Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Оказва се, че имам подозрения, че не е Лилиум, тъй като цвета наистина прилича на това луковично цвете за което говоря, но листата му не са същите. Но това цвете, което описвам аз са тънки и дълги....явно цветето е друго, и не ми е в сакция а са взети само луковиците...но тъй като и аз не мога да ви обясня какво е цветето за да ми дадете съвети, най-добре е да рискувам и да го засадя в градината сега като премината студовете тия дни. ...и дано се хване.

Линк към коментар
Share on other sites

Аделаида, попитай гугъл за

Амарилис (Хипеаструм) - Hippeastrum vittatum.

1hippeastrum_vittatum.jpg

Амарилис

Много често хипеаструмът се бърка с амарилиса, заради дългогодишното използване на общото наименование „амарилис” в индустрията.

hippeastrum2.jpg

Хипеаструм

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти Вики60.gif , и се надявам да се хванат, а хванат ли си и тръгнат ли ще направя и снимки. Мисля, че е точно Хипеаструм!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Дървета-санитари

Дърветата, растящи по градските улици, дават не само сянка и прохлада, те изпълняват ролята на неуморими санитари, филтриращи и очистващи въздуха от прашните частици.

Специалистите са установили, че тази функция се изпълнява най-добре от дърветата и храстите с увиснали, лепкави, грапави листа.

Брястът например задържа 6 пъти повече прах, отколкото тополата.

ulmus_minor_6.jpg

Бряст (wikipedia)

А брезова горичка с площ 1 хектар задържа по време на вегетационния период от 1100 до 2300 килограма прах!

източник

Линк към коментар
Share on other sites

Такаааа

Контрольор съм в домсъвета и ги убедих да си засадим градинка в пространството между блока и паркинга.

А ги убедих лесно, защото казах, че ще набавя безплатно растения и ограда :) хе хе

Та въпроса ми е да ме светнете за цветя, храсти и евентуално ниски дървета, които са дурако устойчиви, устойчиви на кучешко опикаване и устойчиви на изсипваща се негативна енергия?

Линк към коментар
Share on other sites

Та въпроса ми е да ме светнете за цветя, храсти и евентуално ниски дървета, които са дурако устойчиви, устойчиви на кучешко опикаване и устойчиви на изсипваща се негативна енергия?

О-о, колега, и ти ли си ... и упорит

(градинар и упорит) - нали това се сетихте? :3d_146:

като мен???? :whistling:

От само себе си растат

*лилиумите, ирисите - много са устойчиви на всякаква почва и климат, сами се разсаждат, циганките не ги късат, за да ги продават;

* невенът - самозасява се, не го късат, и даго стъпчат - пак порасва;

* форзиция, люляк - дават обилно издънки, много са разпространени и едва ли някой ще ти ги откопае или залее с бензин;

* калдаръмчета, алисум - и тях няма да ти ги гепнат.

Честно да ти кажа, проблемът не са кучетата,

а дзверовете, които ги водят... (ама хич без извинение)

Ако се сложи туя или други подобни иглолистни - някоя петък вечер може и да реши да полети към някоя вила, всичко по-екзотично - може и да изчезне...

Аз преди стоях, пазих, обясняват, просвещавах - децата разбраха,

нещастните и агресивни хора - не искат да разберат.

Затворили са си душите и гледат каква гадост да направят, да смачкат нещо -

било то и цвете, тревица или да хвърлят фаса върху китките...

Предадах се и се помолих Бог да пази китките и храстите.

Всички, които ги бях отписала есента израстнаха, напук на всички и всичко.

И е все по-зелено и красиво, хората го забелязват.

Успех!!!

