Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Аз лош бесен точка

психични движения суперего не казва точка

гняв да казва точка

зъбар лош

аз добър

тати госпуд лош дава лоши зъби лош

мама живот лоша сърди

аз добър няма пък няма

ръчичка фаща и чичко зъбокасапин води сам

боли хубу обича боли мазохизъм тряба

други деца здрави зъбки орлин не няма пък точка

сърди него

иии, мама ген зъб лош

обича мама обича ген

ади на муренциту пясъчни кули прави езотерични ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

късметче казало нещо орлин преди на ЛС

орлин не чува

сега плаща не пари, плаща болка

:(

състрадавам

мога помогна

за предни зъби малко късно обаче

П.С. Ще се саморедактирам след няколко дни.

Линк към коментар
Share on other sites

Орлик, аз тебе сърди. Точка.

Подиграва мене. Точка.

Вика мене чапрашлъ-пишман-езотерик. Точка.

Самичко прави аз кули на муренци. Точка.

Ти ако иска гледа мене. Точка.

Сега аз отива риве от теби. Точка

И дави в баня от мъка. Без точка.

:3d_025:

Линк към коментар
Share on other sites

Стана весело е темата! Осъзнах, че преигравам в яда си против зъболекарите. Те не са виновни хората, че медицината ни е едно стъпало след флийнстоуновата. Ако ги нямаше, щях да си ходя съвсем без зъби отдавна! А сега опции има, макар и механични и повърхностни и далеч от корена на проблема! А той е в гените! Не е толкова до ниене, жабуркане - правя го! Не е чак толкова и до хранене - нормална ми е храната, далеч по-нормална от на мнозин адруги. Директна връзка има мисленето и емоциите обаче. В последните две години буквално си чупя зъбите в яденето на научния сахарски сух пясък, чакъл, скали и др. такива душеубиващи моесъщностно далечни и дори противни на естествената ми цялостна личност нещица. А продължавам да го ям този научен пясък, просто защото ми остава по-близко разстояние до изхода от научната пустиня напред, отколкото назад! Ако някой е пробвал да прочете 120 стр. суха статия по когнитивна наука(поне една), от която ценното е точно три реда, а другото е именно бездарен статистически пясък, ще разбере за що иде реч! :) Но едва ли измежду вас има подобни мазохисти като мен... С това не казвам нищо против когнитивната наука. Напротив, ценя я много и я уважавам от сърце все повече. Просто тяснотата и ограниченията и, прекомерното и фиксиране в дървената антиартистична рационалност и пълния и бездушен и безсърдечен материализъм са ми малко чужди. Но е желязно обективна в бавните и тромави, но изключително верни като изводи експерименти. Просто не е моето поле за по-дълга дейност. Но временно, за известно време, ми дава едно много стабилно стъпване на земята, права мисъл, научна скептика и здрав обективизъм. За известно време си е на мястото в живота ми, погледнато стратегически. За по-дълго обаче си е като сърдечно и душевно зсамоубийство... :). Та, ясно съзнавам откъде са зъбните ми проблеми напоследък. Всеки път, когато ТРЯБВА да се накарам да чета болезнено бездарните и сухи, но иначе диамантено обективни статии, в мен сърцето ми бива заточено някъде в бездната и низвергнато. Но, подлагам се на това, защото ми носи много ако е за малко! :) Та, така...

Късметче, не си спомням за л.с.-то, забравил съм, извини ме!

Линк към коментар
Share on other sites

За теб, Орлик eagle_fly.gif

Сижу за решеткой в темнице сырой.

Вскормленный в неволе орел молодой.

Мой грустный товарищ, махая крылом,

кровавую пищу клюет под окном.

Клюет, и бросает, и смотрит в окно,

как будто со мною задумал одно.

Зовет меня взглядом и криком своим

и вымолвить хочет: "Давай, улетим!

Мы вольные птицы; пора, брат, пора!

Туда, где за тучей белеет гора,

туда, где синеют морские края,

туда, где гуляем лишь ветер.. да я!.."

А.С.Пушкин

eagles-fly.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Не бях чела тази тема - пропуск. Благодаря за хубавите съвети...

Орлин, изненадваш ме с постовете си, но аз и не съм имала щастието да ползвам услуги на български зъболекари...

Преди месеци изживях неописуем стрес и в резултат /буквално наблюдавах процеса/ един зъб ми се разклати, после съмнително посиня и се издаде напред. Е, нямаше какво да му мисля - отидох и го извадих. Поставиха ми на негово място временно зъбче за да мога да си попътешествам лятото и да мога да се усмихвам на почивката. Когато се върнах ми предложиха имплант. Оказа се, че трябва да си абсолютно здрав за да си го позволиш, освен разходите... /първоначално се плаща около 1500 евро само за импланта, а останалите нещица - допълнително/, да не пушиш е задължително, и после на всеки 6 месеца преглед на костта, други процедури и още разходи, непрекъснато. Има вероятност новия имплант да не бъде приет от организма и тогава всичко наново...

Отказах. Направих си обикновен мост. Изпилиха ми двата съседни зъба съвсем лекичко, не изглеждаше некрасиво, взеха ми "мерки", поръчаха протезката, после с огледалце и моя помощ подравниха зъбчетата за да са наравно с другите, релефа, цвета съвпадат... всичко със слаба упойка, безболезнено и бързо. С гаранция 20 години. Ако не късам със зъби и не ги ползвам като в каменната ера, може до живот да си стои - така каза лекарката ми :D да видим. Много съм доволна. Освен тази процедура други зъбни проблеми не съм имала, само кървящи венци в детска възраст. Отново диагнозата беше стрес.

