Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Прабългари, славяни, траки,...


Ани

Recommended Posts

За пръв път думата славяни – в смисъла на етнос, влиза в политическа употреба през 1593г., като дотогава „slavi” е всъщност -„sclavi (означаващо роби от латински) и тази дума се използва във византийските извори. Всеки изследвал проблематиката на древната българската история е установил, че няма НИТО ЕДИН роден или чужд извор, който да говори за покръстването на два народа - т. нар. “славянски” и български, а се говори само за българи и български народ (за повече подробности виж в интернет “ Колко народа покръства Борис “ от Никола Църцаров). Няма византийски извор, в който при преговори да се сключва договор със “славяно- българска държава”, а винаги се говори за българи и България. Също така няма нито един чужд или наш извор в който да се споменава за ПРАбългари и ханове , а навсякаде се говори за БЪЛГАРИ и владетелят на българите. Само един пример в тази насока е достатъчен. На колоната на Омуртаг пише накрая КАНА СУБИГИ ОМУРТАГ, което не пречи на нашите известни историци правейки “академично издържан” превод от старогръцки да го обявят за колоната на ... ХАН (???) Омуртаг. Колкото до термина СКЛАВИ от византийските извори, то той се е използвал от църковниците-хронисти в смисъл на “роби”, “светлокоси роби”, или “нечестивци”, с който са наричали не изповядващите официалната християнска вяра-арианите. Според възрожденеца Марин Дринов, както и д-р Ганчо Ценов (и до сега обявяван от официозната историческа школа за “фашизоид”, “прекален патриот” и пр.) славяните са всъщност траки. На подобно мнение застава и изследователя Йордан Табов. Интересен факт е, че антропологическите черти на т. нар. “славяни” и траките е смайващо еднакъв. Изследователите са на мнение, че след покоряването им от Рим траките започват да бъдат наричани и “склави”, а част от тракийските племена се изтеглят на север и след векове нахлуват обратно на Балканския полуостров, но вече назовавани като “склави” (светлокоси роби) и “нечестивци” от църковниците-хронисти. Българската история от 866 г. когато се налага насилствено официалната верска доктрина на Византия (т. е. през 866 г. Борис провежда препокръстване) та чак до наши дни е била фалшифицирана от гръцките хронисти, българските и руски църковници, и чужди историци в по-ново време в услуга на панславизма. Странно защо в учебниците по история няма нито една автентична рисунка на “славяни” или “славянски войни”, така добре описвани иначе от византийците?

Цялата статия Тук.

Когато чета такива неща се чувствам объркана...Вие какво мислите? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Не чета някой тук да ги отрича просто се поставя тезата, че имаме един и същ корен.

126312z.jpg

Резюме

Книгата ПРАСЛАВЯНСКИТЕ ПЛЕМЕНА съдържа първата част от изследване, предлагащо друг поглед върху проблемите за произхода на славяните и съдбата на тракийския етнос. Според тезата на автора римската експанзия в балкано-дунавските земи е предизвикала изселване на част от тракийското население на север. Преселниците намерили нови обиталища в земите между Северните Карпати и Балтийско море, междуречието Днестър - Днепър и долината на Тиса. Така се създали три праславянски племенни групировки - ВАНТИ (ВЕНЕДИ), АНТИ и ГАНТИ. През VI в. западната групировка получила ново название СКЛАВИНИ, което се наложило като общ етноним за трите клона. Така в изследването показано, че славяните са потомци на тракийските изселници от балкано-дунавските земи. Отхвърлена е общоприетата днес теза за прикарпатска прародина на славяните. Авторът използва названието праславяни за периода до края на V в. и него са означени траките по двата бряга на Дунав. Проследява се формирането на праславянските (тракийски) племена преселението при римското завладяване.

Много интересно,ми стана !

Как се борави с имената и се прави един "БЪРКОЧ"и изобщо след руската теория за ВЕЛИКОТО(те за тях тази дума е нарицателна)ПРЕСЕЛЕНИЕ на народите ,направо са се засиняли във преместването,асимилирането,претопяваният

а и т.н.

Интересно какви източници ползва уважаемия Г-н Бонев и за всички понятия ,които ползва СЪЩО

Ще трябва да я потърся книгата!!!

Праславянският език не е засвидетелстван писмено. Той е хипотетичен език. За целите на научните изследвания той е реконструиран чрез сравнително-исторически метод, на базата на най-старите старобългарски паметници, чийто материал се сравнява с най-близките индоевропейски езицибалтийски и германски. Праславянският език произлиза от хипотетичния индоевропейски праезик, от който водят началото си и останалите индоевропейски езици.

Съвременните славянски езици произлизат от праславянския език. Като цяло, те принадлежат към най-архаичните части на индоевропейското езиково семейство, както във фонетичен, така и в граматичен план: съхранили са особено стари черти на флективна структура

Това е цитат от "вики"-то

Една енциклопедия ,която я администрират руснаци!

Извинявам се за лошите думи дето съм употребил и съм обидил с това някои , форумци!

Това няма да се повтори повече!

айде

бъдете живи и здрави!

Редактирано от torero
Линк към коментар
Share on other sites

Не чета някой тук да ги отрича просто се поставя тезата, че имаме един и същ корен

Тезата е поставена от руски историци и руската доктрина за присъиденяване на всички "славяни" под крилото на "Майката Рус"

А пък ние не сме удобни за тая теза,сега няма да цитирам ,но ако иска някой мога да му посоча литература да прочете за обща култура!

И един цитат просто топъл топъл :

ИСТОРИЦИ: НЕ СМЕ СЛАВЯНИ, А ПЕРСИ !!!????!!!

http://www.standartnews.com/news/details/id/12330/

Мод. забележка: Моля, спазвайте правилата на форума и пишете с малки букви.

