Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Десертче


Recommended Posts

Какво е вашето любимо десертче?

Предполагам няма човек, на който да не му се прияжда понякога нещо сладко. Какво си хапвате вие?

Нека да съберем тук рецепти за здравословни десерти.

Да си призная нямам опит в приготвянето им.

Моя позната ми сподели, че прави кремчета. Пасира банан със сушени плодове, фурми или сушени плодове със заквасена сметана, отново пасирани.

Зная, че има рецепти за курабийки и кексове от пълнозърнесто брашно.

Има ли някой тук, който се справя със здравословните сладки изкушения?

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 29
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Последният ми "сладък грях" :D - мед и сусам смесени. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

За мен най-добрият десерт си остава този, който ми правеше баба ми като дете - настъргана ябълка, лъжица мед и чаша кисело мляко, заедно с настъргана кора лимон.

Спомням си смътно, че Учителят някъде споменава младите да ядат сладко, зрелите - солено, а възрастните кисело. И наистина, вече нямам никакво желание за сладко :(

Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм от тези, които от време на време им се хапва сладичко. Затова - рецептите:

1. Кремчетата - и аз ги правя така: разбита заквасена сметана или изцедено кисело мляко + пасиран сладък плод. Най-добре става наистина с банан, или да е добре узрял или може да се попари за 1-2 минути с вряла вода. Ако се ползват сушени плодове (стафиди, фурми) - трябва да се накиснат за няколко часа във вода, която после не изхвърлям, а използвам при пасирането. Могат да се добавят подправки по вкус: ванилия, канела, джинджифил... Освен това правя орехов крем, лешников и т.н., по същия начин - настъргани ядки + разбита заквасена сметана или мляко, тогава слагам съвсем малко кафява нерафинирана захар или мед.

2. Фъч:

2 чаени чаши пълнозърнесто брашно

1 чаена чаша (или по-малко) кафява нерафинирана захар - не опитвайте с мед, не става

1 кофичка кисело мляко + 1 чаена лъжичка сода бикарбонат

1/2 чаена чаша зехтин или разтопено масло

какао или канела на вкус

Всичко се смесва, разбърква се добре (няма нужда от миксер) и се пече.

3. Печени ябълки с канела или дюли без захар, на които след изпичането слагам малко мед.

4. Всевъзможни плодови салати, като за заливка ползвам кисело мляко, разбито с мед и по желание ванилия, канела. Само че е желателно да не се смесват кисели със сладки плодове (вижте съветите по разделно хранене)

Имах и една рецепта за ябълков пай с пълнозърнесто брашно, но сега нещо не я намирам, а въобще не помня рецепти :1eye:

Приятен апетит! :)

Линк към коментар
Share on other sites

:) Меденки

4 яйца

1 ч. ч. захар

1/2 ч. ч. мед

1 ч. л-ка сода за хляб

1ч. ч. олио

брашно, колкото поеме

Когато спреда се лепи, тестото е готово. Правят се топченца и се пече в умерена фурна :)

Линк към коментар
Share on other sites

wonderful и аз си правя такива кремчета каквито споменаваш с пасиран банан и сушени плодове. Понякога си правя сварено жито с пасиран банан, мед, фурми и стафиди.

Линк към коментар
Share on other sites

Мястото на храната за за дравето е голямо. Но още по-голямо е мястото на емоционалния комфорт. Ако човек трябва да живее в постоянен дискомфорт поради диети, здравето и на тялото, и на психиката ще пострада!

Според мен, суровоядството и диетите - дотолкова, доколкото ни носят приятност, като, разбира се, е нужно и известно усилие за промяна на навиците. Но - не и насилие! Мнозина последователи на здравословни режими са силно невротични, фанатични и психопатични - точно поради придаването на прекомерно значение на режимите си. Ядем определена храна, която отразява определена психика. Според мен, начинът да променим психиката си чрез храната - е неуместен! По-скоро - промяната в психиката води и до естествена и без насилие промяна и в начина на хранене! :dancing yes::ph34r::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Днес ще правя едно много любимо десертче - щрудел с настъргани ябълки, много счукани орехи - почти колкото ябълките, канела, кафява захар, олио и кори. :1eye:

Но внимавайте с кафявата захар - последния път купих една, която като я разпечатах миришеше силно на кафе. Явно е боядисана бяла... Довечера ще видя марката и ще я напиша... пазя я и мисля да я дам на изследване някъде, но все нямам време и не съм проучила къде може да стане. нещо като защита правата на потребителите все трябва да има... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за десертите!

Към Орлин: Човекът е разумно същество и като такова следва да подхожда разумно и към храната си.

За какво насилие става въпрос. Нека всеки избира храната си както намери за добре.

Културата към храненето е нещо ценно и полезно. Когато избираме с какво да заситим глада си е добре да знаем какво доставяме на организма си. Добре ли е да ядем определена храна или е за препоръчване да стоим гладни.

