Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Пастите за зъби: какво да търсим между рекламните трикове[

2757.jpg

При всяка паста за зъби от изключително значение е изборът и дозирането на активните съставки.

здраве.bg

Няма съмнение, че поддържането на здрави зъби и здрава устна кухина е много важно. Всеки ден от различните медии ни "атакуват" реклами за различни пасти: хигиенни, избелващи, лечебно-профилактични.

Пастите за зъби, разбира се, могат да са и скъпи, и евтини. За това обаче е определяща причина не са разликите в качеството им. Стоматолозите в рекламите звучат наистина убедително, цените дори на скъпите пасти са приемливи, особено като се вземат предвид възможните последици от лошата зъбна хигиена, но в крайна сметка не цената, а съдържанието на една паста за зъби определя доколко тя би свършила работа.

Един от най-често акцентираните плюсове е свойството да се премахват налепите по зъбите.

Но с какво?

Производителите използват за тази цел много често калциев карбонат, т.е. креда, а тя е груб абразив, който надрасква зъбния емайл и изтрива шийката на зъба. Като правило (но не универсално!) колкото по-евтина е пастата, толкова по-едра е кредата.

Още по-лошо е когато пастата съдържа алуминиев окис (в някои страни тази съставка вече е забранена). Ако искате да сте сигурни в безвредния ефект на вашата паста да премахва полипите, търсете дали тя съдържа нискоабразивния кремниев диоксид (silica).

Втората популярна рекламна хитрост е пастата с антибактериални добавки. Преди всичко това е триклозан - химикал, който унищожава микроорганизмите в устната кухина. Но заедно с това той има свойството да вреди и на полезната за организма микрофлора. Освен това бактериите умеят бързо да се приспособяват към триклозана. Някои производители включват в пастата антибактериални вещества като метронидазол и хлорхексидин. Последните изследвания обаче показват, че те носят колкото полза, толкова и вреда и специалистите вече препоръчват да не бъдат използвани при производството на пасти за зъби.

Третият факт, на който наблягат производителите, е обилната пяна, която е способна да прави пастата. В повечето пасти за тази цел се използва натриев лаурилсулфат (SLS). Ново изследване на американски учени показва, че това вещество дори в много малки количества е способно да доведе до сериозни увреждания на очите и дори до катаракта (перде).

Важна съставна част на пастата за зъби е и калцият. Според рекламните послания едва ли не става ясно, че не е необходимо да ядем храни, съдържащи калций, трябва само да използваме подобна паста за зъби с калций. Но всъщност калциевият карбонат (който се използва при производството на пасти за зъби) е неразтворим, т.е. той не може да способства за минерализацията на зъбите. Тази функция изпълнява флуорът.

90% от всички пасти съдържат флуор. Но в различните пасти концентрацията на флуор съществено се различава, а също така използваните съединения на флуора са различни, т.е. има и активни, но има и плацебо. Най-активното и ефективно в това отношение съединение на флуора е аминофторидът, който създава стабилен защитен слой за зъбния емайл, но често липсва дори в популярните марки пасти за зъби. По-често се използва по-скъпият монофторфосфат (Colgate, Aquafresh) или натриев фторид (Blend-a-Med), които обаче образуват по-лесно отмиващ се защитен слой.

Флуорът изобщо не е съвместим с евтините абразиви като калциевия карбонат, защото тогава няма никаква полза от него.

В пастите, предназначени за чувствителни зъби, често се използва оловен фторид, а като страничен ефект често се наблюдава оцветяване на зъбите и пломбите в жълто-кафяв цвят.

Потребността на възрастен човек от флуор е 2-3 мг/денонощие. 1/3 от необходимото му количество флуор човек получава чрез храната, а 2/3 – от водата. Природни източници на флуор са рибата, ябълките и чаят.

Флуорът влияе и на обмяната на мазнините и въглехидратите, участва във формирането на зъбите и костите, но не трябва да се забравя, че самият флуор е вещество от втора класа опасност (“фторос” в превод от гръцки означава “разрушаващ”, а газообразният F2 е смъртоносен за човека).

Излишъкът на флуор в организма предизвиква дебалансиране на на фосфорно-калциевия обмен, а това води до нарушение на минерализацията на костните тъкани и сухожилията.

