Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как се прави сирене и кашкавал? Сирищен ензим!


Guest Емил от Льонеберя

Recommended Posts

Темата си е много на място. Точно в тази тема няма излишна детайлност. Потребителят изказва своето възмущение и съпричастност именно посредством детайлността. Истината не трябва да се спестява, защото ще донесе в нечие сърце тъга. Нали именно съчувствието е добродетел. Истината не ме плаши, каквото и да е тя. Напротив - не си я спестявам. Подкрепям този начин на изказване и с двете си ръце.

Наистина е жалко в каква заблуда живеем. Едно кубче сирене колко трагедия носи в себе си. На няколко пъти се опитвам да се откажа от месото, но просто отпадам и ставам като парцал. И все пак съм сигурен, че не е далеч времето, в което няма да слагам в устата си нечие страдание. Дотогава ще съм виновен.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Защото не всеки си дава сметка за причинно-следствените връзки от делата си, а малцина от тях пък се опитват и да ги осъзнаят.

Основата на магията се корени в херметиката, в равновесието. И всеки, нарушил това равновесие - си плаща.

изт.

Споко, не се паникоьосвай, карай полека, не изпадай в крайности и не се самообвинявай, защото ще се получи обратен ефект и ще попаднеш в омагьосан кръг. Постепенно всичко ще се нареди ти само имай желание, мисли и работи по въпроса.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Ние твърде много се научихме да разчитаме на готовата продукция от магазините. Дори и тук, в София, буквално до нашия блок идва един човек, който продава своите мляко, яйца и мед. Образува се една голяма опашка, хората харесват стоката му. Не е проблем да купя повече мляко, да отделя около час и да си приготвя за седмицата преварено мляко в стъклени бутилки, кисело мляко в буркани, прясно сирене, извара, кашкавал, масло, сирене крема, сметана (каймак). Дори ще отнеме по-малко време, отколкото ако се разходя на няколко пъти до магазина и след това се чудя що е то, дето го ям и давам на детето. Аз не съм крайна, преживяла съм и вярвам в библейското твърдение "И да погълнеш нещо отровно, то никак няма да ти навреди", ама не е вкусно.

До голяма степен храненето с чисти продукти е въпрос на самоорганизация. Едно време на село как са изкарвали зимата? С основни продукти в зимника и здрави, работливи ръце.

Линк към коментар
Share on other sites

Чудна работа и добра тема, за разговор с една приятелка ветеринарен лекар и без това се разбрахме да се видим, тя като че ли постепенно е станала вегетарианка следвайки православните канони. Ще я разпитам по въпроса който заинтригува и мен. Поздрави!

п.п. Между другото в нашия град има и млекарско училище имам и приятели които са завършили там, ще разпитам при възможност и тях.

Може ли да обясниш,къде в православните канони пише за вегетарианство,и кой казва ,че православните или християните по принцип прокламират вегетарианството .

Хубаво е да питаш как се прави сиренето,и да ни осведомиш и нас.

Редактирано от Mel
Линк към коментар
Share on other sites

Никъде не го прокламират, тя си е православна християнка и си спазва всичките видове православни пости през цялата година и от нея знам, че по този начин месото вече не и понася. Всъщност като я гледам и слушам, за нея здравословното хранене е ежедневие вече, казвам го понеже това е по темата, друг е въпроса, че вървейки по своя път е стигнала до дълбоките изводи в живота си и що се отнася до вярата откриваме в разговорите си толкова много сходства... Случило се е постепенно с времето без да и се налага да прокламира това или онова. Никъде не е казано, че сред православните християни няма искрено вярващи хора живеещи живота си според вярата си, нали така :).

Мел :D последователите на учението на Беинса Дуно по принцип са си християни :)))

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Изварата

Лично според мен тя е отлична алтернатива на сиренето и кашкавала - с много по-добри качества от него.

Според начина на съсирване на млякото се различава киселинна или сирищна извара

т.е. ако сами си я приготвяме в малки количества, ще бъдем сигурни...

Но май е по-добре да имаме отделна тема за нея.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Никъде не го прокламират, тя си е православна християнка и си спазва всичките видове православни пости през цялата година и от нея знам, че по този начин месото вече не и понася. Всъщност като я гледам и слушам, за нея здравословното хранене е ежедневие вече, казвам го понеже това е по темата, друг е въпроса, че вървейки по своя път е стигнала до дълбоките изводи в живота си и що се отнася до вярата откриваме в разговорите си толкова много сходства... Случило се е постепенно с времето без да и се налага да прокламира това или онова. Никъде не е казано, че сред православните християни няма искрено вярващи хора живеещи живота си според вярата си, нали така :).

