Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хранителна Пирамида


Recommended Posts

Световната Здравна Организация е разработила схема за правилното хранене, която се нарича "Хранителна пирамида".

Тя помага на всеки от нас да си състави правилен порцион.

В основата на пирамидата са продуктите от житни растения.Отсъствието от порциона на тези продукти води до недостиг в организма на витамините от групата В , магнезий, цинк, хром.

С витамин В е свързано откритието, че белия ориз и бялото брашно са повече вредни, отколкото полезни. Историята на тайната нелечима болест Бери - бери( причинявала косопад и разни изменения в психиката), от която страдали само богатите китайци...хранещи се с белия полиран ориз, а бедните с евтиния неполиран в който обаче са необходимите ни витамини и микроелементи..същото важи за брашното и триците....Когато намерили причината - проблемът бил отстранен...и болестта започнала да се лекува.

Тук е и проблема за храненето с рафинирании и преработени храни.продуктите , покучени от обработени зърна съсдържат основно само Калории! Още за усвояването и преработването им от организма ни са нужни витамини от групата В, но тях вече ги няма...Те се губят в процеса на преработката.Сигнална лампичка! Вместо да ни снабдяват с действително нужните ни вещества, ние даже изчерпваме тези вещества от изтощения си организъм....и като резултат поредица от дисхармонични състояния.

По - нагоре в хранителната пирамида са плодовете и зеленчуците. % порции е ежедневната норма, като те трябва да са разнообразни и употребата им трябва да е Равномерна през целия ден.защо? - защото витамините са с различни свойства, например витамин С е изклячително нестабилен и ако се взема сутрин в голямо количество към обяд организма вече може да изпитва недостиг. Ето защо плодове и зеленчуци трябва да си хапваме през целия ден.

Тук има важен момент - произхода на продукта, къде и как е произведен и кога е откъснат/колко е пресен...

Друг етаж от пирамидата са продуктите, съдържащи белтъчини - дневно 3 порции...в състава на една порция примерно включва кисело мляко , домашни яйца,риба или други морски продукти. В рибеното масло се съдържа киселината Омега - 3 ...по последни научни данни жизнено необходима за организма.

на върха на пирамидата са продуктите - захар, различните напитки с оцветители, алкохол и кафе ( в големи количества) и т.н.

Парадоксът е че повечето хора се хранят по схемата на пирамидата , но на обърнатата пирамида! Полезно - Вредно!

Темата е много обширна и благодаря на всички , които ще се включат с конкретни и полезни практични познания и информация!

Любов + Светлина + Мир + Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

:v: Здравейте!

Няма ги - все още!

Хранителните добавки са няколко хиляди :1eye:

Те са нож с две остриенца!Има и един много важен момент за всички нас винаги и навсякъде да бъдем много грамотни=компетентни консуматори/потребители/купувачи! :feel happy:

Хранителните добавки не лекуват!!! т.е. ХД не са лекарства , но доста хора ги купуват с тази илюзия/надежда...Темата е обширна. Не съм им симпатизант, но професионално съм информирана за + и - им.

:hypocrite: Любов+Светлина+Мир+Радост

:v: Праз лук, ряпа, краставички, слънчогледово семе , целина , хвощ - съдържат нужния ни силиций/ силициев двуокис - за тимуса, хипофизата, надбъбречните, косата..., а йод - цвеклото, тъмното грозде, сливите с люспите, нужната ни ежедневната доза йод се съдържа т.например само в 5 броя ябълкови семчици!

Сок/саламурата на киселото зеле - супер витамин С :thumbsup1: а с праз и червен пипер и т.н :) е отличен зимен таратор!

Глината обаче...къде ли е по пирамидата :hmmmmm:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

:v: ВРЪЗКА МЕЖДУ ДНИТЕ НА СЕДМИЦАТА (ПЛАНЕТИТЕ) И ХРАНИТЕ

ПОНЕДЕЛНИК - ЛУНА: зеле, лапад, лобода, зелен фасул, маруля, краставица, зелена царевица, бакла, печурки гъби.