Според учените, флуорът в прекомерни количества предизвиква колоидно прераждане на тъканта на щитовидната жлеза, намалява имунитета, затруднява вътреклетъчните процеси на синтеза и ускорява физиологичното стареене. Резултатите от ново изследване, публикувано в списание Behavioral Brain Research, показват, че флуорът е способен да предизвика промени в мозъчната тъкан, аналогични на болестта на Алцхаймер и някои други форми на слабоумие.

Главният извод: ако флуорът действително е способен да помага на нашите зъби, то той трябва да бъде в изключително малки дози. Далеч по-полезно е този елемент да попада в организма в необходимото количество чрез храната - рибата, ябълките, чаят.

Ако предпочитате водата от чешмата пред минералната, не мислете, че можете без всякаква опасност да използвате пасти, съдържащи флуор. Много специалисти подчертават колко опасно е да се флуорира водата. Мнoго хора не знаят, че флуорът който се използва за това, е получен от токсични отпадъци , съдържащи олово и арсен.

Общовалидно и прието от специалистите правило при избора на пасти за зъби е те да се сменят по-често – дори сутрин и вечер да се използват различни видове, а при всички случаи внимателно да се чете всичко написано върху опаковката.

Освен това употребата на всяка паста за зъби, одобрена за продажба, е по-добър вариант от липсата на каквато и да било редовна хигиена на зъбите и устата.

източник

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

И пак стигаме или до вътрешна етика или до добра съдебна система!!! :hmmmmm:

Ако зъболекарите знаят, че ще бъдат съдени за недобра работа - то те биха се старали и добре да работят и по-добре да учат.

А и преподавателите им не биха крили професионални тайни от тях и биха били по-строги на изпитите.

Но и на Запад го има този проблем. Давам пример - богат англичанин има криза у нас и е откаран в Пиригов, правят му животоспасяваща операция. Оказва се, че това е стар проблем. Той се опитва да съди лекаря си, който го е пропуснал. И адвокатът казва: може да докажете, че лекарят е "некомпетентен", но това не е подсъдно.

Не може да докаже, че е пренебрегнал конкретен симптом, защото пациентът не е лекар и не може сам да предцени. А може да осъди доктора си само за "пренебрегване на очевидно състояние".

Веднъж питах приятелката ми зъболекарка защо препраща много пациенти към други - било за парадонтоза, или към специалист по мостове или хирург. Тя каза, че не иска да работи с психически натоварени хора.

Сложните случай са хора с много и с доста неуправлявана енергия. Спорят, карат се - и това винаги повлиява на лечението, на трепването на ръката й. Едно е да работиш спокойно, друго е да си под енергиен обстрел.

И предпочита да не се претоварва, а да работи умерено, макар е високи такси.

А таксите са високи не само защото поскъпват материалите, но и счетоводните услуги, а и така хората се успокояват, че са в добри ръце...

У нас има прекрасни зъболекари, и знаеш ли защо не отиват на Запад при големите пари?

Ами трябва да минат много трудни теоретични и практични приравнителни изпити за САЩ, както и разрешение от професионалната камара за Европа, трябва да плащат данъци и по-лесно биха били подсъдими!

Тя е и като приятел, като психолог за хората. Опитва се да подскаже добри идей, да успокои, да подкрепи. И усеща как егото на много хора се жегва как така някой му дава акъл. При такива егоцентрици болката е като едно наказание от съдбата. Все едно на такива нервни, властни мъже Бог им връща болка след като те "хапят" хората с думи и напереност.

Тя е забелязала и доста съвпадения между книгите с психосоматични причини и практиката й. Особено при жени. Даже според нея понякога е добре да се отвори зъб като "комин" за "парата", вместо да се подтисне и да стане пикочо-полов.

Има случай на млада жена, на която редовно около зъб гноясва. ... И както накрая и самата жена си е признала - приятелят й все отлага да си имат дете, все уж по финансови причини. А това според нея е само предтекст. А тя започва да се притеснява, че после той ще поиска, а тя няма да може и той ще я зареже. Накрая го е напуснала и зъбите са се успокойли.

Също така е имала много тежки случай - прави доста зъби, мостове, после в живота на човека става срив (смърт, раздяла, развод, уволняване или нова работа) = голям стрес и ето го човекът пак идва недоволен и сърдит...

Има и големи проблеми причинени от уринотерапия. При някой хора този метод се приема добре, а при други пада емайла и всички зъби потенциално се оголват и става лошооооо.

Много интересна информация даваш!