Редактирано от Ася_И
Линк към коментар
Share on other sites

Май се оформят няколко тези/хипотези за българските корени. :rolleyes:

1. Официалната версия, която се изучава и в училищата – траките, славяните и прабългарите имат различен произход:

Траките – на първо място за тях може да се прочете в „редактираната от руснаците“ Уикипедия. ;)

Ето една статия в която могат да се намерят много интересни линкове за археологическите открития по нашите земи свързани с траките и изобщо за тях.

Още за траките - Старите траки, Проф. Гавр. И. Кацаров

Славяните – пак в Уикипедията: славяни и южни славяни.

Прабългарите - в Уикипедията:

Ето някои статии, които отстояват тази версия:

„Славяни и прабългари до създаването на българската държава на Балканския полуостров“

Славяни и прабългари -бит,култура,религиозни вярвания. Ценко Алексиев

Корени на българската цивилизация. Откритието

Как беше открита древната българска цивилизация, ст. н. с. Петър Добрев

Формиране на старобългарската култура VI-XI век, Професор Станчо Ваклинов – тук има също много линкове и интересна информация. :thumbsup:

Създаването на българската държава

Южните славяни и прабългарите до образуване на долнодунавска България

2. Траките са прабългари, а славяните изобщо не са съществували. Тази версия се отстоява доколкото виждам от Силвия и Тореро. За основа на това твърдение се взимат трудовете на Д-р Ганчо Ценов (1870 г. – 1949 г.), който се счита за основоположник на автохтонната теория за произхода на българския народ, изложена за първи път в цялостен вид през 1910 г. в капиталния му труд „Произходът на българите и начало на българската държава и българската църква“.

За Ганчо Ценов моге да се прочете подробно тук.

В момемта горещ привърженик на тази теза е инж. Емил Живков. В неговият сайт е публикувана статията „Митът на панславизма и съдбата на България“, част от която цитира Моника.

Има и други статии, писани от Емил Живков на тази тема, например: „Траки ли са българите” (тук и тук)

Друг автор, който е защитник на тази версия е Йордан Табов „Онгълът истарите българи“

3. Траките са славяни. Или по-точно, че славяните са потомци на тракийските изселници от балкано-дунавските земи. Защитник на тази теза е Bee bg. Авторът, който виждат историческата реалност по този начин е Чавдар Бонев, чиято книга е цитирана тук

Мисля, че тази версия отстоява Илия Джерекаров в статията си:„ Българи ли сме ние българите?“

Ето малък цитат от тази статия:

Основният въпрос обаче е как така древните българи са възприели славянския език и дали траките имат някакво участие в образуването на този език.

Първите сведения за славяните се явяват приблизително по времето, когато основното тракийско ядро, центърът на тракийската култура, населяващо днешните български земи, е покорено от римляните. Името траки изчезва и се появява ново име - славяни. И едното, и другото са сборни имена на сродни племена, всяко от които има свое име.

Има малка разлика само в границите на местообитанието. На запад траки и славяни имат една и съща граница. На юг също. На север славяните са до Балтийско море, а траките с неизвестна граница на разпространение. Само на изток местообитанието се губи някъде зад Черно море.

Кой знае как местообитанието на траки и славяни напълно съвпада поне по западната и южната му граници, а на изток и север се припокриват в рамките на известните граници.

Очевидно става дума за едни и същи племена. Просто се променя сборното им име. Изчезва името траки, явява се името славяни.

Предполагам, че има още много версии за нашия произход и корени. Аз се придържам към първата версия, но не я налагам. Всеки има право да пише своето виждане по този въпрос. Препоръчително е спокойното отстояване на гледната точка, без обиди към хората, които имат друг поглед върху тези неща.

:feel happy:

Заб. Тореро, за твое успокоенние оправих главните букви в заглавията, които бях цитирала, макар че тази забрана или по-точно препоръка е за текста в мненията. :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Не чета някой тук да ги отрича просто се поставя тезата, че имаме един и същ корен

Тезата е поставена от руски историци и руската доктрина за присъиденяване на всички "славяни" под крилото на "Майката Рус"

А пък ние не сме удобни за тая теза,сега няма да цитирам ,но ако иска някой мога да му посоча литература да прочете за обща култура!

Е че това е ясно те руснаците нямат древна история. ;) )

Като казвам един корен имам в предвид че сме един и същи народ и наименованията ги оставям настрана.

Какви сме точно незнам, но се различаваме от другите т.е мисля си че сме местни(можеби пелгаси) и сме се ''омешали'' с другите.

Това може да се докаже най-точно с ДНК анализ и да се направи сравнение.

Ще постна нещо забавно

Една гатанка - открийте разликите:

Между тези дечица има само едно българче. Кое е то?

668693856.JPG

Ако познаете значи все пак се отличаваме дори видимо.

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Още малко 'прясна" информация:

Проф. д-р Георги Бакалов - Не сме нито хуни, нито монголци и тук.

През годините се е приело народът, които обитава тези земи да се нарича "български". Откъде са точно корените ми? За мен дали ще кажа, че съм произлязла от траките, или славяните, или прабългарите вече няма значение. Толкова народи са минали през този кръстопът, на който се намира Родината ни, че всеки е оставил по частица от себе си. В същността си всички сме произлезли от Бог. По-важно е че се чувствам българка и обичам България.

Линк към коментар
Share on other sites

ИСТОРИЦИ: НЕ СМЕ СЛАВЯНИ, А ПЕРСИ !!!????!!!

http://www.standartnews.com/news/details/id/12330/

Мод. забележка: Моля, спазвайте правилата на форума и пишете с малки букви.

Скъсахте ме от забележки и поучения как се пише правилно,явно сте настроени към непознатите с предразсъдъци,може би не се усеща иронията в думите ми ,но няма нищо!

