Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Скандалите в семейството. Как да ги разрешим?


Мозата

Recommended Posts

На лицето на българската жена е отразена борбата с живота и именно това прави красотата й толкова въздействаща. Българските жени са силни жени.

Звучи много очарователно...както и да го тълкуваш. Но и в двата диаметрално противоположни случая води до проблема, за който позабравихме - скандалите.

1. Силна жена, която се бори с живота, го прави, защото не може или не иска да остави борбата и защитата си на мъжа до себе си. Тя се превръща в пряк или скрит диктатор и манипулатор. Така постепенно съпругът загубва смисъла в семейството и се превръща в различно реагираща марионетка - обезличен и презиран, изпълнява всяка заповед, или мърмори, но слуша, или се съпротивлява по свой начин....

2. Силна жена, която се бори с живота, защото някой и е внушил, че трябва да "спаси" от тази тежест мъжа и жертвоготовно да поеме неговите функции на крехките си рамене. Тази тежест постепенно я смазва или огрубява, което неминуемо предизвиква презрението или агресията на мъжа. Той я наранява, защото тя го преръща в безпомощно разглезено момченце.

Бях вторият тип "силна "жена... Сега предпочитам да не се боря с живота, а да му се радвам какъвто Господ ми го праща всяко утро... Сега не искам да съм силна, а да се доверя на силните ръце на съпруга си - с моята любов и доверие той се чувства спокоен , когато вземаме решенията си заедно... Не се страхувам за него, защото вярвам, че Господ му е дал сила и разум да пази и себе си, и мен...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:) Мерси ви за добавката. Да, точно Любов с главно "Л" е основната причина, ама нали сме в "портала към съзнателен живот", та пропуснах, видиш ли, съзнателно главната буква. :harhar:

:feel happy::yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Донке, благодаря ти! Съгласна съм с тебе, но понякога забравям тези мисли.

Питам се обаче къде всъщност е проблема? Дали, че мъжете са слаби или, че жените са силни? В днешния труден живот много мъже се оказват неприспособими, а майчинският инстинкт на жената й дава сили да продължава да се бори с трудностите. Аз направо мислех за бившия съпруг, че не може да се разчита на него, така виждах нещата, гледайки го как преживява в ежедневието. Дълго време беше без работа и когато се видя с пари, започна да крие голяма част от тях, а децата бяха болни и имаха нужда от много неща. Бях наистина изумена, когато след време видях черно на бяло документ за детските надбавки, написан от неговата ръка от мое име /понеже не е искал да разбера действителното положение/, че е получавал над два пъти по-голяма заплата. А аз му намерих тази работа и баща ми му ходатайства да го вземат. Често мъжете са просто непоправими егоисти, не милеят нито за децата си, нито за майката на децата си. Едва ли вината за положението е само в жените. О-ох, наистина много може да се изприказва, но най-малкото не звучи красиво и уважително, някой може да се засегне. Не се смятам за вълшебница да преобразя някой заклет егоист в грижовен, самопожертвователен съпруг и баща. Просто търся човека вече изграден като такъв. Каква беше приказката за старото дърво...

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Никога не е късно да те/ни заобича истинският ти/ни мъж...добър+разумен+силен+богат :thumbsup2:

имам импулс за поздрав с ... Цвете от Луната на БТР и Обичам те завинаги на Кирил Маричков:thumbsup:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир +Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

От сърце благодаря за музикалните поздрави и добрите пожелания! Дано се сбъднат наистина за нас! Чувала съм, че понякога човек предварително трябва да изстрада добрите неща в живота си. Каквото и да дойде, ако е по Божията воля, ще благодарим! "Поживем, увидим!"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте, търсещи!

