Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хомосексуалност - защо, накъде?


balans

Recommended Posts

...В същия контекст защо хомосексуалността като нагласа да е несъвместима с ученичеството? Тя е точно толкова съвместима, колкото и хетеросексуалността.

...

Защото хетеросексуалния в истинската духовна школа ще гледа на мъжа до себе си като на брат, а хомосексуалиста в школата ще разделя мъжете в две категории - братя и гаджета!

За мен нещата са несъвместими, ... но разни школи - разни идеали - разни пари, ...ако можем да перифразираме малко! :)

А школите хетеросексуални ли са, или ги далим на "мъжката" и "женската" школа....Щото ако е хетеросексуална, ако съм мъж, разделянето е на "братя и гаджета"...което е същото като това, което си написал...А пък ако евентуално съм бисексуален- всички са мои братя и сестри с потенциал за гаджета- нали?

Или бисексуалността е нещо, което "не съществува"...Според мен от нея трябва да се започне дискусията...

От друга страна, душата на човека има пол- независимо какъв е полът на физическото му тяло. Спирам до тук.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Според мен,

хомосексуалността е изпитание както за хората притежаващи един пол, а се чувстват от друг или харесват хора от същия пол, така и за нас хетеросексуалните.

Ако ние не можем да си обясним това явление, просто трябва да го приемем като факт - няма нищо случайно създадено от Бога.

Линк към коментар
Share on other sites

Някои духовни учители го третират като болест, която трябва да бъде излекувана.

Как така някой,който претендира за духовност или за учителско звание в тази насока може да приеме като болест такова нещо без да знае,че хората са такива каквито са и се учат!Как може "духовен учител"да каже подобно нещо и да заклеймява нещо човешко!!!???

Хомосексуалност или не - това е просто избор ...

Не е избор, предопределеност е.

Поздравление за balans, който в търсенето на дълбочина в разсъжденията си стига и до един много важен "ключ", за намиране на Истината в тази тематика: "Един приятел наскоро изказа мнението, че ако един хомосексуален човек иска да се промени, би трябвало да сподели на колкото се може по-малко хора за своите наклонности, защото така препотвърждава в тях именно мисълта, че е хомосексуален."

В този ред на мисли,... афиширането и демонстрацията с хомосексуални наклонности са довели до разрастването на хомосексуализма от някаква незначителна предопределеност до сериозна диагноза - заболяване на умствено равнище. Това на пръв поглед безобидно заболяване с кармични наченки се развива с голям размах, ако се лекува със съвети включващи отричане, насилие и борба ...

Поздрави.

"Да ти имам мисленето"(с извининение)Добре,че не ти е на главата и се имаш за нормален(не става въпрос за мен)

ДА ОТРИЧАШ ОЗНАЧАВА ДА БЯГАШ ОТ СЕБЕ СИ И ДА ОТРИЧАШ ТОВА,КОЕТО ТИ Е ДАДЕНО Е ДА ОТРИЧАШ УРОЦИТЕ,КОИТО СА ТИ ДАДЕНИ ДА НАУЧИШ И РАЗБИРАНЕТО,КОЕТО ДА ПОЛУЧИШ СЛЕД КАТО ГИ НАУЧИШ!

Никой не трябва да се крие понеже всеки човек е ТОЧНО ТАКЪВ КАКЪВТО Е ИЗБРАЛ ДА БЪДЕ и трябва да бъде такъв(не трябва да се променя освен ако не почувства,че трябва да се промени и не трябва да се променя ако другите му казват понеже най-верният съветник е вътрешният"Аз"който да следва)

От всичко казано дотук Никола засегна темата вярно, но едностранчиво. Т.е. в случаите, когато хомосексуалистът е срещнал партьор и води полов живот с него. Хомосексуалността обаче е преди всичко вътрешна нагласа, усещане, и не е задължително да има външна изява. Тогава теорията за срещането на човек за разрешаване на карма с него от минал живот се оказва немного състоятелна или поне не дава генерално обяснение. В същия контекст защо хомосексуалността като нагласа да е несъвместима с ученичеството? Тя е точно толкова съвместима, колкото и хетеросексуалността. :) Пак почваме да клоним към "толерантни сме, но едното е несъвместимо, или е отклонение, или което е най-абсурдното - болест..." С други думи пак даваме предимство на нашето, на познатото. Ето защо тук в тази тема за месец имаше твърде малко мнения и знам какво си мислят повечето хора - за да не се залитне към тази едностранчивост и заклеймяване за която споменах, е по-добре да замълчат. Само че духовността в нейната истинска форма ще постави и двата аспекта на абсолютно равни начала, и няма да наклони теглилката дори с милиметър надолу спрямо другата.