Сега за големите букви -това е заглавие ,не е кряскане (както и други са написали заглавията на темите -цитати,с големи букви ,но те не се забелязват,може би трябва да се отвори темата за да се прочете)

После има въпроси ,които висят :

За хората, взели (без да преписват) изпита си по езикознание в 1 курс съществува един клон от езикознанието, наречен ономастика - наука за имената. Тя има раздел, наречен етнонимика - наука за имената на етносите

Много обичам да споделям с професионалисти в дадена област(обаче добронамерено)когато не е задавам въпрос,който е основополагащ -примерно с "руните"!

Но това е ново,не е написано в "дебелите" книги,няма как да ме пратят да чета примерно няколко тома (нямам епитет)"научни" писаници -примерно на златарски

Тука трябва малко логика и търсене ,а не само повтаряне на заучени фрази!

Но по лесно е да се сложи етикет"привърженик" на един Великобългарски-шовинист Г.Ценов

няма да Ви слагам извори и т.н. ,защото нямате интерес и на мене не ми е интересно с "монолозите"

Бъдете живи и здрави!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Още малко 'прясна" информация:

Проф. д-р Георги Бакалов - Не сме нито хуни, нито монголци и тук.

През годините се е приело народът, които обитава тези земи да се нарича "български". Откъде са точно корените ми? За мен дали ще кажа, че съм произлязла от траките, или славяните, или прабългарите вече няма значение. Толкова народи са минали през този кръстопът, на който се намира Родината ни, че всеки е оставил по частица от себе си. В същността си всички сме произлезли от Бог. По-важно е че се чувствам българка и обичам България.

:thumbsup: Ася!

Но прабългарите са били определено от индоирански произход. Следователно са част от голямото индоевропейско езиково и най-вече расово семейство. В подкрепа на тази хипотеза е фактът, че те много лесно се смесват със славяните и траките.

Проф. д-р Георги Бакалов

Тук съм длъжна да изразя дълбокото си уважение към професор Борис Симеонов, при когото съм учила езикознание в далечната 1978. Това, за което сега говорят неговите колеги, той го твърдеше още тогава и го брояха за дисидент. Той ни научи да мислим обективно и да не се поддаваме на пропагандни измислици и емоции. Никога няма да забравя думите му - "вие сте ЕЗИКОведи - търсете истината в езиковите елементи, в структурите и в автентичните паметници - не в интерпретациите на този и онзи. "

За мен като лингвист, ще се повторя, истината е непрекъснато пред очите и умовете ни - в нашия съвременен език, в диалектите и топонимите - имената на местностите (в статията, която цитирах по-горе има и за тях). Българската култура е дете на еволюцията на някаолко култури и езици, които са съжителствали мирно и са сплели гените си - всички.

Да ги делим, да ги противопоставяме - това е не просто наивно, това е отклонение от Пътя, извървян от милионите наши предци, от завещанието, което са ни оставили - да намираме общото и доброто помежду си и да се учим да живеем заедно, като спиралата на ДНК.

Това не езикова тема и едва ли бихте чели с интерес неща, които на мен ми звучат като поезия - например "обстоятелства, процес и последици на първа и втора палатализация в български език". Но точно такива досадни за нормален човек изследвания водят учените до важни за всички заключения кога и как е станало взаимодействието между народностите и културите в различните региони.

Само един факт - в български език задноезичните съгласни г,к,х в думи от доказан славянски произход (има ги в във всички славянски езици) в периода на първа палатализация... се трансформират съответно в ж,ч,ш - пример: бог-боже; пека - пече; сух - суши. Съгласните от групата ж,ч,ш са характерни точно за групата езици, към които се числи езика на древните българи....(доказателство са топонимите и антропонимите с доказан стра български произход). Другите доказателства ги посочи самият тореро в пост по-горе. Но като човек, незапознат с принципите на развитие и функциониране на езиците, той ги отдели от цялата система.

Такъви тип промени са на най-дълбокото възможно езиково ниво - фонемно-морфемно. Фактът потвърждава високата степен на единение на народностите по нашите земи...

За съжаление нямам достатъчно време да коментирам и давам примери, но и не виждам смисъл...

Линк към коментар
Share on other sites

Aз пък мисля че един народ не го отличава само и единствено езика

знае се че някои общности са приели и говорят чужди езици.

За мен са по отличителни обичаите, ритуалите, традициите, бита и т.н

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм с bee_bg.

И в тази връзка - кой е най-старият архитектурен обект, за който знаете, открит по нашите земи? Докъде можем или сме проследили корените си?

Ето един от мен:

Тракийско скално светилище Беглик Таш край гр. Приморско.

Светилището се намира на 5 км северно от гр. Приморско, в буферната зона на резервата Ропотамо, и е най-старото тракийско светилище в района. Разположено е сред природни скални феномени и олицетворява култа на древните траки към Богинята-майка, Слънцето и митичния тракийски цар Орфей. Характерни особености са частично обработените скални късове, долмен с големи размери, лабиринт и изсечени жертвени камъни. Мястото е било използвано от края на бронзовата епоха (XIVв. пр. Хр.), през желязната и до късната античност - ІVв. Според археолози, районът на Приморско е бил тачен от тракийските племена като Свещена планина.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако се потърси дълбочината на произхода ни, то Учителя е дал доста информация.

Българският народ излиза от юдово коляно, подготвян е от 5 хил. години за своята мисия и е свързан като душевност със славянските народи. Тъй като сме на кръстопът западният начин на мислене ни е необходим и смятам, че добре се прилага, но е нужно и душевността ни да не отстъпва.....

Миналото ни е важно, но дотолкова, че да ни определи като народ, а не да се вкопчваме в него. Важно е днес и сега, какви сме?!

Можем ли да покажем на света онази твърдост и сила на характера, както и дълбоката ни душевност?... Тъй като наистина сме на кръстопът май ще е нужно да намерим средният път, всеки за себе си, но и като народ...

