Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Можем ли по зъбите на човека да си правим заключения за здравето му?

Ако зъбите са развалени, това значи ли, че и цялото тяло е страдащо? Развалените зъби показател за проблеми с костите ли са?

Как мислите - могат ли да се развалят и отвътре - при все, че човекът ги мие редовно и се храни нормално, зъбите да се развалят упорито. Какъв процент в този процес играе генният фактор?

А какво мислите за лечението им - каквото е сега - лечение ли е, или просто кърпеж, при това с допълнително разрушаване, за да могат да ги запушат с цимента си?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

По принцип на много хора зъбите се развалят от стрес. Аз наблюдавам себе си - откакто спрях месото много по-малко кариеси започнаха да ми излизат, а откакто започнах да практикувам лечебен глад нямам развалени зъби /засега/. Имам чувството че се лекуват сами и май проблема не е в сладкото, а ше се окаже че е в месото.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че всеки здравословен проблем, указва за известна дисхармоничност в човека като цяло. Специално проблемите със зъбите могат да се свържат в психологически и ментален план с проблеми, свързани с вземането на решения.

Развалянето на зъбите зависи от храненето и хигиената, разбира се, но това не е определящо. По-скоро се получава по време на продължителен период на нерешителност или когато човек се чувства затруднен да анализира нещата и да вземе необходимото решение.

В тази връзка и коментара на Буболече, че се развалят по време на стрес - също е вярно и точно по същата причина: човек обикновено е стресиран, когато е принуден да взема решения при необичайни обстоятелства, не е сигурен дали взема правилно решение и т.н.

А проблемите с венците показват неспособност да изпълните своите решения. Ако кървят - значи не изпитваме радост от решенията, които вземаме.

По развалените зъби според мен не може да се съди категорично за други здравословни проблеми.

На мен самата зъбите ми се разваляха най-много като дете до прогимназията включително - тогава по много причини наистина бях безкрайно нерешителна. След това вече започнах да си правя по една пломба средно на 10 години, но затова пък периодично имам проблеми с венците :lol:

Дано да съм била полезна.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че проблемът е там някъде в костите. И по точно в калция. Наистина нямам знанието, но си мисля, че калцият, който трябва да поддържа костите плътни, се изхвърля, или се разпределя неправилно - не съм наясно с причините, възможно е да се влияе от стреса. Според мен това е причината за образуване на зъбен камък. И в колкото по-голямо количество е той, толкова повече се разяждат венците и оголват основите на зъбите. Вследствие на което пък те се развалят, възпаляват и падат. Толкова много хора има със зъбни протези, а още колко много хора имат нужда да си направят такива.

Също си мисля, че същите тези хора вероятно вървят към диагноза остеопороза.

Съзнавам, че се изказвам като лаик. Моля, ако може някой да вземе професионално отношение по въпроса.

Здраве и любов!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че генът е решаващ в случая. Колкото и да ги мия цял живот се развалят по 1-2 зъба ежегодно, още от детската градина като се започна, та досега, все пак май понамалих честотата-от 2 зъба годишно, на един годишно. Неизбежно. Питал съм зъболекарите дали е от евентуален недостиг на калций-казват категорично че той няма никакво значение и няма да помогне дори да го увелича. Преди години имах двама приятели-близнаци: единият изобщо не си мие зъбите и нямаше нито един развален зъб, другият ги мие най-редовно и постоянно му се разваляха, баба им също нямала нито една пломба-генът единият е получил от баба си относно зъбите.

Дядо ми беше зъболекар, доста добре съм запознат със стоматологията, имам подръка всякаква стоматологична литература. При първия сигнал отивам да си оправя зъбите, и въпреки това имам вече 3 коронки, слава Богу че нямам още нито един изваден зъб. :)

Линк към коментар
Share on other sites

От всичко по нещо... Генният фактор, както казва Максим, е важен. И стресът - да, просто кръвта става по-киселинна и задържа по-малко минерали в организма. Самите минерали също са важни, но не само калцият. Да се пие изолиран калций - няма да помогне. По-скоро при мен кариесите стръмно намаляха след 30-годишната ми възраст. Свързвам го с това, че по същото време спрях захарта - тя изсмуква не само калция, а цялостния минерално-витаминен комплекс, необходим за костите и зъбите. Това означава, че захарта е вредна не само външно, а предимно вътрешно, миенето на зъбите е по-мзалко от полумярка. Връзка с общото здраве има, но не е линейна. Според една дискутабилна хипотеза в природолечението, ако организмът е силен, той има развита отграничаваща способност и изтласква болестите в нежизненоважни области - кожа, нокти, коси, зъби, кости и стави. Тогава те могат да са доста зле, а останалите органи да са здрави. Наблюдавал съм немалко възрастни хора, от младини загубили зъбите си, но все още намиращи се в отлична обща форма. В други случаи проблемите със зъбите са само една от проявите на цялостни здравни проблеми, но това си личи и от оплакванията, и от изследванията.