Това наистина ми хареса като мнение и е близко до моето спрямо ученичеството понеже аз вярвам,че всеки човек се учи и не трябва да се съди за това и че всичко е урок който трябва да научим сега(после други уроци)

Линк към коментар
Share on other sites

Сексуалността по принцип е изпитание, била тя хомо- или хетеро-.

Първата в по-голяма степен, защото няма извинението, че служи за продължаване на рода.

Така остава само изборът, колко (+ къде, как и с кого) наслада да си определим за сетивата, без да влизаме в разрез с моралните си и духовни устои.

Което важи и за хетеросексуалността.

Има хора , които са над това изпитание. Така , както вие вече не играете на камиончета и кукли, но ако решите да пообщувате с дете, бихте го направили и би ви доставило известно удоволствие. Мисля, че на Такива хора мястото е в ашрамите и манастирите*. Дотогава - всички в казана на социалния живот :) !

-----------

* Друга тема е , че те не стоят там , освен за почивка и пречистване, а се гмуркат доброволно в социалната супа, за да ни помагат да изплуваме.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че разсъждавайки за хомосексуалността първо трябва да се изходи от това, че душите са безполови.

Когато човек се ражда, в тялото се вселява едната поливина от душата - мъжката или женската. Вследствие на това "разделение" на душата тя търси своята половинка както на физическия така и в духовния свят. Така както двата полюса на магните се привличат.

Така е устроен света, ако го нямаше това привличане човек (или животно, няма значение) нямаше да има желание за деца, продължение на рода т.н.т. Човек търси сродна на своята душа. Учителя е казал, че за да се ожените трябва да имате една допирна точка на физическия свят, една допирна точка в духовния свят и една допирна точка в причинния (Божествения) свят.

Но да не се впускаме в разсъжения защо това е така, просто Бог така е решил да устрои света, така е най-добре за нас независомо дали го разбираме.

Какво се случва при хората които имат влечение към същия пол, или иначе казно хомосексуалистите.

Казвате (поне Максим и balans такава теза изложиха) че това влечение човек не си го избира, а се ражда с него.

Ако го приемеме че е така то причината явно се крие в начина на вселяване на душата в тялото.

Поради някаква причина, кармична или някаква друга, душата на такъв човек не се вселява само с мъжката или женската си половина а има някакео препитане. Това е и според мен задачата която такъв човек има на земята да работи да излезе от това състояние на преплетеност. Успявайки той ще се справи и с кармата на някое минало прегрешение, заради което се е получило така. Аз поне така си го обяснявам.

В никакъв случай не съм против такива хора, тяхна задача е да си намерят погрешката и да си я изправят. Както и всеки един от нас има задачи за разрешаване в живота си, така и тези хора - просто е по различна.

По този начин гледам на въпроса.

Но в никакъв случай немога да приема че хомосексуалността е нещо нормално. Видите ли той (или тя) си е такъв различен от останалите и така трябва да се приема, и да практикува секс с партньор от същия пол.

