Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Христос, Христовият Дух


Орлин Баев

Recommended Posts

Орлине, притежаваш способността да ми сбръчкваш мозъка, да ме удивляваш и озадачаваш, да ме караш да променям отношението си от съгласие до възмушение и обратно, ... абе, направо пъшкам неколкократно, докато чета някои твои постинги. Ту пускаш нова информация, за която хабер си нямам и съм ти благодарна за това, ту тълкуваш неща, които си мисля, че разбирам по най-неочакван, трудно допустим за мене начин, ту казваш нещо, което е ценна находка за мене. Ей, големи емоции, голям екшън, за което ти благодаря!

Ще си призная, че теорията, която излагаш, ми се струва щурава, но поне е интересна, нова приказка за възрастни. Ценно е да науча повече за богомилите.

А що се отнася до Христос, Той се е справил със задачата, НА ДУХОВЕН ПЛАН. Който иска, може да се възползва от постижението Му, а който не иска, остава с греховете си и последствията от тях. Въпрос на личен избор.

Зекария Сичин не представлява съвременната наука, а е просто един човек със своя гледна точка за нещата, доколкото разбирам доста интригуваща, но дали е прав, не зная. С много фактология, използвана по съответен начин, човек може да бъде заблуден доста сериозно.

И на мене понякога ми звучи смешно изразът "добро и зло", понеже ме връща към детството, към детския начин на мислене и към игрите. Разбрала съм отдавна, че доброто не винаги е добро, нито злото - зло. Има ли зло изобщо, не зная. Наричаме зло това, от което ни боли, от което ни е страх или изпитваме други отрицателни чувства, но това са неща на материален план. Ако човек съумее да се извиси над тях, усеща някаква лекота, дори радост, открива дълбок смисъл и разумност в ставащото. Да можеш да погледнеш на себе си отстрани, сякаш си някой друг, това наистина дава много. Понеже всъщност ние сме част от едно Цяло, трябва да осъзнаем мястото и ролята си, да не се мислим за най-важни, а да съзнаваме, че всички същества са ценни. Ако можем да се отнасяме към другите с любов, както към себе си, много неща ще разберем, ще се доближим до Истината, ще ни се отвори вратата за сливане с Божеството. Прошката и освобождението от отрицателни нагласи помитат пречките за единение с Бога. Това е показал моят скромен опит. За съжаление не съм стигнала дотам постоянно да съм в такова състояние на душата, но винаги ще се стремя към него, понеже не зная по-голяма радост от тази.

Направи ми впечатление едно изказване на Иво, става въпрос за Всемирното Бяло Братство и Вселенското Братство. Доколкото разбрах, първото се състои от бялата ложа, а второто включва в себе си първото, т.е. на един по-висок план бялата и черната ложа работят заедно. Там, на този по-висок план понятията добро и зло изглежда загубват смисъла, който ние влагаме в тях и тези сили действат за осъществяването на по-високи цели. Ако някой се причислява към Бялото братство, няма право да върши зло, би дошло осъждане върху него. Питам се обаче, ако някой се причислява към Вселенското братство и за него понятията добро и зло не съществуват, възможно ли е примерно дори да убие, но да не падне осъждане върху него. На едни се дава едно, на други - друго. Това, което е разрешено на едни, не се разрешава на други.

Озадачавали са ме примери от Библията, когато Бог казва на Сатана да прави определени неща, примерно в Книгата Йов. Получава се така, че Сатана се подчинява на Бога, дори има за задача със своите служители да поставя хората на изпитание, да "записва" греховете им и знам ли какво още.

Осъзнавам, че нагазих в непозната територия и си позволих да изкажа някои ужасни и за мене предположения, но ... това е положението, написах ги и няма да ги изтрия. Очаквам вашите мнения с интерес.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:v: Здравейте, знайковци уважаеми и обични!