Наистина, за бедите в семействата най- голяма заслуга има егото (Благост- пост.№21 в този форум) . След тази констатация няма много утешителни техники за справяне със скандалите в семейството, всичко се свежда до това- какво да правим с егото. Но преди да достигнем до радикална техника, може да се сетим за някои дребни помощни техники. Разбира се, те вършат работа при „по- мирни” семейства. При бясни ревнивци, алкохолици и повредени от хазарт същества (от двата пола!) не съм убедена, че може да има друга успешна техника, освен раздяла. И не бих посмяла да давам акъл на по- опитни и препатили от мен хора, но така, за куриоз, ще кажа за една техника, която научих съвсем скоро и е колкото смешна, толкова и работеща. Тя, разбира се, е приложима за случаите, в които и двете страни се тормозят от разправиите и искат да намерят мирно решение. Та ето какво видях:

Условие на задачата: има две страни, които трябва да вършат заедно работа, обаче все така се случва, че още на третата дума мненията им се оказват диаметрално противоположни.Търси се: Как да си свършат съвместната работа? Решение: Уговарят се, че за един период от време право ще има единият, а за един следващ, равен по големина- право ще има другият. Забележка: Нужно е и двамата да проявят добро желание и дисциплина, за да си спазват уговорката... И да имат достатъчно чувство за хумор. Поне колкото его...

:)

Линк към коментар
Share on other sites

А, какво ще кажете за скандалите вьв фамилията- в това по- голямо "семейство". И зад тях без сьмнение стои егото -даже изразено по- много по интензивен начин, много по- неоправдано, много по- жестоко проявено. Скандалите- явни и скрити- между снаха- свекьрва, брат- сестра, изобщо между роднини. Какво мислите, как може човек да се справи срещу злословене, разпространение на клюки, измисляне на всевьзможни льжи, зад които стои някькьв зловещ интерес. Защото повярвайте ми ако това продьлжава с години и човек не е толкова духовно извисен, трудно би могло да се справи с обидата. С обидата, да, но срещу льжите- КАК? Още повече ако сплетните и льжите целят да отдалечат от обичан и скьп човек. Нали льжата не е като да извадиш предмет от джоба и да кажеш: Ето вижте сами как е! Черно ли е или бяло! Имате ли някакьв успешен опит или техника?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Много интересна, силна и много жизнено важна тема... Аз не съм още семеен, но скоро може би ще бъда и като чета темата и въобще като се оглеждам наоколо в живота чак страшно ми става. Защо е така устроена нашата психика че винаги търси под вола теле, никога не сме доволни и винаги искаме да се наложим вместо да се самоизследваме, себе си - ситуацията, същото да направи партньорът ни, да намерим корена на проблема и при последваща негова проява да насочваме импулсите му към добро?

Когато живеех във Варна, в апартамента на последния етаж - над мен - имаше млда двойка с малко дете. Мъжът беше много добре изглеждащ и интелигентен човек, жената беше 160 см-ова брюнетка - слаба, стройна и доста привлекателна. Всяка вечер ставах неволен слушател на няколко часови викове - караницата беше за пари - няма пари - караница обче беше пресилено да се каже, защото се чуваше само гласът на жената. Мъжът се обаждаше плахо от време на време и беше засипван с порой от убийствени кошмарни извержения от гадост! Какъв ли не беше наричан този човек, как ли не му беше стъпквано мъжкото его: "Той беше боклук, той не можеше нищо и не ставаше за нищо, той беше най-големия некадърник и непрокопсаник, неговата неудача беше равносилна на престъплението на Хитлер, той не беше мъж просто, в леглото не ставаше за нищо, беше му предлагано многократно да скочи от терасата(те бяха на 6-ия етаж), при което вратата се отваряше и крясъците на ангелски изглеждащата брънетка се чуваха много по-силно. И това всичко в присъствието на момченцето им... Какво ще стане от това момченце благодарение на така загрижената му майка? Ще стане това че отношенията му с мъжете по принцип няма да вървят, ще стане слаб комплексиран мъжчо, който с нищо няма да може да се справи в живота - благодарение на "любящата" му майчица!