Интересувам се, някой ползвал ли е импланти и изобщо мнение за тях...

Едно добро средство за избелване и поддържане белия цвят на зъбките е домашната "лимонада"...

имах кратък период в който пушех и дори тогава с чашка-две на ден зъбите ми не потъмняваха...

Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

В България има и отлични професионалисти сред зъболекарите , при това такива, които се развиват професионално извън обичайните социалистически рамки още от студенти. Такива хора, на които професията е и хоби, правят всичко възможно и в момента са на европейско ниво. Разбира се, и на европейски цени. Под мое влияние моето семейство посещава такъв зъболекар. Правя всичко възможно и не се налага да е често.

Импланти се правят и тук, на приблизително същите цени. Нямам личен опит.

Има методи на алтернативната медицина, които подпомагат приемането на чужди тъкани от организма. С тях нямам личен опит - не се е налагало и дано да останат далеч от мен и в бъдеще.

За около 1 година време чувам втори разказ за умъртвен и изхвърлен от организма здрав зъб. Другият човек беше млада студентка в чужбина.

Линк към коментар
Share on other sites

Абсолютно съм съгласна, че има много добри зъболекари и тук. Моята зъболекарка е много добра. Но има и много, меко казано шарлатани. Вчера попаднах на такъв, за съжаление, с перфектно оборудване и обстановка, но това не е достатъчно. Надявах се че в скъпа клиника ще има адекватно отношение към дете с проблеми.

Заведох дъщеря си, но той не можа да и направи преглед, след като се уговорихме да се работи с пълна упойка, записах час, за вчера. Анестезиолога изхаби 4 абоката и не можа да уцели вена. Сложи мускулна упойка, като помоли мен и мъжа ми да стоим до него, за да не се притеснява, не можел да работи така, свикнал в операционна... Влезе зъболекаря и ни се скара, че родителите сме вътре. ;)

Излязохме и след 5 мин. ме извика, за да ми каже, че не може да работи, тъй като венците са зачервени... нямало нищо належащо... Опитах да обясня, че много трудно мием зъбите, борба е, но човека знаел, че 3 мин. трябва да се мият, не е важно как се справяме... Просто не можел да работи... Детето беше с упойка, и чакахме да излезе, за да си тръгнем.

Когато отидохме да си платим, казаха, че не дължим нищо. Може би, защото работата им не беше за заплащане... Или защото доктора беше пред камера и си правеше реклама... :feel happy:

За морал и професионализъм ли говорим? За човешко отношение?

Не искам коментари, просто мисля, че бях във серия на ужасен филм.

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Лора/ инфинити, привет!

Казваш, че си преживяла стрес като си наблюдавала разклащането на зъбчето си...

Моя милост сега си търся зъбоврач и вече преди да се насоча към някого, търся второ, трето и четвърто мнение. Защото, не питай старило, но патило... Аз принципно си имам силна генна предиспозиция за чупливи и развалящи се отвътре зъби. Но това е само част от цялостната ми истоприя - примерно 40%, ако не и по-малко от причината за настоящото ми зъбно състояние. Според зъболекарите, с които сега се консултирам, а те са най-добрите и скъпите в Б-я, собствената ми предразположеност и т.н. са едва 20-на% - топ макс. Останалото се дължи на антипрофесионална работа от типа "да му взема парите, пък да става после каквото ще". Едно изключително недалновидно и безотговорно отношение на предните трима зъболекара, на които съм бил в последните 4 години тук в бг. Всички зъби, които са пипнали, са или съвсем нелекувани вътре, а само запушени отгоре, или с корони, под които стоят или съвсем незапълнени нервни канали или на 1/3-та само. Короно, които са некадърно направени - широки, високи, бутащи и чупещи околните зъби, пускащи течности и въздух под себе си... Корони, които са направени от неизвестни на науката материали, от някакви отпадъци, за да припечели зъбаря и техника... Материали, които обаче провеждат статично електричество или те тровят или се чупят повече от самите зъбки. Плюс живак съдържащите пломби от ранните години, с които ми е пълна устата и които тровят кръвта весело(в миналото са били широка практика подобни пломби, въпреки че е било добре известно какво правят и не са били слагани на партийните членове и децата им)...В резултат на тази "чудна" работа на тези трима "колеги" зъбо"лекари", двама мъже и една жена, в продължение на тези четири години в устата ми е течал бавен, но все по-разрастващ се процес на вътрешна развала - грануломи, пулпити, причинени от празните канали и пропускащите широки корони, както и трошащи се външно зъби в резултат на постоянното блъскане на високите и широки корони. В резултат на това устата ми се е превърнала в скрита мина, която започна да "гърми" в "разцъвтяваща" болка. Имам четири страници описание на процеса, тръгнал от "качествената" работа на зъбарите и точните щети, причинени от тях. Аз силно се изненадвах всеки път щом бързо бързо приключеха работата - казвах си: "Хей, виж какво нещо прави опита - знаят си работата хората, бързо работят!". Нищо подобно - просто си вземат таксите, пускайки ти сигурен процес на развал. Сега само обикалям най-добрите в Б-я, работещи включително с хипноза - те самите се изумяват как е възможно колегите им така безотговорно да са подходили към мен. А аз нали вярвам на хората... Бях на принципа при избор на зъболекар отивах при най-близкия до мен, осланяйки се на ... съдбата. Ега ти магическото мислене, добър урок по здрав разум. Както аз самия сега казвам: "Бъди емоционален оптимист, но рационален реалист!". Последната ми среща със зъболекар доведе до следното - един месец след "работата" му, коронките самички се измъкнаха, счупвайки изпилените като игли зъби под тях. А тези коронки бяха сложени "като за умряло" - високи, друг цвят, неравни, изключително неточна мярка и т.н. А плащането същото, при това стабилно... Сега само за тези последни две коронки ще ми се наложи да дам 1000 лева - защото работата по тези мили зъбчета вече е далеч повече и трудна. А за разпространилите се щети, нанесени от предните двама зъбари - още 4000 лева. Има една хубава приказка: "Плати скъпо, за да ти излезе евтино!", която точно се отнася до избора на зъбар. Сега този, който избера, ще има такса висока, но работата му наистина ще бъде добра (спрял съм се на трима). Та, опарих се от "професионалисти"... Наистина всичко зависи от професионалиста, от моженето му или неможенето му, особено при уста като моята! Имам зъбки, работени преди десет години, които си стоят живи и здрави - бях ходил при един зъболекар от Варна, работи точно до стоматологията в частен кабинет. Работи много бавно, много качествено и прецизно, с минимална болка и много щателно изпипване на всичко. резултатът е, че пипнатото от него стои и си е о'к - а цените му бяха и са съвсем нормални. Жалко, че не мога да ходя при него пак...

