Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Душата


Saper

Recommended Posts

Какво е душа?

Първо бих искал да кажа: моят отговор не е за религиозни хора.За хора които сляпо вярват в нещо измислено.За хора за които израза "душата е в сърцето на човек" е смислен.За хора които не могат да мислят нестандартно и приемат всяко твърдение което се е наложило в обществото.

Второ-въпреки ,че съм човек реалист, аз виждам обяснение на всичко което граничи с парапсихичното и дори вярвам в някои неща.Въпроса е че моята вяра е така да се каже "логична" вяра.

 

И така...

Нека си представим дадената ситуация.

Както много добре знаем, един от проблемите на хората е придвижването им.Създадоха се автомобили, влакове, самолети.Всичко това за да може човек да се придвижва все по-бързо.За да може пространството да не бъде проблем.Естествено сме далеч от телепортирането,което ще реши много от проблемите, но нека в нашата ситуация да си представим следният метод на придвижване.

Даденият човек иска да отиде от град А до град Б.Сега да си представим ,че науката е толкова напреднала че можем да сканираме всеки един атом от тялото му и също така да можем да създадем по това един напълно идентичен клонинг на този човек.Какво следва? Човекът влиза в транспортното средство в град А.Машината го сканира, и изпраща информацията за конфигурацията на атомите в неговото тяло в съответната репликационна машина в град Б.Там бива изграден клонинг на човека.

Да си представим че сканирането отнема мммммм 2 минути.Изграждането -и то две минути.Пътуването на информацията по кабела естествено е близка до светлинната скорост ,но понеже е голяма -това ще отнеме 2 минути.Общо 6 минути.Ако става въпрос за разстояние между точките в порядъка на 10 -20 хиляди километра, то това е най-бързия метод за пътуване.Несъмнено.

Сега обаче остана една подробност.В дадения момент съществуват двама напълно идентични хора.С това целта на пътуването не е докрай изпълнена.Все пак пътуване се нарича преместването на един обект от едно в друго място.Следователно първият човек (малко ще е странно да се каже оригинала , понеже копието е 100 процента като него) трябва да умре.

За да не стават нещата гротескни и да слагаме умъртвително устройство в камерата в град А ще си позволя да предложа следното:процесът на сканиране всъщност се осъществява чрез разпадане на атомната структура на "оригинала".Така ще получим с един куршум два заека.Решаваме проблема с двата "обекта". Остава само репликанта (тоест "клонинга").

Тъй като той е 100 % верен с "оригинала" следва да се смята , че всъщност сме получили транспортиране на един човек от град А до град Б.

Всички мисли които е имал "оригинала" ги има и в "копието".

 

Всичко е вярно доколкото се основава на логиката.НО...

Смятам вече всеки е усетил , че има нещо нередно .Нещо поради което вярвам никой разумен човек не би използвал такъв начин на транспорт , въпреки че по всички правила на логиката това си е чисто и просто едно придвижване.

Какво обаче се е променило?

Защо интуитивно усещаме че нещо не е наред.

Първо да си отговорим на един въпрос:може ли да се счита че "копието" не е същият човек като 'оригинала" .Практически това не може да бъде доказано по никакъв начин. (моля без задълбаване от рода на "няма такава идеална технология която да гарантира 100 % идентичност". това е извън темата)

След като не може да бъде доказано ,следва да се приеме че "клонингът" е всъщност самият "оригинал".

Тогава защо ни се струва че все пак са различни хора?

Защото има нещо което не е успяло да се пренесе при транспортирането.

Това е душата.

Именно защото душата не е материална.

Мислите,паметта , характера, емоциите-всичко това е плод на подреждане на неврони в мозъка и може да бъде копирано.Душата обаче е незаменима.Когато "оригиналът " умре в камера А , с него умира и душата му.Тя не може да се репликира понеже няма материален носител.

Дори най-развинтената фантазия ,която създава машини на времето не може да си представи дори машина за пренасяне на душа.И аз не мога.Защото човек има неща които знае как могат да се направят но просто няма нужните инструменти за това.А за машина за пренасяне на душа дори няма и бегла идея.