Редактирано от LG_
Линк към коментар
Share on other sites

Хомосексуализмът е един модел на мислене, който е изграден в дълбока древност. Човек не избира да е хомосексуалист. Той го е избрал много отдавна. То е дълбоко в него. Наистина съгласен съм, че хомосексуализма трябва да се приеме, като част от психиката на самия човек, но само за да бъде трансформиран и надживян. Така е всъщност с всяко желание, с всеки навик, с всяка зависимост, но при секса и хомосексуализма е много много по-силно. Съгласен съм, че човек разправяйки наляво-надясно за сексуалната си ориентация само подсилва зависимостта си. Важно е да признаеш пред себе си, не пред другите. Всъщност задавали ли сте си въпроса колко хомосексуалисти искат да са хомосексуалисти? Въпросът е, че ако приемат хомосексуализма за психическа зависимост, за навик, т.е. за нещо неприсъщо на същинския човек, самите хора ще се почустват един вид опетнени, виновни. Това чувство ще е не на място и ненужно, но човек отъждествяващ се с мислите и наклоностите си ще се почуства точно така. Затова и хомосексуалистите всячески се опитват да покажат хомосексуализма като нещо нормално, защото справянето с проблема изисква усилия, които за тези хора изглеждат непосилни, а реакцията им към защита на хомосексуализма е всъщност самозащитна, стремят се да защитят егото си (низшето его) и мнението си за себе си. Те си мислят: Щом хората повярват, че хомосексуализмът е съвсем нормално нещо, значи наистина е в реда на нещата. И после тръгват да убеждават всички в правотата си, но всъщност опитват да убедят себе си. Туй дето казвам, за някой хомосексуалист може да се стори доста тежко, трудно да преглътне и най-вероятно ще стори по-лесното – да го отхвърли. Това разбира си се е негово право. Проблемът е дълбок и никак не е лесен за разрешаване. Проблемът със секса въобще, стои пред повечето хора и скоро не виждам вероятност да бъде разрешен. Той е най-дълбоката от всички зависимости и сигурно ще бъде решен последен.

Линк към коментар
Share on other sites

Това, което мен ме интересува, е по-скоро как се тълкува наличието на хомосексуални наклонности от гледна точка на духовните и окултни учения, и по-специално от Учението на Петър Дънов - какви биха могли да са причините и кармичните предопределености някой да се роди с влечение към своя пол (може и астрологични обяснения да има), и оттук - какъв път следва да избере за себе си една такава личност, за да спомогне за духовното си развитие.

Четейки Учителя не съм намерила думи, които пряко да засягат темата за хомосексуализма. Учителя по принцип съветва към живот във въздържание, но във всичко е толкова благ и разбиращ, че човек лесно усеща, че Бог живее в него. В други учения, съм се натъквала на крайно праволинейни и заклеймяващи мнения. Имам предвид Тибетеца чрез Алис Бейли, ако сте чели книгата "Сексът (тематична селекция)". В нея е засегнат този въпрос, но на никого не бих я препоръчала. С нея един разтревожен и стремящ се към правилен начин на живот и ученичество човек би могъл направо да си навреди, ако приеме за чиста монета тези ограничаващи човешката свобода изказванията.

В "Следите на душите" на д-р Майкъл Нютон темата не е толкова нашироко развита, но според мен е много полезно да се прочетат неговите изводи и разсъждения.

Дали следва да приеме себе си и да съществува така, дали следва да се опита да се промени?

При всички случаи трябва да опита да приеме себе си. Не всякога е по възможностите на човек да промени себе си в това отношение. И никога не бива да се самонасилва. Това са специални условия дадени за растене на душата. По-скоро да благодари за условията и да се опита да извлече максимална полза за вътрешното си развитие. Да размишлява, да изучава себе си, но да да не се самоотрича и да се бори срещу природата си.

Ако приеме себе си като хомосексуалист, следва ли да осъществява контакти (интимни) с хора от същия пол или следва да се отдаде на пълно въздържание в живота си чрез опит да трансформира енергиите на физическото привличане в друг тип енергии?

Никога да не позволява други хора да се намесват в интимния му живот и да си забранява елементарни физиологични потребности, защото човек е отговорен и пред себе си. Едно самоограничение може да доведе и до болест, а както знаем болестта не благоприятства правите мисли. Ако става дума за любов между двама души, те трябва да и се радват, а не да се занимават с това кой би заклеймил връзката им.

Какъв е пътят към приемането на себе си? Тук не става въпрос за войнстващо себеутвъждаване в обществото, а за чисто човешко лично себеприемане. Ако човек не се приеме, няма как да работи за повдигането си.

Сигурно има хиляди начини. Ако се самообвинява за наклонностите си, нека например да се опита да погледне на себе си отстрани. Как би реагирал, ако ставаше дума за друг човек.

