само по психически начин, т.е. с психически лекарства. Ако търсите причината на заболяването на ушите и на очите, ще я намерите в задната част на мозъка. Когато функциите в задната част на мозъка не стават правилно, човек страда от болки в очите и в ушите. Когато слепоочната част на мозъка не функционира правилно, човек се оплаква от болки в устата. Като знаете, че мозъкът е причина на много заболявания, дръжте го в изправност."

Добрият живот

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Бронхит

Вероятна причина:

Разгорещена семейна среда. Кавги и крясъци. Понякога тишина.

Нов мисловен модел:

Провъзгласявам мир и хармония в себе си и около мен. Всичко е наред.

....................

Треска

Вероятна причина:

Гняв. Раздразнение.

Нов мисловен модел:

Аз съм спокойна и невъзмутима, проявление на мира и любовта.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Ламблиаза

Гардиа Ламблиа е микроскопичен едноклетъчен паразит, който живее в тънките черва на хората и животните и се разпространява чрез замърсена вода, замърсени зеленчуци и тяхната консумация, и директен контакт на ръцете. Преминавайки в изпражненията, той заразява хората и животните и причинява стомашно заболяване, наречено Ламблиаза. Паразитът е защитен с външна обвивка, позволяваща му да оцелее извън тялото при тежки климатични условия. Гардиа е изключително заразна. Симптомите включват гадене и повръщане, газове, остра болка, диария. Може да се получи загуба на тегло и обезводняване. При някои хора няма никакви оплаквания. Гардиа е най-честият небактериален причинител на диария. Симптомите започват да се проявяват 1 - 2 седмици след заразяването и продължават от 2 до 6 седмици, понякога и повече. Има случаи на хронични инфекции, които продължават по няколко месеца и дори години.

Гардиа може да се открие в почвата, храната, водата и по повърхности, замърсени с изпражнения на заразени хора и животни. Гардиа не се разпространява по кръвен път. Рискови групи са децата, шофьорите, летуващите на къмпинг, плувците и всички, които пият или инцидентно поглъщат замърсена вода. При децата се среща по-често, отколкото при възрастните, тъй като имунната система на възрастните е по-силна и може да се бори със заболяването.

Хората, при които е установена Гардиа, проявяват по време на инфекцията непоносимост към лактозата. Хроничната инфекция води до синдром на малабсорбция и загуба на тегло.

За да се предпазим от Гардиа е необходимо да спазваме добра хигиена. Ръцете да се измиват добре със сапун след използване на тоалетната, преди обработката на храната или хранене.

Източник:http://www.biocitrin.com/stomah4.htm

В книгата на Луиз Хей няма точни указания за тази болест, затова ще цитирам

1. Стомах - проблеми

Вероятна причина:

Ужас. Страх от новото. Неспособност да се асимилира новото.

Нов мисловен модел:

С лекота усвоявам живота.

Аз съм в синхрон с живота. Във всеки момент от деня асимилирам новото. Всичко е наред.

2. Паразити

Вероятна причина:

Давате власт на другите и ги оставяте да завладеят положението.

Нов мисловен модел:

С Любов възвръщам силата си и премахвам всяко вмешателство.

Освен това авторката съветва, ако случаят е по-сложен, човекът да се замисли за собствената си ситуация, ползвайки само за основа дадените общи положения.

Смятам също така, че първа цел при тази болест е да се поддържа много силна имунна система, която да не позволява паразитът да вземе надмощие, а ако се стигне и до пълното му изчистване от организма, още по-добре.

Линк към коментар
Share on other sites

Още веднъж - книгата на Луиз Хей " Излекувай живота си" в електронен вид:

http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=...%E8%E2%EE%F2%E0

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Сърдечен пристъп / инфаркт на миокарда

(Да не се забравя, че тези цитати са обобщаващи и всеки конкретен случай има воята специфика. На това набляга и авторката Луиз Хей в "Излекувай живота си".)

Вероятна причина:

Цялата радост е изстискана от сърцето в полза на парите и служебното положение и т.н.

