Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво е да си просветлен?


Иво

Recommended Posts

Как ще познаеш просветления на улицата? Никак, приятели!

Можеш ли да познаеш лъжеца на улицата? Гения?Престъпника?

Можеш ли да го познаеш изобщо? ДА!

Донка го е казала ясно, ако се замислим върху последните и думи!

"...........разбира твоята слепота и поведението ти по никакъв начин не може да го засегне"

Ето едно от нещата които са характерни за просветления!

Линк към коментар
Share on other sites

Как може да се познае просветения?

По-скоро интуитивно по погледа /нали е огледало на душата/, съчетан с думите и постъпките.

" Стремете се към чистота в мислите, желанията и деянията"  П.Дънов
Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото разбирам, Венцислав поставя въпроса от нов, интересен ъгъл -

Как да разберем дали самите ние сме просветлени?

Как усеща себе си и света просветления човек?

Възможно ли е да се заблуждаваме, че сме просветлени, приемайки нашата Истина за Абсолютната?

Просветленият човек по-възвишен ли усеща себе си?

Как просветленият различава просветлените от непросветлените?

Какво е отношението и поведението на реално просветления човек към непросветлените?

На какъв "език" се разбират помежду си просветлените хора?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Май не се говори за това?!

Май не се говори за това.... наистина.

Ако един просветлен човек каже на другите, че е просветлен, дори и това да е истина, той би разграничил себе си от "непросветлените".... а нали за просветления е ясно Единството ни.

Излиза, че ако наистина сме просветлени, то нашето собствено Его ще бъде толкова прозрачно, че няма да можем да виждаме Себе си - ще бъдем част от Океана. В този случай ние ще контактуваме не с Егото, а с душите на себеподобните си, с които сме равни, нещо повече, свързани сме в Единството...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Кристиян

Здравейте,

Току що писах в темата за "Лични доказателства за скритото знание" и се опитах да отговоря на марчела за катарзиса....и се поувлякох в изложението, но поради връзката на написаното от мене там, и това, което се обсъжда тук, мисля да насоча желаещите да прочетат това мое мнение към темата за личните доказателства: ТУК

Все си мисля, че просветлението е строго интимен вътрешен процес, който не се нуждае нито от заявяване, нито от доказване...просветлението става част от същността ни, всеки, който общува с просветен човек изпитва особено чувство, а основата на всичко, което се изявява в човека- отвън навътре, и отвътре навън, е Любовта. Любовта няма нужда от обяви и заявления....тя просто се усеща, всяко проявление е възможно само чрез Любов...

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте Всички!

Темата е много интересна.

Мненията са написани от знаещи и можещи хора.

Интересно, че тук никой не споменава

КУНДАЛИНИ енергиите

като Възможност за постигане на Просветление. /може би като една от степените на Просветлението/

Аз мисля, че даже в момента,

в който си почнал да разсъждаваш по тази тема

вече си прекрачил прага

на едно ново знание и си преминал

в друго ниво на духовното си развитие.

peprudi.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Дааа... прекрасни цветя виждам отгоре.

Бях чел някъде, че просветлението е красиво като тези цветя отгоре, но само когато гледаш отстрани и възклицаваш ... "Аххх... каква прелест !!! "

А тези цветя наистина са прелестни .................

Линк към коментар
Share on other sites

Според вас какво е да си просветлен?

Ако срещнете просветлен човек утре на улицата и си поговорите малко с него мислите ли, че ще разберете че той е такъв? Ако да - как?

Има ли степени на просветление?

