Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Със ум и/или без ум


B__

Recommended Posts

Мнение на лаика .(защото в момента не мога да посоча достоверни цитати )

с ум или без ум : това са начини за  контрол на ума

 Лама Говинанда  за възгледа на тибетските  будисти относно съзнанието .То съзнанието е съставено от няколко сектора или нива . Той заявява че те са взаимно проникващи се форми на енергия, от най-финото  ,,всепроникващо"  , озаряващо съзнание , до най плътната  форма на ,,материализирано  съзнание " , което се появява като наше физическо тяло. (Lama Anagarika,Gowinda ,Foundations of Tibetan Misticism--- New  York : Samuel Weiser , 1973-  )  не съм го чел лично :)

Подсъзнание , съзнание , свръх съзнание ( в нашата европейска философия ) .Като съзнанието , осъзнаването ,разбирането , работи с ума като инструмент .Разграничаването е условно.

Много по лесно разбираемо е да кажа ,,Бог в мен " отколкото да обяснявам за най висшите си трудно доловими сетивности обединени с някаква необяснима логика наричайки това съзнание .При положение че срещам различни  все още , определения за това .

Линк към коментар
Share on other sites

В началото на астрологичната година (22 Януари, не календарната) небесните тела....и не-тела (възлите) отпечатаха характера на 2014 и темите, по които транзитите ще ни влияят като човечество. Тези теми могат да се отразят на повечето хора в различна степен, но се отразяват осезателно. 

Тези теми реално показват илюзиите, които ще влияят всеобщо. 

 

Една от темите е да се преучеличава ролята на ума и мисленето. Ролята на ума и мисленето като машина за анализ, отразяване на реалността и комуникация е голяма, НО тази роля ще бъде преувеличавана. Наблюдавам това да се случва с повечето хора около мен. Тази година решенията взети само от ума ще са особено опасни. 

 

Друга интересна тема е че всеки ще иска да си поставя цели или нови цели и да открива истинските си ценности. Ще търси ценности, ще ги говори, ще се опитва да премахва ценности, ще се бори срещу ценност, ако несъзнавано я има, а не я харесва.  И ще иска цели, цели, цели.

 

Можем удобно да проследим това в темите във форума тази година :)

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Четейки писаното , добивам впечатление че ума е нещо конкретно с ясни граници и параметри .Но имам един въпрос ,породен от определението , че ума е способност за интерпретиране на реалността . Започваме от момента на заспиването , когато спираме вътрешния диалог .На практика ума , превключва на друг режим .Популярно казваме , че от режима на абстракциите изключително определен от нуждата за вербалност  ,превключваме в режима на образите  ,при който смисъла се предава чрез картини .Сънищата ни са съставени главно от емоции и образи .Това са  две лица на ума .

С ума с който се разхождаме по земята , можем да разглеждаме отделните елементи , при което губим до някъде представа за околните .Концентрация  , разсейване . До като при осъзнаването ,се получава  като панорамна снимка .В съзнанието има картина на множество отделности  като сбор на техните външни и вътрешни характеристики .И дори да любопитстваме за нещо конкретно ,това не ни разсейва за другите неща..

.Има притча за адепт и ученик седящи на малко възвишение , обсъждащи философията на живота , вградена в  панорамата пред тях .Изведнъж адепта се обърнал и бързо хванал приближаващата се змия  .Какво стана ли , отвърнал  ? Когато човек започне да се събужда , той вижда и знае всичко ставащо на около .

Питах се , защо съзнанието  да не е  ум на следващата еволюционна степен ?

Глупав въпрос ако ---,,С ум или без ум ".--- Божидар има в предвид  дуалистичното разделяне  съзнаващия човек , на тяло и ум .Което ще рече : без ум ( без деление ) Има цялост---съзнателност  .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

До като при осъзнаването ,се получава  като панорамна снимка .В съзнанието има картина на множество отделности  като сбор на техните външни и вътрешни характеристики .И дори да любопитстваме за нещо конкретно ,това не ни разсейва за другите неща..

 

Единственото, което съзнанието може да прави е да осъзнава. Какво може единствено да осъзнава съзнанието? Себе си, защото то е всичко, което е. Съзнанието съзнава, че съзнава. Пълна осъзнатост.   