Ако бях разчитал повече на здравия разум, сега нямаше да ми се наложи да дам тези 6000 лева минимум плюс време плюс болка и стрес. Най-много да имах сега едно две кариесчета, толкова...

Още нещо - за връзката между зъбите и цялостното здраве. Ако беше чак толкова вярно цитираното по-горе от ирина примерно (чебурашка), сега да бях мъртъв. Но съм си повече от о'к, съвсем жив и мърдащ... Че има връзка, има, но има и конкретни чисто външни причини, като споменатата от мен по-горе "прекрасна' минно залагаща работа на тримата последни зъбари, при които съм бил. Какво да ги правя сега тях? Тайничко ми се иска да нямах тази сърдечна спирачка и да не бях толкова прощаващ и великодушен, но вместо да канализирам гнева си в прошка и творчество, да си го леех директно като събратята ни с дебелите вратлета... Но не съм такъв, дано е за хубаво!

Освен това, настоящата ми работа ме кара нон стоп по цял ден да се гмуркам в човешката болка и някакси собствените ми проблеми избледняват на този фон. Самата ми работа ме прави по-високогледащ и великодушен, по-спокойно приемащ всичко, колкото и абсурдно да е на пръв поглед. Постоянният сблъсък със смъртта, загубата, емоционалния ужас, самоубийствената тъга, разйъсващата вина те правят по-различен, както и да е...

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Молитва до феята на зъбчетата

О, велика Ирена Бисерова, да се свети твоето име, да дойде твоето царство-замък в Бояна! о, Богиньо на зъбосадизма, нека бъде твоята воля, а не моята - аз знам, че имам право да мълча, да ме боли и да не мърдам! И нека болката ти се разлива вдъхновено по снагата ми и се превръща във вдъхновението на медитацията ми! О, строга зъбогосподарке, нека така насажданата ми от теб и ситуацията мазохистична роля се всели в душата на мене грешния роптаещ! Богиньо на зъбопаричната наглост, моля те нека моята и на другите ти клиенти воля бъде изцяло подчинена на банковата ти сметка! Нека забравим малките си личности така, че смирението ни да се влее в служене - на теб! На теб и на твоите деца, които имат нужда от обучение в Харвард! О, нека твоята воля бъде наша воля, господарке! Нека забравим себе си, нашите малки животи и нужди, за да ти служим от все сърце, да видим допира до болката, която ни даваш като път към щастието, а парите ни да се вливат директно в блажената ти банкова утроба! Нека подчиним изцяло здравия си разум на теб, могъщата, правата и знаещата и се смирим дотам, че да виждаме наглостта на безумните такси като божествен стимул за творческата ни изява! О, божествена Ирена Бисерова, ние знаем, че от твоя свят допир до грешните ни усти зависи имиджът на персоните ни - затова те молим, нека бъдем твои преклонени раби на вихъра на твоя божествен егоцентризъм, изразен в размера на изсмуканите от болката ни доходи! Ние твоите клиенти те обичаме, Ирена, Богиньо на зъбките, затова нека малките ни финансови възможности се влеят в твоите големи парични нужди, извиращи от бездната на душевната ти алчност! Ние не разбираме, Богиньо, ние сме малки, затова моля те прости ни глупостта на плахия ни протест! О, нека ти служим, господарке! Строга зъбна садистична господарке, молим те да проникнеш дълбоко в зъбните ни канали, да ги разтвориш смело - нашата болка е твое щастие! И когато така щедро лееш зъбоблагословиите си върху нас, твоите грешни плащачи, моля те добави още по-голям размер на таксите си! Молим те да таксуваш всяко свое движение, всеки свой дъх и поглед, така че да бъде твоето земно царство тук на земята както е там на небето в мечтите ти! Ние служим на твоите мечти, ние ги задоволяваме, ние работим за теб, ние живеем за теб, ние разтваряме душите, хазните и лимбичната си система, за да можеш да проникнеш цялостно в царството на болката ни! Нека всеки наш вопъл и стон бъдат твои хиляда евро, о, Богиньо на божествената дентална касапщина! О, молим те от все сърце, бъди нагла, бъди още по-нагла и нека всеки час в райския ти кабинет ни струва поне двеста евро - защото сега струва само сто, а ние милеем за теб, живеем за теб! Грижата за твоето благоденствие е наш лайт мотив, фейо на зъбната алчност и процедурната памет за чистене на зъбни канали! Ние знаем, че ти си права по презумпция, господарке! Ние знаем, че нашето право е да мълчим, да се гърчим и да ти плащаме, господарке! Моля те научи ни да смирим гордостта на егата си дотам, че да разберем мъдрите уроци по саможертва, на които ни учиш с лакомията си! Нека я виждаме като божествен дар по разтваряне на собствените ни потребности, които след посещението в твоя кабинет се свеждат до просия на "Витошка". О, благолепна зъбна фейо, нека престанем да сравняваме, да съдим и виждаме реалността на наглостта, но просто да ти плащаме! Ако е нужно, ще продадем жилищата си, ако е нужно ще продадем органите си - само ни разреши да бъдем в допир с божествеността на финансовите ти изисквания! О. нека платим новогодишната ти ваканция в Мексико, господарке на зъбите и сметките ни! Моля те разреши ни да служим за идването на твоето земно щастие - не на небето, но още докато си между нас смъртните, тези с обикновените професии, тук на земята! Ние знаем, че твоята професия е милиони пъти по-важна и ценна от нашите, каквито и да са те - ти заслужаваш, всяко твое движение ни носи щастието на душевната ни благост! Караш ни да се трансформираме, да израстваме, да превръщаме гнева си в творческо служене - на теб, твоето семейство и твоя живот! И нека всяка вечер щастлива да си тръгваш със сума, по-голяма и от на канадски зъбокасапин! Да бъде волята ти, зъбна фейо! Амин