Виж този филм, там обясняват просветлението.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Интересно, че тук никой не споменава

КУНДАЛИНИ енергиите

<{POST_SNAPBACK}>

Здравей Stranger, кундалини е нещо, което може би всеки е преживял в една или друга степен на някакво определено ниво, но като наименование, кундалини все още е непозната на доста хора. Всички народи по света имат някакво определение за кундалини, а и в повечето духовни учения тя е спомената като нещо изключително важно, от което практически зависи степента на развитие на определен човек, практикуващ съответната система. В християнството тази енергия е позната много добре, и практическия "аспект" на самото християнство се занимава именно с това- издигане на кундалини от една страна, а от друга- спускане на космическия поток от "универсална енергия" (или благодат, прана, ци, чи, ки и прочие наименования...). Христос дава много кратичко, но твърде ясно наставление в тази връзка, което ще цитирам по памет:"Прочее, бъдете мъдри като змиите, и незлобливи като гълъбите...".

С кундалини не трябва да се работи самоцелно. Първото и задължително условие за "безопасна " работа с кундалини е, да е "разчистен" пътя пред нея, или по-ясно казано: чакрите на човека трябва да са хармонично функциониращи. Издиганетно на кундалини през седемте главни чакри на човека от гл. точка на християнството представлява преминаване през седемте христови тайнства на Божествената женска същност на човека; а спускането на потока от космическа енергия през същите седем чакри, представлява приемането на седемте христови тайнства на Божествената женска същност.

В такъв смисъл, самият Исус, бидейки човек, е работил върху себе си, и в четирите евангелия от библията (а и в онези, които са нямали късмета да попаднат там), са описани тези моменти- 14 тайнства, които биват успешно "разкрити", изучени и приложени така, че Исус постепенно става Христос.

Не бих могъл накратко да опиша тези неща, а и виртуалните форуми едва ли са най-подходящото място, а от друга страна- има толкова много източници на информация, от които човек може да събере информация...но, има едно Но, което е съществено, а това е, че макар и целта на цялото човечество да е една и съща- постигане на Божественото в себе си (най-общо казано), то методите за това постижение са твърде различни и специфични за различните раси, етноси и прочие...в зависимост от степента на съответното съзнание, и общата възприемчивост.

Африканските духовни системи например изключително добре контактуват с Божественото чрез ритъма, движението и сексуалността, което е функция предимно на втората чакра; почти всички представители на жълтата раса правят същия този контакт на нивото на третата чакра, която е свързана със състраданието и интуитивността, приложната мъдрост и интелект ( лечебните системи на изтока, меридианната система и прочие...), но от друга страна с дисциплината и агресията (знаем за връзката на бойните изкуства и духовните системи на изтока) ; повечето европейски народи, приели християнството, макар и твърде неправилно разбирано от църковните институции, контактуват с Божественото предимно на ниво 4-та чакра, и Пътят маркиран от Христовото учение е свързан по специфичен начин с тази четвърта (сърдечна) чакра, която се явява кръстопът, средата както на издигащия се поток кундалини, така и на спускащия се поток от универсална космическа енергия...

Пиша това, защото съм виждал, а и познавам много привърженици на източни системи, които бидейки европейци, постигат неадекватни резултати.

Под неадекватни резултати разбирам твърде много неща, които обаче не ми се иска да споменавам. Има доста отклонения, грешки и илюзии в духовните пътища, които всеки един човек би могъл да допусне, но би могъл и да не допусне. Затова понятието Учител е актуално във всеки един миг от живота, при всяко дишане и издишване.....защото вдишването е енергия, а при издишването има вече резултат....

Успех на всички!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз имах предвид връзката

Кундалини>>>>>Просветление.

По отношение на Разпознаването...

Просветлените се разпознават един друг .

КАК?

Сигнали ,

знаци,

някакво излъчване...

/оставям тълкуването на по компетентните от мен!!!/

Не мисля ,че всички просветлени са

изцяло положителни личности.Човек се изкушава понякога

и използва способностите си

съвсем не в името на

всеобщото добро

peprudi.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте !

Радвам се , че се намериха хора като Кристиян1 !!!!

Друго си е като има и други християни да обеснят системата на християнското посвещение. Ами нещо като във футбола е - играта е отборна , за да стане красива . Иначе само 1-2 играчи е уморително и досадно .

Кристиян 1 , напълно съм съгласен с тебе. Ако позволиш ще те допълня.

