Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Баенето


Recommended Posts

Съгласна съм с Орлин.

Но за бабичките че са невежи - не съм сигурна съвсем. Макар и полуграмотни, някои от тях имат разбиране и познаване на човешката душа и характер и на живота, за които биха им завидели психолози с научни степени.

Моите впечатления показват, че "пациенти" на баячките ообикновено са уплашени деца или възрастни, които не могат да се съвземат от силен стрес и да го осмислят. При възрастните баячката помага колкото със самото баене, толкова и със разговор, който да насочи пациента как да преосмисли положението си и да промени позициите си, да прости на себе си и на другите и на живота, да намери доброто в злото....

Привет, Донка!

Да наистина има и отворени бабки!

:D

Сърдечни поздрави!!!

:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Съгласна съм с Орлин.

Но за бабичките че са невежи - не съм сигурна съвсем. Макар и полуграмотни, някои от тях имат разбиране и познаване на човешката душа и характер и на живота, за които биха им завидели психолози с научни степени.

Моите впечатления показват, че "пациенти" на баячките ообикновено са уплашени деца или възрастни, които не могат да се съвземат от силен стрес и да го осмислят. При възрастните баячката помага колкото със самото баене, толкова и със разговор, който да насочи пациента как да преосмисли положението си и да промени позициите си, да прости на себе си и на другите и на живота, да намери доброто в злото....

Привет, Донче!

Ами да бяха изкарали един курс по психоанализа, да допълнят малко семейно-родово баяческата си традиция - само 5 години е! :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Преди време се побърквах в един данен период от главоболие и веднъж случайно в разговор с една приятелка по телефона разказвайки й за моята ситуация ми каза "Абе що не дойдеш да ти бая -ще се оправиш" ...аз така отидох, и вярвайте ми за 5 мин...вече бях ОК...незная какво точно си говореше, и ми каза, че го е наследила от баба си, но определено ми помогна.

Аз съм ЗА! :):thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

За, баенето съм. :thumbsup:

Орлин, виж списание "Психология журнал" там има много теми в "Психология и Езотерика" Може и на този адрес www.psychologyjornalbg.com

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Баенето е вид "слововибрационно хармонизиране"...Ако човек потърси в народните песни, ще открие много примери за слововибрационни хармонизиращи редове (чисто енергийно въздействие, насочено чрез звука и мелодията към определени енергийни центрове), които ако изчислим, ще разберем какви енергоинформационни корекции могат да правят. И обратното- знаейки принципа на създаване на един енергоинформационен слововибрационен ред, може да се "измисли" "баенка" за всеки един конкретен случай...

Има известни "универсални" хармонизираощи "баенки" които представляват известни фолклорни песни....Който иска, може да ги опита. Няма да посочвам примери, за да няма предварителна сугестия- вземете различни примери като песни на "лазарките", или някои кукерски песни...

Изпейте една такава песен над съд с вода, и замразете водата след това.

За сравнение, в същия съд поставете отново същото корличество вода, и "излейте" ругатни, обиди, помислете сид нещо отрицателно...след което оставете водата да се замрази в хладилника...

И накрая, като "контрола" замразете същото количество вода веднага след като я напълните в съда...

След като се замрази, изследвайте формата на образуваните кристали....

Баенето е свързано задължително с използването на вода за "очистване" и "пречистване"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Преди 5 - 6 дни изведнъж ми стана лошо на главата и стомаха и ми се сгади... След половин час в случаен разговор със свекърва ми го споделих и тя попита къде съм ходила и какво съм правила, каза ми че съм урочасана и ми предложи да ми бае. Аз се съгласих и след кратко баене от нейна страна аз се оправих, стана ми малко гадно чак вечерта за кратко но ми мина. След два дни като се видяхме, тя ми каза, че наистина съм била урочасана, защото след като ми бая, нея я е заболял стомаха...а на мен ми мина...

Линк към коментар
Share on other sites

За мен баенето е началото на енергийно лечение, придобито по интуитивен път, като явно има родове, които са по-сензитивни и предразположени към такива опитности.

В хилядолетните източни култури подобни искрици знание и умение са уловени отдавна, систематизирани, разширени до цялостни и завършени учения - философии, с векове пазени зад стените на манастири поради своята мощна сила, която не е била за всеки.

От средата на 20. и в този век те се разпространяват по света, променяйки се до по-компактна форма за масова употреба - Пранично лечение,Рейки, Фалун Дафа, вероятно и други.