Линк към коментар
Share on other sites

Зъбите са огледало на всички вътрешни органи и системи на организма. Всеки зъб се свързва с определен орган, система, със състоянието на психиката и т.н.

Зъбите на горната челюст се "развалят" поради излишък от енергия, която има характер на автоагресия.- Когато чакрите, намиращи се по предната стена на максиларните синуси не функционират хармонично, енергията не се излъчва правилно, а се насочва надолу, и уврежда зъбите. Почти всички органи, които се свързват с горните зъби са ян-органи, като започнем от горните фронтални зъби, които имат отношение към пикочо-половата система, кучешките и предкътниците (4 и 4 горни зъби от двете страни) имат отношение към синусите, 6,7- стомах, дванадесетопръстник, 8- сърце и психическо състояние.- Излишъка от енергия, която не се изразходва рационално и съзидателно, разрушава зъбите. Пародонтозата обаче се свързва с друг процес, най-често е свързан с негативни емоционални и ментални модеби, отправени към семейството, и по-точно- към бащата, родителя. Като цяло горната челюст и зъбите преставляват много точен ориенттир за това, каква енергийна активност, и в каква насока е човек я използва.

Зъбите на долната челюст се свързват с ин-органи и системи- 21/12- имат отношение към панкреаса, черния дроб и бъбреците, 3/3- към черния дроб и жл. мехур, 54/45- слезка, панкреас, сляпо черво; 6/6- дебело черво 8,7/7,8-бял дроб, психика.

Като цяло, долната челюст отразява способността на човека да устоява- процеси като търпение, волеви процеси, способност да издържа различни натоварвания.

Ако не се лъжа, от астрологична гл. точка, горната челюст се управлява от овен като зодиакален знак, а доблната- от телец, което отговаря напълно на съответните процеси. Когато зъбите на двете челюсти са допрени един до друг, при затворена уста, без да има напрежение и стискане- така се обменя правилно енергията им, като тук слюнката има особено важно значение. Всеки от зъбите е електрод, а слюнката е нужната "течност", която да усилва проводимостта- особено това се отнася до процеса на хранене, на нивото на устната кухина- а там най-отговорните моменти са дъвчене и преглъщане.

Зъбите се развалят още ипри недостатъчно количество на слюнката, или "некачествена" слюнка.

Човек има много слюнчени жлези- три чифта големи слюнчени жлези, и множество малки слюнчени жлези, пръснати навсякъде по устната кухина, по небцето, устните и бузите...

Слюнката макар и да е изучена, не е достатъчно дочбре проучена....Слюнката се свързва с финия механизъм на равновесие между симпатиковата и парасимпатиковата вегетативна нервна система, както и директна връзка с ендокринната система. В слюнчените жлези се отделя и хормон, наречен птиалин, с все още неуточнено действие по отношение на организма. Имам наблюдения, че слюнката се свързва с радостта както цяло...

От физиката знаем, че едена система е стабилна енергийно, когато нивото на енергия в нея е ниско- това с пълна сила се отнася за зъбите. Така че, зъбите имат специфично устройство, специфичната зъбна тъкан е такава, че дава възможността енергията да се разпределя и отдава равномерно и след всяко хранене зъбите да стават все по-здрави...стига храненето да е осъзнат процес...

Линк към коментар
Share on other sites

Захарите, които поемаме- от хляба до бонбоните, започват да се разграждат още в устната кухина. В слюнката се съдържа амилаза, и чрез нея захарите се "смилат", а чрез лигавицата и кръвоснабдяването на езика, се поемат директно- това в крайна сметка спасява живота на диабетика изпаднал в хипогликемия.

Склонен съм да не обвинявам захарта за това, че разваля зъбите- не ги разваля тя, а енергията, която е придобита чрез захарта, която не се използва, натрупва се, и повишава енергийното ниво на определена система, а такава система вече не е стабилна, податлива е напромени...