При християните не се говори за Кундалини - Светия Дух , защото движението на енергийте или ... посвещението се препокрива с морално- нравственни- етични категории . По този начин се предотвратява нечистоплътни хора да не злоупотребяват с Божественните дарове .

По въпроса за бойните изкуства :

Специално съм се интерисувал - питал, чел , гледал ... и др. начини за информация . Винаги отговорите са били едни и същи . В хрристиянското посвещение при идеалниат вариант са необходими ....само 5-6 земни години за достигане на пълно посвещение в Мистериите . Докато при Изтоочните посвещения - Шаолин , са необходими 2-3 прераждания и то едно след друго на едно и също място за довършване на започнатото . Това е много трудно нещо и не гарантира успех. И възможноста да попаднат скритите техники в неположителни хора е много висока. ПРи това при християните има опцията да не са в манастир , когато спазват морално - етичния небесен кодекс закодиран в Евангелията . Може и да ни го спазваш ... въпрос на свободна воля, но ... в този случай губиш даровете на Светия Дух .

Stranger, самите ти въпроси съдържат отговорите . Предполагам , че Просветлените се познават един друг според даровете на Светия Дух . Само те си ги знаят .... :dancing yes: по обясними причини. Малко интелигентност и отговора сам идва . При спазване на морално -етичния кодекс ще могат да разчетат "изпратените" послания . Тук във форума има една тема "Чистотата". Когато Душата ти е чиста винаги ще "прихване " сигналите, посланияга, знаците . Христос възкръсва в Бели дрехи.... Бялото Братство...Бялата Душа изчистена от Карма върху която всяка чужда мисъл-форма се отпечатва като черна буква върху Бял лист хартия. Като спазваш Мировия закон за ненамеса в чуждото лично пространство , твоята мисъл няма да цапа тази на брата ти и ще е видна както филма на екрана на телевизора . Ако нарушиш морално-етичния кодекс ... картината зе "зацапва".

Значи това са само мои разсъждения и мисли . При грешно представени отговорноста е моя . При вярно представени пред аудиторията на форума - заслугата е на моя Бог - Иисус Христос . Означава, че вярно съм го разбрал .

Поздрави на всички !!!

ПП :

Кристиян1 ще се радвам да се вклучваш по-често така успешно. Харесва ми мисълта ти . Ако има и други християни .....

Моля ...!!!!!

По-смело ....!!!

Христос ни е дал разкошно учение, а Беинса Дуно го е доразвил великолепно ....!!!! Чужденци и странници не могат да ни го откраднат , защото за да го откраднат , трябва да спазат морално-етичния кодекс. Това автоматично ги прави християни ...искат или не , наричат се или не християни. За мене "християнин" означава " да пазиш христовите закони . Пише го и в Евангелието кои са христовите приятели .....:)))))))))

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Кундалини не означава просветление, и не е негов еквивалент. Без кундалини също няма просветление.

Просветления човек е извън влиянието на полярното съзнание за добро и зло, но все пак, НАМЕРЕНИЕТО е онова, което различава нещата.

Под "добър" трябва да се разбира такъв, който опазва чистотата и светлината на НАМЕРЕНИЕТО, което е основната движеща сила за всяко едно действие. НАМЕРЕНИЕТО е продукт на Любовта, Вярата и Волята.

иначе казано, космичния поток е праха за пране,изпиращ дрехата изцяло а кундалини- белината, отстраняваща петната от дрехата....всичко това прави хигиената възможна във вихъра на пералнята и чрез мощта на центрофугата....

Говоря съвсем метафорично....има души, които само с прах за пране стават чисти....но има и такива, които няколко избелвания трябва да отнесат за да се изчистят...но белината може и да затрие цялата дреха....

А за Св. Дух хората все още не говорят открито- троица Отец, Син...и Майка...Това е Св.Дух- Божествената Майка....иначе семейството е невъзможно...