Забележка: името е променено

Линк към коментар
Share on other sites

Молитва до феята на зъбчетата

..

Мечик, аз казах ли ти на теб - никакво кафе преди сън след септември :D

Гуш!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Всъщност след подобни на тези в горната "молитва" и тези вътрешни борби и протести, стигнах до друга насока на вниманието си! Почвам да трансформирам протеста си като приемам ставащото като предизвикателство и покана от съдбата за промяна на вътрешното ми отношение към парите, богатството вътрешно и външно и просперитета. Една покана примерно в рамките на две-три години да печеля нормално - примерно колкото един зъболекар с 5-6 год. практика - колкото ще имам аз след две години в областта на психотерапията. продължавам да твърдя, че ако сравним тези двете професии: денталните услуги и психотерапията, то степента на изисквания, трудност и финост на работата са многократно в по-голяма степен в превес към блюдото на везните на психотерапията. И това само допълнително ми послужва като подтик към промяна на вътрешното си отношение към просперитета - едно свързване между вътрешното богатство и външното. Това е оптималният вариант според мен. Казано другояче, осъзнавам, че с тези си зъби ще бъда абониран за зъболекарските услуги перманентно, при това услуги от най-скъпите зъболекари - защото само те могат да се справят с положението ми. А това осъзнаване го приемам като покана - тласък за целеполагане по изравняване на собствения ми икономически стандарт с този на въпросните дентисти. Просто съдбата ми ме побутва лекичко към това. Вече многократно колегите ми ме побутват към вдигане на таксата ми - защото каквато е сега, си е чиста проба дъмпинг. Освен това, ниските цени привличат пациенти, които нямат сериозно отношение към лечението си. Знам го и от собствения си опит в психотерапията, и от наблюденията на колеги. А и от доверяването си на по-нископлатени зъболекари, които обаче са такива или защото реално могат да поемат само кариеси, а по-сериозните случаи буквално ги провалят и влошават, или защото просто са нови и практикуват на принципа голям брой пациенти - ниски такси.

Та, погледнати от различна перспектива, таксите на добрите зъболекари представляват съвсем нормален критерий за качеството на услугите им! Това, че се налага заплащане от 3-4 хиляди евро за 10-15 часа на зъболекарския стол всъщност, реално погледнато, никак не е много. Защото една средна месечна заплата в западните щатове от държавата в която живеем, Европейският съюз, е в рамките на 3-4000 евро. Вярно е, че икономическият режим, в който живеем - капитализмът, е финансово, а не хуманно ориентиран, така е. Но това е положението! дано стигнем някога до заплащане с любов и приятелство, както казва Учителят!

Линк към коментар
Share on other sites

Качеството на услугите на зъболекарите не са пропорционални на цените,

а на човечноста (ах, пак ли стигаме до морал и етичност), знанията и фината, талантлива ръка.

Има хора с трайни проблеми с венците, особено парадонтоза и дт., които прибягват до хомеопатия и имат добри резултати.

Аз познавам чужденци (богати дори по Евро стандарт), които си лекуват зьбите тук - по-качествено и по-евтино. ДА. Иначе и там по техни думи ги вземат за " разхождащ се кеш".