За или против?

Пак опираме до вечния въпрос за инструмента.

Енергията също е инструмент като камъка, ножа, писалката, атомната енергия, компютъра... Те са неутрални - могат да убиват и да възвисяват. Зависи от нас - с каква цел ги ползваме.

Линк към коментар
Share on other sites

Да точно така е зависи от целта, зависи от гледната точка, зависи от човека, зависи от всичко...

Линк към коментар
Share on other sites

Господ Учителя и неговите ученици не ми е известно да са практикували фолклорния психотерапевтичен метод "баене". Говорим за Ново учение, Нова култура и нашите методи за психотерапия трябва да са съобразени с методите, дадени от Господ Учителя. При баенето има суеверни ритуали и споменаване на митични персонажи.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че Кристиян най-добре го обясни. Осъществяването на процеса наречен фолклорно "баене" произхожда от древна традиция, (според мен) пренесена у нас от прародителите, "емигрирали" от Изтока и по-специално онези, които си били в контакт с персийската култура. Баенето или "ал кара'а", което се практикува до ден днешен в персийските страни и арабските също, се основава на идеята за хармонизиране на личната психична , етерна енергия на засегнатия, чрез вибрационно влияние от страна на онзи, който чете, бае, или както го наричаме. Словата, както знаем са първоосновата на света ни и са носители на най-древна, еманентна сила и енергия. Чрез определени съчетания на вокали и съгласни, които изпълняват функция на "прекъсвания" или дисонанс се прекъсва "вмъкната отвън нежелана енергийна намеса" и по този начин се стига до излекуване и балансиране на енергийното поле на засегнатия. Посещавала съм бедуини, които практикуват тази практика и те я извършват покривайки стъклен съд, около 5 литров с прозрачен, бял плат, след което поставят ръцете на болния или засегнатия от лоши очи от двете му страни и започват да напяват определени думи, които се повтарят в определен ритъм, около 10 минути. През това време баещият стои прав с ръце на 20 см над главата на онзи, който лекува. При разговорите ми с тези хора, съм разбрала, че никой от тях не знае откъде точно произлиза тази практика, нито могат да обеснят принципа по който лекуват. Както е и в България тази традиция се предава по наследство.

Някой шейхове също практикуват баене, четейки определена сура "Мауаедат" или "Ясмин"от Корана, която е посветена на изгонването на "джиновете", злите сили от човека. Те също поставят чаша с вода на маса и интересно е, че след баенето в чашата се появяват косми, малки парченца тъмен камък или водата помътнява. Тази практика произлиза от саудитските корайшитски племена, чийто потомък е Мохаммед-Пророка. Той е вмъкнал тези сури в Корана неслучайно, защото персийските и арабски племена до сега практикуват разни видове магически обреди, които имат за цел нарушение на енергийния баланс на "врага" и неговото постепенно унищожаване. Тъй като етнологически наследството от обреди като Рамадан, Хадж и други подобни не са арабски по генезис, а са атавистично наследство от еврейските племена, както и вавилонското наследство е много сложно да се проследи и репрезентира като информационно наследство или да се анализира. Но това ми е много интересно именно заради голямата близост с нашите традиции и се опитвам да се запозная с тази традиция, когато имам време...