Нов мисловен модел:

Възвръщам радостта към центъра на сърцето си. Проявявам любов към всички и към всичко.

Линк към коментар
Share on other sites

Виждам, че тук сте поместили линкове към книгите на д-р Далке.

Предлагам ви таблици за диагностика, които сама съм си правила на база "Болестта като път" и "Агресията като шанс" и които аз лично ползвам при радиестезична и биолокационна диагностика.

Надявам се да ви бъдат полезни и да ви спестят ровене и търсене.

Съжалявам, че ще се получи дълъг пост, но няма как да го съкратя.

------------------------------------------------

Психичните съответствия на органите и частите на тялото

Бъбреци- партньорство

Бял дроб- контакт, комуникация, свобода

Венци- първично доверие

Влагалище- отдаване

Врат- страх

Гръб- искреност

Дебело черво- неосъзнато, скъперничество

Жлъчка- агресивност

Зъби- агресивност, виталност

Кожа- разграничаване, норми, контакт, нежност

Колене- смирение

Косми- свобода, власт

Крайници- подвижност, гъвкавост, активност

Кръв- жизнена сила, виталност

Мускули- подвижност, гъвкавост, активност

Нокти- агресивност

Нос- власт, гордост, сексуалност

Генитали- сексуалност

Очи- прозрение

Пенис- власт

Пикочен мехур- освобождаване от натиск

Ръце от китките надълу- разбиране, способност за действие

Стомах- чувство, способност за приемане

Стъпала- разбирателство, твърдост, връзка с корените, смирение

Сърце- способност за любов, емоции

Тънко черво- преработка, анализ

Уста- готовност за приемане

Уши- послушание

Черен дроб- преценка, мироглед, религиозност

Инфекция – обществен конфликт

Да се запитаме: Кой конфликт не забелязвам, избягвам, или не си признавам?

Важно: За да се открие смисъла на конфликта, трябва да се вземе под внимание символиката на съответния засегнат орган.

Алергия – обществена агресивност

Всяка алергия е бягство от сьответната сфера в живота.

Да се запитаме: Защо не търпя собствената си агресивност в съзнанието, а я карам да действа в тялото? От кои сфери на живота се страхувам, че ги избягвам? Кои теми насочват (навеждат) алергиите ми – сексуалност, нагон, агресия, размножаване, мръсотия (т.е. “тъмните” сфери на живота)? Как използвам алергията си, за да манипулирам заобикалящите? Как стои въпросът с любовта ми: със способността ми да допускам до себе си?

Към животни – отхвърляне на ласки и милувки, т.к. се смята, че са нещо “животинско”; страх от интимност.

Сенна (символ на оплождането)- страх от любов, сексуалност, нагон, плодовитост.

Прахова- страх и приемане, че живота и бита са “мръсни”.

Дишане – асимилиране на живота

Да се запитаме: Какво кара дъха ми да секва? Какво не искам да приема? От какво не искам да се лиша? С какво не искам да влизам в конфликт? Страхувам ли се да направя крачка към нова свобода?

Астма (гр. тесногръдие)– алчност при вземането, стиснатост при даването; желание за самоизолиране; претенции за доминиране и незначителност; надутост, властност, агресивност; отбрана срещу “тъмните” страни на живота

Да се запитаме: В кои сфери искам да вземам без да давам? Мога ли да призная сноята агресивност и мога ли да я проявя? Как се справям с конфликта “доминиране/незначителност”? Кои сфери от живота подценявам и отблъсквам? Мога ли да видя страха, който се е окопал зад моята ценностна система? Кои сфери от живота отбягвам и ги смятам за мръсни и неблагородни?

Важно: Винаги, когато се чувствате натясно – това е страх. Единственото средство срещу страха е разширяването. Ще го постигнете само като допуснете до себе си онова, което сте отбягвали.

Простудни заболявания и грипозни афекции- символизират “преработката” на даден конфликт. Настъпват в кризисни ситуации, когато ядът ни засяда в гърлото или ни идва до гуша от нещо, когато нещо ни излиза през носа. Обикновено тогава имаме желание да ни оставят на мира.