Аз мога да потвърдя, бях с човек, когото обичах, но нищо не предприе за нашата връзка.Аз се опитвах да развия нещата, но на сила не става...Доста години отлагах решението си да го напусна.Докато бях с него какви ли не проблеми, екземи, обриви, венците ми кървяха.Нямам идея дали е просто съвпадение, но се реших и се разделих след години неудовлетворение....Минаха три години от тогава , венците ми въобще не кървят и сега са розави и го няма кофти дъха....:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

"венците ми въобще не кървят и сега са розави и го няма кофти дъха....:thumbsup:"

Може да направите опит - особено които са вегетарианци и често четат Учителя или други духовни ( духовни !!!, не просто езотерични!) текстове. Става въпрос за здрави хора, които нямат хронични оплаквания от венци и лош дъх.

Говорете един ден, или поне само мислете, но интензивно, за някого нещо критично и си вижте дъха вечерта, а ако имате смелост, заспете с тези мисли и се вижте на сутринта. :(

На следващия ден при равни други условия ( хигиена и храна) говорете и мислете само ласкави и мили неща за хората. Може да потрябват и 2 дни, но всичко ще се оправи - гарантирам.

Има и други интересни неща, които "ясно-обонятелните " могат да споделят в тази връзка. Много умения в по-малка степен на изявеност са достъпни за желаещите да се развиват, обаче когато не са самоцел.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Състоянието на устната кухина е огледало на здравословното състояние на човек-на саматичното и психичното му здраве.А те,както е добре известно,са функция на душевната ни нагласа.Наистина,при наличие на сложен,затормозяващ житейски казус се наблюдава срив.Той може да се изрази с гнойни абсцеси,с дълго и болезнено възстановяване след екстракция на зъб,с проблеми от страна на лигавиците,венците,спромяна даже на вкусовите възприятия и т.н.Хора,бъдете добронамерени,постъпвайте така,както ви нашепва съвестта и ще се радвате на чудесна усмивка3d_046.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Съжалявам , че не мога да посоча името на стоматолог /стоматолози , които предлагат качествени услуги . Те се водят единствено от интереса за бързо забогатяване и колкото по- сериозен е проблемът , толкова повече пари ще могат да вземат от потърпевшия .Ограбват с усмивка и не си вършат качествено работата , защото лечението на кариес за тях е евтино , поне да бъде пулпит , а най-добре да правят коронки и импланти . Как само да повярваме в тяхната компетентност , когато една обикновена пломба не са способни да направят качествено или по-скоро не желаят да направят ?

Преди години с нищо не претендиращите стоматолози работещи навсякъде извършваха качествено лечението . Разбира се и тогава е имало недоволни , но те бяха много малко , защото когато отидеш при друг зъболекар и той оправя грешката на колегата си и скоро след това лошият спомен изчезва . Сега сякаш са сключили споразумение помежду си , за групово обиране и причиняване на неудобство на потърпевшите клиенти-пациенти . Попаднах на един зъболекарски форум и бях потресена , колко много хора се оплакват от неразрешени стоматологични проблеми въпреки , че са посещавали квалифицирани стоматолози и са заплащали всички поискани от тях суми . Колко много хора имат болки в зъбите си , след като им е поставена нова пломба и всевъзможни подобни оплаквания , за които не получават от адекватни отговори от стоматолози . Защото те искат да ни направят зависими от тяхната работа , да ги търсим често и се наслаждават на факта , че имайки природно 32 зъба в устата в комбинация с изкуствените храни и стреса , ще имат непрекъсната печалба използвайки страданието на хората .

4 години не бях стъпвала в стоматологичен кабинет , но ми се отчупи част от стара пломба (правена някога от училищната зъболекарка , без екстрите характерни за новите стоматологични кабинети). Отидох при зъболекарка и още съжалявам за това . След като ме развъртя здраво с машинката , ми постави фотополимерна пломба . Понасям болката и безропотно изтърпях , защото логично е след това да не те боли . Да ама не . Този зъб започна да ме боли , когато се хранех . Съответно потърсих въпросната зъболекарка . Тя реши ми намали новата пломба и с това ми каза , че ще се успокои зъба . Няколко седмици чаках да се успокои зъба , но не се случи . Записах си час при "съвременен " много добър стоматолог .