Как да приеме един такъв човек мисълта, че ако не се промени, няма да може да има потомство, няма да може да допринесе за слизането на повече души на земята да работят и да се учат?

Самотата е по-скоро проблемът. Маже да помисли за това, че планетата е пренаселена с бедстващи хора, поради неконтролирано голяма раждаемост в някои части на света. Също , да не забравя, че има много негови ближни, които редовно работят по въпроса за осигуряване на нови тела. ;) Всеки човек има различна задача на този свят и не бива да робува на шаблони, когато се опитва да си даде отчет дали изпълнява добре предначертаното за себе си.

Също така - докъде да се простира споделянето на тази особеност с останалите? Един приятел наскоро изказа мнението, че ако един хомосексуален човек иска да се промени, би трябвало да сподели на колкото се може по-малко хора за своите наклонности, защото така препотвърждава в тях именно мисълта, че е хомосексуален.

Според мен единствено човекът, когото обича, е необходимо да знае. Също близки и изпитани хора и приятели би могло. Афиширането на сексуалната ориентация може да е продиктувано от най-различни подбуди. То може да е неприятно, но не може да се съди - просто човек не познава другите така добре , че да се изказва с присъди над тях. Може да има само мнения, които подлежат на коригиране. Съгласна съм с приятеля ви.

Зная какво пише в Стария завет за мъжете, които лягат с мъже. Интересно ми е защо не се споменава нищо за жените, които лягат с жени - това изключва ли ги или и за тях е същото?

И за жените отношението на Библията е същото. Содом - за мъжете, Гомор - за жените. Все ми се струва, че тъй като мнението за мъжете е някак по-високо, и те повече са ценени, към тях се отправят и повече критики, за да станат още по-достойни за възхвала. Пък и жените някак по-малко се забелязват от обществото. Може би е и някакво подценяване по отношение на жените с хомсексуални наклонности.

Има ли всъщност според вас разлика между жените и мъжете с хомосексуални наклонности?

По-скоро разликите са между отделните души, без разлика в пола. Но вероятно могат да се направят интересни статистики.

Знам и за обясненията, според които хомосексуализмът е наследство от лемурийската раса. Някои духовни учители го третират като болест, която трябва да бъде излекувана. Защо обаче за хората да си болен от това носи много повече срам и невъзможност за приемане на себе си, отколкото редица други болести?

Учителя казва, че болестта е благословия, защото дава условия за растене. Това припомням в случай, че вярвате, че е болест.

От друга страна, отново в Библията се казва, че сме храм Божий и Дух Божий живее в нас. И Учителят много е говорил за това, че във всеки човек е вложено Божественото. Дали сте срещали обаче нещо конкретно за хомосексуализма в беседите? Ще се радвам, ако някой, който е чел повече, може да каже, защото досега малкото, което срещнах, касае по-скоро мъжката или женската форма, в която се раждат хората и необходимостта да се приемат в тази форма и да развиват съответните качества. Приемането на себе си в мъжка или женска форма обаче не изключва влечението към хората от същия пол.

При Щайнер съм чела, че Бог е създал човека едновременно мъж и жена; че етерното тяло на мъжа е женско, а на жената - мъжко и че астралното е еднакво и за двата пола. В книгата "Египетски митове и мистерии" има много интересни описания за връзката между пола и степента, в която се изявяват физическото, етерното, астралното тяло и Азът. Това специално е в гл.8, но ако се зачетете, най-добре не започвайте от нея :) .

Да приемеш себе си или като мъж, или като жена е нещо невъзможно и кошмарно за някои хора. На тях бих казала да си помислят за следното: Бог ми дава право да живея, но еди-кой си - не. Еди-кой си може да казва всичко, уважи първо Божието мнение - Той ти дава право да съществуваш и да се развиваш. Не отричай себе си, не спирай сам развитието си, не се отказвай от духовния си път, поради човешки преходни мнения.

Други мои познати пък имат теорията, че хомосексуалните са високо развити души, комбиниращи в себе си мъжкото и женското, които като слязат на земята, понякога се оплитат в материята и страстите тук и се привличат от същия пол. Което не дава ясен отговор защо пък да

не се оплитат в привличане към противоположния пол.