Латина, мила - ми ти толкоз нещо си изписала... :o чак ме развеселяваш....времето ...времето...ни е най - скръжавия Господар , но поне си спонтанно искренна... :thumbsup2: Що му се връзваш на кадрилите на Орлин...той е свободен и неориентиран електрон в пространството и все някога ще съумее да се САМООПРЕДЕЛИ и ЦЕНТРИРА....това важи за всички търсещи души ! И понеже и него го носи вихъра и понеже и ти си емоционална и имаш време...му се поддаваш на вихрите...ами въртете...важното е да ви е весело :harhar:

А по темата мога да кажа само ,че когато проумеемЕ какво е то - ХРИСТОС и ХРИСТОВИЯТ ДУХ...ставаш много смирен+кротък+разумен+силен = центриран....дотогава си неориентиран... разпилян и слаб..но търсещ все пак!

:v: Да бъде Виделина !

:feel happy: Любов + Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ха, ха, благодаря за доброжелателното отношение, Латина - Учителят е казал, че за да стигнем до Вселенското братство, тоест до третото, първо трябва да минем през първото -Бялото, После през второто - черното - едва тогава ще знаем и можем и ще стигнем до това което е над двете! По тази логика излиза че адептите на черното братство са по-напреднали от същите на бялото - елементарна логика... А горното за преминаванията го е казал Учителят все пак! Но с това което казвам се преминават много табута, така да се каже, много лук се сгазва...:) !

Във всеки случай, не можем да се причисляваме сами към едно от тези братства, а сме там където ни е мястото - те са цели еволюционни степени!

Зекария Сичин просто систематизира - и да, сега не е само той, но човек не може4 да прочете всичко... само искам да кажа, че много школи, в това число и теософията умишлено прикриват истините, правят нещата да изглеждат изкуствено абстрактни и недостъпни... така ми се струва! Някой има интерес да бъдем държани на сляпо, в тежката сянка на незнанието! Не казвам нищо против теософията, защото всички други системи и религии правят същото! Само искам да обичам, да бъда обичан, да знам, да мога, да живея в Истината - все рождени права - интересно защо отнети ни!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Просветна ми нещо в малката мозъчна кутия с пентиум 1...:) !

Аналогия по асоциация: Бялото Братство: Любовта

Черното братство: Мъдростта

Вселенското Братство: Истината

Ом Тат Сат :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Просветна ми нещо в малката мозъчна кутия с пентиум 1... !

Аналогия по асоциация: Бялото Братство: Любовта

Черното братство: Мъдростта

Вселенското Братство: Истината

:1eye: Хехехе ! Нещо пак преплиташ асоциациииите....настрой си кутията :thumbsup:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ом Тат Сат

Моля ви се, казвайте какво означават небългарските думи, които употребявате!

Моята логика говори от една страна, че черните братя носители на злото са по-ниско в духовно отношение от белите. Черно братство - лъжеразбрана справедливост, егоизъм, отмъщение. Бяло братство - любов, милосърдие, прошка. Стар завет - "Око за око, зъб за зъб". Нов завет - "Да възлюбиш Господа, своя Бог с цялото си сърце, с целия си ум и с всичката си сила" и "Да възлюбиш ближния си като себе си".

От друга страна не ми стиска, т.е. не ми достига смелост и поради морални скрупули ми се спира силата да поставя на мястото им някои хора, които съвсем са се самозабравили и причиняват злини без никакви задръжки. В такъв смисъл съм по-слаба и по-долу от тях, което е в подкрепа на изложеното от Орлин. Освен това съвременното общество наистина е под контрола на черната ложа. Доказателства за това има колкото щете.

Какво да правя, като Бог е казал: "Отмъщението е Мое". Да се научим на Любов, след това може би по Божия воля ще добием правото да коригираме други хора. Дотогава ще си бъда малка смирена мишка, за да не сгреша.

Минавала ми е през ум следната странна мисъл: Ще имам право да ударя, когато мога да ударя с Любов. Що глупости са ми минали през главата...

Що се отнася до времето, отдавна съм му изтървала края.

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Ние всички ....сме извън ВРЕМЕТО и ПРОСТРАНСТВОТО!!! Там сме!! :v:

:harhar: Не си му изтървала края!!