В Петрич в събота и неделя е пълно с гърци, а в Унгария и Чехия - с европейци. Англичани си правят сърдечни операции в Индия...

Вече е масова практика - здравен туризъм.

Мои роднини (майка, лели) са си правили пломби и корони при лекари (преподаватели от МА - Стоматологичен факултет) и са много доволни.

Работата е бърза и трайна! Коронка за 3 зъба - само 300 лв. Трайно и качествено.

Все пак не могат да си плюят на авторитета, нали?

А скъпарите - ами те "очароват" пациентите с мили приказки и си ги "завързват" с недоизлекувани зъби. Иначе как бизнесът ще върви???

Брат ми има проблеми с венци - лекарят го прати при колежка специалистка и се излекува трайно.

До нас има супер скъпарски зъболекар, елегантен, внимателен, вежлив, вежлив, та чак мазен.

Взема по 360 за зъб - значи 3*360лв. за същата работа. И пак има клиенти с проблеми.

Голямата му такса идва не от качеството, а от скъпия кабинет с плазмен телевизор в чакалнята, безплатни напитки.... и желанието да работи 1 ден, а другите да е в чужбина на екскурзия...

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Възможно е твоят субективен опит да потвърждава някаква тежест в мнението ти, Вики. Моят опит е друг и представлява "напатване' от некачествени дентални услуги, които са причинили сегашното влошаване - описано е в по-горен постинг. Мисля обаче, че малко се отклоняваме, освен ако не се пренесат мненията ни в "богатство". Защото започваме да засягаме по-глобални въпроси като човещина, заплащане, икономически контекст и система и т.н. Едва ли свръхобобщаващо мислене от типа на "скъпари" и "бедняри" обаче съдържа актуална обективност. Възможно е някой конкретен зъболекар да се държи по описания от теб начин. Има в същото време и по-високо платени зъболекари, които са наистина добри в работата си, а таксите им се основават примерно на дългогодишния им опит и едно реално здраво отношение към парите/ богатството - вътрешно и външно.

Линк към коментар
Share on other sites

:) както и ти сам го каза - липсва ти лекарят от Варна.

Мисля обаче, че малко се отклоняваме, освен ако не се пренесат мненията ни в "богатство".

Защото започваме да засягаме по-глобални въпроси като човещина, заплащане, икономически контекст и система и т.н.

Да, свръхобобщаването не е полезно, но е обективно и е повод човек да се замисли на какво разчита. Дали на царица-парица?

Дали на Хора (психологически, с опит да разпознае мързела в ученето и работата; несериозност, злонамереност, подмазване, парадиране, лъжи...)

Зъболекарите не са извадени от социалната и финансовата ситема. Нито ватманите, нито учителите...

Всички сме заедно в кораба, наречен Живот.

Нормално е човек да търси сигурност чрез благосъстояние, финансова стабилност и високи такси за услуги. (Особено, тези, които са учили малко по на запад и там са успели да се адаптират и да работят).

Нормално е човек да иска да си "купи здраве" чрез високи такси, който плаща и да спи после спокойно.

Но дали това е истинската стабилност? Или има и още нещо?

Но дали това е гаранция за качество?

Положението на Запад ни показва истината:

все повече икономисти, а има икономическа криза;

все повече обучени лекари и скъпи лекарства, а по-болни хора,

все повече психолози и терапевти, а все повече нещастни хора...

И това мнение никак не е офф топик.

И не смятам, че дългогодишни преподаватели са по-малко опитни от други, нито пък са комплексирани, нито пък са дали обет за бедност и мизерстване.

Просто са Лекари, с повече Хуманност, (по-малко алчност) и разбиране на истината за живота около тях.

На запад имат една фраза " Имаш нужда да погледнеш действителнсота." И я казват все повече на лекарите и зъболекарите си. И си правят зъбите в БГ, когато са командировка.

Ще дам пример:

* Много богат англичанин с проблемни венци и зъби има криза в БГ. С ужас и предубеждение към нас като аборигени, той отива на препоръчан заболекар. Лекуват венците, кюртажи, мост... много работа.

Отива си после в Лондон, при много елитния се частен зъболекар, който се учудва как така са го излекували, как добре е направено всичко (как така не те боли=плащаш ми), че и даже му се кара, че не е дошъл при него.=> и лекарят загуби още 1 пациент, които доведе семейството си на почивка в БГ с бонус лекуване зъбите...

Както и ти каза:

.... наблюдавам как ром с една ръка тътри количка и бърка с тази една ръка в кофите за смет. Наблюдавам красиво момиче на 20г. от малцинствата с тук таме стърчащи зъби, но с много ведрост, вяра в живота и самоприемане.

..Наблюдавам в същото време дълбоко депресирани мутреси, искащи с хипноза да облекчат болката си, налична въпреки тоновете пари, почивките на о-в Бали и джипа за 100 000 евро. .

Наблюдавам този шарен живот и смирено благодаря на зъболекарите.

:thumbsup:

Още нещо - за връзката между зъбите и цялостното здраве. Ако беше чак толкова вярно цитираното по-горе от ирина примерно (чебурашка), сега да бях мъртъв.

Книгите на психолозите за психосоматичните причини на болестите не се отнасят никога до техните колеги. Но някак си забравят да го напишат в предговора...

:3d_043:

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Молитва до феята на зъбчетата

О, велика Ирена Бисерова, да се свети твоето име, да дойде твоето царство-замък в Бояна!