Може да е така в някои случаи, само ще допълня, че според мен не винаги е грешка и оплитане. Противоречията са необходими условия за растене.

Линк към коментар
Share on other sites

Четейки Учителя не съм намерила думи, които пряко да засягат темата за хомосексуализма. Учителя по принцип съветва към живот във въздържание, но във всичко е толкова благ и разбиращ, че човек лесно усеща, че Бог живее в него.

Така е! Със сигурност нивото на Учителя не е позволявало да коментира теми като тази, било в беседите си, било в частни разговори. Той обикновено е говорил какво е доброто, как да се живее, постъпва и тнт, а не какво е зло, как да не се живее и постъпва.

Ако трябва да се търси отговор в Словото Му, то той по-скоро трябва да е косвен.

Затова и в предния ми пост цитирах че за да се ожените трябва да имате една допирна точка на физическия свят, една допирна точка в духовния свят и една допирна точка в причинния (Божествения) свят.

Каква допирна точка може да имат двама мъже или две жени във физическия свят?

Със сигурност има и други места откъдето може да се търси отговор

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво е да търсиш отговори в авторитета на Учител, още по - хубаво е да се стремиш към качествата на ученик, но явно не сме толкова специални, да се радваме нито на покровителството на учител, нито на уюта на отбрана школа. За щастие обаче сме попаднали на най - суровия възпитател в образа на Живота, станали сме най - специалния послушник в лицето на душата, която носим. Един ден ще държим матура, тогава ще видим, кой е готов за кандидатстване във висшите училища:). Дотогава нека учим и да не гледаме в тетрадката на другарчето си.

Линк към коментар
Share on other sites

Дали следва да приеме себе си и да съществува така, дали следва да се опита да се промени?

При всички случаи трябва да опита да приеме себе си. Не всякога е по възможностите на човек да промени себе си в това отношение. И никога не бива да се самонасилва. Това са специални условия дадени за растене на душата. По-скоро да благодари за условията и да се опита да извлече максимална полза за вътрешното си развитие. Да размишлява, да изучава себе си, но да да не се самоотрича и да се бори срещу природата си.

С това подчертаното не съм съгласен. Човек сам си създава тези условия чрез своите мисли, желания и действия, които е имал в своите прераждания. Напълно подкрепям това, че човек трябва да се приеме такъв какъвто е, но да не оправдава наклонностите си със съдбата, с Божествения промисъл или друго подобно. Когато човек проявява нещо различно от Божествената си същност, това показва, че човек се е отклонил от плановете начертани за развитието му и в никакъв случай отклонението не е част от тези планове.

Знам и за обясненията, според които хомосексуализмът е наследство от лемурийската раса. Някои духовни учители го третират като болест, която трябва да бъде излекувана. Защо обаче за хората да си болен от това носи много повече срам и невъзможност за приемане на себе си, отколкото редица други болести?

Учителя казва, че болестта е благословия, защото дава условия за растене. Това припомням в случай, че вярвате, че е болест.

Да, но въпреки всичко, човек трябва да се стреми към здраве, а не остава в болно състояние. Болестта показва, че хармонията в организма по някакъв начин е нарушена. Тя е един вид предупреждение в което трябва да се вслушаме и да възстановим хармонията си.

Други мои познати пък имат теорията, че хомосексуалните са високо развити души, комбиниращи в себе си мъжкото и женското, които като слязат на земята, понякога се оплитат в материята и страстите тук и се привличат от същия пол. Което не дава ясен отговор защо пък да не се оплитат в привличане към противоположния пол.

Душата няма пол. Добре е хората да се отърсят от предразсъдъците и да не правят разделение между мъжете и жените извън чисто физиологическите и някои психологически особености. Високо развитите души са тези, които не се оплитат в материята и страстите без значение какви. На едно по-ниско ниво от тях и малко над средното за човечеството може би наистина съществува група хора в които творческата енергия и потенциал са силно изявени и по този начин сексуалните желания биват силно стимулирани. За такива хора, за да се удовлетворят тези желания обикновения секс се оказва недостатъчен, те имат нужда от повече, по-силни изживявания, които се изявяват в най-различни сексуални отклонения (не само хомосексуализъм), особено ако са съпътствани с богато въображение, прекомерна освободеност от задръжки и силен егоцентризъм. При всички тези случаи става въпрос за сексуално желание от което човек е зависим, не за любов. При любовта обичаш хора и от двата пола и по-скоро обичаш без значение на пола, но това не бива да се смесва със секса.