:feel happy: Любов + Светлина+ Мир+ Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък не ми пука за времето. Изтървала съм му края в смисъл, че краят все бяга далеч далеч, та чак не го виждам. Все поставям крайни срокове примерно за днес, за утре, за след месец и все не успявам. Или не ми достига воля, или искат да ме научат на търпение. Предадох се, понеже колкото повече искам да успея и насмогна с всичко, толкова повече пречки се появяват. Понякога и да се срутва светът, аз играя, общувам с приятели, разсъждавам, почивам си. Гризе ме все пак една мисъл: Дали не трябва да се стегна?

Линк към коментар
Share on other sites

Om Tat Sat - Значи нещо като Вечна слава на Истината ! За черното братство - злобата, омразата, егоизма и пр. са атрибути на ординарните му членове. Предполагам че водачите му са лишени от тях! Но не знам, само предполагам! В Бялото Братство се3 работи само с Любовта - ние сме на това ниво. В другото - когато вече човек е станал едно цяло с Любовта, вече прилага и мъдростта, а в Истинското Братство което е над двойствеността няма добро и зло, а това което за нашите умове е определяно неясно и далечно като Истина. А нашата работа, като малки земни хора, е да следваме бялото братство, защото там ни е мястото. Горните разсъждения са чисто умозрителни и не толкова практически...:) ! Е, някои ме обявиха за слуга на тъмните - нима не можем и да мислим и да се стараем да извисим чувствознанието си - поне да предусетим някои истини с пипалцата на интуицията си? Искам да съм слуга на истината, а за да стигна до там, съм слуга на доброто - не защото трябва, а защото сърцето ми ме заставя да бъда такъв! :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят е казал, че за да стигнем до Вселенското братство, тоест до третото, първо трябва да минем през първото -Бялото, После през второто - черното - едва тогава ще знаем и можем и ще стигнем до това което е над двете! По тази логика излиза че адептите на черното братство са по-напреднали от същите на бялото - елементарна логика... А горното за преминаванията го е казал Учителят все пак!

Че го е казал учителя, казал го е, но преминаването през черното братство нещо май не го разбираме. Не е добре неща от сорта на горното да се изказват на всеослушание и то като са неразбрани, щото и от другите ще станат неразбрани и лошо, лошо, лошо... Черни братя аз не искам, ама кой съм... Обаче жокер: през черното братство и Иисус е минал - в пустинята. А сега, да помислим! ...

Линк към коментар
Share on other sites

Венци, как стоят нещат анаистина, ще знаем като минем през съответнит ебратства и можем да ги погледнем отгоре! Засега просто не знаем! Истината е че доброто и злото са неделими обаче - сами по себе си губят смисъла си! Истината е че колкото по-силна е светлината , толкова по-тъмна е сянката! Така е в нашият свят - и докато не придобием силата да примирим противоречието, ще се люшкаме от крайност в крайност!

Линк към коментар
Share on other sites

Само синтеза между Любовта и Мъдростта може да доведе до Истината. Без Любов, знанието и даже Мъдростта водят до недобри резултати. Казват, че времето на Мъдростта ще дойде след векове, а сега сме в епохата на Любовта, шестата раса която сега идва, расата на сърцето.

Но да се върнем към темата:

"За живия Христос ви говоря Аз, за онзи Христос, Който носи в Себе Си живот, Който носи живото знание и светлина, Който носи истината и свободата. За онзи Христос, Който носи всички методи за изграждане на разумния живот. Той е великият Христос, Който се нарича Глава на Великото Всемирно братство. Него познават всички велики души и между тях не съществува никакъв спор, кой и какъв е Той, какъв е бил, къде е сега, какво място заема в "йерархията на учителите" и пр. и пр. Те не спорят, защото знаят абсолютно, какво място в Цялото заема Христос, така както знаят, какво е мястото и на другите велики хора, които са се явили и се явяват в света." (източник)

Как разбирате думите "Живият Христос"?