Не е въпроса в това, да не се консумират сладки неща, а да се консумират разумно, когато има реалбна нужда от тях. За градския човек, консумиращ "градска" храна, нуждата от "сладко" е сведена почти до нула...

Когато в устната кухина енергията се повиши- предимно за зъбите на горната челюст, това значи че се повишава и киселинността, енергийно "натоварените" зъби са като "наелектризирани" и привличат бактерии, които да ги "облекчат" енергийно- така се започва образуването и на зъбната плака, и на зъбния камък, следва образуването на кариес...

Зъбите на долната челюст се развалят поради изчерпване на енергията- тогава те привличат същите онези бактерии, но не за да отдадат, а за да приемат от тях енергия....

Линк към коментар
Share on other sites

Може би наистина и гените имат някакво значение за здравите зъби или обратното, но моят баща има една единствено пломба в устата си и зъбите му са в перфектно здраве, докато майками е със изкуствени вече, а аз не мога да кажа че моите са много здрави по -скоро обратното има досат пломбички :D , разбира се важно е и каква храна консумираме, алкохола и цигарките приятели ли са ни и не на последно място психическото ни състояние и начин на мислене...но както винаги Кристиян е бил много полезен за всички нас и е дал доста инфо по темата. Благодарско Кристияне :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко е от значение, но, да вземем например цигарите. Тютюнопушенето е емоционален проблем- ако изразяваме чрез него автоагресия към себ еси (самоунищожение), то това се оказва вредно и за зъбите, и за кръвоносните съдове, и за сърцето, и за белите дробове..Физическите прояви са следствие от емоционални е ментални модели, които следваме.

За здравината на зъбите има значение и правилното съотношение на четирите елемента в тях. Калцият, и другите минерали, които се включват в костната тъкан имат отношение само към елемнта "земя". Ако елемна "вода" не достига например, земята скоро пресъхва- факт е, че при липса на достатъмчно слюнка зъбите се развалят много по-бързо. Слюнката е важен протектор на зъбите, както и на устната лигавица като цяло. Ако елемента огън е в излишък, или елемента въздух, или и двата- то се усилват процесите на разруха- запустяване...както в пустинята "земята" е лишена от вода, а благодарение на огъня и въздуха, "земята" става на пясък...

Ето защо, зъбите са една доста надеждна и сигурна отправна точка в диагностиката на заболяванията. Филипинците диагностицират по зъбите- в постинга ми по-горе съм изложил приблизително техните "виждания" за връзката на зъбите с органите и системите.

Така че, състоянието на зъбите зависи от това, какъв тип е личността. Както при формата на дланите и пръстите се различават особеностите на всеки един от елементите, както линиите на ръката зависят като сила, експресия, интензивност на определено качество (знак), както и на протичането на енергията по тях също от типа елемент, на който отговаря линията, така и при зъбите това е със същата диагностична и прогностична значимост.

Иначе, няма за какво да благодарите на мен.- Всичко това, което съдържа мнението ми е известно отдавна, и почти навсякъде в ръководствата по алтернативна медицина, медицинска астрология, радиестезична медицина, акупресура/акупунктура и т.н. тези неща са описани, и зъбите присъстват като диагностичен елемент, а в някои случаи- като прогностичен...

Повечето проблеми със зъбите идват поради това, че "предъвкваме" проблемите си- мисловни, емоционални "дъвки"..които горчат, или пък са пресолени, прекисели...а някои направо си "вонят"- така е, в устата това е неизбежно...Но, ако се научим да ги преглъщаме- в стомаха те нямат вкус, а стомахът, и храносмилането като цяло, си знаят работата...Доста неприятни на вкус, горчиви, лютиви, и неприятни на миризма неща се оказват лечебни- като чесъна, лука и много други.- Те не могат да се дъвчат много време- трябва или да се включат в друго ястие, или да се гълтат възможно по-бързо, защото тяхното лечебно действие се проявява едва когато бъдат храносмляни- асимилирани...