Стомах и храносмилане

Да се запитаме: Какво не мога или не искам да преглътна? Преглъщам ли нещо навътре в себе си? Как се справям с чувствата си? Защо съм кисел? Как се справям с агресията си? До каква степен бягам от конфликтите? Има ли в мен потиснат копнеж към безконфликтният рай на детството, в който да бъда само обичан и да се полагат грижи за мен, така, че да не е необходимо да се разкъсвам сам?

Постоянно желание да се дъвче или глад за нещо сладко- незадоволена любов.

Глад към солена или пикантна храна – прекомерно мислене и мозъчно натоварване.

Консервирана, пушена и богата на танини храна – тесногръди хора.

Люта храна- жажда за предизвикателства, дори да са трудно поносими ексцесии.

Диетична храна и без никакви подправки- предпазливост от нови въздействия, страх от конфронтации.

Пасирана и кашеста храна- вдетиненост, инфантилност.

Страх от задавяне с кости – страх от агресии.

Страх от костилки- страх от проблеми и сблъсък с ядрото на нещата.

Макробиотично хранене- търсене на проблемите и търсене на всяка цена ядрото на нещата; известен страх от любов и нежност.

Стомах- олицетворява женския полюс, способността да се чувства и светът на чувствата ни и любовта. Когато стомахът е болен човек не понася сурова храна и иска да я “умъртви” чрез агресията на готвенето, т.е. показва, че не понася промените и предизвикателствата.

Стомашната киселина е с мъжки полюс и при агресия, гняв, когато нещо не ни отърва или ни обърква сметките- има киселинна атака.

Стомашна язва- насочена агресия към себе си, самосмилане, нужда от закрила, желание да бъдеш зависим, които човек прикрива чрез външна демонстрация на независимост, честолюбие и властност.

Черва:

Тънкото черво е свързано с мозъка и е индикатор за екзистенциалните страхове, прекомерната склонност към анализи и критики. Символизира аналитичното мислене.

Диарията ни показва, че се страхуваме и твърде много искаме да задържаме, и ни учи да пускаме и да оставяме на свобода.

Дебелото черво е свързано с парите и способността да даваме. Символизира неосъзнатото, “тъмната” страна на тялото.

Запекът символизира, вещомания, неспособност за откъсване от материалната сфера, скъперничество, страх другите да не разкрият “тъмната” ни страна и затова води до дистанцираност и самоизолация.

Язвен колит- угодничество към другите, поради страх да реализираме собствения си живот.

Диабет- любовно разстройство, неспособност да се приема любов, което води до агресия към околните и до отхвърляне от тяхна страна.

Черен дроб- основен доставчик на енергия

Смущенията в него показват, че не умеем да преценяваме е оценяваме правилно, имаме мания за величие (респ. както при алкохолизма). Черният дроб показва връзката ни с окултното и мирогледа ни.

Да се запитаме: В кои сфери съм загубил способността си за правилна преценка и оценка? Къде не мога вече да правя разлика между това, което ми понася, и онова, което е “отровно” за мен? В какво прекалявам, в коя област искам твърде много (мания за величие), къде се разпростирам безмерно? Интересувам ли се от Бог и духовността, от моята обратна връзка с Първопричината, или множеството ми пречи да погледна и към единичното? Мирогледът ми ограничен ли е? Липсва ли ми доверие?

Жлъчка- показва правилно ли протича енергията през нас. Камъните в жлъчката говорят за агресия, а при жените могат да изразяват и чувство за принуда в партньорските отношения.

Неврогенна анорексия- конфликт между дух и материя, целомъдрие и нагон. При жените изразява и съпротива към собствената женственост и сексуалност.

Сетивни органи- връзката ни с външния свят

Очи

Късоглесктво- субективност, обидчивост.

Далекогледство- липса на мъдрост и широта на мирогледа.

Далтонизъм- слепота за многообразието на живота.