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

122-2240_IMG.JPG

И още малко за озеленителните опитности:

Но разбира се, много зависи от големината на площта и дали през нея напряко минават много хора:

* всеки иска да дава акъл кое къде да се сади, но да е отстрани и да ти нарежда къде да му боднеш китката, която е благоволил (евентуално) да донесе;

* всеки има идея за различен стил озеленяване и е готов по всяко време да защитава идеята си, която обаче е пропуснал да сподели когато му е било времето;

* едни искат например бодливи храсти за ограда, за да не се минава;

други настояват за гола зелена тревица, за да не им се надират кучетата, или да не тичат/паднат децата;

* и внимавай да няма огромен и добре скриващ храст, зад които да пишкат и акат и малките и големите; чистачката сутрин ще е бясна;

*чистачката недоволства, че я караме да почиства фасовете и от тревните площи така, че за да засадя нещо ми се налага първо да си почиста, и чак след това е кирка-фитнеса;....

Разбира се , много зависи от големината на площта и това да ли минават много хора.

При нас не искат да се слага ограда, защото ако е дървена – щяла да иде за огрев на ромите,

ако е желязна, то е много дълга=скъпа и ще иде за скрап така или иначе.

Ако са сухи клони или плет – било рошаво...

.... разни хора – разни идеали... угодия няма...

flower_garden_of_a_simple_care.jpg

Ако хората минават косо през тревните площи –

по-добре е да се купят плочки, или да се застеле с чакъл или малки камъчета – така ще минават върху тях, за да не се изкалят и де факто ще пазят тревата и растенията.

Извинявам се на тези, които биха се възмутили, че думите ми не са фокусирани върху доброто и красивото, а върху евентуални "сиви препъни-камъчета"...

НО предпочитам да съм реалист.

Пък дано Бог да опази градините.

Линк към коментар
Share on other sites

Ванга е била известна, че говори с цветята и растенията.

Доколкото си спомням преди време бях чела нейде, че тя е препоръчвала няколко растения, които задължително трябва да присъстват:

Чесън – да пази от болести и злини. Е, пред блока не е уместен...

Босилек – да пази от зли сили;

Здравец - да носи здраве и сила;

Невен – да носи радост и топлина...

Вървешка (върбинка) /color]

Ето и малко данни: Върбинка - Verbena officinalis (LINN.), Verbena hastata

Синоними-Herb of Grace, Herbe Sacrée, Herba veneris, син хисоп

Verbena oficinalis (Simpler's Joy, Holy Herb, mosquito plant)

220px-Eisenkraut%2C_Passau.JPG

Ще е интересно дали може да се диагностицира едно място (чрез хората и събитията, общата атмосфера) и да се насадят растения, свързани с БАХ-есенциите?

Мои познати поради сериозно заболяване на дете бяха обиколили всичко лекари, билкари, лечители. Много от тях са им цитирали Ванга как препоръчва вървешката. Бяха засадили един огромен бордюр от това цвете. Не знам то ли действа хармонизиращо, те ли му се радваха и мислиха позитивно, но им беше хубаво.

verbena-mix.jpg

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Има къща на село, там вече никой не живее постоянно, но аз си я подържам и weekend-ите обожавам да релаксирам там, тая година сложих и райграс, но за него напояване, косачки, дълга и широка, поббърках се да търся и  да чета какви неща да взема да го подържам и от цялото търсене попаднах на един сайт, в който намерих вчичко необходимо, така че да не търсите като мен посетете-

www.gradinka.bg

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

:) Дъгата е чудна! thumbsup.gif дарява хубави картини yinyang.gif

Coreopsis също е мнооого устойчиво цвете, цъфти в жълто дълго през лятото, а зимата листата му остават зелени. Освен това се разпространява, така че е чудно за големи места, такава е и тревата Phalaris, която е бяло зелена - много бързо се разпространява, държи и на полусянка, а зимата я няма.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Озеленяването на пустеещите земи около градовете снижава количеството на престъпленията

239620-56c5f-31966965-.jpg

Изследователите от Медицинското Училище Перелман (Perelman School of Medicine) при Университета на Пенсилвания (University of Pennsylvania) успели да докажат, че озеленяването на пустеещите и незастроени участъци в градовете снижава нивото на стрес при жителите живеещи около тези райони и намалява криминалните случаи, въоръжените нападения и употребата на наркотични вещества.

