Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Амин - какво означава думата?


Иво

Recommended Posts

В последната книга на библията пише: "Това казва Амин, верният и истински Свидетел, Начинателят на всичко, което Бог е създал." (Апокалипсис 3:14).

Оттук правите извода, че "Амин е Божествено същество". Това олицетворение е пресилено и невярно. В този стих се има предвид Христос, който алегорично е "Амин" (евр. верен, прав).

При заниманията с гематрия трябва да се има предвид, че номерацията на псалмите и изобщо разделението на библейските книги на глави и стихове датира от ХVІ век. През Античността и Средновековието текстът й е писан в scriptio continua, т.е. непрекъснато и без разделения, дори без главни букви. С други думи, опитите да се тълкува оригиналния текст на Библията с помощта на нумерологията са безсмислени.

Шалом,

о. Павел

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Всъщност, цялата тази история (която се среща в различните митологии, религии и учения по света с различни имена) за Космос, Колесници, Богове-Близнаци и т.н. на мен ми “мирише” на анунаките.. ;) А на вас?

И на мен! И кой знае каква божественост не виждам в тях, като се съди по поведението им. Наука на високо ниво, да. Технология на високо ниво, да. продължителен животъ, именно благодарение на тази наука, да! и доста мелодрама, насадена пак от тях и абстрактизирана и митологизирана от нас ...

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, цялата тази история (която се среща в различните митологии, религии и учения по света с различни имена) за Космос, Колесници, Богове-Близнаци и т.н. на мен ми “мирише” на анунаките.. wink.gif А на вас?
И на мен! И кой знае каква божественост не виждам в тях, като се съди по поведението им. Наука на високо ниво, да. Технология на високо ниво, да. продължителен животъ, именно благодарение на тази наука, да! и доста мелодрама, насадена пак от тях и абстрактизирана и митологизирана от нас ...
Здравейте, простете, че ще отклоня темата, а и може би ще задам глупави въпроси, но каква е вашата представа за анунаки? Имате предвид предполагаемите извънземни, които на 3 600 г. преминават на планетата Нибиру в близост до Земята и са създали генетически днешните хора (според изследванията на Зекария Сичин върху шумерската култура)? А какво мислите за изследванията на Мулдашев и т.нар. Генофонд на човечеството? Описанията на предходните цивилизации поразително напомнят на описанията за анунаки - т.е. интелигентни гиганти (казано накратко). Според вас има ли някаква връзка и не е ли възможно всички митологии, религии и въобще древното познание да се базира именно на опита и въобще знанията на предходните човешки цивилизации на Земята...а дали те са създадени от Анунаки от планетата Нибиру т.е. извънземни преди милиони години, едва ли засега може да се твърди със сигурност... Редактирано от devashaktika
Линк към коментар
Share on other sites

"Анунаки от планетата Нибиру". Какви доказателства има за съществуването на такива извънземни и такава планета, освен твърдението на един човек, чиито мотиви не са ясни?

Линк към коментар
Share on other sites

"Анунаки от планетата Нибиру". Какви доказателства има за съществуването на такива извънземни и такава планета, освен твърдението на един човек, чиито мотиви не са ясни?

В мирогледната система на нашите предци е застъпен и въпроса за произхода на човека. За това те са ни оставили достатъчно сериозна информация под формата на артефакти. Големият проблем е, че ние съвременните хора не възприемаме сериозно твърденията им и най-вече казаното от Шумерите, че боговете са били хора, били са на Земята и са общували с човеците. Шумерите са ги наричали АНУНАКИ (АН е небе, а НАК е човек, т.е. небесен човек). Именно от анунаките шумерите са получили невероятните си познания по математика, астрономия, физика. Невинаги обаче е било така.. Имало е моменти, в които са кацали, но не са ни носели знание, а наказание.