Между другото когато има скандали, мъжът псува, а жената кълне - псуването е много по-слабо и е ежедневно срещано, но кълненето удря по най-тънките и уязвими части на мъжа. В съседната на нашата къща живееше семейство - мъжът гледаше животни - беше овчар, а жената работеше като продавачка някъде. Тази жена се прочу в махалата с езика си - език на пепелянка... Не знам дали сте били свидетели на такова нещо, но това бяха системни сблъсъци между нея и мъжа и, при което той я пребиваше и бягаше в другата им къща, която беше съседна. тя обаче вместо да млъкне, с пълно гърло сипеше такива проклятия, каквито и най-злият професионален вещер не може да измисли - с часове - 3-4 часа нон стоп, с удивителна злоба и една концентрирана обсебеност. Но най-изумителни бяха не само думите, но самото и излъчване - самият ад минаваше през нея! Това ставаше на около 10 метра от детската ми стая, в съседния двор. Те също имаха дете - момче, което сега е мъж на около 30г. Това момче не е излязло от града си, не е учил, работи охрана за 150 лева и не си и помисля че може би има потенциал за повече... кой ли е причината за това - какви ли импулси по отношение на собственото му мъжко начало и увереност са вложени в него от собствената му майка? Още повече че той ги приемаше не само чрез атаките към баща му(което подсъзнателно е към собствената му мъжественост), но и директно към него. Това момче влезе в казармата един набор след мен - и служи в същото поделение. От познати чух че той е бил "черната овца" на взвода, т.е. всички гаври които са присъщи на казармата, са били насочени към него, давана му е най-мръсната работа, най-много безсъние и извращения, физически и психически тормоз и т.н. Хората са такива че усещат слабия и се нахвърлят върху него като вълци...

децата на семейства със скандали едно че получават пълна чаша с тежък шейк от слабости и комплекси благодарение на родителите си, но и по-късно подсъзнателно се стремят да ги прекопират в собствените си семейства. Подсъзнателно се стремят да си намерят половинка подобна на майка им ако са мъже или на баща им ако са жени... за да могат да затворят порочния кръг!

Но, ние само конструираме живота и бъдещето си и ако сме съзнателни можем да разчупим кръга и преобърнем живота си към добро. Мисленето е винаги причинно следствено и ако се научим да следваме причините и следствията, можем да стигнем до източника на проблема, да стигнем до началото на пораждащия фактор. Да речем че сме осъзнали че имаме определено наследство от родител;ите си, както и това на половинката си. Това е добро начало и 50% разрешава проблема. После, следвайки тази причинно следстена връзка, можем да анализираме поведението ни - на нас - двамата съпрузи. Защо се караме? Ето какво ни говориха днес в една лекция:

Комуникацията е или симетрична, или комплементарна(допълваща). Симетрична комуникация имаме когато другият се стремо да копира поведението на другия, а комплементарна,когато се държи по противоположния начин. При симетричната комуникация се получава нарастване на подобието - при скандал ескалира сблъсъка, а при приятелско отношение ескалира радостта от общуването. Тоест когато единият отвръща на удара с удар, се получава война. И тази война си създава егрегор, който иска да се храни точно с такава енергия - зловеща! При случая с комплементарното общуване - то е в рамките на нормалното до известна степен - всеки играе дадената му от живота роля - мъжът и жената естествено се допълват. Когато обаче единият стане господарят, а другият робът, тогава господарят започва все по-силно да подтиска, а робът все повече се свива и подчинява. Защото пак се създава егрегор един садистично мазохистичен егрегор. Най-често жените влизат в ролята на подтискани, а мъжете на подтисници, но понякога е обратното. Е, тук се отплеснах - в лекцията нямаше за егрегори, но както и да е.

Следователно, разумно е да поддържаме мисловно поле на приятелство - то става наше енергийно дете, което изисква още и още енергия от същия приятелски вид, и така работи за процъфтяването на семейството!