Можем да превърнем храненето в източник на здраве и добро настроение.

Хората, които съумяват да се хранят балансирано никак не са малко около мен. Те са спокойни, с настроение и добронамерени.

"силно невротични, фанатични и психопатични" не познавам

Темата е за десертите. Не ми се иска да я разводняваме повече.

В книгите за йога също е обърнато много внимание на храненето и не само.

Който иска може да чете.

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

Истинската кафява захар обикновено изглежда "влажна", за разлика от ментетата, които са сипкави като обикновената бяла рафинирана захар.

Линк към коментар
Share on other sites

Хората, които съумяват да се хранят балансирано никак не са малко около мен. Те са спокойни, с настроение и добронамерени.

"силно невротични, фанатични и психопатични" не познавам

:thumbsup: Може би ти съумяваш да ги различиш тогава! Защото повечето хора не могат. Много са ентусиастите, които деклирират желание да се хранят здравословно и много говорят на тази тема и тях може би има предивд Орлин. В интерес на истината почти никой от тях не го прави реално в живота си, т.е. не постигат баланс. Те се мятат от една краност в друга - изключват едни вредности, но включват други, редуват гладуване с преяждане, не се хранят в спокойно обстановка, а са в непрекъснати разпри с близките си по тези теми и т.н. За разлика от тях, правещите по-рядко водят дълги разговори по тези въпроси, но затова пък изпълняват всички основни принципи - без да се фанатизират, но и без да се поддават на пропадания "с гръм и трясък". Ето за тях пък говори wonderful... :yinyang:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

На мен любимо сладко питие ми е бананов, ягодов и други видове шейк. Начина на приготвяне е доста лесен: мляко, плод и сладолед се пасират добре. Напоследък го правя и без сладолед. Пак е много вкусно:)

Незнам дали това се брои за десертче, ама при мен върши работа ако ми се прияде нещо сладко.

Линк към коментар
Share on other sites

Орлине, споделям твоето мнение. Спазването на вечни диети е мъчение, фокусира вниманието върху тялото и става фикс-идея (не винаги, но често). Човек не може да се отпусне нито за миг, а ако си позволи нещо от самозабраненото, после изпитва чувство за вина. В резултат на тива нито една диета не е ефективна, особено за по-дълго време. Ако се яде с мярка, не се прекалява с нищо, още по-добре без месо, ако не изпитваме чувство за вина,а благодарност че храната поддържа тялото ни, проблем няма да има.

Храненето следва съзнанието - и с това съм съгласна и го виждам при себе си и много други хора около мен.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Може би ти съумяваш да ги различиш тогава! Защото повечето хора не могат. Много са ентусиастите, които деклирират желание да се хранят здравословно и много говорят на тази тема и тях може би има предивд Орлин. В интерес на истината почти никой  от тях не го прави реално в живота си, т.е. не постигат баланс. Те се мятат от една краност в друга - изключват едни вредности, но включват други, редуват гладуване с преяждане, не се хранят в спокойно обстановка, а са в непрекъснати разпри с близките си по тези теми и т.н. За разлика от тях, правещите по-рядко водят дълги разговори по тези въпроси, но затова пък изпълняват всички основни принципи - без да се фанатизират, но и без да се поддават на пропадания "с гръм и трясък". Ето за тях пък говори wonderful... :yinyang:

Добромир, абсолютно си прав ! Това е важното "Баланс" , но не всеки може да го постигне. На мен също понякога ми е трудно , има дни в който ми се дояжда неумоверно сладко, случва ми се дори и да похапвам повече от колкото трябва, а след това да гладувам от чувство за вина.Според мен, вълкът много трудно може да стане овца и овцата вълк, но това е друга тема.

А сега ,по този случай ,една индийска рецепта за десертче:"Морковена халва"

1кг.пресни моркови

125гр. масло

500мл.мляко

200гр. захар

3с.л.бадеми

3с.л.стафиди

1/2ч.л.смлян кардамон и 2 п.ванилия

Морковите се настъргват на ситно и се задушават в маслото, добавете млякото,захарта, бадемите ,ванилията и стафидите. Гответе сместа още 20-тина мин. докато се сгъсти.

Изсипете сместа в тавичка и я оформете на блад с дебелина 2-3 см. Поръсете я със смления кардамон и я сложете в хладилника.Поднася се студена. :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

На мен любимо сладко питие ми е бананов, ягодов и други видове шейк. Начина на приготвяне е доста лесен: мляко, плод и сладолед се пасират добре. Напоследък го правя и без сладолед. Пак е много вкусно:)

И на мен. Шейкът го правя със соево брашно, разбито с миксер заедно с един буркан компот, друго не слагам и пак става вкусно. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Хееей, темата живее и се развива - става интересно!!! :thumbsup2:

Добромир както винаги вижда нещата цялостно и комплексно! Да, всички сме прави! :feel happy:

Говорех не само теоретично, но и от личен опит. Преди време ходех на курс по Йога - около 2 години. Основната тема там беше храните - комбинирането им, суровоядството и огромното имвлияние върху здравето и психиката!