Едно сравнително лесно за усвояване упражнение е това, да се научим да държим устата си затворена, зъбите на горната и долната челюст да са допрени, т.е. да сключим "захапката", без да напрягаме, и да поставим върха на езика си в ямката, която се намира зад горните фронтални зъби- там има естествен анатомичен отвор- от там преминава назо-палатиналния нерв. Когато поставим върха на езика на това място, "включваме" енергийната верига, преминаваща по срединната линия на тялото- отпред и отзад. Отпред тя протича в посока надолу, като "възходящата" "част" преминава тила, преминава през течмето, челото, и "свършва" в централната част от лицето- носът. Чрез устните, зъбите, и езикът, поставен в ямката зад горните фронтални зъби се "включват" три енергийни потока на жизнената енергия "ци". Огнен, въздушен, и воден. Земният поток действа най-интензивно по време на бременността и оформянето на зародиша в плод, и в първите 7 години от живота, като във вторите 7 години постепенно намалява, доминира водния поток, а след 21 годишна възраст остават "най-актуални" огнения и въздушния. Те имат еднаква по форма "орбита", но посоката им не е еднаква, и не преминават през едно и също място в тялото. Например огнения поток е този, чията енергия ползваме най-често. Той преминава извън гръбначния стълб, по т.нар. "жълта връзка"- lig. flavum, достига до черепа, и от там, протича по т.нар. galea aponeurotica- тя включва фасцията и мимическите мускули- темпоро-окципито-франтален, и се спуска по мускулно-периосталния слой на билото на носа, по централната преградка между двете ноздри, и "възходящата" му част завършва в ямката на горната устна- филтрум. Там има акупунктурна/пресурна точка, която се използва в случай на спешна нужда от енергия, от тонизиране, от повишаване на кръвното налягане и пулса- ако ни "причернее", или в случай че някой колабира (това не означава някой, който е пил кола и бира....)... :D

А "приемащата", или "низходящата" част от "орбитата" на тези енергийни потоци започват от долната челюст, долната устна- ямката по средата, езика...

А по отношение на ямката зад горните фронтални зъби- тя не е единствения "избор" за "контакт", има още три места, две от които са чак в областта на мекото небце...но това е съвсем друга тема...

Смисъла в това, да си създадем навика да си държим устата притворена, с език допрян до небцето е в това, че по този начин подпомагаме протичането на енергийните процеси, освен това, ако докато правим това се сетим и да дишаме по-пълноценно...Видовете дишане тук не им е мястото да се споменават, просто това е нещо, което е лесно, достъпно, не изисква нищо повече от малко "свикване"...

Например, по този начин се поема енергия от водата, от различни храни, аромати, които или преди да се преглътнат се държат известно време (със или без дъвкане- зависи от вида на храната или течността), таа че да се поеме жизнената енергия в тях- "ци", "ки", "прана", "етер" и т.н.

Освен това, опитайте така, със спокойно затворена уста, език допрян до небцето, дишането ни да бъде възможно по-спокойно и без "насичане" да учите, пишете, рисувате, свирите...или да работите работата си- би било добре след седмица две да обобщите резултатите...а който иска, може да сподели резултатите си...

За това, зъбите ни даси останат в устата имат значение и други неща освен самите зъби- тъканите, които изграждат прикрепящия апарат на зъбите и корените им към алвеолата в костта, венците, самите челюстни кости, лигавицата, мускулите, които действат при движение на устата,преглъщане и т.н. Всичко това- зъби, венци, малки слюнчени жлези, лигавица, мускулатура, периодонтални връзки, челюстни кости изграждат т.нар. "пародонт"- а пародонтът е всъщност анатомо-физиологичен комплекс от всички тези компоненти. Едно "прецака" ли се...всички започват да търпят загуби- къде повече, къде по-малко...Затова, устата като цяло, бидейки най-замърсеното място (кухина) в организма, т.е. от всички възможни, устата е най-замърсена с всякакви бактерии, първаци, боклуци от вякакъв вид....има значение, при това- голямо как поддържаме устата си като хигиена, като функция- за хранене- дъвчене, "ослюнване", преглъщане, усещане на вкус, температура и др. видове сетивни възприятия, пиене, за звукообразуване и фонетика, отчасти и в дишането...

Има ножество проблеми със зъбите, които произтичат не поради генетика, не поради лоша хигиена, а да речем поради това, че насън ги стискаме, скърцаме с тях- защо го правим?...

Е, има генетични фактори, които не се отнасят пряко до "здравината" на зъбите- повечето зъби, които се "развалят" са подложени често на неправомерно напрежение по време на функция- има множество вариации в т.нар. "захапка"- знаете предполагам за "обратна" захапка, за "кръстосана", и т.н....има редица челюстни аномалии, които променят "захапката", има понякога свръхбройни зъби, има и такима, които не искат да пораснат, задържат се някъде, растежът им се препадствя- ретинирани зъби и т.н. Всичко това отново е с първопричина не в гените, а в това, което представлява човекът като съзнание, като менталност, емоционалност, като "психологически тип", астрологическии тип, или планетарен...нумерологичен...