ВТОРНИК - МАРС: коприва, червени чушки, лук, чесън, хрян, бяла ряпа, репички, спанак , лютивички и с желязо.

СРЯДА - МЕРКУРИЙ:моркови, леща, зряла царевица, магданоз, чубрица, круши и други жълто обагрени плодове.

ЧЕТВЪРТЪК - ЮПИТЕР: праскови, картофи, тикви, бамя, фъстъци, орехи, бадеми, маслини, жито, праскови, растително масло, мляко.

ПЕТЪК - ВЕНЕРА: череши, вишни, ябълки, сини сливи, смокини, ягоди, малини, дини, грах, сусам, мащерка.

СЪБОТА - САТУРН: орехи, бадеми, лешници, кестени, сини патладжани, зрял боб, черна ряпа, маслини, боровинки, шипки,какао.

НЕДЕЛЯ - СЛЪНЦЕ: грозде, стафиди, портокали, мандарини, ориз, леща, слънчоглед, овес, ръж, ечемик.

това е само вариантче , вариациите...комбинациите сигурно са безчет :)

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Конвенционалната пирамида, която бе описана и тук, вече се оспорва от редица диетолози и природолечители. Не само суровоядците, голяма част от радетелите на разделното и зоновото хранене също изразяват сериозни съмнения в нея. И аз също считам, че най-широкото място следва да бъде не в.сектора на зърнените храни, а в този на плодовете и зеленчуците. Има едно представително италианско проучване още отпреди 12-13 г., резултатите от което бяха публикувани във В. "Лечите", но после и той и всички други медии си замълчаха... Твърде е "скандално", за да се популяризира нашироко... Идеята е, че висококалоричната и високобелтъчната храна, дори и да е полезна чрез някои свои съставки, не бива да се консумира прекалено - а почти при всички хора именно това се прави. Многото калории и белтъци пренасочват енергията на тялото към борба с излишъците, а също така свръхстимулират жлезите с вътрешна секреция, което се последва от износване. Авторите препоръчваха по половин килограм плодове и зеленчуци на ден и от всичко друго - само по малко. Това според тях може да удължи живота буквално с няколко десетилетия. Аз обаче съм срещнал съм само 3-4 души, които приблизително спазват това - и действително, просто нямам думи за това колко са енергични и пречистени. Моя милост още не съм стигнал дотам, но определено всички дни, когато се доближавам до този именно вид пирамида, несъмнено се чувствам най-добре...

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравей, Добро+Мир! Темата ме интересува и професионално. Конвенционалната пирамида е била добра за другите времена + сигурно още ще служи на някои човеци и на някои фармацевти :lol: участвах в едно проучване, в което се оказа, че българинът дава парите си на първо място за храна + на второ място за лекарства + т.н. даже делът на "sms-аджиите" нараства :whistling: за мен това е от една страна геноцид, но от друга е и естествен подбор :smarty: знаем че всичко тече - всичко се развива...все към по-добре :v: подай моля те конкретно инфо за проучването, за което говориш :smarty:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Конвенционалната пирамида, която бе описана и тук, вече се оспорва от редица диетолози и природолечители. И аз също считам, че най-широкото място следва да бъде не в.сектора на зърнените храни, а в този на плодовете и зеленчуците.

Добромир, поздравления за мнението :)

Оптималният вариант според мен е 75% плодове, зеленчуци, ядки и кълнове в сурово състояние, добавяме зелените подправки, меда /и др. пчелни продукти - пчелен прашец, клей-прополис, пчелно млечице/ и до 20-30% друга термично обработена храна - отново зеленчуци :king: , които не се консумират сурови - картофи, патладжан, зрял боб, леща, жито, овесени ядки /зърнени/; всъщност овесените ядки са чудесни и накиснати около половин час с мед и смлени сурови бадеми :rolleyes:

Е, всеки си има изкушения - моето е шоколадът...

Желателно - препоръчително е да има пост-почивка /отдих/ - 1 ден седмично или 1-2 седмици на сезон /примерно/ само на вода, или вода+плодове, фрешове - резултатите са чудесни.