Мел :D последователите на учението на Беинса Дуно по принцип са си християни :)))

Нямам нищо против християните,нито пък против това кой каквато религия иска да изповядва.

Много от християните,са против учението на Дънов,като анти-християнско.

Аз лично не деля хората по религия.Дори съм против религиозното деление на хората,и против всяко деление на религиозна,етническа,полова,или друга основа.

Първото и най-важното за един човек е не дали е християнин,или будист,а какъв е в своята същност като чевек!

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: По принцип е така, това обаче което исках да изясним е този факт поради който много хора се объркват :)

Много от християните,са против учението на Дънов,като анти-християнско.
Много от наричащите себе си по този начин го правят най- често от незнание, неразбиране и липса на желание да проучат нещата или пък го правят с цел раздори и разцерления, докато в същността си всичко е в единство. Така е :) важен е човекът, какви са неговите мотиви и какъв е той в същността си. Какъв избор е направил и какъв път е избрал да следва. Това е решаващото за един човек, за това и сме надарени със свободна воля. От там нататък вървим по пътя си и си учим уроците. Хубав ден! Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Все нещо трябва да се яде. Народът трябва да яде - според възможностите , желанията, условията. Може да е много полезно да ядеш еди какви си ядки, но като нямаш пари няма хич да ядеш и ще ядеш нещо по - евтино (пък било то и по - нехуманно като произход) или пък ще ядеш и от по - скъпото, но по - рядко. Каквото и да ядем, то е свързано с вреда за други организми. Природа. В крайна сметка, някой ден ще се издължим напълно за храната, която сме консумирали - без значение от какъв произход е тя. Но засега не можем без храна.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Аз, като ветеринарен лекар, може да съм в грешка. Колегата ветеринарен лекар също може да е в грешка. Ако искате да проверите написаното от мен и да не останат съмнения, завъртете един телефон на някой познат мандраджия. Непознатият може и да ви метне, че знае ли кой е на телефона реално?

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: По принцип е така, това обаче което исках да изясним е този факт поради който много хора се объркват :)

Много от християните,са против учението на Дънов,като анти-християнско.
Много от наричащите себе си по този начин го правят най- често от незнание, неразбиране и липса на желание да проучат нещата или пък го правят с цел раздори и разцерления, докато в същността си всичко е в единство. Така е :) важен е човекът, какви са неговите мотиви и какъв е той в същността си. Какъв избор е направил и какъв път е избрал да следва. Това е решаващото за един човек, за това и сме надарени със свободна воля. От там нататък вървим по пътя си и си учим уроците. Хубав ден!

Точно така.Важно е какви сме в същността си и е важен Пътят по който вървим.

Приятен и слънчев ден и на теб ! :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Все нещо трябва да се яде. Народът трябва да яде - според възможностите , желанията, условията. Може да е много полезно да ядеш еди какви си ядки, но като нямаш пари няма хич да ядеш и ще ядеш нещо по - евтино (пък било то и по - нехуманно като произход) или пък ще ядеш и от по - скъпото, но по - рядко. Каквото и да ядем, то е свързано с вреда за други организми. Природа. В крайна сметка, някой ден ще се издължим напълно за храната, която сме консумирали - без значение от какъв произход е тя. Но засега не можем без храна.

Прав си.Много хора не могат да си позволят ядки,но пък си позволяват месо и не могат без него.Повечето пенсионери се оплакват,че парите не им стигат ,за да си купят месо.Месото е поставено като най-съществената храна за развитието на хората.Рекламата ,която залива хората от всякъде е не толкова здравосвоното хранене,а месото и продутите от месо,както и лекарствата.

Всеки човек може,стига да иска,да се храни с полезни и евтини храни.Храни,по-евтини от месото или саламите,пълни с боклуци.

А хората и животните така сме създадени,че не можем да съществуваме без храна.Единици са тези,които могат да се хранят със слънчева енергия.

А пък и човешкият организъм е създаден с храносмилателна система ненапразно.

Така че да се яде,не е грешно.Въпросът е да има баланс в природата.Да пазим нашата Майка Земя.Да пазим нашата Природа.Да не и вредим,както да не вредим на всички живи същества,които я населяват,защото и те са равни на нас хората.Не трябва да подценяваме нито едно Божие творение.

Но ,някои неща просто са създадени ,за да ни бъдат за храна.

