Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кабала - Тайното Познание


Иво

Recommended Posts

Ашер Кушнир - Каббала и каббализм

Что есть каббала? В чём её отличие от каббализма?

Тождественны ли эти понятия?

Рав Ашер Кушнир - один из самых известных русскоязычных раввинов и лекторов, отвечает на эти вопросы.

 

http://www.youtube.com/watch?v=fu5gAs32l-0

Линк към коментар
Share on other sites

...В осма глава на Битието се казва: „И помена Бог Ноя и всичките животни, и всичките скотове, що бяха наедно с него в ковчега“. Хората грешеха, а Ной беше поставен в ковчег, т. е. в изправителен затвор. Там Ной прекара почти цяла година да излежи наказанието си. Ной беше затворен заедно с чисти и нечисти животни. И човек има нечисти животни в себе си, т.е. своите нечисти желания. От време на време човек трябва да се затваря в ковчег със своите нечисти желания да ги възпитава. Натъкне ли се на някакво страдание, човек влиза в ковчега на Ноя. Колкото да е тежко положението му, той трябва да благодари, че е поне вън от условията на смъртта. Остане ли вън, той е изложен на явна смърт. За да разбере дали водата се е прибрала от земята, Ной изпрати първо гарвана, а после гълъба. Във време на война хората си служат с войници, както Ной с гарвана и гълъба. За да се проучи известна местност или обстановка, началникът на дадена войскова част изпраща един от войниците да свърши тази работа.
Какво представляват гарванът и гълъбът като символи? Гарванът е месояден, яде всичко, а гълъбът е вегетарианец, идеалист. Гарванът казва: „Човек трябва да си поживее, да гледа широко на живота, да не се ограничава нито в ядене, нито в пиене. Яде ли му се нещо, да си хапне свободно“. Гарванът представлява светския живот, а гълъбът – духовния. Гарванът грачи, а гълъбът гука. Гълъбът има устойчивост в убежденията си. При каквито условия да изпадне, той никога не нарушава вегетарианството. Той е твърд. Изобщо, каквато е разликата между светския и духовния живот, такава е разликата между гарвана и гълъба.

 

Влизането на Ной в ковчега представлява ограничителните условия на живота. Когато иска да предпази човека от някакво зло, Провидението го ограничава. В този смисъл затворът, ограниченията са благо за човека. Така той се запазва от лошите външни условия. Затворът, ограничителните условия са страдания, без които животът на земята е невъзможен. Без жертви нито животът на отделния човек, нито този на човечеството е поправим. Искате ли светът да се оправи, трябва да бъдете готови на жертви. Жертвата е доброволен акт, а не насилнически. Чрез насилие нищо не може да се извърши – нито зло, нито добро. Сития не можете да го насилите да яде. Ако е гладен, човек ще яде без никакво насилие. Богатият не се съблазнява от богатството, но сиромахът, гладният ще се съблазнят. За да не се съблазнява от външни блага, човек трябва да бъде вътрешно богат. Докато дойде до това богатство, човек все ще се нуждае от външни блага: дрехи, обуща, къща, пари и т.н....

Тънкият конец

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

За дълбочината на Кабала и за изискването да се знае иврит говори и следния пример:

 

преразказвам по памет:

Името "Шумсун" (Шамшон, Самсон) се изписва със следните  букви... ( еди кои си).

Като ги разместим получаваме името на  ..... един от синовете на Аарон (брата на Мойсей), на когото и двамата синове умрели млади без да оставят наследници.

Именно този негов син отказал да се ожени, защото еврейските девойки не били достатъчно добри за него.

 

И след това той се преражда (gilgul)  като Самсон със склонност да  е запленен от идолопоклоннички (което е смъртен грях за еврейте)  и  се омъжва за нееврейката Далила. Поради това като накaзание  загива заради нейните интриги и предателство.

 

Макар преди да се роди Samson, светъл ангел се е явил на майка му и тържествено е обявил,че ще се роди велик герой на еврейската нация.

Но  поради свободния си избор и нежелание да се спазват правилата, заповедите, както и поради нежелание да се преодоляват човешките слабости, Самсон се е оставил лошите склонности ( evil inclination, yetzer hara)  да надделеят и участта му е трагична не само за него, но и за нацията му....

 

(преразказвам по памет,  не помня от коя от многото лекции е)

 

 

Кабалистичните анализи на думите истина и лъжа са в същия дух.