Конюктивит- конфликт, желание да си затворим очите за нещо.

Кривогледство- едностранчив светоглед, проблем в един от мозъчните дялове.

Перде- при “сивото” перде (потъмняване на лещата) има дистанциране от обкръжението и от себе си, за да не бъдем наранени; при “зеленото” перде (глаукома)- светът се наблюдава като през конски наочници, притеснение от неизплаканите сълзи (налягане на очните дъна).

Да се запитаме: Какво не искам да виждам? Моята субективност пречи ли на самопознанието ми? Пропускам ли да опозная себе си чрез събитията, които ми се случват? Липсва ли ми по-дълбоко прозрение? Страхувам ли се да виждам обективно проблемите в тяхната острота? Мога ли изобщо да виждам нещата такива, каквито са?

Уши

Внезапен срив на слуха- да се вслушаме в себе си и вътрешния си глас.

Старческа глухота- непреклонност, неотстъпчивост, липса на гъвкавост.

Да се запитаме: Защо не съм готов да изслушам някого? Кого или какво не искам да слушам? Уравновесени ли са у мен двата полюса – егоцентризъм и смирение?

Главоболие

Появява се при хора с прекалени амбиции, претенции за перфекционизъм, стремеж към власт и налагане ва волята; когато се отдадем само на рационалното и загубим връзката си с чувствата (т.е. стомаха и сърцето). Болките показват, че мисленето ни е погрешно, неправилно го насочваме и преследваме съмнителни цели, проявяваме “магарешки” инат и вманиаченост.

Мигрена (хемикрания)- това буквално означава оргазъм в главата. Символизира сексуалността и проблемите с нея. Болката показва, че сме потиснали своята сексуалност и се опитваме да я изживеем в главата си, или обратното- имаме безразборни сескуални връзки. Показва също конфликт мужду нагон и мислене, добра и зло, стомах и глава, дух и материя.

Често партньорите използват главоболието, за да избягнат сексуален контакт и даване на любов.

Да се запитаме: Над какво си блъскам главата? Опитвам ли се пряко сили да се издигна нагоре (честолюбие)? За мен “горе” и “долу” още ли са в живо взаимодействие? Дебелоглав ли съм? Инат ли съм? Опитвам ли се с мислене да замествам действието? Честен ли съм спрямо своите сексуални проблеми? Защо изтласквам оргазма в главата?

Кожа

Границата на “Аз”-а, която трябва да се преодолее, за да се намери “То”.

Обриви- нещо възспирано се опитва да излезе навън (напр. акне- страх и срам от сексуалността и потискането й). Шарка- изолация от майчината любов. Псориазис- броня и ограничение във всички посоки.

Сърбежи (pruritus)- нещо в нас предизвиква възбуда и иска да избие навън (сексуалност, агресия, любов, апетит).

Да се запитаме: Прекалено много ли се ограничавам? Как стои въпросът с моята способност за установяване на контакт? Зад резервираното ми поведение крие ли се потиснато желание за близост? Кое е това, което се стреми да пробие границите и да излезе навън (сексуалност, нагон, страст, агресия, въодушевление)? Какво ме сърби в действителност? Към изолация ли се стремя?

Бъбреци

Всички чифтни органи в тялото имат отношение към контактите, партньорството и видовете любов. Белите дробове- (philia- приятелство)- непрекият контакт и комуникацията, Тестисите и Яйчниците- (eros- сексуалност), а Бъбреците- (agape- постепенно сливане с всичко)- сферата на партньорството и конфликтите в нея. Затрудненията, които имаме с партньора си, всъщност са тези, които имаме със себе си и нашата “тъмна” страна.

Камъни- вкопчване и блокиране в маловажни неща, пречещи на развитието. При мъжете- също и налагане на волята, проблем с хармонията в отношенията.

Да се запитаме: Какви проблеми имам в сферата на партньорството? Склонен ли съм да затъвам в проекцията и да смятам, че грешките на моя партньор са единствено негов проблем? Пропускам ли в проявите на партньора си да откривам и себе си? Вкопчвам ли се упорито в старите проблеми и възпрепятствам ли така потока на развитието?