Отче Павел, а какви доказателства има за църковните догми, освен "твърдението на хора, чиито мотиви са напълно ясни" за създаването на удобният мит за Христос wink.gif

Редактирано от Чебурашка
Линк към коментар
Share on other sites

Като си говорим за думичката амин, амен, омен, еймен и т.н., можем да проследим корените и далеч зад племенните записки на арабските роднини семити: юдеите. Цялото старозаветие на евреите, извън племенната им генеалогия, е просто преписване от шумерските, вавилонски и акадски източници. Знам само, че в процеса на преписване преписвачите са вложили себе си искат или не, загубили са някои нещица, направили са по-умозрително абстрактни други. Зекария Сичин има хипотези. Сколарите не приемат голяма част от тях - може би имат право... Това, което учените напълно споделят обаче е, че петокнижието е просто брийфинг на шумерските записи. А в тях много ясно се описват "боговете', които са просто по-технически евоюлирали човеци, но с всичките им страсти, плюсове и минуси. В доста народи се споделя един култ към змиите, за който са повдигнати хипотези, че част от тези "богове" имат рептилен произход или са паразитираща раса. Звучи фантастично, но знае ли човек... Аз лично имам известен уклон към непълно отхвърляне хипотезите на Сичин! Та, амен, амон, амон ра, тангра, тан нак ра (небесният човек), слънчевият бог, хората от небето....

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за мненията! Аз също не отхвърлям хипотезите на Сичин, нито ролята на шумерската цивилизация! Моля, ако някой има мнение по въпросите, които зададох да ми пише на ЛС. Благодаря!

Редактирано от devashaktika
Линк към коментар
Share on other sites

...

При заниманията с гематрия трябва да се има предвид, че номерацията на псалмите и изобщо разделението на библейските книги на глави и стихове датира от ХVІ век. През Античността и Средновековието текстът й е писан в scriptio continua, т.е. непрекъснато и без разделения, дори без главни букви. С други думи, опитите да се тълкува оригиналния текст на Библията с помощта на нумерологията са безсмислени.

Шалом,

о. Павел

Това за непрекъснатостта на текста е така. Към това може да се добави че в еврейския липсват и гласните, което прави въобще самото тълкуване изключително трудно. Но пък самите букви имат собствено числово значение, което дава достатъчно широко поле за занимания с гематрия (аз лично не съм чак толкова голям привърженик на цифровото тълкуване на Библията).

Линк към коментар
Share on other sites

Ако тръгнем да разсъждаваме за анунаките ще се получи пълен хаос. Могат да се разгледат образите на асурите, даитите, йотуните, нифелимите, титаните, като не се забравя, че в различни периоди всяка от тези групи същества е имала различно значение, както положително, така и отрицателно, а освен това много неща не са споменати открито в религиите и в окултните учения. Нещата освен това могат да се разглеждат по отношение на отминалите земни раси и по отношение на съществата отговорни за човешката еволюция.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

В последната книга на библията пише: "Това казва Амин, верният и истински Свидетел, Начинателят на всичко, което Бог е създал." (Апокалипсис 3:14).

Оттук правите извода, че "Амин е Божествено същество". Това олицетворение е пресилено и невярно. В този стих се има предвид Христос, който алегорично е "Амин" (евр. верен, прав).

При заниманията с гематрия трябва да се има предвид, че номерацията на псалмите и изобщо разделението на библейските книги на глави и стихове датира от ХVІ век. През Античността и Средновековието текстът й е писан в scriptio continua, т.е. непрекъснато и без разделения, дори без главни букви. С други думи, опитите да се тълкува оригиналния текст на Библията с помощта на нумерологията са безсмислени.

Шалом,

о. Павел

По повод вашия коментар у мен се породиха някои въпроси:

Как ще обясните присъствието в този стих точно на думата Амин, а не на думата Христос, или Божия Агнец, или Коренът и потомъкът Давидов, Светлата утринна звезда, или някое друго наименование, с което е наричан Христос? И каква според Вас е логиката в един и същи ред да се повтарят Амин и неговият превод от иврит - "верен и истински"? Може би за благозвучие? Може би евангелиста е обичал поезия?