Ретинираните "мъдреци" на долната челюст е най-често при "инатливите", които не искат да освободят ментално простраснство за да разширят съзнанието си, да приемат нови идеи, ии им липсва толеранс спрямо идеи, които не са "техни", или "убеждения", ценностна система и т.н., които не им допадат...Но, ретинирането на горните мъдреци се свързва със съвсем други причини, една от тях е например "сценичната треска"- страхът от себеизява, липсата на вяра и сигурност в собствените сили и ивъзможности, в "борбеността"....но, май се отнесох доста в темата...

За да се подобри състоянието на зъбите може да се "диша" през зъбите, или през челюстите- да се вдишва жизнена енергия- прана, ци, чи, ки- колкото по-дълбоко и осъзнато е вдишването на тази енергия, толкова по-хармонично протичат енергийните процеси в самите зъби- т.е. колкото повече от "универсалната" енергия поемаме, толкова повече нашата собстнвена се стреми да се "настрои" хармонично спрямо тази е нергия, и така постепенно полярните енергийни "конфликти" се уравновесяват. А по отношение на минералите- не само калций е нужен, нужно е и злато, и сребро, и платина, и всеки един от менделеевата таблица....но, по отношение на "алхимичните" съотношения и значения, въглеродът и азотът определят "здравината", или определят "закалката" на зъбите, а водородът и кислородът носят енергийните качества, и имат отношение по-скоро към признака "функция", докато въглеродът и азотът към признака "форма".

:D

Редактирано от Кристиян
Линк към коментар
Share on other sites

Възхитена съм Кристияне! Толкова изчерпателно и увлекателно обясняваш! :1eye: Сигурна съм че захарта не уврежда зъбите, иначе не бих имала и един зъб в устата. Хапвам доста захарни и тестени неща и то редовно, но зъбите са ми здрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Баща ми казва:"Аз не пуша цигари, но моите цигари са сладкото!" - и си хапва човека сладко здраво - по една кутия вафли ил ипо половин бурканче конфитюр за десерт. И има 2-3 пломби - а е на 62 години. Баба ми, неговата майка - е същата - сложи протези на около 80 години - сега е на 85.

Съвсем другояче стоят нещата в рода от страна а майка ми обаче - майка ми е на 50 и нещо и има зъби като след метеоритен дъжд... Нейните родители: маминка ми и дядо ми - сложиха протези на по 55 години... Та, по отношение на зъбите, както и на речевите си специфики, със се "метнал" на този род. И двата рода, обаче, със зъби или без зъби :) , са дълголетници.

А за зодиите - чувал съм, че козирозите или имат много здрави зъби и кости, колена - или много кекави такива. Е, аз съм козирог по слънце и по асцендент, както и Сатурн ми е в четвърти дом, генните предпоставки. Та - като гледам съвсем реално и оптимистично - на около най-късно 50-55 години, ще съм с едно красиво чене в устата си! :) :) :) Е, и? Тъкмо ще мога да се хвана на Тай Бокс, без да се притеснявам за красивите си зъбки - ще си махам чененцето и готово ... :dancing yes:

А за стреса, за усещането, че не можеш да "захапеш" успешно живота си и т.н., също съм съгласен напълно... Аз имам известно заекване, също генетично предадено (имаме поне 10 човека в рода ни), което ме мъчеше жестоко емоционално, докато поузрях психически и не се научих да го използвам като добър Учител в живота си.

Сигурен съм, че филипинците са напъло прави. И други народи са забелязали връзката между зъбите и органите и либидната енергия. И все пак, ако човек отрано е зле със зъбите, а като цяло е добре физически, както казва Добромир, то нещата може и да не са толова песимистични.

Определено болните и окапващи зъби са проблем на съвременната цивилизация, рафинираните храни, отдалечеността от вътрешната и външна природа, интензивният стрес и небалансираната психика. Обаче, някои са по-податливи на разваляне на зъбите си, а други по-малко. Тук играе роля генетичният фактор. А зад него стои кармата ни, която може да бъде отразена и астрологически.