Линк към коментар
Share on other sites

При християните не се говори за Кундалини - Светия Дух , защото движението на енергийте или ... посвещението се препокрива с морално- нравственни- етични категории . По този начин се предотвратява нечистоплътни хора да не злоупотребяват с Божественните дарове.

Здравей Иване,

Християните МОЖЕ БИ не говорят за Кундалини Енергиите/В твой прочит!!!/

но

Петър Дънов,на когото е посветен сайта тук говори за КУНДАЛИНИ ЕНЕРГИИ!

(НАПРАВИ справка - не приемай това ,което аз казвам на честна дума!)

А колкото да нечистоплътните хора, които "злоупотребяват с Божественните дарове."

искам да ти припомня, че има и паднали ангели..., които все още са Ангели.

Струва ми се ,че доста четене ти предстои!

Кундалини енергии...+

Може би книгата на Дан Браун -"Кодът на Леонардо ДА Винчи" ще ти даде някои идеи ( тя в момента е най-коментираната книга в Западна Европа и САЩ.

П.П.

Това е първия и последен път , на който отговарям на подобни провокации!

още веднъж

П.П.П

Ерудицията и широките интереси на Кристиян 1 ми са напълно ясни!

Сигурно не е случаен факта, че стилът му на писане е толкова сходен с Albedo Rubedo!

peprudi.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Кристиян 1,

Във Връзка с Кармичната Обремененост, която споменаввш тук,

Сякаш не ми се струва свързана с ПРОСВЕТЛЕНИЕТО.

Дори по вероятно изглежда, че Просветленият сам може да регулира или сам да действа като катализатор за

Кармичното изчистване.(според твоите метафори -изпиране!)

Линк към коментар
Share on other sites

Stranger...!

Няма никаква провокация от моя страна.

Не казвам , че знам абсолютно всичко, това би било безумие ако го кажа... Отвори лекциите на Беинса Дуно www.beinsadouno.info и много те моля ( обръщението е към всички четящи ) намери къде ... в колко лекции Петър Дънов НЕ ГОВОРИ ЗА ХРИСТОС . Кой знае може пък да намериш някоя лекция тук- там... Моля те обърни внимание и на молитвите написани и дадени от Петър Дънов и виж в колко от тях обръщението е "..Христе боже наш " или друго словосъчетание с Христос . Моля ...модераторите да ти помогнат - те са вещи , но да бъдат и коректни и не премълчават очевидни истини .

Християните МОЖЕ БИ не говорят за Кундалини Енергиите/В твой прочит!!!/

но

Петър Дънов,на когото е посветен сайта тук говори за КУНДАЛИНИ ЕНЕРГИИ!

(НАПРАВИ справка - не приемай това ,което аз казвам на честна дума!)

Думата ти не е честна ....!!!! Те това и аз го знам , но благодаря за предложението ти . Но на български език се казват ... Свети Дух , мъжко и женско начало.... и т.н. това са просто синоними на бългорски език - а аз съм българин . Православната църква е условно разделена на мъжка и женска половина в храма. Иконите и те така са разделени . Те това ако не е признание и зачитане и демонстриране съществуването на мъжкото "Ян" и женското"Ин" начало - не знам какво е !!..?? Не съм ги отричал никога . Но ти като , че ли се опитваш съзнателно да изместиш акцента на разговора . Очивидно имаш познание ( трудничко ще ти е да го прекриеш и се правиш на ... недоучил форумец ) .

Прекрасно знам ..100 постинга какво съм писал и ти в какъв момент се появяваш :)))

Темата е ... "Какво е да си просветлен " -- моля спазвай я !!!!

Да си просветлен е да знаеш какво правиш и защо го правиш . Ти като се опитваш да обърнеш разговора в нехристиянска насока - знаеш ли какво правиш ?????