А какво да правим, когато вече сме навлезли в някой от двата типа горепосочени негативни модели: на негативната симетрия или на негативното допълване? Мисля че отговорът е осъзнаване и пренасочване, трансформация! Най-добре и от двамата - тогава със сигурност всичко е поправимо и грозното минало ще си остане само една добра опитност. Например при караница единият(по-умният) да остстъпи, да премине временно в комплементарен модел, а като утихнат страстите да се опита да обясни на другия нещата - за двете им семейства, за това как родителите им са заложили определени схеми н аповедение в тях, за това как те несъзнателно ги копират, за това че не може да се налагаш над другия, а трябва да има разбиране, за това че цялата тази война се ръководи от енергийна същност, която тласка двамата да се нападат отново и отново... ако и двамата са разумни хора, ще разберат и ще променят нещата - този черен егрегор ще се трансформира със силата на осъзнаването и смирението, с искрен стремеж в светъл и дружелюбен. Разбира се - ако единият е глупец невежа и не иска и да чуе, тогава резултатът е поне защита на осъзналият се... а дали иска той да продължи такъв живот, зависи от много неща. От собствените му настройки, от наличието или не на деца, пари и т.н. Според мен ако единият партньор упорито продължава да се държи като дивак, въпреки всичките продължителни усилия на другия, по-добре е да се разтрогне такова семейство - в името на децата! Е, свърши ми мастилото ... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Ох, Орлин, успя да ме разсмееш с този "театьр" който описа и който се среща навсякьде и по всяко време. Вьпреки, че изобщо не е за смях. Не винаги, обаче от такива семейства излизат и се вьзпитават деца неудачници и не винаги тези пораснали деца тьрсят за партньор прототипа на майка си или баща си. Ако тези деца, успеят да надмогнат този модел на вьзпитание, всичките комплекси и неудачи от " щастливата" семейна обстановка, която са имали, то те стават много отговорни и разумни хора. Даже лошото вьзпитание, което са имали, често се оказва подбуда кьм самовьзпитание, което е по- важно за развитието и усьвьршенстването на личността. А, не мислиш ли, че по често тези деца впоследствие инстинктивно тьрсят противоположността на "лошия "татко или майка в семейството, вьпреки че вероятността да згрешат в избора си е пак по- голяма в сравнение с тези, които са израснали в спокойна обстановка? :) Или, може би? :)
Линк към коментар
Share on other sites

Да, така е, Сони, иначе щяхме да сме просто безволево следствие на създалите ни условия и създатели - родители, прародители, богове и богчета. Слава богу че имаме мъничко свободна воля. И все пак заложеното през детството винаги ще представлява един призрак на който човек или ще се подчинява или ще бяга - защото е там - в подсъзнанието - като матрица. Децата нямат способности за трансформация - затова и тази матрица се отпечатва дълбоко. Както казваш обаче, колкото и негативна да е, тя може да бъде двигател за развитие при осъзнаване и силен стремеж! Всяко зло - за добро! :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

:):1eye::feel happy: Забелязала сьм, че повечето ми приятели и свестни хора около мен са все с трудно детство. Може пьк да не бягат цял живот от " един призрак на който човек или ще се подчинява или ще бяга - защото е там - в подсъзнанието - като матрица." Сещаш ли се за лекарството? :thumbsup:
Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm::blink: Love is the answer! :rolleyes::thumbsup2:
Линк към коментар
Share on other sites

:1eye::dancing yes: Много смешно и забавно ми стана като гледах един репортаж в новините на Сирница, кедето даваха как едно семейство си даваше прошка всеки с всеки. Само най- вьзрастните- бабата и дядото- не си дали, за да бьдат заедно и на "другият свят"! :) And with the love and.... :feel happy:
Линк към коментар
Share on other sites

не видях кой знае какво по началния пост!!!!?????!!! бягате от същността на темата и така няма нищо което да впечетли с преживяно или със съвет, поука.............. :huh:

Моля пишете на кирилица! Мнението е "преведено" на кирилица от модераторския екип.

Линк към коментар
Share on other sites

:D:D Това, че всеки споделя своята същност на темата, без да претендира, че това е Истинската Същност, не означава, че бягаме от темата. :D

Това "кой знае какво", което търсиш, е в самия/самата теб. Никой никого не е имал намерение да впечатлява с нещо, още по-малко да съветва или поучава.

Ние тук просто обичаме да мислим заедно, но всеки сам и свободно! ...А не да налагаме оценки, схеми, правила на мислене и поведение...