:1eye::angel::dancing yes::harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Интересна версия от езотерична гледна точка на Кристиян. Винаги съм се чудил защо долнте ми кътници започнаха да се развалят веднага след като поникнаха преди 20 години, и до сега няма празно място вече, всичко е пломби или коронки, докато горните кътници и до ден днешен са напълно здрави! Без нито една пломба. Едните не издържаха и една година, а другите издържат вече 20 години, поставени иначе при абсолютно еднакви условия. Такава поляризация не може да се обясни с нищо друго, освен по начина по който го е направил Кристиян.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет Максим,

Вероятно ако си направиш една ретроспекция...забрави за зъбите, но изследвай себе си- Вероятно ще раазбереш, че множество битки си спечелил, много нови територии си завладял, същината на "война" в теб е била направлявана и изразявана свободно в насоката, която й е нужна. Битките и териториите- било знания, било развитие, "покоряване" на върхове, или подчиняване на "бунтуващи се" недостатъци...Но, в отстояването, управлението и координацията на "империята" на завоевание явно не ти е достигнало нещо...Да устоиш на "заседналия" "управленски" аспект е понякога много по-трудоемко и изсква други принципи, освен тези, които са познати на "войнът". В търпението и усвояването му се влага вероятно повече сила, енергия и воля, отколкото в движението, защото движението може да бъде субсидирано от допълнителни фактори като добро време, попътен ветрец....но устояването- то е като да си дърво, което трябва да си седи на мястото, и да приюти в себе си и насекоми, и други гадинки..въпреки бурите, у раганите и изобщо- неблагоприятните външни условия...

Мъдреците са като вековни дървета. Науката ги счита за "рудиментарни", защото наистина най-често са по-особени, не са добре оформени, коронката им, корените им често са различни от останалите...но, това е защото ние хората все още нямаме възможността да "помъдреем" преди да побелеем, а когато побелеем, най-често сме изгубили мъдреците в устата си, на които може да се "запише" придобитата мъдрост...

Забелязал съм, че когато някой зъб липсва, органите и системите, които са свързани с него, се подлагат на по-лесно дисбалансиране.

Един факт- в Япония е проведено клинично изследване, при което се доказва, че обеззъбяването е свързано с понижаване на интелектуалния потенциал.

Екстракцията на зъбите и обеззъбяването предизвиква структурни промени в определен отдел от мозъка- хипокампус се нарича, но едва ли накрлатко бих могъл да обясня какво представлява и какви са функциите му.

Изследването, което са напрвили японците е обхванало около 3 000 души, и заключенията са доста, и все в тази насока- зъб по зъб ако се губят, се губи и потенциалът на интелекта, освен това, в японското проучване няма нито един боледуващ от болестта на Алцхаймер, който да не е загубил зъбите си.

Така че, да запазим зъбите си е гаранция за това, че поне от болестта на Алцхаймер няма да боледуваме.... :)

А това, което представям като мнение, не е нещо мое, просто някъде по света, ползват зъбите вместо множество лабораторни изследвания, и понякога- като кратка "биографична" справка, "резюме" на живота- начина на нживот, насоката и т.н. А като хирург, работещ в профилирана насока "лицево-челюстна хирургия", съм имал възможността да събера малко опит и да приема зъбите за доста надежден диагностично-прогностичен критерий за много заболявания, или патологични състояния, локални- в тази област, и общи, или системни- на целия организъм, според данните с които мога да правя сравнения- освен с медицинските диагностични методи, пациентите си имат три имена, рождени данни, които се вписват в болничната документация, и чрез тях вече мога да си "засичам" информацията, т.е. да я получавам поне от три източника, за да мога да ги потвърдя или отхвърля в процеса на изграждане на диагноза, или обмисляне и съставяне на лечебен план, и не на послено място- прогноза за резултатите от лечението, профилактика... :)

Приятен ден на всички :)

Линк към коментар
Share on other sites

Привет Максим,

Вероятно ако си направиш една ретроспекция...забрави за зъбите, но изследвай себе си- Вероятно ще раазбереш, че множество битки си спечелил, много нови територии си завладял, същината на "война" в теб е била направлявана и изразявана свободно в насоката, която й е нужна. Битките и териториите- било знания, било развитие, "покоряване" на върхове, или подчиняване на "бунтуващи се" недостатъци...Но, в отстояването, управлението и координацията на "империята" на завоевание явно не ти е достигнало нещо...Да устоиш на "заседналия" "управленски" аспект е понякога много по-трудоемко и изсква други принципи, освен тези, които са познати на "войнът". В търпението и усвояването му се влага вероятно повече сила, енергия и воля, отколкото в движението, защото движението може да бъде субсидирано от допълнителни фактори като добро време, попътен ветрец....но устояването- то е като да си дърво, което трябва да си седи на мястото, и да приюти в себе си и насекоми, и други гадинки..въпреки бурите, у раганите и изобщо- неблагоприятните външни условия...