Ето нещо към което може да се стремим.Защото ако не след 100 то след 300 години тази машина за която разказах ще бъде възможна ,но как ще пренасяме душа??? И представа си нямам.

По времето когато си писал мнението си повечето от сега активните участници още не са били регистрирани във форума.

Тази постановка, която поставяш е интересна, но въпросът е доколко отговаря на истината. Ако приемем една материалистична гледна точка, че умът и съзнанието са следствие от материята, която изгражда телата ни и по-конкретно мозъка, то копирайки на 100% комбинацията от атоми съставящи едно тяло, ние трябва да получим и абсолютно идентично съзнание, ум и памет. Но перфектното копие не означава, че става въпрос за едно и също съзнание. Ще се получат две съзнания в началната и крайната точка на пътуването, които ще са абсолютно еднакви, но няма да са едно съзнание. Дезинтегрирането на идно от телата, означава убийство. Това че някъде съществува копие на убитото съзнание не отменя факта на убийството.

Това все пак са само теоретични разсъждения върху поставения казус.

 

Ако разгледаме нещата от гледна точка на съществуването на душата независимо от тялото, то тогава при копиране на тялото, душата няма да се въплъти в новото тяло. Ще се получи в най-добрия случай някакво външно подобие на човек без никакъв умствен капацитет.

Линк към коментар
Share on other sites

Толкова много цитати и цитати, мисли и слова- по едно време се почувствах все едно съм на проповед в някоя църква.

Вярвате ли че всичко това което се пише в тази тема , дава отговор?

Мъдростта ми казва :уважавай и чуждите мнения. Но пък реализмът ми казва - те дават ли конкретно разбиране?

Имах две мнения по-назад в тази тема , по които (странно защо) , никой не се опита да дискутира. Всички постват някакви цитати ,които взимат от някъде и това е.

Предоставих няколко интересни аспекта за дискусия, но никой не ги дискутира. До такава степен ли сте загърбили реалността? Хора, аз лично не виждам смисъл в проповедите- да не се засяга никой. Обаче колкото и да четох това което сте публикували, аз не стигнах до никакъв извод, никакви въпроси не възникнаха в моята глава и общо взето крачих сред всички тия думи ,както човек крачи в блато.

Още повече че не виждам как бих могъл да дам коментар на тези ... неща. Нали в размислите се ражда истината. При всички тия проповеди аз размисли не виждам .

Честно мнение .

---Това че не те коментират , тъй като  не си реалността , не е загърбване .:)   Да в размислите се ражда истина .По точно , когато умът ми създаде ,,картина , въпрос" и спре да се огледа . Незнайно от къде се появява ,,достъпен " отговор . :)------Това са ми усещанията . А в езотеричната литература се казва , че умът не е в нервните клетки .Те се явяват нашата лична връзка с нещо извън тях .Това е причината до сега да няма компютър с човешки възможности .

---телепортирането ? както казва Станимир разглеждаш въпроса едностранно . Тялото е малка част от човека . Навявя мисли за зомби :)  . Всички за сега признават че умът е човешки инструмент .По висш инструмент не познаваме . Чрез него се управляваме . Тъй като съм привърженик на свободната воля , като израз на всичко възвишено у човека . Ако се създаде телепортатор ,Той ще е помощно устройство за ума , да пренесе тялото някъде си .А за душата в литературата се казва че е на всякъде . Тя е висшият ни Аз управляващ останалите части .Най важното е че тя създава всичко което ни се случва .Ако тялото буде телепортирано на луната , то е по причина на душата .Искам да кажа че тялото е най инертната наша част .То завършва (материализира) причината в душата .

---Защо мислиш че ,,Аз" не може да живее в две тела едновременно ?Ако това изглежда фантастика (илюзия) , нали и за материята  (продукт на ума) , казват че е илюзия .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Според вас, пука ли им на душите какво се случва с телата от последните им животи и с гробовете им? Например - разбойници оскверняват нечий гроб, за да го ограбят. Ако човекът е починал наскоро, дали душата му би се разгневила? Или зависи от конкретната душа?

Редактирано от Сивобелия
Линк към коментар
Share on other sites

Тук има доста отговори на твоя въпрос.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...