Пикочен мехур

Символизира упражняването на власт и потиснатите стремежи към надмощие.

Да се запитаме: В кои сфери се вкопчвам упорито, макар да са отживели и да чакат да бъдат отделени и изхвърлени? Къде сам се подлагам на натиск и го проектирам върху другите (напр. изпити, началници..)? От кои изчерпани теми би трябвало да се освободя? Какво ме кара да плача?

Сексуалност и бременност

Сексуалните и хормоналните проблеми винаги се решават на физическо ниво, а не чрез бягство в “по-високо” равнище! Винаги се дължат на липса на единство с нас самите, а оттам и с партньора.

Менструални смущения- липса на женственост и способност за отдаване и приемане. Неспособността да се отпуснем и да изживеем оргазъм, също водят до болезнена менструация. Както и страх от децата или вкопчване в тях.

Лъжлива бременност- конфликт между силното желание за деца и неосъзнатия страх от отговорност; конфликт между сексуалност и майчинство.

Проблеми на бременността- отрицателно отношение към детето. Гаденето по време на бременност се дължи на отделянето на женския хормон естроген и означава самоотбрана, слабо изразена женственост и негативни чувства към детето.

Заболявания през бременността (гестоза)- отбрана срещу детето и символично освобождаване от плода и опит за прогонването му. Най-често се среща при диабетичките, бъбречно болните и пълните жени, които в психологичен план имат проблеми с отдаването и приемането на любовта и партньорството.

Раждане- проблемите показват опит насила да се задържи детето и да се лиши от свобода. Такива жени до края на живота си са вкопчени властно в децата си. Преждевременното раждане пък показва желание да се освободим от детето и да избягаме от отговорност.

Кърмене- символизира майчината защита.

Стерилност- или жената има несъзнателна отбрана, или желанието й е нечестно мотивирано (напр. иска дете, за да може да задържи партньора си). При мъжа е аналогично, но показва и страх от отговорност и обвързване.

Менопауза и климактериум- доколко сериозни проблеми ще има, зависи от това доколко пълноценна женственост има жената.

Фригидност (аноргазмия) и импотентност- страх от загуба на контрол или от смъртта. Фригидните жени имат желание да доминират и излишък на мъжка енергия. Респективно, импотентният мъж се страхува от женствеността, от Майката, от способностите и агресията си- затова има излишък на женска енергия.

Сърце и кръвообращение

Пряко са свързани с човешките взаимоотношения и сексуалността.

Ниско кръвно налягане (хипотомия) и анемия- бягство от съпротива и отговорност, пасивност, липса на отговорност и енергия, водещо до агресия към себе си. Желание да се оставиш в ръцете на друг.

Високо кръвно налягане (хипертония)- насила се възпираме од действие и заобикаляме истинската причина за конфликта, водещо до агресия към другите.

Сърце- символ на любовта и единството. Всички симптоми ни напомнят да се вслушаме в себе си.

Силното и учестено сърцебиене- страх от нещо или някого.

Сърдечна фобия (невроза)- необоснован страх за себе си.

Ангина пекторис (гръдна жаба)- тесногръдие, коравосърдечие.

Инфаркт- потискана агресия.

Да се запитаме: В хармонично равновесие ли са главата (разумът) и сърцето (чувствата)? Давам ли достатъчно простор на чувствата си и осмелявам ли се да ги изразявам? Живея и обичам ли с цялото си сърце? Ръководи ли се животът ми от жив ритъм или го сковавам в ограничен такт? Има ли все още в живота ми заряд и експлозив? Вслушвам ли се в сърцето си?

Слабост на съединителната тъкан (мезенхима)- лесна уязвимост и злопаметност. Води до появата на разширени вени и тромбози, които символизират прекалено силна връзка със земята, мудност и тромавост в живота. Аналогично както при ниското кръвно налягане и анемията.