Кармичната обусловеност е много тясно свързана с просветлението. Кармично обременения човек е зависим от от езичниците( груповия Дух - Ейхова) и те неизчистили дущите си упражняват рекет върху хора желаещи да си ги изчистят - Християните . Ми разбива им се монопола. То Просветлението е тясно свързано с всяка тема във Форума . Защото просветления , пак казвам знае какво и защо го пише .

Питаш по какво се познават просветлените ??

Ми по това =, че устояват аргоментирано позициите си

. И не търсят евтина сензация на ...някакви знаци , сигнали и други символи показващи неумението им да "разчитат" знаците на Природата и божествените сили в нея .

Моля модераторите да бъдат коректни и пропускат и християнските трактовки на Учението на Беинса Дуно..!!!!!! И то без изменения . Това е авторски труд и авторско мнение - не обиждащо никого .

ПП....:

Здравей Кристиян 1,

Дори по вероятно изглежда, че Просветленият сам може да регулира или сам да действа като катализатор за

Кармичното изчистване.(според твоите метафори -изпиране!)

Ето това вече се казва вярна констатация.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Не може да си Просветлен...и тепърва да започнеш с кармично разчистване...

Между впрочем, не споменавам директно кармата, но въпреки това я имам предвид.

В Учението на Учителя, наистина се споменава енергията на кундалини, но, преди това има известни уловия, които трябва да са налице, за да се стигне до там.

Учението бива правилно разбрано, ако се приложат известни методи в негово приемане- то е многопластово, в една дума може да намерим цяла страница информация, но това е вече въпрос засягащ други неща.

Във всеки случай, Учението е конструирано Универсално, т.е. без възможност (и при най-силни напъни) да бъде профанизирано, става въпрос както за християнството, така и за това, което Учителя е оставил за употреба от нас....

И до ден днешен Учението на Беинса Дуно не може да се възприеме и научи, без Той да е активен участник в процеса, в качеството си на деен Учител....но не Той да "говори" от книгата имам предвид....

Линк към коментар
Share on other sites

Има състояния, които не са ваши. Не се поддавай на тези състояния. Обърни погледа си към небето. Представи си лице на ангел, което изразява известна добродетел, например кротостта. Очите на кроткия са спокойни. Свързвай се с такива образи...

Според мен тази мисъл от беседите на Учителя потвърждава моето твърдение от предишният ми постинг.

Мисля, че много хора тук биха интерпретирали "Състоянията", за които се говори , в следния АСПЕКТ,т.е. че няма човек - ОСОБЕНО ПРОСВЕТЛЕН - който да не обект на отрицателни-или по- точно Паранормални влияния. /Нямам желания да навлизам в детайли в момента - много е горещо!!!/

Така че КАРМИЧНОТО РАЗЧИСТВАНЕ Е Постоянен Процес /Освен ако П.Дънов - Учителя е говорил за някакви ПОСТОЯННИ форми на защити от такива влияния /, с които аз не съм запозната.

С поздрав

blooming_flower_jug_md_wht.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Здравей Страннико,

Вероятно трябва да въведем отправни точки в понятията, които използваме....

Има състояние, което отговаря на Пробуждане, има състояние, което наричаме Посветеност- тези две състояния имат множество степени.

Просветлен/Просветление- това са понятия,

Линк към коментар
Share on other sites

Вероятно трябва да въведем отправни точки в понятията, които използваме....

Има състояние, което отговаря на Пробуждане, има състояние, което наричаме Посветеност- тези две състояния имат множество степени.

Просветлен/Просветление- това са понятия, 

И... ?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

и ми се затри постинга, спря тока, и колкото се постна- постна....

Но не ми се пише отново днес по същата тема, не мога да възстановя 100% това, както си беше...а за ново писание просто нямам време, работя като хирург и си имам достатъчно ангажименти.

Ако нямаш нищо против, ще продължа след ден или след няколко, когато успея да събера нови мисли, в нов постинг.... :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Не, нямам мищо против:)

Пиши,когато те озари вдъхновението!

Или без вдъхновение само по същество...Както и когато желаеш!

На всички желая лека и успешна седмица!

gd071399.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...