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Четейки писаното , добивам впечатление че ума е нещо конкретно с ясни граници и параметри .Но имам един въпрос ,породен от определението , че ума е способност за интерпретиране на реалността . Започваме от момента на заспиването , когато спираме вътрешния диалог .На практика ума , превключва на друг режим .Популярно казваме , че от режима на абстракциите изключително определен от нуждата за вербалност  ,превключваме в режима на образите  ,при който смисъла се предава чрез картини .Сънищата ни са съставени главно от емоции и образи .Това са  две лица на ума .

С ума с който се разхождаме по земята , можем да разглеждаме отделните елементи , при което губим до някъде представа за околните .Концентрация  , разсейване . До като при осъзнаването ,се получава  като панорамна снимка .В съзнанието има картина на множество отделности  като сбор на техните външни и вътрешни характеристики .И дори да любопитстваме за нещо конкретно ,това не ни разсейва за другите неща..

.Има притча за адепт и ученик седящи на малко възвишение , обсъждащи философията на живота , вградена в  панорамата пред тях .Изведнъж адепта се обърнал и бързо хванал приближаващата се змия  .Какво стана ли , отвърнал  ? Когато човек започне да се събужда , той вижда и знае всичко ставащо на около .

Питах се , защо съзнанието  да не е  ум на следващата еволюционна степен ?

Глупав въпрос ако ---,,С ум или без ум ".--- Божидар има в предвид  дуалистичното разделяне  съзнаващия човек , на тяло и ум .Което ще рече : без ум ( без деление ) Има цялост---съзнателност  .

 

Ами глупав въпрос, защото всеки пропуска призива ми за интеграция на двете :) 

 

Но задаваш интересна тема. Сънищата не са наистина наши преживявания. Учителя казва, че учим по време на сън. 

По време на сън ни програмират. И си мислим, че имаме свободна воля. Ха ха ха. 

Линк към коментар
Share on other sites

Сънищата ни са съставени главно от емоции и образи

Не, не при всички. Индивидуално е. При мен в сънищата няма емоции, или такива се появяват пренебрежително рядко.

 

 

Сънищата не са наистина наши преживявания. Учителя казва, че учим по време на сън. 

По време на сън ни програмират. И си мислим, че имаме свободна воля. Ха ха ха.

Сънищата са си наши преживявания, но субективни, създадени от собственото ни съзнание. В този смисъл може да се приемат за илюзорни, защото не отразяват обективни събития. Колкото до програмирането, явно програмистите са много скапани, защото нещо не им се получава май. Или пък все пак имаме свободна воля, т.е. начин да противодействаме на очевидно бездарните програмисти. Или пък изобщо никой не се опитва да ни програмира (никой извън самото човечество като политици, медии, бизнес, религии и др. под.)

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

 

Сънищата ни са съставени главно от емоции и образи

Не, не при всички. Индивидуално е. При мен в сънищата няма емоции, или такива се появяват пренебрежително рядко.

 

......

 

 

Ужас!!!

 

 

Сънищата са си наши преживявания, но субективни, създадени от собственото ни съзнание. В този смисъл може да се приемат за илюзорни, защото не отразяват обективни събития......

 

Аз все пак да запитам, Когато Учителя казва, че по време на сън ни учат, какво значи това??????

Линк към коментар
Share on other sites

Сънищата ни са съставени главно от емоции и образи

Не, не при всички. Индивидуално е. При мен в сънищата няма емоции, или такива се появяват пренебрежително рядко.

 

......

 

Ужас!!!

Не е чак такъв ужас. Няма кошмари, наспиваш се добре, събуждаш се спокоен без да се страхуваш отново да заспиш...

По-лошо е когато в сънищата има емоции, а в будно състояние няма такива. Тогава може да се говори за потискане. А когато ги няма в сънищата, дори и да ги има в будния живот, това показва, че влиянието им върху съзнанието е слабо.

Сънищата са си наши преживявания, но субективни, създадени от собственото ни съзнание. В този смисъл може да се приемат за илюзорни, защото не отразяват обективни събития......

 

Аз все пак да запитам, Когато Учителя казва, че по време на сън ни учат, какво значи това??????

