Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Алкохолът - най-употребявания наркотик...


Emil

Recommended Posts

Тази вечер прочетох един много стряскащ пост на Кристият #18 в темата.Шокира ме.Не зная точно на какво се базира.Ако наистина това предразположение към наркомании в голяма степен се предполага от родителите бих искала да направя каквото е по силите ми,това да не се случи.Макар ,че дъщеря ми е на две и половина години и така да се каже в голяма степен този посочен решаващ период вече почити е изтекъл.Ако някой е запознат с материята нека ни осветли по въпроса.Може би се надявам някой да го обори. :o Във форума съм срещала и други изказвания по темата ,които или съм интерпетирала в различен слисъл,или не съм разбрала правилно,но по въпроса ми е малко объркано,скъпи родители.Господ да пази децата.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Аз мисля, че периодът (от 6м до 3г.), който посочва Кристиян е твърде ранен. По това време детето изгражда основно своето физическо тяло. Ако има някаква предразположеност към зависмост от алкохол, наркотици и др.п., то това по-скоро е информационен модел, предаден на детето още при създаването му. Освен това не е задължително емоционалните травми, които човек е получил, да се изразят непременно като зависимост от някакво наркотично вещество.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да споделя една информация за сбирки на АА във Варна-ул.Иван Рилски 27, някъде в района на автогарата е. Определени са за сряда и петък от 18:30.За справка може да пишете на : puvpav@gmail.com.

Много се извинявам, ако се окаже, че информацията вече не е актуална, от края на 2007 год. е.

И два полезни линка:

Надежда за близките на Алкохолно зависими

Клуб на АА, България

Линк към коментар
Share on other sites

Детството, особено първите седем години са един вид повторение, преговор. Тогава в детето (особено до три години) могат да бъдат пробудени много както положителни, така и отрицателни качества от минали животи, както и разбира се да се посеят нови семена, които да израстнат за в бъдеше. Има много зависимости, страхове, комплекси, които могат да бъдат събудени или породени в тази възраст, но зависимостта към алкохола, наркотиците и цигарите не е от тях. Нещо към което човек е предразположен по рождение, не може да бъде събудено от самосебе си. В ранното детство родителите могат да тушират много от отрицателните предразположения на детето, главно чрез възпитаване на техните противоположностти и помагане на детето да осъзнае съответните последствия от тях. За цигарите, наркотиците и алкохола от значение е отношението на родителите към тези неща, защото то има голямо значение за първоначалното отношение и на детето. Трябва да се внимава все пак тези неща, дори и изложени в отрицателна светлина, да не заемат прекалено голяма част от вниманието на детето. По-късно в детството (след 7-та година) идва и отношението на съучениците и приятелите, но това влияние може да бъде преодоляно, ако детето от малко е наясно за вредата и безполезността на тези неща и е изградило негативно отношение (отношение на отхвърляне) към тях. Проблем ще се окаже, ако кръгът от приятели се ползва с по-голямо доверие от детето, отколкото неговите родители и за това може да допринесе както липсата на внимание от страна на родителите към детето, така и свръхвниманието или пък прекалената строгост и наставничество. Всъщност нещата са твърде сложни за да могат да се опишат с думи. До седем годишна възраст влиянието на родителите (също баби и дядовци) е решаващо. След това детето е подложено и на други влияние от училище, приятели, но влиянието на родителите също си остава голямо, особено ако в първите седем години се е изградила една здрава връзка на любов, взаиморазбиране и доверие. По-късно в детството в детето се проявява едно желание да се изяви и това трябва да бъде отчетено от родителите. Това желание за проява съществува и в така наречените срамежливи деца, но при тях страхът от това как ще ги приемат другите надделява. До седем години желанието на детето е главно да получава. Това, което получава детето определя и това, което ще прояви по-късно (или неговата противоположност, ако се стигне до пренасищане, но тогава се получават и други трудно-предвидими следствия).