...

Да бъде волята ти, зъбна фейо! Амин

Забележка: името е променено

:D :D много ме разсмя :3d_146:

Дали помогна молитвата...? :D

Линк към коментар
Share on other sites

Зъболекарите въобще не се свенят да си вдигат цените за флийнстоуновите си ремонти, както сте забелязали и това е доста дразнещо.

Тези хора изискват твърде високи суми за една много примитивна занаятчийска работа, за която се иска единствено известен опит, но никаква интуиция, творчество и т.н.

Да обвиняваме другите, че са примитивни занаятчии .....

А ако теб някой твой пациент те обвини, че си примитивен .......

Добре е всички да си контролираме Аз-а и Егото, нали?

Имам приятелка зъболекарка - според нея това е много творчески занаят - искат се

много знания,

много опит и творчество да подходиш добре към конкретната ситуация,

добро око,

перфектна ръка;

мазохизъм да издържаш на лош дъх,

както и на критика, че не си направил добре това или онова;

смелост да лекуваш припадащи и психически лабилни хора, които викат и хапят;

готовност да им дишаш вирусите и вси преносими болести....

иска се да седиш дълго в абсолютна неудобна поза (имат специфични гръбначни изкривявания).

И зъболекарите и хирурзите казват, че " не е ясно като отвориш какво ще намериш".

Не всеки може да е зъболекар, нали?

Да сме живи и здрави и ние, и те!

Весели празници на всички!!!

:3d_103::3d_109::3d_106::3d_102:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами имено това правя - сменям посоката си от обвинение в разбиране. Направи го и ти, Вики - опитай се да ме разбереш, мене грешния. Инфинити, поздрави от сърце в сърце!

Линк към коментар
Share on other sites

Ами имено това правя - сменям посоката си от обвинение в разбиране. Направи го и ти, Вики - опитай се да ме разбереш, мене грешния.

Скъпи Орлине, :3d_041: мили, умни и прекрасни приятелю, :3d_041:

понеже не съм безгрешна, по никой не хвърлям камъни (особено по авторитет като теб), а само е-сърчица. :3d_047:

Но все пак си запазвам правото на собствено мнение и имам смелоста и силата да го отстоявам.

""Спорът"" не е между мен и теб, а между две принципни становища изказани от нас.

В спора се ражда истината. Нищо лично.

Не, всъщност има много лично. Майка ми има такива проблемни зъби и мен ме боли с нея. И тя много лекари обиколи, а е медицински кадър. Та и тя, и много хора с подобни проблеми разбраха, че високите такси не са гаранция за качество, уви...

Хрумна ми сега да се направя и на пишман икономист и да направя една сметка без кръчмар.

Ето какво излезе: само за 20 работни дни, само по 2 коронки от по 3 зъба бяла керамика:

*** един "недооценяващ се" "бедняр" ще има месечен оборот 20*2*3*100=12 000 лв.

*** един "скъпар" със "здраво отношение към богатството" - само 20*2*3*360= 43 200 лв.

Без коментар, че вече темата отива или към Богатство, или към Алчност, или направо тича към Мегаломания.

Не винаги високата такса е качество, а ниската - комплекси и ниско самочувствие, както често пише в учебниците по психология.

Аз в добри времена съм взимала колосални суми за симултантен превод или писмен такъв на юридическа или техническа литература.

Но в един момент като вдигнах цената, защото наистина съм супер, работя много отговорно и с любов и отдаденост - ами казаха ми,че много ме оценяват, но не могат да си позволят такива разходи. И вземат студенти първи курс, който са готови да работят за жълти стотинки, било то и да правят големи грешки, защото не разбират терминологията...

Пазарна икономика, какво да се прави.....

И после мен ме молят за жълти стотинки да им коригирам глупостите.

Желая на всички здраве, здрави усмивки и много щастие!!!!

Весели празници!!!! :3d_093::3d_109::3d_106: :3d_050: :3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами тази, при която ходя, е работохоличка. Работи заедно с мъжа си от осем сутринта до десет вечерта - скъпо, много скъпо и много добре, наистина е майсторка. Но таксите и са високи. Приемат заедно с мъжа си по над 20 души на ден, тоест по десет всеки. По мои груби изчисления чистата и печалба на ден е между 1000 и 1500 лева. И на мъжа и още толкова. Това са 15000 евро индивидуален и 30 000 евро семеен месечен доход. Какво лошо има в това - могат, справят се. Знам и по-скъпи от тях, между другото - работят с хипноза, познавам ги лично. неприятното е, че може би се губи границата между заслуженото високо възнаграждение при практикуван дълго време професионализъм и нарцистичната алчност. Наистина, при продължителен труд и придобито майсторство възнаграждението е нормално да бъде високо, съвсем нормално е. Но, има граници, определяни не само от маркетинговите принципи, но от сърдечното общуване, човещина, благородство и вътрешна цялостност, която да позволи долавянето на тази граница. Майка ми примерно работи като детска учителка от 30 год. - една невероятно важна и отговорна професия за цялото последващо бъдеще на децата - заплатата и е по-малко от двеста евро месечно...