Мога само да гадая. Но каквото и да е, сънищата не са отглас от това обучение, а резултат от работата на собствената ни психика. А за това, което реално се случва с нас по-време на сън няма как да имаме спомен така, както нямаме спомен и за времето преди раждането си. Просто физическата памет не е в състояние да запечата тези събития, а с по-високите нива на памет все още не сме се научили да работим съзнателно докато сме във физическо тяло.
Линк към коментар
Share on other sites

Няма как да е без Ум,след като Отец е заложил развитието му.Мозъкът при човека е орган,който ще се развива тепърва до разгръщане на пълен потенциял.В последните 2000г еволюция се случва именно това-човека развива мисленето , логиката и интелекта.

Дадени са ни два ПЪТЯ към Бога:

Пътя на Сърцето-по него вървят Мистиците и 

Пътя на Мъдростта-по него вървят Окултистите

Имам питане към отричащите Ума:Какво правите с най-голямата сила,силата на мисълта?

Линк към коментар
Share on other sites

наблягам на положителната страна на темата ...,,Без  ум" ,не би могло да бъде пасивност .( липса на чувства ,желания ,обща апатия , хладност и мързел ) ...

Във , Матей 23:25 , 26   Исус говори ,, Горко вам книжници и фарисеи , лицемерци ! Защото чистите външноста на чашата , а от вътре те са пълни с грабеж и насилство . Слепи фарисеино ! Очисти първо вътрешността на чашата , та  да стане и външността чиста ".

В случая  ,, с ум "   е точно това , концентриране във физическия свят .Задълбаване във ,, проблема" ,различаване на неговите характеристики . И в същност забравяне за сърцевината , причините , които първоначално сме тръгнали да  търсим . Умът е галопиращ кон  и не използваш ли  юздите , се озоваваш в някоя пропаст . ,, Без ум " разбирам , като опит да успокоим коня , намалим скоростта и обърнем внимание на вътрешните условия запратили ни в тази посока .Ние можем да успокоим ума си . Да изоставим  мислите , които ни занимават и вълнуват , собствените мисли , чуждите мисли .Не можем да спрем Неговия глас , Неговият ум , Божествената искра държаща ни живи . Нашите обяснения са ,,с ум"  .Неговите напътствия ,, без ум " . Без моя ум виждащ само материята .

"Без моя ум виждащ само материята" - Ами не трябва да забравяме, че материята е БОГ В ПРОЯВЛЕНИЕ и в никакъв случай не е нещо лошо. И умът е Бог в проявление.

Как си написал гореизложеното мнение, не си ли го премислил с ума си и не си ли измислил заключенията пак с ума си.

Линк към коментар
Share on other sites

Във , Матей 23:25 , 26   Исус говори ,, Горко вам книжници и фарисеи , лицемерци ! Защото чистите външноста на чашата , а от вътре те са пълни с грабеж и насилство . Слепи фарисеино ! Очисти първо вътрешността на чашата , та  да стане и външността чиста ".

Що се отнася до горния цитат от Библията плюс: "...блажени са нисшите (бедните) духом, защото тяхно е Царството небесно...", погрешно е популярното схващане, че става въпрос за хора без образование и със семпли умствени способности. Става въпрос за материално богатство, а не за богатство на ума. Смисълът е следния: може да има хора много богати, но които "духом са бедни", т.е. не смятат, че материалните им притежания са лично техни, а по-скоро те са притежание на света (или на всички хора, включително и на тези които конкретно са работили за реализирането им). Тези хора всъщност са много умни, щом са успели да направят Духа си свободен. Тяхно е Царството небесно, а не на глупавите.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма как да е без Ум,след като Отец е заложил развитието му.Мозъкът при човека е орган,който ще се развива тепърва до разгръщане на пълен потенциял.В последните 2000г еволюция се случва именно това-човека развива мисленето , логиката и интелекта.

Дадени са ни два ПЪТЯ към Бога:

Пътя на Сърцето-по него вървят Мистиците и 

Пътя на Мъдростта-по него вървят Окултистите

Имам питане към отричащите Ума:Какво правите с най-голямата сила,силата на мисълта?