Мъдреците са като вековни дървета. Науката ги счита за "рудиментарни", защото наистина най-често са по-особени, не са добре оформени, коронката им, корените им често са различни от останалите...но, това е защото ние хората все още нямаме възможността да "помъдреем" преди да побелеем, а когато побелеем, най-често сме изгубили мъдреците в устата си, на които може да се "запише" придобитата мъдрост...

Забелязал съм, че когато някой зъб липсва, органите и системите, които са свързани с него, се подлагат на по-лесно дисбалансиране.

Привет:)

Прав си за много неща. Интересното е, че никога не съм се смятал за воин, създавал съм точно обратното впечатление. Но като си правя ретроспекция едва в последните няколко години осъзнах, че всъщност съм такъв в живота и към себе си. Макар че винаги гледам да се движа по най-малкото съпротивление.

Слава Богу всичките ми зъби са на мястото си засега :) , даже и мъдреците, макар и с пломби, нито един изваден зъб нямам.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет Максим,

Ето- в случая с теб, изходих от "общото" към "частното"- не те познавам, не зная какви течения е имало в живота ти, какви бури е имало, и как си се справял. Изхождам само от това, че споменаваш проблеми с долните си мъдреци, за разлика от горните, които си спазват "колективния трудов договор" :D ...

Точно поради това личното ми мнение е, че зъбите са достатъчно надеждно средство за диагностика като начало. По отношение на прогнозиране и т.н., тук не съм засегнал въпроса, и засега не бих могъл. \Прогностичната стойност на нещо се проявява с времето...Статистиката е май особен метод в ДАО на прогнозите....и докато имам постижения в тази насока, май ще трябва да си припявам "сутра на представителната извадка"... :D . Че може да се пише- може, но за мен няма стойност нещо, което не би могло да се провери...

Но, диагностиката си е диагностика. Когато се храним с някой, самото хранене е множго по-информативно за интеректа на човека, и от най-сложния тест на МЕНСА...Според мен, независимо с каква храна се храни човек- растителна, животинска или смесена, далри се определя като вегетарианец, или като месояден, това няма значение- достатъчно е да наблюдававаме как се храни един човек, за да може съвсем точно да измерим интелекта му, или т.нар. IQ

Приятна вечер на всички :D

Линк към коментар
Share on other sites

Хипокампусът е свързан с дългосрочната памет! Сигурно има връзка със зъбите, щом твърдите...

По вашите прогнози - на около 55 години ще съм изкуфял напълно! :dancing yes:

Изводът от развитието на темта досега е, че геномът е решаващ - О'к, някакви идеи как да го променим?

Сещам се за някои:

- Вегетарианска храна

- Чистота в чувствата и мислите

- Обич

- Добра воля

- Насоченост към Цялото

Наблюденията ми, обаче са, че и при най-искрено следване на горните насоки, геномът упорито си действа и се променя много бавно, през няколо поколения. Тогава? Май ченето е естествен изход от размислите ни - оффф, чакайте - вече съм на 35 и поради скапаните си зъби, вече забравям, а алцхаймерът ми диша във врата ... :harhar:

Хей, кой съм аз, къде се намирам, жив ли съм, какво е форум, какво е знание, какво е памет, какво е изкуфяване? Кой пита?

Оффф - нищо не си спомням вече, то вече и краткосрочната, и иконичната памет ми се затриха. Ех, тези пусти зъби... ;)