Влизаш в кабинета му , посрещат те супер учтиво , сядаш на стола и гледаш нещо на плазмения телевизор срещу теб .Започват да те лекуват , едно лекарство , второ , трето , пускат ти лечение с ултразвук , нов за кабинета апарат , на който сега разучават опциите (лошо няма ) накрая ти затварят зъба . Когато не дъвча върху него , не ме боли , но натиснали върху него с по-твърда храна като зеленчуци , ядки , бисквити , направо ми се изправя косата . Но според стоматолога , не трябвало да ме боли . Как не се сетих да им напомня , че беше добре да направят поне една зъбна снимка , но дали аз трябваше да им напомням наистина ?

До сега нямах страх от зъболечение , но сега определено имам фобия към стоматологични "услуги" и тя се поддържа жива , всеки път , когато забравя и отхапя неща по-твърдо с този зъб.

Ще си го държа за красота така , докато намеря смелост и излишни финансови средства , да потърся някой , който да може да разреши проблема ми.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Днес ще ходя на зъболекар...:(

Ако ми бяха поставили качествени пломби нямаше да се стигне до това "приятно" преживяване.

Горчива истина е,че фотополимерните пломби падат задължително с поне едно парченце от зъба.

Дали е виновна само технологията на този вид пломби?:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Дано имаш късмет при лечението !

И аз трябва да ходя при зъболекар , но вече не зная при кого . Вече ме е страх , в последните години за една пломба по 5 посещения при лечение на един зъб и поне двама стоматолози . Странно , аз ли съм кърък ?unsure.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Дано имаш късмет при лечението !

И аз трябва да ходя при зъболекар , но вече не зная при кого . Вече ме е страх , в последните години за една пломба по 5 посещения при лечение на един зъб и поне двама стоматолози . Странно , аз ли съм кърък ?unsure.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Дано имаш късмет при лечението !

И аз трябва да ходя при зъболекар , но вече не зная при кого . Вече ме е страх , в последните години за една пломба по 5 посещения при лечение на един зъб и поне двама стоматолози . Странно , аз ли съм кърък ?unsure.gif

Благодаря!:)

Намерих най-после добър зъболекар,освен това работи със здравната каса.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Днес ще ходя на зъболекар...:(

Ако ми бяха поставили качествени пломби нямаше да се стигне до това "приятно" преживяване.

Горчива истина е,че фотополимерните пломби падат задължително с поне едно парченце от зъба.

Дали е виновна само технологията на този вид пломби?:hmmmmm:

Може темата да е стара, но знам колко е неприятно да ходиш за повторно поставяне на пломба поради зъболекарско нехайство, съчувствам ти ;).

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Имам една такава хипотеза, която си е изцяло мое разсъждение и не искам да я натрапвам на никого. На физическо ниво има гени. Мисля, че на духовно ниво това, което формира гените е поведението, мислите, чувствата, желанията на бременната жена, които тя предава на зародиша. ИМа наследствени гени, но по този начин има и наследствени мисли, чувства, които формират бъдещият характер на човек както знаем на 70 % още в утробата на майката. С това си обяснявам сходното поведение на родител и дете, еднаквите постъпки и действия, еднаквите решения. Мисля, че още когато е в утробата на човек му се задава определена матрица, един вид компютърна програма, която матрица е създадена от майката и това всъщност са наследствените гени. Затова поведението на майката е много важно, защото тя в буквален смисъл създава физическият и психичен образ на своето дете, както и неговото здраве.

Здравейте, напълно споделям твоето мнение буболече. Всички тези неща оказват голямо въздействие върху организма и зъбите на човек. Естествено не без значение остава и здравословното хранене и грижата за зъбите ни. Имам проблеми с много кариеси и с венците, които много лесно ми кървят. Често ми се налага да ходя на зъболекар ( 2 пъти в годината), като въпреки че полагам грижа за тях, тя явно е недостатъчна. Освен паста с флуориди за лечение на венците, каква друга паста или метод бихте ми препоръчали за да си избеля и заздравя зъбите ? Ако може да сподели някой с личен опит...

Линк към коментар
Share on other sites

Тръгнат ли да се развалят зъбите,лечение няма.

Не може да вадят нерв на зъб и да казват ние го спасихме.....кого?!

Първо зъба е мъртав,следователно трябва да се отстрани.Починалите ни близки не ги балсамираме и не ги дъжим в хола си нали?

Не можете да си предcтавите колко болести могат да ни причинят мъртвите зъби.Да не говорим колко нарушават енергииния баланс в организма.