Линк към коментар
Share on other sites

Aз пък мисля че един народ не го отличава само и единствено езика

знае се че някои общности са приели и говорят чужди езици.

За мен са по отличителни обичаите, ритуалите, традициите, бита и т.н

Да, и аз мисля така.

Освен това веднъж вече споменах за антропологичните белези - тях защо всички ги подминават? Славяните (или тези народи, които в момента наричаме такива) например си имат много характерна външност.

От твоя тест в по-предния пост на българче ми прилича момиченцето в най-десния край на снимката или не е така? :)

Линк към коментар
Share on other sites

За мен като лингвист, ще се повторя, истината е непрекъснато пред очите и умовете ни - в нашия съвременен език, в диалектите и топонимите - имената на местностите (в статията, която цитирах по-горе има и за тях)Да така е ,но когато се представят такива докзателства и мнения се започва да се говори (кой го е казал,а не какво е казал). Българската култура си е Българска и няма нужда да я прикрепваме към някоя друга и най вече към производните и е дете на еволюцията на някаолко култури и езици, интересно ми е на коя култура сме дете които са съжителствали мирно и са сплели гените си - всички.

Да ги делим, да ги противопоставяме - това е не просто наивно, това е отклонение от Пътя, извървян от милионите наши предци, от завещанието, което са ни оставили - да намираме общото и доброто помежду си и да се учим да живеем заедно, като спиралата на ДНК. Този Път не го познавам ,наистина

Това не езикова тема и едва ли бихте чели с интерес неща, които на мен ми звучат като поезия - например "обстоятелства, процес и последици на първа и втора палатализация в български език". Но точно такива досадни за нормален човек изследвания водят учените до важни за всички заключения кога и как е станало взаимодействието между народностите и културите в различните региони. Права си -с това понятие ме респектира ,но затова ти сложих и линка за руните и самите руни и превода им и всъщност ми е интересно да коментираш именно това ,но ти не искаш или не можеш ,но това не е лошо няма нищо просто един пост(мнение)

Само един факт - в български език задноезичните съгласни г,к,х в думи от доказан славянски произход (има ги в във всички славянски езици) в периода на първа палатализация... се трансформират съответно в ж,ч,ш - пример: бог-боже; пека - пече; сух - суши. Съгласните от групата ж,ч,ш са характерни точно за групата езици, към които се числи езика на древните българи....(доказателство са топонимите и антропонимите с доказан стра български произход).

Това ,че има Български думи в "славянските" езици ,не го прави Славянски

Другите доказателства ги посочи самият тореро в пост по-горе. Значи аз копирах разликите ,които прави българския НЕславянски език и това не са мои мисли(на лаик и незапознат)това са фундаменти които не могат да ги изместят разни "учени" разбираш ли?Но като човек, незапознат с принципите на развитие и функциониране на езиците, той ги отдели от цялата система.

Такъви тип промени са на най-дълбокото възможно езиково ниво - фонемно-морфемно.Да най дълбокото и необяснимо,общо взето го обясняват с някакви феномени и му слагат етикет Фактът потвърждава високата степен на единение на народностите по нашите земи...аз ти копирах разлики ,които можеш да коментираш ,ако можеш

За съжаление нямам достатъчно време да коментирам и давам примери, но и не виждам смисъл...

Да няма никакъв смисъл,права си !!!

понеже от този пост(мнение)на Уважаваната Донка,искам да поясня нещо ,защото от нейния(пост)мнение се взвежда в заблуждение аудиторията,Ако ми позволи Донка ще пиша в нейния текст ,защото ми бяга мисълта (само понякога)

Народ ,който не знае миналото си -няма бъдеще!

Линк към коментар
Share on other sites

Появяването на този текст(текста е линка който сложих за превода на руните от Боторрита,и аз още не съм прочел смислен коментар или някакъв анализ ,а само обидни квалификации,етикети и всичко друго но не и професионален комментар ,а иначе хора тупащи се в гърдите ,с титли и цензове "бол") ще предизвика или пълна съпротива, или абсолютно мълчание сред научните среди. Съпротивата ще е по отношение на тракийския идентификат, на старата немска теза за германския характер на готите, на измислената азиатска инвазия не само на българите, но и като обяснение на цялостната европейска праистория, на отиващата си австрийско-руска трактовка за движещите европейски етносили и т.н.

Най-важната причина, довела до разчитането на плочките, е гледната точка, от която се отправих към търсенето. В хиперпространството на мисълта именно тя определя пътя, който ще се измине до очакваната цел. За непредубедени и дръзки млади хора е особено важен този избор за достигане на позитивни резултати. Може да притежаваш голям потенциал от знания, но изборът на гледната точка да те отдалечи на стотици години от целта и обратно. Изборът на гледна точка не се учи в учебните заведения. Той е комплекс от исторически, политически, морални и специални знания, които всеки индивид натрупва по различен начин в своя "твърд диск" от разсъждения

това е цитат от същата статия и на същия "чавал"Б.Борисов

цветните подчертавания са мои

Ако има някой да ми каже къде мога да прочета дипломната работа на Учителя за "готите" ще му бъда много благодарен(онлайн)

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти Ася_И,

прочетох работата(дипломната)!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

За духовната мисия на българите

Иван Боянов Бояджиев

Ние не познаваме философията на Тангра, но историческите й следи с основание ни карат да смятаме, че тя е стъпила на здрави, непоклатими основи, за да отвежда българина към шеметни космични висини, да му внушава грандиозни асоциации за света. Една философия, отдалечена от условностите на европейските религии и църкви, където висшите принципи се смесват и объркват даже с гражданските закони. Философия на онази езическа духовност, която днес с всичките ни колебания и съмнения, със съвременната ни формула за духовност, ние не разбираме.

.....