Сега си мисля, а дали точно последното не стои в основите на семейните скандали?? :hmmmmm:

Открием ли причината, може да намерим и разрешението... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Това, че всеки споделя своята същност на темата, без да претендира, че това е Истинската Същност, не означава, че бягаме от темата. 

Това "кой знае какво", което търсиш, е в самия/самата теб. Никой никого не е имал намерение да впечатлява с нещо, още по-малко да съветва или поучава.

Ние тук просто обичаме да мислим заедно, но всеки сам и свободно! ...А не да налагаме оценки, схеми, правила на мислене и поведение...

Сега си мисля, а дали точно последното не стои в основите на семейните скандали?? 

Открием ли причината, може да намерим и разрешението...

Здравей Guest,

Права е Донка.

Всички ние в този Форум си живеем като обичащи се членове на едно голямо семейство. Всеки споделя собствения си опит и няма никакви претенции относно начина на мислене и споделяне на другите членове от "семейството". Това, че от време на време някой от нас прави бележки относно мнението на другите или пък има по- различно мнение, си е в реда на отношенията между членовете на едно демократично семейство.

Всички тук сме се събрали да си помагаме в трудния Път към Истината, тъй като всеки от нас е на различно еволюционно ниво, но всеки осъзнава, че само със съзнателна работа върху себе си може да се изкачва по еволюционната стълбица на Живота. Всеки сам преценява какво от опита и знанията на другите може да му помогне в собствения му Път към самоусъвършенстване и достигане до по- висшите нива на Живота. :)

Можеш и ти да се регистрираш и да станеш пълноправен член на нашето "семейство". Всеки е добре дошъл. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки сам преценява какво от опита и знанията на другите може да му помогне в собствения му Път към самоусъвършенстване и достигане до по- висшите нива на Живота
Освен това не мисля, есме се отклонили от сьщността и не сме дали сьвети. Всяко изказване дотук беше полезно, искрено и даваше конкретен дори сьвет. А, ти не гледай негативно :) Винаги се стреми да оценяваш позитивно! Това сьщо е сьвет! Но каквито и както и да се дадат сьвети, ти сам сьздаваш и избираш живота си, конкретно по темата- сам твориш обстановката в семейната си среда. Сам разрешаваш семейните си проблеми и на собствен грьб носиш семейните неволи. А, ако те тревожи нещо конкретно, което не е засегнато в темата, можеш добронамерено да попиташ и помолиш за сьвет. :) И сьм сигурна, че ще го получиш! :thumbsup:
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

:):1eye::feel happy: Забелязала сьм, че повечето ми приятели и свестни хора около мен са все с трудно детство. Може пьк да не бягат цял живот от " един призрак на който човек или ще се подчинява или ще бяга - защото е там - в подсъзнанието - като матрица." Сещаш ли се за лекарството? :thumbsup:

Много ме интересува тази тема, както лично така и професионално. Лично, защото аз съм човек с трудно детство. Детството ми е било наситено с подобни скандали. Сега съм възрастен човек с големи деца и мисля, че съм им осигурила възможно най-добро детство. Но по стечение на съдбата работя в слежба, която защитава децата в риск, в това число и тези върху които се налага психичен тормаз. Например малтритиране на майка в присъствието на детето .малтретирани на друг член в семейството или самото дете. Вярвайте ми много е трудно до се достигне до установяване на причината, която е довела до тези скандали. Мисля, че основното е разминаването на очакванията на партньорите, когато са създавали връзка, а след това и семейство. Разбира се генетичната даденост и не на последно място личния пример в семейството.

Линк към коментар
Share on other sites

Подтиснатите страхове, насилие и лоши спомени, остават в подсьзнанието, като "самскара". Ако не се освободят, утре преживяното насилие се изявява кьм нашите деца, под просто по различна форма. Ако като мальк си бил бит, кьм твоите деца, може би никога няма да посегнеш, и вярвайки, че си по- добьр от твоите родители, вероятно ще употребиш друг вид насилие. Или изпадаш в друга крайност, да позволяваш на детето си всичко.