Умът трябва да се опознава . С него можем да управляваме трите най плътни тела . Това се има в предвид , като голямата сила на мисълта

Линк към коментар
Share on other sites

Няма как да е без Ум,след като Отец е заложил развитието му.Мозъкът при човека е орган,който ще се развива тепърва до разгръщане на пълен потенциял.В последните 2000г еволюция се случва именно това-човека развива мисленето , логиката и интелекта.

Дадени са ни два ПЪТЯ към Бога:

Пътя на Сърцето-по него вървят Мистиците и 

Пътя на Мъдростта-по него вървят Окултистите

Имам питане към отричащите Ума:Какво правите с най-голямата сила,силата на мисълта?

 

Интересното е, че разглеждането на темата е въпрос на парадигма. Ако изхождаме от Библията е едно, ако изхождаме от учението на Адвайта Веданта е друго. Къде е истината? Аз казвам в директният опит. Не в това какво сме чели или чули, а какво чувстваме или пък съзнаваме. Същото и за пътищата, защото те са много, въпроса е кой къде води? Споменах Адвайта защото „последователите” твърдят, че това е най-прекият път, или пък този на Рамана Махариши и.т.н

Линк към коментар
Share on other sites

Няколко примера за работата на ума ни :

1--Ако тихичко се приближа зад вас и изкрещя ,, Стой " , в продължение на няколко секунди  вие няма да помръднете ,въпреки че сте чули вика ми и през това много кратко  време може би ще усетите пасивна или тиха възбуда .Много скоро обаче , това чувство избухва в усещането за умерен шок (или нещо подобно) , придружено от буря , от мисли и чувства . В няколкото секунди на пасивно осъзнаване Енергията ви започва да се мобилизира  , но все още не е усещана като шок или уплаха - тя е чиста и без форма и едва след това се е разпаднала на мисли , чувства ,на шок и уплаха.

2--Чаша от нежен кристал изведнъж пада от най горната полица на шкафа---енергията ви за миг се мобилизира и с едно светкавично и напълно спонтанно движение се втурвате и я хващате , без през ума ви да е преминала каквато и да е мисъл ,идея или намерение .Едва след като сте я уловили , започвате да мислите за станалото ,осъзнавате какво сте направили ,сърцето ви започва да бие по бързо , през главата ви проблясват  хиляди мисли и едва тогава енергията ви се разпада на мисли и чувства ...

Този пример е основен , за разбиране , на тренировките и бързите реакции при  т. н. бойни изкуства .

За млади  шофьори :)    и жени не изкушени от психологията ( блондинки)  :)  като тази която мина през кучето ми .Добре че караше ,,Тико" , а  кучето е едро и само се събуди и разлая  :)

3--Карам мотор по главна улица и желая да завия на дясно .В ,,последния" момент виждам по пресечката , да се приближава полицейска кола в моето( за нея  насрещно) платно .В резултат влизам между тротоара и колата .Подчертавам ,,последния'', защото време за бърза реакция имаше и ако не бе полицейска колата ,може би щях да я заобиколя .Но стреса от  представителя на закона (носителят на  правилата и логиката)  ,увеличи работата на ума и той не се справи .Вкара  ме по правилата от дясно на насрещното МПС .

От тогава реакцията  за спиране съм я извел като първа .Убеждавайки ума да ме спира преди да мисли  :)

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Няколко примера за работата на ума ни :

1--Ако тихичко се приближа зад вас и изкрещя ,, Стой " , в продължение на няколко секунди  вие няма да помръднете ,въпреки че сте чули вика ми и през това много кратко  време може би ще усетите пасивна или тиха възбуда .Много скоро обаче , това чувство избухва в усещането за умерен шок (или нещо подобно) , придружено от буря , от мисли и чувства . В няколкото секунди на пасивно осъзнаване Енергията ви започва да се мобилизира  , но все още не е усещана като шок или уплаха - тя е чиста и без форма и едва след това се е разпаднала на мисли , чувства ,на шок и уплаха.

2--Чаша от нежен кристал изведнъж пада от най горната полица на шкафа---енергията ви за миг се мобилизира и с едно светкавично и напълно спонтанно движение се втурвате и я хващате , без през ума ви да е преминала каквато и да е мисъл ,идея или намерение .Едва след като сте я уловили , започвате да мислите за станалото ,осъзнавате какво сте направили ,сърцето ви започва да бие по бързо , през главата ви проблясват  хиляди мисли и едва тогава енергията ви се разпада на мисли и чувства ...