Да си припомним и за орфизма, онова учение на древните траки, което ни връща две хилядолетия преди Новата ера, духовно свързано с тангризма, отличаващо се с нравствения си монизъм, с вярата в космичната мъдрост и безсмъртието на човека в свободния превод земя – небе. Орфей, този представител на светлите гении на човечеството, мъдрец, посветен в мистериите на Египет, владеещ висшето знание и магическите закони на музиката, създал мистичния център на една нова култура, върху която е стъпила класическа Древна Гърция. Ако разлистим всички енциклопедии, ще срещнем навсякъде грецизираната версия на орфизма. Новите тълкувания на старите митове казват, че тракийският Орфей нито е бил син на Аполон или брат на Омир, нито му е било нужно да слиза в ада и да става съпруг на Евридика... Самите древни гърци да смятали Тракия за страна на светлината – като отечество на музите, където се е намирало и светилището на Орфей, предавало се е свещеното изкуство, разкривани са великите закони на живота и природата, както и древната орфическа проповед за преражданията и безсмъртието, със стремежа към безкрайното и съвършеното.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Ани :thumbsup:

Това гръцко влияние пролича и във филма "Истината за Орфей". Едва ли Орфей е учел мъжете да се отделят от жените и да имат хомосексуални връзки... ;) Но все пак има голямо смесване на данни и исторически факти и приемам, че хората могат да мислят и анализират...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Историята е една необятно поле за изява, но също така и велик учител. Преди да почна да пише отговора на въпроса зададен в темата искам да обърна внимание на следните неща: точни доказателства за прабългарите и славяните, техните взаимоотношения преди времето на канас юбиги Крум няма.

Изхождайки от теорията, че най-вероятно прабългарите са племе от ирански подход, занимаващо се със земеделие и животновъдство, познаващо камъка и доста древно (българите са споменати още в Стария Завет, като един от най-древните народи). Характерно за иранските държави е използването на федерати (не точно във варианта, в който Римската империя ги използна), т.е. даване на самостоятелност на покорените народи. В последните години се направиха доста проучвания, които отхвърлила годината 681 и тюркския произход на българите, заедно и с бройката 5 000 души. Това което сега четем в учебниците (поне в тоци за 12 клас по история) е далеч по-близко до истината. България е създадена през 632 г от канас юбиги Кубрат. Към края на живота му, източната част от България попада в Хазарската държава, останалите българи там, начело с бат Баян, са наречени черни (трябва да се отбележи, че в българския език, още има фрази и словосъчетания, които свързват черното с робство и тъга - черни дни, черни чернеят, черни българи и т.н.). Останалите синове на Кубрат се пръсват - Аспарух и Кубер на запад, останалите на североизток по река Волга. Тук трябва да се отбележи, че при преселението си, българите не правят нови държави, те разширяват старата.

Друго важно нещо, което трябва да се отбележи - българи (кутригури) обитават Балканите от 559, когато Император Юстиниан кани около 30 000 от тях да заживеят като федерати на Източната Римска Империя (наречена слде 12 век Византия, по името на град Византион), а българи често са били наемани да се бият за Византия, което довело до упознаване на нравите и другите народи живеещи на Балканите. Така че при пристигането на канас юбиги Аспарух територията не е непозната в истинския смисъл на думите, важно е да се знае, че "преселението" извършено от Аспарух е продължение на войната на България срещу хазари и ромеи.

Предполага се, че Аспарух е дошъл в Онгъла с поне 200 000 души - косвени факти, които говорят за това: лично императора води войската на държавата си, нещо което не би направил, ако идва чергарско племе от 5 000 души, мобилизиран е целият флот на империята (над 1 000 кораба), нещо което също не би се случило, ако бяхме малко. Щом елитната войска на империята от над 65 000 души е буквално смачкана, можем да очакваме, че българите са имали поне същата бройка войници, при което грубата сметка показва, че ако всеки войник има жена бройката става 130 000 души.

Да поговорим малко за славяните - 7те славянски племена, най-вероятно не са били 7, племето Севери, никъде не се споменава като славянско, а много по-вероятно то да е отбелязаното в римските хроники, готско племе заселило се в земите около днешно Търново. Съюзът на братята славяни, за който толкова дълго се е учило, най-вероятно изобщо не е съществувал, защото племената просто са били прекалено далеч едно от друго за да се обединят. Много по-вероятен изглежда следния вариант - Аспарух ги приема в държава при условие те да пазят проходите и граничните райони и да запазят своята самостоятелност на местно ниво (федератите, за които говорих в началото). Що се отнася до проходите има доказателства, че славяните са пратени да защитават проходите при днешния язовир Железни Врата и проходите по Стара Планина, най-североизточната граница с хазарите са останали да си я пазят българите.

Преселението на българите, най-вероятно е станало на вълни, т.е. на 2 или 3 пъти, ако първият път са дошли 200 000, следващите пъти са били поне още толкова. За теорията за претопяването на прабългарите в "славянското море" няма как да не кажем нещо - така нареченото славянско море най-вероятно е представлявало около 80 000 души, които на свой ред са били претопени в българския етнос. Какво говори за това - българите днес, които сме имаме минимална разлика в ДНК с волжките българи, което нямаше да е факт, ако се бяхме претопили в славяните. Най-вероятно равна бройка между българи и славяни е имало по-времето на Симеон І, тъй като държавата е била огромна и са били включени доста от западните и южните славяни.

Да не забравяме и Кубер, който по времето на установяване на Аспарух на днешните български земи, се установява в Македония. За което свидетелства надписа от мадарския конник (ако той е на Тервел, става ясно за кои му чичовци става на въпрос, като се знае, че Кубер и Аспарух са братя.

Смятам, че славяните са имали участие в създаването на българската държава, но не толкова голяма колко се е твърдяло по-времето на комунизма.

Също искам да спомена нещо много важно - днешните българи генетично са близки най-много със следните народи признати от ООН (народите са признати от ООН, не резултатите от изследването). Изследването се базира на специален маркер в ДНКто.