Линк към коментар
Share on other sites

Четейки Учителя не съм намерила думи, които пряко да засягат темата за хомосексуализма. Учителя по принцип съветва към живот във въздържание, но във всичко е толкова благ и разбиращ, че човек лесно усеща, че Бог живее в него.

Така е! Със сигурност нивото на Учителя не е позволявало да коментира теми като тази, било в беседите си, било в частни разговори. Той обикновено е говорил какво е доброто, как да се живее, постъпва и тнт, а не какво е зло, как да не се живее и постъпва.

Ако трябва да се търси отговор в Словото Му, то той по-скоро трябва да е косвен.

Затова и в предния ми пост цитирах че за да се ожените трябва да имате една допирна точка на физическия свят, една допирна точка в духовния свят и една допирна точка в причинния (Божествения) свят.

Каква допирна точка може да имат двама мъже или две жени във физическия свят?

Със сигурност има и други места откъдето може да се търси отговор

Проблемът със секса е много дълбок и си мисля, че хората съвсем не са готови за решаването му. Освен това пряката борба никак не е подходящо решение. Човек трябва да развие любовта, истинската любов, за да може енергиите му да се канализират и да тръгнат в правилна посока. Един човек без морал, без силно развита воля, всеотдайност, загриженост към другите, справедливост, доброта, разум, знание, вяра, не може да обича истински и ще се окаже безсилен да преодолее низшите си наклонности. Затова и вниманието на Учителя е насочено не към тези наклонности, а към духовното – това с което следва да ги заменим. Но за целта духовното първо трябва да бъде отгледано в нас, да порасне и да добие сила.

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, звучиш ми като бивш хомосексуален, надмогнал грешната си природа. Естествено това не е вярно, но ми е странно от къде познаваш толкова добре естеството на хомо- желанията. Предполагам че отново теоретизираш, без да имаш преки наблюдения. За нещастие повечето хора говорят на теория, излагайки собственото си отношение, без да познават проблема отблизо, само от книги и тн.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам хомо-приятели. Даже мисля, че съквартирантът ми е хомо, ама не го разпитвам, защото не е моя работа. Може и да не е. Приемам напълно техния избор и нямам проблем с него.

Но имам един въпрос. Можете ли да ми назовете и един велик посветен, който да е бил хомо? Наистина, питам просто от интерес, защото аз не се сещам за нито един.

Линк към коментар
Share on other sites

Дали си хомосексуалист,наркоман,алкохолик и тнт. според мен е форма на обучение през която преминава човек за да разбере хората и ситуациите и след като се научиш на разбиране идва просветлението.

И за това мисля,че няма просветлен човек хомосесуалист(или поне не знам) понеже за да се просветли първо трябва да разбере,а за да разбере трябва да изживее.

И мисля,че просветлените хора са минали тези фази на обучение.

Редактирано от Иви
Линк към коментар
Share on other sites

Иска ми се тази тема да не сподели съдбата на други, като нея. Мисля че трябва да се говори с научни факти, хипотези и психологически теории. Личното отношение на един голям процент от хората е повече от ясно, но нека помислим трезво.

Юнг разглежда темата за хомосексуализма, като причислява това явление към групата на майчините комплекси, редом с донжуанството. Той обяснява това с факта, че цялата хетеросексуална енергия и влечение на мъжа е концентрирана в образа на майката, а единствената възможна сексуална изява която, малдият мъж може да има е към друг мъж. Последователката на Юнг, Мари Луиз Фон Франц обяснява хомосексуалността с архетипа на Puer Aeternus или Вечният младеж. Но след това Юнг се отказва от теорията за майчиния комплекс и обяснява хомосексуалността, като продукт на колективното несъзнавано. Той се обосновава с това, че колективното съзнание на човечеството иска да компенсира по някакъв начин нарастващото население на Земята.