И това е така - влиянието им е голямо! Но - често интрапсихичните, междуличностните и социалните трудности при опитите на някой да следва някоя диета са големи! И това създава когнитивен дисонанс, който дори при спазване на най-суровото суровоядство и яденето на най-беззахарното десертче - скапва психически и оттам и физически!

Като цяло желанието за хапване на сладичко е признак за липса на Обич. Липса на сигурност и увереност. Психоаналитично - липса на майчината гърда! :thumbsup2:

Е, аз мисля за просперитета на сладкарите и си хапвам сладичко като има - например обичам бисквити - ами, от малък ги обичам... :lol:

Както винаги - златната среда е правило - радостни усилия в поддържането на дадена диета! Ако тази радост и задоволство изчезне - вярвате или не - и най-суровото жито ще е отровено от стреса...

Хайде, да не объркаме рецептурника ... :thumbsup2::harhar::D

:feel happy::feel happy::feel happy:

Редактирано от Орлин
Линк към коментар
Share on other sites

Ограничението не води до нищо в буквалният смисъл. Преди когато постоянно съм се подлагала на какви ли не диети бях с около 10 кг. повече отколкото съм сега само защото постоянно си мислех че трябва да отслабна и целият ми мозък е бил ангажиран с това. Сега когато не се подлагам на никакви диети съм доста под нормата за средно тегло.

Линк към коментар
Share on other sites

Балансираното хранене не е диета.

Психиката влияе на храната и храната на психиката-двояк процес.

Добре е всичко да става плавно и хармонично.

Свободният избор във всичко, и в храната.

Нищо, че объркахме рецептурника :)

Линк към коментар
Share on other sites

Балансираното хранене не е диета.

Психиката влияе на храната и храната на психиката-двояк процес.

Добре е всичко да става плавно и хармонично.

Свободният избор във всичко, и в храната.

Нищо, че объркахме рецептурника :)

:thumbsup2::feel happy::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Терминът "диета" е дисквалифициран поради дългогодишна неправилна употреба. Всъщност доскоро той е означавал съответно правилно хранене. От 10-15 г., със засилващите се уклони към не винаги коректни диети, се е акумулирало значението за нещо екстремно и временно, главно с цел отслабване, след което обикновено следва преяждане и още по-голямо напълняване...

Връзката на психичните комплекси с диетите са добре известни, но не бива да стават причина да се смятат всички "диетици" за невротици. Просто в днешно време сме много далече от естественото хранене и преобладаващият социален модел е този на неправилното такова. В миналото, особено в определени райони по земното кълбо, никой е нямало основание да се счита за отклоняващ от "нормата", защото традиционното хранене е било в достатъчна степен здравословно. Докато сега повечето хора, които правят или се опитват да направят завой към него, са малцинство и затова се гледат под особен ъгъл. Но те едва ли ще продължат да бъдат малцинство и в бъдеще, защото заедно с психиката, умереността в живота и чистотата на средата храненето е четвъртият най-важен фактор и все по-малко хора издържат да се хранят "като всички"... :)

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Именно в този контекст на думата диета, който споменава Добромир трябва да се храни човек през целия си живот. В този смисъл човек трябва да е на диета цял живот - да се храни умерено, балансирано, със здравословни храни, да не преяжда, да дъвчи добре. Има и друго- забелязала съм, че старите хора едно време рядко са се хранили след залез слънце. Вечерята трябва да става рано. Спомням си че моята прабаба започваше да яде след 12 на обед и винаги вечеряше преди залез слънце.

Линк към коментар
Share on other sites

Така е, Учителят същото нещо го казва, съжалявам че не мога да цитирам точно къде, но съм го чел. Но също така в разгара на напрегнатия градски живот отчитам, че далеч не винаги съм го съблюдавал тоя принцип на ранната вечеря и осъзнавам, че това ще важи и за много други хора... Независимо обаче от трудността да се вечеря рано при обилие от ангажименти, късното похапване си остава неизбежно един минус, който трябва да намерим сили да преодолеем... :thumbsup:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Именно в този контекст на думата диета, който споменава Добромир трябва да се храни човек през целия си живот. В този смисъл човек трябва да е на диета цял живот - да се храни умерено, балансирано, със здравословни храни, да не преяжда, да дъвчи добре.icon12.gif Има и друго- забелязала съм, че старите хора едно време рядко  са се хранили след залез слънце. Вечерята трябва да става рано. Спомням си че моята прабаба започваше да яде след 12 на обед и винаги вечеряше преди залез слънце.

:thumbsup::thumbsup:icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

А как приготвяте сладолед?

Аз замразих плодове със заквасена сметана(пасирани) и си похапнах сладолед. Като че ли това е по-добрият вариант, отколкото да се купи от магазин.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...