Най-близките до българите народи са: македонците, татарите (волжките българи), балкарците (Кабардино-Балкария е република в Руската Федерация) и...... иранците, което е лаконично за "славянския ни произход".

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Аметист

Ако искаме да излезем от обсега на противоречивите наративни варианти опасали екзотично най-древната ни история, както и да почистим от различните откровени измишльотини, сеещи патината си над светлия ореол на една древна държавност, най –плододаен и сигурен се оказва пътят на мита, на вярата (а за историците се оказва най-хлъзгавата почва). Ако открием извора, подреждайки многото исторически факти, лесно ще открием, отсеем и оправдаем темпоралните примеси, влачещи определени процеси. Ясно е, че с вековете българите и славяните, живеейки на една територия са смесили гените си, но е и интересно да открием, че най-колоритните традиции, както и магически ритуали са определено припознати като български. Някак българите доминират.

Няма да се спирам подробно върху различията между българи и славяни, защото това си е тема за исторически труд, но искам да подчертая две неща. Първо, трябва да е ясно, че българите, основали няколкото Българии по пътя си от териториите на Памир и Хиндокуш до тук, не са славяни (панславистката идея е развенчана вече) . Най-видимата разлика е в нивото на стопанската култура и степента на осъзнатост и организация в рамките на един организъм, като племенния например (българите, стъпвайки на територията на Дунавска България започват масивно строителство; идват тук с изградени държавни структури и т.н.– за разлика от тях, завареното славянско население не може да се похвали с равностойни културни достойнства). Второ, тъй като българите не са упражнявали никога робовладелски умения, те включват славяните в своята новодобита територия като население, на което дават позицията (ролята) на щит (разселвани са главно по границите на новата държава).

Но думата ми е за вярата и то тази, на българите. Като земеделски народ, българите носят в себе си едно преживяно астрално оправдание за земното си битие. Звездите винаги им посочват точното време за всяко свързано с живота действие (каквото горе – това и долу). Преди всяко важно събитие колобърът обръща разбиращ поглед към звездното небе и сваля за народа разчетената божествена воля. Народните ни песни са истинското доказателство към думите на Теофилакт Охридски за българите :" Бидейки в скитско заблуждение служели на месеца , Слънцето и другите звезди”. Като протагонист в митологичната действителност на българите е, разбира се, Мар (Нардуган)– бързоконното Слънце (ето, че и Мадарският конник смело може да излезе от анонимност :thumbsup: ). Езикът ни е запазил следите му – марена(слънчева) вода, мараня(силен пек); със плодоносната слънчева енергия е свързана и мартеницата (Мартя и Мартиняк) – една древна контактна магия, двамата конника и братя-близнаци Митр и Георги - единият яздещ към Слънцето, а другият - в обратна посока. Нестинарството и прескачането на огън са други следи… които водят към предписмените времена и Ведите.

Ще спра до Розетата от Плиска („Звездата на магите”), богатите (с преобладаващо червено) шевици, с втъкани енергийни знаци и най-категоричното изречение на Ал Масуди - "Българите са от вярата на магите".

А кои са магите? Какво знаем за тях, освен, че в Евангелието са посочени като първите преклонили се пред детето Исус, следвайки звездата, която им указвала пътя? Защо Боян е наречен Мага и откъде богомилите са познавали силите на четирите елемента?

Заставайки vis-à-vis митологичните образи и имплицирането им в народните обичаи и традиции, се оказваме пред портите на едно непребродено пространство, което просто е в очакване да бъде почистено от темпоралния прах.

Пътечки има…

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Според много писмени източници- преди всичко гръцки, траките са били едри, синеоки, златокоси...А Херодот пише: "Тракийския народ- след индийския, е най-голям от всички народи. Ако той се управляваше от един господар и беше единодушен, то той би бил, по мое мнение, непобедим и много по-силен от всички народи."

Най-голям след индийския...Китайците са били многобройни и по онова време, но явно отстъпват пред индийците и траките...

По отношение на българите- намерени са множество археологически находки, артефакти и т.н., които показват, че българите, особено от другата страна на Черно Море- особено в областта на Кримския полуостров, са строили градове, чието население е било многобройно- става въпрос за милиони българи само в областта на Кримския полуостров...

Черно море, Азовско море и Каспийско море са сравнително нови морета- преди 7500 години ги е нямало. Днес където е Черно море, преди 7500г. е имало сравнително неголямо сладководно езеро, в което са се вливали много реки, сред които най-голямата е била Дунав. Филм на нешънъл джеографик представя археологични находки из по-голямата част от днешното дъно на Черно море, които категорично потвърждават, че това са били населени земи с добре арганизирани селища, а и земята е била изключително плодородна, условията за възникване на земеделие и животновъдство са били прекрасни. Нямало е "Босфор"...Според учените, преди 7500г. след природен катаклизъм, нивото на днешно Егейско море се е покачило доста, и понеже описаната по-горе населена територия е била с ниво, по-ниско от морското равнище, преливането на Егейско море е причина за "наводняването" на тези земи, а за хората живели там, гледката на това събитие е буквално същата, каквато е описана за библейския потоп- когато се отправи поглед към хоризонта, все едно водата се излива от небето...Това е причинило смърт на доста хора, но и доста са били и оцелелите, които според местонахождението си, и според посоката от която водното бедствие ги "притиска", са се "разделили предимно на три основни групи.

Така че, траките, като втори по численост след индийците, не биха могли да изчезнат...А и просто няма чалъм дори и за едно хилядолетие, да има такъв демографски бум сред всичките славянски племена, та всичките славянски племена и общности, да достигнат и 1/3-та от числеността на траките- става въпрос за Тракия като етно-политическо понятие, а не само като географско.

