Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

"Преди няколко хиляди години, пределната възраст е била 35/40/45 години"

Аз не вярвам на историята. Тя се преписва с всяка нова власт- така, че да е удобна. В началото на 20-ти век са вярвали в царизма, после в комунизма, после в демокрацията и съответно и историята се е пооправяла.

Може тогава да е било точно обратното- хората да са били по-здрави. Най-малкото не е имало рафинирана захар, която извлича калция от костите, вафлички, пасти, сладоледи, изкуствени храни. Има някои възрастни хора със запазени зъби, точно защото са яли истинска храна, без прекалена обработка.

Дори и сега кравите не ходят на зъболекар, но ядат тяхната си естествена храна.

Преди няколко хиляди години по нашите земи са живели траките и са ползвали такива златни прибори, каквито сега никой не може да си позволи. Как така хем са имали култура, хем са били първобитни?

Защо от телевизорите непрекъснато се сипят реклами за какво ли не, щом това, което се рекламира уврежда зъбите?

Чела съм, че е много полезно да се пие хума, разредена с вода за заздравяване на костите. Щом помага за костите, значи и за зъбите е полезна.

Редактирано от tzveti
Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...
  • Отговори 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте!

От скоро ме интересува една тема, която е интересна за всички ни -- здравите зъби.

Някак свикнали сме с идеята, че кариесът е нещо нормално за хората, а беззъбите усти с изкуствените ченета са неизбежен атрибут на третата възраст. Истината е, че НОРМАЛНОТО състояние на човека е да носи здрави, идеални зъби до последния си дъх.

Нашите зъболекари предложиха да се реши проблемът с кариеса, като се слага флуор във водата на децата още от кърмческа възраст, отново игнорирайки важността от рационалното хранене. Флуорът е отрова и предозирането му води до тежки поражения върху нервната система, костите и зъбите.

Наскоро попаднах на изследването на д-р Уестън Прайс за хората с най здрави зъби на планетата

Той е обиколил целия свят, изследвайки зъбите на различни нации. При най-обширното изследване досега, което обхваща общности от всякакви континенти, раси и култури той открива цели народи, където кариеса е непознат, където хората до края на живота си носят оригиналните си зъби. В края на краищата той стига до куриозната истина, че

Хората с най-здравите зъби на планетата:

изобщо НЕ ходят на зъболекар,

НЕ правят профилактика,

НЕ си мият зъбите и

НЕ ползват флуор, дъвки Орбит и прочие боклуци.

Вместо това те се хранят с нерафинирани, непреработени храни в правилна комбинация. И така запазват зъбите си здрави до края на живота си.

Много хора ще кажат - "такъв им е генът", но няма да познаят. Защото д-р Прайс открива, че когато същите народи се докоснат до западните храни и начин на хранене, веднага настъпва физическа дегенерация и изгниване на зъбите им.

Книгата му, "Хранене и физическа дегенерация": http://journeytoforever.org/farm_library/price/pricetoc.html

Fig.69.jpg

Усмивки на хора от племето маори, Нова Зенландия.

Те не полагат никакви специални грижи за зъбите си.

При тях кариеса е изключение, от 2000 прегледани зъба,

само на един е открит кариес! 100% от хората са с

нормално развити зъбни арки.

Независимо дали консумират млечни продукти, растителни или само месо, независимо дали са африканци в пустинята, ескимоси сред ледовете, индианци или швейцарци - д-р Прайс установява, че сред тези "нецивилизовани" общества кариеса е рядко изключение -- под 1%

В крайна сметка той заключава, че липсата на важни минерални съставки и витамини в съвременните рафинирани/консервивани храни и небалансираното хранене е истинската причина за физически деформации и разваляне на зъбите.

Видеоматериали за труда на Уестън Прайс - истинската причина за развалянето на зъбите и как да предпазим нас и децата от кариес:

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво, щом маорите хапвайки си човешко месо добре опечено нямат кариес, може б итрябва да последваме примера им. Това, че не е до ген не е точно така. Знам по моя си живот. Както и много хора ядейки по едно бурканче мармалад на сядане и по три шоколада с идеални зъби на 60 години... Това, че цивилизованите хора не приемат минерали и витамини съвсем не е така. Всички ядем много повече салати и плодове от туземците. Както и витамини, соли и минерали от аптеките.