Сетих се също, че съществува подобно баене, от Суданците, които живеят тук, тя е свързана с африканските традиции и вуду, които също съм наблюдавала. Много е необяснимо...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз се занимавам само с крайни случаи.За първия участник в темата ще успее много повече ако не се взема за нещо изключително.Иначе в повечето случаи баенето е премахване на завист.Преди време ме потърси една госпожа-детето й беше болно и слабо.Майката каза че е срещнала циганка която е просила с детето си.Това е запомнила.Иначе циганката беше забравила за нея,като нея са много.Беше изпратила презрението си към всички като нея и го прие нейното дете.Когато прости на себи си и забрави за циганката се оправи детето й.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм "за"всеки метод,който помага на човек да се чувства добре.Моето убеждение е,че най-много,при лечение помага вярата в собствените си възможности.Баенето и другите споменати методи помагат до някъде,може би 50%,останалото го прави вярата доколкото я има в човека.Вярвам,че потенциалните възможности на човека са големи,но вярвам че не сме създали необходимите условия вътре в нас,за да можем да ги проявим.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Баенето е древен метод, даван на майките, за да спасяват децата си от енргийни вмешателства. Дали някога са разбирали, или не какво точно вършат, не може да се знае, но истинските баби-баячки са знаели резултатът. Помагано е предимно на беззащитните бебета, деца, които буквално са умирали--високи необичайни температури, превити мигли и др. Също така и на хора които са ,,поразени,, както казваше баба, които имат главоболие наподобяващо мигренни и др. Моята баба ме е спасявала не веднъж. Тя помагаше и на други хора, които я търсеха, но никога не е взимала нищо, за тези неща които е вършела. Баенето и се състоеше от чаша с вода като си топеше палеца в нея и натриваше челото и правеше кръгове като повечето търкаше с пръст челото и нареждаше стихове. После тази вода я закопаваше. Когато бях във 6 клас/ моята баба е имала баща ми на 40 г и затова имаме с нея голяма разлика/ тя ми каза, че вижда в моите очи продължителката при всичките 15 внуци. На мен тогава ми беше смешно че и аз ще правя като нея. Тя ми каза, че тия стихове аз трябва да ги запомня и че не се пишели никога на лист и друг човек не бива да ги знае. За него време аз помнех стихчетата които бяха от два куплета като имаше и думи които се повтаряха на неразбираем за мен език. Но с течение на годините аз забравих тези стихчета, баба ми живя още години но не пожела да ми ги каже втори път, каза ми че вече нямало да ми вършат работа, тъй като нямали енергия. Спомням си и едно друго, което вършеше баба ми със яйце. Работеше така ископаваше малка яма, чупеше три яйца и караше болния да уринира и пак си мърмореше свои неща, но без да се разбира. Но за това тя не искаше да говори. Мен ме е спасила от непрекъснат плач по този начин, когато съм била по малка.

Линк към коментар
Share on other sites

Много съм против. Колкото помага, двойно вреди.

Случайно, без да желая се научих да бая против уроки, дочувайки думите, които баячката нашепваше. Тя ми обясни, че ако момиче /не жена/ дочуе думите, може да започне да бае, а самата баячка престава. Посъветва ме да "запасвам лъжица в пояса си" баейки на роднини, за да се "хваща". Думите които изричат са... нещо изключително грозно и неприятно и нямат общо с молитви, наричания или Бог. После ми обясни че ако са "преспани уроки" става по-сложно и трябва да се бае със сол върху главата, след което солта се заравя. Научи ме да бая и против ечемик /явно много време съм прекарвала около нея на село.../, с две малки клечици, отчупени от черничево дърво. Е... всичко това помага. Помага за сваляне на температура, за успокояване на бебетата, ечемика минава за минутки... и аз като писалите по-горе се чувствах... "тежка" и странно, след баене, прозявах се неудържимо, но бързо ми минаваше.

Не практикувам това. Ако някое детенце е много зле и майката е паникьосана... може би ще опитам. Но е агресия, спрямо болния, спрямо мен... изобщо - не го препоръчвам. Не е добро, не е хубаво, не е от Бог.

От къде е не знам.

Линк към коментар
Share on other sites

Баенето е стар метод на енергийно въздействие, което бабите практикуват без да се замислят какво точно правят, но много често успяват да помогнат защото имат дарба, силна воля и вяра, макар и да не го демонстрират винаги! Наблюдавал съм много случаи на баене с променлив резултат от различни хора. Баенето е главно против урочасване!

Преди години жена ми често я урочасваха и й помагаше една баба от нейното село, като й баеше, но след като бабата вече я нямаше се наложи аз да се опитам да помогна. Нямам баба-баячка, която да ми е придала занаята, но се налагаше да пробвам, защото жена ми беше със силно главоболие неподлежащо на лечение, гадене, повръщане, отпадналост, треперене, а тя иначе е много здрав земен човек! Вземах една чаша с вода и започнах да я зареждам енергийно, като едновременно казвах волево определени думи, които аз си съставих! След това й дадох да изпие водата и ...след около 1 час повърна,после заспа и като се събуди беше добре! :D След известно време, обаче, се наложи пак да помагам, пак направих такава вода, но този път нищо не се получи! След това пробвах пак - без резултат и спрях да се пробвам повече, защото самият аз вече имах проблеми...!

По-късно в една беседа Учителя говореше за това явление и каза/доколкото си спомням/, че бабите, които баят могат да помагат, но трябва да могат да издържат на "тези ниски вибрации"!

Та, баенето е факт, но явно не е за всеки! B)

Линк към коментар
Share on other sites

Не е добро, не е хубаво, не е от Бог.

От къде е не знам.