пита се:

кои букви ги съставят тези думи?

кои са числените стойности на буквите?

какъв с сбора им? кой други  думи имат този сбор?

кой пореден номер  в азбуката имат тези букви  и на колко букви отстоят една от друга?

как се изписват думите и какво символизират?

 

Например думите за лъжа са  една след  друга в азбуката, но в думата са разместени, т.е. разбъркани, т.е. има много ора с лъжливи склонности около нас.....  БУквите са изписани като с " един крак", т.е. те са неустойчиви и е въпрос на време да рухнат лъжите(философиите,империите) и всичко, което не се основава на божествената истина.

 

Думата за истина (емет) включва букви, които са еди  кой си,..... с "2 крака", т.е устойчиви.....

и т.н. и т.н. и т.н.

....от нея произлизат думите .....

....като ги разместим получаваме думите......

 

Приятели, разбирате сами дълбочината....

 

С най-искрени пожелания  търсачите на истината да не  попадат "във водовъртежа на машините за пари, продаващи нещо с името кабала,  което обаче няма нищо общо с кабала".

Линк към коментар
Share on other sites

Дъгичке, такива неща и Учителя обяснява за българсите думи и азбука; ние първо с тях да се оправим, пък после ще учим ивирт :)

Въобще да се създаде азбука е нещо, което има голяма дълбочина, както казваш ти, много по-голяма отколкото на нас, съвременните хора ни се струва. Сигурна съм, че повечето съвременни интелектуалци (и аз също до скоро) си казват - какво пък толкова, просто са отделили звуковете, изграждащи думите в определен език, сложили са им по един символ, за да ги обозначат и готово. На мен все повече ми се изяснява, че реда на азбуката, вида на символите/буквите, защо е точно такъв, а не друг, е много важен. Самият акт, описан в Библията за назоваване на всички растения, животни, минерали и т.н. на Земята е много същностен, важен ... Имената не са случайни, произволни ... Но, се отклонявам твърде от темата, ще се преместя в подходящата такава :)

Линк към коментар
Share on other sites

Дъгичке, такива неща и Учителя обяснява за българсите думи и азбука; ние първо с тях да се оправим, пък после ще учим ивирт :)

Добра идея,

но аз нямам знания по темата и предлагам  компетентните да открият нова тема и да споделят какви кодове са открили в словото  му.

 

Самият Б.Дуно е казвал на  учениците си да изучават Кабала...

Линк към коментар
Share on other sites

Дъгата:)

Ако имаш контакт с кабалисти, бих те помолил да ги попиташ, къде са отишли останалите 10 еврейски племена. Ако нямаш възможност - здраве да е :)

 

Просто няма около мен добре запознати с кабала.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет, Ivail,

доколкото помня нейде  в една лекция мимоходом казаха, че не е известно къде са тези 10 племена и дали са имали шанс да оцелеят.

 

Но има други  интересни особености:

От Египет са излезли около 3  млн. души, които са имали вяра  в знаците (десетте беди), които Бог е направил като знамение заради тях. Останали са около 12млн., които  след това са загинали като наказание за липса на вяра.

 

Сред другите древни  племена, които не са имали болшинство и съответно не са  получили Тората, е имало хора, които са искат да я получат и поради това  в техните реинкарнации Бог им дава шанс да я търсят и  да се докоснат до това знание.

 

***

П.П.: Аз  на кабала попаднах случайно.

Просто задавах въпроси върху Стария завет и тълкуванията му и в разни лекции все коментират уж набързо "Зохар".

Потърсих изворите – ортодоксалните  равини пазители на традицията.Те подчертават, че истинските кабалисти са скромни и тихи, даже няма да ти кажат, че я изучават.

Както и предупреждават  да се пазят хората от "машините за пари", по които гоите се захласват (моля, позволи ми да не цитирам имена, защото феновете им ще скочат срещу мен веднага).

Както се  казва - "няма шорткът", нито "къс и лек път" за изучаване на кабала.

 

Защо?

Zащото според юдаизма се отдава голямо значение на личните усилия.

Големите постижения идват от усилен труд, концентрация, мислене,задаванена въпроси, развиване на памет ... Целта не е цитиране на книги, влияние  върху другите, а лично израстване и помощ на другите за тяхното израстване.