Линк към коментар
Share on other sites

Кариесът е абсолютен ген! Нищо друго. Един си мие зъбите постоянно, но се развалят. Друг не ги мие, а няма нито един кариес. Витамините и минералите също не помагат. Каквото и да правя, те си знаят, всяка година по 2 кариеса. И така е още от детската градина. Питал съм зъболекари какво да направя, те отговарят "нищо не можеш да направиш, за да го предотвратиш, това е ген". Вече няма какво да се разваля, няма празно място. :( Всичко е в пломби, 3 коронки, и за капак един гранулом на зъб с коронка...скрит, върху направен отдавна зъб...Чудя се как досега съм спасил всички зъби и нямам нито един изваден. :)

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

Баща ми е на 63 - яде по един пакет вафли на сядане на масата. Има две три пломби и бели зъби като на холивудска звезда. Майка ми не яде почти нищо поради проблеми със стомаха, захар не обича при това, но някъде след 35-тата и година зъбите и са пълен провал. Н емязат на каквото приличат. Аз съм се "метнал" на нея и зъбите ми са дори по-зле. И не ми говорете за зъбна хигиена, за витамини, минерали, плодове, зеленчуци, здравословно хранене и пр. Съгласен съм, че няакво влияние има и това. Някакво - н оне абсолютно, какт ое представяно това от явторите на книжки. Племената със здрави зъби преди всичко водят много по-необременен психически живот и много по-малко се тревожат за бъдещето, за социалния си статус, кариерите си, много по-малко са заливани от информация и т.н. Мога да кажа с голяма доза увереност, че при зъбите на първ омясто е важна генетиката, на второ емоционално-менталния живот и чак на трето храненето и устната хигиена. До известна степен дори имаме основание да разглеждаме болните зъби като психосоматика - несмлян стрес и тревожност.

Това, което може да закрепи скапания ген по отношене на зъбите, е точно това - укрепване на емоционални и ментален живот. Храната също, като страничен фактор! Въобще тази фиксация в храната освен до хранителни разстройства до друо не води ...

Линк към коментар
Share on other sites

Моят племенник яде сладки неща в големи количества и досега няма нито един кариес. Вече ще навърши 9 години. При всички случаи аз консумирах много по-малко сладки неща като бях малък, в сравнение с него, просто защото нямаше толкова по магазините :) Но зъбите започнаха да се развалят още когато бях на 4 години. А на 9 вече имах млечен зъб с гангрена и го извадиха, добре че му идваше времето за смяна. Мъчиха го, стъргаха го и не можеха да го направят. Помня тази подтискаща пролетна ваканция на 1984 г., когато 3 пъти ходих на зъболекар и ме мъчиха, и накрая не можаха да го направят, та го извадиха преждевременно.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Тази тема е една моя непреодолима болка. Нямах шанс от генетичната лотария да ми се паднат здрави зъби. Още в крехка детска възраст млечните ми зъби бяха пломбирани ''до крак''. Когато ги смених с постоянни , до към 16 г. вече бяха пломбирани и умъртвени , като горе-долу всяка година ми се налага да вадя някой с гранулом. Поне фасадата ми е хубава и не е очевадно, че устата ми е гробница. Определено не споделям мнението за храненето , добавките , хигиената и прочее...при мен нищо от това не сработи. Баба ми по бащина линия е била с протези на 28г., баща ми - на 45г.също, вероятно и на мен скоро ще ми се наложи да помисля за имплантиране на зъби (само на 28 г.съм), което обаче може и да се окаже,че не е разрешение. Не се знае дали организма ми няма да ги отхвърли...Друга интересна подробност е , че баба ми по майчина линия никога не е имала повод да отиде на зъболекар, майка ми, която сега е на 60г. има няколко кариеса от няколко години, а брат ми доскоро също не беше се срещал със зъболекари. Мисля, че когато фактите говорят и боговете мълчат. Кой смята , че не е въпрос на гени?

Въобще ,в дълбочина излиза, че като част от еволюцията на някои ни се налага да се приспособяваме с всевъзможни изисквания на природата, за да могат идните поколения да са максимално адаптирани към този наш физически свят.

Линк към коментар
Share on other sites

Писе ,няма страшно! Не си сама! :):):) И тук като ти идва един вътрешен протест против твърдостта на тези генетични програми и минималното н ивлияние върх утях - та чак до дядо господ стига и до затвора наречен живот ...

Има ченета и чашки където да си ги слагаме ... хубава представа нали? ;) Еми, нещата са такива каквито са. Със зъби ил ибез зъби - остава ни да живеем обидно кратките си животи по най-добрия начин, по който можем! :):):)

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, явно не съм толкова тежко обременен. Имам само 6 умъртвени зъба.