Аз обаче съм срещнал съм само 3-4 души, които приблизително спазват това...

Има, има такива хора - вярно е, че излъчването, което имат е неповторимо... :feel happy:

Благост, резултатите от проучването, което споменаваш са повече от печални - истината е, че хората са болни, много болни. Само се замислете колко от ваши близки, познати имат т.нар. рецептурни книжки на хронично болния...

Тези хора са на "доживотно" лечение, което обаче на практика няма резултат... освен този да пълни джобчето на фармацевтичните компании... /съжалявам ако звуча грубо/.

Благост, много ме заинтригува идеята, която явно осъществявате - клиника за холистично лечение...

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравей, Милена :v: хората с рецептурните книжки... май не са и съвсем живи :hmmmmm: простете това не е по темата :) виждала съм как всяка "болест" може да бъде прогонена :v: аз съм от перманентно здравите + от тези дето умора нямат :lol: а за суровите картофи съвсем наскоро споделяха, че са си били съвсем полезни + това ми направи впечатление защото като дете много ги обичах + майка все се караше на баба , щото тя ми даваше :lol: възнамерявам да експериментирам с едни картофи сорт червени :king:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравей, Милена  :v:  хората с рецептурните книжки... май не са и съвсем живи :hmmmmm: 

Благост, недей :unsure: - алергичното ми детенце има също такава рецептурна книжка, за да може чрез нея Здравната каса да отпуска специалното мляко от което се нуждае /изчислената месечната сума за млякото е 240 лева/.

... виждала съм как всяка "болест" може да бъде прогонена

Би ли споделила начина на лечение ? :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Диета за хармонично здраве и "духовно" проспериране(за един човек на ден):

- един килограм шоколад

- Два хляба

- Килограм пържоли (може да се заменят с кебапчета по желание)

- Силни подправки - люто, кисело, солено- в изобилие ... :dancing yes:

Според изследванията на съвременната наука - здравето зависи преди всичко от генетичното наследство. Аз лично познавах хора на над 90 години, които хапваха твърде обилно - без никакви смешни диети, без задръжки - с голяма радост и благодарност! Има също така и безброй много други такива, които са в постоянен нервен срив от потискането на естествените потребности на стомаха си(и на сточщите зад тях емоции, които не могат и не знаят как да трансформират) и се хранят само с покълнала пшеница и ябълки. Обикновено тези последните умират поне 20 години преди първите, потънали до шия в болести ... Просто наблюдения от живота...

Защо се получава така? Защото основното, което е важно за здравето и хармонията на телата и съзнанието ни - е силата на духа ни, количеството икачеството енергия, които имаме, а оттам и Любовта и Светлината, които можем да възпроизведем. Според мен - промените в храненето трябва да бъдат ЕСТЕСТВЕНО следствие от развитие на съзнанието! Не обратнбото. Обратното, така както се опитват много хора - да променят храненето си, а оттам и очакват промяна на съзнанието - е напълно грешен метод и може да доведе само до невротизиране и дисхармония на психично и на физиологично равнище!

Да - има значение какво ядем - всяка храна внася определена енергия в нас и това се отразява и на психиката и духа ни! Но - факт е, че ядем определена храна и имаме стремеж към нея, имено защото тя отговаря на определени наши психични качества! Имаме агресия - яде ни се месо! Имаме ревност - яде ни се кисело! Липсва ни Любов - яде ни се сладичко! Липсва ни сила - яде ни се лютичко!

Здравто зависи преди всичко от психическото здраве! както казах - уклонът към дадени храни е само следствие от психическите ни компоненти и качеството на духа ни! Така че - ако искаме да се храним с чиста храна и да сме в хармония с Живота и Творението - нека поработим върху сублимирането на психоемоционалните си комплекси и въздигането на духа си!