29 И Бог рече: Вижте, давам ви всяка семеносна трева, която е по лицето на цялата земя и всяко дърво, което има в себе си плод на семеносно дърво; те ще ви бъдат за храна. space.gif

30 А на всичките земни зверове, на всичките въздушни птици, и на всичко, което пълзи по земята, в което има живот, давам, всяка зелена трева за храна; и стана така.

Редактирано от Mel
Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото съм запознат, в Библията има откъси свързани и с ядене на месо.

П.п.: Не че защитавам даден начин на хранене и в частност месоядството. Просто отбелязвам, че на някои места в Писанието, месоядството, като че ли то е подкрепено.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Абсолютно нежелателно е ровенето в дълбочина в производството на каквото и да е в момента, това исках да кажа и с предния си пост. Лошата мисъл, визуализацията и внушението убиват тялото и психиката много по- бързо от която и да е лоша храна.

При пазаруването си в магазин изключвам факта, че съм запозната с личното производство на млечни и пчелни продукти, с прекупуването на мляко от производителите и носенето им до мандрите.... познавам лично някои от производителите и прекупвачите на гъби, мелничари и производството на хлебни продукти. Ако изнеса просто ей така информация, която не е достъпна за всеки и то по подобаващ манипулативен начин ще бъде престъпление в моите очи.

Храната лекува, ако бъде приета с наслада и благодарност, умението да се прави това води до усъвършенстване на човека и е възможно дори да неутрализира всичко негативно в нея. Търсенето на информация за която човек не е готов и още повече представянето и просто някак , просто някъде, води до болестни състояния, на тялото, на разума, на душата.

Линк към коментар
Share on other sites

Истината е важна и е ценно да бъде споделена като информация, а това, че много хора изопачават нещата чрез болезнени емоции, драматизъм и се нахвърлят срещу този, който я споделя, не е ново. Нито в историята на този форум, нито в историята и на самото човечество. А всеки има право на избор, но изборът идва с наличието на знание, а не укриване и замазване.

Разбира се, че най-важното е да се храним с обич, благодарност и вероятно няма участник тук, който да не знае това и да не е запознат с думите на Христос, че най-важно е не това, което влиза в стомаха, а което излиза от сърцето.

Но това не е повод да отхвърляме истината и да обвиняваме този, който я споделя, само защото всички имаме различен начин на изразяване.

Линк към коментар
Share on other sites

Честит Празник на ветеринарните лекари! :3d_043:

Оказа се че днес е техният професионален празник. Да са живи, здрави и все така добри и всеотдайни хора! Изпитвам огромно уважение към тях и тяхната професия и в много случаи поне на мен ми е доказвано в живота че са по- хуманни от много хуманни лекари, но и тук всичко опира до човека. Нямам думи да предам разговора си с моята приятелка - толкова дълбок, съдържателен и обобщаващ цялата тема беше. Чувствам се заредена, хармонизирана и в мир със себе си. Явно тя е човек успял да примири противоречията в себе си и да си отговори на дълбоките въпроси и успя да го предаде и на мен, но дори и с думи няма как да ви изразя чувството. Хубав ден!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото съм запознат, в Библията има откъси свързани и с ядене на месо.

П.п.: Не че защитавам даден начин на хранене и в частност месоядството. Просто отбелязвам, че на някои места в Писанието, месоядството, като че ли то е подкрепено.

Да, ето например: силния по дух яде всичко, а слабия по дух яде зеле.

Така също и тия които ядат /месо/ да не осъждат тия, които не ядат, а които не ядат, да не осъждат които ядат.

Линк към коментар
Share on other sites

Истината е важна и е ценно да бъде споделена като информация, а това, че много хора изопачават нещата чрез болезнени емоции, драматизъм и се нахвърлят срещу този, който я споделя, не е ново. Нито в историята на този форум, нито в историята и на самото човечество. А всеки има право на избор, но изборът идва с наличието на знание, а не укриване и замазване.

Разбира се, че най-важното е да се храним с обич, благодарност и вероятно няма участник тук, който да не знае това и да не е запознат с думите на Христос, че най-важно е не това, което влиза в стомаха, а което излиза от сърцето.

Но това не е повод да отхвърляме истината и да обвиняваме този, който я споделя, само защото всички имаме различен начин на изразяване.

Така е, истината обаче е, че въпросният сирищен ензим се отнася в лабораториите и се обработва многократно с него се правят безброй опити и трансформации и така на финала в маята за сирене има всичко друго, но не и сирищен ензим \ за тази която се продава в магазините/. Сирената, които се продават по магазините, особено по- достъпните са със силно преработена мая за сирене т.е. химия. Е да в тях няма сирищен ензим, но какво друго има? Има ли смисъл да знаем и това?