От друга страна, имаме многочислен, многомилионен български народ, при това- в периода между 1-4в. от н.е.

Панславистката теория е като онези истории, съшити с бели конци...Къде, и най-вече по какъв начин славяни биха могли да се населят конкретно тук, в пределите дори на днешните териториални граници на България- просто няма начин...

Възниква въпроса обаче- защо за българите-може, а за славяните не може...Отговорът е простичък- своите са добре дошли при свои...

Началото на българския народ е тук, на Балканите, а не някъде из Памир, Хиндокуш, Кавказ, Иран и т.н.- да, една огромна част от българския народ е пребивавал по тези места, и навсякъде е създавал държави, градове, внасял е цивилазия, култура, писменост и т.н.- в крайна сметка същинската родина- България е тази, която познаваме днес, и всички останали са били създавани и устройвани според този "майчин модел", докато хронологично не е дошъл момента в който е било възможно да се осъществи връзката с "майката", и векове наред българи са се преселвали тук- векове преди Аспарух, и векове след Аспарух- включително и в периода на турско-османската инвазия на Балканите...

Така че, траки и българи- представляват един и същи народ....

Как би могъл да изчезне, и къде втория по-големина народ след индийския? И по какъв начин някакви чергарски славянски племена, които нямат развита нито културлна, нито духовна, нито политическа традиция, да се заселят тук, и ей тъй изведнъж, да станат основния човешки ресурс?! Никак не е възможно това- и няма доказателства в подкрепа на подобно явление...

За да бъда по-точен, следва да обърна внимание на периода около 3500г.пр.н.е., когато из нашите земи е ставало неколкократно разселване на населението по други места- именно тогава става най-масовото преселване на местното население в пределите на Памир и Волга- и след векове техните наследници се връщат в древната си Родина- Обетованата Земя.- Има исторически извори, потвърждаващи тази теза. Най-масовото завръщане обаче се случва в периода 6,7 и 8 век от н.е.

Ако щете, един макар и привидно незабележим критерий за това, че населението из тези земи си е едно и също от хилядолетия и е нямало никакво "ново" присъствие, е този, че тук, по нашите земи, дори и след "официалното" създаване на Българската държава, няма никакви прекъсвания в художествената традиция- никакви...

Няма разумен човек, който разбира от тези неща, който да не е запознат с факторите, от които зависи устойчивостта на художествената традиция на кой и да е народ- примери за това има много...Където има "пришълци", неизбежно е да не се промени тази традиция...Гърците например, са такъв вид пришълци, и те са внесли промени в тази традиция в границите, в които им е било позволено да сторят това...През вековете ръцете им са били достатъчно дълги, за да се опитат да "разрошат" достатъчно хилядолетния културния и художествения облик на тракийската/българската традиция, и последствията от това са налице- "промити мозъци", но те са все пак доста по-малко от "продажните мозъци"...И при все това- гърците са бръкнали в културата на цяла Европа, в културата на голяма част от източна Азия и северна Африка- изобщо, в повечечето предели на древния "цивилизован свят", така че мнозина са приели, че в корените им гръцката "жилка" е основната- но как така ние, които им "седим" отгоре, така и не можахме да ги приемем- не и изцяло, не и за много време...

Славянското присъствие- високи, синеоки, русокоси...Хм- това много векове преди н.е. е дадено като описание на траките- коренното население из тези земи...

Всъщност, по отношение на България и българите, славяните би трябвало да се споменат все пак...Купете си един чист шоколад, и прочетете какво съдържа- изреждат се различните му основни съставки, и накрая се отбелязва "може да съдържа следи от ядки"- ето това е славянсокто присъствие в пределите на Българската държава, независимо от нейната историческа "разфасовка" - имам предвид "териториалния формат"....

Но, ние до такава степен сме свикнали с тази даденост- да сме българи, а като такива сме толкова древна нация....че съзнанието ни точно в това отношение- като национално съзнание, като идентичност, като осъзнаване и оценяване на всичкото това хилядолетно културно, духовно, научно, художествено и т.н. наследство...е като че ли в "сляпо петно" в нашето съзнание- в голяма степен това е благодарение на това, че сме го допуснали сами, но от друга страна, всеки, който се е родил българин, би трябвало да носи като такъв, огромна отговорност по отношение на духовното и културното ниво на цялото човечество...А мнозина от нас са се отказали да носят тази тежест...няма друг народ с толкова старо, мащабно, и тежичко духовно-културно наследство, поради което е естествен и стремежът ни да си създадем повечко комфорт...и с лекота да отстъпим, или пък да продадем изгодно колкото може повече от това, което ни е отредено да носим на плещите като "национално самосъзнание"...

Не съм привържаник на шовинизма, нито на националистическите пристъпи, независимо от това дали ще е нашенски шовинизъм, или нашенски национализъм, или чуждестранен...Не е въпрос нито на шовинизъм, нито на национализъм...

Що се отнася до доминиращо славянско присъствие- една голяма част от населението на днешна Сърлбия и съседните "бивши" республики, и продължим нагоре през Словакия, Чехия, Полша, Молдова, голяма част от Украйна, Русия и т.н. е представена от славянството- очевидно в културните традиции има общи елементи, присъстващи във всички славянски предели, но освен тях има и съвсем различия...

За повечето славянски народи, т.нар. "кирилица" се оказа несъвместима и несъответна на техните нужди, потребности и някак си непасваща на "езика" им, въпреки че и на доста места е запазена и тук-там поизменена...

Между впрочем, точно "кирилицата" е сама по себе си доста красноречив...Колкото общо има "кирилицата" с Кирил- братът на Методий, толкова общо имат и славяните с кирилицата...