Опази ме, Господи, от диети и диетолози! :harhar::thumbsup2::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Знам, че от менюто е добре да се изключи изцяло прясното мляко и сметаната, както и че пиенето на вода не трябва да бъде в такива големи количества /1 - 2 и повече литра на ден/. В противен случай следват неблагоприятни изменения в жлезите с вътрешна секреция и съответно бъбреците, а след което и начало на заболяване.

Линк към коментар
Share on other sites

Фактите от живота не бива да се разглеждат изолирано и вън от цялостния контекст, включващ и тяхното индивидуално значение!

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично познавах хора на над 90 години, които хапваха твърде обилно - без никакви смешни диети, без задръжки - с голяма радост и благодарност! Има също така и безброй много други такива, които са в постоянен нервен срив от потискането на естествените потребности на стомаха си(и на сточщите зад тях емоции, които не могат и не знаят как да трансформират) и се хранят само с покълнала пшеница и ябълки. Обикновено тези последните умират поне 20 години преди първите, потънали до шия в болести ... Просто наблюдения от живота...

      Здравето зависи преди всичко от психическото здраве! както казах - уклонът към дадени храни е само следствие от психическите ни компоненти и качеството на духа ни! Така че - ако искаме да се храним с чиста храна и да сме в хармония с Живота и Творението - нека поработим върху сублимирането на психоемоционалните си комплекси и въздигането на духа си!

  Опази ме, Господи, от диети и диетолози!  :harhar:  :thumbsup2:  :angel:

Така ли е - и доколко? Защото от диетолозите бягат и онези, които после отиват при химиотерапевтите и хирурзите. И защото неподтискането на "естествените" (всъщност вече извратени) импулси при болшинството хора означава всъщност подтискане на тихия здравословен усет на организма. Относно 90-годишните... Ами то при част от най-възрастните хора, израснали в обстановка, където живеят по-природосъобразно просто по традиция и благодарение на чистотата на околната среда, наистина има и доста издръжливи организми. Веднъж изградени без излишества (израснали в годините на "капиталистическите лишения"), после те дълго могат да се справят и въпреки неправилното последващо хранене. Но я погледни техните поколения - те да не би да гладуват масово или да спазват някакви странни диети, че стават все по-зле от поколение на поколение? Всъщност почти никой не тръгва към по-особено хранене, ако си се чувства добре, макар че предава все по-слаби гени и все по-лоши навици на следващото поколение. И ако правилното хранене се възприеме от хора вече в много тежко състояние, то може и да не им помогне достатъчно (а и те могат да не го изпълняват вещо, поради недознание или както ти казваш, поради психологични деформации). Това обаче не означава, че ако си бяха плюскали каквото им попадне - щяха да са по-добре или да живеят повече - точно обратното, щяха да са още по-зле!

А пък има и достатъчно съвършено различни примери - когато нищо друго не помага, даже духовната практика (може би поради несъвсем предано изпълняване, ама кой до където може...) - а именно промяната в храненето е била решаващият компонент при излекуването. Ами това, че има също шампиони и творци от висока класа, употребяващи 3-4 пъти по-малко калории от "плюскащите"? Какво правят освен това последните - имат резерви от енергия и ги използват, за да неутрализират излишествата от храна? Колцина от тях са действително духовни?

Нека да не мечтаем прекалено, а да видим какви са реалностите тук и сега. Психичното здраве, от което да произлезе и физическото и което да помага при здравословните навици, е един идеал, който повечето хора не могат да постигнат лесно - или изобщо - през този живот. Растежът на осъзнаването, който би им помогнал сами да избират правилно количеството и качеството на храната, при тях не се получава и затова го заменят с разсъждения от рода на "знае ли човек от какво ще напълнее"... Така не се получава нито физическо, нито умствено, а камо ли духовно развитие. Човек все трябва да тръгне от някъде, а за повечето от нас, земните твари, е най-възможно и естествено да тръгнем от там, откъдето ни съветват и Учителите. Т.е. заедно с първоначалните духовни и умствени практики обезателно да включим внимание към храненето, движението, дишането, спането и други прояви на физическите ни организми. Падал съм "от двата стола на земята", така че съм си казал: или наистина си доказвам, че съзнанието ми е всесилно, напр. не се напивам от алкохол, не се тровя от цианкалий и като ми отрежат главата ми порасва автоматично нова; или, ако това явно не се получава, обръщам внимание на здравословните опции във физическия си живот не по-малко от внимание, отколкото на духовните му опции...

Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се, че е някак глупаво да се слага всичко и всички под общ знаменател. Храненето, лечението и други тай нарчени процеси дето ни съпътстват животеца са според мен строго индивидуални, в зависимост от редица външни и вътрешни условия - психични, физиологични, на средата и т.н. :dancing yes:

При никои, тъй възхвалявяния метод на гладуването вместо да излекува по скоро може да навреди (да погледнем към анорексиците, а), всеки трябва да познава нуждите на организма си.

За мене има едно правило : това което ми се яде - от това имам нужда, и си вярвам твърдо. :thumbsup2: Но разбира се без ексесии, преяждане и насилване и естествено ограничаване на всичко що е сладичко, но вредно. :dancing yes: Та от опит знам,че при мен диетата си е сигурна депресия, та след причистването на клетото организъмче, ще погълно двойно количество за да си изгоня депресийката. :thumb down:

Грижата за тялото е причина и следствие за психичното здраве.

Та нали Учителя е дал съвети как всяка храна ти може да бъде полезна за организма стига да си дадем зор да поработим с мисълта. :sorcerer: Та това според мен е важното : не се насилвай и хапвай осъзнато това което ти се хапва.

:feel happy: Мир + Любов + Радост + Светлина :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Хората на новата раса ще се хранят изключително с растителна храна. Там няма да се говори за месна храна. Съвременните учени говорят за месото като за по-силна храна. Наистина месото е по-силна, но по-вредна храна. Тя съдържа повече отрови и прави човека груб, жесток. Тревопасните като вегетарианци, са дошли до по-високо съзнание от месоядните животни. Когато ги колят, те изпитват особен страх, които образува в организма им известни токсини. Хората, като ядат месото на тревопасните, приемат тези токсини в организма си и започват да боледуват, особено от неврастения. И лекарите признават това, но казват: Съвременният човек не може още без месо. Който иска да влезе в расата на Любовта, трябва идейно, по убеждение да се откаже от месото. Човек трябва да пресъздаде своя организъм. Ако не може да направи това, дълго време ще живее с подбудите на животните. (Беинса Дуно)

:smarty::yinyang::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

За мене има едно правило : това което ми се яде - от това имам нужда, и си вярвам твърдо.  :thumbsup2: Но разбира се без ексесии, преяждане и насилване и естествено ограничаване на всичко що е сладичко, но вредно.  :dancing yes: Та от опит знам,че при мен диетата си е сигурна депресия, та след причистването на клетото организъмче, ще погълно двойно количество за да си изгоня депресийката.

  :feel happy:  Мир + Любов + Радост + Светлина  :feel happy:

Много по-често от анорексията (пристрастяване към гладуване) се среща булимията (преяждането). И двете са психически зависимости и не позволяват да се намери естествената мярка. Но както е глупаво да се смята, че след като няма апетит, анорексичката чрез продължаване на глада ще си излекува анорексията, също толкова е глупаво да се мисли, че чрез угаждане на извратените апетити ще се преодолее булимията. Не искаме да приемем една очевадна истина - всички ние страдаме от различни зависимости - кой повече, кой по-малко, кой в по-голема, кой в по-малка степен. А някой да се е излекувал от алкохолизма чрез оправдаване на постоянната му употреба - винаги когато "отвътре му се поиска"? Тогава, ще кажете, единствената алтернатива ще е подтискането. Дори да беше така (а тази дума са я направили прекалено мръсна някои удардни психолози!), в редица животоспасяващи ситуации и подтискането ще е оправдано, поне като временна мярка. А иначе бавният вариант, по който може да се възстановят естествените потребности, е естествено този чрез осъзнаване - ама много са малко хората, които могат да успеят на фона на опиянението от продължаващото пристрастяване! Ето, гладуването само по себе си не лекува от преяждане и даже може при недостатъчно осъзнаване да доведе до неблагоприятни резултати. Но ако човек не прекалява със сроковете и се захранва правилно, ще види, че привличащите го преди нездравословни храни започват да променят вкуса си. И ако той се довери на този възроден инстинкт, нататък има големи шансове да се стабилизира без никакво подтискане. Но ако продължи да упорства, отново ще попадне в същите зависимости. Това не са теории, така аз отказах захарта, която ядох по половин кило до 30-я си рожден ден. С или без общо разтоварване, на няколко пъти трябваше за дълго да спирам да я ям, да наблюдавам след това как се чувствам, когато отново я включвам, за да се убедя не само теоретично, но и на дълбинно ниво, че тя ми вреди. И тогава вече я спрях завинаги, освен много редки изключения в нищожни дози, което вече не ми се отразява. Ако значи си бях разсъждавал да си давам на организма това, за което копнее, и досега да си бях захароман. Впрочем, въпросът за зависимостите е толкова важен, че би следвало да се дискутира по-подробно в отделната съответна тема.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Някой по-горе беше написал, че хората които не се ограничават със диети и гладувания живеели с около 20 години повече от другите. Съгласна съм , че болестите са по-скоро следствие от емоционалното състояние на ума, но също така смятам, че храната има голямо значение за човешкия организъм. Ако системно се храниш неправилно рано или късно ще се разболееш от нещо. Аз самата имах прадядо и прабаба вегетарианци, които редовно са постили /включително и тримирене/ - прадядо ми доживя 103 години а прабаба ми 94, така, че не можем да кажем кой по кое време ще умре.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Конвенционалната пирамида, която бе описана и тук, вече се оспорва от редица диетолози и природолечители. Не само суровоядците, голяма част от радетелите на разделното и зоновото хранене също изразяват сериозни съмнения в нея.

Последните изследвания показват, че от това разумно разпределение на продуктите не само няма никаква полза, но то е една от основните причини за епидемията от затлъстяване в САЩ (според American Journal of Public Health).

В така построената пирамида възниква представата, че за здравословна храна може да се смята обезмаслената. Считайки въглехидратите за относително безопасни, хората са се насочили към обезмаслени, но калорични продукти. А именно тези въглехидрати се приемат от кръвта, без да могат да бъдат изразходвани веднага. И се натрупват под формата на мазнини. Оказва се, че могат да доведат до развитието на заболявания като захарен диабет и някои заболявания на сърцето.

Предлага се алтернатива - да се отчита кои продукти могат да бъдат източници на добри и кои на лоши мазнини и въглехидрати.

Линк към коментар
Share on other sites

То е ясно - рафинираните захари и бели брашна, които при това се консумират масово в света една от няколко десетилетия, са лошите въглехидрати. От другите, ако се консумират в големи количества, за някои хора концентрираният мед, фурмите, стафидите и тестените произведения - даже частично с черно брашно - могат да са проблемни (а то почти винаги и "диетичните" тестени не са с пълнозърнесто брашно, а смесено с бяло, плюс оцветители). Зърнените като директно консумирани - покълнали или варени - без смилане, са най-сигурната гаранция, че не са рафинирани. И разбира се, пресните плодове и някои зеленчуци са добри източници на въглехидрати, и не само на тях

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Зърнените като директно консумирани - покълнали или варени - без смилане, са най-сигурната гаранция, че не са рафинирани. И разбира се, пресните плодове и някои зеленчуци са добри източници на въглехидрати, и не само на тях

Съгласна съм с цитираното :) - суровото-прясно състояние на продуктите е за предпочитане /с уговорката, че някои зеленчуци не се консумират сурови - напр. патладжан/.

И като че ли има осезаема разлика между "обработката" покълване и варене?

Какъв е начинът за отказване на "захаросването" ? В частност не става въпрос за рафинирана захар и производни /с изключение на шоколада - естествено :rolleyes: /, а по-скоро фурми, стафиди и мед...