Ето една много хубава книга за вредата от корони,пълнежи и какви ли не още измислици ,за съжаление е на немски

http://www.nordstern...zahnherde.shtml

EnergieverlustTitel.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

... Имам проблеми с много кариеси и с венците, които много лесно ми кървят. Често ми се налага да ходя на зъболекар ( 2 пъти в годината), като въпреки че полагам грижа за тях, тя явно е недостатъчна. Освен паста с флуориди за лечение на венците, каква друга паста или метод бихте ми препоръчали за да си избеля и заздравя зъбите ? Ако може да сподели някой с личен опит...

Флуоридът е доказано токсичен. Вече (нали ви прави впечатление, че от известно време не се хвалят с него в рекламите, не предписват на малките деца флуоридни хапчета за здави зъби и т.н.). Въпреки това много фирми продължават да го влагат в пастите за зъби; освен него в повечето пасти има и парабени.

Мога да препоръчам билковата паста на Хималая.

За кървящи венци (от опит) - сутрин на гладно жабурене с една лъжица олио или зехтин, в продължение на 10-15-20 минути (колкото издържиш) и така поне няколко седмици редовно; "отработената" мазнина се изплюва задължително и след това устната кухина се изплаква добре няколко пъти. Зъбите да се мият със средно твърда четка или дори с мека, докато не е отшумял проблема. За по-трайно лечение е добре да се прегледа темата - Емоционално състояние и болести

Линк към коментар
Share on other sites

За зъбите бих споделила своя опитност- когато усетя подобен проблем при мен пригатвям смес от стрита хубаво морска сол на прах, и супена лъжица зехтин. Масажирам венците за 5-10 минути, след това измивам с паста за зъби.Може да се прави ежеседмично.Друга билкова отвара с добър ефект е: в 200 гр. вода сварявам щипка орехови листа, равнец и лайка. Жабурене няколко пъти на ден- така една седмица и състоянето се подобрява.Флуор си набавям не от таблети , а от чай "Ройбос".

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Здравейте,

Струва ми се, че тук бих могла да постна въпроса си.

И така: имала съм прадядо, който починал, когато съм била бебе, на 105 години. Нашите ми разправяха как той имал 1 пломбиран зъб със стъкло :huh: и нито един изваден, но на 101 години е започнал "да сменя" зъбите си както децата, т.е. виждало се е, че му никнат нови зъби. Как е възможно това? Не смея да попитам специалисти, че може да прозучи глупаво, но след като толкова хора са го наблюдавали, вкл. и лекар (приятел на дядо),не виждам причина да лъжат за това. Та откъде могат да се вземат тези нови зъби? Защо са му на човек в дълбока старост? Знае ли някой за други такива случаи?

Само да добавя, че този ми дядо не е опитвал месо в живота си. Аз си мисля, че това явление може да има връзка с храната и с начина на живот. Никой не го е чувал да псува, например, или пък да се разбеснее за нещо. Ей така, простичко си е живял, без да допуска злото в себе си и около себе си. А, и до последно се е трудел в дворчето. Е, приятели, ще ми е интересно да прочета какво мислите за това и имал ли е някой подобни наблюдения. То направо звучи невероятно: щастлива старост с нови зъби! :o

Линк към коментар
Share on other sites

Да чувала съм за подобни феномени. Пускам и линк към едно четиво, доста увлекателно, но не знам до колко е дозата истина в него, надявам се голяма част. Как промяната на мисленето не само може да подобри състоянието на зъбите, но и да предизвика разтеж за 3 път. http://jim.alle.bg/%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BB%D1%82%D0%B0/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D1%81%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D1%85-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B7%D1%8A%D0%B1%D0%B8/

Това което имам като личен опит. Съпругът ми от дете е травмиран от зъболекарски изпълнения и зъболекарския кабинет е тема табу за него. Така стана, че получи абсцес и беше невъзможно да не отиде. При преглед зъболекаря установи нещо изключително, голяма част от болните му зъби са с умъртвен нерв, без манипулацията на зъболекари. Явно силата на страха или на силното нежелание някой да пипа зъбите му е подействало на част от тях.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...

:lol: Поздравявам ви за уникалната и полезна тема ,преди няколко години (от 2012 г. насам търсех подобна информация ,но все не намирах търсеното).Много ми помогнахте със споделянето ,цитатите.Вярвам,че зъбите са свързани с решенията ,с това да вземаме избори.На 29 години вече имам 5-6 пулпита + няколко стандартни пломби.Но най-важния извод бе че разбрах причината за всичко това ,отказа ми да взимам решения.До 20-21 години имах 2-3 пломби ,първата бе на 10.До тогава приемах на готово всички мои важни решения(други ги взимаха) ,без аз да се замислям.Когато започнах да се осъзнавам ,да търся път към себе си,започнах да се колебая и да не приемам вече "готови " решения и резулта е на "зъби".Още веднъж много ви благодаря за темата . :wub:

Редактирано от Калисто
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 11 months later...