На мен за сегашното ми положение плащането от хиляди и хиляди лева за десетина часа на зъбол. стол идва в повечко. Това финансово, а оттам и психическо натоварване събуди в мен протестите ми, които сега вече трансформирам. Възможно е да има по-ниско платени, но добри зъболекари. Просто аз не съм попаднал на такъв - наистина. Сега съм в положение на пребит и начупен от мафията, след което същата тази мафия изисква огромни суми за "лечението" си, тъй като то също се прави от нея - надявам се хващате аналогията в тази метафора - първо посещавах зъболекари на по-ниски цени, които обаче оставиха непочистени и празни канали, образували грануломи, пулпити и гангрени, а това сега изисква сериозна намеса. Може и да има добри, нормално таксуващи и човечни зъболекари - аз не познавам обаче такива. В горен постинг сложих линк към няколко мои реда: ((НЕ)хуманна медицина, където описвам връзката между практикуваната професия и характеровите заложби, които е вероятно да бъдат заложени в дентистите. Но, има и изключения, разбира се!

Бъдете щастливи !

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

И пак стигаме или до вътрешна етика или до добра съдебна система!!! :hmmmmm:

Ако зъболекарите знаят, че ще бъдат съдени за недобра работа - то те биха се старали и добре да работят и по-добре да учат.

А и преподавателите им не биха крили професионални тайни от тях и биха били по-строги на изпитите.

Но и на Запад го има този проблем. Давам пример - богат англичанин има криза у нас и е откаран в Пиригов, правят му животоспасяваща операция. Оказва се, че това е стар проблем. Той се опитва да съди лекаря си, който го е пропуснал. И адвокатът казва: може да докажете, че лекарят е "некомпетентен", но това не е подсъдно.

Не може да докаже, че е пренебрегнал конкретен симптом, защото пациентът не е лекар и не може сам да предцени. А може да осъди доктора си само за "пренебрегване на очевидно състояние".

Веднъж питах приятелката ми зъболекарка защо препраща много пациенти към други - било за парадонтоза, или към специалист по мостове или хирург. Тя каза, че не иска да работи с психически натоварени хора.

Сложните случай са хора с много и с доста неуправлявана енергия. Спорят, карат се - и това винаги повлиява на лечението, на трепването на ръката й. Едно е да работиш спокойно, друго е да си под енергиен обстрел.

И предпочита да не се претоварва, а да работи умерено, макар е високи такси.

А таксите са високи не само защото поскъпват материалите, но и счетоводните услуги, а и така хората се успокояват, че са в добри ръце...

У нас има прекрасни зъболекари, и знаеш ли защо не отиват на Запад при големите пари?

Ами трябва да минат много трудни теоретични и практични приравнителни изпити за САЩ, както и разрешение от професионалната камара за Европа, трябва да плащат данъци и по-лесно биха били подсъдими!

Тя е и като приятел, като психолог за хората. Опитва се да подскаже добри идей, да успокои, да подкрепи. И усеща как егото на много хора се жегва как така някой му дава акъл. При такива егоцентрици болката е като едно наказание от съдбата. Все едно на такива нервни, властни мъже Бог им връща болка след като те "хапят" хората с думи и напереност.

Тя е забелязала и доста съвпадения между книгите с психосоматични причини и практиката й. Особено при жени. Даже според нея понякога е добре да се отвори зъб като "комин" за "парата", вместо да се подтисне и да стане пикочо-полов.

Има случай на млада жена, на която редовно около зъб гноясва. ... И както накрая и самата жена си е признала - приятелят й все отлага да си имат дете, все уж по финансови причини. А това според нея е само предтекст. А тя започва да се притеснява, че после той ще поиска, а тя няма да може и той ще я зареже. Накрая го е напуснала и зъбите са се успокойли.

Също така е имала много тежки случай - прави доста зъби, мостове, после в живота на човека става срив (смърт, раздяла, развод, уволняване или нова работа) = голям стрес и ето го човекът пак идва недоволен и сърдит...

Има и големи проблеми причинени от уринотерапия. При някой хора този метод се приема добре, а при други пада емайла и всички зъби потенциално се оголват и става лошооооо.

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

И пак стигаме или до вътрешна етика или до добра съдебна система!!! :hmmmmm:

Ако зъболекарите знаят, че ще бъдат съдени за недобра работа - то те биха се старали и добре да работят и по-добре да учат.

А и преподавателите им не биха крили професионални тайни от тях и биха били по-строги на изпитите.

Но и на Запад го има този проблем. Давам пример - богат англичанин има криза у нас и е откаран в Пиригов, правят му животоспасяваща операция. Оказва се, че това е стар проблем. Той се опитва да съди лекаря си, който го е пропуснал. И адвокатът казва: може да докажете, че лекарят е "некомпетентен", но това не е подсъдно.

Не може да докаже, че е пренебрегнал конкретен симптом, защото пациентът не е лекар и не може сам да предцени. А може да осъди доктора си само за "пренебрегване на очевидно състояние".

Веднъж питах приятелката ми зъболекарка защо препраща много пациенти към други - било за парадонтоза, или към специалист по мостове или хирург. Тя каза, че не иска да работи с психически натоварени хора.

Сложните случай са хора с много и с доста неуправлявана енергия. Спорят, карат се - и това винаги повлиява на лечението, на трепването на ръката й. Едно е да работиш спокойно, друго е да си под енергиен обстрел.

И предпочита да не се претоварва, а да работи умерено, макар е високи такси.

А таксите са високи не само защото поскъпват материалите, но и счетоводните услуги, а и така хората се успокояват, че са в добри ръце...