За грануломите не давайте да ви ги вадят! Пробвайте с лечебен глад 10 дни и после със захранване, има случаи когато това извлича гнойта и зъбът оздравява. Аз ще пробвам да излекувам по този начин моя гранулом. Ако не помогне, може би ще помогне апикална остеотомия, когато изрязват гранулома оперативно, а зъбът се запазва на мястото си.

Линк към коментар
Share on other sites

Това за извличането при глад е така - забелязъл съм го и аз. Но не можем постоянн ода гладуваме, освен ако не сме привърженици на чистотата на анорексията ... ;) Профилактичен глад обаче действа супер и спира дори болките в даден зъб. Това е временна мярка обаче.

Линк към коментар
Share on other sites

Нямам проблем с анорексия :):rolleyes: Дори все още не се решавам кога да планирам това 10 дневно гладуване. Защото възлагам големи надежди за пълно излекуване на гранулома. Добромир (всички знаят че е компетентен!) ми даде пример за човек, който е бил дори подут с гранулом и са му предложили вадене, но той излекувал гранулома с гладуване. Моят гранулом е неактивен, зъбът го чувствам като здрав и се храня на него, няма никакви симптоми. Такъв тип безсимптомен латентен гранулом има дори по-големи шансове лесно да се изчисти с глад.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, гладът е добра идея,но... Пробвала съм се, в опити да надмогвам природата.Все още не ми се ще да вярвам, че съм безнадеждно безпомощна. И не става въпрос само за зъби... В различни етапи съм се палила по разни теории, но това, което е валидно за един,е неподходящо за друг. Въобще не ми се струва толкова лесно да излезеш от този лабиринт на догадки, кое в крайна сметка е правилно.

Относно гладуването, ефектът е епизодичен, само 'дето всички пломби падат и стоматолозите ми правят ВИП абонамент.

От гледна точка на холистичната медицина,всеки зъб се съпоставя с дейността на някой от органите.Нямам информация за системата зъби-органи, но ми се ще да поработя в тази посока, от по-различен ъгъл. Може би някой е по запознат с тази тема? Все пак еволюцията си е еволюция, но ми се струва нелепо един мощен тигър,да бъде озаптяван от майката-природа със зъбки на Писана.Но нали за всичко си има причина...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Наскоро четох една много интересна статия точно за зъбите и проблемите с тях. Пишеше, че хора, които имат проблеми свързани със зъбите страдат основно от липса на любов. Оттам го навързах с хомеопатичната литература - при хора, които не се чувстват обичани се наблюдава афинитет към мляко, прясно и кисело, сирена, сладки храни, което се е асоциира с майчината кърма или по-точно с липсата на любов от страна на майката. А именно тези храни /без сладкото/ се препоръчват за набавяне на повече калции за зъбите и костите. И става един доста интересен кръговрат...

Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се, че пристрастията към храни много се влияят от навиците на обществото. В древността са се пристрастявали към плодове, вмето към захар, а в народите, където млякото не е типична храна, както са китайците, вероятно то си има друг белтъчен заместител за възрастните! Във всеки случай, има значение и достъпността на храната. В миналото храната е била абсолютно достъпна само за богатите. Бедните са я къткали, мислели са за храна само след тежък труд и колкото да утолят глада си, а сега по всяко време отвсякъде ни светкат реклами и съблазни с разни нещица за хапване... Ето защо в днешно време хранителните компенсации придобиват епидемично разпространение. Самото дъвкане може да стане израз на подтиснати потребности - комплекси - и да се изрази чрез често хапване, дъвкане на дъвки или преминаване към пушене на обикновени цигари или на дрога...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Привет!

Буболече, в тази статия има ли представени валидни, методологично приемливи и достатъчно по брой експериментални проучвания, доказващи научно тази интересна хипотеза за връзката между любовта и зъбите? Или е поредното "интуитивно" предположение, почиващо върху поредица от други такива предположения?

Аз принципно съм склонен да приема подобна връзка: нямаш достатъчно любов, самоувереност, не можеш да захапеш нещата в живота си както би искал... От личен опит от настоящата ми работа обаче знам, че хората с подобни психични характеристики имат или нямат различни физиологични проблеми. Тоест моите ненаучни, но от личен опит наблюдения ми говорят, че горните психохарактеристики при един биха се изразили в депресия, при друг в нарцисизъм, при трети в натрапчивости, при четвърти в агорафобия и паник атаки, при пети биха се соматизирали в хистерични парализи, при шести ще се проявят в гранично личностово разстройство или като зависима личност личностово разстройство, при седми могат да се изявят като сексуални смущения, при осми в хипохондрия, при девети да кажем в зъбни проблеми (може би). Моят скромен опит говори, че огромен брой книги (и статии и пр.) на езотерична тематика (или алтернативна медицина...) почиват върху познавателните изкривявания на написалите ги. Това разбира се не се отнася до великите мъдреци, имащи достъп до качествено и количествено различно познание! В езотеричните и "алтернативни" книги разбира се има и много ценни хипотези, които някога ще бъдат валидизирани. Примесени с тях обаче има и преизобилно много сапунени мехури...