Това придава техния ронлив вид, мекота и т.н. Аз лично не купувам такива сирена, защото знам какво има и в млякото с което се постига този вид на сирената и т.н.

В т.нар. млечни продукти т.е. сирене в което няма мляко също няма истинска мая за сирене нито сирищни ензими. Но има например палмово масло, също не бих си ги купила.

Мандраджиите, които правят сирена имат специални места от която се доставя маята за сирене, но според зависи от качеството което се търси на сиренето, те се правят по различен начин.

Меките сирена също са без сирищен ензим от типа на моцарелата и т.н.

В топеното сирене също няма сирищен ензим, какво има обаче? накрая ще се окаже, че е най- добре да си купим просто бяло саламурено сирене от поне 9.9лв за килограм.. и стигаме отново в начална позиция.

Освен това въпросният сирищен ензим няма никакво влияние в хранителния състав на сирената, неговите съотношения при разреждане са толкова големи, че ако търсим нещо животинско в сиренето поради наличието на сирищен ензим е направо смешно.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Сирената, които се продават по магазините, особено по- достъпните са със силно преработена мая за сирене т.е. химия. Е да в тях няма сирищен ензим, но какво друго има? Има ли смисъл да знаем и това?

Това придава техния ронлив вид, мекота и т.н. Аз лично не купувам такива сирена, защото знам какво има и в млякото с което се постига този вид на сирената и т.н.

В т.нар. млечни продукти т.е. сирене в което няма мляко също няма истинска мая за сирене нито сирищни ензими. Но има например палмово масло, също не бих си ги купила.

Диди, ти сама пишеш, че не ги купуваш, защото знаеш какво има в тях. Защото си информирана. Но в същото време смяташ, че другите хора не бива да знаят. Защо? Защото не на всеки би му понесло?

Смятам, че всички имаме правото да знаем. Всички имаме право на избор.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, и много хора не купуват много неща защото........ някаква информация е достигнала до тях.

Моето недоволство в тази тема е насочено главно към начина, по който се представя информацията.

По този начин, тя губи не само своята достоверност, но и вкарва неверни представи у хората.

В подобни форуми е много важно знания свързани с негативи, да се споделят по подходящия начин.

Информацията относно млечните и пчелните продукти е достигнала до мен в продължение на много дълъг период от време съчетана е с добиването на опит през този период и така стекли се обстоятелствата водят до изграждане на опитност. Човек придобива не просто знание, а се запознава със същността на нещата. малко хора добили знанията си по този начин ще изсипят просто някак негативната информация която имат, защото знаят през какъв етап на узряване на психиката се преминава.

Иначе съм съгласна , че всеки има право на информация, но живеем във век, в който имаме достъп до всякаква информация, представена по всякакъв начин и в огромната си част тя е представена манипулативно, провокативно, едностранчиво или недостоверно, като се злоупотребява с човешкото не знание, защото никой не е специалист по всичко или има опитност във всяка сфера.

Линк към коментар
Share on other sites

Не отрича твърденията ти нито осъжда нещо или някой и в същото време мислите и текат в посока Диди по нейния си начин изказано разбира се. Това което чух от нея го има по малко във всички мнения от тук за това казах, че по някакъв начин е примирила противоречията и е в хармония със себе си но ако се опитам да предам думите и ще сгреша и ще оплескам работата. Няма как да го кажа по нейния начин, за това не се ангажирах да предам нещо конкретно от разговора ни. Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

"Казването на Истината е една операция без упойка." Беинса Дуно

Страхове, съмнения, увъртане, негативни емоции, съдене, огорчение -> през колко пластове е нужно да премине една проста истина, за да бъде възприета? Колко воали да бъдат свалени, за да я видим с чисти очи?

Това бе само един факт, а какво остава за други по- дълбоки "духовни" истини? Когато нещо не ни е удобно, намираме много начини да го осъдим. Било това човекът, който го казва, как го казва защо го казва - а нас ни е заболяло от самия факт.

Е, аз научих 10 години по-късно, ако знаех по-раничко, щях да се радвам...предполагам, виждайки шарените реакции тук, доста хора, подобно на мен, не са знаели, но реагираха недоволно.

Аз благодаря за споделеното.

Редактирано от jul
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си, че трябва държавата да облага едни, а да дава преференции на други, според това дали продукта е само етикет или съдържанието отговаря на очакванията. Помня скандала с киселите млека и как възникна ясното разделение "млечен продукт", за да покаже, че дотогава се продаваше "кисело мляко" без един кисел бацил бактерикус бациликус. Това БДС умря, а беше критерий за качество преди време.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...