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Противоречията си ...ги изучавам и се справям с тях :v:

Така е в нашият свят - и докато не придобием силата да примирим противоречието, ще се люшкаме от крайност в крайност!

Капанче :o Невъзможно е да ПРИМИРИШ противоречията !!! :1eye:

За това и поради туй е туй голямо люшкане...от векове...си губим времето да ПРИМИРЯВАМЕ...все с не "това" се занимаваме :blink:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Живия Христос който може да Го познае трябва да познава Отец. Който не е познал Отец в сърцето си, и да види живия Христос, той ще е зает с умствени спекулации и за него Живия Христос ще е обикновен човек. Затова Христос се събира с бирниците и грешниците, защото те имат нужда от лекар, а не праведните, здравите.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравей, Венци!

Че го е казал учителя, казал го е, но преминаването през черното братство нещо май не го разбираме.

Не е добре неща от сорта на горното да се изказват на всеослушание и то като са неразбрани, щото и от другите ще станат неразбрани и лошо, лошо, лошо... Черни братя аз не искам, ама кой съм...

Обаче жокер: през черното братство и Иисус е минал - в пустинята. А сега, да помислим! ...

Евангелие Матей  ГЛАВА 4.

1. Тогава Иисус биде отведен от Духа в пустинята, за да бъде изкушен от дявола,

2. и, като пости четирийсет дена и четирийсет нощи, най-сетне огладня.

3. И приближи се до Него изкусителят и рече: ако си Син Божий, кажи, тия камъни да станат на хлябове.

4. А Той му отговори и рече: писано е: "не само с хляб ще живее човек, а с всяко слово, което излиза от Божии уста".

5. Тогава дяволът Го завежда в светия град и Го поставя на храмовата стряха,

6. и Му казва: ако си Син Божий, хвърли се долу, защото писано е: "на Ангелите Си ще заповяда за Тебе, и на ръце ще Те понесат, да не би някак да препънеш о камък ногата Си".

7. Иисус му рече: писано е също: "няма да изкусиш Господа, Бога твоего".

8. Пак Го завежда дяволът на твърде висока планина и Му показва всички царства на света и тяхната слава,

9. и Му дума: всичко това ще Ти дам, ако паднеш и ми се поклониш.

10. Тогава Иисус му казва: махни се от Мене, сатана! защото писано е: "Господу, Богу твоему, ще се поклониш и Нему едному ще служиш".

11. Тогава дяволът Го оставя, и ето, Ангели дойдоха и Му служеха.

За какво точно да помислим.... :smarty: дай моля още пак жокер :sleeping:

:thumbsup2: Да бъде Виделина!

:feel happy: Любов + Светлина+ Мир+ Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Който има нужда - да помилси, ако не е разбрал какво съм казал, или не е съгласен... Цитата си показва точно преминаването през черното братство, както го е имал Дънов предвид и от тази си позиция е естествено прав. Други тълкувания ще ни отведат далеч... Доста далеч от Духа, респективно Отца.

Не би ли било странно в момента, в които успеем да заличим последствията на Адамовия грях, да решим пак да похапнем от Забраненото дърво?!?!!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно - новораждането е донякъде идентично с възкресението... Кой кога и как използва един от двата термина, става въпрос за едно и също нещо. Все пак за което и да е, е нужна първо смърт - смърт на плътта, но в библейския смисъл, а не този на източните щколи. Споменавали сме вече "ежедневното умиране" на Ап. Павел, а то е от една страна смърт на Егото, от друга и пак същата - е съумиране със Спасителя на Голгота. Някак естествено следва възкресението, което е наистина новораждане. Вече сме били родени по плът и следва раждането на Духа. А то пък е именно възкресение, понеже го умъртвихме по наша воля при Дървото на познаване на добро и зло. Тогава обаче, при това новораждане ставаме част от Христовия дух, запазвайки донякъде индивидуалност на собствения. Волята на Отца става позната за нас, а личната воля става атрибут на Духа, като до сега е била душевна...