Също така, според Вас Христос не е ли Божествено същество?

Защо според Вас Христос е споменат с различни имена в различни пасажи на Откровението и случайно ли е според Вас това?

Също така, различни проучвания посочват, че Книга на псалмите е съставена доста преди Новата ера. Ето един цитат по този повод:

"Psalms were still being composed, during the time of Ezra. It was in Ezra's time, that the Book of Psalms, as we know it, was compiled." http://www.biblestudy.org/basicart/psalm-construction.html

Както предполагам сте наясно, Езра е живял по време на вавилонския плен. Тогава псалмите са били разпределени в 5 книги в същата поредност, каквато са и днес.

Дали в някое печатно издание в Средновековите някой е поставил пред Псалм 91 -- взаимстваноо от арабите число, това няма никакво зачение.

Това е фактическата страна на въпроса.

От друга страна, не сте ли се замисляли, че числовата подредредба на Библията също може да има своята логика, независимо кога е направена, и тези, които са извършвали този акт или онези, които са работили чрез тях да са имали също нещо предвид? Или всичко според Вас е плод на случайността? Сигурно е случайно и съдържанието на текстовете вътре в Библията? Сигурно са случайни и всички други числови означения, стойности и величини в останалите области на живота?

Според Вас има ли случайности?

Bethedi

Линк към коментар
Share on other sites

Думите сами по себе си не са толкова важни - важен е смисълът, който влагаме в тях! Когато в края на молитвата казвам "АМИН", имам предвид "Да бъде Божията воля", т.е. независимо за какво се моля, независимо от личното ми човешко пристрастие и желание, аз признавам върховенството на Божията воля, приемам, че Тя е възможно най - доброто не само за мен, но и за всички същества, и Я утвърждавам в живота си. Какво ми дава един такъв подход? - помага ми да се смиря, да направя подвластни страстите и желанията си, т.е. да овладея астралната си същност, да придобия душевен мир, усещайки постоянно радост и благодарност за всичко, което се случва в живота ми... защото то е част от възхитителния Божи план, недостижим и непостижим за нашия ограничен разум, до който само понякога, в мигове на благодатни прозрения, нашата душа се докосва.

Линк към коментар
Share on other sites

Аминь, Амен, Аум, Ом

могат да се разберат по-дълбоко с концентрация/медитация.

Като казвам, "вода, моля" в българска закусвалня и "water, please" (in UK)

и имам достатъчно пари, мога да утоля жаждата си.

Парите са ~ времето х концентрацията (pелаксирана концентрация)

Трябва да се произнася Аминь с дълбоко внимание докато се запомни добре.

След това вниманието се концентрира върху третото око и върху запомнения звук.

Произнася се наум и със забавяне на дишането, докато се чуе истинския звук в дясното ухо (в третото око)

Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек е гладен, прави Амин !:lol: Ам (отваряне на устата с насочване на храната) + Ин ( "в" на английски, вътре в устата).:D

:3d_146: Хриско винаги успяваш да ме развеселиш. Да внесеш ведрина в обтегната обстановка си е дарба :dancing yes:.

АМИН - означава - Да бъде! А по- дълбоките отговори никога не се дават по външен път :)...

Поздрави! :3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

Думата "Амин" произлиза от евройското "Амен" - אמן и означава "вярвам". От същия корен е думата "Емуна" - вяра - אמונה, както и глаголът - "леамин" - вярвам- להאמין. Значението на думата е "истина, вяра", а в края на молитвата смисълът е "Така ще бъде".

Линк към коментар
Share on other sites

Думата "Амин" произлиза от евройското "Амен" - אמן и означава "вярвам". От същия корен е думата "Емуна" - вяра - אמונה, както и глаголът - "леамин" - вярвам- להאמין. Значението на думата е "истина, вяра", а в края на молитвата смисълът е "Така ще бъде".

Благодаря, за точният превод ddabash :3d_041:

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...