Опорно-двигателен апарат и нерви

Стойка и поведение- отразяват от една страна съзнателната ни идентификация, а от друга аномалиите могат да прикриват някоя наша “тъмна” страна.

Болест на Бехтерев- несломимост, непреклонност, упорство.

Гърбица- неосъзнато смирение.

Интервербални хрущяли и ишиас- претоварване, с цел да изглеждаме в очите на околните способни и велики, за да компенсираме вътрешното си чувство за посредственост и комплекси за малоценност. Желание да сме обичани и популярни; мнителност, че другите са с нас заради успеха и парите.

Стави- инат, упорито сме се хванали за нещо. Страх от честността. Всички изкуствени стави и протези са бягство от истината.

Ревматизъм и артрит- твърдоглавие, мазохизъм, автоагресия, потребност от саможертва и мъченичество, преувеличена отзивчивост, свръхморал, фалшив алтруизъм, тенденция към депресивни състояния. Липса на откровена преценка за собствения егоизъм, властолюбие, морал, неотстъпчивост, неискреност и агресия.

Опорно-двигатерни смущения (изкривен врат, схващане на ръката, тикове и т.н.)- демонстративна самонадеяност и властност, за да се прикрие собсвената несигурност и некомпетентност. Страх от обществото и високопиставените личности и авторитети. Прекомерни изисквания към околните, прикрити зад фалшива скромност.

Гризане на ноктите- страх от собствената агресивност и потискането й; завист.

Заекване- страх от собствените ни подсъзнателни желания, особено сексуалните. Аналогично на мигрената.

Злополуки

Поставят под въпрос начина ни на действие, постъпките и поетия ни жизнен път. Нужно е да се има предвид символиката на елементите в злополуката.

Пътно-транспортни произшествия- нужда от промяна, вървим по грешен път, липса на смелост; съмнения, страх.

Битови и трудови злополуки- нещо нарушава границата ни и не можем да допуснем близост. Преценяваме погрешно опасностите и прекаляваме с гордостта.

Фрактури- не желаем да се примирим с края на нещо и да гледаме напред; закостенялост, неподвижност, едностранчивост, липса на гъвкавост.

Психични симптоми

Следствие от постоянното потискане на “тъмната” ни страна.

Депресия- потисната агресия, липса на отговорност, страх от живота и смъртта (раздялата), желание да се вкопчиш в някого.

Нарушен сьн:

Да се запитаме при безсъние: Колко голяма е зависимостта ми от властта, контрола, интелекта и наблюдението? Умея ли “да освобождавам”? Развити ли са в мен способността за себеотдаване и първичното доверие? Интересува ли ме нощната (тъмната) страна на душата ми? Колко голям е страхът ми от смъртта и мислил ли съм достатъчно за нея?

Да се запитаме при прекомерна потребност от сън: Бягам ли от активност, отговорност и осъзнаване? В свят на сънища и илюзии ли живея и страхувам ли се от реалността?

Пристрастяване- страх от изпитанията, трудностите и новото. Аналогично на вечно търсещият и пътешестващият.

- Булимия- вътрешна празнота, търсене на любов, признание и похвала.

- Алкохол- пасивност, жажда за добър и безконфликтен свят, за човешка близост и братство.

- Цигари- копнеж за истинско общуване и свобода.

- Хашиш (марихуана)- аналогично на алкохола.

- Кокаин (каптагон и др. подобни)- търсене на любов, прикрито зад търсенето на успех.

- Хероин- тотално бягство от сблъсъка със света. Психотропни дроги (ЛСД, мескалин и др.)- желание да се премине в трансцедентността.

Ракови заболявания- липса на колективно схващане за света.

Символизира страх от единство, свръх-его, себенадценяване, непреклонност, криворазбрана любов, заблуди в мисленето.

СПИН- екстремно състояние на любов, попаднала в сянката, което разтваря границите на Аз-а в тялото и дава възможност психически потиснатия страх от любовта да се изживее на телесно равнище.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Чебурашка, много полезен и интересен принос!