Инфинити, просто баячката не те е научила на всичко, а може и тя да не го е знаела.

Все едно да учиш някого да реже с трион, а да не му кажеш да си пази пръстите - е, няма да му е хубаво (меко казано).

С пренасянето на тези древни традиции повечето са останали наполовина или преинъчени, недоразбрани...

А което "не е от Бог", пак е от Бог ... само за грозните думи съм съгласна, макар че не знам какво имаш предвид, пък и не искам да знам. Може и без тях.

С търсене човек разбира много.

Линк към коментар
Share on other sites

Не е добро, не е хубаво, не е от Бог.

От къде е не знам.

Инфинити, просто баячката не те е научила на всичко, а може и тя да не го е знаела.

Все едно да учиш някого да реже с трион, а да не му кажеш да си пази пръстите - е, няма да му е хубаво (меко казано).

С пренасянето на тези древни традиции повечето са останали наполовина или преинъчени, недоразбрани...

А което "не е от Бог", пак е от Бог ... само за грозните думи съм съгласна, макар че не знам какво имаш предвид, пък и не искам да знам. Може и без тях.

С търсене човек разбира много.

Аз не го приемам така, понеже знам какво се говори, когато се бае.

Ползвах "научи ме" но всъщност баенето не се научава... никой не може да те научи, няма да стане така, баенето се краде в буквалния смисъл. Аз я чух и запомних, откраднах си умението и. За което съжалявам, между прочем. Ако някой реши да те научи и ти каже думите /възможно било между стара жена и внуче на по-малко от 7/, няма да се "хваща" когато баят.

Между другото познавам и момченце, което бае, и бях доста изненадана, понеже се предава предимно на жени.

Опита на Колев, за който разказва е нещо съвсем различно... и там навярно е помогнала силната вяра и желанието да излекува, както и някакви умения... негови, но това не е баене. Баенето... хм... то е нещо живо. А думите са ужасни, особено за уроки.

Определено не са от Бог. Не са. И баенето не е. Ако има такъв Бог, който помага с подобни средства, то той не е моя Бог.

За преиначаването при предаването се съмнявам... силата не е в думите, те са само помощно средство.

Но аз само изказвам мнение, не ангажирам с него. Известна е дистанцията ми от всякакъв вид окултизъм :P

Иначе, искрено казано никога не съм се замисляла какво всъщност са уроките...

обяснения има - лоши очи, завист и подобни, но предвид усещането ми след баене /ще помоля ако има баячки да споделят е те / не мисля че е нещо такова... интересно ми е, какво са...

Най зле било когато майка и баща урочасат детето си. Уроките на синеоките били най-страшни. Който бае уроки не го "хващат". Жена в определени дни не бива да посещава новородено /до 40/ за да не го урочаса. Толкова са много поверията... навярно имат логично обяснение?

Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен баенето и всякакъв вид такива наричания са били нещо като "патерица", помощно средство на ума, докато се възпита истинската Вяра и Сила в сърцата ни. Както и църковните канони всъщност. Просто докато научим ние, неразумните Божии деца, кое е Добро и кое лошо, докато не станем възпитани и разумни. И докато не осъзнаем, че всъщност няма добро и лошо... има уроци, има Любов.... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Баенето се прави най-често на деца, при това- насила, не е по тяхна молба, нито е доброволно...Равносилно е на психоенергийно изнасилване. Баене без последствия няма- детте на което са баели като е било примерно на 3 годинки, на 20, 30, 40 или повече години години си отнася последствията- времето е просто разстоянието между причината и следствието.

Баенето във всичките му форми, според мен е най-брутално изнасилване на енергийно ниво.

С удоволствие бил лял куршум (направо от дулото) на всякака баячка- ей така, щото според мен само така може да се помогне на баячката да се избави от проблема с баенето...То е ясно, че не би приела, че точно ТЯ има проблем- не е и нужно...Не е нужно да обясняваш на хлебарката, че е вредител преди да я напръскаш с пестициден спрей...

Ако зависеше от мен- щях да наложа здължителна цианидна терапия на всяка баячка...

Линк към коментар
Share on other sites

щях да наложа здължителна цианидна терапия на всяка баячка...

A тези, които са наясно с процеса, не е ли по-добре първо да обосноват мнението си и още по-първо да дадат разяснения за това, какво точно върши баячката, защото аз знам общи неща. И с малкото си ( явно) познания не виждам разлика между баене и успокоително хапче, ако бебето е обхванато от някакъв необясним страх. Химията не е ли пак намеса в организма? Тя дали няма да даде рецидиви, които ще се отразят след години ( да припомня антибиотиците, ваксините и др. профилактики).