Нека извършим този процес, за да се завърнем у дома! Това е Христовото спасение...

Линк към коментар
Share on other sites

Капанче :o Невъзможно е  да ПРИМИРИШ противоречията !!! :1eye:

За това и поради туй е туй  голямо люшкане...от векове...си губим времето да  ПРИМИРЯВАМЕ...все с не "това" се занимаваме :blink:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Благост - не съм съгласен с горното ти твърдение - противоречията са примирими - дори това е основната ни цел в живота - разбира се това е само един от многото начини да бъде изказана, от специфичен ъгъл ! Могат да бъдат примирени, когато излезем от измерението на страстите и конкретният ум, и достигнем до измерението на абстракцията(която е абстракция само за нас,защото ни е далечна...) - причинният план, и до света на Любовта, на интуицията - Буддхи... И за това не е задължително да сме висши медитатори или мистици, но просто добри хора с всеотдайно сърце и интуиция, готови на жертва за брата си...

Петър, ти пишеш че Христос може да бъде осъзнат само със сърцето - да, съгласен съм - но Исус е бил и физически човек, както и Кришна е бил Аватар в тяло - нали Мистър Бхактиведанта Свами Прабхупад който ти несъмнено уважаваш толкова набляга именно на физическото материализиране, спускане на Божествеността до триизмерният свят - така нареченият "персонализъм" в източната фолософия. Така че и личността има значение. Пиша за това, защото много школи имат явната склонност да прикриват много очевидни факти с изкуствени абстракции - дори и теософията! Един вид отвличане на вниманието...но, само намеквам, не искам да се впускам в подробности - да, само гласът отвътре е истинският - на сърцето, както се казва.

Линк към коментар
Share on other sites

Невъзможно е да примиряваме Противоречията!

Капанче :o Невъзможно е  да ПРИМИРИШ противоречията !!! :1eye:

За това и поради туй е туй  голямо люшкане...от векове...си губим времето да  ПРИМИРЯВАМЕ...все с не "това" се занимаваме :blink:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Благост - не съм съгласен с горното ти твърдение - противоречията са примирими - дори това е основната ни цел в живота - разбира се това е само един от многото начини да бъде изказана, от специфичен ъгъл ! Могат да бъдат примирени, когато излезем от измерението на страстите и конкретният ум, и достигнем до измерението на абстракцията(която е абстракция само за нас,защото ни е далечна...) - причинният план, и до света на Любовта, на интуицията - Буддхи... И за това не е задължително да сме висши медитатори или мистици, но просто добри хора с всеотдайно сърце и интуиция, готови на жертва за брата си...

Орлин, може да си малко или много несъгласен, пък аз съм много сигурна в това което съм написала :thumbsup:

Противоречията се разрешават , не се примиряват !

Никак не можеш да примириш двата бряга на една река - мостът не е "примиряване"...бреговете са си разделени, но ситуацията е разрешена!

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Точно в абстракцията на тези противоречия не можете нещо да се разберете, но се съмнявам, че реално имате голямо разграничаване във възгледите относно тях. Просто защото то няма как да стане. Само геометрично е възможно, а то и с още непозната за нас геометрия, ама иначе - как?! Противоречия, примиряване? Друго нещо е то това с изглаждането, ама не и примиряване - не че не си го знаете. То като ще е абстрактно да е и малко по - няма реални противоречия, ама точно на малко по- нивото, просто щото там половината от противоречието се губи и остава само какво - речие. :blink::D То и това не е, ама... :P

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Поздрав от копютърно - клавиатурната раса!

Венци :thumbsup1: ний с Орлин сме си от разбраните :smarty: .но понякога пишем по - бързо отколкото мислим :sorcerer:

И малко по темата!

:rolleyes: Ми Той ...Христос ...нали е единородният Син Божий , от Отца роден!

И сигурно няма как да не го усетиш и познаеш , щом е в теб и чрез теб! и... тогава просто ще го живееш Живия Христос ! :):thumbsup2:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...