 

Има  йешиви (еврейски училища), в които преподават велики мислители и мистици,  но  ако  те  самите не те  поканят и ти дадат благословия да учиш от тях, даже няма и да разбереш, че приятелят ти като ходи да учи сам в другата стая учи Зохар.


И така, поне аз отложих ученето на иврит,  за сега се ползвам от резюметата на лекции за еврей с цел събуждането им и връщането им към  истинските религиозни традиции, спазвани само  от около 20% от 13.2.млн еврей днес.

 

Опитвам се да пия от чисти извори и слушам разни лекции на английски.

Така  много въпроси от  Стария завет си намират допълнение, обяснения като исторически факти последователности, кое  и кой е причинил това, за което се пише; каква е поуката  в конкретната историческа и културна епоха.


Прави ми впечатление,че много уважават  и цитират Рамбам и Луцато, които евентуално са давали знания (писали книги) по най-съкровенните устни предания, давани само на ученици, удостоени с уроци от съвета на най-висшите равини на поколението (синедрин).


Луцато е дошъл за кратка мисия на земята, само 38г., написал е много книги и е имал „магит”- ангел, които е идвал всеки ден и му е говорил. ( sled 40 min. ot

)

С такава чест са удостоени много малко хора в човешката история, вкл. авторът на „Шулхан Арух”.

 

С много любов се споменава и Раби Бен Цион Шаул като колос, велик мъдрец, пазител на знанието, олицетворение на смирение искромност, знаещ много книги наизуст без нито една грешка. Как я равиват тази памет?!...

Редактирано от Дъгата
Линк към коментар
Share on other sites

Eto какво намерих от един уважаван сайт с голям международен рейтинг.

На него има лекци на над 350 ортодоксални равини и над 19 000 лекции.

С търсачката им открих на английски "Изгубените племена":

(Rabbi Benjamin Geiger) Jewish History: The Lost Tribes

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не знам да са изчезвали 10-те колена/рода израилеви.

Историята е свързана с разцеплението на колената след смъртта на цар Соломон. Юдино и Веняминовото (като в последствие Веняминовото коляно "влиза" в Юдиното) / Симеоновото, оформящи южното царство и останалите оформящи северното царство, което първо, заради географската си близост, бива завладяно от Вавилонската империя и отведено в плен, но по-късно освободено и завърнало се, като след въпросното завръщане вече не е имало вътрешни разделения/раздори между колената.

На практика уж излиза, че ужким само две от колената оцеляват, но всъщност въобще не е така.

 

Алегорично погледнато сърцето, в качеството си на начало на 12 (13) връзки бива постепенно завземано от съзнанието "Вавилон" и бива пленено от него. Този плен няма как да продължи дълго, защото бог се грижи за човешкото сърце (праведността) и го води към Светлината по обещание.

Храмът, Соломоновия, е разрушен, но после това се изгражда Втория Храм и т. н..

 

Наричам го просто сърдечен урок, поради сърдечното разделение и падение в чувствата, като следствие от това.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не знам да са изчезвали 10-те колена/рода израилеви.

 

 

Ники, не съм казал че са изчезнали, а питах къде са отишли(преселили).

 

А за вавилонската плен - реално не е плен а холокост - 900 000 хиляди са били изклани, като останалите 10 000 хиляди са изселени от Палестина. Там всъщност става и симбиозата, корумпирането на чистия юдаизъм със вавилонската религия.

Хорив или Синай?

 

 

 

Дъгичке, благодаря все пак :)

Редактирано от ivail
Линк към коментар
Share on other sites

Юдейте казват, че понеже са избран народ, това ги задължава да са праведни и поради грешните и родоотстъпниците сред тях Б-г им праща наказание. Миналия век ашкенази еврейте са били много "европейзирани", с християнски имена, женили са се за християнки, което е забранено, влизали са в църкви, което от тях се счита за идолопоклонничество...

 

Според ортодоксалните равини, идват съответните наказания за тези, които са прегрешили, виновни са и  тези, които са виждали и не са ги спрели и/или предотвратили греховете.  

Не веднъж в историята им са оставали по около 10% от цялото население - най-праведните.