Впрочем аз от ранно детство дължа живота си на антибиотици - на 3 пъти. Може би и аз съм грешка на природата, следователно за унищожаване?

След това децата ми дължат живота си на моето спасяване от медици при кръвозагуба, причинена пак от медици...

Давам тези примери, за да стане ясно, че в сметката на живота едни и същи фактори много пъти пишат и плюсове, и минуси.

Всичко е енергия.

Та да се върнем на яснотата на процеса "баене", ако желаете - това е темата.

Линк към коментар
Share on other sites

Баенето се прави най-често на деца, при това- насила, не е по тяхна молба, нито е доброволно...Равносилно е на психоенергийно изнасилване. Баене без последствия няма- детте на което са баели като е било примерно на 3 годинки, на 20, 30, 40 или повече години години си отнася последствията- времето е просто разстоянието между причината и следствието.

Вярно е това. И мен са ме водили на баячка като съм била на 6-7 години, за да ме спасят от един мой проблем. Това не само, че не помогна, замаза проблема за няколко години и на 20 и няколко той се върна в пълна сила с допълнителни екстри. Много неща не съм могла да избирам като малка и от друг ъгъл сега разбирам, че са били вредни за мен - по същият начин много възрастни се вживяват в "добротворството" си и се намесват всъщност много негативно в енергийната структура на децата. Не дай си Боже и тяхната убеденост, че "помагат", тя създава една своеобразна стена, заслепява ги да прогледнат за реалните последствия, които идват много по-късно...

Редактирано от jul
Линк към коментар
Share on other sites

Баенето, леенето на куршум, митовете, легендите, вярванията в различни сили са нещо, което е част от битието на народите. Има тролчета, духчета, пазители, сили на Природата...

Това са неща, тайни, които са помагали на хората, пък и сигурно още помагат. Много мислих върху думите на infinity1305, че това не е от Бога. Не съм съгласна. Просто вярванията и съзнанието на хората е било на определено ниво и за това тези методи са били на мястото си. Нормално е и днес да се търсят тези неща, все пак всеки има нужда от помощ в някои моменти. Дори една добра дума в труден момент прави чудеса, изпитано е ;)

Разбира се, както казва jul има и недоброжелателно ностроени хора, които използват различни методи агресивно, разбира се и лекари с недобро отношение и пректика са налице,... но щом Бог е допуснал това, пак за добро ще е :)

Противопостовянето на чистата наука/логика с тези методи мисля е излишно вече. Имаме нужда да си спомним връзката си със Земята и нейната сила, за да се отправим към Бога, защото всичко е част от Божественото Единство.

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Баенето се прави най-често на деца, при това- насила, не е по тяхна молба, нито е доброволно...Равносилно е на психоенергийно изнасилване. Баене без последствия няма- детте на което са баели като е било примерно на 3 годинки, на 20, 30, 40 или повече години години си отнася последствията- времето е просто разстоянието между причината и следствието.

Баенето във всичките му форми, според мен е най-брутално изнасилване на енергийно ниво.

С удоволствие бил лял куршум (направо от дулото) на всякака баячка- ей така, щото според мен само така може да се помогне на баячката да се избави от проблема с баенето...То е ясно, че не би приела, че точно ТЯ има проблем- не е и нужно...Не е нужно да обясняваш на хлебарката, че е вредител преди да я напръскаш с пестициден спрей...

Ако зависеше от мен- щях да наложа здължителна цианидна терапия на всяка баячка...

Абсолютно...

Линк към коментар
Share on other sites

Представям само личен опит и мнение :)

Гордостта на логичния ум е нещо често срещано, прието за нормално. Но, когато детето ти е болно и търсиш всякакъв начин за лечение, когато лекари са неадекватни, и когато родителя не знае на къде да се обърне за помощ се хваща за сламка, т. е. за бабата баячка. Е, може би от позиция на времето виждам, че е било глупаво да се търсят такива неща, но все пак това е част от живота и израстването ни. Всичко е до нашата си вътрешна нагласа.

От лекари съм чувала, че трябва да се откажа от детето си, което мисля е далеч от хуманността /но не им предлагам цианид ;) /. Нека е ясно, че не защитавам останалите методи, но и не ги отричам. Както каза късметче, всичко е енергия. :feel happy:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...