У нас има прекрасни зъболекари, и знаеш ли защо не отиват на Запад при големите пари?

Ами трябва да минат много трудни теоретични и практични приравнителни изпити за САЩ, както и разрешение от професионалната камара за Европа, трябва да плащат данъци и по-лесно биха били подсъдими!

Тя е и като приятел, като психолог за хората. Опитва се да подскаже добри идей, да успокои, да подкрепи. И усеща как егото на много хора се жегва как така някой му дава акъл. При такива егоцентрици болката е като едно наказание от съдбата. Все едно на такива нервни, властни мъже Бог им връща болка след като те "хапят" хората с думи и напереност.

Тя е забелязала и доста съвпадения между книгите с психосоматични причини и практиката й. Особено при жени. Даже според нея понякога е добре да се отвори зъб като "комин" за "парата", вместо да се подтисне и да стане пикочо-полов.

Има случай на млада жена, на която редовно около зъб гноясва. ... И както накрая и самата жена си е признала - приятелят й все отлага да си имат дете, все уж по финансови причини. А това според нея е само предтекст. А тя започва да се притеснява, че после той ще поиска, а тя няма да може и той ще я зареже. Накрая го е напуснала и зъбите са се успокойли.

Също така е имала много тежки случай - прави доста зъби, мостове, после в живота на човека става срив (смърт, раздяла, развод, уволняване или нова работа) = голям стрес и ето го човекът пак идва недоволен и сърдит...

Има и големи проблеми причинени от уринотерапия. При някой хора този метод се приема добре, а при други пада емайла и всички зъби потенциално се оголват и става лошооооо.

Вики,абсолютно права си!Психичните сривове водят до проблеми със зъбите.

Когато майка ми беше болна получих абцес на един зъб.Лекувах го,пак се появяваше и така цяла година след смъртта и.От тогава вече 3 години нямам проблем.

Моя позната след като я напусна съпругът и,изгуби почти всичките си зъби.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам приятелка зъболекарка - според нея това е много творчески занаят - искат се

много знания,

много опит и творчество да подходиш добре към конкретната ситуация,

добро око,

перфектна ръка;

мазохизъм да издържаш на лош дъх,

както и на критика, че не си направил добре това или онова;

смелост да лекуваш припадащи и психически лабилни хора, които викат и хапят;

готовност да им дишаш вирусите и вси преносими болести....

иска се да седиш дълго в абсолютна неудобна поза (имат специфични гръбначни изкривявания).

И зъболекарите и хирурзите казват, че " не е ясно като отвориш какво ще намериш".

Не всеки може да е зъболекар, нали?

Като гледам, това важи и за всяка друга професия, в която има контакт с хора.

А в някои професии има и повече отговорности.

Не всеки може да е на мястото на всеки друг.

Обаче на учителите по тази логика веднага трябва да им ( поне) изравнят заплащането със зъболекарското.

Защото от "зъбите", дето те са спасили или извадили, боли след много повече години.

Линк към коментар
Share on other sites

Като гледам, това важи и за всяка друга професия, в която има контакт с хора.

А в някои професии има и повече отговорности.

Обаче на учителите по тази логика веднага трябва да им ( поне) изравнят заплащането със зъболекарското.

:thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2: No не изравнени, а превишени!!!

Защото ако учителите нямат уважение и достойно заплащане, ако няма образование и култура - ще стават все повече неграмотните и неетичните лекари и зъболекари... Уви.....

А как може да искаме един учител да си предава с любов и достойнство урока и да възпитава децата, ако няма "излишни" няколко бона да си лекува зъбите и да си направи мост. Или да спести тези пари от храната на децата си?

Защото ако приемем и сме съгласни със западните учебници по психология, че тези (учители и възпитатели), които не искат високи такси (заплати) са подценяващи се комплексари ... то ... какво човешко остава в душите ни???

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Захарите, които поемаме- от хляба до бонбоните, започват да се разграждат още в устната кухина. В слюнката се съдържа амилаза, и чрез нея захарите се "смилат", а чрез лигавицата и кръвоснабдяването на езика, се поемат директно- това в крайна сметка спасява живота на диабетика изпаднал в хипогликемия.

Склонен съм да не обвинявам захарта за това, че разваля зъбите- не ги разваля тя, а енергията, която е придобита чрез захарта, която не се използва, натрупва се, и повишава енергийното ниво на определена система, а такава система вече не е стабилна, податлива е напромени...

Не е въпроса в това, да не се консумират сладки неща, а да се консумират разумно, когато има реалбна нужда от тях. За градския човек, консумиращ "градска" храна, нуждата от "сладко" е сведена почти до нула...

Когато в устната кухина енергията се повиши- предимно за зъбите на горната челюст, това значи че се повишава и киселинността, енергийно "натоварените" зъби са като "наелектризирани" и привличат бактерии, които да ги "облекчат" енергийно- така се започва образуването и на зъбната плака, и на зъбния камък, следва образуването на кариес...

Зъбите на долната челюст се развалят поради изчерпване на енергията- тогава те привличат същите онези бактерии, но не за да отдадат, а за да приемат от тях енергия....

Наследственият фактор също играе важна роля, както и храненето.

Рафинираната захар, за да бъде отработена и изхвърляна, се използва известно количество калций. Но когато количеството калций в кръвта спадне под определено ниво, то кръвта започва да си го набавя от... костите, зъбите, като последните започват да се рушат.

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...