Всъщност, ако всеки от нас се замисли- живеем в земя, наситена с "история", с култура..., при това толкова много, колкото никоя друга земя по света, но в сравнение с много други народи с много по-бедна култура и история- като гърците например, ние сякаш не правим нищо повече от това, да продължаваме да си я тъпчем...Ако бяхме щат от Америка- щеше да има огромен бюджет за това, да се правят проучвания, да се изследват с най-модерните методи исторически, археологически, антропологични и пр. находки, извори, артефакти, включително и ултрамодерните методи за изследване на ДНК и др. свързани конкретно с хората, с произхода..генофонда....Мнозина ще си кажат, че подобни изследвания са скъпи...Да- скъпи са, но не заради това не ги правим...Не ги правим заради това, че ни плащат много по-скъпо за това, да не ги правим- ако за един изследователски проект са нужни 5 милиона лева, то за да не се проведе такъв, на определени хора се плащат по 10 милиона лева, за да не ги правят, и да разпространяват версии, угодни на всеки друг, но не и нам...За нас положението в момента е това:"100 п ъти повторената лъжа в края на краищата се приема за истина"...Но, и това не може да продължава кой знае колко...В първата деката на ХХІ век сме, и според мен, на сегашния облик на "историята на човечеството" дните й са преброени- най-много след 10 години, световната история ще бъде пренаписана...Цената е висока обаче...Представете си, всичките евреи накуп из целия свят, дали ей така лесно биха приели научни ФАКТИ по отношение на това, че монотеизмът не е по техен "патент", също и това, че Мойсей не е първият човек, който сключва завет с Бога, а е някъде на 4 или 5-то място...Божееее...те и на второто място не биха кандисали....А знаете- основните финансови ресурси са техни...Така че- какво би трябвало да се случи в света, та да не може да се купи културно-историческо-духовно-религиозното статукво, което аха-аха да навърши 1000 години откак е започнало да бъде "купувано"?

Всеки може и сам да разбере, така че отговорът на този въпрос всеки може да намери в себе си...стига да има желание да го потърси- защото засега няма по-точни архиви на всичкото човешко развитие от тези, които живите хора носят в себе си и събират, а мъртвите хора- пазят и предават когато им дойде ред да получат физически облик отново, и отново....

Засега официалната наука все още е на границата и поддържа едно ниво на скептичност, което все повече и повече се понижава...и в скоро време научната скептичност ще пресъхне, а официалната наука за да не се первърне в пустиня..ще трябва да приеме "митът" за "живата вода" като жизненонеобходима реалност....

Линк към коментар
Share on other sites

Питам се защо изведнъж започна да не ни харесва да сме славяни? :hmmmmm: Може би защото и в Русия, в Полша, Чехия и т.н. има славяни?... С какво сме по-! от другите сега? Някога велик народ, сега с нищо не може да се похвали. След като траките са ни прародители и сме давали много на света, защо сега нямаме държава и самосъзнание? Можем ли да поемем отговорност за собствения си живот? Защо не се себеуважаваме и не уважаваме всички останали?... Духовността и малките неща правят Живота. Защо непременно трябва да се мерим с другите? - Ние си имаме своето място и никой не може да ни го отнеме!

Историята и корените ни трябва да се знаят, но ние живеем днес и сега и дали можем с нещо да се гордеем-днес и сега? Като индивиди и като народ? Силно се надявам, че можем. И ако започнем от малките, дребни неща в живота си, ако променим себе си, мисленето си отношението си едни към други, ще имаме всичко!

За повечето славянски народи, т.нар. "кирилица" се оказа несъвместима и несъответна на техните нужди, потребности и някак си непасваща на "езика" им, въпреки че и на доста места е запазена и тук-там поизменена...

Между впрочем, точно "кирилицата" е сама по себе си доста красноречив...Колкото общо има "кирилицата" с Кирил- братът на Методий, толкова общо имат и славяните с кирилицата...

Да, кирилицата се превърна в четвърти език (официален), на който да се служи на Бога (общо казано). Време е да се запитаме, защо на нашите дървени глави се дава толкова духовност? Ето и Учителя дошъл тук да ни събужда, да даде Божието Слово, валидно за целият свят, разбира се. Не е ли време да разберем, че западното мислене-организация, ред ни е нужно, но онази духовност и любов към Бога (и ближния) трябва да събудим, защото българският народ я има, дълбоко в себе си... И да кажем на света, че не силата на парите, а силата на Духа и Любовта са водещите ценности!

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Аметист

Мисля, че е несериозно да се поставя засиленият интерес към историята на българският корен на основата на сравнителни мерки и теглилки. Българската история и в частност новите факти и разкрития по нея привлича, защото до скоро е била силно манипулируема и тенденциозно преразказана, резултатът от което е разпространеният тюркски (хунски) образ на прародителите ни, които видите ли, едва са оцеляли сред многоводието на славянското море. Извинете, но подобна теза, за щастие вече опровергана, звучи най-меко казано несериозно. Върху нея, междувременно, са сътворени многобройни трудове с "академична стойност" и не един историк се е сдобил с титла. Та историята ни определено се нуждае от светлината на истината. И тя иде. Тук не става въпрос дали на "нас" ни харесва да сме славяни или не - категоричността на твърдението, че има (и е имало) доминиращ български елемент в изградената държавност по нашите земи, се потвърждава и от все още съществуващото и име - България /Бълг-Ария/.

Ние сме на мястото си, действително. Неслучайно сме тук (и Учителя по точно определени духовни закони е бил именно при нас). Време е да се разбере, че подобаващо поведение е не да се гордеем с нещо или пък да се тюхкаме, а да работим на двете нива – и в материята и за Духа – всеки според силите си. Да се научим да държим в ума си формулата, че всяко явление има форма, съдържание и смисъл. Нека не спираме при първите две. :rolleyes:

Последно, българският народ има определена езотерична задача за прохождането на очакваната Шеста по-духовна епоха. Няма как да проумеем мисията си, без да открием откъде идваме и в каква посока ни предизвиква бъдещето.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...