:thumbsup2::feel happy::thumbsup2::dancing yes::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Имам една такава хипотеза, която си е изцяло мое разсъждение и не искам да я натрапвам на никого. На физическо ниво има гени. Мисля, че на духовно ниво това, което формира гените е поведението, мислите, чувствата, желанията на бременната жена, които тя предава на зародиша. ИМа наследствени гени, но по този начин има и наследствени мисли, чувства, които формират бъдещият характер на човек както знаем на 70 % още в утробата на майката. С това си обяснявам сходното поведение на родител и дете, еднаквите постъпки и действия, еднаквите решения. Мисля, че още когато е в утробата на човек му се задава определена матрица, един вид компютърна програма, която матрица е създадена от майката и това всъщност са наследствените гени. Затова поведението на майката е много важно, защото тя в буквален смисъл създава физическият и психичен образ на своето дете, както и неговото здраве.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам една такава хипотеза, която си е изцяло мое разсъждение и не искам да я  натрапвам на никого.  На физическо ниво има гени. Мисля, че на духовно ниво това, което формира гените е поведението, мислите, чувствата, желанията на бременната жена, които тя предава на зародиша. ИМа наследствени гени, но по този начин има и наследствени мисли, чувства, които формират бъдещият характер на човек както знаем на 70 % още в утробата на майката. С това си обяснявам сходното поведение на родител и дете, еднаквите постъпки и действия, еднаквите решения. Мисля, че още когато е в утробата на човек му се задава определена матрица, един вид компютърна програма, която матрица е създадена от майката и това всъщност са наследствените гени. Затова поведението на майката е много важно, защото тя в буквален смисъл създава физическият и психичен образ на своето дете, както и неговото здраве.

Супееееер!!!!!! Ама право в десятката!

Мислите, чувствата и поведението кодират генома. Създават го! А бременността е ключов период за това кодиране! Ако майката се е притеснявала силно, ако е била подложена на стрес, страхове - всичко се записва в генома на детето, и то дълбоко, поради спецификата на периода!!!

Ето едно хубаво становище по темата!!!

Не че другите не са добри - напротив - всички са чудесни! Само дето някъде усещам една авторитарност и автократичност в някои мнения! :dancing yes:

Но - не че аз я нямам де... не критикувам, само отбелязвам приятелски, другарчета чавдарчета!

:angel::1eye::hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да цитирам част от книгата на Лидия Ковачева - " Гладът - приятел и лекарство". Става въпрос за зарастването на счупени кости. Зъбите също са вид кости и поради тази причина искам да пусна този откъс. Аз самата съм наблюдавала върху себе си заздравяването на зъбите ми по време на глад:

ГЛАДЪТ ПОМАГА ЗА ЗАРАСТВАНЕ НА СЧУПЕНИТЕ КОСТИ.

Случи се така, че при невнимателно бързо движение счупих шийката на бедрената кост на левия крак. Знае се, че при пациенти над 60 години това е фатално, защото болните се залежават дълго време, получават усложнения, а не рядко са случаите, когато умират от развита след обездвижването бронхопневмония. Когато бях откарана в „Пирогов" и лекарят разбрал, че костта е счупена и че съм на 80 години, само добавил: „С тази е свършено." Съпровождащата ме приятелка лекарка, която го чула, ми каза: „Лидия, докажи, че с теб не е свършено!" Отговорът ми беше, че ще се помъча.

Предложиха ми да остана в болницата, за да ми се направи операция, но аз отказах. Предпочетох да бъда в привичната си домашна обстановка и да приложа гладолечението. Веднага прекратих храненето и преминах на много ограничено ползване на плодове и билков чай с мед. Появи се температура 37,5 градуса.

Първите 5-6 дни плодовете не надминаваха 200-300 грама, а чайовете около 1-2 на ден, като постепенно увеличавах количеството. Курсът продължи 15 дни, като след седмица температурата се нормализира, а на 18-ия ден вече можех да сядам в леглото. На 20-ия ден при нова проверка с рентгена се констатира, че костите са сраснали. За изненада на всички на 32-ия ден аз стъпих на краката без патерици и бастуни.

До края на лечебния курс на гладуване плодовете не надминаваха 600 до 800 грама дневна. Захранването беше с домати и краставички, като и това беше строго ограничено. Сиренето, което толкова много се препоръчва, беше включено много по-късно, и то в съвсем ограничени количества. Главната храна бяха плодовете и зеленчуците, в по-голямата си част в сурово състояние.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2::yinyang::thumbsup2:

Супер!!!

Само да можеха и зъбите да растат отново и регенерират ... :hmmmmm:

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Някои тибетци твърдят, че можело, ама при специални условия, на специални места, когато човек няма никакви други ангажименти и се посвети само на общо здравно, енергийно и духовно усъвършенстване. Всъщност самият факт, че на някои столетници пробива трета генерация зъби, зоказва, че организмът има такива латентни възможности, друг е въпросът, че почти никога те се се активизират...

Линк към коментар
Share on other sites

В някои случаи зъбите наистина растат отново, но това вече е съвсем друг случай. Имах баба на 94 години на която бяха започнали да растат отново детски млечни зъби. За съжаление това се случва само при много възрастни хора. :D:D

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...