 

П.П.:

 

"За Кабалистите не е разрешено да се стриже  и бръсне брадата, защото се изтръгват каналите (на потока)  на Kedusha...'" Chofetz Chayim

 

The Chofetz Chayim wrote an entire work on this subject called Tiferes Odom, where he writes: “It is proper to take
care not to cut the beard even with scissors, for the Kabbalists write that thereby one uproots the channels of [the flow of]
Kedusha from Above. Our fathers and ancestors in our land were accustomed to observing this strictly.
Especially today
when many of the lawless elements of our nation have the practice of shaving with a razor, it is a great Mitzva for the
whole Jewish people to reinforce this observance and not to trim the beard even with scissors, thereby showing everyone that the commandments the Torah has given us

източник

 

 

( не че разбирам какво значи, но все разни детайли за кабала и кабалистите ми се появяват пред очите... търсете истината и Бога, и се пазете от "машините за изсмукване на пари")

Редактирано от Дъгата
Линк към коментар
Share on other sites

"За Кабалистите не е разрешено да се стриже  и бръсне брадата, защото се изтръгват каналите (на потока)  на Kedusha...'" Chofetz Chayim

The Chofetz Chayim wrote an entire work on this subject called Tiferes Odom, where he writes: “It is proper to take

care not to cut the beard even with scissors, for the Kabbalists write that thereby one uproots the channels of [the flow of]

Kedusha from Above. Our fathers and ancestors in our land were accustomed to observing this strictly. Especially today

when many of the lawless elements of our nation have the practice of shaving with a razor, it is a great Mitzva for the

whole Jewish people to reinforce this observance and not to trim the beard even with scissors, thereby showing everyone that the commandments the Torah has given us

източник

 

 

( не че разбирам какво значи, но все разни детайли за кабала и кабалистите ми се появяват пред очите... търсете истината и Бога, и се пазете от "машините за изсмукване на пари")

Аз знам, но ще ми трябват 20-на страници :) , и това е не само при евреите, има дори пасажи на тази тема в стария завет, разбира се тук думата "не е разрешено" е в смисъл, че за посветилия се на учението знае функциите на косъма и ползата му за телесните, душевните и духовните процеси.

Мисля дори да напиша изследване по този въпрос(върху което вече работя), като общовалидно за езотериката като цяло, и като съм готов ще бъде разбира се безплатно.

Редактирано от ivail
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Здравейте скъпи приятели!
 
Кабала, наука, скрита за света в продължение на хилядолетия. Науката, с може би най-много комерсиални фалшификати разпространяващи се под нейно име и спекулиращи за сметка на нейната неугасваща популярност. Почти през цялата история на човечеството, под името "Кабала" са били предлагани широка гама от вариации - магии, заклинания, дори чудеса - всичко друго, но не и истинската Кабала. Повече от 4000 години науката Кабала е била погрешно разбирана и неправилно интерпретирана.
 
Изучаването на Кабала е едно увлекателно пътешествие, изменящо из основи погледът ви върху света и разкриващо вътрешни аспекти от начина по който възприемате обкръжаващата ви действителност, за каквито дори не сте и подозирали. То е вълнуващо пътуване в света на удивителните открития, засягащи всички страни от живота ви, от семейството и отношението ви с колегите до разкриването на фундаменталните закони за развитието на мирозданието. Ще имате пряката възможност да се свържете към безграничната и основополагаща сила на Природата – Твореца, направо чрез сърцето си.
 
Какво в действителност е Кабала? С какво се занимава тази тайна наука, отворила се широко за нас през последните години? Какви фундаментални знания за устройството на мирозданието са заложени в нея?
 
Отговори на тези и на стотици други въпроси ще можете да откриете в започващия от 17.09.2013 г. Онлайн курс по класическа автентична Кабала.
 
Всеки вторник, от 19:30 ч.,  вече за четвърта поредна година, с Вас ще бъде Марио Натан, преподавател от Международната Академия по Кабала „Бней Барух” в Израел.
 
Курсът е безплатен, на български език и ще имате възможност да задавате въпроси на живо по изучаваните теми. 
 
За участие в курса , може да се регистрирате на този линк.
За въпроси и допълнителна информация се свържете с нас на имейл: bg@kab.info

Добре дошли в удивителния свят на Кабала!