Животът на човек може да се раздели на периоди до 3, до 7, до 12, до 18, до 25 и до 33 г. и още няколко, които са свързани с духовното развитие и които нямат отношение към всички хора. Всеки от тях има специфично отношение към развитието му. Периодите могат да се свържат и с влиянието на планетите. В първия период решаващо е подражанието и личния пример е изключително важен за възпитанието на детето. Ако някой от родителите е пушач, то разбира се не е препоръчително да пуши пред детето, но детето тъй или иначе все още не е в състояние да осъзнае какво точно прави въпросния родител. Същото е и с употребата на алкохол. Нещата са по-лесни, ако член от семейството не пуши и не пие. Също така за предпочитане е тези които употребяват алкохол и цигари да споделят позицията, че детето не е желателно да пие и да пуши дори и когато порастне, а не да се казват неща от типа: "И ти като порастнеш ще можеш да пиеш алкохол" или "Още си малък за да пиеш алкохол" и др. под.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Пия общо взето само по рожденни дни, ако излезна с приятели може евентуално да изпия 1 биричка :)

Като цяло съм по-скоро въздържател :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

В " Диагностика на кармата" съм чел, че някои от пияниците пиянстват понеже по този намин предпазват от увреждане душите си, тъй като са прилепнали към нещо ( май беше контрол над ситуацията, но имаше и други прилепвания) и пиянствайки по този начин контролът върху съзнанието им отслабва, а заедно с него и съответните прилепвания. Чели ли сте подобни неща, има ли нещо вярно ??

Линк към коментар
Share on other sites

В " Диагностика на кармата" съм чел, че някои от пияниците пиянстват понеже по този намин предпазват от увреждане душите си, тъй като са прилепнали към нещо ( май беше контрол над ситуацията, но имаше и други прилепвания) и пиянствайки по този начин контролът върху съзнанието им отслабва, а заедно с него и съответните прилепвания. Чели ли сте подобни неща, има ли нещо вярно ??

Аз не съм чела " Диагностика на кармата", но ми се струва, че когато човек загуби контрол върху съзнанието си, то дава възможност точно на тези които са прилепнали да го поемат. Забелязала съм как някои пияници напълно променят своята личност при употреба на алкохол. :(

Линк към коментар
Share on other sites

При честата употреба на алкохол наистина съзнанието се притъпява, изключва се за някои неща, приемат се под друг ъгъл...

Но при всеки човек може да бъде различно.

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

Аз не знам за вас, обаче изкарах 'Нова Година' абсолютно трезвен :) :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

. 400 гр. водка снабдява тялото с 3000 калории, но нито една от тях няма хранителна стойност''.

Това НЕ Е ВЯРНО ! 1 грам етилов алкохол съдържа 7 ккал./справка уикипедия/. Да приемем, че водката е 40 градусова, то в 100 гр. водка има 40 гр. спирт, в 400 гр. водка има 160 гр спирт или иначе казано етанол,160гр.x 7 ккалории дава 1120 ккалории.

Иначе е вярно, че няма хранителна стойност и дори изтегля поради това витамини и минерали от организма.За алкохола опасностите са свързани не толкова с преките поражения върху черния дроб и т.н, а поради ефекта върху поведението на човека употребил алкохол.Шофиране, сбивания, заспиване с цигара и предизвикване на пожар, травматизъм, инциденти поради невнимание, пияни стават лесна жертва на хулигани, стрийптийз, разврат и куп други съпътстват лошата страна на алкохола.Аз обаче смятам, че нещата имат най-малко две страни и не може да са само лоши и добри.Имаше една мисъл, че Алкохолът е хубаво нещо, ама разни пияници му създават лоша репутация.

Линк към коментар
Share on other sites

Алкохолът може да има положително влияние, но то се ограничава до човешката физика. Това, което действително има значение в човешкия живот са неговите мисли, неговото съзнание и точно в тази най-важна област следва да се разсъждава за ползата или вредата от алкохола. Другото е илюзия. Колкото и благотворно влияние да има едно нещо върху материалното, ако то оказва отрицателно духовно влияние, това нещо следва да не се употребява. В случая с алкохола е допустима употребата му като лекарство, за кратък период от време и в дози ненадхвърлящи необходимото.

Беше казано на няколко места в темата, че алкохола премахва някои бариери в психиката и поведението. Това разбира се може да има положителна и отрицателна страна в зависимост от случая, от това за какви точно бариери става въпрос и това дали се стига до крайности или сме умерени при прекрачването им. Но при всички случаи това прекрачване е временно, механично, не е истинско. Нещо повече то води до зависимост от алкохола, защото без последния ние нямаме силата да прекрачим тези граници и всеки път се нуждаем от алкохола за да ги прекрачим отново. Границите следва да преодоляваме съзнателно, без външни средства Ние сме именно съзнанието. Когато правим нещо в състояние на затъмнено съзнание, там винаги присъства някой друг действащ чрез нас; някой, когото сме допуснали да се намесва в свободата на волята ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...