Хомосексуалността има и социална роля, която е важна за обществото и негото оцеляване. Това може да илюстрира, като се даде за пример общността на маорите, които имат социална група, отговаряща на нашата представа за гейове. Тяхната роля в племето е да възпитават децата в традициите, техниките за оцеляване, както и с наставления за живота. Антропологичните наблюдения показват, че тези деца стават най - приспособимите, най - отговорните, или с две думи - хора, които ще подсигурят бъдещето на племето. Обективно погледнато във всяко общество, колкото и малко да е то, има разпределение на роли. Във всяка група от хора ще има водач, войн, свещенник, лечител, проститутка и гей. Ако внимателно сте проследили тази поредица ще обърнете внимание на последните две роли. Те са низвергнати, непризнати, но съществуващи. Не можем да минем без тях, защото те са се превърнали в почва за проекция на Сянката на всяко общество. Проститутката е незабележима през деня, но през нощта е утеха на много мъже, които търсят спасение от скучното семейство, в което е намерил не любима, а майка. В миналото тази роля са изпълнявали гръцките хетери и японските гейши. Това изкривяване в ролята е признак за проблем в нагласата на обществото, това се повтаря и при хомосексуалността.

Линк към коментар
Share on other sites

Това също според мен е лична теория(най-странната за която съм чувала)и не виждам доказателства.Нормално е във форума да преобладава личното мнение понеже форума е именно за това-да разсъждаваме,да откриваме,да споделяме с други и от общата дискусия да се намери истината и тнт.

И аз уважавам Юнг,но наистина ми е интересно твоето лично мнение по въпроса(ако искаш да споделиш естествено):)

Смяташ ли,че той е прав и наистина хомосексуалността е продукт на колективно съзнание?

Линк към коментар
Share on other sites

Това е проблема на личните мнения. Изразяваме собствената си погнуса към нещо, което не разбираме, противим се към явления, които са закономерни, но личните ни ограничения ни възпрепятстват да разберем. Ако наистина уважаваш Юнг и познаваш труда му, ще знаеш за какво говоря, принципите на проекция ще са ти ясни, а ако това е така, дебатите са ненужни. Ако в изложеното от мен не виждаш доказателства, може би ще трябва да приведа и медицински изследвания за функционирането на мозъка при хомосексуалните, но мисля че е ненужно, всеки който иска може да ги издири.

А що се отнася до моето мнение, то не е важно.

Когато фактите говорят и боговете мълчат ... лошото е че ние не се отказваме да "циклим"! :P

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Когато разбираш едно нещо или се стремиш да разбереш и мнението ти е проява на разбиране,личното мнение не е израз на собствена погнуса.А и хората се противят на закономерности понеже логиката не е най-добрият съветник(основен,но не най-важен)и винаги има едно гласче в теб,което ти нашепва-"търси,разбери,нещо не е наред или това е така и тнт"

За това теб те питах без да се влияеш от логиката и признати личности какво ти нашепва твоето гласче.:))(не искам дебат понеже не споря и не се противя на мнението ти даже напротив наистина ми е интересно какво мислиш по въпроса):))(хареса ми поста ти за това-накара ме да размишлявам)

П.П-Аз уважавам много личности и техният труд,но от тях си вадя своите собствени заключения и не следвам никой,а само се съгласявам с някой неща,които ми помагат по пътя ми.

Линк към коментар
Share on other sites

"Това може да илюстрира, като се даде за пример общността на маорите, които имат социална група, отговаряща на нашата представа за гейове. Тяхната роля в племето е да възпитават децата в традициите, техниките за оцеляване, както и с наставления за живота."

Koй е източникът на това твърдение? Липсва линк.

Като става дума за традиции, при славянските народи и прабългарските племена няма такива. Защо точно маорите?

Линк към коментар
Share on other sites

"Това може да илюстрира, като се даде за пример общността на маорите, които имат социална група, отговаряща на нашата представа за гейове. Тяхната роля в племето е да възпитават децата в традициите, техниките за оцеляване, както и с наставления за живота."

Koй е източникът на това твърдение? Липсва линк.

Като става дума за традиции, при славянските народи и прабългарските племена няма такива. Защо точно маорите?

Линк наистина липсва, защото не всичко е архивите на чичко Гугъл!