Зъбите и аз не мога да ги определя какво точно са. Аз съм виновен с начина си на живот или поради незнание липса на родителски грижи в това отношение за изграждане на правилни навици и съм твърдо решен към промяна към по-добро. На 22 години съм почти на 23 и ми се случи доста неприятно изживяване.Отидох след година и половина не ходене на зъбар и беше всичко в кариеси. Познай колко зъба останаха без пломба на горната челюст? Два молара и кучешките, супер и това нещо дето трябва да ти служи в следващите не знам колко години.На долната челюст дето има само две пломби от малък сега е с 8 пломби. Всичко на всичко май 20 пломби + плюс още няколко  за след 6 месеца ,след това нямам място за повече пломби. Бруксизъм който е изтрил емайла на предните зъбите до дентин и ще им трябва корнки по някое време и "най-хубавото" е че този път голяма част от кариесите изобщо не са малки, а са дълбоки кариеси. Поне ако ме убият преди да съм сложил ченето  на 40 в чашка или имплантит, дай Боже да се мъча стоически докато стигна до тях.Ще могат веднага да ме разпознаят по денталния статус . "Да това несъмнено е жертвата или човекът известен с многото кариеси, детектив Кристофър, няма как да е някой друг". Ако ме пуснат на ренген сигурно от пломбите ще светя все едно съм с коронки на всичките зъби, а не пломби. Най-тъпото е че съм изтрил фасадата си без да разебра дори,а то ако отзад е леш в корони, мостове, умъртвени зъби и други гадости и тм, то отред трябва да изглеждат малко по-добре нещата,поне приемливо.

      Но след 3 месеца не знам как да го определя депреся, тревожно разстройсто и не знам какво започвам да съм много благодарен, че имам достъп до зъболечение, защото проверете сами в интернет, колко хамериканци нямат застраховка или нещо си там и са оставени млади да им изгният зъбите до пънчета. Тук често срещано е средна ръка и дори ниска ръка човек да има инвестиран един имот  или луксозна кола в устата от тяхна гледна точка.При тях някакви абсурдни цени и dental insurance, дето покриват само амалгамени плобми. Не ми е приятно, даже се мразя за това, което съм им причинил на зъбите си, но тове е житейски урок човек да се грижи и уважава тялото си,защото не си е дал живота сам.

        Това което е важно да се отбележи е следното.Направих дъблок анализ освен скандалният ми начин на хранене,не на некачествени храни, а на много кисело мляко,плодове и хляб и захар непрекъснато обичам ги много + като добави, че съм си мил зъбите,понякога набързо, ама съм прихапвал и след това безразборно и непрекъснатo (не пия и не пуша). Трябва да съм имал най-здравите зъби на света за да могат да издържат до сега без да създадът проблем. Уви имах проблеми със съня ,точно около първата визита дето направих 6 карисеа(отдадох ги на дългото ми неходене година наред) и сега след година и половина 10+( 5 )от от тях монсър кавити някой от тях до нерва). А проблемът със съня ми беше много свързан със ужасна липса на магнезий  + сраха за взимане на решение, който го причини проблемите със съня,като взех се магнезия се почувствах нов човек ,но последствията са налице от лошата диета, психично състояние ,хигиена и други фактори. Магнезият е свързан с усвояване на калция, нали така?

  Жалко,този сет зъби дето го имам го заслужава някой, който му се развалят зъбите въпреки добрите грижи.,не съм усещал зъбобол, а зъболекарят беше учден и когато ме работеше колко нечувствителни са ми някой от зъбите.

Поздрави, мога още доста доста въпроси да задам ама са вече повече към разел Психология .Благодаря за вниманието и пожел

 

Важен но интересен факт е,че зъбите ми отвътре при кариеса са имали ужасно много репаративен дентин и  доста твърд за разкопаване,това причината да нямам нито един умъртвен зъб за добро или лошо.Проста яка борба с инфекцията са водили 3-4 може би дори 5 от зъбите ми,а емайлът ми бил много мек,всичи кариеси бяха между зъбите.

Пожелавам здраве и слънчев ден на всички!:rolleyes:

Редактирано от coilspring
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...