Важно е, да разбереш, че има избори, които ти взимаш и правиш. Че има и друг избор, освен насилието. А, за да достигнеш до това ниво на сьзнание нещо трябва да се промени - не само да се промениш, но и да случиш на кьсмет, който да те тласне кьм това.

Линк към коментар
Share on other sites

Подтиснатите страхове, насилие и лоши спомени, остават в подсьзнанието, като "самскара". Ако не се освободят, утре преживяното насилие се изявява кьм нашите деца, под просто по различна форма. Ако като мальк си бил бит, кьм твоите деца, може би никога няма да посегнеш, и вярвайки, че си по- добьр от твоите родители, вероятно ще употребиш друг вид насилие. Или изпадаш в друга крайност, да позволяваш на детето си всичко.

Важно е, да разбереш, че има избори, които ти взимаш и правиш. Че има и друг избор, освен насилието. А, за да достигнеш до това ниво на сьзнание нещо трябва да се промени - не само да се промениш, но и да случиш на кьсмет, който да те тласне кьм това.

Много точно. Честите скандали в семейството са изпитание и за родителите и за децата. Или тежки кармични уроци.Напълно споделям-излизаш от този омагъосан кръг,когато и ако успееш да се промениш.Наложително е.Самскара означава кръговрат, обозначава веригата от прераждания. Може би децата сами си избират да се родят точно в това семейство,при тези родители.Дано е така, тогава тяхното предизвикателство ще е да се справят с тежките травми,за които говори +1 Reply.

Знае ли някой точния правопис на самсара-срешам я ту с к,ту без?

Линк към коментар
Share on other sites

Подтиснатите страхове, насилие и лоши спомени, остават в подсьзнанието, като "самскара". Ако не се освободят, утре преживяното насилие се изявява кьм нашите деца, под просто по различна форма. Ако като мальк си бил бит, кьм твоите деца, може би никога няма да посегнеш, и вярвайки, че си по- добьр от твоите родители, вероятно ще употребиш друг вид насилие. Или изпадаш в друга крайност, да позволяваш на детето си всичко.

Важно е, да разбереш, че има избори, които ти взимаш и правиш. Че има и друг избор, освен насилието. А, за да достигнеш до това ниво на сьзнание нещо трябва да се промени - не само да се промениш, но и да случиш на кьсмет, който да те тласне кьм това.

Много точно. Честите скандали в семейството са изпитание и за родителите и за децата. Или тежки кармични уроци.Напълно споделям-излизаш от този омагъосан кръг,когато и ако успееш да се промениш.Наложително е.Самскара означава кръговрат, обозначава веригата от прераждания. Може би децата сами си избират да се родят точно в това семейство,при тези родители.Дано е така, тогава тяхното предизвикателство ще е да се справят с тежките травми,за които говори +1 Reply.

Знае ли някой точния правопис на самсара-срешам я ту с к,ту без?

За мен предполагам и за другите, ще е интересно :thumbsup2: . Все пак всеки случай е индивидуален. Мисля, че няма формула за устанавяване на тези проблеми, всъщност не че няма по пронцип, ние хората все още нямаме точен отговор на въпроса.

Линк към коментар
Share on other sites

:huh: Глупости на тьркалета! Ще "пренебрегна" или "подтисна" - все едно! Това е най- прекият пьк сьм самскара. Хубава клопка. Нерационална добродетел.

Бий се или бягай?! По скоро бягай! Защото страхьт и подтиснатите емоций вземат нечовешки размери и робьт започва да се чувства добре в положението си.

Линк към коментар
Share on other sites

Бий се или бягай

:sorcerer:

Така не правеха ли животните? :D

Ние трябва да се научим да мислим право и да действаме с любов.

Самсара е кръг на преражданията.

Самскара означава навик. Реакциите стават навик с повторение.

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво включване на брат Валентин... и все пак - потискането дали е добра опция за едно семейство ? :) Не се ли повишава риска да се стигне по-късно до "правене от мухата слон" от всичко...

Може би има по-добър вариант ?

Но най-важно е да се прави всичко с Любов. Това е правилото на правилата, или липсващото правило, както щете го наречете.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...