Черпя информацията си от сериозна антропологична литература, например Клод - Леви Строс и книгата му "Тъжни тропици". Той прави паралели между въпросните полинезийски племена и племената по поречието на Амазонка. Но ако тръгнем една крачка над племенните структури, може да обърнем внимание на египетската цивилизация, където е намерена гробница на двама мъже, погребани заедно, а на стенописите в гробницата те са показани в много близки отношения. За подобно явление има сведения в Месопотамия и Вавилон. Най - ярки примери са гръцката и римската култура, но нека спрем със сухата антропология.

Днешната хомофобия е наследство от семитската и християнската култура, които са стожери на патриархата! Какъв по - голям страх и опасност за Мъжа от това да се приравни към жената, особено като знае какво място й е отредил в обществото си!

Линк към коментар
Share on other sites

Във всяка група от хора ще има водач, войн, свещенник, лечител, проститутка и гей.

Дели са избрани най-точните наименования представящи различните групи? Аз поне не съм съгласен с така формулираните групи. Най-общо това са енергии, които трябва да се проявят чрез групата и ако не могат да бъдат изразени по друг начин, избиват в точката (конкретен човек) на най-малкото съпротивление. Сложна тема, която не ми е достатъчно изяснена и е твърде езотерична за да навлизам в подробности.

Линк към коментар
Share on other sites

Кой може да каже с точност:Причините за хомосексуализма са тези и тези,да премахнем причините и отново хомосексуалистите да са нормални хорада???

Защо Бог изтри Содом от лицето на земята и на къде са се запътили с тези паради сега хомосексуалистите?

Всички мнения са хубави и за да не се повтарям с другите ще напиша нещо прочетено,което звучи долу-горе така:човек по своята същност е създаден от Бог и след падението си се стреми да се върне отново към него,но тъй като това не може да го направи в един живот му е необходимо да се възпроизвежда и за това разполагаме със "сексуална" енергия.Когато,той започва да я използва за задоволяване на своите нисши потребности,а не се стреми да достигне единство с Бог,то тогава тя се извръщава и дава начало не само на хомосексуализма,но и на духовна деградация.Или с други думи,ако човек трябва да работи да се научи да трансформира енергийте си за постигане на едно духовно израстване и общение с Бога.

Линк към коментар
Share on other sites

Това което казва Вендор, че хомосексуалност е имало от древен Египет до днес е верно.Също и проституция-така известната най-древна професия,групавите оргии в древен Египет дори е имало храмове за тази цел и богиня са си имали и т.н.Но интересен факт е ,че тези всички цивилизации изчезват, като края им се бележи с прогрес на разврата и израждането на отношението към човешката материя.

Към това прибавят и климатичните промени и болестите.

И това е с всяка една цивилизация, като най -големия прогрес на разврата се причислява на Римската империя в края на нейното съществуване.

Ако сега започнем да наблюдаваме същите промени -разпадане на семейната единица, хомосексуалнастта, груповите оргии, педофилията, като прибавим и безпорните факти за промените в климата се получава едно повтарящо се явление.

Ако се върна към Щайнер и теорията за работат със свободната воля,означава че налице е не прогрес ,а регрес в човешкото съществуване.

Като прибавим и казаното от Станимир:

"Най-общо това са енергии, които трябва да се проявят чрез групата и ако не могат да бъдат изразени по друг начин, избиват в точката (конкретен човек) на най-малкото съпротивление."

Това означава, че съпротивителните сили на човечеството отслабват, защото тези енергии започват да избиват във все повече хора.Като върнем фактите и от миналите цивилизации + климатичните промени ,някак си не виждам нищо хубаво.

По принцип в момента по-важно е защо човека не може да се справи с това явление,а не защо то съществува.

Тъй като за съществуването му има много теории и материал, но с трансформирането му не са се справили и предните цивилизации, фактите са, че са се отдали и са изчезнали.

Линк към коментар
Share on other sites

...

По принцип в момента по-важно е защо човека не може да се справи с това явление,а не защо то съществува.

...

Ще бъде проблем до когато множеството го счита за проблем...

Ако хората не свързваха хомосексуалността със Содом и Гомор, със злото, със... и т.н., би се предоставила възможност и за трансформиране, и за промяна.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...