Линк към коментар
Share on other sites

Изглежда че здравето на зъбите е директно свързано със здравето на кръвоносната система...

Здравите зъби намаляват риска от сърдечни заболявания

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Изчетох мненията на всички.От миналата година, август все имам проблеми със зъбите.Извадиха ми двата мъдреца, а сега не знам дали и другите няма да се наложи да се вадят.Също и доста кариеси наведнъж.Странно е защото като ме погледне човек няма да каже ,че имам проблем със зъбите.Хубавото е ,че спряха да кървят венците ми.Дали съм се научила да вземам решения, да така мисля.Но ето ,че сега след доста голям стрес пак имам болки, а ми омръзна да ходя на зъболекар.

Интересно ми е, дали е вярно ,че повечето интровертни натури имат проблеми със зъбите? :3d_134:

Линк към коментар
Share on other sites

При всички случаи крамиката е по-добра, защото дава повече възможности за естетично възстановяване и е инертен материал - не се променя с времето. Полимерът може да се използва само под формата на фасетки, а твоите зъби са девитализирани, с отслабена структура и е по-добре да помислиш за коронки - там вече единственият ти избор е керамиката. Има изцяло керамични коронки, които са най-естетичният вариант, но зъбите ти са с променен цвят, така че стоматологът трябва да прецени дали може да се направи това. Добър вариант са и металокерамичните коронки с керамичен праг. И задължително - коронки с праг.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте, преди няколко дена отидох на зъболекар,заради лека болка в предните зъби.

Поради липса на видим проблем със зъбите ,но видим проблем с венците ,последва панорамна снимка.

Диагнозата ми е парадонтоза в последен стадий :( т.е.зъбите ми -здравите ми зъби -скоро ще ме изоставят,стана ми много криво ,защото аз сега започвам трийсетте и идеята ,за зъбна протеза никак не ми харесва.

Тъй като не се отказвам лесно ,започнах да разпитвам за благоприятните вариянти,оказа се ,че такива няма.

Обясни ми се ,че парадонтозата е следствие от стапянето на костта ,в резултат на което венеца се свива и здравите зъби започват да падат.

Изписаха ми поддържащи антибиотици ,които трябва да пия на 6 месеца и единственото природно средство-сандрина.Които максимално да удължат процеса.

Препоръчаха ми профилактичен преглед ,за остеопороза,защото при това състояние на костта било неминуемо.

Тъй като, всичко това никак не ми хареса и някак си не вярвам в необратимостта на процесите ,още по- малко смятам да се тъпча с антибиотици и калций ,имам молба,интересуват ме всички вариянти за заздравяване на костите.

Продукти със съдържание на калций(истината е че не консумирам особено често млечни продукти),всякакви алтернативи за лечение на парадонтоза или укрепване на костите.

:dancing yes: предварително Благодаря!

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей didi_ts, преди около 10-на години, когато съм била на твоята възраст, зъболекарката ми искаше да ми прави операция на костта, поради напредналата фаза на парадонтоза. Дори ми каза, че по-късно и да искам, щяло да бъде твърде късно и тогава тя нямало да иска. И аз като теб, отказах да се поддам на медицинската провокация(без да съм сигурна,че е била умишлена). Когато преди няколко месеца отидох на зъболекар по друг повод, и попитах за състоянието на парадонтозата ми, се оказа, че всъщност имам само някои частични промени на венците, които няпомнят на парадонтоза, но в никаквъв случай не може да се говори за парадонтоза. Антибиотици за това никога не съм пила. Ще споделя само някои от промените в начина ми на хранене от тогава до сега, които според мен са се отразили благоприятно и на това зъболяване. От 8 години не ям месо. Един ден в седмицата правя разтоварване на плодове и чай с мед. Наблягам на сурови ядки(предимно бадеми и орехи), разнообразни плодове и зеленчуци. Наскоро в една друга тема в Портала, за остеопорозата, прочетох и една много хубава рецепта, която е за подсилване на калция в организма и която не съм изпробвала още, но мисля, че ще ти бъде от полза: "1 доза смляно сусамово сурово семе + 1 доза слънчогледово семе + 1 доза ленено семе, объркани с мед." Моля, автора на рецептата да ме извини! :huh:

И още нещо - поради проблеми с гърлото, започнах да взимам Цитросепт (в бълг.аптеки е известно и като Биоцитрин). В упътването му пишеше,че помага и при парадонтоза, като преди да глътна, се жабуря няколко минути. Можеш да го използваш вместо вода за уста. Известно ти е, предполагам,че такива методи не водят до бързи резултати, но пък за сметка на това, помагат много повече. Та, кървенето ми почти изчезна, нямам болки и въобще нещо спешно, което да разрешавам, свързано с венците, зъбите и парадонтозата. И най-важното - ведри мисли и оптимизъм! :thumbsup:

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

didi_ts, като за начало иди на поне още един зъболекар!

П.П. Мога да ти препоръчам братовчед си. Не знам дали е гениален ама не си пада изобщо по истериите и "трепането на врабчета с оръдие" (както казват братята немци). Ако те интересува, пиши ЛС.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Добрият зъболекар наистина е много важен. Аз имам подобен на Диди проблем със зъбите, също съм в тридесетте, а зъбите ми са 80 % вече мостове и корони, при това много от тях поставени криво, високи, по-големи и т.н., което разбива и здравите зъби. А зъбите просто продължават да се развалят, дори по-бързо - отвътре. Въпреки миенето, жабуркането и т.н. Миналата година ходих за масивни ремонти при един зъбоврач - човек в шестдесетте, ръководи отделение по дентология... Всичко, което пипна се разби за броени месеци - не знам какви материали използва, но просто се разтрошиха всичките му ремонти. Иначе работи бързо - прекалено бързо - за 5-10м. си готов с един зъб. Сега като се замисля, тази бързина вероятно е за сметка на качеството. Във Варна ходех при един зъболекар - вляво от стоматологията му е кабинета. играеше си много дълго да запълва канали и т.н. - но каквото е направил, не е мръднало... Така че наистина е важен техника. Зъболекарите въобще не се свенят да си вдигат цените за флийнстоуновите си ремонти, както сте забелязали и това е доста дразнещо. Тези хора изискват твърде високи суми за една много примитивна занаятчийска работа, за която се иска единствено известен опит, но никаква интуиция, творчество и т.н. Отиваш да речем с малък кариес и за да ти го поправи зъба, той издълбаа един кратер в него и му слага малко цимент, който разбира се скоро пада. Варварска работа... Според мен денталната медицина трябва да стигне до гените, за да бъде действиотелно медицина. Засега е зъбокасапница и експлоатиране на парите на хората срещу които се предлага много варварска услуга.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви много ,че се отзовахте :feel happy: .

Наистина мисля да мина през още няколко прегледа ,но за съжаление това е третия стоматолог който ми го казва.

И единствения до сега който ми прави рентген , там няма лъжа :( .Просто до сега не приемах на сериозно проблема.

Разрових се из нета и видях алтернативите ,направи ми впечатление,че се препоръчва много добро хомеопатично лечение ,но се препоръчва класическа хомеопатия , имало и друга която практикували медиците,а тя не била ефективна,не съм запозната ,но явно е важно.

Класическата медицина лекува пародонтозата с поредица от операции,което аз искам да избегна.

Направи ми впечатление ,че има разминаване в начините на лечение и причината за заболяването.

Обръща се основно внимание на венците , причината е в костта.

Моя стоматолог ми обясни че венеца е тапицерия на челюстната кост т.е. той се явява следствие ,а не причина.

Не съм медик и не мога да коментирам професионално ,но е логично да се обърне внимание на това ,защо се стапя тази кост и как може да се стопира ,още повече ,щом е обвързано с цялостната костна структура.

Препоръката беше да пия калций,който обаче знам ,че не е особено добро решение.

Най-новата медицина лекува с медикаменти вкарвани по различни начини.

А най-новата хирургия с вграждане на кост и други подобни интервенции.

Всичко това никак не ми харесва,затова се връщам към моята си кост и причината за нейното повреждане.

От медиците обаче казват -необратим процес - и край.

После започва предлагането на различни интервенции и цифроманията.

Затова търся алтернативи.Ако някой е чувал,ползвал или знае нещо за това хомеопатично лечение или друга алтернатива ще съм безкрайно благодарна. :feel happy:

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...