 
С уважение : Екипът на Международната академия по Кабала
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Искрено ви съветвам да НЕ се занимавате с кабала.Това е ТАЙНА религия произлизаща от Вавилон,стриктно кодирана в алгебрични и геометрични кодове,скрити в еврейските текстове.Кабалата е тясно свързана с ПАДНАЛИЯ ангел Разиел,който е пантионът на "Носещият светлина"(Луцифер).Неслучайно учението се предава от уста на уста и само евреи(мъже) навършили 30години са достойни за "просветлението".Кабалата както и другите древни религии изискват ЧОВЕШКА КРЪВ,за да разкриват лека по лека дълбоките си ТАЙНИ.Да си призная честно не очаквах като напиша "кабалисти в БГ" и да излезе сайтът на бялото братство,но като чета постовете чак уговаряте и онлайн семинари от израел.Може да не ме вземете насериозно,но ако искате да се доближите до Бог искрено ви препоръчвам да си набавите Библия(ходенето на църква е въпрос на лично мнение),и да разберете лека по лека аджеба за какво иде реч(Що е туй нящо Бог).Не се занимавайте с неща,при които залогът е ДУШАТА ви!!!Имам познат,на който не му се случиха хубави работи ей така просто от любопитство към окултизма и кабалата и в момента е ревностен християнин,отстояващ вярата си и заклеймяващ предишните си неразумни постъпки.В Библията изрично е споменато човек да не се занимава с окултизъм,магии,предсказване на бъдеще,контакт с мъртви и т.н.Ако все пак съм ви поразвеселил по някакъв начин(защото като чета сериозността на всеки един от пишещите в този форум едва ли ще ме вземете насериозно),и продължите да се занимавате с пагубни учения и действия мога само да ви кажа следното:Дано Бог се смили над душите ви! :3d_042:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Искрено ви съветвам да НЕ се занимавате с кабала.Това е ТАЙНА религия произлизаща от Вавилон,стриктно кодирана в алгебрични и геометрични кодове,скрити в еврейските текстове.Кабалата е тясно свързана с ПАДНАЛИЯ ангел Разиел,който е пантионът на "Носещият светлина"(Луцифер).Неслучайно учението се предава от уста на уста и само евреи(мъже) навършили 30години са достойни за "просветлението".Кабалата както и другите древни религии изискват ЧОВЕШКА КРЪВ,за да разкриват лека по лека дълбоките си ТАЙНИ.Да си призная честно не очаквах като напиша "кабалисти в БГ" и да излезе сайтът на бялото братство,но като чета постовете чак уговаряте и онлайн семинари от израел.Може да не ме вземете насериозно,но ако искате да се доближите до Бог искрено ви препоръчвам да си набавите Библия(ходенето на църква е въпрос на лично мнение),и да разберете лека по лека аджеба за какво иде реч(Що е туй нящо Бог).Не се занимавайте с неща,при които залогът е ДУШАТА ви!!!Имам познат,на който не му се случиха хубави работи ей така просто от любопитство към окултизма и кабалата и в момента е ревностен християнин,отстояващ вярата си и заклеймяващ предишните си неразумни постъпки.В Библията изрично е споменато човек да не се занимава с окултизъм,магии,предсказване на бъдеще,контакт с мъртви и т.н.Ако все пак съм ви поразвеселил по някакъв начин(защото като чета сериозността на всеки един от пишещите в този форум едва ли ще ме вземете насериозно),и продължите да се занимавате с пагубни учения и действия мога само да ви кажа следното:Дано Бог се смили над душите ви! :3d_042:

 

Я стига глупости!

Първо проучи историята и не звучи като да не казвам какво.

Най-важната книга на кабала (х), е Зохар. 

 

Кабала бе онова, което ме накара да почна да изучавам иврит и да разбера много неща, защото без да познаваш езика на даден народ, няма как да узнаеш и лингвистиката на духа му, толкова е просто.

Ала отвред, някакви пропаганди ни заливат кое било лошо и кое било погрешно - я виж себе си първо и после давай оценки.

Чия е Библибята, както е позната на български език - със сигурност е еврейска и кабалистична и не е окултна, а дълбоко архетипна, свързана с устоите на един анрод, живял като Отшелникът 3 хиляди години, та сега, някой като теб, да оспорва познанието?

Изискват човешка кръв само непораслите за познание и недораслите за човешко познание изобщо. И болните духом. 

И в крайна сметка, никой на никого не е крив, че не чете, че не знае и че предпочита страха като религия, не религията като познание. 

Че какъв е Иисус, не е ли евреин от назарейската секта?

 

Подобни постове трябва да се модерират. 

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

                            о любов

      о истина                           о мъдрост

      о справедливост              о милост

                            о красота

      о светлина                        о начало

                            о основа

                            о царство

Така как ви изглежда?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...