И доста вложен труд, за което благодаря!

Благодарение на твоите постове днес попаднах на откъси от Рюдигер Далке по темата, които са дългички, но затова пък изпълнени със смисъл и конкретност.

Ето линк:

http://www.hermesbooks.com/readchapter.php?pID=717

За съжаление книгите "Съдбата като шанс", "Болестта като път" и "Агресията като шанс" на изд. Хермес скоро не са преиздавани.

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявам се, че само аз попълвам темата. Тук понякога поставям добронамерени лични поздрави до свои приятели... но след като съм ги изровила веднъж, нека се ползват от всички:

Т.Детлефсен "Болестта като път " 2.част ( http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=...%E5%F4%F1%E5%ED )

Късогледството е придружено с изявена субективност. Късогледият наблюдава всичко през собствените си очила и при всяка тема се чувства лично за­сегнат. Той не вижда по-далече от носа си, но въпреки това този тесен кръгозор не води до себепознание. Проблемът е, че човек би трябвало да отна­ся към себе си онова, което вижда, за да се научи да вижда и самия себе си. Този процес обаче се превръ­ща в своята противоположност, когато затъне в субективността. Конкретно това означава, че човекът наистина отнася всичко към себе си, но отказва да вижда и опознава самия себе си. Тогава субективността води само до нацупена обидчивост или други защитни реакции, без да се разгадава проекцията.

Късогледството разкрива това недоразумение. То принуждава човека да оглежда по-отблизо собстве­ния си свят и да приближава точката на най-ясно­то виждане до собствените си очи, до собствения си нос. Така на физическо равнище късогледството показва силна субективност - но на нея й липсва себепознание. Истинското себепознание непременно излиза от рамките на собствената субективност. Ако някой не може да вижда (или вижда лошо), уточняващият въпрос е: „Какво не иска да види той?" Отговорът винаги гласи; „Себе си."

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

"Цигари

Пушенето е най-тясно свързано с дихателните пътища и белите дробове. Спомняме си, че дишане­то има отношение най-вече към комуникацията, контакта и свободата. Пушенето е опит да се стимулират и задоволят тези области. Цигарата се пребръща в заместител на истинското общуване и истинската свобода. Рекламите на цигари ловко се прицелват именно в тези човешки копнежи: свобода на каубоите, преодоляване на всички ограничения при летенето, пътуване в далечни страни и компа­ния на щастливи хора - всички тези въжделения на аза могат да бъдат задоволени с помощта на цигарите. Извървяваш километри - и за какво? Заради една жена, за един приятел, за свободата. Или прос­то заместваш всички тези истински желания с една цигара и цигареният дим замъглява действителните цели."

Т. Детлефсен "Болестта като път" 2. част

Още малко за тютюнопушенето, но не е от ел. вариант на книгите, преписвам го на ръка:

Л.Хей "Излекувай живота си"

Емфиземът и усиленото тютюнопушене са начин да се отрече животът. Те прикриват дълбокото усещане, че не сме заслужили съществуването си. Упреците сами няма да променят навика за пушене. Първо трябва да се промени основното убеждение.

Л.Хей "Излекувай тялото си"

Заместване на старите модели

За да можем завинаги да отстраним болестното състояние, трябва първо да положим усилия да премахнем мисловната причина. Но тъй като в повечето случаи не знаем каква е причината, за нас е трудно да разберем откъде да започнем. Затова, ако сте от хората, които си казват: "Ех, ако знаех от какво се поражда тази болка", надявам се, че тази книга ще ви насочи към откриване на причината и ще бъде от полза за изграждане на нови мисловни модели, които ще допринесат за зд равето във физически и умствен аспект.

Научих, че всяко нещо в живота възниква поради Нуждата От Него. В противен случай то не би се появило. Симпромът е само външна проява. Трябва да влезем навътре, за да отстраним мисловната причина. Ето защо Волята и Дисциплината не дават резултат. С тях водим борба единствено с външната проява. Това е като отрязване на плевели , а не изкореняването им. Така че, преди да започнете утвържденията с новите мисловни модели, трябва да поработите върху Готовността Да Освободите Нуждата от цигарите, главоболието, наднорменото тегло или каквото и да е във вашия случай. Когато нуждата не съществува, външната проява ще отпадне. Никое растение не може да същаствува,ако коренът е отрязан.