Изследователите случайно избрали два необлагородени участъка от град Филаделфия: единия оставили в първоначалното му състояние, а над другия се потрудили членовете на обществото на градинарите на щата Пенсилвания (Pennsylvania Horticultural Society). Те събрали боклука, засяли трева и дръвчета, построили огради и един път на две седмици привеждали в ред новата градска градинка.

550x413-images-stories2-391-Grass_in_Pennsylvania-65881691.jpg

Жителите на близките райони попълвали анкети два пъти: преди началото на изследването и три месеца по-късно. Като втора статистическа опора учените избрали полицейските сводки на престъпленията в тези райони, обхващащи периоди от 3 месеца преди и след облагородяването на участъците. При това жителите демонстрирали по-ниско ниво на тревожност, отколкото по време на попълване на анкетите в началото на експеримента. Отчасти това било свързано с релаксиращото действие на зелената трева и свежия кислород, а отчасти и с това, че папките на криминалните хроники значително отънели.

Ръководителят на изследването, доктор Евгения Гарвин разказала : "Нашата теория е в това, че преобразуването на пустеещите участъци от обрасли с бурени и засипани с боклук, в чиста и зелена зона, способства за усещането на сплотеност между жителите на квартала. Парченце жива природа дава възможност на хората да се събират заедно и повече да се занимават със спорт. При това не остава място за разпространение и употреба на наркотици."

550x333-images-stories2-391-Grass_in_Pennsylvania-156_21_07_12_roof.jpg

По време на изследването учените също се заинтересували от влиянието на озеленяването на пущинаците на здравето на хората - в частност, на параметрите на сърдечната активност. "Какво може да получи човек, който всеки ден вижда от прозореца си унил пейзаж и минава покрай запуснати места, особено през нощта? Очевидно хронически стрес" - смята доктор Гарвин. Но как ще се изменят физиологическите показатели на организма след озеленяването на жизненото пространство? "Като контролираме пулса на участниците продължително време, ние се надяваме да получим по-ясна представа за това, как организмът реагира на окръжаващата го среда и как тя може да влияе на здравето на хората." Тази част от експеримента все още се намира в стадии на анализи.

Еколозите и лекарите отдавна са разбрали, че озеленяването на пустеещите участъци влияе благотворно както на човешката психика, така и на психиката на обществото като цяло. Но предположенията са едно, а когато става въпрос за отпускане на определени суми от градския бюджет за озеленяване, тогава е нужно нещо по-солидно. Сегашните изследвания би трябвало да послужат като сериозни доказателства за това, че да се инвестира в зелената трева е много по-изгодно, отколкото да се харчат пари за борбата с уличната престъпност.

550x373-images-stories2-391-Grass_in_Pennsylvania-24211.jpg

Като обработили цялата необходима статистика, учените събрали важни данни за рационално градско планиране и представили научни доказателства в полза на озеленяването на пустеещите земи в градовете. Нищо чудно властите на Филаделфия да се заинтересуват от "зелената стратегия", която е способна да намали насилието и способства за повишаване на безопасността на гражданите. По мнението на експертите, такъв подход ще се окаже по-ефективен и дълготраен, в сравнение с всичко изпробвано досега. Освен това озеленяването на градовете създава нови работни места и повишава цената на имотите в тези райони.

източник : http://www.facepla.net

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Зелени релси в Европа

 

Озеленяването на трамвайните релси в Европа започнало около 1980 г. Практическият ефект от това решение жителите на градовете почувствали веднага. В градовете станало по-малко горещо, прашно и шумно, а количеството на течащи води по улиците след поройни дъждове намаляло. Освен това се подобрило биоразнообразието на градската среда, тъй като зелената трева се явява местообитание на някои видове насекоми. 

Днес всяка европейска столица може да се похвали с такива релси-морави

 

grass-tram-tracks-13%25255B2%25255D.jpg?

 

grass-tram-tracks-2%25255B6%25255D.jpg?i

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...