Линк към коментар
Share on other sites

Човешкият организъм не е много приспособен към концентрати, но цивилизацията го е приучила. Все още може да се възстанови естественият апетит и захарният концентрат да ни се види "отровно" сладък. Моят метод е съчетание от пълно изключване на съответните продукти за 3-4 седмици и после включване много по малко с изострено съзнание - в повечето случаи се получава усещане за прекалено сладко и ако човек го запомни и не се връща после назад, отказването може да е трайно. Поотделно осъзнаването и въздържането много по-рядко вършат работа - първото следва да е много силно, за да даде резултат в разгара на самото пристрастяване; второто без осъзнаване може да доведе до натрупване на подтиснати желания и оттам - до чести провали в диетата, а и други проблеми. Трябва да се стигне до по-естествено реагиране на самия организъм, той се убеждава не от теоретични аргументи, а от собствения си усет. И после въпросът е дали човек ще закрепи резултата (в повечето случаи няма рецидиви от само себе си, ако обаче упорства към възвръщане на старото положение - и това е възможно...) Колкото и да е чудно, даже едно и също количество за деня захари, приети в концентриран или разреден вид - имат доста различно въздействие! Човек се пристрастява предимно към концентратите.

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за споделения опит!

Би си заслужавало да се изпробва метода. Единственият период, в който не изпитвам глад за сладко е по време на глад :D - изразът не е точен, тъй като практикувам 2-седмични курсове на пресни сокове и плодове в началото на всеки сезон, но все пак ефектът е добър.

Колкото и да е чудно, даже едно и също количество за деня захари, приети в концентриран или разреден вид - имат доста различно въздействие!

Какво се разбира под "разреден вид" на захари :hmmmmm: ?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами каквото си е - например 30 г. мед на две порции сутрин и вечер, в по една чаша билков чай или вода, се понася далеч по-добре, отколкото еднократно изяден наведнъж и без течност. Някои хора от последното даже получават сърцебиене и прималяване и си мислят от какво ли е, а то е просто внезапно вдигане на кръвната захар, последвано от инсулинова реакция и хипогликемия.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

То е ясно - рафинираните захари и бели брашна, които при това се консумират масово в света една от няколко десетилетия, са лошите въглехидрати. От другите, ако се консумират в големи количества, за някои хора концентрираният мед, фурмите, стафидите и тестените произведения - даже частично с черно брашно - могат да са проблемни (а то почти винаги и "диетичните" тестени не са с пълнозърнесто брашно, а смесено с бяло, плюс оцветители). Зърнените като директно консумирани - покълнали или варени - без смилане, са най-сигурната гаранция, че не са рафинирани. И разбира се, пресните плодове и някои зеленчуци са добри източници на въглехидрати, и не само на тях

:) всъщност кои са добрите заместители на рафинираната захар за ангелчетата между 1 - 3 годишна възраст : кафявата захар + фруктозата + глюкозата...разбрах, че медът не се препоръчва :sleeping: някой има ли опит или инфо :)

:(:(:(

Благост, недей  - алергичното ми детенце има също такава рецептурна книжка, за да може чрез нея Здравната каса да отпуска специалното мляко от което се нуждае /изчислената месечната сума за млякото е 240 лева/.

:( много ме е сраааам :lol: като се прочетох :( чак сега го видях и осъзнах :unsure: Милена , благодаря ти за благостта, която излъчваш въпреки болката :feel happy: с всичките си клетки преживявам тази наша унизителна система на взаимоотношения :ph34r: и безсилието ни...

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Здравейте,

известно е или поне така се разпространява,че от прекаленото количество на въглехидрати се пълнее,те са по - силни в това отношение дори от мазнините.

Моя близка направи една нисковъглехидратна диета,която включва само месо -варено или печено,сурови зеленчуци,яйца -варени или печени и вода нищо друго.Резултата беше 25 кг надолу за 2 месеца,но проблема беше в това ,че такова хранене толкова дълго не трябва да се прилага,сега има доста проблеми със организма си едно от които е май получаването на "лениви черва"-възможно ли е да е от диетата?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...