Мисловните модели, причиняващи най-много болести в тялото, са критичността, гневът, възмшението и чувството за вина. Критичността например, ако съществува достатъчно дълго в човека, може да причини болести от рода на артрит. Гневът се превръща в неща, които кипват, изгарят и инфектират тялото. Дълго задържаното възмущение ... .... тумори и рак. ...

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Т.Детлефсен "Болестта като път" 2. част

Глава Пристрастяване

Пристрастяването прилича на търсене. Всички пристрасте­ни търсят нещо, но твърде бързо прекъсват тър­сенето и засядат на една плоскост, която влиза в ролята на заместител (ерзац). Защото търсенето трябва да води до намиране и така да бъде задово­лена една нужда. Иисус е казал: „Който търси, не бива да престава да търси, а който намери, ще бъде разтърсен; и когато бъде разтърсен, ще се учуди и ще завладее Вселената" (Евангелие на Тома, 2).

Всички големи герои от митологията и литера­турата са се впускали в търсене - Одисеи, Дон Кихот, Парсивал, Фауст - и не са преставали да тър­сят, докато не са постигали целта си. Търсенето е помагало на героя да премине през мрак и многоб­ройни опасности, довеждало го е до объркване и от­чаяние. Но когато намирал търсеното, всичките му усилия преставали да изглеждат нищожни. Всеки човек се е отправял на странстване и при това странстване се блъска в най-потайните и странни брегове на душата си - но той не бива да засяда, нито да затъва в тях, не бива да престава да тър­си, докато не намери.

„Търсете и ще намерите..." се казва в Евангелие­то. Но който се плаши от изпитанията и опаснос­тите, от трудностите и криволиците на пътя, се пристрастява. Той проектира целта на своето тър­сене върху нещо, което вече е открил по пътя, и слага край на самото търсене, инкорпорира целта-заместител и не може да се насити. Опитва се да утоли глада си с все по-големи количества от тази ерзац-храна и не забелязва, че с яденето гладът му нараства. Той се е пристрастил и не си признава, че е объркал целта и че е трябвало да продължава да търси. Страхът, удобството и заслепението го държат в плен. Всяко спиране по пътя може да до­веде до пристрастяване. Навсякъде дебнат сирени, които се опитват да примамят странника и да го привържат със себе си - да го накарат да се прис­трасти.

Можеш да се пристрастиш към всичко, ако не вникнеш в същността му: пари, власт, слава, иму­щество, влияние, знание, удоволствия, религиозни представи, наркотици, ядене, пиене, аскетизъм.

...

Алкохол

Алкохоликът жадува за добър и безконфликтен свят. Целта му не би била погрешна, стига да не ис­каше да я постигне чрез предотвратяването на конфликти и проблеми. Но той не е готов да се впусне съзнателно в конфликтността на живота и да намери решение чрез работа. Ето защо притъпява конфликтите и проблемите си с алкохол, който му помага да се залъгва, че светът е добър. Обик­новено алкохоликът се стреми и към човешка бли­зост. Алкохолът създава само едно карикатурно по­добие на близост, като премахва прегради и задръж­ки, изтрива различията в общественото положение и позволява бързо побратимяване, което обаче е ли­шено от дълбочина и привързаност. Алкохолът е опит за задоволяване на потребността от добър, безконфликтен, братски свят. Всичко, което се изпречва на пътя на този идеал, трябва да бъде по­гълнато

Линк към коментар
Share on other sites

Отварям тази тема и я чета с интерес винаги, когато видя,че в нея има нещо ново. Благодаря ви, късметче и Чебурашка за споделения опит, за синтезираните откъси! :3d_161: Вярвам,че помагате и на още много хора! :3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...