Този пример е основен , за разбиране , на тренировките и бързите реакции при  т. н. бойни изкуства .

За млади  шофьори :)    и жени не изкушени от психологията ( блондинки)  :)  като тази която мина през кучето ми .Добре че караше ,,Тико" , а  кучето е едро и само се събуди и разлая  :)

3--Карам мотор по главна улица и желая да завия на дясно .В ,,последния" момент виждам по пресечката , да се приближава полицейска кола в моето( за нея  насрещно) платно .В резултат влизам между тротоара и колата .Подчертавам ,,последния'', защото време за бърза реакция имаше и ако не бе полицейска колата ,може би щях да я заобиколя .Но стреса от  представителя на закона (носителят на  правилата и логиката)  ,увеличи работата на ума и той не се справи .Вкара  ме по правилата от дясно на насрещното МПС .

От тогава реакцията  за спиране съм я извел като първа .Убеждавайки ума да ме спира преди да мисли  :)

 

Александър Т.А. като отговор на прима виста, твоят текст ме кара да те попитам, защо вярваш в общочовешките реакции и защо мислиш, че това, което ти изпитваш или си наблюдавал в себе си е валидно за всички останали? Защо вярваш, че твоят ум работи като този на другите? Убеден ли си, че това, което твърдиш или посочваш като пример, е общовалидно и с колко броя хора си го установил? Не, че държа да ми отговориш, просто отбелязвам, че е възможно да пишеш само от своята лична позиция - "за работата на ума ти", без да правиш грандиозни обобщения, с увереност, че те са валидни за всички останали и за начина, по който действа умът им - т.е. както твоят ум. Защото все пак, това са твоите наблюдения и твоите изводи. Исках да насоча вниманието ти към тази малка подробност. Струва си да се замислиш :)

А сега, да се обоснова. Никога не би могъл да знаеш как ще реагирам аз на посочените ситуации, освен ако до болка не познаваш моето програмиране, моята обусловеност, моят темперамент. С други думи, не можеш да бъдеш сигурен и за никой друг. До някаква степен, ако си изградил навици за реакция, можеш да знаеш какво да очакваш от себе си в посочените ситуации. :)

Между другото, съвсем тънък и подмолен е намека ти за движението на ума ни и пространството, да го наречем "паузата", която е възможна между мисъл и действие. Трябва да отчетем, че си уловил за себе си този "без ум" момент :)

Редактирано от no_self
Линк към коментар
Share on other sites

В първите 2 примера  не е интересна реакцията , а времето преди задействане на ума . Във първия случай подчертавам този момент на без ум ,в който нищо в нас не помръдва .Тогава можем да осъзнаем че умът е спрял , трябва му време за да сработи .За втория знам че не всеки може да е запомнил редките моменти на импулсивна реакция , която винаги е по бърза от мисленето .За това намекнах , кой би го потвърдил . Разбирам съмнението ти ,То е основателно защото всеки говори от своята си позиция ,своя опит . :)          Това са просто размишления  , нищо че по същество  не си против тях .

Третия е мое преживяване с което  подчертавам  че не винаги скоростта на ума е достатъчна .Опитните шофьори работят с,, инстинкти" защото ума е бавен . За това е забранено да се говори по телефона ,докато караш .Занимаваш ли  ума по време на шофиране с нещо странично, си опасен .Цял живот ние всички се движим между тези две състояния на възбуда и успокоение на ума .Но това в училище не го учихме .Въпреки че това е най важното в живота ни .Знаеш ли колко хора страдат от безсъние , и то само защото не могат да успокоят ума си?Просто не разбират проблема .Не става въпрос за болестни състояния , разбира се .За това  много хора са привлечени от медитациите .Инстинктивно усещат правия път :)

п.п.  навик за реакция само се създава от ума .После само реагираме без ума . Както не мислим как да стъпваме докато ходим .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Колко безсмислени думи се раждат от ума и мисълта за него.

 

А само Сърцето ражда призиви и пориви.

Нещо дълбоко ни е сбъркано.

От Сърцето само за него, за Сърцето. Ако го има.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...